Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπεριφορά παιδιού ενός έτους !


renik

Recommended Posts

Eliza σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Να ξεκαθαρίσω κάτι: δεν επρόκειτο για τιμωρία, ήταν ένας περιορισμός στο πάρκο για να ξεσπάσει και να ηρεμήσω κι εγώ. Επειδή την παλεύω μόνη μου σχεδόν όλη μέρα, όταν το πράγμα φτάνει στο απροχώρητο την αφήνω στο πάρκο για λίγο. Λες πως αυτό το κλάμα (που είναι από τα νεύρα) της κάνει κακό; Αν ναι, όταν κλαίει σπαρακτικά όταν την αλλάζω, την ντύνω κτλ πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταλαβαίνω απόλυτα ότι έρχεται κάποια στιγμή που δεν την παλεύεις άλλο με το μωρό (συμβαίνει με όλους). Οπότε ναι θα υπάρχουν και στιγμές που 'αναγκάζεσαι' να κάνεις ένα διάλλειμα.

Το ' της κάνει κακό' είναι πολύ σχετική έννοια...

Σίγουρα, από τα νεύρα ή το πείσμα της θα κλάψει είτε την πάρεις αγκαλιά και της γλυκομιλάς (πχ εξηγώντας ήρεμα αλλά σταθερά γιατί δεν γίνεται αυτό που θέλει), είτε την αφήσεις στο πάρκο μόνη της. Εμένα το πρώτο μου φαίνεται πολύ πιο καλό για την ψυχολογία του μωρού.

Το σπαρακτικό κλάμα την ώρα που τα ντύνουμε, τα αλλάζουμε κλπ δλδ την ώρα που ασχολούμαστε μαζί τους είναι πολύ διαφορετικό απ' ότι να τα αφήνουμε μόνα τους για να ηρεμήσουν (-ουμε). Ακόμα δεν έχω βρει τρόπο να το αντιμετωπίσω όμως :? Μόνο μεγαλώνοντας :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια γλυκιά μανούλα εσύ Eliza μου, με το καλό να υποδεχτείς και το δεύτερο παιδάκι σου. Εγώ πάλι έχω ένα θέμα με τα νεύρα μου τον τελευταίο καιρό και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω χωρίς συνέπειες για το ατίθασο μπουμπουκάκι μου (χώρια που είμαι..."θανάσιμη" νύφη για την πεθερά μου)! Όσο κι αν έχω ψάξει πάντως στο νετ δεν έχω βρει συγκεκριμένες οδηγίες για την ηλικία από ενός έως 2 ετών. Βρήκα όμως αυτό file:///C:/Documents%20and%20Settings/Sot/Desktop/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9/modules.php.htm που είναι νομιζω αρκετά ενδιαφέρον.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Στελλα, κι εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι γι' αυτές τις ηλικίες. Θα μ' ενδιέφερε κι εμένα το κείμενο που αναφέρεις, αλλά δεν αγοίγει το link. Μπορείς σε παρακαλώ να το ξαναπεράσεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν ανοίγει, δοκίμασε μ' αυτό, http://www.eduportal.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=189

αν δεν ανοίξει θα σου κάνω copy paste το κείμενο, μιλάει για τα λάθη των γονιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βοήθεια !!!!

 

Εδώ και λίγες μέρες η κόρη μου έχει αλλάξει τελειως συμπεριφορά.

Οτι και να κάνουμε μαζί της γίνεται με γκρίνια και αντίδραση.

 

Να σημειώσω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στην ζωή μας, δεν την έχουμε μαλώσει ποτέ, ίσα ίσα επειδή δεν δουλεύω ασχολούμαι όλη την μέρα μαζί της, έχουμε διαμορφώσει το σπίτι σε ένα τεράστιο playroom και παίζουμε όλη την ώρα (τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω όταν κοιμάται) κτλ ....

 

Πιο συγκεκριμένα:

1) Δεν θέλει να φάει. Την βάζω στο καρεκλάκι και ενώ πριν έτρωγε με όρεξη, της τραγουδούσα, "με ταιζε" τάχα μου, τώρα τπτ

Μαύρη αντίδραση και με τα χεράκια σπρώχνει το πιατακι

2) Δεν κάθεται να την αλλάξω πάνα. Προσπαθώ να την ξεγελάσω με παιχνιδάκια όσο είναι ξαπλωμένη αλλά μάταια. Τελικά για να λερώσουμε παντού με κακάκια και τσισάκια αναγκάζομαι να της δώσω κάτι "απαγορυμένο" πχ το τηλεκοντρολ

Αυτή η τακτική μου μάλλον είναι λάθος ... :?

3) Παλιά της έλεγα "θα πάμε βόλτα, δώσε μου τα χεράκια να βάλουμε μπουφάν " και αυτή χαμογελαστή σήκωνε τα χεράκια να την ντυσω και φώναζε "τάτα-τάτα"

Τώρα την ντύνω με κλάματα ή έξω απο την είσοδο της οικοδομής ώστε να καταλάβει ότι κάνει κρύο και πρέπει να ντυθούμε

 

Τι να κάνω ρε παιδιά

Δεν την παλεύω με τπτ

 

Να το παίζω αδιάφορη ?

Να είμαι αυστηρή του στυλ "τώρα θα φάμε πάει και τελείωσε" ?

Να την ξεγελάω με κόλπα ?

 

Τι να κάνω ????

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το καλύτερο ...

 

Οτι βλέπει θέλει να το πιάσει και να παίξει μαζί του. Αν είναι κάτι που μπορώ να της το δώσω οκ αλλά μου ζητάει πράγματα περίεργα πχ τα φωτιστικά, τα δείχνει και λέει κάτι σαν "να να να", φυσικά δεν μπορώ να την σηκώσω τόσο ψηλά ώστε να τα ακουμπήσει και να της φύγει ο καημός και κλαίει λες και την σφάζουν :?

 

Εγώ προσπαθώ να της αποσπάσω την προσοχή με κάτι άλλο αλλά δεν πετυχαίνει πάντα. Το πρωί φύγαμε κακήν κακώς απο το σούπερ μάρκετ. Ήθελε όλα να τα πιάσει ... άρχισε να κλαίει σαν υστερική, πήραμε τις πάνες που χρειαζόμασταν και βουρ σπίτι

Παλιά απλά χάζευε τα προιοντα στα ράφια και μοίραζε χαμόγελα στους περαστικούς.

 

Μου φαίνεται ότι εξελίσσεται σε κακομαθημένο πιτσιρίκι και δεν μπορώ να το ελέγξω

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki, για το δικό μου το παιδί μιλάς δε μπορεί!!! Ε αυτό με το φωτιστικό μ΄επεισε.

Επειδή ο δικός μου είναι έτσι από τα γενοφάσκια του και το παλέυω με διάφορους τρόπους, κατέληξα στα εξής. Ότι μπορώ ν' αποφύγω το αποφεύγω και ότι δεν μπορώ προσπαθώ να είμαι ήρεμη να του αποσπώ την προσοχή, κυρίως με απαγορευμένα :oops: και προσπαθώ να τηρήσω μια σταθερότητα. Μετά από πολύωρες προσπάθειες αλλαγής πάνας έπεισα τον εαυτό μου ότι αυτό που πρέπει να γίνει θα γίνει και βλέπω ότι κάπως έπεισα και τον μικρό γι' αυτό. Έχουμε μειώσει αισθητά τους χρόνους. Το δικό μου πρόβλημα είναι κυρίως ότι πανικοβάλλομαι, δεν μπορώ να τον ακούω να κλαίει. Όταν λοιπόν έδειξα σταθερή και ήρεμη στάση είδα κάποια αλλαγή. Ελπίζω να έχει διάρκεια :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ξέχασα το καλύτερο ...

 

Μου φαίνεται ότι εξελίσσεται σε κακομαθημένο πιτσιρίκι και δεν μπορώ να το ελέγξω

 

Από την πείρα μου σου λέω ότι το παιδί σου εξελίσσεται σε ένα φυσιολογικό νήπιο, γεμάτο περιέργεια και ενδιαφέρον και με προσωπικότητα. Με λίγη υπομονή και πολλή πλάκα θα το ξεπεράσετε, μέχρι να μάθει τα όριά σου και εσύ τα δικά της.

K-ERIE-REA-ERATO

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ Ή ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ. ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΩ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ RENIK ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΤΡΟΛ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΣΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 7 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑ ΦΩΝΑΖΕΙ . ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΠΕΣ ΜΑΜΑ ΑΥΤΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΛΕΕΙ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. ΔΕ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ. :lol::lol::lol:[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το βιβλίο "Δαμάζοντας τα νήπια" του Dr. Christofer Green. Αναφέρεται σε ηλικίες 1-4, (έχει γράψει και άλλα για πριν και για μετά). Είναι ρεαλιστικό, γραμμένο με χιούμορ και αμεσότητα κτλ. Έχει βελτιωθεί πολύ συμπεριφορά της μικρής μου μετά τη κατανόηση της ψυχολογίας της από μέρους μου και την εφαρμογή κάποιων απλών τρικ π.χ ενθαρρύνουμε την καλή συμπεριφορά με επιδοκιμασία και προσοχή και αποθαρρύνουμε την κακή με αδιαφορία. Μόνο στο θέμα του αποθηλασμού δεν είχε τις απαντήσεις που χρειάζομαι, ακόμα και ο ντόκτορ σηκώνει τα χέρια ψηλά! Να σημειώσω επίσης πως έκτοτε της αφιερώνω πολύ περισσότερο ποιοτικό χρόνο, είναι μες στην καλή χαρά και τις αγάπες, αλλά δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ σοβαρά με τίποτε άλλο :cool:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ Ή ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ. ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΩ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ RENIK ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΤΡΟΛ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΣΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 7 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑ ΦΩΝΑΖΕΙ . ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΠΕΣ ΜΑΜΑ ΑΥΤΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΛΕΕΙ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. ΔΕ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ. :lol::lol::lol:[/img]

Ό,τι μα ό,τι γράφεις ισχύει και για το δικό μου το στολίδι! :shock::lol:

 

Αυτό που χτυπάει το κεφαλάκι του με το χέρι του κάποιες φορές -δεν έχω παρατηρήσει ότι το κάνει όταν δεν του κάνουμε το χατήρι- το είπα στην παιδίατρο και μου είπε ότι τα παιδιά σε αυτή τη φάση δοκιμάζουν πράγματα, πειραματίζονται και έτσι γνωρίζουν τον εαυτό τους και το περιβάλλον τους!

 

Α! Και "μπαμπά" λέει όχι επειδή έχει αδυναμία στο μπαμπά του αλλά επειδή είναι πιο εύκολο να το προφέρει! Για την συντριπτική πλειονότητα των παιδιών το "μπαμπά" είναι η πρώτη τους λέξη! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Τον τελευταίο καιρό έχω τεράστιο πρόβλημα με τον Κυριάκο μου.Εχει γίνει πολύ επιθετικό παιδί και αρκετά αντιδραστικός και ανικανοποίητος.Οταν δεν του κάνουμε κάποιο χατίρι ή όταν είναι να κάνουμε κάτι που εκείνος δεν θέλει πχ να φύγουμε απο τις κούνιες πέφτει κάτω χτυπιέται και άμα πας να τον πιάσεις δαγκώνει ή σε βαράει στο πρόσωπο άμα τον πάρεις αγκαλιά.Στεναχωριέμαι πολύ γιατί σαν οικογένεια είμαστε πολύ κατά της βίας και πολλές φορές σκέφτομαι ότι κάποιος άγνωστος που τα βλέπει αυτά θα νομίζει ότι τον βαράμε και εμείς μέσα στο σπίτι για αυτό φέρεται έτσι ενώ κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει..Επίσης δεν ικανοποιήται με τίποτα και αυτό με τσαντίζει πάρα πολύ γιατί αν ζητάει τώρα τον ουρανό με τα άστρα που είναι 1 ετους όταν πάει 5 ετών τι θα θέλει? Για παράδειγμα ειλικρινά δεν υπάρχει παιχνίδι που να μου έχει χτυπήσει στο μάτι και να μην του το έχω πάρει και εκείνος τα έχει στο φτύσιμο :shock: το παιχνίδι του είναι τα κινητά μας (ήδη με τα σάλια του έχει καταστρέψει 3 ως τώρα) ή να θέλει να του κατεβάσω το μίξερ ή τον βραστήρα μας για να παίξει.Εγω διαφωνώ με αυτό γιατι οι συσκευές της κουζίνας δεν είναι για παιχνίδι και δεν του τα δίνω οπότε φαντάζεστε τι ηίνεται....χτυπιέται και κλαίει λες και έχει πάθει το μεγαλύτερο κακό.Εγώ βέβαια δεν του τα δίνω και του εξηγώ ότι πρέπει να παίζει με τα ωραία του παιχνίδια αλλά αυτος τίποτα.Η μητέρα μου που τον κρατάει τα μεσημέρια που εγώ δουλεύω του κατεβάζει και του δίνει ότι ,μα ότι ζητήσει..εγώ διαφωνώ με αυτό και της εξηγώ ότι σύμφωνα με την άποψη μου δεν έιναι σωστο αυτό που κάνει αλλά αυτή το βιολί της :evil: Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι το παιδί να μην με θέλει και να με πλησιάζει μόνο για να με μάλωσει (έρχεται και μου κάνει χωρίς να τον ενοχλώ ντα ντα) και εγώ να σκάω απο την στεναχώρια μου.Το πιο απλό: του λέω "πες μαμα" και εκείνος αντιδραστικά μου απαντά"μπαμπάς".Στεναχωριέμαι πολύ....Είναι 1 έτους και ακόμα δεν έχει πει μαμά..μέχρι το όνομα του σκύλου της θείας μου έχει πει και την λέξη μαμά όχι!!!!!!Μέχρι σε παιδοψυχολόγο έχω σκεφτεί να πάω μήπως κάνω κάτι εγώ λάθος να με βοηθήσει...Τι να κάνω?Μα είναι δυνατόν να μην με θέλει?Ξέρω πως με το να του κάνω όλα τα χατίρια θα με θέλει όπως θέλει την μαμά μου αλλά είναι λογικό και αυτό, δηλαδή να κάνει ένα παιδί ενός έτους ότι μα ότι θέλει?Πολύ θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας...

καλά όλα αυτά βρε κορίτσια αλλά τελικά δεν απάντησε καμμία στο θέμα της renik που έλεγε ότι ο γιος της δεν λεει μαμά και δεν την πλησιάζει .'Ετσι και εμένα ο δικός μου είναι 1 έτους , λεει μπαμπά , τρελένεται με τον πατέρα του και εμένα με έχει στο χαλαρό . Βέβαια θα ήθελα να σας πω ότι "η αυστηρή" της οικογένειας είμαι εγώ .Το έχετε αντιμετωπίσει αυτό ; στην πορεία αλλάζει ή έτσι θα πάει ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλά όλα αυτά βρε κορίτσια αλλά τελικά δεν απάντησε καμμία στο θέμα της renik που έλεγε ότι ο γιος της δεν λεει μαμά και δεν την πλησιάζει .'Ετσι και εμένα ο δικός μου είναι 1 έτους , λεει μπαμπά , τρελένεται με τον πατέρα του και εμένα με έχει στο χαλαρό . Βέβαια θα ήθελα να σας πω ότι "η αυστηρή" της οικογένειας είμαι εγώ .Το έχετε αντιμετωπίσει αυτό ; στην πορεία αλλάζει ή έτσι θα πάει ;

 

Κι εμενα ακριβως τα ιδια, μονο ΜΠΑΜΠΑ ΜΠΑΜΠΑ και σε μενα αντιδραση, μολις παω να τον ταισω γινεται το ελα να δεις (καλα εχουμε ετσι κι αλλιως θεμα με το φαγητο, ειμαστε μολις και μετα βιας 9.500κιλα, αλλα τωρα εχει παραγινει το κακο) , γκρινια συνεχως , δεν ικανοποιειται με τιποτα και πριν καν δοκιμασει το φαγητο αποριπτει τα παντα και τα φτυνει δεξια και αριστερα(μπουφε φτιαχνουμε καθε απογευμα κι εγω φυσικα γινομαι ρεταλι).

Θελει αγκαλια συνεχως και ερχεται να τον παρω και αν δεν τον παρω με χτυπαει (ντα ντα) βεβαια μολις δει τον μπαμπα του κανει σαν τρελος.

Ενω εγω παιζω μαζι του και γενικα ασχολουμαι περισοτερο σε εμενα αντιδρα, με τον πατερα του ειναι μες το ναζι και τη γλυκα, τι να πω μηπως φταιω που ειμαι η πιο αυστηρη στην οικογενεια?

Απλα απογοητευομαι αισθανομαι οτι τα κανω ολα λαθος.

Στεναχωριεμαι πολυ γιατι γιομαι η κακια της υποθεσης που ον πιεζει να φαει και του φωναζω οταν χανω την ψυχραιμια μου, ειδικα τις μερες που ειναι φουλ αντιδραση και δεν τον προλαβαινεις με τις σκανταλιες του, ουτε να παω τουαλετα που λενε.

Ετσι εγω ειμαι η κακια της υποθεσης και ειναι μες την αντιδραση μαζι μου.

Μου ερχεται να κλαιω απο την απογοητευση κυριως απο τον εαυτο μου , εχω διαβασει και το βιβλιο "Δαμαζοντας τα νηπια" του Δρ. Γκρην, απλα καποιες φορες χανω τον ελεγχο, τι να κανω? αισθανομαι οτι χανω το παιχνιδι :(

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
ουφ! πώς σε καταλαβαίνω :? και ο δικός μου έτσι είναι....πεισματάρης, επίμονος και φωνακλάς :evil::lol: Όταν του μπει κάτι στο μυαλό, δεν τον κάνεις καλά με τίποτα... :shock::shock: και φυσικά σηκώνουμε τη γειτονιά στο πόδι, ΟΛΗ τη γειτονιά 3 τετράγωνα παραπέρα πρέπει να ακούγεται :shock::lol::lol: Και αυτό συμβαίνει από μηνών (μην πω από νεογέννητο)

Υπομονή, σκέψου θετικά :wink: Εγώ προσπαθώ να πείθω τον εαυτό μου ότι η μεγάλη επιμονή για να πετύχει ό,τι έχει βάλει στόχο, μεγαλώνοντας που θα μάθει και να τη διαχειρίζεται, μόνο καλό εφόδιο για τη ζωή του μπορεί να είναι :D

2 χρόνια μετά διαβάζω τι έγραφα για τον Κωστή...

Και βλέπω ότι η Σοφία έχει όλα τα παραπάνω 'κουσούρια' χ10 + τρελλή μαμακίαση και ζήλια για τον αδερφό της -αν και είναι η μικρότερη.

Έχω λαλήσει! Δεν έχω ιδέα πως να την κάνω καλά.:?

Με το παραμικρό 'όχι' αρχίζει η τσιρίδα και το σπαρακτικό κλάμα, που δεν σταματάει αν δεν περάσει το δικό της.

-επειδή δεν της έδωσα πχ το κινητό μου για να παίξει

-επειδή δεν την άφησα να χαλάσει τις κατασκευές του Κωστή

-επειδή της είπα ότι δεν μπορεί να φάει άλλη (3η) μπανάνα

-επειδή πήρα τον αδερφό της αγκαλιά

-επειδή της ετοιμάζω να φάει και ανυπομονεί

-επειδή δεν της δίνω και το 4ο ποτηράκι που είναι στο ντουλάπι για να πίνει νερό -πίνει ήδη από τα υπόλοιπα 3

-επειδή κάθομαι και παίζω με τον Κωστή για λίγο

-επειδή της έριξα λίγο νερό στο κεφάλι στο μπάνιο, που περίπου μόνη της σκαρφάλωσε και μπήκε για να δροσιστεί

-επειδή...

-επειδη...

-επειδή...

Και 1 σπίτι με 2 παιδιά, έχει αναγκαστικά περισσότερους πειρασμούς για σκανταλιά ή απλή εξερεύνηση.

και φυσικά, αν φωνάζοντας κερδίσει κάτι, αμέσως κάνει το ίδιο και ο Κωστής.

Εκκρυθμη η κατάσταση στο σπίτι μας:roll::?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 14 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ.π.χ. ΜΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ.ΤΕΤΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ,ΕΙΤΕ ΜΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΗΠΙΑ,ΕΙΤΕ ΑΠΟΣΠΩΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΖΩ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ.ΕΚΕΙ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΣΕ "ΚΑΚΟ" ΜΩΡΟ.ΔΑΓΚΩΜΑΤΑ,ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΜΑΛΛΙΩΝ,ΧΤΥΠΗΜΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΜΟΥ Κ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΠΟΛΛΑ.ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ ΜΕ ΜΑΛΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟ ΑΓΡΙΟ ΜΕ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΜΕ ΜΕ ΜΕ...ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΦΕΡΕ ΣΤΑ ΟΡΙΑ.ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ Κ ΕΒΓΑΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ,ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟΣΟΙ ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΖΕΨΑ.ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΤΟΥ ΕΞΗΓΟΥΣΑ Κ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΥΤΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΞΕΡΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα έχω ένα αγοράκι 11,5 μηνών. Εχω καποια θεματακια αν μπορειτε να με βοηθησετε.

 

1. Λέει μπαμπά το όνομα του σκύλου ,παππουτσι ,παππού,μη αλλά μαμά δεν λέει με τίποτα. Με στενοχωρεί πολύ το γεγονός δεδομένου ότι για τα περισσότερα τρέχω εγώ. 

2. Έχει αρχίσει να περπατάει από 8 μηνών. Από την αρχή ήθελε να είναι ανεξάρτητος, αυτόνομοσ.δεν δίνει το χέρι του να πάμε βόλτα πάει όπου θέλει και δεν μας ακούει όταν του μιλάμε. Από όπου είμαστε πάει αντίθετα. 

3. Είναι πολύ κοινωνικό παιδί . Αυτό γενικά είναι καλό. Αλλά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα γιατί εφόσον δεν ακούει πηγαίνει σε όλους τους άλλους αγνώστους πλην εμάς. Τους χαιρετάει όλους τους στέλνει φιλάκια αλλά σε εμένα τίποτα. Αν δεν ακούει τώρα τι θα κάνει μετα;   δεν γίνετε να πηγαίνει σε όλους τους ξένους. 

4. Προτιμάει τον πατέρα του που παίζουνε και κάνουνε αστεια από εμένα. Δεν με θέλει παρόλο που προσπαθώ να τον έχω ικανοποίημενο. 

5. Έχει αρχίσει να κάνει σαν νευρικό όταν δεν γίνετε το δικό του. Αρχίζει και ουρλιάζει... και μετά από όλα αυτά  με πιάνουν τα νεύρα μου. Δεν μπορώ να ηρεμήσω εγώ ούτε να τον ηρεμήσω. 

 

Βοήθεια!!!!! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μην το παιρνεις προσωπικα ππυ δ λεει μαμα,εινια μικρος,θα το πει.σεεχει κ δεδομενη

Τοσο μικρο θα πηγαινα βολτα με το καροτσι,απο 1,5που αρχισαμε να πηγαινουμε βολτες με την κορη αν δ εδινε χερι την επαιρνα αγκαλια κ πισω στο σπιτι

Το να μην πηγαινει στους ξενους θα το μαθει μεγαλωνοντας.το οτι δ κανει χαρες σε εσενα ειπαμε οτι ειναι κ γιατι εσυ εισαι η σταθεραστην καθημερινοτητα του

Μην κοιτας μονο να ειναι καθαρος κ ταισμενος.παιξτε.φυσικα κ σε αγαπαει το ιδιο με τον μπαμπα

Οταν θελει κτ που δ κανει να παρει τραβηξε του την πρισοχη με κτ αλλο.γενικα ομως μην εχεις πολλες απαγορευσεις.οταν φωναζει να καθεσαι κατω κ να του μιλας ηρεμα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα με τη @vicky86.Aπλα ηθελα να συμπληρωσω για τις κρισεις θυμου (νο 5). Τωρα εμφανιζονται και μεχρι τα 3-4 ειναι φυσιολογικες. Θα τον αποσπας με κατι αλλο.Θα εισαι σταθερη, θα κατεβαινεις στο υψος του, θα εξηγεις ηρεμα. Αν δεν πετυχαινει τιποτα απλα θα τον αγνοεις, μην δινεις την προσοχη που ζηταει και θα δει οτι δεν καταφερνει τιποτα με το να τσιριζει ετσι. Ο μικρος μου ειναι τωρα 15μην και γυρω στο χρονο αρχισε τις κρισεις. Ειναι λογικο,δεν θελουν τις απαγορευσεις (ποιος τις θελει αλλωστε;). Απλα φροντισε να μην εκνευριζεσαι και να εισαι ηρεμη οσο δεν παει.

Επισης,ο δικος μου ακομη δεν λεει πολλες λεξεις. Τον τελευταιο μηνα κανει αρκετους πειραματισμους με τους φθογγους, τις φωνες κα. Εχει πει μαμα-μπαμπα καποιες φορες παππου, αλλα περισσοτερο του αρεσει να μιμειται φωνες ζωων παρα να μας μιλαει...δεν ανησυχω ομως..ολα τα παιδια εχουν τον ατομικο τους ρυθμο:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1. Αν προσέξεις τις λέξεις που λέει (εκτός από το όνομα του σκύλου που δεν το ξέρω), όλες έχουν το "π" μέσα, το οποίο είναι εύκολο για τα παιδάκια όταν πρωτομιλάνε γι αυτό και πολλές φορές λένε πρώτα μπαμπά και μετά μαμα. Το "μ" μόνο του δεν είναι εύκολο γράμμα, γι αυτό κάνε υπομονή. Δεν υπα΄ρχει περίπτωση να μην πει "¨μαμά" το παιδάκι σου!

2. Ό,τι περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένη συμπεριφορά παιδιού που ξεκινάει να περπατάει. Υπομονή λοιπόν και από κοντά σε όλα του τα βήματα. Μην το πιέζετε πολύ με το προς τα πού θα πάει, είναι λογικό να προσπαθεί να ... χαράξει το δικό του δρόμο!

3. Είναι πάρα πολύ μικρό για να καταλάβει το "δεν πηγαίνουμε σε ξένους". Μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει σε αυτή την φάση μια τέτοια διάκριση. Άλλωστε σε αυτή την ηλικία δεν το αφήνουμε ούτε δευτερόλεπτο χωρίς επίβλεψη, οπότε ουσιαστικά δεν υπάρχει και κίνδυνος. Άστο να αναπτύξει την κοινωνικότητά του και για τους κινδύνους έχεις όλο τον χρόνο να τον προετοιμάσεις όταν θα είναι στην κατάλληλη ηλικία.

4. Άμα με τον μπαμπά κάνει όλα τα ευχάριστα και με σένα εκτός από κάποια ευχάριστα κάνει και αυτα που το ενοχλούν/καταπιέζουν, είναι απόλυτα φυσιολογικό να προτιμάει τον μπαμπά! Μην μπερδεύεις αυτή την προτίμηση με τα συναισθήματά του! ΔΕν σημαίνει ότι αγαπάει πιο πολύ τον μπαμπά. Απλά όπως όλοι μας, έτσι κι εκείνο προτιμάει το εύκολο από το δύσκολο, το ευχάριστο από το λιγότερο ευχάριστο!!!

5. Εδώ θέλει προσοχή: ό,τι του διδάξεις τώρα, θα ισχύσει για πολλάααααααααα χρόνια, ίσως και για όλη του τη ζωή!!! Εάν του περάσεις το μήνυμα ότι με τα ουρλιαχτά θα γίνεται αυτό που θέλε, είναι δεδομένο ότι θα χρησιμοποιεί την μέθοδο σε όλα και συνέχεια. Εάν παραμένεις ήρεμη και σταθερή στην απόφασή σου όσο κι αν χτυπιέται, κάποια στιγμή θα το πάρει το μήνυμα ότι χαλάει τζάμπα τις δυνάμεις του και θα συμμορφωθεί. Τα παιδιά είναι πανέξυπνα, αυτό μην το ξεχνάς ποτέ!

Καλή δύναμη σε όλα και να μην ξεχνάς ότι όλες μας έχουμε περάσει από αυτά, δεν είσαι μόνη, ούτε υπάρχουν μαγικές συνταγές. Όλες προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το καταφέρνουμε κιόλας!!! <3

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...