Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


eirini

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μετα τον τοκετο η περιοδος ερχεται μετα απο 30-40 μερες...βεβαια υπαρχει και η λοχεια μετα τη γεννα που εμενα μου κρατησε 2μηνες :o

 

σε αλλες λεχωνιτσες κραταει μονο μερικες μερες

Link to comment
Share on other sites

what is λοχεια?

λόχεια is αίμα όπως περιόδου για να καθαρίσει η μήτρα από υπολείματα κλπ :wink:

 

Η περίοδος μπορεί να έρθει το νωρίτερο στις 40 ημέρες, αλλά αν θηλάζεις μπορεί να καθυστερήσει αρκετά -ακόμα και χρόνο :!::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή, για να καταλάβω, μπορεί να έχεις και επί 40 μέρες αίμα?????? :shock::shock::shock:

Από το μαιευτήριο δηλαδή φεύγεις και συ με το pamper σου :cry:

 

Όση περίοδο γλύτωσες όσο ήσουν έγκυος την τρως μαζεμένη μετά :mad:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε γαμώτο.....

Πολύ με ξενερώνει αυτή η ιδέα....

Βέβαια τότε θα έχω το ζουζούνι μου και δε θα το σκέφτομαι αλλά...είναι ξενέρα, μη μου πείτε!

Γενικά η περίοδος μου χαλούσε τη διάθεση ειδικά το καλοκαίρι με τη ζέστη και το pamper ένιωθα πολύ χάλια και τώρα τί μαθαίνω??? Μπορεί και 40 μέρες??????????????

 

θα τιγκάρει το σπίτι σε σερβιέτες και babylino!!!

 

:!: Mercy Jesus!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρη μιας και είμαι πρώτη φορά σε αυτήν την κατάσταση, ότι 5-7 μέρες είναι το αίμα μετά για 3-4 βδομάδες είναι καφέ κάτι σαν τα τελειώματα της περιόδου που είχαμε....

 

Σωστά το έχω στο μυαλό μου κοροτσάκια μου ή όχι.....

 

Α και κάτι άλλο έχεις και πόνους με τα λόχεια όπως της περιόδου???

Το ρωτάω αυτό πριν την εγκυμοσύνη πονούσα φρικτά στην περίοδο θα έχω το ίδιο ξανά και μάλιστα για 30-40 μέρες!!!!!!!!!!!!!!!

 

Please help us!!!!!

 

dev244pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα λοχεια μου κρατησανε κατι παραπανω απο 40 μερες.Στην αρχη μιλαμε για παααρα πολυ αιμα,μετα ομως μειωθηκε και ηταν οπως στα τελειωματα της περιοδου. Για αρκετο διαστημα μετα το τελος των λοχειων δεν ειχα τιποτα,και τελη Μαιου μου ηρθε κατι σαν περιοδος που κρατησε 7 μερες αλλα με λιγοτερο αιμα απο της περιοδου.Λεω "κατι σαν περιοδος" γιατι πηγα στο γυναικολοηο και μου ειπε οτι ειναι αδυνατον να ηταν κανονικη περιοδος,δεδομενου οτι θηλαζω αποκλειστικα.Απο τοτε δε μου εχει ξαναερθει κι εχω απορησει κι εγω (εγραψα και σχετικο post στην ενοτητα "Θηλασμος" ) γιατι πιστευα οτι παρα τα οσα ελεγε ο γιατρος,μου ειχε ξαναερθει κανονικα.Γενικα το εχω αυτο,να αμφισβητω τους γιατρους ενιοτε-κακως βεβαια!!! Τελως παντων,περιμενω να δω τωρα ποτε θα μου ξαναερθει γιατι ψιλοανησυχησα που αργει τοσο.Εγκυος παντως δεν ειμαι,και συνεχιζω να θηλαζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στανταρ για όλες τις κοπέλες το πότε θα σου έρθει περίοδος μετά τη γέννα ούτε και το πόσο θα κρατήσει...

 

Κατ' αρχήν μετά τη γέννα έχεις τα λόχεια που δεν έιναι περίοδος, απλά καθαρίζει η μήτρα από αίμα κλπ... Εμένα μου κράτησαν καμια δεκαριά μέρες ενώ σε μια φίλη μου 40 μέρες με πολύ αίμα... Εξαρτάται απο τον κάθε οργανισμό...

 

Αν θηλάζεις η κανονική περίοδος μπορεί να αργήσει πολύ να έρθει (έως και 6-7 μήνες αλλα με αποκλειστικό θηλασμό)... Εμένα πάντως αν και θήλαζα αποκλειστικα περίοδος κανονική μου ήρθε περίπου 2 μήνες μετα τη γέννα... Αλλα πολύ αίμα βρε παιδιά, πλημμύρα... Και γενικά μετα τη γέννα η περίοδος μου έρχεται με πολυ περισσότερο αιμα σε σχεση με πριν την εγκυμοσύνη :cry:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Μανούλες να σας κάνω μια ερώτηση? Γέννησα 7/4 με καισαρική. Χθές, δηλαδή ακριβώς 1 μήνα μετά τη γέννα είδα αίμα (ενώ εδώ και πολλές μέρες δεν είχα παρά μόνο καφέ υγρά) και σήμερα συνεχίζεται κανονικά σαν να έχω περίοδο αλλά με πολύ λιγότερο αίμα. Εγώ πάντα στην περίοδο σφάδαζα από πόνους, τώρα δεν πονάω αλλά με έχει τρελάνει ο πονοκέφαλος εδώ και 30 ώρες δεν περνάει με τίποτα. Λέτε να συμβαίνει κάτι άλλο και να μην αδιαθέτησα? Να τηλεφωνήσω στον γιατρό? Έχω ραντεβού μαζί του την Πέμπτη, αλλά μας πρόλαβε το αίμα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΕΜΑΝΑ ΤΑ ΛΟΓΧΕΙΑ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΕΤΣΙ ΚΑΚΟΝΙΚΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ *ΠΕΡΙΟΔΟΣ*, ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ, ΩΣΤΟΣΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ MITROTAN ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ. ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΤΡΟΤΑΝ? Η ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΕΜΑΝΑ ΤΑ ΛΟΓΧΕΙΑ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΕΤΣΙ ΚΑΚΟΝΙΚΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ *ΠΕΡΙΟΔΟΣ*, ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ, ΩΣΤΟΣΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ MITROTAN ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ. ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΤΡΟΤΑΝ? Η ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ?

 

Πήρα τα mitrotan μία φορά στην πρώτη περίοδο μετά τον τοκετό όπου είχα πολύ μεγάλη αιμορραγία σε σημείο που φοβήθηκα. Είδα βελτίωση από την πρώτη μέρα. Και στη δεύτερη περίοδο είχα αρκετό αίμα αλλά λιγότερο από την πρώτη φορά. Τώρα πια έχει φτιάξει, γενικά έχει λιγοστέψει το αίμα και επίσης δεν πονάω πια καθόλου!!! Για απόξεση δεν μου είχε αναφέρει τίποτα ο γιατρός μου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά, πάντως κάνουν δουλειά σίγουρα, θα δεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρη μιας και είμαι πρώτη φορά σε αυτήν την κατάσταση, ότι 5-7 μέρες είναι το αίμα μετά για 3-4 βδομάδες είναι καφέ κάτι σαν τα τελειώματα της περιόδου που είχαμε....

 

Σωστά το έχω στο μυαλό μου κοροτσάκια μου ή όχι.....

 

Α και κάτι άλλο έχεις και πόνους με τα λόχεια όπως της περιόδου???

Το ρωτάω αυτό πριν την εγκυμοσύνη πονούσα φρικτά στην περίοδο θα έχω το ίδιο ξανά και μάλιστα για 30-40 μέρες!!!!!!!!!!!!!!!

 

Please help us!!!!!

 

dev244pb___.png[/quote

 

με τα λοχεια δεν πονας απλα να ξερεις οτι παιζει να εχεις πολυ αιμα και για τις 40 μερες μπορει και παραπανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για 1 6μηνο μετά τον τοκετό δεν είχα περίοδο, βέβαια θήλαζα αποκλειστικά την κόρη μου.

Αυτό που έπαθα και ακόμη το θυμάμαι είναι να είμαι όρθια στο γραφείο, με ένα ανοιχτόχρωμο παντελόνι και να τρέχει το αίμα ποτάμι, στο παντελόνι, στα παπούτσια και στο πάτωμα. Ο γιατρός μου μου έδωσε κάποια φάρμακα δεν τα θυμάμαι, και έτσι συνήλθα.

Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ότι οι πρώτες περίοδοι συνοδεύονταν από ισχυρότατο πονοκέφαλο, οι οποίο ευτυχώς δεν συνεχίστηκαν. Μάλιστα, το είχα πει στο γιατρό μου και μου είχε πει ότι μπορεί να μείνουν, μπορεί και να φύγουν.

Τελικά έφυγαν, ΕΥΤΥΧΩΣ !

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

γεννησα πριν δυο μήνες με καισαρική. Τα λόχια μου κράτησαν 1 μήνα και κάτι και πριν 2 εβδομάδες μου ήρθε για πρώτη φορά η περίοδος την οποία ακόμη και έχω!!Μαλίστα από την αρχή εχω πολύ αίμα...τόση πλημμυρα ούτε στην εφηβεία δεν θυμάμαι. Στην αρχή σκεφτομουν ότι είναι φυσιολογικό γιατι μου είχαν πει ότι οι πρώτες περίοδοι είναι ανώμαλες και ακανόνιστες τωρα όμως σκέφτομαι μηπως τόσος καιρός δεν είναι φυσιολογικός?

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό να έχεις περισσότερο αίμα, γιατί η μήτρα ακόμα είναι διεσταλμένη και μαζεύει περισσότερο αίμα για να υποδεχτεί το έμβρυο σε περίπτωση εγκυμοσύνης (το αίμα της περιόδου είναι ακριβώς αυτό το αίμα, που αποβάλλεται εφόσον δεν γονιμοποιούμαστε στο μεταξύ). Μέχρι να επανέλθει η μήτρα στο αρχικό μέγεθος (όσο ένα πορτοκάλι) θα έχεις πιο πολλή αιμορραγία. Μετράει και η ανωμαλία στις ορμόνες που όσο να ναι και αυτές δεν έχουν ρυθμιστεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα μου ηρθε περιοδος 2,5 μηνες μετα τον τοκετο.δεν θηλαζω εδω και πολυ καιρο.θα εχω μεγαλο κυκλο μεχρι να στρωσει ή θα επρεπε να μου ερχεται κανονικα?

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα λόχεια μου κράτησαν 35 μέρες,έμεινα χωρις αίμα μια βδομάδα και έκτοτε κάθε μήνα κανονικά και το καλύτερό δεν νιώθω ουτε πόνο ούτε τίποτα.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

εμένα τα λόχεια έφυγαν στις 35 ημέρες και η πρώτη περίοδος ήρθε στους 2 μήνες κανονικά. Εκτοτε κάθε φορά που μου έρχεται η περίοδος δεν εχω κανένα σύμπτωμα και δεν ξέρω ποια μέρα και ώρα θα έρθουν, δεν έχω πόνους, ούτε πρήξιμο στο στήθος, ούτε πόνο στη μέση, τίποτα. Με αποτέλεσμα να μην το καταλαβαίνω και να γίνομαι χάλια εάν κοιμάμαι. Ασχημο αυτό, ειδικά όταν πρέπει να βγω έξω τις επικίνδυνες μέρες κυκλοφορώ φασκιωμένη. Βέβαια πλέον τη δεύτερη μέρα πονάω πολύ, ειδικά στα ράμματα που μου είχε κάνει στην Φ.Τ. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εμένα τα λόχεια έφυγαν στις 35 ημέρες και η πρώτη περίοδος ήρθε στους 2 μήνες κανονικά. Εκτοτε κάθε φορά που μου έρχεται η περίοδος δεν εχω κανένα σύμπτωμα και δεν ξέρω ποια μέρα και ώρα θα έρθουν, δεν έχω πόνους, ούτε πρήξιμο στο στήθος, ούτε πόνο στη μέση, τίποτα. Με αποτέλεσμα να μην το καταλαβαίνω και να γίνομαι χάλια εάν κοιμάμαι. Ασχημο αυτό, ειδικά όταν πρέπει να βγω έξω τις επικίνδυνες μέρες κυκλοφορώ φασκιωμένη. Βέβαια πλέον τη δεύτερη μέρα πονάω πολύ, ειδικά στα ράμματα που μου είχε κάνει στην Φ.Τ. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

 

Εχεις ρωτήσει το γυναικολόγο και έιναι φυσιολογικό να πονάς στα ράμματα ; Να σου πω την αλήθεια τώρα που το λες κι εγώ νιώθω κάποιες στιγμές να πονάω από κατω όταν έιμαι όρθια-δεν ξέρω σε ποια μέρα- λες να έιναι τα ράμματα; Αλλά πάλι αυτά έχουν απορροφηθεί εδώ και τόσους μήνες, ούτε φαίνονται καν, δεν στέκει. Πάντως οι απαίσιοι πόνοι της περιόδου έχουν φύγει για τα καλά!! Απλώς θα έχω κακοκεφιά ή νεύρα και ημικρανία 1-2 μέρες πριν την οποία δεν είχα παλιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα κοριτσια!θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την περιοδο μετα την γεννα.θηλασα 1μηνα,μου ηρθε περιοδος στους 2 μηνες.. ξερετε ποτε ερχεται η επομενη?δηλαδη θα πρεπει να μου ερθει ξανα σε κυκλο 27 ημερων?γιατι εχουν περασει ηδη λιγες μερες και φοβαμαι...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, υπάρχει μια αναταραχή τους πρώτους έξη μήνες μετά τον θηλασμό - εγώ δεν θήλασα σχεδόν καθόλου και για 6-8 μήνες είχα πολύ ροή και είχα φοβηθεί στην αρχή. Νομίζω ότι δεν είναι κάτι που να εμπνέει φόβο αλλά καλού κακού, ρώτα και τον γιατρό σου. Ο κύκλος μου πάντως εξακολουθεί να είναι ο ίδιος, 28 ημέρες.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...