Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχιζοφρενεια και κληρονομικοτητα


Recommended Posts

Ακριβώς: γνωρίζω 4 διαφορετικές οικογένειες, χωρίς καμία απολύτως σχεση μεταξύ τους, που δυστυχως αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της σχιζοφρένειας.

Νομίζω ότι σήμερα οι άνθρωποι μιλούν πιο ανοιχτά για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και ίσως γι' αυτό σου φαίνεται μεγάλο το νούμερο. Παλιότερα οι άνθρωποι δεν μιλούσαν. Ντρέπονταν και απομόνωναν τον άρρωστο ή απομονωνόταν όλη η οικογένεια.

Και κάτι άλλο που μου έχει πει η μητέρα ενός από αυτά τα παιδιά -δεν ξέρω πού το έχει διαβάσει ή ποιος της το έχει πει: οι ψυχικές νόσοι κληρονομούνται από την πλευρά της μητέρας. Έτσι μου έχει πει και είναι μια γυναίκα μορφωμένη και ισορροπημένη, παρά το πρόβλημα που προσπαθεί καθημερινά να αντιμετωπίσει.

Θα σου πω κάτι, αν και δεν σε γνωρίζω και δεν μου αρέσει να δίνω συμβουλές και μολονότι νιώθω το φόβο που σου προκαλεί η ψυχική νόσος μιας τέτοιας μορφής (κι εμένα ακριβώς τον ίδιο τρόμο μου προκαλει): Στον Ηρόδοτο υπάρχει μια ιστορία που καταλήγει στο συμπερασμα ότι όσο περισσότερο προσπαθεί κάποιος να απομακρυνθεί από το κακό, τόσο πιο κοντά του βρίσκεται. Οι αρχαίοι Έλληνες μιλούσαν για τον νόμο της αδράστειας, του αναπόφευκτου. Θα σου έλεγα λοιπόν να κάνεις ό,τι ζητήσει η καρδούλα σου, παίρνοντας όλα τα μέτρα που εσύ κρίνεις αναγκαία, χωρίς όμως να σου γίνεται η προσπάθεια αποφυγής του κακού έμμονη ιδέα. Στην πραγματικότητα για κάποια πράγματα μόνο ο Θεός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ζώντας και η ίδια ένα παρόμοιο πρόβλημα, πραγματικά δε το πιστεύω πως σκέφτεσαι κάτι τέτοιο....

Και εμένα ο αδερφός του συζύγου μου έχει παρόμοιο πρόβλημα και ποτέ δε σκέφτηκα να μη προχωρήσω μαζί του... Ερωτευτήκαμε, μου είπε από νωρίς το πρόβλημα που υπάρχει στην οικογένεια του, τον στήριξα ψυχολογικά σε διάφορα που όλα αυτά τα χρόνια που είμαστε μαζί αντιμετωπίσαμε (γιατί μαζί τα αντιμετωπίσαμε) και όταν ήρθε η ώρα και μου είπε ότι θέλει αν ζήσουμε μαζί για πάντα προχώρησα στο επόμενο βήμα. Τώρα έχουμε ένα παιδάκι 1 1/2 χρονών και είμαστε τρισευτυχισμένοι!

Το τι θα φέρει το μέλλον δεν το το ξέρει κανείς! Όπως κάθε μάνα, έτσι και εγώ εύχομαι να είναι καλά το παιδάκι μου για πάντα... δεν σκέφτομαι τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου ζήσε τον ερωτά σου, ζήσε όμορφα τον γάμο σου! ΖΗΣΕ! Ασε όλες αυτές τις κακές σκέψεις! Η επιστήμη ειναι πιο μπροστά απο τον άνθρωπο και αυτό ειναι καλό σε αυτή την περίπτωση. Γνωρίζω και εγώ ανθρώπους με σοβαρή σχιζοφρένεια μια εκ των οποίων είναι καθηγήτρια εν ενεργεία και έχει 2 παιδάκια. Η γυναίκα είναι πάντα υπο φαρμακευτική αγωγή. Αστα όλα αυτά και μην κάνεις το λάθος όταν έρθει η ευλογημένη στιγμή και μείνεις έγκυος να κάθεσαι να κάνεις αρνητικές σκέψεις!

 

ΥΓ: Θέλεις να μας πεις πως ειναι η κατάσταση του αδελφού του φίλου σου?

 

πασχει εδω και μια δεκαετια..οταν σταματαει τα φαρμακα νοσηλευεται γιατι εκδηλωνει επιθετικη συμπεριφορα..τωρα με ενα μονο φαρμακο την ημερα εχει φυσιολογικη ζωη..σπουδαζει εχει φιλους ενδιαφεροντα η μονη παρενεργεια οτι κοιματε πολυ..μονο μην τα κοψει ξανα..μενει μακρια μας, εγω δεν τον εχω ζησει..αλλα και παλι ενας αρρωστος αδερφος ειναι ενας ανθρωπος που παντα τον σκεφτεσαι και ανυσηχεις και για αυτον και για σενα και γι ατα παιδια σου..αλλα η κληρονομικοτητα ειναι αυτο που με βαρενει τωρα..νιωθω σαν να εχω χασει την ανεμελεια μου..

 

για γενετιστη συμβουλο απο οτι εμαθα στην ελλάδα δεν υπάρχουν..αλλα και αν υπηρχαν ειδικοι μου ειπανε οτι δεν ξερουν ακριβως ποια γονιδια ευθυνονται..ειναι πολλά γονίδια με πολυ μικρο ποσοστο..και στην περιπτωση την δικη μου επειδη δεν υπαρχουν αλλα μελη της οικογενειας (απο οσο γνωριζω) χωρις να εχουν εκδηλωσει την νοσο μαλλον οφειλεται και σε εξωτερικους παραγοντες..

 

στο μελος που ειπε οτι οι ψυχικες νοσοι κληρονομουνται απο την μητερα το γνωριζει απο καποιον ειδικο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει

ισχυει πολυ ραδιο αρβυλα...οπως και στον θηλασμο

 

μην κουραζεις το μυαλουδαχι σου,,,,,ακομα ψαχνοντας πανε

 

κληρονομειται απο γενια σε γενια μια προδιαθεση, αυτο δεν ειναι ακομα απολυτα μετρησιμο, ποσο ποσοστο κλπ

 

και στη συνεχεια ερχεται το περιβαλλον να επιβαρυνει

 

 

αν πας σε 10 διαφορετικους ειδικους θα δεις οτι θα σου πει ο καθενας τα δικα του

 

μην υποτιμας το ρολο που παιζει περιβαλλον.....

Link to comment
Share on other sites

μαριτα

δεν ξερεις ποσο καλα νιωθω που υπαρχουν ανθρωποι σαν κι εσενα, σαν τον αντρα μου.....

με αγαπησε με ερωτευτηκε και εκανε παιδι μαζι μου...δεν φρικαρε ουτε λακησε επειδη η αδερφη μου ειχε προβλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαριτα

δεν ξερεις ποσο καλα νιωθω που υπαρχουν ανθρωποι σαν κι εσενα, σαν τον αντρα μου.....

με αγαπησε με ερωτευτηκε και εκανε παιδι μαζι μου...δεν φρικαρε ουτε λακησε επειδη η αδερφη μου ειχε προβλημα

 

Να 'σαι καλά κοπέλα μου! Ξέρω πόσο δύσκολα είναι όλα αυτά που έζησες...έχω δει τον άντρα μου να κλαίει σαν μικρό παιδί και εγώ να προσπαθώ να του πω κάτι για να του δώσω δύναμη αλλά ό,τι και να πεις φαίνεται τόσο λίγο σε περιόδους που είναι σε ''έξαρση'' το πρόβλημα...

 

Σου εύχομαι δύναμη και κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γνώρισα τον άντρα μου πριν 10 χρόνια και από τον πρώτο κιόλας καιρό μου μίλησε για τη διαταραγμένη προσωπικότητα της μάνας του. Η οποία από την εφηβεία των παιδιών της έγινε επιθετική, ασκούσε βία σωματική κ λεκτική στα παιδιά και στη μάνα της, είχε εμμονές πως όλοι ήθελαν το κακό της και πως όλοι τη μισούσαν κ κατάφερε αυτό που φοβόταν...Να μην τη θέλει κανείς κοντά του γιατί το μόνο που έδινε ήταν πόνος.

Ο άντρας μου κατάφερε να βγει όσο πιο ισορροπημένος μπόρεσε, η κουνιάδα μου το ίδιο, ο πεθερός κατάφερε να ξαναφτιάξει τη ζωή του και η γιαγιά (μαμά της παθούσας) να βγει ζωντανή...

Όταν αποφασίσαμε να παντρευτούμε, ως νοήμον άνθρωπος αναρωτήθηκα αν αυτές οι διαταραχές μπορούν να περάσουν στα παιδιά μου. Αναρωτήθηκα αν η κώφωση από την οποία πάσχει η αδερφή μου μπορεί να περάσει και στα παιδιά μου. Αναρωτήθηκα αν τα παιδιά μου θα έχουν καλύτερη ποιότητα ζωής. Στιγμή όμως δε δείλιασα να προχωρήσω γιατί ξέρω πως η ΑΓΑΠΗ και η ΓΝΩΣΗ όλα τα προσπερνούν!

Να είναι όλα τα παιδιά γερά και όλοι οι γονείς δυνατοί, ώριμοι και ενήμεροι γιατί κανείς μας δεν ξέρει τί του ξημερώνει!

Και ένα ρητό που με συνοδεύει πάντα "όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια...ο Θεός γελάει"

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...