Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑΣ ΑΚΡΩΝ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Μαρία Γ, συγνώμη που σε ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό και επώδυνο αλλά τι δυσπλασία άκρων είχε το έμβρυο; με ενδιαφέρει διότι παρόμοια περίπτωση αντιμετώπισε μια φίλη μου.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ05.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΝΩ ΑΚΡΑ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ, ΜΕ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΩΛΕΝΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΩΛΕΝΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΟΜΦΑΛΟΚΗΛΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΡΧΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ 4,9.Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΕ;

Επεξεργάστηκαν by ΜΑΡΙΑ Γ.

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ05.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΝΩ ΑΚΡΑ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ, ΜΕ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΩΛΕΝΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΩΛΕΝΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΟΜΦΑΛΟΚΗΛΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΡΧΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ 4,9.Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΕ;

Γεια σου Μαρία Γ., η φίλη μου στο Β' επιπέδου πληροφορήθηκε από το γιατρό οτι υπήρχε ανωμαλία στα κάτω άκρα (κλίση προς τα μέσα) η οποία συνδέεται με χρωμοσωμική ανωμαλία, παράλυση και εγκεφαλική δυσλειτουργία. Η αυχενική της ήταν ΟΚ αλλά έκανε κατόπιν αμνιοπαρακέντηση η οποία επιβεβαίωσε τους φόβους του γιατρού. Βέβαια αργότερα έκανε γερά παιδιά και η ιστορία έχει ξεχαστεί, ωστόσο στην αρχή πέρασε πολύ άσχημα ψυχολογικά... Εύχομαι κι εσύ να το αφήσεις πίσω και σύντομα να κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Kαι ομως ειναι τυχαιο και δυστυχως συμβαινει συχνα και μενα η καλυτερη μου φιλη αντιμετωπισε παρομοια κατασταση στον τεταρτο μηνα ειδαν οτι το παιδι ειχε δικερη σπονδυλικη στηλη. Βεβαια αυτο που πιστευω εγω ηταν οτι επαιξε ρολο οτι η γιατρος της δεν της εδωσε καθολου filicine κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Για το συγκεκριμενο προβλημα ολα τα βιβλια γραφουν οτι οφειλεται στην ελλειψη της βιταμινης που εχει το filicine.

Κατι τοσο απλο και ομως η γιατρος της δεν της το εδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι συντομα να κρατησεις στα χερια σου ενα πανεμορφο μωρακι και αυτο που συνεβη τωρα να το αφησεις πισω μια για παντα. Ετσι θα γινει θα το δεις μην φοβασαι και να σκεφτεσαι μονο αισιοδοξα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια Γ, μη μασας πουθενα!!! Εγω εκανα διακοπη κυησης το 2005 στην 25η εβδομαδα λογω απουσιας αμνιακου υγρου και μικρου μεγεθους του εμβρυου, ειχα κανει αμνιοπαρακεντηση κι ηταν ολα παραδοξως καλα. Ηταν μια πολυ δυσκολη περιοδος αλλα τωρα εχω μια κουκλα 2,5 χρονων και τα εχω ξεχασει ολα. Θα πανε ολα καλα, μη στενοχωριεσαι!!! (Τωρα πια βλεπω οτι πολλες γυναικες ειχαν αυτη την εμπειρια κι αυτο ειναι παρηγορο!!Αν και καλο ειναι να μη το περνα κανεις αυτο!!)

line_test_beg_39_time_1166504400_text_d4ef20c5f5effdebe920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Πώς κολλάμε αυτό το μικρόβιο;

 

Καλημερα!

 

Εμενα μου ειχαν πει τοτε οτι μπορει να το κολλησα απο ζωα,φυτα ακομα και απο μικρα παιδια!!!!!!

Και τις περισσοτερες φορες δεν εχει συμπτωματα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια, και εγω εκανα διακοπη κυησης πριν απο περιπου 1 μηνα 25/6, στην 23η εβδομαδα κυησης ... 20 ωρες επωδυνου τοκετου... ξερω πως ειναι... αλλα ειμαι καλα τωρα. Ευχαριστώ τον γιατρό μου που επεμενε να μην κανω καισαρικη γιατι οπως ειπε.: δεν θελω να φυγεις απο εδω χωρις μωρο αλλα με ουλη που να στο θυμιζει...

Τελος παντων... Σε εμενα το προβλημα φανηκε στα 2α αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης... (15% τρισωμια 13) στα κυταρρα του μωρου... Δεν ειχα επιλογη... Θα γεννουσα ενα δυστυχισμενο πλασματακι και η αποφαση μου ηταν γρηγορη.... Περισυ την ιδια εποχη ειχα παλινδρομη στην 10η εβδομαδα.... Ευτυχως εχω μια πριγκιπησα 4 ετων και αναθάρρυσα αμεσως... την πρωτη εβδομαδα εκλαιγα οποια στιγμη εμενα μονη... Το εμβρυο ειχε τρελλη κινητικοτητα και ολες οι εξετασεις μεχρι την αμνιο ηταν απλα τελειες....στις 29/7 εχω ραντευου με τον γενετιστη.... θα δουμε.... Σας φιλω - Δημητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα εκανα αμνιο σιγουρα γιατι ειχα το 2004 μια παλινδρομη, περυσι ακόμα μια στην 10η εβδομαδα, οπου εξεταστηκε το εμβρυο και ειχε 45 χρωμοσωματα αντι για 46 και παρολο που γεννησα την Ιλεανα το 2005 με τελεια εγκυμοσυνη στα 32 μου, εφτασα φετος τα 36... αν ηξερα τι μπορουσε να μου συμβεί θα εκανα αμνιο ακομα και στα 32... Ενας υπερηχολογος μου ειπε το εξης : η κορη μου ειναι 20... αν μεινει εγκυος σημερα θα κανει αμνιο.... ειναι δυνατον να εχουμε την επιστημη με το μερος μας και να διακινδυνευουμε να γεννησουμε δυστυχη πλασματα??? γιατι???

Link to comment
Share on other sites

Από τη μια συμφωνώ, και εγώ ζήτησα να κάνω στην δεύτερη εγκυμοσύνη αν και είμαι σχεδόν 33. Αλλά όπως μου είπαν και διάφοροι γιατροί, η άμνιο σε εξασφαλίζει 99% για συγκεκριμένα σύνδρομα - ανωμαλίες. Δε σημαίνει ότι ακόμη και με αυτήν, είσαι καλυμένη ότι θα κάνεις γερό παιδί. Αν ξέρεις ήδη ότι υπαρχει κάποιο θέμα, μπορείς να το εξετάσεις. Αλλά υπάρχουν τόσες αρρώστειες που δε μπορείς να κάνεις εξετάσεις για όλα. Για αυτό ρωτάω, και διότι επίσης και οι δύο φίλες μου που έκαναν άμνιο είχαν πρόωρες συσπάσεις και έμειναν στο κρεβάτι τους τελευταίους δύο μήνες. Βέβαια πιστεύω ότι αυτό είναι σπάνιο γιατί τόσες κοπέλες κάνουν, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτή η εξέταση λίγο έχει υπερεκτιμηθεί. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

ειναι βεβαιο οτι δεν μπορουμε να κανουμε τα παντα για να διασφαλισουμε το οτι θα γεννηθει υγιες μωρο... και ειναι κριμα να φτανουμε στον 5ο μηνα ή 6ο για Β επιπεδου με τοσο αγχος... αλλα απο την αλλη αν μπορουμε να προβλεψουμε εστω και κατα 99% μια πιθανη ατυχια δεν πρεπει? ελπιζω και ευχομαι η επιστημη να προχωρησει τοσο ωστε να βρισκει πολυ νωρίτερα πολλα περισσοτερα... πριν απο 40 μερες εκανα τον τελευταιο υπερηχο... ειπε τοτε ο γιατρος μου..: Δημητρουλα, η εγκυμοσυνη σου ειναι απλα τελεια... δεν ηταν ομως.... και δεν φαινοταν ...

Ενα πραγμα που θα ηθελα να ρωτησω τον γενετιστη ειναι πως θα μπορουσα να εχω νωριτερα αποτελεσματα (εκτος απο τροφοβλαστη )... υπαρχει καποιος τροπος?

Εχω τοοοοοσες αποριες πια....

Link to comment
Share on other sites

Dimitrageorge αφού ήξερες ότι θα κάνεις άμνιο ούτως ή άλλως, γιατί δεν προτίμησες να κάνεις λήψη τροφοβλάστη που γίνεται στην 10-12η εβδομάδα για να μην προχωρήσει η εγκυμοσύνη και ταλαιπωθηθείς τόσο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Dimitrageorge αφού ήξερες ότι θα κάνεις άμνιο ούτως ή άλλως, γιατί δεν προτίμησες να κάνεις λήψη τροφοβλάστη που γίνεται στην 10-12η εβδομάδα για να μην προχωρήσει η εγκυμοσύνη και ταλαιπωθηθείς τόσο πολύ;

 

Δεν μπορουσα βεβαιως να φανταστω τι με περιμενε.., μετα απο 2 παλινδρομες ομως στην 10 και 8 εβδομαδα, η ληψη τροφοβλαστη ακουγοταν επικινδυνη στην φαση :κραταω ή οχι το μωρο....οποτε περιμενα να "δεσει".... και εδεσε αλλα η ατυχια με περιμενε μπροστα...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ ναι..πραγματικά σου έπεσαν πολλά μαζί :-( Toυλάχιστον έχεις ήδη ένα γλυκύτατο κοριτσάκι!!

Δηλάδή σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανες άμνιο μέτα την β'΄επιπέδου; Όλες οι εξετάσεις σου (αυχενική, papp a, υπέρηχοι, β'επιπέδου) ήταν καλοί και ξαφνικά βρέθηκε το πρόβλημα στα χρωμοσώματα;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... υπερηχοι, αυχενικη τελεια, papp A δεν εκανα αφου θα εκανα αμνιο ουτως η αλλως και Β επιπεδου δεν προλαβα... θα την εκανα μια εβδομαδα μετα... αλλα δεν ημουν πια εγκυος... Κεφαλι ψηλα, συνεχίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια γεια σας.Πριν απο μια εβδομάδα ακριβώς έκανα διακοπή κύησης.Μόλις είχα μπει στον 5ο και πήγαμε για την καθιερωμένη εξέταση.Η γιτρός μου βρήκε πολύ υγρό στον εγκέφαλο και μας εστειλε για β επιπέδου.Τα νέα ήταν απογοητευτικά.Δισχιδή ράχη με μηνιγγομυελοκήλη, 1 στις 2000 γεννήσεις.Περάσαμε μια φρικτή εβδομάδα ελπίζοντας ότι τελευταία στιγμή κάτι θα άλλαζε.Δυστυχώς, λίγο πριν πάρω το χάπι που θα ξεκινούσε την διαδικασία της αποβολής κάναμε υπέρηχο και η κατάσταση ήταν χειρότερη και όχι καλύτερη.Το μώρο μας, αν γεννιόταν, θα ήταν ένα άψυχο πλασματάκι χωρίς καμία οητική και κινητική ικανότητα.Την προηγούμενη Κυριακή λοιπόν στις 00.05 το γέννησα για να πεθάνει, έπειτα απο 12 ώρες προσπάθειας.Το σώμα μου έχει συνέλθει πλήρως, ψυχολογικά όμως, απο την συνεχή θλίψη που ήμουν μέχρι προχθές τώρα πέρασα στα σκαμπανεβάσματα.Χθες το βράδυ όμως ο αντρούλης μου μου είπε κάτι που μ έκανε να συνέλθω κάπως, ότι ναι μεν μας συνέβη κάτι τραγικό αλλά απο δω και πέρα πρε΄πει να βλέπουμετο μέλλον και το παρόν όπως είναι κι όχι όπως ΘΑ ήταν αν είχαμε το μωράκι μας.Και η αλήθεια είναι αυτή κορίτσια, αυτό που με διαλυει περισσότερο είναι όταν σκέφτομαι πως θα ήταν κάθε στιγμή ν είχα ακόμη το μωρό μας.Και απο σήμερα μπορώ να πω πως αν πριν το συμβάν ήθελα μια φορά ν ακάνω πολλά παιδιά, τώρα το θέλω δέκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρίσκομαι στην 15η εβδομάδα στο δευτερο παιδάκι μου...Στην αυχενική διαφάνεια που έκανα την 13η εβδομάδα βρέθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα στα πόδια του μωρού...Το μηριαίο είναι υποπλαστικό και κεκαμένο ενώ τα ισχία βρίσκονται καθηλωμένα σε κάμψη...αυτά ήταν τα υπερηχογραφικά ευρήματα. Από την τροφοβλάστη φάνηκε ένα χρωμοσωμικά φυσιολογικό αγοράκι και επίσης οι γιατροί δεν πιστεύουν ότι πρόκειται για αχονδροπλασία...δεν έχω καμμιά εκτίμηση ακόμη..περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο για να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες το υπερηχογράφημα το οποίο θα επαναλλάβω στις 26 Ιανουαρίου και μετά να μιλήσω με γενετιστή και παιδοορθοπαιδικό...Θα είμαι ήδη στην 17η εβδομάδα...Δεν σας κρύβω ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες...Φοβάμαι πάρα πολύ την διαδικασία της διακοπής..θεωρώ ότι είναι απίστευτα ψυχοφθόρα διαδικασία...Σε λίγο λογικά θα νιώσω και τις κινήσεις του μωρού μου..όσο και αν προσπαθώ να μην το προσωποποιώ νομίζω ότι γίνεται όλο και πιο δύσκολο καθώς περνάει ο καιρός.....

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 15η εβδομάδα στο δευτερο παιδάκι μου...Στην αυχενική διαφάνεια που έκανα την 13η εβδομάδα βρέθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα στα πόδια του μωρού...Το μηριαίο είναι υποπλαστικό και κεκαμένο ενώ τα ισχία βρίσκονται καθηλωμένα σε κάμψη...αυτά ήταν τα υπερηχογραφικά ευρήματα. Από την τροφοβλάστη φάνηκε ένα χρωμοσωμικά φυσιολογικό αγοράκι και επίσης οι γιατροί δεν πιστεύουν ότι πρόκειται για αχονδροπλασία...δεν έχω καμμιά εκτίμηση ακόμη..περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο για να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες το υπερηχογράφημα το οποίο θα επαναλλάβω στις 26 Ιανουαρίου και μετά να μιλήσω με γενετιστή και παιδοορθοπαιδικό...Θα είμαι ήδη στην 17η εβδομάδα...Δεν σας κρύβω ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες...Φοβάμαι πάρα πολύ την διαδικασία της διακοπής..θεωρώ ότι είναι απίστευτα ψυχοφθόρα διαδικασία...Σε λίγο λογικά θα νιώσω και τις κινήσεις του μωρού μου..όσο και αν προσπαθώ να μην το προσωποποιώ νομίζω ότι γίνεται όλο και πιο δύσκολο καθώς περνάει ο καιρός.....

 

...καλή δύναμη σου ευχομαι. Ελπίζω να είναι ολα ψέμματα και το μωράκι σου να είναι υγιέστατο. Εκανα διακοπή στις 23 εβδομάδες λόγω προβλήματος στην καρδιά του μωρού. Ηταν δύσκολο αλλά έπρεπε να γίνει. Δεν του άξιζε σίγουρα να το φέρω στον κόσμο για να υποφέρει και να ζει στα νοσοκομεία. Ηταν το τρίτο μας παιδάκι. Εχεις και εσυ το γιο σου και οφείλεις να του χαρίσεις ενα υγιές αδερφάκι.

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο αλλα να μπορει τουλαχιστον να αντιμετωπιστει μετα τη γεννα. στον γιο μου στη β επιπεδου δεν φαινοταν στομαχι:( μια εβδομαδα αγωνια μεχρι να επαναλαβουμε την εξεταση που εδειξε οτι στομαχι υπηρχε αλλα γεμιζε αργα. τα ενδεχομενα ηταν ή χρωμοσωμικη ανωμαλια ή ατρησια οισοφαγου ή γερο μωρο αλλα απλα γεμιζε αργα το στομαχι. παρακαλουσα αν δεν ηταν υγιες να ειχε εστω ατρησια που αντιμετωπιζεται με χειρουργειο. δεν εκανα ομως αμνιο γιατι η εξεταση εδειξε 1 προς 20000 να εχει προβλημα το παιδι και τελικα δεν ειχε τιποτα. δεν ηθελα να σκεφτω τη διακοπη κυησης αλλα καποιοι που με ''αγαπουσαν'' μου το προτειναν ως λυση τελικη :mad:. μια ευχη να ειναι γερο δεν μου ειπαν :cry:

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννηθηκα με προβλημα στα ποδια. Εκανα εγχειρισεις (4) όταν ημουν ενος χρονων. Δεν θυμαμαι τιποτα, τωρα πια δεν θυμαται ουτε η μανα μου. Εχω παρει μεταλλια στο στιβο, μπασκετ και πολεμικες τεχνες. Στο λεω για να δεις ότι δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα. Μου χαρισε και ο Θεος δυο παιδακια...

Μιλα με πολλους επιστημονες, μπορει να μην ειναι τιποτα σοβαρο.

Καλη δυναμη, καλη συνεχεια. Σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου το μωρο σου να γεννηθει γερο.

Link to comment
Share on other sites

ένα μεγάλο ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για την συμπαράσταση...δεν θα παραιτηθώ εύκολα...θα εξαντλήσω όλα τα περιθώρια πριν πάρω την μεγάλη απόφαση που ελπίζω να είναι η σωστή όποια κι αν είναι αυτή....

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ..ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΛΥΠΗΡΕΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΧΡΩΜ/ΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΜΟΣΩΜΑ.ΑΜΝΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΚΑΙ 35 ΧΡΟΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ Ο.Κ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗ ΣΑΦΩΣ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ..

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΘΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω, και το υποστηριζω (οχι αβασανιστα)

πως η μεγαλυτερη πραξη αγαπης που θα μπορουσε να κανει ενας γονιος για το αγεννητο παιδι του, θα ηταν να μην το αφησει να υποφερει, αν ολες οι ενδειξεις δειχνουν προς πολυ σοβαρα και ανιατα προβληματα υγειας του εμβρυου

 

ευχομαι να μην χρειαστει να κανω ποτε πραξη τη θεωρια μου

 

για οσους γονιους ομως το εκαναν, νιωθω σεβασμο..

 

η καρδια που αγαπαει, καποιες φορες πρεπει να ναι φτιαγμενη απο ατσαλι για να αντεξει τη θλιψη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...