Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελω να κοιμαμαι με το μωρο μου


nikol28

Recommended Posts

υπάρχουν πολλές θεωρίες όσον αφορά τον ύπνο

έτσι απο την αρχη που ήρθαμε στο σπίτι με την μπέμπα μου, την κοιμίζω στο κρεβατάκι της. ποτέ δεν κοιμήθηκε στο κρεβάτι μας...τώρα πλέον την έχω στο δικό της δωμάτιο απλά κοιμάμαι κι εγώ εκεί....

δεν μπορώ όμως...θέλω που και που να την έχω δίπλα μου, όταν κοιμάται τώρα που είναι μωρουδέλι, νομίζω ότι μεγαλώνει γρήγορα και αυτό δεν θα το ξανανιώσω, θέλω να την έχω αγκαλίτσα....

νομίζω κακώς δεν το έκανα αυτό μέχρι τώρα...

το έχετε νιώσει αυτό ???

η μπέμπα μου βέβαια μια χαρά κοιμάται στο κρεβάτι της, δεν υπάρχει πρόβλημα(εκτός απο τα κακά όνειρα που βλέπει καμμιά φορά)εγώ όμως κοιμάμαι αλλά νιώθω ότι κάτι μου λειπει !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καθολου κακο δεν ειναι . κι εγω το εκανα στον βασιλη στην αρχη (στο 2ο μαζευομαι για να μηνζηλεψει και εκτος αυτου το μονο πια στο δωματιο ειναι κατειλειμενο απο τον βασιλη).

απλα μην ξεχνας οτι εκτος απο μανα εισαι και συζυγος και δεν θα ηταν καλο να νιωσει εκεινος παραγκονισμενος.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

nikol28 σε νοιωθω απολυτα , και εγω καπως ετσι ειμαι , οχι μονο εγω δηλαδη αλλα και ο αντρας μου , θελουμε τα μικρα διπλα μας , μας επισκεπτεται βεβαια ο Ντινακος καθε βραδυ αλλα μας λειπει η μπεμπα που την νοιωθουμε μονη της μεσα :) οσο για αυτο που ειπε η ελενικ συμφωνω αλλα μερικοι συζυγοι ας μην ξεχνανε οτι ειναι και πατεραδες και μετα συζυγοι

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα , πατέρας και σύζυγος έιναι διαφορετικοί ρόλοι ώς προς την μαμά αλλά και ο σζγ πρέπει να καταλαβαίνει και το δέσιμο μάνας - παιδιού !

και ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα για αυτό

απλά θέλω να ακούσω τις απόψεις σας , γιατί λέω αν την πάρω τώρα να κοιμηθεί μαζί μου (όχι βέβαια μόνιμα) μήπως της κάνω κακό? κ ι απ' την άλλη την έχω τόσο ανάγκη,νομίζω ψυχολογικά ότι θα με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

καλε τι κακο να της κανεις (εκτος αν ροχαλιζετε κ δεν την αφηνετε να κοιμηθει!)?

εμας τωρα ερχεται το δευτερο κ αναγκαζομαστε να βαλουμε την 22 μηνων κορη μας στο αλλο δωματιο κ δεν φανταζεσαι ποσο μας κακοφαινεται. νομιζω οτι θα κοιμομαστε ολοι μαζι μεχρι το μωρο να μη χωραει πια στη καλαθουνα...

σε μενα δε μου αρεσει να κοιμαμαι μονη, γιατι να αρεσει στο παιδακι? αλλωστε οπως ειπες θα φτασει σε ενα σημειο που θα το παρακαλας για μια αγκαλια ή ενα φιλακι, μεγαλωνουν πολυ γρηγορα! γιατι να μη του δωσεις οσο περισσοτερη "μαμα" τωρα που την εχει αναγκη, αφου κ συ το θες?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ τον έπαιρνα όταν ήταν μικρότερος.τώρα προσπάθησα να τον κοιμήσω μεσημέρι μαζί μου αλλά αυτός παιχνίδια ήθελε.βράδυ δεν δοκίμασα γιατί έχει αποκτήσει άποψη.όπως εχω γράψει κ στο τοπικ μας νικόλ αν το διαβάσεσ ξυπνάει την νύχτα κ αν δεν τον παω στο καλάθακι του καροτσιου δεν συνεχίζει τον ύπνο του.όταν μεγαλώσει θα τον παίρνω όμως.όταν το έκανα πρώτη φορά το έλεγα για 3 μέρες σ όποιον έβρισκα μπροστά μου για το πόσο ωραίο συναίσθημα είναι.

Link to comment
Share on other sites

εγω να σου πω την αληθεια, αν κ η μικρη κοιμοταν μαζι μας για αρκετο διαστημα, προτιμω τωρα που κοιμαται μονη της μεσα. καταρχας ειναι η μονη ευκαιρια που εχουμε ως ζευγαρι να ειμαστε οι δυο μας κ πιστευω οτι μας κανει καλο. μετα να σου πω την αληθεια οταν κοιμοταν μαζι μας ειχα παντα το νου μου στη μικρη κ ημουν μονιμα με το ενα ματι.. ασε που μονιμως γυρναγε απο δω κ απο κει κ μας πεταγε εξω εμας..

παντως νομιζω οτι ειναι καλο να κοιμαται μονο του το παιδακι. αν το βλεπεις οτι θελει μονο του κ δεν δημιουργει προβλημα γιατι να μην το αφησεις? δεν ειναι κακο να ειναι λιγο ανεξαρτητο. ασε που αν μαθει μετα αντε να το ξεμαθεις.. εμεις ταλαιπωρηθηκαμε πολυ με τον υπνο της, γιαυτο ειμαι της αποψης αν κοιμαται το μωρο καλα μονο του αστο..

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να την βγάλω απο το κρεβατάκι της και να κοιμάται μόνιμα στο κρεβάτι μου

απλά κάποιες φορές έχω την ανάγκη να την νιώθω κοντά μου, φοβάμαι όμως μην συνηθίσει...

διάβασα οτι ο ύπνος είναι υπεύθυνος στην ανάπτυξη ενός παιδιού όσον αφορά την ψυχολογία του... αλλά σιγά μωρέ...πιο παλιά είχαν τα πολλά δωμάτια??? και είχαν και περισσότερα παιδιά..όλα είχαν το χώρο τους????? η γιαγιά μου 11 παιδιά κοιμόταν σε 1 δωμάτιο με του γονείς(σαν παράδειγμα)

τι δηλαδή , όλοι παλιά είχαν προβλήματα ????

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν κρινω κανεναν για το τι θελει και τι μπορει... κοιμαμαι μαζι της καποια μεσημερια μονο που ειμαστε μονες μας, το βραδυ ειναι παντα στο δωματιο της κι αυτο γιατι εγω δεν κοιμαμαι με τιποτα οσο ειναι μαζι μας εχω αγωνια μηπως την πλακωσουμε μηπως μηπως μηπως... οπως και ο αντρας μου, κανα δυο φορες που την εχω παρει βραδυ γιατι ηταν αναστατη ή απο εμβολιο ή δεν κοιμοταν ή μολις γυριζαμε πλευρο κι ακουγε τα σεντονια ξυπναγε οποτε καταλαλαβα οτι θελει καλυτερα την κουνια της.

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

nicol μου και εγω τα μεσημερια τον κοιμιζω στο κρεββατι μου καμια ωριτσα γιατι αλλιως δεν κοιμαται...το βραδυ ομως τον βαζω στο κρεββατακι του εκτος αν ειμαι μονη οποτε τον παιρνω μαζι μου!που αυτο θα συμβει 2-3φορες τον μηνα...αυτο με γεμιζει και δεν νομιζω οτι του κανω κακο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κακώς κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο μαζί της. σε νιώθω και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά το μωρό πρέπει να είναι και να νιώθει ανεξάρτητο, αλλιώς θα αναπτύξει φοβίες. τώρα που είναι νωρίς προσπάθησε να τη μάθεις να κοιμάται τη νύχτα μόνη της στο δωμάτιό της, εκτός εξαιρέσεων (αν είναι πχ άρρωστη, κάποιο μεσημέρι κατ'εξαίρεση κτλ).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

κακώς κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο μαζί της. σε νιώθω και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά το μωρό πρέπει να είναι και να νιώθει ανεξάρτητο, αλλιώς θα αναπτύξει φοβίες. τώρα που είναι νωρίς προσπάθησε να τη μάθεις να κοιμάται τη νύχτα μόνη της στο δωμάτιό της, εκτός εξαιρέσεων (αν είναι πχ άρρωστη, κάποιο μεσημέρι κατ'εξαίρεση κτλ).

 

αυτα που αναφερεις για τις φοβιες ειναι καπου επιστημονικα τεκμηριωμενα ? μου φαινεται λιγο βαρια σαν εκφραση.αν μπορεις παραθεσε μας της πηγες που σε οδηγησαν σε αυτο το συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που αναφερεις για τις φοβιες ειναι καπου επιστημονικα τεκμηριωμενα ? μου φαινεται λιγο βαρια σαν εκφραση.αν μπορεις παραθεσε μας της πηγες που σε οδηγησαν σε αυτο το συμπερασμα.

Και μενα σαν πολυ απειλητικα μου ακουστηκαν ολα αυτα...

Νομιζω οτι δν ειναι και τοσο φοβερο να κοιμασαι με το μωρακι σου...Οσο για τις φοβιες...εγω ας πουμε σαν παιδι ειχα τρομερες φοβιες και κοιμομουν παντα μοναχουλα μου...Δεν νομιζω οτι παιζει αυτο ρολο, αλλα πραγματα παιζουν ρολο στην ψυχολογια των παιδιων...Οσο πιο κοντα εισαι στο μωρακι σου και οσο περισσοτερη τρυφροτητα του δινεις τοσο καλυτερα το θωρακιζεις....Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι θεωρουν υπευθυνο για την ψυχολογια ενος παιδιου τον υπνο με τους γονεις και οχι το γεγονος οτι τα παιδακια και τα μωρακια ειναι κλειδαμπαρωμενα σε σπιτια -κουτια, φορτωμενα με πλαστικα παιχνιδια που βγαζουν βιια φωτακια και βιαιους ηχους η ειναι μαρμαρωμενα σένα dvd...Γι'αυτα γιατι κανεις δεν λεει κατι;;;;;

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πρόχειρες πηγές αυτή τη στιγμή. απλώς επειδή το έχω ψάξει και σε βιβλία και στο ίντερνετ, αν το μωράκι μεγαλώνοντας συνεχίσει να κοιμάται με τους γονείς του, αναπόφευκτα θα αναπτύξει εξάρτηση (αλλά και ο γονιός το ίδιο). πιθανόν μετά να νιώθει ανασφάλεια ή και φόβο αν θα είναι μόνο του στο δωμάτιο. βέβαια, όλα αυτά είναι θεωρίες. εγώ πάντως την κόρη μου την έχω από 4 μηνών στο δωμάτιό της. τώρα που μεγάλωσε (19 μηνών) ορισμένες φορές την παίρνουμε στο κρεββάτι μας, αλλά πιο πολύ σε περίπτωση που είναι αρρωστούλα ή κάτι την ενοχλεί έντονα. αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω. μέχρι τώρα δείχνει πάντως αρκετά ανεξάρτητη και δεν φοβάται ούτε να είναι μόνη της, ούτε καν το σκοτάδι. αν βρω κάποιο συγκεκριμένο άρθρο θα επανέλθω.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς την μικρή δεν την πήραμε ποτέ στην μέση του κρεββατιού, γιατί δεν έκανε, να μην την πλακώσουμε, να μην κακομάθει και ένα σωρό άλλες γνώμες.

αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, τώρα να την παρακαλάμε να έρθει λίγο στο κρεββάτι μας και δεν έρχεται με καμία δύναμη, εχθές ήταν άρρωστη και κοιμήθηκα εγώ στο δικό της. ορισμένα βράδια κάνει ανήσυχο ύπνο και αναγκαστικά πάει ένας από τους δυο μας στο κρεββάτι της.

όμως τον μπέμπη τον παίρνουμε στο κρεββάτι μας και μας αρέσει και του αρέσει και εκείνου, όμως η η μικρή έξακολουθεί να μην πείθεται με τίποτα να έρθει. ελάτε εσείς απαντάει

 

λοιπόν με βάση την δικιά μου εμπειρία με τα δυο μου παιδιά, ας κρίνει ο κάθε γονιός κατά βούληση αν θα το βάζει ή όχι το παιδί του στο κρεββάτι του ή αν είναι σωστό ή όχι.

 

...και να πω και κάτι άλλο άσχετο μεν, αληθηνό δε, τα παιδιά μου ηρεμούνε και κοιμούντε ποιο εύκολα με τον μπαμπά τους παρά με εμένα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

να διευκρινήσω ότι δεν μιλάω για τους πρώτους μήνες της ζωής του μωρού. μιλάω για αργότερα όταν το παιδάκι είναι 2-3 χρονών ή και παραπάνω και συνεχίσει να έχει ανάγκη την παρουσία ενός γονιού στο δωμάτιο ή ακόμα χειρότερα να μοιράζονται το ίδιο κρεββάτι...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

The science of parenting

Η ανατροφή του παιδιού βήμα - βήμα

Margot Sunderland

Εκδόσεις ισορροπον

 

"Ο ύπνος δίπλα σε ένα μωρό, χάρη στις κινήσεις, στην επαφή, στις μυρωδιές, και στους ήχους, χαρίζει στο μωρό πλούσιο περιβάλλον αισθήσεων. Η δέρμα με δέρμα επαφή στη διάρκεια της νύχτας έχει αποδειχθεί ότι ρυθμίζει το ανώριμο σώμα και εγκέφαλο του μωρού. Εκτεταμένες μελέτες δείχνουν ότι ο ύπνος μαζί με το μωρό, υπό σωστές συνθήκες ασφάλειας, μπορεί να είναι μια πραγματική επένδυση για τη μελλοντική σωματική και συναισθηματική υγεία του παιδιού."

 

Θα γράψω κι άλλα...

 

Τους 4 πρώτους μήνες το μωρό μου κοιμόταν στην κούνια του και ήμουν απόλυτη σε αυτό! Είχα πειστεί ότι είναι λάθος να κοιμάται το παιδί μαζί μας!!! Ευτυχώς με το διάβασμα ξεστραβώθηκα.

Όταν ο Γιώργος ήταν 4μηνών σηκώθηκα στις 4 τα ξημερώματα να τον θηλάσω!! Τον πήρα αγκαλιά κάθισα στην πολυθρόνα και... κοιμήθηκα. Με πήρε ο ύπνος!

Μας βρήκε ο άντρας μου. Τι είναι πιο ασφαλές? Από εκείνο το βράδυ το μωρό κοιμάται μαζί μας και τώρα πια μετανιώνω που δεν το έκανα από την πρώτη στιγμή!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμας παλι που κοιμαται μαζι μας απο 12 μηνων καποιες ωρες το βραδυ και ανεξαρτητος φαινεται και δεν φοβαται τιποτα , εχει φυσικα εξαρτηση απο μενα αλλα το θεωρω απολυτα φυσιολογικο εφοσον ειμαι η μαμα του , ισα ισα οταν παμε σε παιδοτοπους παιζει σαν ενα χαρουμενο παιδακι και ερχεται να μας δει μονο αμα κουραστει και κανει παρεα με ολα τα παιδακια και τις κοπελες εκει .

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πρόχειρες πηγές αυτή τη στιγμή. απλώς επειδή το έχω ψάξει και σε βιβλία και στο ίντερνετ, αν το μωράκι μεγαλώνοντας συνεχίσει να κοιμάται με τους γονείς του, αναπόφευκτα θα αναπτύξει εξάρτηση (αλλά και ο γονιός το ίδιο). πιθανόν μετά να νιώθει ανασφάλεια ή και φόβο αν θα είναι μόνο του στο δωμάτιο. βέβαια, όλα αυτά είναι θεωρίες. εγώ πάντως την κόρη μου την έχω από 4 μηνών στο δωμάτιό της. τώρα που μεγάλωσε (19 μηνών) ορισμένες φορές την παίρνουμε στο κρεββάτι μας, αλλά πιο πολύ σε περίπτωση που είναι αρρωστούλα ή κάτι την ενοχλεί έντονα. αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω. μέχρι τώρα δείχνει πάντως αρκετά ανεξάρτητη και δεν φοβάται ούτε να είναι μόνη της, ούτε καν το σκοτάδι. αν βρω κάποιο συγκεκριμένο άρθρο θα επανέλθω.

 

θα αναπτύξει εξάρτηση το μωρό αν κοιμάται με τους γονείς του?μα έτσι κι αλλιώς δεν έιναι εξαρτώμενα απο εμάς?

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δηλαδή οι επιστήμονες θα μας πούνε τι θα κάνουμε με τα παιδιά μας;κ επειδή κάποια θέλει να το έχει μαζί της στον ύπνο ΠPEΠEI να παραθέσει κ ένα άρθρο κάποιου επιστήμονα;

Η κάθε μια από μας κάνει αυτό που πιστεύει σωστό.κ το σωστό κ το λάθος είναι διαφορετικό στο μυαλό της καθεμιάς μας.

Link to comment
Share on other sites

Τους 4 πρώτους μήνες το μωρό μου κοιμόταν στην κούνια του και ήμουν απόλυτη σε αυτό! Είχα πειστεί ότι είναι λάθος να κοιμάται το παιδί μαζί μας!!! Ευτυχώς με το διάβασμα ξεστραβώθηκα.

 

αυτό ακριβώς έκανα κι εγω, ακούγοντας άλλους

σήμερα έκλαιγα και έλεγα στην μαμά μου ότι μου έλειψαν οι πρώτοι μήνες ύπνου δίπλα στο μωρό μου....φυσικά μου είπε να κάνω αυτό που εγώ αισθάνομαι και έτσι θα κάνω

 

όσο για το αν θα φύγω απο το παιδικό δωμάτιο που είπε μια κοπέλα...ναι θα φύγω, μαζί με το μωρό μου όμως !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλά μάλλον δεν υπάρχει σωστό και λάθος ,αφού επιστημονικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται...απόψεις πολλές

 

και θα το ξαναπώ, οι πιο παλιές γενιές που μεγάλωναν σε 1 δωμάτιο είχαν εξάρτηση μεταξύ τους ????

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...