Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ! ΞΕΒΓΑΛΜΑ ΡΟΥΧΩΝ


Recommended Posts

Ωραια!

Έπεσα σε θέμα με πολλούς νοικοκύρηδες!!

Να πω κι εγω μια απορια, λοιπόν: Πλένω τα ανοιχτόχρωμα ρούχα στους 60 και επειδή συνήθως είναι λίγα (αργούν να μαζευτούν και τα χρειάζομαι) βάζω ένα συντομευμένο πρόγραμμα (αντί για 130 λεπτά πλένει σε 74- είναι όμως το ίδιο πρόγραμμα).

Παρατηρώ οτι ούτε οι λεκέδες βγαίνουν εντελώς ούτε μερικές μυρωδιές! Είναι λογικό? Καινούργιο πλυντήριο, καλό απορρυπαντικό και να μην γίνεται δουλειά?

Φταίει λέτε η διάρκεια του προγράμματος ή το γεγονός οτι δεν κάνω πρόπλυση?

Η εμπειρία σας τί λέει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καπου ειχα διαβασει πως για καλυτερο ξεβγαλμα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε λευκο ξυδι. Απο τοτε το εφαρμοζω (αντι για μαλακτικο) στο ξεβγαλμα ριχνω ξυδι.

Αν και χρησιμοποιω φθηνο σκληρο απορρυπαντικο, τα ρουχα βγαινουν μαλακά, και δεν μυριζουν ξυδιλα.

Δοκιμαστε το.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!

Έπεσα σε θέμα με πολλούς νοικοκύρηδες!!

Να πω κι εγω μια απορια, λοιπόν: Πλένω τα ανοιχτόχρωμα ρούχα στους 60 και επειδή συνήθως είναι λίγα (αργούν να μαζευτούν και τα χρειάζομαι) βάζω ένα συντομευμένο πρόγραμμα (αντί για 130 λεπτά πλένει σε 74- είναι όμως το ίδιο πρόγραμμα).

Παρατηρώ οτι ούτε οι λεκέδες βγαίνουν εντελώς ούτε μερικές μυρωδιές! Είναι λογικό? Καινούργιο πλυντήριο, καλό απορρυπαντικό και να μην γίνεται δουλειά?

Φταίει λέτε η διάρκεια του προγράμματος ή το γεγονός οτι δεν κάνω πρόπλυση?

Η εμπειρία σας τί λέει?

Μην απορεις. Και σε μενα πολλοι λεκεδες δεν βγαινουν και μερικες μυρωδιες, οπως πχ στις μασχαλες δεν φευγουνε. Δεν φταιει το πλυντηριο σου ουτε το απορρυπαντικο. Απο την εμπειρια μου η φτηνο εβαζα η ακριβο το ιδιο πλυσιμο κανουνε. Εγω σε καποιους λεκεδες που ξερω οτι δε θα καθαρισουν, ψεκαζω επανω αυτο το σπρει Αριελ και μετα τα βαζω στο πλυντηριο αλλα και παλι πολλες φορες παλι ο λεκες δεν βγαινει. Και ας λενε εγγυηση επιστροφης χρηματων αν δεν μεινετε ευχαριστημενοι!

Link to comment
Share on other sites

Patou dikimase na ta pluneis sta 130 lepta.Thn pathsa kai egw sthn arxh alla pleon afhnw to programma na exelixthei kanonika kai pataw kai to plhktro superwash.Epishs se kathe plush ektos apo aspra vazw 1 kapaki ace gentile pou vohthaei kai stous lekedes kai sta xrwmata.Kai ola se programma diarkeias 90 leptwn peripou.Pantws exw na pw oti shmera ta plintiria einai teleiws ths plakas ta palia den katalavainan oute apo lekedes oute tipota.Kata ta alla texnologia kai

m....es.Ase pou epairnes palia ena fthino kai evgazes xalara mia 20tia.Twra me ena fthino ante na vgaleis 5tia.Epishs oso poio polu menoun sto kalathi toso poio duskola katharizoun sto plintirio.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει η μικρή διάρκεια του πλυσίματος. Εγώ και τα χρωματιστά που πλένω στους 40 και τα ευαίσθητα στους 30, τα βάζω 2 φορές να κάνουν τον κύκλο πλυσίματος και μετά ξέβγαλμα γιατί τα προγράμματα αυτά είναι πολύ σύντομα, λες και βαφτίζουμε τα ρούχα αντί να τα πλένουμε. Φυσικά όλοι οι λεκέδες από λάδι παίρνουν ειδική περιποίηση με απορρυπαντικό πιάτων και τρίψιμο να κάνουν σαπουνάδα πριν μπει το ρούχο στο πλυντήριο. Απορρυπαντικό χρησιμοποιώ περίπου 160 μλ και κάνω και 2-3 ξεβγάλματα στους σύντομους κύκλους για να μην έχουν σαπουνάδες. Πάντως λεκές δεν μένει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Patou dikimase na ta pluneis sta 130 lepta.Thn pathsa kai egw sthn arxh alla pleon afhnw to programma na exelixthei kanonika kai pataw kai to plhktro superwash.Epishs se kathe plush ektos apo aspra vazw 1 kapaki ace gentile pou vohthaei kai stous lekedes kai sta xrwmata.Kai ola se programma diarkeias 90 leptwn peripou.Pantws exw na pw oti shmera ta plintiria einai teleiws ths plakas ta palia den katalavainan oute apo lekedes oute tipota.Kata ta alla texnologia kai

m....es.Ase pou epairnes palia ena fthino kai evgazes xalara mia 20tia.Twra me ena fthino ante na vgaleis 5tia.Epishs oso poio polu menoun sto kalathi toso poio duskola katharizoun sto plintirio.

 

Βρε Χαρη, το πλυντηριο σου ειναι πολυ δυνατο. Τα σκοτωνει τα ρουχα! :shock: Τι 130 λεπτα πλυση ειναι αυτη? Μιλας για την κυριως πλυση η ολα μαζι με τα ξεβγαλματα? Το δικο μου πλενει μια ωρα στους 40, στους 60 και 90 παραπανω απο μια ωρα , αλλα δε θυμαμαι ακριβως ποσο, ισως μιαμιση, αλλα οχι και 2 ωρες και κατι οπως το δικο σου. Το θεωρω και υπερβολικο κιολας να πλενονται τοση ωρα τα ρουχα. Θα χαλασουν και ξοδευεις και πολυ ρευμα ετσι. Παντως δεν εχουν ολα τα πλυντηρια τις δυνατοτητες του δικου σου. Εγω δε μπορω να καθορισω ποσο χρονο θα πλενει. Το καθε προγραμμα εχει τον χρονο του.

Συμφωνω και γω στο οτι τα παλια πλυντηρια αντεχαν περισσοτερο. Οπως και ολες οι συσκευες. Παλια τις κανανε ανθεκτικοτερες. Τηλεορασεις και κουζινες και τα παντα. Τωρα τα ψευτοφτιαχνουν για να αγοραζουμε συχνοτερα. Ειχαμε στης μαμας μου τηλεοραση 30 ετων που την πεταξαμε γιατι δεν επιανε τα ψηφιακα και την ειχαμε βαρεθει.

Παντως δε νομιζω τα παλια πλυντηρια να πλεναν καλυτερα απο τα τωρινα. Και παλια και τωρα το ιδιο κανουν. Γυρνανε γυρω γυρω. Τι αλλο να κανουν :rolleyes: ?

Link to comment
Share on other sites

Φταίει η μικρή διάρκεια του πλυσίματος. Εγώ και τα χρωματιστά που πλένω στους 40 και τα ευαίσθητα στους 30, τα βάζω 2 φορές να κάνουν τον κύκλο πλυσίματος και μετά ξέβγαλμα γιατί τα προγράμματα αυτά είναι πολύ σύντομα, λες και βαφτίζουμε τα ρούχα αντί να τα πλένουμε. Φυσικά όλοι οι λεκέδες από λάδι παίρνουν ειδική περιποίηση με απορρυπαντικό πιάτων και τρίψιμο να κάνουν σαπουνάδα πριν μπει το ρούχο στο πλυντήριο. Απορρυπαντικό χρησιμοποιώ περίπου 160 μλ και κάνω και 2-3 ξεβγάλματα στους σύντομους κύκλους για να μην έχουν σαπουνάδες. Πάντως λεκές δεν μένει ποτέ.

 

160μλ βαζεις σε τι πλυντηριο? 5κιλο η παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

whitemusk kanei toso giati se kathe plush panta pataw ola ta plhktra me tis prosthetes epiloges!!!Dhladh to superwash,epipleon ksevgalma/nero,efkolo siderwma.Opote katalaves aftomata o xronos auxanetai!!!Alla kai pali gia 6 kila sto programma gia ta evaisthita me toses epiloges ta 90 lepta kala einai nomizw!!!

Link to comment
Share on other sites

whitemusk kanei toso giati se kathe plush panta pataw ola ta plhktra me tis prosthetes epiloges!!!Dhladh to superwash,epipleon ksevgalma/nero,efkolo siderwma.Opote katalaves aftomata o xronos auxanetai!!!Alla kai pali gia 6 kila sto programma gia ta evaisthita me toses epiloges ta 90 lepta kala einai nomizw!!!

Οποτε μαλλον μιλας για 130 λεπτα πλυσης με ολα αυτα που ειπες συνολικα. Οποτε ειναι ΟΚ νομιζω. Γιατι και το δικο μου μαζι μετα ξεβγαλματα κανει 90 λεπτα να τελιωσει. Και στους 60 η 90 ακομη πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Χαρη, τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση πελατων του σκιπ. Για να δειτε ποσο γνώστες ειναι, οταν ρωτησα ποσο απορυπαντικο να βαζω για να εχω σωστη πλυση και καθαρα ρουχα, δεν ηξερε να μου απαντησει! Την ενημερωσα τη γραφει η συσκευασια (λες και εγω ημουν υπαλληλος του σκιπ) και της ειπα οτι βαζω λιγοτερο γιατι δε μπορω να τα ξεβγαλω και μου ειπε καλα κανεις. Αυτο που μου εκανε εντυπωση περισσοτερο ηταν το οτι δεν γνωριζε καν ,οτι οι σκονες σε κρυο νερο δεν διαλυονται και οτι αφηνουν ασπριλες στα ρουχα και γλιτσα. Και ουσιαστικά την ενημερωσα οτι μονο σε ζεστο νερο διαλυονται!!! Της ειπα, πως ειναι δυνατον να γραφουν στο κουτι οτι πλενει και σε κρυο νερο. αφου ουτε καν διαλυεται και μου ειπε οτι δε το γνωριζει και θα ενημερωσει το εργοστασιο για το προβλημα της σκονης.

Το μονο που γνωριζε καλά, οταν ρωτησα για το αν οι σκονη κανει για ολα τα ρουχα χρωματιστα και μη,( επειδη της ειπα οτι διαβασα στο κουτι για τις λευκαντικες ουσιες και αναρωτιομουνα), ειναι οτι τα απορρυπαντικα σε σκονη επειδη εχουν λευκαντικες ουσιες, που Χαρη μου δεν ηταν αυτο που μου ειχες πει εσυ, (ουσιες που καθαριζουν τους λεκεδες) αλλα οπως πιστευα και εγω ειναι ουσιες οπως το λεει η λεξη, που λευκενουν , μου ειπε οτι κανουν για ολα τα ρουχα αλλα επειδη λογω των λευκαντικων ουσιων με τις πλυσεις θα φθαρουν τα χρωματα, καλο θα ηταν να βαζω υγρο.

Παντως εχω παρει και αλλες φορες τηλεφωνο σε εταιρειες για να παρω πληροφοριες για την σωστη χρηση των προιοντων και παραξενευομαι με την αγνοια των υπαλληλων. Αντι να με βοηθησουν, ουσιαστικα καταληγω να τους κανω μαθημα. Και αλλες φορες οι απαντησεις τους με μπερδευουν περισσοτερο.

Πχ. πηρα τηλεφωνο στην κλινεξ και ρωτησα αν κανει να βαζω μεσα στον κουβα που σφουγγαριζω, μαζι με το υγρο για σφουγγαρισμα και λιγο χλωρινη για απολυμανση. Μου ειπαν να μην το κανω γιατι η χλωρινη αν ανακατευτει με αλλο προιον χανει την δυναμη της και δεν λειτουργει.Οτι ειναι σαν να μην εβαλα. Και οτι να μην βαζω ουτε σε ζεστο νερο χλωρινη γιατι και ετσι καταστρεφεται, ενω εγω ξερω οτι ετσι γινετε πιο επιθετικη.:confused: Σε μια αλλη εταιρεια χλωρινης που ρωτησα μου ειπαν ακριβως το αντιθετο. Οτι το υγρο σφουγγαρισματος θα καταστραφει και θα υπερισχυσει η χλωρινη. Οτι να ναι λεει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

whitemusk kai egw hthela stis arxes na parwsthn anoixth grammh kai pali kala pou den to ekana!!!Nomizw pws einai apla aparadektes!!Kai na pw oti ekanes kai kamia periergh erwthsh!!!!Emena pantws egrafe to manual tou plintiriou oti thn skonh prepei na thn xrhsimopoioume mono se thermokrasies anw twn 50 vathmwn alliws den liwnei.Kai ta ugra elege ews 50 giati einai kataskevasmena gia xamhles thermokrasies.Telos pantwn emena ton teleftaio kairo me exei volepsei polu to ugro gia mavra sta upoloipa vazw skonh me evrhka an einai lefka h ace an einai xrwmatista.

Thn xlwrinh DEN prepei na thn anamixeis me otidhpote allo.To ekane kai mia theia mou erikse ugro patwmatos kai xlwrinh kai telika epathe dhlhthriash apo tis anathumiaseis kai na fantasteis katharize to mpalkoni!!!htan dhladh eksw fantasou mesa se kleisto xwro.An thes na apolumaneis to patwma mazi me to ygro patwmatos vale kai ligo oinopnevma!!H apla pare dettol!

Link to comment
Share on other sites

whitemusk kai egw hthela stis arxes na parwsthn anoixth grammh kai pali kala pou den to ekana!!!Nomizw pws einai apla aparadektes!!Kai na pw oti ekanes kai kamia periergh erwthsh!!!!Emena pantws egrafe to manual tou plintiriou oti thn skonh prepei na thn xrhsimopoioume mono se thermokrasies anw twn 50 vathmwn alliws den liwnei.Kai ta ugra elege ews 50 giati einai kataskevasmena gia xamhles thermokrasies.Telos pantwn emena ton teleftaio kairo me exei volepsei polu to ugro gia mavra sta upoloipa vazw skonh me evrhka an einai lefka h ace an einai xrwmatista.

Thn xlwrinh DEN prepei na thn anamixeis me otidhpote allo.To ekane kai mia theia mou erikse ugro patwmatos kai xlwrinh kai telika epathe dhlhthriash apo tis anathumiaseis kai na fantasteis katharize to mpalkoni!!!htan dhladh eksw fantasou mesa se kleisto xwro.An thes na apolumaneis to patwma mazi me to ygro patwmatos vale kai ligo oinopnevma!!H apla pare dettol!

Απο οτι ξερω τα υγρα κανουν κακο στο πλυντηριο γιατι πισω απο τον καδο αφηνουν πολλα καταλοιπα που δεν τα βλεπουμε. Εγω εχω ελαχιστα ασπρα ρουχα. Βαζω και καμμια φορα λευκαντικο αλλα δεν μπορω να πω οτι λευκενουν περισσοτερο. Απο την αρχη που πηρα το πλυντηριο χρησιμοποιουσα σκονη επειδη ετσι εκανε και η μαμα μου και επειδη νομιζα οτι κανει για ολα τα ρουχα. Τωρα προσεξα οτι εχει μεσα και τις λευκαντικες ουσιες αλλα προκειμενου να μην κανω κακο στον καδο και επειδη εχω στο ντουλαπι αλλα δυο κουτια που ειχα παρει σε προσφορα, δε θα αγορασω και υγρο και ας χαλανε λιγο τα χρωματα. Επισης καπου ειχα διαβασει οτι οι σκονες κανουν καλο και για τα αλατα και ετσι επαψα να ασχολουμε και με τα αποσκληρηντικα. Βασικα το βρισκω υπερβολικο να εχω απορυπαντικο για καθε ειδους ρουχου. Αντε το πολυ πολυ και ενα υγρο για τα μαλλινα. Και ενα σπρει πηρα για μεμονωμενους λεκεδες, πχ καμμια λαδια αλλα και κεινο άλλωτε βοηθαει και αλλωτε οχι.

* Εριχνα λιγο χλωρινη στον κουβα μαζι με το υγρο για σφουγγαρισμα (ευτυχως ποτε δεν με πειραξε οπως στη θεια σου), αλλα αφου δεν κανει ειτε γιατι καταστρεφετε η χλωρινη ειτε το υγρο (δεν καταλαβα ποια ειναι η πραγματικοτητα απο τις δυο διαφορετικες αποψεις που μου ειπανε) επαψα να το κανω και βαζω σκετο υγρο. Αν και δεν νομιζω οτι καθαριζουν αυτα τα υγρα αραιωμενα σε μισο κουβα νερο. Αραιωσα υγρο σφουγγαρισματος που οπως γραφουν ειναι γενικης χρησεως σε λιγο νερο για να καθαρισω κουφωματα αλουμινιου και ηταν σαν να καθαριζα με σκετο νερο! Η βρωμια εκει εμεινε. Και τα καθαρισα με αζαξ και μια χαρα καθαρισαν.

Αλλα αυτο με τις εταιρειες που δεν εχουν ατομα να πληροφορησουν τον καταναλωτη σωστα, πολυ με εκνευριζει. Η πληροφοριες πανω στις ετικετες ειναι λιγες για την χρηση του καθε προιοντος. Πως θα ξερουμε αν τα χρησιμοποιουμε σωστα η αν κανουν για καποιες επιφανιες.? Πολλοι βαζουμε λαθος προιοντα σε λαθος επιφανειες επειδη απλα καθαριζουν χωρις να ξερουμε αν θα βλαψουμε την επιφανεια.

Πχ. απο ανεκαθεν η μητερα μου βαζει την σκονη βιμ η ρολι για να καθαρισει τους πατους στις κατσαρολες. Καθαριζει τελεια αλλα δεν ξερω αν κανει. Πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα και ενω στην συσκευασια γραφει οτι καθαριζει σκευη αλλα χωρις διευκρινησεις, η απαντηση ηταν οτι δεν κανει! Και οταν ρωτησα τι εννουν με την λεξη "σκευη" η απαντηση του ηταν ασαφης. Ουτε που ηξερε στην τελικη να μου πει σε τι τελικα κανει να βαζω ρολι.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Kai egw tis katasaroles me roli tis kanw kai den exoun pathei kati!!H mana mou tosa xronia nukokoira panta me afto tis ekane h tis evaze sto plintirio.Allwste nomizw to grafei panw oti kanei gia tis katsaroles!Pantws tha se sumvouleva na mhn xrhsimopoieis polu thn xlwrinh.Mono sthn toualeta kai sthn kouzina(kai ekei me metro).Einai toso toksikh pou mporei na apolumainei alla to kako pou kanei ston organismo sou einai xeirotero apo ta mikrovia.Aporw pragmatika kai me merikous pou thn vazoun kai sto plintirio sta rouxa!!Mono sthn skepsh anagouliazw!Den uparxei tipota xeirotero apo thn xlwrinh.Sto ekswteriko pou exw suggeneis thn exoun apagoreusei kai mia fora pou hrthan Ellada prin 2 xronia me rwthsan ma kala den sas exoun pei gia tous kindunous pou exei h xrhsh ths xlwrinhs??Epishs eipan oti tou proetrepan otan xrhsimopoiousan xlwrinh na forane maska kai gantia kai ta rouxa pou forousan kateutheian gia plusimo!!!

Link to comment
Share on other sites

Kai egw tis katasaroles me roli tis kanw kai den exoun pathei kati!!H mana mou tosa xronia nukokoira panta me afto tis ekane h tis evaze sto plintirio.Allwste nomizw to grafei panw oti kanei gia tis katsaroles!Pantws tha se sumvouleva na mhn xrhsimopoieis polu thn xlwrinh.Mono sthn toualeta kai sthn kouzina(kai ekei me metro).Einai toso toksikh pou mporei na apolumainei alla to kako pou kanei ston organismo sou einai xeirotero apo ta mikrovia.Aporw pragmatika kai me merikous pou thn vazoun kai sto plintirio sta rouxa!!Mono sthn skepsh anagouliazw!Den uparxei tipota xeirotero apo thn xlwrinh.Sto ekswteriko pou exw suggeneis thn exoun apagoreusei kai mia fora pou hrthan Ellada prin 2 xronia me rwthsan ma kala den sas exoun pei gia tous kindunous pou exei h xrhsh ths xlwrinhs??Epishs eipan oti tou proetrepan otan xrhsimopoiousan xlwrinh na forane maska kai gantia kai ta rouxa pou forousan kateutheian gia plusimo!!!

 

Χαρη, δεν γραφει επανω οτι κανει για κατσαρολες. Γραφει, μπανιο- κουζινα-σκευη, γενικα και χωρις εξηγησεις. Ο υπαλληλος μου ειπε να μην το βαζω σε κατσαρολες. Τον ρωτησα αν το ρολι εχει μεσα χλωριο, γιατι ξερω οτι δεν κανει να μπει χλωριο σε κατσαρολικα γιατι μπορει να χαλασει η κατσαρολα και να σκουριασει, και μου ειπε οτι δεν εχει και οτι τα συστατικα ειναι αυτα που γραφει η συσκευασια. Εγω νομιζω ομως οτι πρεπει να εχει χλωριο αλλα δεν το γραφουν γιατι αλλιως πως στο καλο λευκαινει. Και φοβαμαι να το βαλω στις κατσαρολες. Το βιμ πχ. που ειναι το αντιστοιχο του ρολι, πριν χρονια εγραφε επανω οτι απολυμαινει κιολας κατι που τωρα πλεον δε γραφει, οποτε μαλλον εχει χλωριο.

Χλωρινη βαζω μονο στο μπανιο. Για την κουζινα πηρα ενα αντιμικροβιακο σπρει τυπου ντετολ. Στο πλυντηριο δεν κανει να μπει γιατι θα σκουριασει ο καδος.

Link to comment
Share on other sites

160μλ βαζεις σε τι πλυντηριο? 5κιλο η παραπανω?

 

Σίγουρα δεν είναι μεγάλο. 5κιλο θα είναι. Επειδή το νερό μας είναι λίγο σκληρό και επειδή βάζω και λίγο νερό παραπάνω βάζω λίγο περισσότερη σκόνη από τη μέση συνιστώμενη δόση που είναι 135 μλ. Τη σκόνη στους 30 και 40 βαθμούς τη διαλύω με αρκετό νερό πριν τη βάλω και δεν μου αφήνει ποτέ ασπρίλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

whitemusk rwthsa thn mana mou kai mou apanthse oti exei katsaroles pou tis plenei 30 xronia me roli kai den exoun pathei tipota.Prwta mou eipe tis trivei me roli,tis kseplenei kai meta tis plenei me ava.Xlwrio den paizei na exei tha to egrafe.Ase pou genika aposo kserw to xlwrio kukloforei se ugrh morfh sthn agora!!!H toulaxiston den to exw dei pote se kapoio proion allhs morfhs.Epishs molis to koitaksa kai sthn etiketa leei kouzina mpania skeuh...ara to xrhsimopoieis afova!!!

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου το ιδιο κανει. Τελος παντων θα το τολμησω, αν και ο υπαλληλος μου πε οτι με τη λεξη σκευη, δεν εννοουν κατσαρολες :confused:. Παντως λεει οχι σε μαρμαρα, οποτε κατι θα εχει που προκαλει φθορα.

Αναρωτιεμαι, σαπουνιζω την λεκανη της τουαλετας και το καπακι με χλωρινη. Βαζω σε ενα υγρο σφουγγαρι λιγη παχυρευστη χλωρινη και την αφροποιω και σαπουνιζω, Αραγε ποση ωρα θελει για να απολυμανει? Πρεπει να περιμενω καποια λεπτα η και να την ξεπλυνω αμεσως θα χει κανει δράση? Γιατι μου ερχετε δυσκολο να περιμενω και αν την αφησω λιγα λεπτα η σαπουναδα στεγνωνει και μενουν λεκεδες παρολο που ξεβγαζω με νερο.

Link to comment
Share on other sites

whitemusk allo to marmaro kai allo h katsarola.To marmaro etsi kai alliws apaitei eidikh metaxeirish.Oso gia thn toualeta kanw akrivws auth thn diadikasia pou perigrafeis.Den nomizw oti prepei na thn afhnoume wra panw sta eidh ugeihnhs ama einai kalh h xlwrinh den exeis thema.An pali pairneis kapoia idiwtikhs etiketas pou einai agnwsths proeleushs tote mallon gia na eisai asfalhs thn afhneis kana dekalepto na drasei.Pantws egw logw paraksenias mou thn xlwrinh kai to aporripantiko piatwn kai rouxwn thelw na einai epwnuma,me ta idiwtikhs etiketas den niwthw pote asfalhs se afta ta tria.Mono apo vasilopoulo empistevomai ta idiwtikhs kathws anagrafei sthn etiketa thn etaireia pou ta ftiaxnei kai sunuthws einai megales etaireies(DON POL,ROLCO).

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο site της κλινεξ οτι για να απολυμανθει κατι θελει να μεινει η χλωρινη 20 λεπτα. Γιαυτο νομιζω αν τα ξεβγαζουμε αμεσως δε θα προλαβει να δρασει. Θα ειναι πχ. σαν να σαπουνισαμε με υγρο πιατων. Και στην εξυπηρετηση πέλατων τους που ρωτησα μου ειπαν να την αφηνω λιγα λεπτα. Δε ξερω. Απλα δε με βολευει να περιμενω αλλα δε θελω και να μην απολυμαινεται η λεκανη της τουαλετας.

Κατι αλλο που σκεφτομουν. Σχετικα με το πλυσιμο πιατων. Δεν εχω πλυντηριο και τα πλενω ολα στο χερι με fairy. Και ξοδευω αρκετο υγρο. Βαζω και ξαναβαζω στο σφουγγαρι. Αραγε θα ταν πιο οικονομικο και βολικο να ειχα ενα μικρο μπολ και να διελυα λιγο υγρο μεσα σε νερο και να βουτουσα το σφουγγαρι η δε θα πλενονται καλα? Θα βολευε να βαζω γαντια για να μη μουλιαζουν τα χερια μου η θα γλυστραν τα πιατικα και τα ποτηρια?

Ουφ! Απο τοτε που εφυγα απο την μητερα μου ολο σκεψεις κανω. Πως να καθαρισω το ενα πως το αλλο! Δε ξερω πως να καθαριζω τα επιπλα, τα κουφωματα αλουμινιου κτλ. κτλ.

Διαβασα και για τα πλαστικα ταπερ οτι ειναι επικινδυνα και δε ξερω αν πρεπει να τα πεταξω και για τα αντικολλητικα τηγανια. Εχω καποια που εχουν γρατσουνιες και τα λυπαμαι να τα πεταξω. Και μια τοστιερα. Ακομη και για το βραστηρα που ειναι πλαστικος δε ξερω αν πρεπει να τον σουταρω. Εβαλα το κεφαλι μου σε προβληματα με τα οικοκυρικα!!!:-(

Link to comment
Share on other sites

Na kseres mono poso se katalavainw!!!Oloi otan feugoume apo to patriko mas pelagwnoume se auta ta themata!!!Mhn anushxeis ta pragmata einai apla.Ta plastika taper exoun thema otan valeis kati zesto mesa,tote to plastiko einai ousiasthka epifovo na xrhsimopoihthei giati tote apeleutherenetai plastiko sta trofima.Epishs ta plastika skeuh den mpainoun sto plintirio giati apo tis upshles thermokrasies aporofoun to aporripantiko.O vrasthras den kserw poso epikundinos einai alla an to kaloskefteis ola epikundina einai sto spiti,akoma kai ta plakakia.Den mporeis na sunexiseis me afth thn logikh.Oso gia ta alouminia kai ta epipla ta pernaw me azax kai mia xara einai den pathainoun kati.Gia ta piata kai egw fairy pairnw kai otan mazevontai polla apla vazw zesto nero se ena lekanaki me ligo ksudi kai ligo fairy kai voutaw kathe toso to sfougari.Kaneis ousiastikh oikonomia ekei kai mia xara vgainoun ta piata,mhn to fovasai.Meta ta kseplenw kai ola komple.Allwste to fairy einai sumpuknomeno opote den xreiazesai kai polu megalh posothta,meta den tha kseplenontai me tipota!!!

Link to comment
Share on other sites

Na kseres mono poso se katalavainw!!!Oloi otan feugoume apo to patriko mas pelagwnoume se auta ta themata!!!Mhn anushxeis ta pragmata einai apla.Ta plastika taper exoun thema otan valeis kati zesto mesa,tote to plastiko einai ousiasthka epifovo na xrhsimopoihthei giati tote apeleutherenetai plastiko sta trofima.Epishs ta plastika skeuh den mpainoun sto plintirio giati apo tis upshles thermokrasies aporofoun to aporripantiko.O vrasthras den kserw poso epikundinos einai alla an to kaloskefteis ola epikundina einai sto spiti,akoma kai ta plakakia.Den mporeis na sunexiseis me afth thn logikh.Oso gia ta alouminia kai ta epipla ta pernaw me azax kai mia xara einai den pathainoun kati.Gia ta piata kai egw fairy pairnw kai otan mazevontai polla apla vazw zesto nero se ena lekanaki me ligo ksudi kai ligo fairy kai voutaw kathe toso to sfougari.Kaneis ousiastikh oikonomia ekei kai mia xara vgainoun ta piata,mhn to fovasai.Meta ta kseplenw kai ola komple.Allwste to fairy einai sumpuknomeno opote den xreiazesai kai polu megalh posothta,meta den tha kseplenontai me tipota!!!

Χαρη μου, χαιρομαι που με καταλαβαινεις. Οσα πιο πολλα διαβαζω στο ιντερνετ τοσο προβληματιζομαι. Εχω κατι αντικολλητικα που ειναι λιγο γρατσουνισμενα και η τοστιερα μου το ιδιο. Εψαξα να δω αν αυτο ειναι επικινδυνο για την υγεια. Και βρηκα οτι ισως ειναι και τωρα δε ξερω αν αξιζει να τα πεταξω και να παρω κεραμικα. Μετα ειπα να δω τι γινετε με τα πλαστικα ταπερ που ολα οσα εχω ειναι και αυτα γρατσουνισμενα.(Δυστυχως γρατσουνιουνται ευκολα ολα αυτα) Και βρηκα μερικα αρθρα οπως αυτο http://botanologia.blogspot.com/2011/09/blog-post_26.html

Τωρα σκεφτομαι να αγορασω γυαλινα που δεν ειναι βολικα αλλα θελω να χω το κεφαλι μου ησυχο. Αν διαβασεις ακομη και το λαδι σε ταπερ, πχ λαδερο φαγητο, αποδεσμευει τοξικα. Τρομαξα. Τοσα χρονια ακομη και στο πατρικο μου η μητερα μου εβαζε φαγητο ακομη και σε γρατσουνισμενα ταπερ γιατι και αυτη δεν ηξερε. Αλλα τα ψιλολυπαμαι να τα πεταξω. Εχω και ακριβα τυπου tupperware. Δε ξερω αν θα μπορουσα να αποθηκευω μεσα στερεα ξηρα τροφιμα, πχ, φασολια, φακες κτλ ή μηπως και αυτα θα μαζεψουν τοξικα. :confused: Μετα αρχισα να ψαχνω για τα απορυπαντικα, οπως για το αν βαζω τη σωστη δοση απορρυπαντικου και τις σαπουναδες που δε ξεβγαζονται ικανοποιητικα. Μετα ανησυχουσα μηπως η μη επωνυμη χλωρινη που αγοραζω δεν απολυμαινει, οπως λεει και η διαφημιση. Πηρα τηλ. και ρωτησα και μου ειπαν οτι φυσικα και απολυμαινει απλα το θεμα ειναι οτι η κλινεξ εχει την πατεντα και ειναι γραφειοκρατικο το θεμα. Μετα πηγα να καθαρισω ενα επιπλο με αζαξ γιατι δεν ηξερα με τι να το καθαρισω, και ξεβαψε!!! Και καποια αλλα το ιδιο παθανε. Και δε ξερω με τι να τα καθαριζω. Στα κουφωματα , στην αρχη εβαλα υγρο σφουγγαρισματος που γραφουν οτι ειναι γενικης χρησης και δεν θελει και ξεβγαλμα αλλα δεν καθαριζαν καθολου!!! Σα να βαζα νερο ηταν. Βαριομουν και να βαζω πχ, υγρο πιατων γιατι θα ηθελε και ξεβγαλμα και ετσι κατεληξα και εγω στο αζαξ.

Αλλα πιο πολυ τωρα με απασχολουν τα πλαστικα και τα τεφλον που δε ξερω τι να τα κανω. Βεβαια ολα τα τροφιμα που αγοραζουμε σε πλαστικες συσκευασιες ειναι αλλα τα ταπερ πολλαπλων χρησεων που εχουμε στα σπιτια μας , δε ξερω κατα ποσο επηρεαζονται απο τα διαφορετικα τροφιμα που αποθηκευουμε και βαζουμε στο ψυγειο καθε φορα. Αν πχ εχεις ενα ταπερ χρονια, σε αυτο θα χεις βαλει εκατονταδες φορες τροφιμα διαφορετικης συστασης. Δε θα χει αλλιωθει το ταπερ? Διαβασε το αρθρο σε παρακαλω και πες μου τη γνωμη σου. Οπως και αυτο http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_bridge&brid=106&Itemid=0&topic=5918.0

Link to comment
Share on other sites

whitemusk wraia ta arthra me polu xrhsimes plhrofories!!!!Alla apoti proseksa anupografa!! Kai afto den mou aresei!!!Telos pantwn sumfwna me afta prepei na xrhsimopoioume ta gualina taper(kathoti den exw dei pouthena odhgies gia to kathe taper sxetika me to ti trofima prepei na apothikevoume).To emfialomeno nero den nomizw sto super market na mporeis na to vreis se gualino mpoukali opote to mono pou mporeis na kaneis einai na prosexeis na einai axrwmh h suskevasia tou.An pali to nero sou sthn perioxh pou meneis einai posimo tote pies ths vrushs kai an thes kruo pare gualina mpoukalia(kata protimhsh axrwma) kai valta sto psugeio!

Link to comment
Share on other sites

Epishs koitaksa ligo gia tis lefkantikes ousies pou periexontai sthn skonh plunthriou kai koita ti vrhka:

 

Έτσι, πλένοντας σήμερα τα ρούχα στους 40 °C, με ένα απορρυπαντικό που περιέχει λευκαντικές ουσίες, εξασφαλίζεται παρόμοια αποτελεματικότητα με εκείνη, που επιτυγχάνονταν πριν μερικά χρόνια, όταν τα ρούχα υποβάλλονταν στη διαδικασία του βρασμού.

 

Esu apo afto ti katalavaineis??Egw katalava oti den exoun kamia sxesh me afta pou sou elege h allh!!!Kai anaferontai se istoselida tou skip!!! http://www.unilever.gr/brands/homecarebrands/skip.aspx

 

off the topic exei kaneis empeiria apo plintirio anw fortwshs brandt?Einai kala?(mhpws na anoiksw allo thema?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Epishs koitaksa ligo gia tis lefkantikes ousies pou periexontai sthn skonh plunthriou kai koita ti vrhka:

 

Έτσι, πλένοντας σήμερα τα ρούχα στους 40 °C, με ένα απορρυπαντικό που περιέχει λευκαντικές ουσίες, εξασφαλίζεται παρόμοια αποτελεματικότητα με εκείνη, που επιτυγχάνονταν πριν μερικά χρόνια, όταν τα ρούχα υποβάλλονταν στη διαδικασία του βρασμού.

 

Esu apo afto ti katalavaineis??Egw katalava oti den exoun kamia sxesh me afta pou sou elege h allh!!!Kai anaferontai se istoselida tou skip!!! http://www.unilever.gr/brands/homecarebrands/skip.aspx

 

off the topic exei kaneis empeiria apo plintirio anw fortwshs brandt?Einai kala?(mhpws na anoiksw allo thema?)

Το διαβασα αυτο που λες. Οι λευκαντικες ουσιες ειναι για να λευκενουν τα ρουχα. Απλα κανουν και μια μικρη αποστειρωση (πχ οπως το χλωριο), γιαυτο γραφει οτι εχουν παρομοια αποτελεσματικοτητα οπως σαν να βραζεις τα ρουχα, που με τον βρασμο σκοτωνονται τα μικροβια. Αυτο εννοει το αρθρο. Γι αυτο ναι μεν μπορεις να χρησιμοποιεις τις σκονες που περιεχουν λευκαντικες ουσιες και στα χρωματιστα, αλλα με τον καιρο τα ρουχα θα χασουν τα χρωματα τους και γιαυτο ειναι καλυτερα να βαζεις τα υγρα που δεν εχουν λευκαντικες ουσιες. Οποτε σωστα μου ειπε η υπαλληλος του σκιπ. (Βεβαια δε ξερω κατα ποσο αυτη η μικρη ποσοτητα λευκαντικου που εχουν οι σκονες μπορουν να σκοτωσουν μικροβια.)

Εγω προτιμω να σκοτωνονται και λιγο τα μικροβια και ας χασουν τα ρουχα λιγο το χρωμα τους, οποτε καλυτερα σκονη απο τα υγρα.

Link to comment
Share on other sites

Καποια αλλη νοικοκυρα να μας πει ποσο ml σκονης βαζει στο πλυντηριο?

Τελικα μηπως παιζει ρολο και η ποιοτητα των ρουχων για το ποσο απορρυπαντικο χρειαζεται?

Βαζω παντελονια τζιν με 80ml και οταν πεταει τα νερα, ειναι μπλε σκουρα απο το χρωμα που βγαζουν τα τζιν και αφρος σχεδον καθολου. Οποτε σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να βαζω παραπανω γιατι μαλλον η σαπουναδα σπαει απο το πολυ χρωμα.

Βαζω χρωματιστα μακο παλι με 80ml και βγαινει αφρος που ξεβγαζεται ικανοποιητικα.

Βαζω μονο λευκα βαμβακερα και δεν μενει αφρος και σκεφτομαι οτι θελει παραπανω.

Βαζω μονο πετσετες λευκες παλι με 80μλ και δεν μπορω να τις ξεβγαλω!!

Βαζω ελαφρως χρωματιστα βαμβακερα και παλι δεν μπορω να τα ξεβγαλω!!

Εχω καταμπερδευτει:confused:

Ολα τα ρουχα που πλενω ειναι λιγο λερωμενα. Δε μπορω να καταλαβω γιατι αλλωτε βγαινει λιγο αφρος και με τα τρια ξεβγαλματα τα ρουχα ξεπλενονται και αλλωτε με την ιδια ποσοτητα σκονης δεν μπορω να τα ξεπλυνω!!

Το χει προσεξει κανεις αυτο? Βαζετε την ιδια ποσοτητα σκονης σε ολες σας τις πλυσεις η αναλογα την υφανση?

Και αυτο που λενε πχ. 5 κιλα ρουχα. Που θα ξερω εγω ποσο ζυγιζουν τα ρουχα. Εγω απλα γεμιζω τον καδο.:confused:

Πραγματικα αυτο με το καλο ξεπλυμα με εχει εκνευρισει. Δε θελω καταλοιπα και να φοραω απορρυπαντικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...