Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Από την Τετάρτη το απόγευμα ο γιος μου ητάν κακοδιάθετος και χωρίς όρεξη , η Πέμπτη συνεχίστηκε με εμετούς ...κ.τ.λ

Η διάγνωση της παιδιάτρου : Γαστρεντερίτιδα.

Στην προσπάθεια μου(πέρα απο τις συμβουλές της παιδιάτρου μας) να βρώ συμπτώματα κ τρόπο αντιμετώπησης της λοίμωξης , δεν κατάφερα να βρώ κάτι εδω σε εμάς.....

Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω μια αρχή !(συγνώμη αν υπάρχει και κάπου αλλού)

 

 

 

ΓΑΣΤΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ

 

Οι γαστρεντερικές λοιμώξεις συχνά παρουσιάζονται με διάρροια. Τα αίτια είναι ιοί, βακτηρίδια ή παράσιτα. Το παιδί εκτός από τη διάρροια μπορεί να παρουσιάσει πυρετό, εμετό και κοιλιακό άλγος. Συνήθως τα συμπτώματα ξεκινούν με έντονο κοιλιακό άλγος και ακολουθεί η διάρροια. Αυτό διαρκεί μερικές μόνο μέρες. Σε περίπτωση που τα συμπτώματα επιμένουν περισσότερο από δύο βδομάδες, έχουμε χρόνια διάρροια με αποτέλεσμα να οδηγείται ο ασθενής σε απώλεια βάρους. Όταν οι κενώσεις περιέχουν αίμα ονομάζονται αιμορραγικές. Τα συνηθέστερα αίτια είναι: σαλμονέλα, σιγκέλα, κολοβακτηρίδιο και καμπυλοβακτηρίδιο. Ενώ για τις μη αιμορραγικές κενώσεις τα συνηθέστερα αίτια είναι ιοί και κυρίως ο ιός Rota. Μερικές φορές το μικρόβιο που προκαλεί διάρροια δημιουργεί μικροβιαιμία (κυκλοφορία του μικροβίου στο αίμα ) με αποτέλεσμα να προσβάλλει διάφορα όργανα μακριά από το γαστρεντερικό σύστημα.

 

Χρόνος επώασης και διάρκεια.

 

Πόσος είναι ο χρόνος επώασης;

Είναι ο χρόνος που χρειάζεται, από την είσοδο του μικροβίου στον οργανισμό μέχρι την εκδήλωση της νόσου. Ο χρόνος επώασης εξαρτάται από το μικροοργανισμό που προκαλεί τη λοίμωξη. Στη σιγκέλα για παράδειγμα είναι 16-72 ώρες, στις ιογενείς γαστρεντερίτιδες 4-48 ώρες. Τα παράσιτα όπως η Gardia έχουν μεγαλύτερο χρόνο επώασης(1-2 βδομάδες).

 

Πόσο διαρκεί η αρρώστια;

Εξαρτάται από το μικροοργανισμό που προκαλεί τη γαστρεντερική λοίμωξη και από το ίδιο το παιδί. Οι ιογενείς γαστρεντερίτιδες συνήθως έχουν ήπια συμπτώματα και διαρκούν μόνο μερικές μέρες. Για τις περισσότερες βακτηριακές και ιογενείς γαστρεντερίτιδες δε χρειάζεται χορήγηση αντιβιοτικού. Σε πολύ μικρά ή ανοσοκατασταλμένα παιδιά χορηγούμε μερικές φορές αντιβίωση για να προλάβουμε τη διασπορά της βακτηριακής λοίμωξης σε άλλα μέρη του σώματος. Οι γαστρεντερίτιδες από παράσιτα θεραπεύονται με αντιπαρασιτικά φάρμακα.

 

Μετάδοση και προφύλαξη

 

Πώς μεταδίδονται;

 

Οι γαστρεντερίτιδες είναι μεταδοτικές. Μεταδίδονται από άνθρωπο σε άνθρωπο μέσω μολυσμένων χεριών ή μολυσμένου φαγητού και νερού, καθώς επίσης και μέσω μερικών κατοικιδίων ζώων.

 

Πώς μπορείτε να προφυλάξετε το παιδί;

· Συχνό πλύσιμο χεριών και κυρίως μετά την επίσκεψη στο αποχωρητήριο και πριν από το φαγητό.

· Σωστός καθαρισμός του μπάνιου.

· Το φαγητό και το νερό μπορεί επίσης να μεταδώσει το μικρόβιο. Πλένετε τα φρούτα και τα λαχανικά με άφθονο νερό.

· Καλή ψύξη και καλό ψήσιμο των κρεάτων.

· Όταν ταξιδεύετε ποτέ μην πίνετε νερό από ρυάκια, λίμνες ή πηγές. Σε μερικές αναπτυσσόμενες χώρες είναι πιο ασφαλές να πίνετε εμφιαλωμένο νερό. Μην αγοράζετε φαγητά απο πλανόδιους ή πωλητές του δρόμου διότι πολύ πιθανόν τα φαγητά αυτά να μην είναι ελεγχόμενα.

· Κατοικίδια ζώα μπορούν να μεταδώσουν το μικρόβιο όταν ο χώρος σίτισης τους δεν είναι ξεχωριστός από το χώρο σίτισης της οικογένειας.

 

 

Πότε θα καλέσετε τον παιδίατρο σας;

 

· Καλέστε τον παιδίατρο σας όταν το παιδί σας παρουσιάζει σοβαρό ή παρατεινόμενο επεισόδιο διάρροιας και πυρετού ή ακατάσχετους εμέτους και έντονο κοιλιακό άλγος.

· Εάν τα κόπρανα του παιδιού σας περιέχουν βλέννα ή αίμα.

· Επικοινωνήστε αμέσως με τον παιδίατρο σας όταν το παιδί σας φαίνεται αφυδατωμένο.

 

Απλά σημεία αφυδάτωσης:

 

· Στεγνά χείλη και γλώσσα

· Ωχρό, ξηρό δέρμα

· Μαύροι κύκλοι κάτω απο τα μάτια.

· Αδιαφορία, μειωμένη ενεργητικότητα.

· Μειωμένη ούρηση (στα βρέφη λιγότερες από 6 βρεγμένες πάνες την ημέρα).

 

Θεραπεία στο σπίτι.

Η πρώτη μέριμνα στη γαστρεντερίτιδα είναι η αναπλήρωση των υγρών και ηλεκτρολυτών που έχει χάσει ο οργανισμός του παιδιού με τη διάρροια, τον εμετό και τον πυρετό. Πάντοτε με τη συμβουλή του γιατρού σας μπορείτε να επιχειρήσετε ειδική δίαιτα με υγρά πλούσια σε ηλεκτρολύτες για 1-2 μέρες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΧΙ ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ (Δεν περιέχει νάτριο, κάλλιο και άλλα απαραίτητα στοιχεία). Εάν το παιδί συνεχίζει τους εμέτους τότε χρειάζεται ενδονοσοκομειακή θεραπεία με χορήγηση υγρών ενδοφλέβια.

 

ΠΗΓΗ : http://www.pediatros.com

 

Το εμβόλιο κατά της παιδικής γαστρεντιρίτιδας :

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=1510

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η γαστρεντερίτιδα είναι κάτι που ταλαιπωρεί πολύ τα παιδάκια να κολλήσουν.

Εμάς η μικρή 'γλίτωσε' το νοσοκομείο επιδή έπινε πολύ Almorα -ένα διάλυμμα με ηλεκτρολύτες-

 

Πολύ καλή ιδέα Αφροδίτη να παραθέσεις όλες αυτές τις πληροφορίες!

 

:D:D:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δεν πίνει με τιποτα το νερό με Almora ... σκέτο νερό , το πρωι εφαγε 1 φρυγανιά και απο τοτε και μετα τιποτα , κοιμάτε αρκετα ... και ο πυρετός εκει σταθερα στο 38,4 ! και απο διάθεση... απο καναπε σε καναπε... :( οι εμετοί έχουν σταματησει απο εχτες την νυχτα , οι διάροιες συνεχείζονται... :(

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

... εχτες το απογευματάκι ο Χαράλαμπος ήταν αρνητικός στο να πιεί ακόμα και το νερό , μιλώντας με την παιδ/τρό μου είπε προς θα έπρεπε μέσα στην ημέρα να είχε πιεί τουλάχιστον 2-3 ποτήρια νερό , ενώ ο μικρός με το ζόρι είχε πιέι 1 ποτήράκι.

Στίς 9.40 προσπάθησα να του δώσω λίγη φρυγανιά , όπου μετά απο 5' την "έβγαλε" και απο εκεινο το σημειο κ μετα δεν ηθελε ουτε νερό.

Η γιατρός μας , μου είπε πως αν τα χείλη και η γλώσσα του είναι στεγνά και αν το δέρμα του δείχνει ξηρό , σιγουρα χρειάζετε να πάει στο νοσοκομείο.

Τα χείλη κ η γλώσσα του όντως ήταν στεγνά , το δέρμα δεν ήμουν σίγουρη πως μπορούσα να καταλάβω αν ηταν αφειδατωμένο(ήταν πάντως τα χεράκια και οι πατούσες του , σαν να είχαν μία μεμβράνη επάνω κ ηταν σκληρά) και σε συνδιασμό με την μειωμένη ενεργητικότητα του παιδού όλη την ημέρα στις 10.30 φύγαμε για νοσοκομείο...

Τελικά το παιδί χρειαζόταν επιγόντως θεραπεία με χορήγηση υγρών ενδοφλέβια. Στίς 12.00 περίπου άρχισε να πέφτει ο πρωτός ορός...

(δεν θα περιγράψω την στιγμή που οι γιατροί με την νοσοκόμα προσπαθούσαν να βρούν φλέβα ... και εγω ήμουν έξω ακριβως απο την αίθουσα... :cry: )

Ευτηχώς ο οργανισμός του αντέδρασασε καλά και δεν έκανε εμετούς , μόνο διάροιες ....

Στίς 2.20 μπήκε και ο 2ος ορός , και πάλι συνεχίσαμε χωρίς εμετούς...

και ο ίδιος ηταν σχετικά ηρεμός , κατάφερε και να κοιμηθεί μάλιστα σχεδόν μιάμιση ώρα ! (με τον πατέρα του την περισσότερη ώρα να του κτρατάει το χεράκι!)

Τελικά στις 5 παρά τα ξημερώματα είμασταν σπίτι μας.

Κοιμήθηκε πάρα πολύ ηρεμός , και απύρετός και πρίν μια ωρα σχεδόν ξύπνησε! :)

Η γιατρός του νοσοκομείου μας είπε πως λογικά με όλους τους ηλεκτρολύτες που πήρε , σήμερα θα είναι καλύτερα , θα αρχίσει ίσως να ζητάει κάτι να φάει (το οποίο θα πρέπει να είναι ελάχιστο , αυτο που θα του δωσουμε , εστω και αν ζητάει παραπάνω) ) και νερό κουταλιά κουταλιά...

και το σημαντικό είναι να μην κάνει εμετούς και όχι πάνω απο 6 διάροιες...

Θέλω να πιστεύω πως ο Χαραλαμπάκος μας είναι δυνατό παιδί και όλα θα πάνε καλά ! :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για το ενδιαφέρον σας!Να είναι πάντα όλα τα παιδάκια γερά και τα νοσοκομεία αχρήαστα!

[ευχαριστώ πολύ και τους γιατρούς και το νοσ.προσωπικό του Καραμανδάνειου Νοσοκομείου Πατρών που εφημέρευαν στην νυχτερινή βάρδια στίς 10-5-08]

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καμάρι μου , εχτές κοιμήθηκε μιά χαρά χωρίς εμετούς , χωρίς διάρροιες , χωρίς πυρετό! :)

Το πρωί σήμερα είπιε 110ml γάλα( πολυ αραιωμένο --> 50ml γάλα +200ml νερό) και λίγο αργότερα άρχισε να μασουλάει ένα κράκερ ολικής αλέσεως! :)

το κόλπο με την coca cola στο νερό πιάνει.... :wink:

Δυστηχώς δεν κατάφερα να ΜΗΝ έρθω στο γραφείο :evil:

...αλλα η ενημέρωση δια τηλέφωνου λέει πως συνεχίζει να είναι καλά ο Χαραλαμπάκος !

 

Από αυτή την εμπειρία μου , αυτό που εγω κατάλαβα είναι πως δεν πρέπει με τίποτα να πιέζουμε τα παιδάκια μας να δεχτούν τροφή -πράγμα που εγώ τις 2 πρώτες μέρες δεν έκανα - απο τον φόβό μου... ( έχασε και 2 ολόκληρα κιλά το παιδάκι μου) να τα βοηθάμε σιγα σιγα να πίνουν υγρά ,να έχουμε πρόχειρα πολλά ρουχάκια -πιτζαμάκια για αλλαγές , να έχουμε μιά καλή κρέμα για το σύγκαμα , ξαναχρησιμοποίησα επίσης τα σελτεδάκια (τα πετσετένια με το πλαστικό )και όταν ήταν ο μικρός ξαπλωμένος τον ανακούφηζε πάρα πολύ να είναι στο πλάι και η κοιλίτσα του να είναι ζεστή (την περισσότερη ώρα είχα το χέρι μου στην κοιλιά του και τον χάιδευμα με κυκλικές κινήσεις)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι ! ( μου είναι πολύ ευχάριστο που μπορώ και μοιράζομαι μαζί σας την στεναχώρια και το άνχος μου) :oops::):oops:

 

υ.γ : Η αλήθεια είναι πως το Σαββάτο το βράδυ τρόμαξα πάρα πολύ(ειδικά όταν άρχισε να μην πέφτει επάνω μου εντελώς αδύναμος) , απο την στιγμή που φτάσαμε στο νοσοκομείο όμως , ήμουν αρκετά ψύχραιμη για να μπορέσω να βοηθήσω τον Χαράλαμπο (που είχε τρομάξει αρκετά) και να ακολουθήσουμε τις οδηγείες των γιατρών ...

 

 

Ποια είναι τα αίτιά τους;

 

Εκτός από ιούς, βακτήρια ή παράσιτα, όπου κατευθύνεται πρώτα η σκέψη όλων, υπεύθυνοι μπορεί να είναι μια σειρά από ετερόκλητους παράγοντες, όπως:

· συναισθηματική φόρτιση (άγχος, φόβος)

· ελαττωμένη ανοχή του οργανισμού σε συγκεκριμένες τροφές ή ομάδες τροφών, όπως τα γαλακτοκομικά προϊόντα, κατάσταση βέβαια που είναι συνήθως γνωστή από την παιδική ηλικία του ατόμου

· χημικές ουσίες που δρουν ως δηλητήρια και η προέλευσή τους μπορεί να είναι οργανική (μανιτάρια, οστρακοειδή) ή ανόργανη (απορρυπαντικά, εντομοκτόνα)

· φάρμακα, με συνηθέστερο εκπρόσωπο τα αντιβιοτικά.

 

Τι είναι η τροφική δηλητηρίαση;

 

Με αυτό τον όρο εννοούμε μια διαταραχή που προέρχεται από τη βρώση τροφίμων ή ποτών τα οποία έχουν επιμολυνθεί με

· τοξίνες, δηλαδή ουσίες παραγόμενες από βακτήρια που αναπτύσσονται πάνω στις τροφές, όπως ο σταφυλόκοκκος και τα κλοστρίδια, είτε

· πληθυσμούς βακτηρίων, όπως η σαλμονέλλα και το κολοβακτηρίδιο.

Ευνόητο είναι, λοιπόν, ότι η τροφική δηλητηρίαση αποτελεί μια περίπτωση μόνο γαστρεντερίτιδας. Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι μια τοξίνη μπορεί να μην έχει επίδραση μόνο στο πεπτικό σύστημα, αλλά η δράση της να επεκτείνεται και σε άλλα τμήματα του οργανισμού. Ανάλογα με την ποσότητα της τοξίνης ή του βακτηρίου που εισήλθε στο γαστρεντερικό σύστημα, μπορεί να δώσει έντονα συμπτώματα και ν' αναγκάσει τον ασθενή ν' αναζητήσει ιατρική βοήθεια.

 

 

Τρόποι προφύλαξης

 

Μερικά απλά μέτρα, που συχνά αρκετοί τα παραμελούν, μπορούν να προφυλάξουν από τη μετάδοση των ιογενών, βακτηριακών και παρασιτικών γαστρεντερίτιδων.

 

Κατ' αρχάς, απαραίτητο είναι το προσεκτικό πλύσιμο των χεριών με σαπούνι μετά από κάθε χρήση της τουαλέτας και πάντοτε πριν το φαγητό. Εννοείται ότι όσοι συμμετέχουν στη διαδικασία του μαγειρέματος θα πρέπει να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη σημασία σ' αυτό. Είναι απαραίτητο το πλύσιμο των χεριών μετά από κάθε επαφή με ωμά τρόφιμα.

 

Μεγάλη σημασία έχει επίσης ο καθαρισμός των επιφανειών της κουζίνας και του μπάνιου. Τα σκεύη που χρησιμοποιούνται στην επεξεργασία των ωμών τροφίμων δεν θα πρέπει να έρχονται σ' επαφή με μαγειρεμένο φαγητό χωρίς να καθαριστούν πρώτα.

 

Όσον αφορά στο φαγητό και κυρίως τα ωμά τρόφιμα, το πλύσιμό τους με άφθονο νερό είναι απαραίτητο πριν το μαγείρεμα. Για τα κατεψυγμένα, βασικό είναι να έχουν παραμείνει στις προβλεπόμενες θερμοκρασίες καθ' όλη τη διάρκεια της πορείας τους μέχρι τη στιγμή της παρασκευής τους. Τα μαγειρεμένα φαγητά, θα πρέπει να μπαίνουν στο ψυγείο το συντομότερο δυνατό και να μην διατηρούνται εκεί για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Σημειώνουμε ότι ένα από τα καλύτερα θρεπτικά υλικά για τα μικρόβια είναι το ωμό κρέας και ιδιαίτερα αυτό των πουλερικών.

 

Αποφύγετε να πιείτε νερό από πηγές, ρυάκια ή ποτάμια, όσο κρυστάλλινο κι αν δείχνει. Αυτή είναι μια βασική προφύλαξη, που περιλαμβάνει ακόμα και το νερό της βρύσης, αν ταξιδεύετε σε χώρες του Τρίτου κόσμου.

 

Κατά τη διάρκεια του φαγητού και του μαγειρέματος, θα πρέπει ν' αποχωριστείτε τη συντροφιά του αγαπημένου σας κατοικιδίου, το οποίο θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια και να παρακολουθείται τακτικά από κτηνίατρο.

 

Η γαστρεντερίτιδα είναι ένα νόσημα που μπορεί να σας ταλαιπωρήσει αρκετά και να σας κάνει να μην απολαύσετε όσο θα θέλατε το γιορτινό τραπέζι. Τα μέτρα που μπορείτε να λάβετε για την αποφυγή της είναι απλά, θα πρέπει όμως να εφαρμόζονται σε καθημερινή βάση. Αν πάλι, είστε από τους άτυχους, μην ανησυχείτε: αν την αντιμετωπίσετε σωστά, το πιθανότερο είναι να διαρκέσει τόσο ώστε να μην αλλάξετε ριζικά το πρόγραμμά σας.

 

 

Πηγή :http://health.in.gr

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα!!!εχω 2 παιδακια 5 και 18 μηνων και πρωταρα στην γαστεντεριτιδα!!!πριν 10 μερες μου κολλησε η μικρη μου(παρολο που της εχω κανει το εμβολιο)...αφου περασαν 4-5 μερες κολλησαμε και οι υπολοιποι.

και σημερα,μετα απο 1 εβδομαδα που το περναμε εμεις,μου ξανακανει εμετο η μικρη..τρομοκρατηθηκα...ΠΑΛΙ?κολαει ξανα?μεσα σε 10 μερες?απο εμας?

υπαρχει περιπτωση να το πηραξε κατι το μωρο μου?το εμβολιο ειναι παραμυθι ή αξιολογο?

ποσο κανει η γαστρεντεριτιδα να μη μεταδειδετε στους αλλους?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εδω κι εγω να θεσω τους προβληματισμους μου.. Δεν ανοιξα νεο θεμα καθως νομιζω οι απαντησεις σας θα με καλυψουν κι απο εδω.. :)

 

Η Μαρια μου ξεκινησε με 2 διαρροϊκα επεισοδια το Σαββατο 14/07. Επικοινωνησα με την ομοιοπαθητικο μας και μου ειπε να της δωσω μια καψουλα απο το βασικο της εκεινη την ημερα και αλλη μια την επομενη. Ετσι κι εκανα και δεν ξαναειδαμε διαρροια. Μεχρι χθες.. :? Που ξαναξεκινησε διαρροια στα καλα του καθουμενου μετα το βραδυνο της γαλα. Δεν πονα, δεν δειχνει να ειναι νωχελικη, ειναι ευδιαθετη, εχει ορεξη (απλα δεν της δινω απο ολα, παρα μονο στουμπωτικα φαγητα) και μια -διαφορετικη αυτη τη φορα- καψουλα που μου ειπε η ομοιοπαθητικος μας (και δεν εχω σκοπο να δωσω κατι αλλο για διαρροια ΜΟΝΟ). Πυρετο δεν εχει κανει, ουτε εμετο. Το πρωι επικοινωνησα με μια φιλη μικροβιολογο και εστειλα δειγμα (κοπρανων), οποτε αναμενω απαντησεις και απο εκει. Και φυσικα αυριο θα παμε παιδιατρο (θα την πηγαινα απο τη Δευτερα που μας περασε αλλα ο παιδιατρος μας ελειπε την εβδομαδα που μας περασε). Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1)Επειδη ειναι θεμα εντερου (διαρροια) χρειαζεται να ντυνω καπως διαφορετικα αυτες τις μερες τη μικρη; Τις ωρες που κοιμαται, επειδη εχουμε κλιματιστικο (στους 26 βαθμους), της φοραω φανελακι, πυτζαμακια (κοντομανικο - σορτσακι) και τη σκεπαζω με σεντονακι. Χρειαζεται κατι παραπανω για να μενει ζεστη η κοιλιτσα της;

2)Απο φαγητα τι αλλο να δωσω καθως η μικρη τρωει ΜΟΝΟ μπανανα και μπιφτεκι (χωρις αυγο).. Δεν θελει ουτε πατατα, ουτε ρυζι, ουτε λαπα, ουτε κοτοπουλο/μοσχαρι σε 'στεγνη" μορφη.. Any ideas?

3)Το γιογιο το πλενω μετα απο ΚΑΘΕ κενωση με καυτο νερο και σαπουνι.. Θελει κατι παραπανω;

Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!

 

Ευχαριστω! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...