Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΟΛΠΟΣ" για εσάς που έχετε ήδη γεννήσει...


m4ri4

Recommended Posts

Μου ειναι αδιανοητο να μου δινετε εμενα η δυνατοτητα να επιλεξω καισαρικη η φυσιολογικο.

 

Kαι πες οτι δινεται αυτη η δυνατοτητα σε μια εγκυο... ομως υπαρχει τεραστια αποσταση απο το να κανει την επιλογη για τον εαυτο της και το μωρο της, μεχρι να ισχυριζεται οτι αυτη ειναι η προτιμοτερη επιλογη για ολες τις εγκυους λογω απιθανων κινδυνων, που ειναι αμελητεοι μπροστα στους υπαρκτους κινδυνους μιας εγχειρησης!

Ειναι σα να λεει μια μαμα που επελεξε να μη θηλασει καθολου οτι η τεχνητη διατροφη ειναι προτιμοτερη απο το θηλασμο, λογω απιθανων κινδυνων απο το θηλασμο που ωχριουν μπροστα στους υπαρκτους κινδυνους απο την τεχνητη διατροφη! :shock: (ασχετο, αλλά ας μην ξεχναμε οτι εκεινα τα μωρακια στις θερμοκοιτιδες του Αρεταιειου δε θα ειχαν εγχειριστει για νεκρωτικη εντεροκολλιτιδα αν θηλαζαν αποκλειστικα, αντι να τρεφονται με γαλα σκονη απο μπουκαλι...)

 

δεν υπάρχουν πολλά υγρά μια ξηρασία βρε παιδί μου λες και δεν βρίσκομαι εκεί είμαι αλλού...σε αντίθεση με την όρεξή μου και τον ερεθισμό μου( ουφ το είπα)!! Συμβάινει αυτό είναι κάτι φυσιολογικό? Γιατί ντρέπομαι να πάρω τον γυναικολόγο και να τον ρωτάω...

 

Καθολου να μην ντρεπεσαι να τον ρωτησεις, η ξηροτητα του κολπου ειναι απολυτα φυσιολογικη μετα απο τη γεννα, ειδικα οσο θηλαζεις. Η λυση ειναι το καταπληκτικο τζελ KY που μπορεις να βρεις στο φαρμακειο... λιγο απο αυτο κι εγινε η δουλεια! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπραβο αγλαια..

μανούλα, κι εγώ με καισαρική γέννησα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τη διαφημίζω ως τον καλύτερο τρόπο τοκετού με πλεονεκτήματα για το μωρό και τη μαμά!

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στους γιατρούς και οι τοκετοί με καισαρικές υπερβαίνουν το 50% στα ιδιωτικά μαιευτήρια... οι γιατροί πείθουν τις γυναίκες να κάνουν καισαρική είτε προβάλλοντας ιατρικούς λόγους που δεν υφίστανται, είτε παραπλανώντας τες με μη ιατρικούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν γνωρίζετε λοιπόν κανέναν πλαστικό χειρούργο για ρωτήστε τον λοιπόν τι σημαίνει ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΚΟΛΠΟΥ και για ποιο λόγο γίνεται... το ποιο βασικό όμως: ποιες το παθαίνουν το πρόβλημα και τελικά τρέχουν και δε φτάνουν??

αυτή η πληροφορία χρειάζεται σε όσες δεν έχουν ακούσει να δημιουργείται ακράτια και πτώση σπλάχνων (και άλλα που δε λέγονται) μετά από μια φυσιολογική γέννα...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

αυτή η πληροφορία χρειάζεται σε όσες δεν έχουν ακούσει να δημιουργείται ακράτια και πτώση σπλάχνων (και άλλα που δε λέγονται) μετά από μια φυσιολογική γέννα...

 

Δεν ειπαμε οτι δε δημιουργειται, αλλά οτι δημιουργειται και μετα απο καισαρικη κι οτι γενικα ειναι σπανιο φαινομενο. :wink: Ας αρχισουμε να σκεφτομαστε λοιπον και τη μια στις 100000+ γυναικες που πεθαινει απο τα κυτταρα του μωρου που μπαινουν στο αιμα της για να μη μενουμε καθολου εγκυες. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν αντιμετωπιζω!Δεν υπαρχει διαφορα!Ετσι μου ειπε ο ανδρας μου μετα απο ερωτηση μου.Και εννοειται πως και γω δεν αισθανομαι καμια διαφορα!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω με πολλα που γραφτηκαν εδω αλλα δεν θα συμφωνησω με την αναγκη να γραφτει λεπτομερεστατη λιστα με ολες τις επιπλοκες που ειναι δυνατο να συμβουν σε μια ΚΤ. Πιο πολυ τρομαζουν τις μελλουσες μαμαδες και ενδεχεται να απογοητευτουν εαν για καποιους λογους δεν πανε γεννησουν με ΦΤ, παρα βοηθανε.

 

Οταν εμπαινα για ΚΤ σκεφτομουν ολα τα κατα που ειχαν γραφτει για τις ΚΤ και επαθα εναν ωραιοτατο πανικο που ηθελα ηρεμιστικο για να συνελθω. Δυστυχως τοτε δεν ειχα την διαυγεια να καταλαβω πως εσωζα την ζωη του μωρου μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και με αφορούν. Το συγκεκριμένο ζήτημα του κόλπου με απασχολεί ακόμη αν και έχω γεννήσει 4 μήνες. Γέννησα φυσιολογικά στην 36η εβδομάδα, είχα μια εκπληκτική εγκυμοσύνη και μια πολύ καλή γένα για πρωτάρα. Γέννησα σε 5 ωρίτσες. Οταν άρχισαν οι δυνατοί πόνοι και με διαστολή 6 αποφάσισα να κάνω επισκληρείδιο. Σώθηκα!!! Είχα πλήρη συναίσθηση, είχα άψογη συνεργασία με το γιατρό και τη μαία, απλά δεν πονούσα. Πόνεσα στο στάδιο των εξωθήσεων το οποίο όμως κράτησε πολύ λίγο. Δεν μετάνιωσα που γέννησα φυσιολογικά εφόσον είχα την επιλογή της επισκληρειδίου και δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα, στις 12 το μεσημέρι με ανέβασαν στο δωμάτιο όπου απόλαυσα ένα ωραιότατο και πλουσιοπάροχο γεύμα!! (σε αντίθεση με την κοπέλα δίπλα μου που είχε κάνει καισαρική).

Ο κόλπος μου είναι μια χαρά, στενότερος απο πριν, το νοιώθω, και αν και πονάω λίγο ακόμη εσωτερικά, με λίγο λιπαντικό όλα διορθώνονται!

Αν και γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτηριο ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού το οποίο όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα κάνει καισαρική αν και εφόσον χρειαστεί.

Μην αγχώνεστε κορίτσια, αφήστε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, ξέρει καλύτερα.Υπάρχουν όμως πλέον και οι επεμβατικές μέθοδοι για να διορθώσουν τυχόν αναποδιές που ίσως προκύψουν κατα τη διάρκεια ενός φυσιολογικού τοκετού και γιαυτό πρέπει να είμαστε χαλαρές!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και με αφορούν. Το συγκεκριμένο ζήτημα του κόλπου με απασχολεί ακόμη αν και έχω γεννήσει 4 μήνες. Γέννησα φυσιολογικά στην 36η εβδομάδα, είχα μια εκπληκτική εγκυμοσύνη και μια πολύ καλή γένα για πρωτάρα. Γέννησα σε 5 ωρίτσες. Οταν άρχισαν οι δυνατοί πόνοι και με διαστολή 6 αποφάσισα να κάνω επισκληρείδιο. Σώθηκα!!! Είχα πλήρη συναίσθηση, είχα άψογη συνεργασία με το γιατρό και τη μαία, απλά δεν πονούσα. Πόνεσα στο στάδιο των εξωθήσεων το οποίο όμως κράτησε πολύ λίγο. Δεν μετάνιωσα που γέννησα φυσιολογικά εφόσον είχα την επιλογή της επισκληρειδίου και δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα, στις 12 το μεσημέρι με ανέβασαν στο δωμάτιο όπου απόλαυσα ένα ωραιότατο και πλουσιοπάροχο γεύμα!! (σε αντίθεση με την κοπέλα δίπλα μου που είχε κάνει καισαρική).

Ο κόλπος μου είναι μια χαρά, στενότερος απο πριν, το νοιώθω, και αν και πονάω λίγο ακόμη εσωτερικά, με λίγο λιπαντικό όλα διορθώνονται!

Αν και γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτηριο ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού το οποίο όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα κάνει καισαρική αν και εφόσον χρειαστεί.

Μην αγχώνεστε κορίτσια, αφήστε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, ξέρει καλύτερα.Υπάρχουν όμως πλέον και οι επεμβατικές μέθοδοι για να διορθώσουν τυχόν αναποδιές που ίσως προκύψουν κατα τη διάρκεια ενός φυσιολογικού τοκετού και γιαυτό πρέπει να είμαστε χαλαρές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Ο κολπος μπορει να χαλαρωσει και μονο απο το βαρος της μητρας, απο το οποιο βαρος μπορει να δημιουργηθει και ακρατεια χωρις να γινει φ.τ.

 

Αυτος, οπως και πολλοι αλλοι που εχω κατα καιρους ακουσει, ΔΕΝ ειναι λογος να επιλεξει καποια συνειδητα και χωρις να υπαρχει σοβαρη ιατρικη ενδειξη την καισαρικη.

 

Η καισαρικη ειναι εγχειριση, οχι αστειο και επιβαλλεται οταν υπαρχει λογος και οχι για ψυλλου πηδημα.

 

Τα εχω γραψει και αλλου και δε θελω να κουραζω καμια, ειναι επιλογη της καθε γυναικας φυσικα να επιλεξει καισαρικη, αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι οσες το επιλεγουν ξερουν καλα τις πιθανες συνεπειες.

Στην Ελλαδα οι γιατροι δεν τις εξηγουν και το αποτελεσμα ειναι αυτο το απιθανο 50% που ανεφερε η Αγλαϊα.

 

Ειμαι σιγουρη οτι εαν ακουγατε απο τους Αμερικανους γιατρους (φοβουνται τις αγωγες γι αυτο τα λενε ολα) τις συνεπειες της καισαρικης η και των πλαστικων πολλες θα αλλαζατε δρομο :lol:

 

Παντως ειναι σχετικο το θεμα της χαλαρωσης. Εγω μετα απο δυο γεννες, ειμαι πραγματικα μια χαρα και απολαμβανω το σεξ οσο και πριν.

Επισης δοκιμαστε τις ασκησεις κεγκελ. Ειναι προτιμοτερη λυση απο της καισαρικης ή της κολποπλαστικης.

 

Και παλι βεβαια μια γνωμη λεμε..

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Φυσιολογικός τοκετός, 15 ώρες (...), ραφές μετά εσωτερικά και όλα μια χαρά. Δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου μετά τον τοκετό και ο κόλπος επανήλθε αμέσως, χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορεί να είναι απλά θέμα τύχης....

Link to comment
Share on other sites

Διάλογος με τον γιατρό μου μετά από τον Φ.Τ. (έχουμε αίσθηση του χιούμορ και οι δυό μας)

 

Γιατρός: Λοιπόν τώρα θα σε ράψω, ο άντρας σου τον έχει μεγάλο ή μικρό; για να ξέρω πόσο να στο ράψω!

 

(Σκέψεις από μένα σε κλάσματα δευτερολέπτων: Αν του πω μεγάλω θα μου το ράψει ανοιχτό, αν του πω μικρό για να μου το κάνει σφιχτό θα ρεζιλεψω τον άντρα μου...)

 

απάντηση: Γιατρέ κάνε με 16αρα και άσε τα μεγέθη!

Γιατρός: γέλιο...

 

Εγώ και ο άντρας μου δεν έχουμε παρατηρήσει διαφορά στον κόλπο μετά τη γέννα.(σ.σ. η δευτερη ήταν Κ.Τ.)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια δισταζω να ρωτησω τοσο καιρο.....εχμ....αλλα οταν γεννας φυσιολογικα και εχεις δυσκολη γεννα και το μωρο σε τραυματισει αρκετα, δεν κινδυνευει το σημειο G???

 

H περινεοτομη βοηθα σε αυτο? Η το αντιθετο??

 

Μη γελατε, ε???? Ειναι μια απορια που εχω πολυ καιρο και αν δεν κανω τελικα καισαρικη -γιατι ειναι πολυ μεγαλο το μωρο και ειναι πολυ πιθανο- δεν θελω να σκεφτομαι εκεινη τη στιγμη τετοια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιζα Ν. εσύ το έχεις βρει το σημείο G; Υπάρχει; Εγώ δεν έχω βρει τιποτα και επιπροσθέτως διάβασα ότι δεν υπάρχει και σταμάτησα έτσι το ψάξιμο. Ασε που όπως λες και να το χα βρει με τη γέννα μπορεί να το χανα πάλι! Τι είχαμε , τι χάσαμε δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το σημείο g δεν έπαθε τίποτα ούτε την πρώτη φορά ούτε την δεύτερη.

 

Περισσότερο χρόνο μου πήρε να συνηθίσω κολπικά μετά την γέννα.

 

Τώρα, 3,5 μήνες μετά την δεύτερη γέννα μπορώ να πώ οτι είμαι μια χαρά στις επαφές ,όπως πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Λιζα Ν. εσύ το έχεις βρει το σημείο G; Υπάρχει; Εγώ δεν έχω βρει τιποτα και επιπροσθέτως διάβασα ότι δεν υπάρχει και σταμάτησα έτσι το ψάξιμο. Ασε που όπως λες και να το χα βρει με τη γέννα μπορεί να το χανα πάλι! Τι είχαμε , τι χάσαμε δηλαδη!

 

Δεν ξέρω αν είναι σημείο g αλλά είναι ένα σημείο όχι μέσα στον κόλπο, προς την ουρίθρα οπου όταν ο σύντροφος μου με ακουμπήσει εκεί και ταυτόχρονα είναι μέσα μου με στέλνει στον ουρανό!!

 

Μεχρι τα 23 μου δεν το είχα ανακαλύψει να φανταστείς, γιατί να σταματήσεις το ψάξιμο? Και εγώ το ανακάλυψα με την παρότρυνση ενός πρώην συντρόφου (καλά να είναι) βέβαια μετά χωρίσαμε αλλά με βοήθησε πολύ στο ανακαλύψω τον εαυτό μου και να μπορώ να έχω προσωπικές στιγμές ηδονής.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το σημείο g δεν έπαθε τίποτα ούτε την πρώτη φορά ούτε την δεύτερη.

 

Περισσότερο χρόνο μου πήρε να συνηθίσω κολπικά μετά την γέννα.

 

Τώρα, 3,5 μήνες μετά την δεύτερη γέννα μπορώ να πώ οτι είμαι μια χαρά στις επαφές ,όπως πρίν.

 

Ευχαριστω! Να χαιρεσαι τα μωρακια σου!

 

Ειχες ομως τραυματισμο γενικα? Μηπως ησουν απο τις τυχερες που δεν ειχαν πολλα ραμματα.... Αν τραυματιστει καποια αναρωτιεμαι αν επανερχεται... Φοβαμαι γιατι ειναι μεγαλο το μωρο και ειμαι πολυ στενη, μου ειπαν για καισαρικη μαλλον (και για αλλους λογους) αλλα σε περιπτωση που το επιχειρησει ο γιατρος και παμε για ΦΤ (ακομα δεν το εχει αποκλεισει), να μην εχω τετοια φοβια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σημείο g αλλά είναι ένα σημείο όχι μέσα στον κόλπο, προς την ουρίθρα οπου όταν ο σύντροφος μου με ακουμπήσει εκεί και ταυτόχρονα είναι μέσα μου με στέλνει στον ουρανό!!

 

Μεχρι τα 23 μου δεν το είχα ανακαλύψει να φανταστείς, γιατί να σταματήσεις το ψάξιμο? Και εγώ το ανακάλυψα με την παρότρυνση ενός πρώην συντρόφου (καλά να είναι) βέβαια μετά χωρίσαμε αλλά με βοήθησε πολύ στο ανακαλύψω τον εαυτό μου και να μπορώ να έχω προσωπικές στιγμές ηδονής.

 

Aυτό που περιγράφεις νομίζω ότι είναι η κλειτορίδα, και εγώ τυχαία την ανακάλυψα ευτυχώς πιο νωρίς από σένα. Το σημείο G λένε ότι είναι μέσα στον κόλπο κάπου, αν υπάρχει δλδ. Νιώθω ότι γραφω στο Cosmopolitan!!!!!!!!! Aλλά καλού κακού κορίτσια εσεις που το έχετε ανακαλύψει που περίπου είναι;

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!!

 

Είχες γράψει άλλο μηνυμα όπως είδα στο mail που μου ΄ρχεται για τις απαντήσεις των θεμάτων. Μόνη σου το έσβησες ή στο σβήσαν οι admin; Aν το έσβησες μόνη σου γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που περιγράφεις νομίζω ότι είναι η κλειτορίδα, και εγώ τυχαία την ανακάλυψα ευτυχώς πιο νωρίς από σένα. Το σημείο G λένε ότι είναι μέσα στον κόλπο κάπου, αν υπάρχει δλδ. Νιώθω ότι γραφω στο Cosmopolitan!!!!!!!!! Aλλά καλού κακού κορίτσια εσεις που το έχετε ανακαλύψει που περίπου είναι;

 

Καλά λένε πως όσο ζείς μαθαίνεις!! Ευχαριστώ για την πληροφορία..... όταν βρώ χρόνο (!) θα ασχοληθώ με το ψάξιμο, αυτή την στιγμή η απόλαυση έχει πέσει απο άλλους λόγους όχι ανατομικούς, ράμματα κτλ αλλά απο χαμηλή αυτοπεποίθηση (υπολοιπόμενα κιλά εγκυμοσύνης) έλλειψη χρόνου με τον σύντροφο μου, φόβο και απο τους δύο μην πονέσω κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που περιγράφεις νομίζω ότι είναι η κλειτορίδα, και εγώ τυχαία την ανακάλυψα ευτυχώς πιο νωρίς από σένα. Το σημείο G λένε ότι είναι μέσα στον κόλπο κάπου, αν υπάρχει δλδ. Νιώθω ότι γραφω στο Cosmopolitan!!!!!!!!! Aλλά καλού κακού κορίτσια εσεις που το έχετε ανακαλύψει που περίπου είναι;

 

οπότε μια χαρά κατάλαβα...

νόμιζα ότι είχα μπερδευτεί....

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ13 πάμε μαζί μια βόλτα στο cosmopolitan...οι παιδούλες του parents

 

Είχες γράψει άλλο μηνυμα όπως είδα στο mail που μου ΄ρχεται για τις απαντήσεις των θεμάτων. Μόνη σου το έσβησες ή στο σβήσαν οι admin; Aν το έσβησες μόνη σου γιατί;

 

xa xa την ίδια απορία είχα..και επίσης δεν κατάλαβα το χέρι που δείχνει προς τα κάτω...

 

Καλά λένε πως όσο ζείς μαθαίνεις!! Ευχαριστώ για την πληροφορία..... όταν βρώ χρόνο (!) θα ασχοληθώ με το ψάξιμο, αυτή την στιγμή η απόλαυση έχει πέσει απο άλλους λόγους όχι ανατομικούς, ράμματα κτλ αλλά απο χαμηλή αυτοπεποίθηση (υπολοιπόμενα κιλά εγκυμοσύνης) έλλειψη χρόνου με τον σύντροφο μου, φόβο και απο τους δύο μην πονέσω κ.α.

 

βρε γλυκιά μου, μπορείς να ανεβάσεις το ηθικό και την αυτοπεποιθηση ακόμα και με τα περιττα κιλά...αυτό είναι σίγουρο;)

ότι θες ρώτα...

σιγά σιγά και δεν θα πονέσεις...και με αρκετή "δουλίτσα πριν"

 

Ευχαριστω! Να χαιρεσαι τα μωρακια σου!

Ειχες ομως τραυματισμο γενικα? Μηπως ησουν απο τις τυχερες που δεν ειχαν πολλα ραμματα.... Αν τραυματιστει καποια αναρωτιεμαι αν επανερχεται... Φοβαμαι γιατι ειναι μεγαλο το μωρο και ειμαι πολυ στενη, μου ειπαν για καισαρικη μαλλον (και για αλλους λογους) αλλα σε περιπτωση που το επιχειρησει ο γιατρος και παμε για ΦΤ (ακομα δεν το εχει αποκλεισει), να μην εχω τετοια φοβια....

 

λίζα μου εγώ λόγω του ότι το μωρό ερχόταν με το χέρι κολλημενο στο κεφάλι και παρόλλο που τραυματιστηκα αρκετα, όλα ήταν και είναι φυσιολογικότατα....

ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΟΒΙΕΣ....

 

 

Υ..Γ.: τι λέω η γυναίκα μεσημεριατικο :oops::oops:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ13 πάμε μαζί μια βόλτα στο cosmopolitan...οι παιδούλες του parents

 

 

 

 

Koίτα να δεις ανυσηχίες που έχουμε οι κατά τα άλλα "έμπειρες" παντρεμένες με παιδιά, τρομάρα μας! Αλήθεια δεν απαντήσατε οι γνώστριες του G , που είναι το το G οέο! (κατα το που ναι η μπάλα οέο)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...