Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρωτάκια μας!


iro

Recommended Posts

Αρχη ειναι ακομα ...σιγουρα θα κανει νεα φιλαρακια :D

Δεν λες που εχει παιδακια απο το νηπιο να κανει παρεα τωρα που ειναι ακομα αρχη?

τωρα αν δεις πως περναει καιρος και δεν κανει νεους φιλους πες της να διαλεξει ενα παλιο και ενα νεο παιδακι να ερθουν μια μερα στο σπιτι σας να παιξουν :D ξερεις κουβεντουλα με τις μαμαδες και καφε ενω τα κοριτσακια παιζουν στο παιδικο δωματιο....ε, την επομενη ημερα θα εχει κιολας ενα νεο φιλαρακι..... :D:D:D

Τωρα για το θεμα της προσοχης υπομονη! Το κοριτσακι σου τα παει καλα,ακουει αυτα που λεει η δασκαλα,αποδειξη που ξερει τα παντα οταν την ρωτας στο σπιτι,μεσα σε ενα μηνα θα εχει μαθει και να δειχνει και στην δασκαλα οτι την προσεχει :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελευταία μέρα της σχολικής χρονιάς σήμερα... Πέρασε κιόλας ο πρώτος χρόνος της σχολικής του ζωής... Ξέρω ότι τη Δευτέρα που θα πάω να πάρω το ενδεικτικό, θα βάλω (πάλι) τα κλάμματα, δεν μπορώ, είμαι πολύ ευσυγκίνητη με τα παιδιά μου... Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το μωρό μου τελείωσε την α' δημοτικού και θα πάει δευτέρα... Το μωρό μου!

Καλό καλοκαίρι αγάπη μου! Συγχώρεσέ με αν σε ζόρισα, αν σου φώναξα καμιά φορά παραπάνω για να τελειώνεις με τα μαθήματα (και να 'χεις χρόνο για παιχνίδι), αν σε στενοχώρησα.... πρωτάκι ήμουν κι εγώ...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησες maryp, ήρθα στη θέση σου και δάκρυσα. Έχεις δίκιο, μεγαλώνουν γρήγορα τα μωράκια μας (και εμείς το ίδιο δυστυχώς!) . Εμένα από Σεπτέμβριο θα πάει πρώτη αλλά τελειώνουμε και εμείς σήμερα στο νήπειο και τη Δευτέρα θα πάμε για το ενδεικτικό; τέλος πάντων για το αναμνηστικό! Θεέ μου να ναι γερά τα παιδάκια μας και εμείς να μπορούμε να τα βοηθήσουμε και να τα χαρούμε. (ακόμα δακρυσμένη είμαι...). ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησες maryp, ήρθα στη θέση σου και δάκρυσα. Έχεις δίκιο, μεγαλώνουν γρήγορα τα μωράκια μας (και εμείς το ίδιο δυστυχώς!) . Εμένα από Σεπτέμβριο θα πάει πρώτη αλλά τελειώνουμε και εμείς σήμερα στο νήπειο και τη Δευτέρα θα πάμε για το ενδεικτικό; τέλος πάντων για το αναμνηστικό! Θεέ μου να ναι γερά τα παιδάκια μας και εμείς να μπορούμε να τα βοηθήσουμε και να τα χαρούμε. (ακόμα δακρυσμένη είμαι...). ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτάκια μας.....που σε λίγο θα λογίζονται δευτεράκια.....πως πέρασε έτσι μια χρονιά! Με αυτο το καθημερινό άγχος του πρωινού ξυπνήματος(και ας κοιμόταν το Ηλεκτράκι μου από τις 20.00 για να φορτώσει....)

Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν δεν το πιστεύω ότι εκείνο το πλασματάκι που μου φέρανε στο γυάλινο κρεββατάκι πριν 6,5 χρόνια και το αντίκρυσα πρώτη φορά έγινε μια κοπελάρα που θα παει στη δευτέρα τάξη!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πρωτάκια μας.....που σε λίγο θα λογίζονται δευτεράκια.....πως πέρασε έτσι μια χρονιά! Με αυτο το καθημερινό άγχος του πρωινού ξυπνήματος(και ας κοιμόταν το Ηλεκτράκι μου από τις 20.00 για να φορτώσει....)

Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν δεν το πιστεύω ότι εκείνο το πλασματάκι που μου φέρανε στο γυάλινο κρεββατάκι πριν 6,5 χρόνια και το αντίκρυσα πρώτη φορά έγινε μια κοπελάρα που θα παει στη δευτέρα τάξη!

 

εισαι μεσα στο μυαλο μου,αυτες ειναι οι σκεψεις μου απο την Παρασκευη που κανανε την γιορτουλα ληξης του σχολικου ετους.

Να ειμαστε καλα και να τα καμαρωνουμε συνεχεια!!!!!!!!!!!!!!!

Καλη μας ξεκουραση προς το παρον και απο Σεπτεμβριο παλι στον αγωνα;)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι η μεγάλη μέρα!Παίρνει το ενδεικτικό....Τι άγχος , Θεέ μου από σήμερα το βράδυ, μέχρι και το φόρεμα που θα βάλει αύριο δοκιμάσαμε τρεις φορές....Γυναίκες ....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες, ήρθα κι εγω σάυτο το ποστ αφου απο Σεπτεμβρη ο γιοκας μου θα παει πρωτη δημοτικου.Ειμαι τοσο συγκινημενη, πηρα σημερα τα πραγματακια του απο το νηπιαγωγείο. Εγω τοσες ανησυχίες για του χρονου, τον βλεπω και σκεφτομαι "ειναι δυνατον να κατσει σε ταξη";; παροτι ηταν καλος και υπακους στο νηπιο. Θα μου φερνει ολες τις εργασίες ή θα ξεχνα τις μισες;;; Επισης, ευχομαι στα πρωτακια σας καλη προοδο για του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τον Σεπτέμβριο θα πάμε στην Α΄δημοτικού και έχω τόσα στο μυαλό μου. Αλήθεια τα πρωτάκια τα προσέχουν οι δασκάλες στα διαλείμματα ή είναι ανεξέλεκτα;;; Στο σχολείο που έγραψα τον γιο μου συστεγάζονται κι άλλα δημοτικά και απέναντι είναι το γυμνάσιο και το λύκειο. Έβαλα "μέσο" για να τον γράψω σε άλλο σχολείο αλλά μου είπανε πως ίσως μπορέσει να γίνει κάτι τον Σεπτέμβριο.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!

Σημερα εκλαψα μολις πηρα το τιτλο πρροδου της κορης μου στα χερια μου.Ενοιωθα θαρρεις και η κορη μου αποφοιτησε απο το πανεπιστιμιο,τοσο πολυ.Το ξερω ειμαι υπερβολικη αλλα δεν με πειραζει,φαινετε ειναι το αισθημα της πρωτης φορας εχω μελλον ακομα που θα παει θα το συνηθισω.Δεν το πιστευω πραγματικα πως αυτο το μικρο πλασματακι που γεννησα πριν 6,5 χρονια τελειωσε την πρωτη δημοτικου και μαλιστα με πολυ καλη επιδοση οπως μου ειπε η δασκαλα μας.Αυτο που με συγκινησε πραγματικα ειναι οχι τοσο η πολυ καλη της επιδοση αλλα το γεγονος οτι η δασκαλα μου ειπε πως ειναι ενα πολυ ευγενικο και υπακουο κοριτσακι.

Ευχομαι σε ολες τις μανουλες του κοσμου να παιρνουν πολυ συχνα τετοιες ομορφες και γλυκιες χαρες και να ειναι πανω απ¨ολα γερα τα παιδακια μας.

 

Να περασουμε ενα ομορφο και ξεκουραστο καλοκαιρι και στα παιδακια που θα πανε στην Α¨δημοτικου τον Σεπτεμβριο καλη αρχη.

 

Μια κουκουβαγιομανα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια, τι βαθμό βάζουν τώρα; α,β,γ ή 10΄9, 8 ; Στο νηπιαγωγείο πέρισυ τι σας έδωσαν;

 

Δίνουν βαθμό και στο νηπιαγωγείο; εμάς πάντως δεν μας έδωσαν.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας στο νηπιο μας εδωσαν αναμνηστικο..ετσι γραφει πανω και απο κατω:

 

Ενα γλυκο ενθυμιο για να θυμασαι τις ομορφες μερες που περασες στο πρωτο σου σχολειο. Με πολλες ευχες για την προοδο σου

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν δινουν βαθμους μεχρι και την Β ταξη δημοτικου,απλα περνουν ενε τιτλο προοδου που σε λεει οτι περνας στην επομενη ταξη

 

Α! έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Α! έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα!

 

δεν θυμαμαι αν εχουν αλλαξει γιατι πραγματικα δεν θυμαμαι να περναμε βαθμους και εμεις τοτε στις πρωτες ταξεις του δημοτικου.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι αν εχουν αλλαξει γιατι πραγματικα δεν θυμαμαι να περναμε βαθμους και εμεις τοτε στις πρωτες ταξεις του δημοτικου.

 

Mάλλον έχουμε μια κάποια διαφορά ηλικίας, είμαι 37χρ. Στα παλία τα χρόνια, λοιπόν, εμάς μας έβαζαν βαθμούς (έως 10 άριστα, βλ.βιβλιο 1ης δημοτικού με τη Λόλα και το Μίμη, στο οπισθοφυλλο είχε ένα παιδάκι να κρατά τον έλεγχο με άριστα 10). Στα χρόνια του αδελφού μου βάζανε Α, Β & Γ, τώρα τίποτα; Καλά που έχω και τα παιδιά για να μαθαίνω τις εξελίξεις στη παιδεία.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον έχουμε μια κάποια διαφορά ηλικίας, είμαι 37χρ. Στα παλία τα χρόνια, λοιπόν, εμάς μας έβαζαν βαθμούς (έως 10 άριστα, βλ.βιβλιο 1ης δημοτικού με τη Λόλα και το Μίμη, στο οπισθοφυλλο είχε ένα παιδάκι να κρατά τον έλεγχο με άριστα 10). Στα χρόνια του αδελφού μου βάζανε Α, Β & Γ, τώρα τίποτα; Καλά που έχω και τα παιδιά για να μαθαίνω τις εξελίξεις στη παιδεία.

 

ε ναι εχουμε εγω ειμαι 29 οποτε ειχαν αλλαξει τα πραγματα νομιζω.Εδω αλλαζουν καθε χρονο θα μου πεις οποτε δεν βγαζουμε ακρη.:P

Παντως τα δυο πρωτα χρονια στο δημοτικο δεν παιρνουν μετα στην γ¨ταξη που ξεκιναν τα δυσκολα βαζουν.

Link to comment
Share on other sites

πηραμε κι εμεις σημερα τον τιτλο προοδου της α' κι ενα αναμνηστικο βιβλιαρακι με φωτογραφιες των παιδιων,καποια κειμενακια τους και ζωγραφιες.Δεν μιλησε στους γονεις η δασκαλα,μονο στα παιδια.Το μονο που με χαροποιει τωρα που τελειωσε η ταξη ,ειναι οτι δεν εχω πια το μαγειρεμα του ολοημερου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τελειώσαμε αισίως και εμείς σήμερα το νηπιαγωγείο, πήραμε τα αναμνηστικά μας (δεν πήραμε βαθμό, απλά ένα αναμνηστικό με ευχες απο τις νηπιαγωγούς) και απο Σεπτέμβριο πρώτη δημοτικού. Επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι στο ολοήμερο και στην α' δημοτικού, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει αν κάνουν κάτι τις ώρες μετά το κανονικό ωράριο ή απλά παίζουν και περιμένουν να περάσει η ώρα για να πάμε να τα πάρουμε? Στο νηπιαγωγείο την είχα την μικρή μου σε ολοήμερο αλλά εκεί απασχολούνταν όλη την ώρα τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τελειώσαμε αισίως και εμείς σήμερα το νηπιαγωγείο, πήραμε τα αναμνηστικά μας (δεν πήραμε βαθμό, απλά ένα αναμνηστικό με ευχες απο τις νηπιαγωγούς) και απο Σεπτέμβριο πρώτη δημοτικού. Επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι στο ολοήμερο και στην α' δημοτικού, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει αν κάνουν κάτι τις ώρες μετά το κανονικό ωράριο ή απλά παίζουν και περιμένουν να περάσει η ώρα για να πάμε να τα πάρουμε? Στο νηπιαγωγείο την είχα την μικρή μου σε ολοήμερο αλλά εκεί απασχολούνταν όλη την ώρα τα παιδιά.

 

δεν εχει σχεση το ολοημερο νηπιαγωγειο με το ολοημερο δημοτικο,μην ανυσηχης.

Στο δημοτικο κανουν διαφορες δραστηριοτητες που αφορουν την σχολικη υλη,διαβαζουν τα μαθηματα της επομενης ημερας και εχουν και καποιες δραστηριοτητες οπως χορο,γυμναστικη και τα πιο μεγαλα ασχολουντε και με τους υπολογιστες και αλλα πολλα που εξαρτονται αναλογα με την υποδομη που διαθετει καθε σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

η α ταξη σχολαει στις 12:25 και μετα απο ενα συντομο διαλειμμα ξεκινα το ολοημερο.Κανουν με αλλο δασκαλο τα μαθηματα της επομενης μερας,μουσικη,υπολογιστες(εμας επαιζαν παιχνιδακια και εγραφαν στο word),γυμναστικη,θεατρικη αγωγη(εκαναν σκετσακια και παιχνιδακια).Στις 2 τρωνε το μεσημεριανο που το ζεσταινουν συνηθως σε μικροκυμματα.Υπαρχει προγραμμα για το τι θα κανουν καθε μερα.Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη φετος,διαβαζε-εγραφε εκει και στο σπιτι απλα ριχναμε μια ματια αν ειναι ολα ενταξει.Μια συναδελφος ομως μου ελεγε οτι στο δικο τους ηταν πολυ χυμα και τα παιδια ηταν συνεχως εξω.Οποτε,μαλλον ειναι θεμα διευθυντη και ποσο καλα θα οργανωσει το τμημα,των ειδικοτητων αν θα ερθουν συντομα,των γονεων αν διαμαρτυρονται για καθε δυσλειτουργια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...