Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ADHD:Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής


Recommended Posts

Διαβάστε αυτό το πάρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το ADHD, που θα σας δώσει πληροφορίες για το "Attention Deficit Hyperactivity Disorder".

 

http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=134&mode=thread&order=0&thold=0

 

 

(Αυτό που παρατήρησα μόνο είναι το ότι δεν έχει τον διαχωρισμό των συμπτωμάτων χωρισμένων σε 2 πόλους απο την μία της Ελλειματικής προσοχής και απο την άλλη της Υπερκινητικότητας και Παρορμητικότητας που δείχνει αυτή η ιστοσελίδα (στα Αγγλικά):

http://www.adhd.com/family/understanding/symptoms/index.jsp?reqNavId=1.2 )

 

Είναι πολύ σημαντικό να ξέρουν πάντα οι γονείς (ακούτε?) ότι κανένα απο αυτά τα συμπτώματα δεν σημαίνουν τίποτα εάν δεν έχει διαγνωστεί απο κάποιον ειδικό (ότι ένα παιδί έχει ADHD) μιά και αφορούν συμπεριφορές που παρουσιάζονται σε όλα τα παιδιά κατά καιρούς.

Το εάν ένα παιδί είναι υπερκινητικό μόνο ένας ειδικός μπορεί να το διαγνώσει.

 

γράψτε τις εντυπώσεις και εμπειρίες σας σχετικά με αυτό το θέμα εδώ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας λεγομαι Κικη και ειμαι μητερα ενος κοριτσιου που εχει πολλα αλλεργικα προβληματα(βρογχικο και αλλεργικο ασθμα, τοπικη αδερματιτιδα, αλλεργικη ρινιτιδα και επιφυκιτιδα καθως και αλλεργια σε διαφορες τροφες κυριως αυτες που περιεχουν χρωστικες ουσιες) :shock:

Ολα αυτα τα αναφερω γιατι σιγουρα εχουν παιξει καθοριστικο ρολο στη διαμορφωση του χαρακτηρας της μια και ηταν παντα παιδι με μια ιδιαιτερη συμπεριφορα στο τι θα φαει, πως θα ντυθει, πως και που θα παιξει κλπ.

Καθημερινα παιρνει μια μεγαλη φαρμακευτικη υποστηριξη απο αντισταμινικα και εισπνεομενα αλλιως εχουμε σοβαρα προβληματα.

Και τωρα φτανω στο προκυμενο, η κορη μου ειναι σχεδον 4 χρονων και ανεκαθεν ηταν ενα πολυ δραστηριο παιδι αλλα παντα το απεδιδα στα παραπανο προβληματα υγειας που σας προαναφερα. Απο το Σεπτεμβριο ομως και μετα παρουσιασε μια συμπεριφορα που με κανε να προβληματιστω παρα πολυ μια και φτασαμε σε σημειο να μην μπρορει ενα ατομο μονο του να την φροντισει. Χοροπηδαει και τρεχει συνεχως και δεν μπορει να σταματησει ακομα και οταν κανει πραγματα επικυνδινα για αυτην.

Δεν περπαταει ποτε αλλα καλπαζει παντα σαν μικρο αλογακι, εχει πολυ ανησυχο και ταραγμενο υπνο, κοιμαται πολυ δυσκολα και ξυπναει με τον παραμικρο θορυβο, πεφτει παρα πολυ συχνα και το χειροτερο δεν μπορω να την βγαλω μεσα απο το σπιτι, δεν θελει να παει πουθενα! :twisted:

Εχει τυχει αρκετες φορες να μην καταφερω να την ντυσω για να παμε βολτα στο παρκο η' σε παιδοτοπο σε μερη δηλ που την αρεσουν! ειναι αριστεροχερα και τρωει πολυ ατσαλα.

Ολα αυτα με καναν να ανησυχησω και να ψαξω για απαντησεις μεσα απο βιβλια και ερευνα στο ιντερνετ. Το αποτελεσμα της ερευνας μου ηταν να υποψιαζομαι σε μεγαλο βαθμο πως η κορη μου εχει το συνδρομο adhd αλλα εγω δεν ειμαι γιατρος και δεν μπορω να πω κατι με σιγουρια.

Το μεγαλο μου προβλημα αυτη τη στιγμη ειναι πως δεν μπορω να πεισω τον αντρα μου να παμε το παιδι σε καποιον ειδικο για να μας κανει την διαγνωση.

Δεν ξερω τι να κανω :( ειμαι πραγματικα απελπισμενη κυριως γιατι νιωθω πως χειριζομαστε με λαθος τροπο το παιδι και χειροτερευουμε την κατασταση του και γιατι νιωθω πως δεν μπορω να τα βγαλω περα μονη μου!

Η μονη φαεινη ιδεα που εχω ειναι να παω μονη μου σε καποιο ειδικο...

Αν εχετε να μου προτεινετε καποια συμβουλη πως να πεισω το συζυγο μου η' αν θα βοηθησει να παω μονη μου σε καποιο ειδικο θα ηταν για μενα μεγαλη βοηθεια. :cry:

Νιωθω μοναχη και αβοηθητη.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να τον πείσεις να πάτε μαζί.

Από την άλλη μεριά όμως πολλοί από εμάς δεν θέλουμε να παραδεχτούμε ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα , έτσι αποφεύγουμε την συζήτηση επί του θέματος και την όποια επίσκεψη σε ειδικό.

 

Γνώμη μου , μην σύρεις τον σύζυγο στον ειδικό με το ζόρι. Ξανά συζητησέτο μαζί του και αν δεν βγαίνει άκρη….τότε αναγνώρισε του το δικαίωμα να μην έλθει , αλλά εσύ προχώρα ψάξετο όσο καλά μπορείς – ενημέρωνέτον και όλα θα πάνε καλά. :wink:

Αν η μικρή είναι όπως την περιγράφεις τότε σίγουρα υποφέρει και χρειάζεται βοήθεια.

 

ΥΓ . Ο μεγάλος μου 11 χρόνων ταλαιπωρείτε από ενός έτους με αλλεργικές και μη ρινίτιδες βροχίτιδες άσθμα κτλ……………τώρα τελευταία έχει κάπως ηρεμήσει ….αλλά τα φάρμακα - φάρμακα ακόμη :(:(

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε almak για την συμβουλη σου :)

Προσπαθησα αρκετες φορες να τον πεισω να παμε σε καποιον ειδικο και δεν θελει με τιποτα, ειναι κατηγοριματικος και λεει πως το παιδι ειναι σαν ολα τα αλλα ζωηρα παιδακια, απλως εχει προβληματα με τις αλλεργιες.

Δεν ξερω καμμια φορα μπαινω και εγω σε αυτες τις σκεψεις και λεω στον ευατο μου μηπως ειμαι υπερβολικη. Απο την αλλη πλευρα ομως αν εχει προβλημα απλως χειροτερευουμε το κακο γι αυτο προτεινω να παρουμε απλως μια διαγνωση και μετα βλεπουμε πως θα χειριστουμε την ολη κατασταση, νομιζω πως αυτο ειναι και το λογικο!

Αποφασισα να παω μονη μου, απλως δεν ξερω που να απευθυνθω. Να παω πρωτα σε παιδοψυχολογο η' σε παιδιατρο δεν ξερω μηπως σε αυτα τα κεντρα που βοηθανε τετοιου ειδους καταστασεις?

Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικο ας με βοηθησει :wink: με την εμπειρια του :!:

Ξεχασα να αναφερω πως κατι αναλογο εγινε οταν ειχαμε την υποψια πως ειναι αλλεργικη στο γαλα, δεν ηθελε να το αποδεχτει και περασε πανω απο ενας χρονος ποσο μαλλον για κατι τετοιο που ειναι ακομα πιο σοβαρο :?

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

ένα σχόλιο: το ότι είναι αριστερόχειρας δεν σημαίνει απολύτως τίποτε, είναι κάτι που είναι εντελώς φυσιολογικό και θεωρείται μερικές φορές και προτέρημα - αριστερόχειρες έχουν την φήμη να έχουν πολύ φαντασία και να είναι πιό δημιουργικοί απο τους δεξιόχειρες.

 

κική εδώ υπάρχουν όλα τα λίνκ όπου θα βρείς πολλούς πολλούς φορείς όπου μπορείς να απευθυνθείς. http://parents.org.gr/psych/?sid=69

 

κάποιοι απο αυτούς:

http://www.proseggisi.gr/ 210 9238217

http://www.epsype.gr/contact.htm 210-6522396

 

θα κοιτάξω εν τω μεταξύ και για άλλους.

 

Θα ζητήσεις να σας κάνει ένας ειδικός μία "αξιολόγηση" (για το άν η κορούλα σου έχει συμπτώματα adhd ή εάν έχει κάτι γενικά.)

Να ξέρεις ότι όσο περισσότερες γνώμες πάρεις τόσο καλύτερα - όπως ισχύει και με τους υπόλοιπους γιατρούς δηλαδή.

 

Πηγαίνει σε παιδικό σταθμό ? Εάν πηγαίνει, θα ήταν καλό να ρωτήσεις εάν έχουν μια ψυχολόγο που εποπτεύει τα παιδιά και να ρωτήσεις εάν έχει παρατηρήσει κάτι. Εάν όχι, επικοινωνησε με αυτούς τους φορείς για να βοηθήσεις την κορούλα σου όσο καλύτερα μπορείς.

 

Προσπάθησε να δείξεις στον σύζυγό σου, ότι εάν είναι όλα μια χαρά, αυτό θα σας το πούν και οι ειδικοί και στην χειρότερη περίπτωση θα έχετε χάσει απλώς ένα δίωρο απο την ζωή σας.

Αν είναι πεπεισμένος ότι είναι όλα καλά, ίσως ζήτα του να το κάνει για σένα, για να έχεις εσύ ήσυχη τη συνείδησή σου ότι έκανες ότι μπορούσες σαν μαμά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρια Στυλιανακη σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

Εχω ηδη επισκεφτει αρκετα site και εχω διαβασει αρκετα σχετικα αρθρα ( σε μερικα αναφερουν πως η αριστεροχερια ειναι συμπτωμα του συνδρομου για αυτο το αναφερω). Οσα περισσοτερα διαβαζω τοσο πιο πολυ πιστευω πως τελικα το μικρο μου αγγελουδι ταλαιπωρητε απο αυτο το συνδρομο, αλλες φορες παλι, κυριως οταν ειναι στα καλα της, νομιζω πως ειναι ολα της φαντασιας μου και γινομαι υπερβολικη.

Οπως και να χει την αποφαση μου την πηρα και ειναι οριστικη θα παω σε καποιους ειδικους για να κανουν μια διαγνωση, δεν μπορω να πεζω το ρολο του γιατρου. Ειμαι μια μητερα που ανησυχει για το παιδι της διοτι διαπιστωνω καποια συμπτωματα που με τον καιρο χειροτερευουν και προτιμω να χασω 2 ωριτσες απο την ζωη μου παρα να εχω τυψεις με τον ευατο μου πως δεν προσπαθησα για το καλο του παιδιου μου.

Τωρα το προβλημα μου ειναι οπως εχω προαναφερει η αρνηση του συζυγου μου που τελικα δεν πειθειται, εχω ηδη δοκιμασε αυτο που με προτεινατε αλλα δυστυχως η προσπαθεια μου καθως και οποιαδηποτε αλλη εχει πεσει στο κενο. Θα ξεκινησω να παω μονη μου και στην συνεχεια αναλογως τι θα υποθει θα πιεσω και τις καταστασεις.

Δυστυχως δεν μπορεσαμε να στειλουμε την μικρη σε παιδικο, αν και το θελαμε πολυ διοτι η κατασταση της υγειας της δεν μας το επιτρεψε και αυτο ειναι ενα ακομα αγχος για μενα γιατι ανησυχω για τον επομενο χρονο που θα αρχισει υποτιθεται προνηπια.

Αν θα μπορουσατε να με βοηθησεται δινοντας μου τα φωτα σας με τι γιατρο να ξεκινουσα θα ηταν πολυ σημαντικο για μενα.

Παρεπιμπτωντος ζουμε στην Θεσσαλονικη και τα κεντρα που μου δωσατε δεν μπορουν να με βοηθησουν.

Σας ευχαριστω πολυ :)

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να βρώ και κάτι στην Θεσσαλονίκη, αποκλείεται να μήν υπάρχει και εκεί κάποιος φορέας αντίστοιχος. ...

 

θα κοιτάξω και αυτό που ανέφερες για τους αριστερόχειρες - είσαι σίγουρη ότι αυτό έγραφε το άρθρο που διάβασες ? γιατί τότε είμαστε οι μισοί υπερκινητικοί...!!?

Μήπως θυμάσαι που το διάβασες ? θα ήταν καλό να το παραθέσουμε αν είναι.

 

Καλό κουράγιο Κική, ..

(μίλα μου στον ενικό) ..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαρια :D

δεν υποστηριξα πως οσοι ανθρωποι ειναι αριστεροχειρες ειναι και υπερκινητικοι η' οποιο παιδακι ειναι ζωηρο ειναι και υπερκινητικο, προς Θεου!

Αυτο που αναφερε το αρθρο ειναι πως ενα απο τα συμπτωματα της υπερκιντηκοτητας ειναι η αριστεροχερια καθως και οτι αυτα τα παιδια προτιμουν να τρωνε με τα χερια(συνηθως ειναι και πολυ ατσαλα στο φαγητο τους) , κατι που κανει κατα κορον η κορη μου :evil:

Σιγουρα το εχω διαβασει στο http://www.feingold.org αλλα και σε μερικα αλλα site που δεν τα θυμαμαι. Αυτο το site ειναι πολυ ενδιαφερον για παιδια που παρουσιαζουν υπερκινητικοτητα και ειναι και αλλεργικα, εχει μια πολυ ιδιαιτερη προσεγγιση στο θεμα αυτο και με βρισκει συμφωνει γιατι πρωτου διαβασω αυτα που ελεγε ειχα ανακαλυψει απο μονη μου πως το παιδι μου αντιδρα περιεργα σε χρωστικες ουσιες , συντηριτικα και καποιες αλλες ουσιες. Τηρησα και την διαιτα που αναφερει με καποια ειδη φρουτων και λαχανικων ωστωσο δεν παρατηρησα καποια διαφορα, η συμπεριφορα της ηταν η ιδια απο τη στιγμη που κανει μια υγιεινη διατροφη χωρις σοκολατες, πατατακια, κονσερβοποιημενες τροφες, καραμελες και σκευασματα που περιεχουν γενικως περιεργες ουσιες οπως οδοντοκρεμες, τσιχλες κλπ.

Εχω κανει μια αρκετα μεγαλη ερευνα στο internet και πλεον σου ειπα πια ειναι η αποφαση μου, αν θελεις μπορω να σου στειλω αρκετα site που εχουν σχεση με αυτα τα θεματα.

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και για την υποστηριξη :D

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευχαριστούμε γιατί με την εμπειρία σου και την δουλειά που έχεις κάνει σε αυτά τα θέματα μπορείς να βοηθησεις άλλους γονείς που ίσως αντιμετωπίζουν κάτι παρόμοιο...

 

για αυτό, ότι πληροφορίες θεωρείς ότι είναι αξιόλογες, παράθεσέ τις ή εδώ ή στο άλλο θέμα που αφορά τις διατροφικές διαταραχές...

ή αν θές άνοιξε και καινούριο με θέμα ακριβώς αυτό το συνδυασμό..

 

καλή συνέχεια με τις προσπάθειες.. εγώ δεν έχω κάτι νεότερο ακόμα για Θεσσαλονίκη. Φαντάζομαι ότι κάτι θα βρεθεί.

 

Οι φορείς που επικοινώνησες δεν είχαν τίποτε να σου προτείνουν που να είναι στη Θεσσαλονίκη ? .. σίγουρα θα υπάρχει κάτι, αλλα χρειάζεται ψάξιμο για να βρεθεί.... για να δούμε τι θα δούμε.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως πρέπει να βρεις αναπτυξιολόγο!!!!

Εγώ είχα βρει στο Αγ. Σοφία στην Αθήνα :(

Θέλω να πιστεύω πως το παιδιατρικό της θεσσαλονίκης θα έχει.

Πάρε τηλέφωνο σύντομα διότι τα ραντεβού τους συνήθως πέρνουν μήνες :x:x:x

Αν δεις ότι δεν μπορείς να περιμένεις βάλε μέσον - βίζμα α΄ν έχεις .

Αν δεν έχεις ........τότε βάλε το χέρι στην τσέπη και βρες τον ίδιο αναπτυξιολόγο στο σπίτι του ή στο γραφείο του.

Δυστυχός χωρίς γρηγορόσημο δεν γίνετε τίποτα στην ώρα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και παλι :!:

Μαρια βρηκα μεσο κατι γνωστων μου καποιους ειδικους που μπορουν να μου δωσουν μια γνωμη για την μικρη, την αλλη βδομαδα μαλλον θα παμε.

Οταν θα εχω νεα θα σου πω , βρηκα και αλλους μεσα απο το internet αλλα δεν τους ξερεις δεν εμπιστευεσαι να πας ετσι στα τυφλα.

Επισης ακουσα καλα λογια για το ιπποκρατειο νοσοκομειο αλλα μια φορα που ειχα παει την μικρη για τις αλλεργιες εμεινα πολυ δυσαρεστημενη :cry:

Προτιμω να βαλω βαθια το χερι στην τσεπη παρα να με μπερδεψουν η' να με αναστατωσουν με ανοησιες :twisted: οπως την προηγουμενη φορα φιλε αλμακ.

Μπορει να ανοιξω καποιο θεμα σχετικα με την διατροφη των μικρων κυριως παιδιων γιατι ταιζουμε πραγματα στα παιδια μας που αν ξεραμε τι κακο δημιουργουμε ουτε θα τα αγγιζαμε....βλεπε εκπομπη Ευαγγελατου :shock:

Δεν ειμαι καμια υπερβολικη με την υγιεινη διατροφη και δεν με αρεσει καθολου να μαγειρευω αλλα προτιμω να πινω φυσικο χυμο παρα αυτες τις αηδιες που μας ποτιζουν για φυσικους χυμους η' γενικα να φαω ενα απλο σπιτικο φαγητο παρα αυτες τις κονσερβοποιημενες αηδιες :twisted:

Το πηρα αποφαση θα ανοιξω καινουργιο θεμα αλλα αυριο γιατι τωρα ειναι πολυ αργα.

Τα λεμε φιλακια :D

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

To τηλ. του αναπτυξιολογικού τμήματος του Ιπποκράτειου νοσ. θεσσαλονίκης είναι.2310-892439

Πάρτους ένα τηλ. περιεγραψέ τους το πρόβλημα και ίσως σου κλείσουν ραντεβού , ίσως να μην χρειάζεσαι αυτούς ( έτσι μου είπαν από το τηλ. πριν λίγο)

Εγώ βέβαια δεν τους περιέγραψα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω almak φροντισα ειδη μεσο μιας φιλης που εχει προβλημα το παιδι της να κλεισω ραντεβου σε ενα κεντρο αναπτυξης που ασχολειται με τετοια θεματα αλλα και μια δευτερη γνωμη ποτε δεν βλαπτει οποτε θα κλεισω ενα ραντεβου και στο ιπποκρατειο.

Τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες επεισα τον αντρα μου να παμε μαζι με το παιδι για διαγνωση :D

Φοβαμαι τι θα ακουσω αλλα κυριως φοβαμαι τις αοριστολογιες, ξερετε κουβεντες οπως "ισως , εχει καποιες ενδειξεις , ισως και να μην ειναι αλλα απο την αλλη..." . Δεν μπορω αλλες τετοιου τυπου διαγνωσεις :twisted:

Τις εχουμε βαρεθει και τις εχουμε συχαθει :twisted: ουσιαστικα καθε φορα μονη μου επρεπε να κανω διαγνωση και να βρω προς τα που να απευθυνθω για την θεραπεια...αυτες οι αοριστολογιες στην παιδιατρικη με εχουν κουρασει αφανταστα, απο την μερα που γεννηθηκε και μεχρι τα δυο της ακουγα μπορει να ειναι αλλεργικη στο γαλα, μπορει να εχει ασθμα, μπορει το ενα μπορει το αλλο ....ΑΗΔΙΑ.

Εχω απευθυνθει σε παρα πολλους γιατρους για να καταληξω σε εναν ο οποιος μας εκανε πραγματικες διαγνωσεις και μας εδωσε θεραπεια με αποτελεσματα, να ειναι καλα ο ανθρωπος....του ειμαστε ευγνωμονες γιατι κυριως κοιτουσε να κανει την δουλεια του και οχι πως να αρμεξει χρηματα.

Πραγματικα τετοιους επιστημονες πρεπει να τους γνωστοποιουμε στα υπολοιπα μελη του φορουμ οποτε αν χρειαστον καποια βοηθεια να ξερουν που να απευθυνθουν, δεν ξερω ομως αν επιτρεπεται κατι τετοιο οποτε περιμενω απο καποιον υπευθυνω καποια ανακοινωση.

Μαρια μηπως εχεις καποια συντονηστικη θεση μεσα στο συγκεκριμενο site?

Αν ναι θα ηθελα να σε κανω καποιες ερωτησεις....περιμενω απαντηση.

Φιλακια

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες επεισα τον αντρα μου να παμε μαζι με το παιδι για διαγνωση

αυτό είναι κάτι πάααρα πολύ σημαντικό ! Μεγάλο βήμα για αυτόν...μπράβο του.

 

Δυστυχώς αυτά που λές για τις αερολογίες, είναι κάτι που έχω ακούσει και απο άλλους γονείς..

 

Σκέψου όμως, ότι είναι για τη δική σας προστασία, και του παιδιού.

Και οι ειδικοί σε αυτά τα θέματα, δεν έχουν στα χέρια τους μεθόδους όπως έχουν άλλοι γιατροί που έχουν να κάνουν με εξετάσεις π.χ.μικροβιολογικές, όπου σου δίνουν τα πάντα ξεκάθαρα με μαθηματική ακρίβεια, .....

Μία τέτοια διάγνωση, και ειδικά στα παιδιά, είναι σχετικά χρονοβόρο να βγεί..

 

Φαντάσου κιόλας να είναι Ιούλιος, και να πρέπει να πάει σχολείο και να μην σου λένε αν μπορεί να πάει το Σεπτέμβριο 1η δημοτικού ή όχι.. είναι όμως έτσι - δυστυχώς ειδικά με τα παιδιά που μερικοί μήνες ανάπτυξης μπορούν να αλλάξουν τα πάντα ...

Για αυτό, απο ότι έχω καταλάβει καλό είναι να μήν βιάζεται ένας ειδικός να βγάλει διαγνωση...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι :!:

Εχεις δικιο για αυτα που λες ομως καμια φορα μερικες φορες κουραζομαστε και εμεις οι γονεις και ιδιως οταν γινεται σε συνδυασμο με ανθρωπους που δεν ειναι καλοι στην δουλεια τους και ο αποτερος τους σκοπος ειναι αλλος. Εχω γνωρισει επιστημονες που ηταν αριστοι επαγγελματιες και πολυ καλοι ανθρωποι ταυτοχρονα αλλα και το αντιθετο, βεβαια αυτο συμβαινει και σε αλλα πραγματα στην ζωη μας αλλα οταν προκειται για θεματα υγειας ειναι λιγο πιο δυσκολες οι καταστασεις.

Την Παρασκευη στις 12,00 το μεσημερι κλεισαμε ραντεβου για να γινει η πρωτη επαφη για την διαγνωση. Ομολογω πως τα συναισθηματα και οι σκεψεις μου ειναι πολυ μπερδεμενες. Απο την μια πλευρα δεν θελω να δωσω στον ευατο μου ψευτικες ελπιδες και απο την αλλη αν τελικα εχει αυτο το προβλημα θελω να γινει η διαγνωση και να δουμε τι μπορουμε να κανουμε για να βελτιωσουμε την ποιοτητα της ζωης μας αλλα και να βοηθησουμε την κορη μου.

Τον τελευταιο καιρο εχουμε πολλες και συχνες εντασεις μεσα στο σπιτι και τα νευρα μας κρεμμονται σε μια κλωστη.

Ειναι πολυ δυσκολο να περιγραψω τα συναισθηματα μου διοτι απο την μια αν βγει θετικο το αποτελεσμα θα δικαιωθω για την επιμονη και την ανησυχια μου και απο την αλλη αν δεν εχουμε ενα πολυ σιγουρο αποτελεσμα θα χρειαστει περισσοτερη προσπαθεια απο την πλευρα μου γιατι ο συζυγος παρολο που δεχτηκαι να παμε συνεχιζει να ειναι αρνητικος με την ιδεα αυτη και τοτε θα γινει ακομα πιο αρνητικος.

Ενα ειναι το σιγουρο ομως ειτε εχει το συγκεκριμενο συνδρομο ειτε οχι χρειαζομαστε βοηθεια γιατι τα πραγματα νομιζω πως οδευουν σε λαθος κατευθυνση, ειμαστε ολο φωνες και γκρινια...

Ευχηθειτε με καλη τυχη με οτι και να σημαινει αυτο, σιγουρα θα χρειαστω πολυ θετικη ενεργεια αυτες τις μερες :cry:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον τελευταιο καιρο εχουμε πολλες και συχνες εντασεις μεσα στο σπιτι και τα νευρα μας κρεμμονται σε μια κλωστη.

Aυτά συμβαίνουν σε κάθε πολιτισμένη οικογένεια :lol:
Ειναι πολυ δυσκολο να περιγραψω τα συναισθηματα μου διοτι απο την μια αν βγει θετικο το αποτελεσμα θα δικαιωθω για την επιμονη και την ανησυχια μου και απο την αλλη αν δεν εχουμε ενα πολυ σιγουρο αποτελεσμα θα χρειαστει περισσοτερη προσπαθεια απο την πλευρα μου γιατι ο συζυγος παρολο που δεχτηκαι να παμε συνεχιζει να ειναι αρνητικος με την ιδεα αυτη και τοτε θα γινει ακομα πιο αρνητικος.
Αν δικαιωθείς δεν θα ασχοληθεί κανείς διότι το φόκους θα είναι πως θα βοηθή σουμε το παιδί.

Αν δεν δικαιωθείς τότε θα είμαστε όλοι χαρούμενοι και νομίζω πως το ίδιο εύχεσαι και συ :wink:

και να δουμε τι μπορουμε να κανουμε για να βελτιωσουμε την ποιοτητα της ζωης μας αλλα και να βοηθησουμε την κορη μου.
Αυτό να κάνετε........ για την κόρη ΣΑΣ.
Link to comment
Share on other sites

ειμαστε ολο φωνες και γκρινια...

 

διάβασε αυτό το αρθράκι και θα δείς ότι αυτό είναι ένα παιχνιδάκι που τα παιδιά μαθαίνουν και το παίζουν ξεγελώντας μας ! :lol:

http://parents.org.gr/psych/?sid=42

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειμαι πολυ θυμωμενη :twisted:

Δεν μπορω ακομα να πιστεψω πως ειναι δυνατον μερικοι ανθρωποι να αντιμετοπιζουν ενα προβλημα με τετοια ελαφροτητα και τσατιζομαι πιο πολυ ακομα οταν αυτα τα ατομα ειναι δημοσιογραφοι και λενε αυθαιρετα λογια χωρις να φροντισουν να ειναι σωστα ενημερωμενοι.

Σε καναλι πολυ μεγαλης ακροαματικοτητας εγινε συζητηση για το κατα ποσο οι φαρμακευτικες εταιριες προσπαθουν να πουλησουν περισσοτερα χαπια και επινοουν συνδρομα οπως το adhd κλπ και ακουστε τωρα τα λογια της δημοσιογραφου με ειρωνικοτατο υφος "μην μου πειτε πως υπαρχει γονιος η' γιαγια που προσεχει το παιδι και δεν παραπονιεται πως ειναι ζωηρο και σκανταλιαρικο?" και συνεχιζει "αυτο δεν σημαινει πως εχει κατι το παιδι που ειναι λιγακι πιο ζωηρο απο τα αλλα? μην τρελλαθουμε κιολας"

Αυτα τα λογια με εχουν εκνευρισει αφανταστα πολυ γιατι πρωτον θυγουν ολους τους ανθρωπους που προσπαθουν να απαλλαγουν απο το προβλημα που εχουν οι ιδιοι η' τα παιδια τους , δευτερον υποτιμουν το προβλημα αρα και ολα τα παιδια αλλα και τους ενηλικες που εχουν αυτο το συνδρομο η' και οποιοδηποτε αλλο και τριτον παραπληροφορουν τον κοσμο αντι να τους ενημερωνουν σωστα και κατα επεκταση να τους βοηθουν. Ετσι βεβαια εξηγηται ποσο πισω ειμαστε σε τετοιου ειδους θεματα εμεις η Ελληνες.

Λυπαμαι γιατι δεν μπορω να μεταδωσω την αρνητικοτητα και την ειρωνια της δημοσιογραφου οπως πραγματικα ηταν αλλα θα ηθελα παρα πολυ να ανακοινωσω το ονομα της καθως και την εκπομπη και το καναλι ετσι για να ξερουμε τι ακουμε και τι βλεπουμε και τι ειδους ενημερωσης εχουμε.

Τα ειπα και λιγακι ανακουφιστηκα....ουφ :!:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

ναι Κική έχεις δίκιο. Είναι το χειρότερο τέτοιου είδους σχόλια,...

παραπλανούν εντελώς τους γονείς. .... ....ουδέν περαιτέρω σχόλιον...

 

(αν θές πάντως μπορείς να πείς το όνομα του δημοσιογράφου, αλλά καλύτερα όχι του καναλιού. - το κλίμα πάντος και το υφάκι μας το μετέδωσες τέλεια :lol: ! )

 

 

περιμένουμε να ακούσουμε νέα απο σένα για το ραντεβού που είχατε...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω που με επιτρεπεται να δημοσιευσω το ονομα της, ειλικρινα ειναι απιστευτη η ανοριμωτητα των μμε και των δημοσιογραφων για αυτο το λογο καλο ειναι να εχουμε κριτιρια για τις εκπομπες που παρακαλοθουμε τουλαγχιστον οσο αναφορα την ενημερωση μας.

Το ονομα της ειναι Χατζητσομπανιδου Ποππη :twisted:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

ουπς να μαστε λοιπον παλι εδω, μολις γυρισαμε απο την εξεταση και ομολογω παρολο που το αποτελεσμα ηταν το αναμενο νιωθω μια μεγαλη ανακουφιση.

Μετα απο μια σειρα τεστ που την καναν κρινοντας την ψυχοκηνιτικη της κατασταση διεκριναν διαταραχη ελλειματικης προσοχης αλλα τα οριστικα αποτελεσματα θα μας τα δωσουν την Τριτη καθως θα μελετησουν και το ερωτηματολογιο που συμπληρωσα :roll:

Τα καλα νεα βεβαια ειναι πως την βρηκαν πολυ εξυπνη με πολυ καλη αντιληψη και αισθηση των πραγματων :!:

Τουλαγχιστον νιωθω καλυτερα με την ενοια πως ολα αυτα που βιωνα δεν ηταν της φαντασιας μου και πως τωρα θα βρω τροπο να βοηθησω το παιδι μου οπως πρεπει, επισης μου εξηγησαν πραγματα που εχουν σχεση με την συμπεριφορα της και κατανοω καποια πραγματα που κανει.

Επισης χαιρομαι διοτι τωρα δεν θα χρειαστω να βρω αλλου την λυση και να προβληματιζομαι τι φταιει αλλα θα ξερω που οφειλεται η κατασταση αυτη.

Μου εφυγε ενα βαρος παρολο που τα αποτελεσματα δεν ηταν καλα, νιωθω κατα καποιο τροπο ανακουφισμενη.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το φαντάστηκα, έχεις ψαχτεί πολύ ούτως ή άλλως.... :)

το βρήκα γενικά ενδιαφέρον για διάβασμα... και όχι μόνο για γονείς που έχουν παιδιά με adhd αλλά γενικά.. almak τι λες σου άρεσε?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...