Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

kalημερα κ απο εμενα.

μου στειλαν ενα χαρτι απο τον ογα κ μου ζητανε να αποδειξω την 10ετη παραμονη μου στον ελλαδικο χωρο οπως κ των παιδιων μου απο τοτε που εχουν γεννηθει.

 

εχει παρει καποια αλλη οικογενεια τετοιο χαρτι?

κ τι εχετε κανει?

 

εχω γεννησει τον 11ο του 2010! κ φυσικα δεν εχουμε παρει τπτ.

τι λες τωωωωραααα!!!! τρεχα φτιαξε τα χαρτια να ξεμπερδευεις!!! ολες οι καινουριες πρεπει να το κανουμε!!! μη χανεις λεπτο, και μαλιστα θα σε συμβουλευα αν μενεις αττικη να τα πας ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στα κεντρικα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι λες τωωωωραααα!!!! τρεχα φτιαξε τα χαρτια να ξεμπερδευεις!!! ολες οι καινουριες πρεπει να το κανουμε!!! μη χανεις λεπτο, και μαλιστα θα σε συμβουλευα αν μενεις αττικη να τα πας ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στα κεντρικα!!!

 

τα χαρτια τα ειχαμε καταθεσει 2 φορες στον ανταποκριτη του νεου ηρακλειου (δεν μπορουσε να παει στο κεντρο το καμαρι μου ο χασμπανος)

κ τωρα προσφατα στειλαν αυτο το καινουργιο με αλλα χαρτια παλι!

 

το θεμα ειναι οτι απο δευτερα θα ειμαι εντελως σολο με τρια παιδια λεβεντικα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν συνειδητοποιεί ο κοσμος ειναι οτι τα 55000 ειναι η αρχη , θεωρειτε οτι τωρα που περασαν με την βοηθεια της μενεγακη το πλαφον δεν θα το μειωσουν του χρονου στις 30 000 και σε 2 χρονια στα 20 000?

αντι να λεμε οτι δεν πρεπει να βαλουν χερι στο επιδομα πολυτεκνων μια και ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο επιδομα καθομαστε και δικαιολογουμε την αποφαση?

το επιδομα μπηκε εκτος απο μια προσθετη βοηθεια για να δωσει ενα εξτρα κινητρο σε οικογενειες να κανουν παιδια και να μην εξαφανιστει η ελλαδα σε 30 -40 χρονια.

 

ΥΓ αληθεια ποσα χρηματα θα γλιτωσει το κρατος εαν κοψει το επιδομα στις οικογενειες με πανω απο 55000 ? εισοδημα?

 

ΥΓ2 εμενα σε μια πολυκατοικα και καποια μερα ηρθε η αστυνομια και πηρε τον πακιστανο που εμενε στο υπογειο , εγω δεν διαμαρτηρηθηκα γιατι εγω δεν ειμαι πακιστανος , σε 1 μηνα ηρθαν στο ισογειο και πηραν την οικογενεια των μαυρων , εγω παλι δεν μιλησα , υστερα απο καιρο πηραν το gay ζευγος απο τον τριτο και την επομενη την φτωχη πολυτεκνη οικογενεια διπλα μου , εγω παλι δεν μιλησα. μετα απο 3 μηνες ηρθε η αστυνομια και πηρε και εμενα , αλλα δεν υπηρξε πλεον κανεις να φωναξει .... και ο νοών νοείτω

 

δυστυχώς βγαίνω αληθινός... σας παραθετω αποσπασμα απο ρεπορταζ για τα νεα μετρα

. Μείωση των κοινωνικών παροχών μέσω της σύνδεσής τους με περιουσιακά και εισοδηματικά κριτήρια των ασφαλισμένων. Επιδόματα όπως το ανεργίας και των πολυτέκνων θα καταβάλλονται μόνο σε ασφαλισμένους χωρίς εισόδημα από άλλη πηγή και ακίνητη περιουσία.

 

Πηγή:http://www.capital.gr

NPIap3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μήπως είδατε σήμερα Αυτιά γιατί κάποια στιγμή τον άκουσα να λέει ότι κόβεται το επίδομα των τριτέκνω.Ισχύει?γιατί αν ισχύει θα τρελαθώ και θα πηδηχτώ από το παράθυρο.
ρε παιδια εχω καταβαλει τα χαρτια μου απο 1/4/2011 και δεν εχω παρει φραγκο ακομα τους εχω στειλει 3 mail μου εχουν απαντησει οτι δεν εχει εξεταστει η υποθεση μου ακομα.να παω απο εκει τελικα;θα βγαλω ακρη η τσαμπα θα βρισω;
Link to comment
Share on other sites

εμεις και ολοι μας να μην το αφησουμε να γινει.οταν στην σουιδια στην ολανδια στην γερμανια μια μανα περνει επιδομα κοντα στα 200ε για το 1ο και το καθε παιδι μετεπειτα εμεις θα σηκωνουμε τα χερια και θα παρακαλαμε να μην γινει?οταν ΔΕΝ τα βγαζουμε περα και ημαστε με την ψυχη στο στομα θα παρακαλαμε?οχι ολοι μαζι με τους συλογους πρεπει να ενεργησουμε καποια πραγματα ειναι περα απο τα ορια της κοινης λογικης.τι πανε να κανουνε?να μας φτασουν στην εξαθλιωση?χηρες μανουλες με(αν εχουν εργασια)700-800ε και πας να κοψεις την συνταξη του αντρα σου που πληρωνε χρονια ολοκληρα!!ή απο οικογενειες που παλευουν να μεγαλωσουν σε αυτο τον τοπο τα πολλα παιδια τους!!!!!ΟΧΙ δεν θα το αφησουμε

θα τους παρει και θα τους σηκωσει αν τολμησουν να βαλουν χερι στα επιδοματα μας οι ξεφτιλες!παιδια να οργανωθουμε να χεζονται καθε φορα που σκεφτονται να βγουν απο το σπιτι τους αυτοι και ολο τους το σοι.Να οργανωθουμε με τους συλλογους.Τωρα γιατι μας φαγανε τα κολοπαιδαααααααα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή ειμαι και εγω νεα τριτεκνη απο οτι διαβαζω εδω μεσα περναει και ενας χρόνος απο την καταθεση των δικαιολογητικων μας για να παρουν τα χρηματα ομως τα περνουν μαζεμενα, τωρα το ακριβες ποσο δεν το γνωριζω επειδη ακους καθε μερα οτι κοβουν.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

shmera telika apo ton aygoysto pou exw kanei ta xartia moy hrthe xarti apo ton oga oti prepei na toys steilw xarti gia to pou emena apo to 2001-2008 enw tous exw steilei tetoio xarti to eixa parei PO THn eforia asta na pane ti kanw twra?k allo pisw tha me paei na mou ta steiloyn

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

shmera telika apo ton aygoysto pou exw kanei ta xartia moy hrthe xarti apo ton oga oti prepei na toys steilw xarti gia to pou emena apo to 2001-2008 enw tous exw steilei tetoio xarti to eixa parei PO THn eforia asta na pane ti kanw twra?k allo pisw tha me paei na mou ta steiloyn

:rolleyes:

 

Εννοείς οτι εστειλες τα εκκαθαριστικά των τελευταιων 10 ετών και σου ζητησαν και κατι αλλο για επιβεβαιωση της κατοικιας σου;

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

έτσι που το πάνε δεν θα κάνει κανείς παιδιά ούτε θα παντρεύεται...... και ρωτώ άντε και βγάζεις 56000 είσαι δηλαδή πλούσιος αν έχεις 3 παιδιά;;; υπολογίσανε οι φωστήρες πόσα λεφτά χρειάζονται γιατί τα παιδιά δεν θα είναι μόνο 2 χρονών.... στα 10, στα 15 τι γίνεται;;;;;; θέλουνε και να πατάξουν το....δημογραφικό και να βοηθήσουν και τα ταμεία...πολύ διορατικοί και πατριώτες...οι νομοθέτες..... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δυστυχως επειδη τυχαινει να γνωριζω καποια πραγματα το επιδομα παει ή για κοψιμο ή για μειωση πανω απο 50% και θα δινετε με τρομερα αυστηρα οικονομικα-περιουσιακα κριτηρια....

Οι ανθρωποι ειναι εγκληματιες.....Και δεν εχω προλαβει να δω ουτε ευρω εδω και 5 μηνες που καναμε το τριτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα τον δεκεμβριο το τριτο.εκενα ιανουαριο τα χαρτια κ μου ειπαν μετα απο 6 μηνες θα πληρωθω.ναι καλα.απο οτι διαβαζω εδω σε κανενα χρονο κ βλεπουμε.ειναι εγκλημα να κοβουν επιδοματα που βοηθουν μια οικογενεια να φερει στο κοσμο παιδια.γι αυτο οι περισσοτεροι μενουν στο ενα το πολυ δυο.ντροπη τους!εδω ακουγεται οτι θα σταματησουν κ οι κατασκηνωσεις του δημου αθηναιων.περικοπες απο τα παιδια δηλαδη.αυτα τι φταινε ηθελα να ξερα!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο ογα δεν πληρωνει νωριτερα απο 13 με 15 μηνες. μην ακουτε τι λενε. καμια σχεση. ζητουνε τοοοσα χαρτια που ακομα και να ηθελαν δεν μπορουνε να δωσουν φραγκο σε 6 μηνες. επικοινωνηστε με τον ογα για να καταθεσετε εκκαθαριστικα 10ετιας ΠΡΙΝ σας το ζητησει, γιατι τοτε θα υποστειτε ακομη μεγαλυτερη καθυστερηση.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω τι γράφει στην ιστοσελίδα του ο σύλλογος τριτέκνων.

 

Κυριακή, 5 Αυγούστου 2012

 

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ

 

 

 

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ

 

5/8/2012

 

 

 

Σύμφωμα με το σημερινό δημοσίευμα της έγκριτης εφημερίδας ΄΄ΕΘΝΟΣ της Κυριακής΄΄, θα κοπούν δραστικά τα οικογενειακά επιδόματα μέσω ΟΓΑ στους τρίτεκνους και θα δίνονται με Εισοδηματικά Κριτήρια.

 

Το σενάριο προβλέπει ότι τα οικογενειακά επιδόματα θα δίνονται ολόκληρα όπως έχουν σήμερα ΜΟΝΟ στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 12.000 ευρώ.

 

Επίσης το σενάριο προβλέπει ότι θα δίνονται στο ΜΙΣΟ τα οικογενειακά επιδόματα στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 30.000 ευρώ.

 

Επίσης ότι πάνω από 30.000ευρώ θα καταργηθεί το επίδομα.

 

 

Τι να πω; Άραγε το μέτρο θα ισχύσει ανα δρομικά; Γέννησα τον Φεβρουάριο και καμιά ειδοποίηση ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω τι γράφει στην ιστοσελίδα του ο σύλλογος τριτέκνων.

 

Κυριακή, 5 Αυγούστου 2012

 

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ

 

 

 

 

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ

 

5/8/2012

 

 

 

Σύμφωμα με το σημερινό δημοσίευμα της έγκριτης εφημερίδας ΄΄ΕΘΝΟΣ της Κυριακής΄΄, θα κοπούν δραστικά τα οικογενειακά επιδόματα μέσω ΟΓΑ στους τρίτεκνους και θα δίνονται με Εισοδηματικά Κριτήρια.

 

Το σενάριο προβλέπει ότι τα οικογενειακά επιδόματα θα δίνονται ολόκληρα όπως έχουν σήμερα ΜΟΝΟ στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 12.000 ευρώ.

 

Επίσης το σενάριο προβλέπει ότι θα δίνονται στο ΜΙΣΟ τα οικογενειακά επιδόματα στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 30.000 ευρώ.

 

Επίσης ότι πάνω από 30.000ευρώ θα καταργηθεί το επίδομα.

 

 

 

Τι να πω; Άραγε το μέτρο θα ισχύσει ανα δρομικά; Γέννησα τον Φεβρουάριο και καμιά ειδοποίηση ακόμη...

 

Σωστό το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

έτσι που το πάνε δεν θα κάνει κανείς παιδιά ούτε θα παντρεύεται...... και ρωτώ άντε και βγάζεις 56000 είσαι δηλαδή πλούσιος αν έχεις 3 παιδιά;;; υπολογίσανε οι φωστήρες πόσα λεφτά χρειάζονται γιατί τα παιδιά δεν θα είναι μόνο 2 χρονών.... στα 10, στα 15 τι γίνεται;;;;;; θέλουνε και να πατάξουν το....δημογραφικό και να βοηθήσουν και τα ταμεία...πολύ διορατικοί και πατριώτες...οι νομοθέτες..... :(

 

Δηλαδή εσύ κάνεις τρίτο παιδί πχ και περιμένεις να σωθείς από το επίδομα?

Link to comment
Share on other sites

γεννησα τον δεκεμβριο το τριτο.εκενα ιανουαριο τα χαρτια κ μου ειπαν μετα απο 6 μηνες θα πληρωθω.ναι καλα.απο οτι διαβαζω εδω σε κανενα χρονο κ βλεπουμε.ειναι εγκλημα να κοβουν επιδοματα που βοηθουν μια οικογενεια να φερει στο κοσμο παιδια.γι αυτο οι περισσοτεροι μενουν στο ενα το πολυ δυο.ντροπη τους!εδω ακουγεται οτι θα σταματησουν κ οι κατασκηνωσεις του δημου αθηναιων.περικοπες απο τα παιδια δηλαδη.αυτα τι φταινε ηθελα να ξερα!

 

Αν και παλιές δημοσιεύσεις, ξαναλέω, δηλαδή το επίδομα είναι τόσο φοβερό κίνητρο για να κάνει κάποιος τρίτο παιδί? Λες κι αυτοί που κάνουν 1 ή 2 το κάνουν επειδή δεν μπορούν να βασιστούν στο επίδομα για τρίτο! Έλεος!

Δηλαδή όπως το γράφεις, είναι σαν μια οικογένεια με δυο παιδιά να τα βγάζει πέρα με το ζόρι και να λέει ''δεν κάνουμε κι ένα τρίτο, εντάξει μωρέ, θα πάρουμε το επίδομα και το μεγαλώνουμε''.

 

Πόσο είναι πια αυτό το ψωροεπίδομα?

 

Εδώ έχουν έρθει τα πάνω-κάτω, κόβονται άλλα κι άλλα, το επίδομα τριτέκνων μας μάρανε?

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλιές δημοσιεύσεις, ξαναλέω, δηλαδή το επίδομα είναι τόσο φοβερό κίνητρο για να κάνει κάποιος τρίτο παιδί? Λες κι αυτοί που κάνουν 1 ή 2 το κάνουν επειδή δεν μπορούν να βασιστούν στο επίδομα για τρίτο! Έλεος!

Δηλαδή όπως το γράφεις, είναι σαν μια οικογένεια με δυο παιδιά να τα βγάζει πέρα με το ζόρι και να λέει ''δεν κάνουμε κι ένα τρίτο, εντάξει μωρέ, θα πάρουμε το επίδομα και το μεγαλώνουμε''.

 

Πόσο είναι πια αυτό το ψωροεπίδομα?

 

Εδώ έχουν έρθει τα πάνω-κάτω, κόβονται άλλα κι άλλα, το επίδομα τριτέκνων μας μάρανε?

 

Κάποιους τους απασχολεί πολύ αυτό το θέμα και έχουν κάθε δικαίωμα για αυτό.Εσένα αν δεν σε απασχολεί γιατί είσαι τόσο εριστική??

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

μανουλα προσεχτηκα με τις εκφρασεις σου...

γιατι οπως και να χει...ειναι κατι...

Εγω σχεδον καθε μηνα περνω και ρωταω εαν μπηκαν τα λεφτα και σε τη φαση ειναι...δεν το κανω απο χομπι..δεν ειναι ευκολο να μεγαλωνεις παιδια την σημερων ημερα...ποσο μαλλον τρια...

εεε και λιγο σεβασμος στην ολη κατασταση δεν βλαπτει...

με το σημπαθιο κιολας!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

το επιδομα ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια, και ναι, πολλοι ανθρωποι που ηθελαν πολυ ενα τριτο παιδακι το εκαναν ακριβως επειδη ηξεραν οτι θα παρουν και τρια χιλιαρικα το χρονο, αλλιως δε θα μπορουσαν. Για καποιους μπορει αυτα τα χρηματα να ειναι αμελητεα ποσοτητα, αλλα για αλλους κανουν τη διαφορα και τους επιτρεπουν να μεγαλωσουν τα παιδια τους αξιοπρεπως

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...