Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεραπεια με ARVECAP;; - ενδομητρίωση, ινομύωμα


Recommended Posts

καλημερα

πριν 3 βδομαδες εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκπηση για αφαιρεση μικρου ινομοιωματος και ενδομητριωση, εχοντας στο ιστορικο μου 2 προσφατες αποτυχημενες εξωσωματικες. χθες εκανα την 1η arvecap από τις 4 που μου ειπαν οτι πρεπει να κανω για την πληρη θεραπεια μου. εχω ακουσει οτι προκαλει κατακρατηση και αυξηση βαρους. γνωριζετε κατι σχετικο;;; μου ειπαν να κοψω το αλατι (οχι ο γιατρος)

 

οταν κανω την τελευταια ενεση μετα από ποσες μερες ερχεται η περιοδος;;;;

 

μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα αμεσως μετα;;; (ο γιατρος, ειναι εξωσωματικος, προτεινει να βαλουμε τα ηδη κατεψυγμενα που εχω απο την τελευταια προσπαθεια).....όμως ποτε μπορουμε να προσπαθησουμε μονοι μας;;;

 

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα

πριν 3 βδομαδες εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκπηση για αφαιρεση μικρου ινομοιωματος και ενδομητριωση, εχοντας στο ιστορικο μου 2 προσφατες αποτυχημενες εξωσωματικες. χθες εκανα την 1η arvecap από τις 4 που μου ειπαν οτι πρεπει να κανω για την πληρη θεραπεια μου. εχω ακουσει οτι προκαλει κατακρατηση και αυξηση βαρους. γνωριζετε κατι σχετικο;;; μου ειπαν να κοψω το αλατι (οχι ο γιατρος)

 

οταν κανω την τελευταια ενεση μετα από ποσες μερες ερχεται η περιοδος;;;;

 

μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα αμεσως μετα;;; (ο γιατρος, ειναι εξωσωματικος, προτεινει να βαλουμε τα ηδη κατεψυγμενα που εχω απο την τελευταια προσπαθεια).....όμως ποτε μπορουμε να προσπαθησουμε μονοι μας;;;

 

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον

 

Matrix 2008 καλημέρα. Έχω κανει και έγω την arvecap (τρίμηνη όμως) και σην παρούσα φάση αναμένω την πρώτη περίοδο. Συνήθως έρχεται 2,5 περίπου μήνες μετα την τελευταία ένεση.

 

Όσον αφορά την κατακράτηση έτσι λένε αλλά εγω δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ωστόσο θα σου έλεγα να προσέχεις. Το πιο δύσκολο σε αυτη τη φάση είναι οι εξάψεις οι οποίες εμφανίζονται περίπου το δεύτερο μήνα.

 

Αναφορικά με τη δυνατότητα εγκυμοσύνης αμέσως μετα κανεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουρια. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε εμένα ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω φυσιολογικά με την προοπτική όμως να έχω μείνει έγκυος μέχρι το Δεκέμβριο. Επιπλέον, λιγο πριν αδιαθετήσεις θα γίνει ωορρηξία η οποία όμως είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί. Ωστόσο θεωρητικά απο τη λήξη της επίδρασης του φαρμάκου (περίπου 28 μέρες μετα την τελευταία ένεση) θα μπορούσες να ξεκινήσεις πρόσπαθειες (με μικρές όμως πιθανότητες). Βεβαια ειδικα για το τελευταίο θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρο.

 

Μην αγχώνεσαι όμως :) Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα :)

Link to comment
Share on other sites

Matrix 2008 καλημέρα. Έχω κανει και έγω την arvecap (τρίμηνη όμως) και σην παρούσα φάση αναμένω την πρώτη περίοδο. Συνήθως έρχεται 2,5 περίπου μήνες μετα την τελευταία ένεση.

 

Όσον αφορά την κατακράτηση έτσι λένε αλλά εγω δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ωστόσο θα σου έλεγα να προσέχεις. Το πιο δύσκολο σε αυτη τη φάση είναι οι εξάψεις οι οποίες εμφανίζονται περίπου το δεύτερο μήνα.

 

Αναφορικά με τη δυνατότητα εγκυμοσύνης αμέσως μετα κανεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουρια. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε εμένα ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω φυσιολογικά με την προοπτική όμως να έχω μείνει έγκυος μέχρι το Δεκέμβριο. Επιπλέον, λιγο πριν αδιαθετήσεις θα γίνει ωορρηξία η οποία όμως είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί. Ωστόσο θεωρητικά απο τη λήξη της επίδρασης του φαρμάκου (περίπου 28 μέρες μετα την τελευταία ένεση) θα μπορούσες να ξεκινήσεις πρόσπαθειες (με μικρές όμως πιθανότητες). Βεβαια ειδικα για το τελευταίο θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρο.

 

Μηναγχώνεσαι όμως :) Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα :)

 

ευχαριστω !!! :P:D

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε η VassoK είναι σωστό. Η διατροφή πρέπει να είναι προσεγμένη ώστε ακόμη και αν φουσκώσεις λίγο, μόλις έρθει η περίοδος να ξεφουσκώσεις.

 

Όσο αφορά την εγκυμοσύνη, σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Αλλά δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.Περιμένω και εγώ περίοδο για να αρχίσω τις arvecap.Θα κάνω 2 μιας και μετά την υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση βρέθηκε ελαφριάς μορφής ενδομητρίωση.Η γιατρός που μου πρότεινε τις επεμβάσεις αν και ασχολείτε με εξωσωματικές μου σύστησε τις προσπάθειες με τον άνδρα μου μετά τις ενέσεις γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες.Κατά την διάρκεια των ενέσεων είχατε ελεύθερες επαφές ή σας είπαν να προσέχετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα, εμάς δεν μας είπαν κατι για τις επαφές.....αλλά αφού δεν θα έχουμε περίοδο....ο,τι και να γίνεται δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα.

 

καλό κουράγιο κορίτσια , εγώ θέλω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω σε 5 μήνες όταν θα αρχίσουν πάλι οι σωστές προσπάθειες !!!

 

εχω την απορία : αν ο γιατρός μου δώσει περιθώριο ελευθερων επαφών μετά το τέλος των ενέσεων ή με πάει στην εξωσωματική κατευθείαν..... Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τι να του ζητήσω;;;; μπορεί μετά τις ενέσεις οι πιθανότητες επιτυχίας της εξωσωματικής να αυξάνονται;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου.Αφού βρέθηκε το πρόβλημα και το αντιμετωπίσαμε δεν υπάρχει λόγος για εξωσωματική.Εννοείται φυσικά ότι προυποθέτει να μην έχει πρόβλημα και ο σύζυγος.Τώρα αν ηλικιακά και ψυχολογικά δεν μπορείς να περιμένεις πάρε και μια δεύτερη γνώμη .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως δεν σου είπε να κάνεις πρώτα λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και μετά εξωσωματική.

 

αστα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου ειπε να κανω αυτη την επεμβαση, ΠΟΤΕ δεν μου ειχαν αναφερει τη λεξη ενδομητριωση !!...εκανα εξωσωματικη στο γιατρο που ειχα τα τελευταια χρονια, απετυχα, και τωρα ειμαι σε εναν απο τους πιο γνωστους των αθηνων. μου εκανε εξωσωματικη , απετυχε και αυτη...και μετα ανεφερε την υστεροσκοπηση μόνο !.....με δική μου παρότρυνση εκανα και λαπαροσκοπηση και βρεθηκε η ενδομητριωση...

τι να πω;; επειδη ειμαι καλοπροαιρετος ανθρωπος ίσως θελανε να αποφυγουμε το "μαχαίρι".....ίσως αν είχε πετυχει μια εξωσωματικη τωρα να μην τα σκεφτόμουνα αυτα.

τωρα παντως παμε πισω αλλους 5-6 μηνες....και τιποτα παλι δεν ειναι σιγουρο

σχεδόν ταυτοχρονα είμαστε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου.Αφού βρέθηκε το πρόβλημα και το αντιμετωπίσαμε δεν υπάρχει λόγος για εξωσωματική.Εννοείται φυσικά ότι προυποθέτει να μην έχει πρόβλημα και ο σύζυγος.Τώρα αν ηλικιακά και ψυχολογικά δεν μπορείς να περιμένεις πάρε και μια δεύτερη γνώμη .

 

εχω ηδη κατεψυγμενα ωαρια στο κεντρο της 2ης εξωσωματικης

δεν ξερω αν θα ηταν καλο να προσπαθησουμε μερικους μηνες μόνοι μας....και αν δεν καταφερουμε κατι να βαλουμε τα κατεψυγμενα

ειμαι 37 χρονων, εχω τρομερο αγχος, δεν θελω να φευγουν οι μηνες και να μη γινεται τιποτα !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ηδη κατεψυγμενα ωαρια στο κεντρο της 2ης εξωσωματικης

δεν ξερω αν θα ηταν καλο να προσπαθησουμε μερικους μηνες μόνοι μας....και αν δεν καταφερουμε κατι να βαλουμε τα κατεψυγμενα

ειμαι 37 χρονων, εχω τρομερο αγχος, δεν θελω να φευγουν οι μηνες και να μη γινεται τιποτα !!!!!

Εγώ πήγαινα σε μια γιατρό που παρόλο που είδε στην σαλπιγγογραφία ότι έχω μάλλον συμφήσεις,ινομύωμα και δεν πέρασε εύκολα το υγρό επέμενε πως για όλα φταίει το άγχος μου:twisted:¨Ετσι μου έδωσε χάπια μετά ενέσεις και τελικά έκανα και μια σπερματέγχυση:twisted:2 μέρες πριν,ναι πριν , την σπερματέγχυση μου είπε πως θα μείνω έγκυος μόνο με εξωσωματική γιατί είμαι πολύ αγχωμένη και μου σύστησε ένα κέντρο εξωσωματικής,που φυσικά δεν πήγα ποτέ.Αντιθέτως πήγα σε μια άλλη γιατρό που ασχολείται με εξωσωματικές,φαντάζεστε με τι ψυχολογία, που μου είπε ότι αν δεν είχα κάτι τότε θα έπρεπε να είχα κάνει 10 παιδιά και όχι ένα:shock:Είπε επίσης πως δεν με αναλαμβάνει αν πρώτα δεν κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση.¨Εκανα τις επεμβάσεις σε άλλο γιατρό όπου βρήκε 3 πολύποδες,μια κύστη και ενδομητρίωση.Μου είπε ότι ούτε μια στο δισσεκατομμύριο να έμενα μόνη μου έγκυος:shock:Τώρα έχω πάρει τις arvekap και περιμένω να ξεκινήσω τις ενέσεις και φυσικά να τις τελειώσω:PΤα γράφω όλα αυτά για να μην έχετε εμπιστοσύνη σε κανέναν γιατρό κορυφή.Πάρτε μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη.Συγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Χα...να πω και εγω που ειμαι καμμένη απο χέρι ..κορυφαίου γιατρού..και συγγενή (τρομάρα μας). Με παρακολοθούσε τα 10 τελευταία χρόνια και με εβρισκε υγιέστατη..όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι..απλά δεν ερχονταν. Ειπαμε άγχος...ειπαμε πίεση...ειπαμε τελικά να πάμε και σε υποβοηθούμενη (πήγαμε σε άλλον γιατρό)..και SURPRISE βρήκε στην υγιεστατη (εμένα) μια τεράστια κύστη ωοθήκης...ενδομητρίωσης όπως αποδειχτηκε και στην λαπαροσκοπηση...βρήκαμε...πολλές εστίες. Πολύ ομορφα ε; Μετά απο 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, ειμαι στην 1η εξωσωματική...στην αναμονή. Μου έδωσε περιθώριο ως τον Σεπτέμβρη...ειδάλλως πάω για λαπαροσκόπιση πάλι να δουμε σε τι φάση βρίσκονται οι καυτηριασμένες συμφύσεις ενδομητριώσης. Arvekap εχω πάρει στην προετοιμασία των σπερματεγχύσεων και της εξωσωματικής. Δεν ειδα παρενέργειες...εκτός απο τις εξάψεις κατά καιρούς.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις εκανα και εγω 2 ενεσεις.δεν ειναι τιποτα τρομερο πραγματικα.ολα θα πανε καλα

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.Μετά από τόσα που έχω τραβήξει θέλω απλά να τελειώνω.Μετά τις 2 ενέσεις σε πόσο καιρό ξαναέρχεται η περίοδος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω μετα την τελευταια ενεση γυρω στις 50 μερες.εκανα την πρωτη σεπτεμβρη και αδιαθετησα 12 δεκεμβρη.το μωρακι σου ερχεται μην ανησυχεις.εγω το μονο εντονο συμπτωμα που ειχα ηταν οτι δεν ειχα καμια απολυτως διαθεση για επαφες.ε και?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω μετα την τελευταια ενεση γυρω στις 50 μερες.εκανα την πρωτη σεπτεμβρη και αδιαθετησα 12 δεκεμβρη.το μωρακι σου ερχεται μην ανησυχεις.εγω το μονο εντονο συμπτωμα που ειχα ηταν οτι δεν ειχα καμια απολυτως διαθεση για επαφες.ε και?

Μακάρι να την βγάλω έτσι αναίμακτα!Και εγώ πιστεύω ότι έρχεται απλά κάπου σκάλωσε.:P

Link to comment
Share on other sites

Χα...να πω και εγω που ειμαι καμμένη απο χέρι ..κορυφαίου γιατρού..και συγγενή (τρομάρα μας). Με παρακολοθούσε τα 10 τελευταία χρόνια και με εβρισκε υγιέστατη..όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι..απλά δεν ερχονταν. Ειπαμε άγχος...ειπαμε πίεση...ειπαμε τελικά να πάμε και σε υποβοηθούμενη (πήγαμε σε άλλον γιατρό)..και SURPRISE βρήκε στην υγιεστατη (εμένα) μια τεράστια κύστη ωοθήκης...ενδομητρίωσης όπως αποδειχτηκε και στην λαπαροσκοπηση...βρήκαμε...πολλές εστίες. Πολύ ομορφα ε; Μετά απο 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, ειμαι στην 1η εξωσωματική...στην αναμονή. Μου έδωσε περιθώριο ως τον Σεπτέμβρη...ειδάλλως πάω για λαπαροσκόπιση πάλι να δουμε σε τι φάση βρίσκονται οι καυτηριασμένες συμφύσεις ενδομητριώσης. Arvekap εχω πάρει στην προετοιμασία των σπερματεγχύσεων και της εξωσωματικής. Δεν ειδα παρενέργειες...εκτός απο τις εξάψεις κατά καιρούς.

 

 

Από κορυφαίο γιατρό την πάτησα και εγώ και έτσι τώρα πέρα απο την μια ωοθήκη θα χάσω και μια σάλπιγγα και ολα αυτά στα 24!!!!Τέλεια.Ο γιατρός κορυφή:mad: με άφησε 6 χρόνια με δυο τεράστιες κυστούλες οι οποίες φώναξαν και την φίλη τους που έκατσε μέσα στην σάλπιγγα μου και τώρα πρέπει να την ξεριζώσω μαζί με αυτήν και ένας θεός ξέρει τι κρύβεται απο κάτω και πόση ζημιά πραγματικά μου έχει γίνει.Και πιθανόν να φάω και εγώ αυτές τις ενεσούλες.( τα υποκοριστικά μου κάνουν πιο εύκολη την κατάσταση)

Και ήθελα τόσο πολύ ένα παιδάκι.Τώρα θα αργήσει και ποιος ξέρει για πόσο.

Θα φύγει και αυτό θα περάσει

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο κορίτσια !..τουλάχιστον απ' οτι αντιλαμβάνομαι είστε μικρότερες από εμενα, γιατί εγώ έκλεισα τα 37 και δεν έχω παιδί !!!

είναι 5 μέρες που έκανα την 1η ένεση και προς το παρον όλα μου φαίνονται ίδια. έκοψα όμως τα αλμυρά και το αλάτι στο φαγητό γιατί λένε ότι γίνεται κατακράτηση.

το χειρότερο για μένα είναι ότι τουλάχιστον μέχρι τα χριστούγεννα δεν θα είμαι έγκυος....να γίνουν 3 ενέσεις ίσως και 4....να περάσουν σχεδόν 2 μήνες μέχρι μετά την τελευταία ένεση δίνουν τιποτα χάπια για να αδιαθετήσεις πια γρήγορα;;;;;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει πάντα ρόλο μόνο η ηλικία.Παίζουν ρόλο και τα χρόνια που είσαι παντρεμένη και τα χρόνια προσπάθειας και οι ψυχικές αντοχές.Καλά μην νομίζεις πως και εγώ είμαι καμιά παιδούλα.Στα 32 παρακαλώ:cool:.Εμένα να δούμε πότε θα μου έρθει περίοδος μετά τις επεμβάσεις.Γιατί ο γιατρός είπε πως μπορεί να καθυστερήσει.Έχει και μια ζέστη:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έκανα και εγώ την πρώτη μου ένεση.Να ρωτήσω όσες έχουν κάνει arvekap τι γίνεται τώρα με την περίοδο;Την έκανα την πρώτη μέρα της περιόδου οπότε περιμένω να κοπεί η περίοδος ή θα συνεχιστει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια, ως πρώην παθούσα ενδομητρίωσης να σας πώ ότι δεν φαίνεται από έναν απλό υπέρηχο αν έχεις όντως πρόβλημα, ιδιαίτερα όταν δεν συνοδεύεται από συμπτώματα (π.χ. αιμοραγία)

 

Εγώ εμφάνισα μια μικρή κύστη ξαφνικά Ιανουάριο 2008, την οποία φυσικά δεν θεώρησα ούτε εγώ ούτε ο γιατρός μου ανησυχιτική . Επειδή όμως μετά από 9 μήνες που πήγα πάλι για Τεστ ΠΑΠ υπήρχε εκεί ο γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο. Σημείωση ότι δεν είχα απολύτως ΚΑΝΕΝΑ σύμπτωμα, ούτε αίμα, ούτε πόνους, ούτε άστατο κύκλο, ούτε τίποτα.

Αμέσως μου λέει λαπαροσκόπηση απλά κα μόνο για να δούμε που οφείλεται. Εγώ προσωπικά του έχω πολύ εμπιστοσύνη και γι' αυτό πήγαμε στο χειρουργείο αμέσως (Δεκέμβριος 2009 και μόλις μπήκε μέσα είδε το χάος ... ήμουν γεμάτη εστίες ενδομητρίωσης, και φυσικά με καθάρισε αμέσως

Να μην τα πολυλογώ Ιανουάριο 2009 με τη πρώτη περίοδο άρχισα τις ενέσεις Avrecap τις οποίες έκανα ανα 3 εβδομάδες, 4 ενέσεις στο σύνολο.

Επειδή ούτε που είχαμε όρεξη για παιδιά κλπ. τότε άρχισα αμέσως τα αντισυλληπτικά (κατόπιν εντολής του γιατρού) τα οποία και έπαιρνα ανελιππώς μέχρι τον περασμένο Οκτώβριο όπου είπαμε να αρχίσουμε προσπάθειες για παιδί. (έτσι μου είχε πεί ο γυναικολόγος μου, δηλ να μην τα σταματήσω αν δεν θέλω να κάνω παιδί)

Αισίως τώρα μπαίνω στον 6ο μήνα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, δηλ. ούτε τακτικές επαφές, ούτε άλλα "ματζούνια" και "κόλπα" και χωρίς να μετράω μέρες (και είμαι στα 33 δεν είμαι μπεμπέκα ... ) ;)

 

 

 

Τώρα για τα Avrecap και τις παρενέργειες... εντάξει έχουν κάποιες (σε μένα τουλάχιστον). Κιλά δεν πήρα, ίσα - ίσα έχασα, αυτό που ήταν πολύ έντονο ήταν εξάψεις, αϋπνίες και δεν είχα καθόλου μα καθόλου όρεξη για σεξ (...λυπάμουν τον καλό μου)

Να καταλάβεται Φλεβάρη - Μάρτη που έκανε ψοφόκρυο κοιμόμουν ολόγυμνη και έσκαγα (όταν μπορούσα να κοιμηθώ...)

 

 

Ιούνιο μου ήρθε η περίοδος (ακριβώς 2,5 μήνες μετά την τελευταία ένεση)

Συγνώμη για το μεγάλο post απλώς ήθελα να σας πώ το ιστορικό για να καταλάβετε καλύτερα.

καλή επιτυχία σε όλες σας

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ την πρώτη μου ένεση.Να ρωτήσω όσες έχουν κάνει arvekap τι γίνεται τώρα με την περίοδο;Την έκανα την πρώτη μέρα της περιόδου οπότε περιμένω να κοπεί η περίοδος ή θα συνεχιστει κανονικά;

 

Η περίοδος θα σου κοπεί, μπορεί να δεις λίγο αίμα στα μέσα του κύκλου αλλά είναι φυσιολογικό, μην ανησυχίσεις

Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος θα σου κοπεί, μπορεί να δεις λίγο αίμα στα μέσα του κύκλου αλλά είναι φυσιολογικό, μην ανησυχίσεις

Ευχαριστώ πολύ Amygdalitsa.Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο γιατρός μου είπε να έχουμε ελεύθερες επαφές ενώ η ένεση γράφει ότι πρέπει να παίρνεις προφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Amygdalitsa.Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο γιατρός μου είπε να έχουμε ελεύθερες επαφές ενώ η ένεση γράφει ότι πρέπει να παίρνεις προφυλάξεις.

 

Γι' αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εμείς έτσι και αλλιώς παίρναμε προφυλάξεις. Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό γιατί η ένεση γράφει το αντίθετο , θα ξέρει κάτι παραπάνω ...

 

Να μην αγχώνεσαι !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...