Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Otrivin με tobradex


Recommended Posts

ο γιατρος μας για μπουκωμα σε μωρακι δινει Otrivin μαζι με Tobradex( ειναι σταγονες για τα ματια,αλλα τις αναμιγνυουμε με το οτριβιν και βαζουμε στην μυτη 1χ3 ,για 4 μερες) Το κανετε κι εσεις αυτο;

και ξερει κανεις ποσο καιρο φυλαμε αυτο το μειγμα για να το ξαναχρησιμοποιησουμε;

και γενικα,οταν εχουμε και το σκετο οτριβιν και το εχουμε ανοιξει,ποσο καιρο το κραταμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο γιατρος μας για μπουκωμα σε μωρακι δινει Otrivin μαζι με Tobradex( ειναι σταγονες για τα ματια,αλλα τις αναμιγνυουμε με το οτριβιν και βαζουμε στην μυτη 1χ3 ,για 4 μερες) Το κανετε κι εσεις αυτο;

και ξερει κανεις ποσο καιρο φυλαμε αυτο το μειγμα για να το ξαναχρησιμοποιησουμε;

και γενικα,οταν εχουμε και το σκετο οτριβιν και το εχουμε ανοιξει,ποσο καιρο το κραταμε;

ναι, ισχύει αυτό που κάνετε. γίνεται για να μην αναπτυχθούν μικρόβια και στα ματάκια του παιδιού και τσιμπλιάσει.

όλα τα υγρά, αφού τα ανοίξουμε, καλό είναι να τα πετάμε το πολύ ένα μήνα μετά τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ισχύει αυτό που κάνετε. γίνεται για να μην αναπτυχθούν μικρόβια και στα ματάκια του παιδιού και τσιμπλιάσει.

όλα τα υγρά, αφού τα ανοίξουμε, καλό είναι να τα πετάμε το πολύ ένα μήνα μετά τη χρήση.

 

 

καταλαβα.σε ευχαριστω πολυ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Και εμας μας τα δινει η παιδιατρος, αλλα δεν τα αναμειγνυουμε πριν τα βαλουμε στη μυτη του παιδιού μας.

30μερες ζωης από το άνοιγμα κάθε κολλυριου!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το ακουω αν και εχω παει σε 3 παιδιατρους!!!!!!!

συνηθως ξερω το οτριβιν ,επειδη καλο ειναι να μην το δινουμε σε μωρακια κατω του ετους-αλλα και μεγαλυτερα κανουμε το ιδιο...-,αναμειγνυουμε λοιπον μισο οτριβιν με μισο φυσιολογικο ορο κι ετσι βαζουμε στη μυτουλα αν εχει πολυ μπουκωμα!!!!

να πω οτι το τομπραντεξ ειναι αντιβιωτικο!!!!!!!!!!

προσεξτε λιγο την χρηση των φαρμακων στα παιδακια σας κοριτσια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτη φορα το ακουω αν και εχω παει σε 3 παιδιατρους!!!!!!!

συνηθως ξερω το οτριβιν ,επειδη καλο ειναι να μην το δινουμε σε μωρακια κατω του ετους-αλλα και μεγαλυτερα κανουμε το ιδιο...-,αναμειγνυουμε λοιπον μισο οτριβιν με μισο φυσιολογικο ορο κι ετσι βαζουμε στη μυτουλα αν εχει πολυ μπουκωμα!!!!

να πω οτι το τομπραντεξ ειναι αντιβιωτικο!!!!!!!!!!

προσεξτε λιγο την χρηση των φαρμακων στα παιδακια σας κοριτσια....

μα εννοείται ότι δεν δίνουν το tobradex για το μπούκωμα. το δίνουν όταν υπάρχει κίνδυνος μολυνσης (πχ πράσινη μύξα) και ειδικά αν το μικρό παιδάκι τρίβει τη μύτη του και πασαλείβει και τα ματάκια, οπότε υπάρχει ο κίνδυνος επιμόλυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Tobradex ή tombrex? Το tobradex είναι αντιβιοτικό (ακριβώς το ίδιο έκδοχο με το tombrex) περιέχει όμως και κορτιζόνη! Μήπως εννοείς το tombrex?

Απίθανο μου φαίνεται να δίνει το σκεύασμα με την κορτιζόνη στο μωράκι και μάλιστα σε μπούκωμα που στα μωρά είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Στο κάτω-κάτω η μυτούλα έχει το πρόβλημα, αν (ΑΝ) εμφανιστεί λοίμωξη και στα ματάκια θα δώσει φάρμακο, συνήθως το tombrex (το tombradex που λέτε δεν μπορώ να το χωνέψω...). Αν το μωράκι σου (πόσο είναι το μωρό?) είναι μπουκωμένο υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις για να το ανακουφίσεις χωρίς φάρμακα. Αυτά που έχω να σου προτείνω είναι τα εξής: Φυσιολογικό ορό αμπούλες πολλές φορές την ημέρα. Αν είναι 6 μηνών και άνω sinomarin θαλασσινό νερό για παιδιά 2-3 φορές την ημέρα, ανάμεσα στον ορό. Το βρίσκω πολύ πιο αποτελεσματικό από το physiomer.

Πριν τον ύπνο βάζεις υγραντήρα (ή βραστήρα ανοικτό να βράζει) στο μπάνιο να γεμίσει υδρατμούς και το κάνεις ένα ζεστό μπανάκι. Ρίχνεις και με προσοχή νερό στα μουτράκια με το χέρι σου πολλές φορές να μαλακώσουν τα μυξάκια. Μόλις βγει από το μπάνιο βάζεις την τελευταία δόση σινομαρίν ή ορό και τραβάς με τη συσκευή για τις μυξούλες. Αν έχει τρομερή καταρροή και μπούκωμα βάλε μια σταγόνα οτριβίν παιδικό σε κάθε ρουθουνάκι. Κι αυτό όχι πάνω από 3-4 ημέρες. Προτιμότερο είναι να αφήνεις το οτριβίν για τη νύχτα ώστε να κοιμάται ήσυχα και να μην το χρησιμοποιείς μες στη μέρα και σίγουρα όχι πάνω από το διάστημα που επιτρέπεται. Αλλιώς κινδυνεύει να πάθει το μωρό φαρμακευτική ρινίτιδα δλδ να είναι μονίμως μπουκωμένο κάτι το οποίο θα έχει προκληθεί από το φάρμακο. Στο λέω επειδή ο μπαμπάς μου έχει χρόνια φαρμακευτική ρινίτιδα από την αλόγιστη χρήση που έκανε στο οτριβίν.

Ένα άλλο κολπάκι για τον ήρεμο ύπνο όταν έχει μπούκωμα κι αν το μωρό δεν κινείται και πολύ ακόμα είναι να βάλεις στην κούνια δίπλα σε κάποιο μπολάκι κομμένα κρεμμύδια! Αρκεί να μην έχει πρόσβαση το μωρό. Μη σε τρομάζει η ιδέα είναι ένα κι ένα φυσικό κόλπο, μόνο που το δωμάτιο του μωρού μυρίζει λίγο σαν στιφάδο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι για να διευκρινισω καποια πραγματα.Οtrivin με Tobradex,μας δινει,αδειαζουμε το περιεχομενο του Τobradex μεσα στο otrivin,και βαζουμε αυστηρα για 4 μερες,οχι παραπανω,και αν το μπουκωμα επιμενει και ειναι εντονο,παρολες τις αμπουλες με φυσικο ορο και τραβηγμα μυξας με το μηχανημα.,και για να αποφυγουμε χειροτερη εξελιξη του μπουκωματος-απο ιωση ομως-και χρειαστουμε αντιβιωση κτλ.

καποια απο αυτα που αναφερετε παραπανω για εναλλακτικους τροπους ξεμπουκώματος μου τους ειπε και εφαρμοζω,καθως και μονο φυσιολογικο ορο μεχρι τους 3 μηνες,μετα μας ειπε για αυτο το μειγμα,τωρα ειμαστε 4 μηνων.Ο γιατρος μας ειναι κατα των υπερβολικων φαρμακων(στην μεγαλη μου επρεπε να εχουμε τα μαυρα μας τα χαλια για να μας δωσει αντιβιωση )οποτε για να το λεει θελει να αποφυγει μαλλον κατι χειροτερο.

Το Tobradex ειναι αντιβιοτικο για τα ματια,και εχει και κορτιζονη οντως ,χρησιμοποιειται κυριως για αλλεργικες επιπεφυκιτιδες,το Tobrex ειναι μονο αντιβιωτικο για τα ματια.

Το κολλυριο ενα μηνα κραταει,το διαβασα στις οδηγιες,το Otrivin σκετο το ιδιο;και των ενηλικων,γενικα αυτα τα σπρευ για την μυτη,ξερετε ποσο κρατανε;

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι για να διευκρινισω καποια πραγματα.Οtrivin με Tobradex,μας δινει,αδειαζουμε το περιεχομενο του Τobradex μεσα στο otrivin,και βαζουμε αυστηρα για 4 μερες,οχι παραπανω,και αν το μπουκωμα επιμενει και ειναι εντονο,παρολες τις αμπουλες με φυσικο ορο και τραβηγμα μυξας με το μηχανημα.,και για να αποφυγουμε χειροτερη εξελιξη του μπουκωματος-απο ιωση ομως-και χρειαστουμε αντιβιωση κτλ.

καποια απο αυτα που αναφερετε παραπανω για εναλλακτικους τροπους ξεμπουκώματος μου τους ειπε και εφαρμοζω,καθως και μονο φυσιολογικο ορο μεχρι τους 3 μηνες,μετα μας ειπε για αυτο το μειγμα,τωρα ειμαστε 4 μηνων.Ο γιατρος μας ειναι κατα των υπερβολικων φαρμακων(στην μεγαλη μου επρεπε να εχουμε τα μαυρα μας τα χαλια για να μας δωσει αντιβιωση )οποτε για να το λεει θελει να αποφυγει μαλλον κατι χειροτερο.

Το Tobradex ειναι αντιβιοτικο για τα ματια,και εχει και κορτιζονη οντως ,χρησιμοποιειται κυριως για αλλεργικες επιπεφυκιτιδες,το Tobrex ειναι μονο αντιβιωτικο για τα ματια.

Το κολλυριο ενα μηνα κραταει,το διαβασα στις οδηγιες,το Otrivin σκετο το ιδιο;και των ενηλικων,γενικα αυτα τα σπρευ για την μυτη,ξερετε ποσο κρατανε;

 

Ρώτα τον παιδίατρό σου αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο μωρό θαλασσινό νερό κι αν συμφωνεί δοκίμασε το σινομαρίν για παιδιά, είναι πολύ καλό! Δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι το μπούκωμα του μωρού σου και σίγουρα όταν είναι πολύ χάλια με εντελώς βουλωμένη μύτη και πράσινες εκκρίσεις υπάρχει κίνδυνος για ωτίτιδα. Το θέμα είναι δλδ να μην υπάρξει μόλυνση και να μην μένουν οι εκκρίσεις στη μύτη αλλά να διατηρείται όσο το δυνατόν καθαρή. Εγώ έκανα την αντιπρόταση, αν θες συζήτησέ το και με το γιατρό σου, το σινομαρίν είναι πολύ αποτελεσματικό και απολύτως φυσικό. Για να ξεβουλώσει η μυτούλα αν είχαμε μεγάλο πρόβλημα και δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε βάζαμε σκέτο οτριβίν. Αν τώρα υπήρχε κίνδυνος μόλυνσης και οι μυξούλες δεν ήταν λεπτόρευστες και διαφανείς αλλά γίνονταν κάπως... βάζαμε μια σταγονίτσα protargol 2% είναι αντησηπτικό διάλυμα που στάζεις μία σταγόνα σε κάθε ρουθουνάκι και δεν κινδυνεύει από καμία μόλυνση το μικράκι σου! Συζήτησε και αυτές τις εναλλακτικές δλδ θαλασσινό νερό αντί για ορό και protargol το αντισηπτικό για να βάζεις στη μυτούλα αντί του τομπραντέξ. Κι από εκεί κι έπειτα μπορείς να βάζεις οτριβίν για να σου κοιμάται άνετα τη νύχτα.

 

Ωστόσο το οτριβίν διαρκεί μέχρι την ημερομηνία λήξης αν δεν κάνω λάθος. Αλλιώς δες στις οδηγίες αν γράφει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ισχυει

κανα μηνα σιγουρα το κρατας

 

η καλυτερη λυση παντως ειναι το συνεχες πλυσιμο της μυτης

 

καθε πρωι εαν καθαριζεται με φ.ο τη μυτη του παιδιου θα αποφυγεται το 70% των λοιμωξεων

 

περαστικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ολα καλα!! επιτρεπεται και το sinomarin,και μας περασε το κρυωμα.Αλλα αυτο με το otrivin-tobradex χρειαζοταν μου ειπε,για να μην υπαρξει καμια μολυνση λογω πρασινης μυξας.

ευχαριστω για τις συμβουλες:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εμένα κορίτσια ο παιδίατρος μας στον Βόλο, μου ειπε οτι αυτη η τακτικη ειναι λανθασμενη. Το Tobradex εχει κορτιζονη και δεν το συνιστα. Το Tobrex δεν εχει, αλλα ειναι αντιβιωση σε σταγονες (και το Tobradex την ιδια αντιβιωση περιεχει) και μου ειπε οτι με αυτον τον τροπο θα δημιουργησω σιγα σιγα προβλημα. Οι μυτες απο ολα τα παιδακια εχουν μικροβια που ζουν εκει και οταν εσυ σε καθε μπουκωμα πλημμυριζεις την μυτη με αντιβιωση, τα μικροβια θα γινονται ολο και πιο ανθεκτικα. Οποτε,λοιπον, προσοχη με τα φαρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο παιδίατρος σταγονες δε μου δινει ουτε για τη μυτη ουτε για τα αυτια,ουτε για τα ματια.Μαλιστα όταν καποιος άλλος γιατρο μου συστησε να βαλω tobradex στο γιο μου και τον ρωτησα μου ειπε όχι.

 

Και δεν είναι και μωρο ο δικος μου είναι 5 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...