Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CMV αντισώματα IGG και IGM Κυτταρομεγαλοιός


Recommended Posts

Σωστή! Απλά δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια εξειδίκευση στο Αττικόν....Ευχαριστούμε πολύ, αχρείαστο να είναι. Δηλαδή για να καταλάβω, φταίνε αυτοί στους οποίους έκανες την αμνιοπαρακέντηση; Ή μπορείς να το κολλήσεις από οπουδήποτε; Εμείς πάντως τα είχαμε παίξει τότε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνήθως μου είπανε ότι το κολάς από τα παιδιά. Εγώ όμως δεν είχα έρθει σε επαφή με παιδιά σε όλη την εγκυμοσύνη. Καμία σχέση με την αμνιοπαρακέντηση. Την αμνιοπαρακέντηση την έκανα αφού είχα κολήσει τον ιό για να δούμε αν είχε περάσει στο μωρό. Και εμείς περάσαμε μεγάλο λούκι. Το θέμα όμως είναι ότι η μπέμπα είναι σχεδόν οκτώ μηνών και ακόμα ταλαιπωρείται από εξετάσεις. Βέβαια όλα πάνε καλά αλλά ταλαιπωρείται το καϋμένο

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Απο παιδιά έ; Εγώ πάντως που δουλεύω με παιδιά μου βγήκε ευτυχώς αρνητικό...Ενώ η αδερφή μου το κόλλησε στο άσχετο.

Γλυκιά μου σου εύχομαι να μην περάσετε άλλα. Να χαίρεσαι τη μπεμπούλα σου...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χαιρομαι που σας πηγαινουν ολα καλα και ευχομαι να συνεχισουν ετσι... οσον αφορα τον τροπο μεταδοσης του ιου δεν ειναι απαραιτητα να ειναι απο παιδια.. κολλαει πολυ ευκολα χωρις φυσικα να το καταλαβεις αφου συνηθως δεν εχει συμπτωματα.. και οσον αφορα τον Αττικο που λετε.. εγω μενω Σερρες δυστυχως και δεν εχουμε πολυτελειες.. μηπως καμια σας γνωριζει κατι αναλογο για Θεσ/νικη? γιατι ψαχνοντας εγω δεν βρισκω κατι.. Αναστασια σε ποια εβδομαδα εισαι? εγω 11η.. geo η μπεμπα σου ποσο ειναι τωρα?

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α τωρα ειδα παραπανω πως ειναι 8 μηνων η μπεμπουλα... υπομονη σας ευχομαι.. και οσο τα πραματα πηγαινουν καλα μην σκεφτεστε την ταλαιπωρια... ολα θα περασουν :)

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου είμαι στην 9η και όλα είναι καλά. Δυστυχώς δεν έχω κάποια πληροφορία που να σε βοηθήσει. Πολλές κοπέλες όμως του φόρουμ είμαι σίγουρη ότι θα σπεύσουν.

φιλιά και καλή συνέχεια.

 

(Μου αρέσουν οι Σερρες)

Link to comment
Share on other sites

α τωρα ειδα παραπανω πως ειναι 8 μηνων η μπεμπουλα... υπομονη σας ευχομαι.. και οσο τα πραματα πηγαινουν καλα μην σκεφτεστε την ταλαιπωρια... ολα θα περασουν :)

καλησπέρα

αν θέλεις μπορω να σου δώσω τα στοιχεία του γυναικολόγου μου είχα τρομάξει κι εγώ τότε (πριν 2,5 χρόνια, με θετικό Igg και γυναικολόγο που μεπίεσε από την 1η μέρα νακάνω έκτρωση!!!)

άλλαξα γιατρό και βρήκα την υγειά μου! (και το παιδί μου!!!!)

μην ανησυχείς πάντως, θετική σκέψη!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ! ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μιλήσεις με έναν λοιμοξιολόγο σε κάποιοι νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη. Ή αν θέλεις πές μου να σου στείλω το τηλέφωνο της λοιμοξιολόγου που είχα εγώ στο Αττικόν. Θα μπορέσει να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έπερνα εγώ την θεραπεία γνώρισα μία κοπέλα η οποία αυτή είχε κολήσει τον ιό από παλιά αλλά της έδιναν θεραπεία. Όχι ακριβώς θεραπεία. Έδιναν ανοσοσφαιρίνη η οποία δημιουργούσε αντισώματα και σε αυτήν και στο μωρό. Περισσότερο προληπτικά. Θεωρώ ότι είναι σημαντικό να πάρεις μια γνώμη λοιμοξιολόγου χωρίς βέβαια να σε αγχώνει αυτό. Από την στιγμή που το πέρασες παλιά δεν υπάρχει πρόβλημα. Ξέρεις πόσο παλιά την πέρασες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν ξερω ποσο παλια.. και δεν νομιζω κιολας απο τισ εξετασεις να μπορει να βρεθει η χρονικη περιοδος... ψαχνω για λοιμωξιοολογο θεσνικη! σας ευχαριστω πααααρα πολυ κοριτσια, δεν ξερετε ποσο με βοηθατε!

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι φαίνεται πόσο παλιά το κόλλησες αλλά δεν ξέρω ακριβώς από ποια ένδειξη. Εχουν περάσει και τέσσερα χρόνια από τότε. Πάντως να το ψάξεις, μην το αφήσεις. Η πρόταση με το Αττικόν μου ακούγεται πολύ καλή αφού αυτοί έχουν εξειδίκευση.

Υπομονή και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΤΗΛ.ΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ?

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟΚΥΤΤΑΡΟΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΝΩ ΤΟ IGG KAI IGM ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΑ EKANA ENA AVIDITY ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ!ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΟΡΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

Ειμαι ενα νεο μελος στην παρεα σας και μελλουσα μαμα.Διανυω την ενατη εβδομαδα μιας υπεροχης εγκυμοσυνης χωρις προβληματα.Δυστυχως ομως,ολα αλλαξανε την Μεγαλη Πεμπτη οπου πηρα τα αποτελεσματα των αιματολογικων εξετασεων και ξαφνικα ηρθαν τα πανω κατω.Βγηκα θετικη στο cmv.Πιο συγκεκριμενα CMV IgG : 269.4 & CMV IgM :ΘΕΤΙΚΟ χωρις τιμη ομως ωστε να διαπιστωθει ο ακριβης αριθμος.Την εξεταση την εκανα στο ΙΚΑ οπου μου ειπανε οτι οι αναλυτες που εχουνε βγαζουνε θετικο/αρνητικο.

Σημερα πηγα σε ιδιωτη μικροβιολογο να επαναλαβω την εξεταση και περιμενω αγωνιωδως τα αποτελεσματα.Εχουνε γινει αρκετες φορες λαθη στο ΙΚΑ μου ειπανε Απο εκεινη την μερα περναω ενα γολγοθα.Εχω διαβασει τοσα αρθρα στο ιντερνετ που με κανανε να μπευρδευτω ακομη χειροτερα.Ο γυναικολογος μου ειπε αν βγει θετικο θα πρεπει να προχωρησω σε αμνιοπαρακεντηση να δουμε αν εχει περασει στο εμβρυο.Εχει κανει καποια απο εσας τοσο συντομα αμνιοπαρακεντηση?Απο οτι ξερω μετα την 16η εβδομαδα μπορει να γινει.Εχει καποια περασει κατι αντιστοιχο να βγουνε λαθος τα αποτελεματα?Επισης υπαρχει τοσο μεγαλη πιθανοτητα να μεταδωσα αθελα μου τον ιο σε φιλες που περιμενουν ηδη παιδι?Να σημειωσω οτι την 5η εδβομαδα της εγκυμοσυνης με επιασε μια γριπουλα με καταρροη και δεκατα πυρετο που μαλλον κολλησα απο τον αντρα μου ομως δεν ηρθα καθολου σε επαφη με αυτες τις φιλες μου.Αν υποθεσω οτι μπορει να ητανε απο τον ιο.Για ποσο καιρο μετα μπορεις να το μεταδωσεις?

Συγνωμη για το τοσο μεγαλο μηνυμα μου και τις τοσες ερωτησεις μου.Οποια πληροφορια μπορει να εχετε για το θεμα σιγουρα θα φανει χρησιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λενα, οπως εχω γραψει και παραπανω, αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια με τον ιο.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21731&highlight=%EA%F5%F4%F4%E1%F1%EF%EC%E5%E3%E1%EB%EF%E9%EF%F2

Καλυτερα να κανεις την εξεταση στο Pasteur και να μιλησεις με την κ. Αντωνιαδου στο Αττικο (αν εισαι Αθηνα). Ειναι η πλεον αρμοδια να σε κατατοπισει και να λυσει τις αποριες σου.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕ Η ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗ ΛΟΙΜΟΞΗ ΤΟΥ ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟΥ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΟΥΝ...ΚΑΙ ΓΩ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν θετική μόνο στο igg με 208, ο γιατρός μου είπε ότι απλά κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα περάσει τον ιό, ίσως και σε μικρή ηλικία. Ο γιος μου είναι 2,5 χρονών και είμαι πάλι έγκυος 9 εβδομάδων και ξαναβγήκα θετική στο ίδιο με 15,8. Πρέπει να είσαι και στα δύο θετική για να έχεις νοσήσει. Άρα κανένα πρόβλημα έχεις αντισώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κοριτσια καλησπερα!θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να μοιραστω μαζι σας την δικη μου εμπειρια με τον ιο.λογω της φυσης του επαγγελματος εγω τον απεκτησα στο νοσοκομειο οπου εργαζομαι.ευτυχως πριν μεινω εγκυος!ο παθολογος με καθησυχασε λεγοντας οτι ειναι μια ιωση που θα περασει μονη της χωρις φαρμακα."δεν ειναι τιποτα" ειχε πει.μονο που ξεχασε να μου πει το σημαντικοτερο!να μην μεινω εγκυος!και εγω εκανα το λαθος και τον πιστεψα!δεν εψαξα να μαθω τιποτα...λαθος....μετα απο 2 μηνες εμαθα οτι θα γινω μανουλα!!!την ημερα που ακουσα πρωτη φορα την καρδουλα της την ιδια ημερα μου ειπε η γυναικολογος μου οτι μαλλον θα μου την παρει καθως αυτα τα παιδια γεννιουνται με κωφωση,τυφλωση και νοητικη υστεριση:(:(:(το ηθελα αυτο το παιδι...το περιμενα καιρο...εχασα τον κοσμο κατω απο τα ποδια μου...με παρεπεμψε στο αττικο στην ειδικη λοιμωξιολογο κα Γιαμαρελλου να αποφασισει εκεινη τι θα γινει με την κυηση.εκεινη με εστειλε στο παστερ για πιο εγκυρα αποτελεσματα και μετα στην ειδικευμενη στον cmv κατα την κυηση συνεργατη της κα Αντωνιαδου.εξαιρετη επιστημων και καταπληκτικος ανθρωπος!!!η κυηση θα συνεχιζοταν!!!:D:D:Dκαθε μηνα αμαλιαδα-αθηνα.με αυτοκινητο,κτελ η τρενο.μετα παστερ για εξετασεις και αττικο για ενδοφλεβια χορηγηση γ-σφαιρινης.με ταξι,λεωφορειο,μετρο.δεν με ενοιαζε!δεν παραπονεθηκα ποτε!θα εκανα τα παντα γι'αυτο το παιδι!!!εκανα αμνιο στις 15 εβδομαδες.αρνητικη για pcr(ιικο φορτιο)!!!ολα θα πηγαιναν καλα!μονο μια τυπικη επαναλειψη της pcr στο μωρο οταν γενιοταν.οπως και εκανα.απο το ομφαλιο αιμα εσταλλει στο δειγμα στο παστερ.δυστυχως βγηκε θετικο:(:(:(13 ημερων η κορουλα μου νοσηλευτηκε στην μοναδα νεονγων του αττικου για μια σειρα εξετασεων.εκ'νεου αιμα και ουρα στο παστερ,βυθοσκοπιση,ωτοακουστικες εκπομπες,u/s πηγων εγκεφαλου,MRI εγκεφαλου,παιδονευρολογικη εκτιμηση στους 6 και 12 μηνες...το αιμα που πηραν απο το χερακι της και τα ουρα ηταν αρνητικα:D:D:D:Dη εξηγηση για το συμβαν ηταν οτι το ομφαλιο αιμα ειχε και δικο μου αιμα με αποτελεσμα οι τιμες να ειναι θετικες!βεβαια τις εξετασεις τις καναμε ολες για καθε ενδεχομενο και ηταν ολα καλα!!!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω καταμπερδευτεί. Μαλλον από το άγχος μου δεν καταλαβαίνω και τι διαβάζω. εχω Αντισώματα CMV IGG 49 ( αρα θετικό ) και ΙGM Αρνητικό. Κατάλαβα ότι το igm αρνητικό σημαίνει ότι δεν νοσώ τώρα, σωστά? το ΙGG ΘΕΤΙΚΟ σημαίνει ότι έχω αντισώματα ή το αντίθετο? Τι ήθελα και τις είδα τέτοια ώρα μλεχρι να πάρω τηλ τον γιατρό να μου πει θα σκάσω.Μήπως μπορείται να με ξεμπερδέψετε την άσχετη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα τις εξετάσεις μου. Σε όλα (ερυθρα, τοξοπλασμα και κυτταρομεγαλοϊο) είχα IGG θετικά (είχα νοσήσει στο παρελθόν και έχει ο οργανισμός αντισώματα) και IGM φυσικά αρνητικά. Το αντίστροφο είναι το ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας...προσπαθουμε για μωρακι με τον αντρα μου και είμαι στις ημερες ωορηξιας. Μόλης έμαθα ότι ο αδελφός μου έχει CMV (κυταρομεγαλοιο) και ήμουν αυτές τις μέρες σπίτι του. Τι να κάνω;;;Μήπως δε πρέπει να συνεχίσουμε τις προσπάθειες;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...