Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κριθαράκι στο μάτι,καμια ιδέα??


Recommended Posts

κορίτσια θέλω βοήθεια...η μικρη έβγαλε κριθαράκι στο μάτι,πήγαμε στο γιατρό μας έδωσε αλοιφούλα για 3 μέρες αλλά δεν είδα και καμία διαφορά.θα ξαναπάμε...αλλά μέχρι τότε έχει καμία καποια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω που ειχα βγαλει στο ματι μου ειχε δωσει ο οφθαλμιατρος αντιβιωση κολλυριο!και ακομη ενα κολλυριο για το ματι!και μου περασε μεσα σε 2-3 μερες!εχω ακουσει οτι αν βαλεις μητρικο γαλα στο κριθαρακι περναει αμεσως δεν ξερω αν υσχιει!

Link to comment
Share on other sites

μητρικό γάλα??δεν έχω...αλλα είμαι 7 μηνών έγκυος αυτό που έχω τώρα κάνει λες?εμας δεν έδωσε αντιβίωση για τη μικρή μονο αλοιφη αλλα καμία πρόοοδος..:(

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως, αν δεν το προλαβεις στην αρχη, (δηλ πριν καν εμφανιστει πρεπει να παρατηρησεις την κοκκινιλα που θα εξελιχθει σε πρηξιμο), τοτε η αλοιφη δεν μπορει να κανει τιποτα. εχει τυχει να βγαλει για 2 μηνες. καιφυσικα επειδη ειναι κορτιζονουχα, δεν κανει να βαλεις πανω απο 3 ή 4 ημερες.

παντως υπαρχει και παλιοτερο θεμα που ειχαμε αναφερθει αναλυτικα, αν θες να ψαξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπου υπάρχει θέμα, είχα γράψει κι εγώ. Το κριθαράκι αργεί πολύ να φύγει στα μωρά, εμένα η κόρη μου είχε βγάλει και της πέρασε μετα από 4-5 μήνες. Εντάξει, δεν ήταν πρησμένο όλον αυτό τον καιρό αλλά υπήρχε....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα το εξής, μου το είπε η παιδίατρος

 

ζέσταινα χαμομηλάκι και με αυτό έβρεχα ένα βαμβάκι και έκλεινα το μάτι του παιδιου και το χάιδευα με το βαμβάκι πάνω στο καπάκι του ματιού, όχι πολύ απαλά ούτε δυνατά....συνέχεια για 3 λεπτά ή όσο κάτσει το παιδί.....

 

το βαμβάκι να ποτίζεται με ζεστο χαμομήλι, το ξαναζεσταίνεις για να το ξαναχρησιμοποιήσεις, το κάνεις όσες φορές την ημέρα θές....σκοπός είναι με το τρίψιμο να σπάσει το κριθαράκι και να βγεί κάτι σαν τσιμπλα υγρή μέσα απο το μάτι (αυτό το πετυχαίνεις με το ζεστο χαμομήλι)

 

εμένα η δικιά μου είχε ένα σπυρί πάνω στο καπάκι του ματιού το οποίο ήταν εσωτερικό και με το τρίψιμο συνέχεια, κατάφερα και είδα να βγαίνει άσπρη τσίμπλα υγρή και έτσι άρχισε να υποχωρεί!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα το εξής, μου το είπε η παιδίατρος

 

ζέσταινα χαμομηλάκι και με αυτό έβρεχα ένα βαμβάκι και έκλεινα το μάτι του παιδιου και το χάιδευα με το βαμβάκι πάνω στο καπάκι του ματιού, όχι πολύ απαλά ούτε δυνατά....συνέχεια για 3 λεπτά ή όσο κάτσει το παιδί.....

 

το βαμβάκι να ποτίζεται με ζεστο χαμομήλι, το ξαναζεσταίνεις για να το ξαναχρησιμοποιήσεις, το κάνεις όσες φορές την ημέρα θές....σκοπός είναι με το τρίψιμο να σπάσει το κριθαράκι και να βγεί κάτι σαν τσιμπλα υγρή μέσα απο το μάτι (αυτό το πετυχαίνεις με το ζεστο χαμομήλι)

 

εμένα η δικιά μου είχε ένα σπυρί πάνω στο καπάκι του ματιού το οποίο ήταν εσωτερικό και με το τρίψιμο συνέχεια, κατάφερα και είδα να βγαίνει άσπρη τσίμπλα υγρή και έτσι άρχισε να υποχωρεί!

 

Toχαμομήλι στο μάτι μπορεί να προκαλέσει αλλεργίες πρηξιμο και μολύνσεις. Το καλύτερο για να καθαρίσεις το ματάκι είναι τα "δάκρυα" και ο φυσιολογικός ορός με αποστειρωμένη γάζα. Αυτά δεν είναι δικά μου λόγια αλλά συμβουλές πολύ καλού οφθαλμίατρου που χαρακτηριστικά μου είχε αναφέρει ότι έχουν έρθει πολλά πρησμένα μάτια από χαμομήλι στο νοσοκομείο...

 

 

 

 

Και στην άλλη φίλη που ρώτησε για το μητρικό γάλα, ναι το κριθαράκι φεύγει σε μια μέρα αν στάξεις μητρικό γάλα από το στήθος στο ματάκι του μωρού. Η παιδίατρος μάλιστα μου είχε πει να καθαρίζω τα ματάκια της μικρής με αποστειρωμένη γάζα - όχι βαμβάκι- και μητρικό γάλα (κατευθείαν στη γάζα από το στήθος).

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια θέλω βοήθεια...η μικρη έβγαλε κριθαράκι στο μάτι,πήγαμε στο γιατρό μας έδωσε αλοιφούλα για 3 μέρες αλλά δεν είδα και καμία διαφορά.θα ξαναπάμε...αλλά μέχρι τότε έχει καμία καποια ιδέα??

Επίσκεψη - φυσικά - πάλι στον οφθαλμίατρο, υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί το παιδί αντιβίωση. Ο γιος μου είχε πάθει παλιότερα κάτι αντίστοιχο που όμως τελικά ήταν τσίμπημα/μόλυνση από κουνούπι.

 

Εντωμεταξύ, προσωπικά συνιστώ πλύσεις με χαμομήλι που από αρχαιοτάτων χρόνων δεν πείραξε κανέναν (ούτε εμένα που είχα/έχω θέμα με αλλεργίες και τα μάτια μου γενικότερα).

Τα περιστατικά που αναφέρουν οι σύγχρονοι οφθαλμίατροι ίσως έχουν να κάνουν με ανθρώπους που αρκέστηκαν μόνο στο χαμομήλι και δεν πήγαν στον γιατρό τους για τα περαιτέρω.

 

Περαστικά στο παιδί!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια να σας πω τι μου εκανε εμενα η μαμα μου που εβγαζα καθα τρεις κ λιγο κριθαρακι κ χαλαζιο.μολις αρχιζε να φαινεται επαιρνε ενα κεφαλακι σκορδο το καθαριζε κ με την μυτη του μου ετρειβε το σπυρακι,επισης ερχοταν σπιτι η νονα μου πριν ξυπνησω καλα καλα κ πλυθω κ αρχιζε τις μουτσες.την λενε μαρια αλλα δεν ηταν παρθενα.το δε χαμομηλι εδινε κ επαιρνε...παλια γιατροσοφια της γιαγιας τα οποια καπου καπου εκαναν δουλεια.κατα ενα περιεργο τροπο το κριθαρακι εφευγε μετα το σκορδο.τωρα για τις μουτσες απο μαρια κ παρθενα αμα βρειτε πειτε κ σε μενα:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μάλλον βγαλαμε κι εμείς κριθαράκι... Χτες το βράδυ παρατήρησα ένα μικρό άσπρο μπιμπικάκι στο άνω βλέφαρο της κόρης μου η οποία έιναι 14 μηνών. Σήμερα το πρωί έχει κοκκινίσει η περιοχή του βλεφάρου πάνω από το μπιμπικάκι κι έχει πρηστεί ελαφρώς. Ξέρω ότι το σκόρδο κάνει πολλή δουλειά σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά κάνει να βάλω στο ματάκι του μωρού? Θα πάρω και τον γιατρό τηλ.. Έτυχε σε καμιά άλλη μανούλα να αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο πρόβλημα στο παιδάκι της?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να γνωριζετε -γενικα- πως ο,τι εχει σχεση με το ματι, εχει αργη αναρρωση..

Απο ενα απλο κριθαρακι μεχρι επιπεφυκιτιδα που λεει ο λογος.. Κανουμε τη θεραπεια που μας συστηνει ο γιατρος αλλα δεν απογοητευομαστε αν δεν δουμε αποτελεσματα με την πρωτη...

Πλυσεις με χαμομηλακι -λενε πως- βοηθουν, εγω δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα..

Σχολαστικος καθαρισμος με γαζουλα και φυσιολογικο ορο, καθαρη πετσετουλα και μαξιλαροθηκη και θα περασει..

 

Περαστικα.... :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

O μπαμπάς μου έβγαζε συχνά μια εποχή. Το καταπολεμούσε με σκόρδο. Το έκαιγε στις 2-3 μέρες.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το σκορδο οταν το ειχα πρωτοακουσει ειχα γινει εξαλλη!αν ειναι δυνατον!!σκορδο στο ματι;;;και ομως οταν το ειδα με τα ματια μου να υποχωρει οταν ειχε βγαλει ο αντρας μου αναθεωρησα......:roll:τωρα σε παιδακι δεν ξερω....

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

για το σκορδο οταν το ειχα πρωτοακουσει ειχα γινει εξαλλη!αν ειναι δυνατον!!σκορδο στο ματι;;;και ομως οταν το ειδα με τα ματια μου να υποχωρει οταν ειχε βγαλει ο αντρας μου αναθεωρησα......:roll:τωρα σε παιδακι δεν ξερω....

Δεν το βάζεις μέσα στο μάτι, το ακουμπάς πάνω στο κριθαράκι.

 

Είπα ότι το έκανε ο μπαμπάς μου, λογικά θα πρέπει να τον έκαιγε αλλά ήταν αποτελεσματικό.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμεις το έχουμε απο τα Χριστούγεννα....τελευταία επίσκεψη στον γιατρό,πρίν απο 4 μέρες,μας είπε να συνεχίσουμε fucidin αλοιφούλα και καθαρισμό με πανάκια ειδικά για τα βλέφαρα.Του είπα πως ανησυχώ μήπως μείνει μόνιμο και μου λέει αποκλείεται,αν δεν φύγει εως το πάσχα θα κάνουμε χειρουργείο:shock:.Του δίνει ελαφριά νάρκωση και του το καθαρίζει.Σήμερα έμαθα πως το παιδί μιας γνωστής μου έκανε επέμβαση αλλα του έχει αφήσει μόνιμο σημαδάκι.

Πάντως πριν είχα πάει σε δύο άλλους γιατρούς οπου ο πρώτος μου είπε χαμομήλι και ο άλλος μου είπε απαγορεύεται δια ροπάλου.Αντε τώρα βρες άκρη.Οπως και να έχει προκοπή δεν είδαμε:roll:

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο γιατρό και μας έδωσε κι εμας fucidin. Μου είπε πως ελαφρως ζεστές κομπρεσούλες με νερό στο μάτι κάνουν καλό. Οσο για το χαμομήλι από ότι έχω διαβάσει δεν κάνει να βάλουμε στο μάτι (αν και περιέργο!) κι έτσι θα το αποφύγω. Το σκόρδο το έχω δοκιμάσει στον αδελφό μου και σε μια ξαδέλφη μου και το κριθαράκι εξαφανίστκε την επόμενη μέρα! Απλά από οτι καταλαβα τους έτσουζε πάρα πολύ! Γι αυτό σκέφτομαι αν κάνει να το βάλω στο μωρό... και ΠΩΣ το βάζω κάτι τέτοιο σ΄ενα 14 μηνο που δεν κάθεται με τίποτα!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

το μάτι της μικρής μου (2 χρονών) είναι χάλια . έχει ένα σπυρί εξωτερικά στο βλέφαρο και ένα εσωτερικα. έχω την εντύπωση οτι ετοιμάζεται να βγάλει και στο πάνω βλέφαρο. Πήγαμε στο Παίδων. Μας έδωσε η γιατρός θεραπεία 15 ημερών με fucidin tobratex και augmetin αντιβίωση. δεν κάθεται με τίποτα να της βάλω κομπρέσες, δεν κάθεται με τίποτα να της βάλω αλοιφές. Προσπάθησα με το ζόρι το μονο αποτέλεσμα που είχα ήταν να ματώσει το σπυρι και να γεμίσει το μάτι της αίμα. Φοβήθηκα πολύ. Την λυπήθηκα πολύ. την είχα αγκαλιά έκλαιγε και με χτύπαγε.. στενοχωρήθηκα. μόνη μου ελπίδα είναι να πιει την αντιβίωση και να μην την πειράξει.... Θεε μου δεν ξέρω τι να κάνω.... δεν αντέχω να βλέπω το παιδάκι μου έτσι.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Με σκόρδο είχα καταπολεμήσει κι εγω το δικό μου αλλά για παιδί δεν ξέρω...

Τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα ακουμπούσα το σκορδάκι στο μάτι μου για δευτερόλεπτα-μην φανταστείτε-και την άλλη μέρα εξαφανιζόλ!

Eπίσης ήπια πίεση και εντριβή στην περιοχή ίσως με μια μπατονέτα βοηθα να παροχετευτεί το υγρό που περιέχεται στο χαλάζιο και να υποχωρήσει.

Αντε κάντα τώρα αυτά βέβαια σε παιδί!

Link to comment
Share on other sites

εγω κορίτσια τα παράτησα....δεν βάζω τιποτα.Εμένα καθόταν αλλα δεν εβλεπα καμια βελτίωση.Εδω και λίγες μέρες εχει μειωθεί πάρα πολύ.Ελπίζω να φυγει γιατι τι εχουμε 4 μηνες τωρα.

Elpidaz ελπίζω η αντιβίωση να κάνει δουλειά γιατι ετσι πως τα περιγράφεις δεν βλέπω αλλη λύση....Παντως θέλει πολύ υπομονη,μπορει να κανει και 5 μηνες για να φύγει.

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

το μάτι της μικρής μου (2 χρονών) είναι χάλια . έχει ένα σπυρί εξωτερικά στο βλέφαρο και ένα εσωτερικα. έχω την εντύπωση οτι ετοιμάζεται να βγάλει και στο πάνω βλέφαρο. Πήγαμε στο Παίδων. Μας έδωσε η γιατρός θεραπεία 15 ημερών με fucidin tobratex και augmetin αντιβίωση. δεν κάθεται με τίποτα να της βάλω κομπρέσες, δεν κάθεται με τίποτα να της βάλω αλοιφές. Προσπάθησα με το ζόρι το μονο αποτέλεσμα που είχα ήταν να ματώσει το σπυρι και να γεμίσει το μάτι της αίμα. Φοβήθηκα πολύ. Την λυπήθηκα πολύ. την είχα αγκαλιά έκλαιγε και με χτύπαγε.. στενοχωρήθηκα. μόνη μου ελπίδα είναι να πιει την αντιβίωση και να μην την πειράξει.... Θεε μου δεν ξέρω τι να κάνω.... δεν αντέχω να βλέπω το παιδάκι μου έτσι.

 

Την αλοιφή θα του την βάζεις αφού έχει αποκοιμηθει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πείτε μου για το σκόρδο. Πως το κάνουμε; Έχει ο άντρας μου πρόβλημα με χαλάζιο 2 χρόνια τώρα και συνέχεια κάνει μικροεπεμβάσεις για να του τα αφαιρέσουν.

Οι αλοιφές και τα κολλύρια δεν του κάνουν τίποτα...

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πείτε μου για το σκόρδο. Πως το κάνουμε; Έχει ο άντρας μου πρόβλημα με χαλάζιο 2 χρόνια τώρα και συνέχεια κάνει μικροεπεμβάσεις για να του τα αφαιρέσουν.

Οι αλοιφές και τα κολλύρια δεν του κάνουν τίποτα...

 

Κόβεις μια μικρή σκελίδα και απο το κομμένο της μέρος την ακουμπάς ελαφρά πάνω στο σημείο του βλεφάρου που πάσχει μόνο απο την εξωτερική του πλευρά εννοείται. Εγώ το άφηνα για περίπου 15-20 '' και το έκανα κι άλλες φορές μέσα στην ήμέρα.Συνήθως σε 1-2 24ωρα είχε εξαφανιστεί. Υπάρχει πιθανότητα να επανεμφανιστεί στο μήνα και ξανά για 2-3 μήνες.Επαναλαμβάνεις μέχρι να εκριζωθεί.

Αυτό έκανα εγώ.Ελπίζω να πετύχει και σε σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...