Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΩΡΕΑ ΕΜΒΡΥΩΝ-ΩΑΡΙΩΝ - τι γνωμη εχετε;


MHTSH

Recommended Posts

Πριν μερικούς μήνες είχα ταξιδέψει για επαγγελματικους λόγους στο Brno της Τσεχίας..εκεί σε μια κωμοπολη που αλλοτε ητανε και το εξοχικο παλάτι της πριγκιπισσας Σισσυ - το Kromeriz- υπάρχει μια πολύ καλη σχολή που θεωρειται η κοιτίδα των καλυτερων μαιών και νοσηλευτων γενικοτερα..

Η εξαδέλφη μου λοιπον -Τσέχα μαία και αυτη- ηθελε να παει να δωρισει τα ωαρια της σε ενα κεντρο που δεχεται τετοιου είδους δωρεες..Εξηγωντας μου ποσο αναγκη τα εχουνε καποιες γυναικες ή και ζευγαρια ..Πώς καταφευγουν εκει ακομα και ζευγαρια απο ολη την υπολοιπη Ευρωπη με προβληματα γονιμοτητας κυριως λογω ασυμβατοτητας DNA ..

Αυτο που μου εκανε περισσοτερη εντυπωση ητανε ποσο ακομπλεξαριστη ητανε στο γεγονος αυτο και ποσο ανετα αντιμετωπιζε τη δωρεα.

 

Προσωπικα : Ακομα στην διαδικασια εμβρυομεταφορας δεν εχω μπει , δε ξερω τι θα γινει αλλά φανταζομαι πως δε θα χρειαστω και τα 13 εμβρυα, εγω θα ηθελα πολύ να τα δωρισω γιατι γνωρισα κοπελες που δεν μπορουσαν καθολου να παραγουν καν ωαρια.

Ο συζυγος μου διαφωνει -προτιμα να τα πεταξουμε - γιατι "είναι δικα μας παιδιά , πως να τα δεχτει ο αλλος σαν δικα του ; να τα αγαπήσει κλπ?" το σέβομαι αλλα θα ηθελα να μοιραστουμε τις αποψεις μας ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα Μητση. Η δωρεα των ωαριων ειναι αντιστοιχη με τη δωρεα σπερματος αν το σκεφτεις. Εγω προσωπικα θα προτιμουσα να δωρισω τα περισσευουμενα ωαρια η εμβρυα αντι να τα πεταξω. Ειμαι σιγουρη πως το ζευγαρι που θα σκεφτοταν να τα χρησιμοποιησει θα αξιζε πολυ να νιωσει την πατροτητα και τη μητροτητα αντιστοιχα γιατι το προσπαθησε πολυ και ξεπερασε τους οποιους ηθικους ενδοιασμους. Εξαλλου καθενας μας θα προτιμουσε να κανει τα δικα του παιδια,αλλα καποια ζευγαρια δεν ειναι τυχερα. Αυτα δεν αξιζουν να γινουν γονεις; οταν το θαυμα το νιωσεις μεσα σου,τοτε νιωθεις ολο το μεγαλειο της μητροτητας. Και δενεσαι με το μωρο σου. Εξαλλου,τα γονιμοποιημενα εμβρυα δεν εχουν ακομα συνειδηση κι αργοτερα αναγνωριζουν σα μανα τη γυναικα που τα κυοφορει γιατι απλα εχουν την ιδια μυρωδια και αναγνωριζουν τους γονεις απ τη φωνη.αρα δεν εχουν διαφορα απο τα δικα τους.και θα εχουν την ευκαιρια για μια ζωη μες την αγαπη. Αξιζει η ευκαιρια στη ζωη.Πολλα φιλακια!

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω κοριτσια οταν κατεψυξα τα 6 εμβρυα μου,υπεγραψα ενα χαρτι που ελεγε τι θα γινουν αυτα τα εμβρυα σε περιπτωση θανατου του ζευγαριου:

1)να καταστραφουν?

2)να χρησιμοποιηθουν για πειραματα?

3)να τα δωρισουν σε αλλα ζευγαρια?

διαλεξα το 1,γιατι σκεφτηκα αμα κανω παιδια θα ηξερα οτι υπαρχουν και αδερφια καπου εκει στον κοσμο.και μετα απο 20-30 χρονια να βγαινουμε στα καναλια και να ψαχνουμε.

το σκεφτομαι αμα κανω παιδια και περισσεψουν να τα δωσω για πειραματα.καποιοι πρεπει να θυσιαστουν για να προχωρησει η επιστημη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό με τα πειράματα το φοβάμαι λιγάκι....Τί πειράματα θα είναι αυτά;;;;Αν είναι επώδυνα και επικύνδυνα για τα έμβρυα;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτομαι αμα κανω παιδια και περισσεψουν να τα δωσω για πειραματα.καποιοι πρεπει να θυσιαστουν για να προχωρησει η επιστημη.

 

Εγω παντως δε θα θυσιαζα τα παιδια μου για το καλο της επιστημης!!!:shock:

Οταν γινεις μητερα με το καλο, θα καταλαβεις!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ,ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΟΥΝΕ,ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙΣ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ,ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΣΕ ΚΛΙΒΑΝΟ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΙΝΕ.ΕΤΣΙ ΞΕΡΩ,ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ,ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΕΓΩΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΟΥΤΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ,ΟΥΤΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ.ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΑΝΕ,ΕΠΙΑΝΕ ΑΛΛΙΩΣ ΕΜΕΝΕΣ ''ΣΤΕΙΡΑ''.

ΤΑΡΑ ΜΟΥ ΑΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ,ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ,ΚΑΝΕ ΕΚΕΙΝΟ,ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ Κ.Α. ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ,ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΩΣΤΕ ΕΣΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΕΜΒΡΥΑ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΨΥΞΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΛΑΞΗΣ?ΧΙΛΙΑΔΕΣ.ΑΣ ΔΩΣΟΥΝΕ ΕΚΕΙΝΑ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΑΛΛΑ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ Ή ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνελαβα φυσιολογικα τα παιδια μου, αλλα μπορω να καταλαβω αυτο που περνας, γιατι στον πρωτο μου γαμο, εκανα 6 χρονια να μεινω εγκυος, λογω προβληματος υπογονιμοτητας.

Ωστοσο, αλλιως βλεπεις θεωρητικα τα πραγματα, κι αλλιως στην πραξη. Μπορω να σου πω οτι δεν υπαρχει καμια σχεση συναισθηματικα οταν θελεις να κανεις ενα παιδι, και οταν το κρατας στα χερια σου. Για μενα το μητρικο ενστικτο ξυπναει μετα τον τοκετο, και αν βαλεις και την επιλοχειο καταθλιψη, πολυ μετα!

Οταν θα κρατας λοιπον ζωντανο το μωρακι σου αγκαλια, δε νομιζω πως θα μπορουσες να σκεφτεις εστω οτι θα το θυσιαζες για το καλο της επιστημης!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! Οπως ειμαι υπερ στη δωρεα αιματος και παραγωγων,στη δωρεα μυελου, στη δωρεα οργανων,ετσι ειμαι και υπερ στη δωρεα σπερματος, ωαριων και εμβρυων. Ολα αυτα εχουν σκοπο να κανουν ευτυχισμενους καποιους συνανθρωπους μας. Κι η ζωη ειναι τοσο μικρη! Καταλαβαινω τους ενδοιασμους σας, απλα σας αναφερω τη θεση μου. Πολλα φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΛΟΓΑ,ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΩ ΣΤΟ SITE ΕΧΕΙ 13 ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΕΜΒΡΥΑ,ΝΑ ΚΑΝΕΙ 3-5-7 ΠΑΙΔΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ)ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΟΥΝ.ΕΧΩ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΛΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΓΑΛΩ ΤΡΙΔΥΜΑ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑ.ΕΣΥ ΤΙ ΑΠΟΨΗ ΕΧΕΙΣ?ΣΤΗ ΔΩΡΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνελαβα φυσιολογικα τα παιδια μου, αλλα μπορω να καταλαβω αυτο που περνας, γιατι στον πρωτο μου γαμο, εκανα 6 χρονια να μεινω εγκυος, λογω προβληματος υπογονιμοτητας.

Ωστοσο, αλλιως βλεπεις θεωρητικα τα πραγματα, κι αλλιως στην πραξη. Μπορω να σου πω οτι δεν υπαρχει καμια σχεση συναισθηματικα οταν θελεις να κανεις ενα παιδι, και οταν το κρατας στα χερια σου. Για μενα το μητρικο ενστικτο ξυπναει μετα τον τοκετο, και αν βαλεις και την επιλοχειο καταθλιψη, πολυ μετα!

Οταν θα κρατας λοιπον ζωντανο το μωρακι σου αγκαλια, δε νομιζω πως θα μπορουσες να σκεφτεις εστω οτι θα το θυσιαζες για το καλο της επιστημης!

 

συμφωνω με τον ιππόκαμπο, αν καποιες γυναικες δε δωριζανε εμβρυα (ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΛΕΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ??????) δε θα μπορουσαμε εμεις τωρα να κανουμε μια εξωσωματικη,μια σπερματεγχυση κατι ρε παιδακι μου, μια προσπαθεια να αποκτησουμε ενα δικο μας παιδι

 

Η αποψη σου ειναι σεβαστη αλλά please...μην απαξιωνεις κατι που για εμας ειναι πολύ δυσκολο ..Και κατι αλλο που ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ [ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ...δε μπορει να μας καταλαβει ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ!!!!

 

με τοσα φαρμακα που τρωμε, τοσες ορμονες, τετοιο αγχος και αγωνια ..Μερικες κοπελες που μπηκανε σε διεγερση δεν παρηγαν ουτε ενα ωαριο και επειδη τις καταλαβαινω ποσο χαλια νιωθουνε , ναι θα τα χαριζα,,γιατι τις νιωθω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με τον ιππόκαμπο, αν καποιες γυναικες δε δωριζανε εμβρυα (ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΛΕΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ??????)

 

Aλλα, τι ειναι τελικα?

 

δε θα μπορουσαμε εμεις τωρα να κανουμε μια εξωσωματικη,μια σπερματεγχυση κατι ρε παιδακι μου, μια προσπαθεια να αποκτησουμε ενα δικο μας παιδι

 

Η αποψη σου ειναι σεβαστη αλλά please...μην απαξιωνεις κατι που για εμας ειναι πολύ δυσκολο ..

 

Απαξιωσα κατι και δεν το καταλαβα? Για τα πειραματα μιλησα!΄Η μηπως γνωριζεις τι ακριβως συμβαινει?

 

Και κατι αλλο που ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ [ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ...δε μπορει να μας καταλαβει ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ!!!!

 

Μαλλον δεν διαβασες οτι προσπαθουσα 6 χρονια να κανω παιδι...

 

με τοσα φαρμακα που τρωμε, τοσες ορμονες, τετοιο αγχος και αγωνια ..Μερικες κοπελες που μπηκανε σε διεγερση δεν παρηγαν ουτε ενα ωαριο και επειδη τις καταλαβαινω ποσο χαλια νιωθουνε , ναι θα τα χαριζα,,γιατι τις νιωθω!!!!

 

Αλλο η δωρεα ωαριων σε ατεκνα ζευγαρια, αλλο η δωρεα εμβρυων για πειραματικους σκοπους. Μην τα μπερδευουμε!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

με συγχωρειται αν επανεφερα ενα θεμα τοσο σοβαρο αλλα ηθελα να πω την αποψη μου. Ναι, εγω χαρη της επιστημης και με την εξωσωματικη μεθοδο απεκτησα ενα κοριτσακι σαν τα κρυα τα νερα. Ναι, εγω εχω κρατημενα τα γονιμοποιημενα ωαρια για να τα χρησημοποιησω μολις φετος. ( θα ηθελα και αλλα παιδια). Ναι, εγω υπεγραψα οτι θα ηθελα να δοθουν στην επιστημη που για μενα απεκτησε σαρκα και οστα , εγινε χερι μοναδικο που με βοηθησε να κρατησω επιτελους στα χερια μου την κορουλα μου. Μου εδωσε δικαιωμα να ονειρευτω μια οικογενεια. Και ειμαι υπερυφανη για την επιλογη μου.

Καθε ομως επιλογη ειναι εξισου σεβαστη γιατι οπως και να εχει βγαινει απο την καρδια.

 

 

Ενα μεγαλο μπραβο σε οσες βρεθηκαν σε αυτη τη θεση να αποφασισουν για το μελλον των ωαριων και των γονιμοποιημενων ωαριων . Θελει πολυ μεγαλη δυναμη ψυχης και δεν ειναι ευκολο.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο,που καταφερα με την πρωτη εξωσωματικη να κανω τα αγορακια μου,αλλα να εχω και 7 εμβρυακια στην καταψυξη...Παρολο που εκανα διδυμα,δεν υπαρχει περιπτωση να καταστρεψω αυτα τα εμβρυακια,ευελπιστω οτι μολις μεγαλωσουν λιγο τα μωρα μου,θα κανω κι αλλη προσπαθεια για να τους χαρισω αδερφακι-αδερφακια...Ακομα και εαν δεν παω ποτε να τα παρω,προτιμω να βοηθησω καποιο ζευγαρι που πολεμαει ακομα και αυτον τον πολεμο τον ξερω καλα,γιατι ειναι αδικος και ανισος!

DA1wp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ.

ΕΙΜΑΙ Η ΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΩΑΡΙΩΝ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΩΑΡΙΩΝ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΜΕΤΡΗΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.ΕΧΩ ΔΥΟ ΛΥΣΕΙΣ.ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΣΙΑ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΩ ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ).

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΟΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι καινουριο μελος στο φορουμ

καλη σας μέρα. εδώ και πέντε χρονια προσπαθουμε με τον αντρα μου με εξωσωματικεσ σπερματενχισεισ ,πολυ πονο κοπο και δανεια...μαλλων καποιεσ απο σασ θα τα εχετε περασει.πρωτη φορα μπαινω σε φορουμ... νιωθω λιγο αμηχανα.ελπιζω σε μια επικοινωνια ουσιαστικη με ανθρωπουσ που μπορουν να με καταλαβουν.ειμαστε τώρα στην διαδικασια αναζητησεισ δωρεας εμβριων ή οαρίων ...πονεμένη ιστορια ...αλλα μονο ετσι ελπιζουμε πια να κρατισουμε στην αγγαλια μας το παιδι μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γειά σου vanili! Είμαι νέο μέλος στο forum και έχω 7 χρόνια που ταλαιπωρούμαι με κύστες ενδομητρίωσης (2 επεμβάσεις) και 4 προκλήσεις εξωσωματικής χωρίς αποτέλεσμα. Μας παρότρινε ο γυναικολόγος να σκεφτούμε το ενδεχόμενο με ξένα ωάρια, πράγμα που με προβλημάσιε λίγο αλλά αφού δεν υπάρχει άλλος δρόμος ειναι η μόνη επιλογή γιατί θέλω πάρα πολύ ενα μωράκι!!! Πιστεύω πως μόνο από εδώ μπορείς να ανοιχτείς και να εξωτερικεύσεις τις ενδόμυχες σκέψεις σου γιατί ακόμα το θέμα της υπογονιμότητας και της δωρεάς ειναι θέμα ταμπού στην κοινωνία μας. Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...