Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαπι της επομενης μερας????


Recommended Posts

τι εννοείς ότι η απόξεση είχε αποτύχει? δηλαδή ενώ είχες κάνει απόξεση το έμβρυο είχε μείνει μέσα σου? για εξήγησέ το λίγο γιατί μάλλον έχω φρικάρει...

 

ναι κατι τετοιο ειχε μεινει και αιμα στην μητρα

δεν ρωτησα και πολλα πολλα μεσα στην απελπισια μου δεν ρωτησα λεπτομερειες πηγα νοσοκομειο με αφορητους πονους στην κοιλια και με βαλανε αμεσως για υπερυχο και στο χειρουργειο

μετα μου ειπαν απλα οτι ειχε αποτυχει η αποξεση το εμβρυο ηταν πολυ μικρο και συμβαινει καποιες φορες

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το χάπι της επόμενης μέρας, είναι ένα, το παίρνεις εφάπαξ. Παλιότερα ήταν δύο, στη μισή δόση που τα έπαιρνες με διαφορά κάποιων ώρων, δε θυμάμαι πόσων.

Και για την κοπέλα που είπε για τη συνταγή γιατρού, δε χρειαζεται πλέον, μετά από οδηγία του ΕΟΦ.

Πιθανότερες κ συχνότερες παρενέργειες είναι η διαταραχή του κύκλου για τους επόμενους 1-2 μήνες.

Ονομάζεται επείγουσα αντισύλληψη, αλλά δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης.

Καλή τύχη

 

Βασικα ναι ητανε 2, πριν 8-9 χρονια το χα παρει και μαλιστα ηταν οταν ειχε πρωτοβγει η οδηγια για συνταγη γιατρου. τι να πεις οτι θελουνε κανουνε κθε λιγο και λιγακι αλλαζουν αυτα, αλλα μαλλον εχουν κρατησει το παλιο κουτακι γιαυτο γραφει ακομα για τη συνταγη πισω...

 

@kathrinoula αυτα με τα χαπια τα χω φυσικα σταματησει τα κανα πολυ παλια, ειπα αφου δεν επαθα τιποτα κ εκανα 2 παιδια σχεδον με το κοιταγμα που λενε, ειμαι πολυ τυχερη γιατι εχω ακουσει πως μπορεις να κανεις μεγαλη ζημια ετσι. Γενικα θελει προσοχη με τα χαπια οταν εχουν να κανουν με γυναικολογικα, μπορει να παθεις τα παντα απο αυτο που επαθε η φιλη μας επειδη πηρε πολλα μεχρι δε ξερω κι εγω τι...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αν ειναι πολυ ψειρας ο φαρμακοποιος δεν το δινει χωρις συνταγη παλια ήταν έτσι.τωρα πρέπει να έχεις μέχρι διετίας συνταγή.όποτε καλο ειναι να έχεις πάρει μία συνταγη απο τον γιατρο και ας την να υπαρχει.εμένα πάλι με είχες κράξει πάντως ο γιατρος γιατι είχα κυστες όταν το είχα πάρει κ μπορούσε να προκαλέσει αιμοραγίες για αλλες παρενεργειες δεν είχε βάλει τις φωνες:mad:

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρειάστηκα το χάπι δυο φορες στην διάρκεια που με τον αντρουλη μου ειμασταν γκόμενοι... Το μονο αρνητικο που θα παρατηρήσω ήταν οτι μου διέλυσε τον κυκλο(τοτε ειχα σταθερότατο κύκλο 28ημερών ακριβως -τωρα μετα την γέννα εχω παει στις 30-32μέρες...) και τους επόμενους δυο μηνες μετά την λήψη του χαπιου ειχα κάθε μήνα δυο φορές περίοδο....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ το έχω πάρει 2 φορές στο παρελθόν. Δεν είχα καμμία παρενέργεια , σε φίλη μου που έτυχε και το πήρε παρουσίασε όλες τις παρενέργειες που γράφει το χαρτάκι του...

Πάντως όταν μίλησα με το γιατρο μου στο τηλέφωνο μου είχε πει ότι την ημέρα που είχαμε το "ατύχημα" δεν υπήρχε περίπτωση σύλληψης...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Π.χ. αν έχεις κύκλο 28 μέρες και τώρα είσαι στην 26η, ε, μην το πάρεις!Αν όμως είσαι 12η, να το πάρεις και να μη σκεφτείς τις παρενέργειες...

 

Αυτό δεν είναι απόλυτο… εγώ στο παρελθόν (πριν 10 χρόνια) έμεινα έγκυος την μέρα που θα μου ερχόταν η περίοδος (και έπαιρνα και αντισυλληπτικά).

 

Kathrinoula το χάπι το πήρα και εγώ το προηγούμενο μήνα (είχαμε την ίδια ατυχία) και το μόνο που έπαθα ήταν τις πρώτες μέρες, ένιωθα κόπωση και όλο το καιρό και μέχρι τώρα (1,5 μήνα μετά) έχω ανεπτυγμένη όρεξη για φαγητό (έβαλα 2 κιλά).

 

Γνώμη μου είναι να το πάρεις όσο ποιο σύντομα μπορείς αλλά από εκεί και πέρα να πας σε έναν γιατρό και να συζητήσεις το θέμα της αντισύλληψης. Τώρα θα μου πεις «και εσύ που έπαιρνες αντισυλληπτικά χάπια, έμεινες έγκυος». Ναι έμεινα αλλά ο βλάκας τότε δούλευα σε bar, έπινα και κάπνιζα και το χάπι δεν ενεργούσε σωστά. Γιʼ αυτό και μετά έτρεχα για έκτρωση…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Κι εγω το εχω παρει στο παρελθον 2-3 φορες.Τη πρωτη φορα ειχα ρωτησει το γιατρο μου ,τις επομενες το πηρα απο μονη μου χωρις συνταγη γιατρου.Για την ωρα δε νιωθω να εχω παθει κατι και ειμαι και εγκυος αυτη τη στιγμη...και μαλιστα εμεινα εγκυος με τη μια χωρις καν να ειμαι στις γονιμες μερες μου και χωρις καν να το εχουμε προγραμματισει.

Προσωπικα θα σου ελεγα να το παρεις χθες αν γινεται...τοσο αμεσα.Ειμαι εντλως κατα των εκτρωσεων...αλλα το να σκεφτεσαι αυτη τη στιγμη οτι ενταξει δεν πειραζει και να μεινεις εγκυος ακομα κι αν δε το θελει ο φιλος σου θα το μεγαλωσεις μονη σου...συγγνωμη αλλα αυτα τα θεωρω λιγο ανωριμες σκεψεις.καλη μου τα παιδακια καλο ειναι να ερχονται στη ζωη μεσα σε μια οικογενεια αγαπημενη που να μπορει α τους προσφερει οσα τους αξιζουν.Εισαι πολυ μικρη ακομα...μη βιαζεσαι.Εφοσον μπορεισ να προλαβεις κατι...κανε το.Αποψη μου παντα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα σας ευχαριστω πολυ ολες δεν μπορω να απαντησω στη καθε μια ξεχωριστα για αυτο γραφω για ολες...!!!πηρα το πρωι το γυναικολογο και μου ειπε να το παρω το χαπι και οτι το μονο προβλημα που μπορει να μου δημιουργηθει ειναι διαταραχη στο κυκλο.!!!ας ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα και οτι ηταν η τελευταια φορα που χρειαστηκε να μπω σε αυτη τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό δεν είναι απόλυτο… εγώ στο παρελθόν (πριν 10 χρόνια) έμεινα έγκυος την μέρα που θα μου ερχόταν η περίοδος (και έπαιρνα και αντισυλληπτικά).

 

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία να αναλύσω αντισυλληπτικά και εγκυμοσύνη και μη δράση αντισυλληπτικών...Βαριέμαι ταμάλα...

 

Εγώ το είπα ως έναν ΓΕΝΙΚΟ κανόνα στην κοπέλα η οποία είχε αμφιβολίες και δεν ήθελε να πάρει το χάπι λόγω παρενεργειών...Εννοείται πως το καλύτερο ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ εγκυμοσύνη είναι να το πάρει, αλλά αν φοβάται τόσο...τι να πω...Κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και κάθε κοπέλα γνωρίζει τον οργανισμό της...Π.χ. εγώ ξέρω ακόμα και πότε έχω ωορρηξία οπότε αν είχα ατύχημα 21η μέρα και ΔΕΝ ήθελα εγκυμοσύνη ΔΕ θα έπαιρνα χάπι, γιατί ξέρω ότι ο κύκλος μου είναι 25-26 μέρες και κατά 99% δε θα είχα μείνει έγκυος...Για το 1% θα το ρίσκαρα (ΕΓΩ προσωπικά πάντα) ΑΝ φοβόμουν τις παρενέργειες των χαπιών...

 

Τέλος πάντων, όπως είπα, βαριέμαι να αναλύω περισσότερο, όποιος κατάλαβε τι εννοώ, κατάλαβε...Αποχωρώ ησύχως...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ΡΗΜΑΔΌΧΑΠΟ ΕΊΝΑΙ !!! να το αποφευγεται ....!

υπάρχει σορία παρενεργειων που δνε αναγράφονται καν ! θα μου πεις κι αν σου τύχει ...! οκ ...αλλα κατα μεσό όρο αναφερεται η χρήση του μια φορα το 12μηνο ...! το νου σας με το ρημάδι !

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα τι μου κανετε εγω δεν ειμαι καλα....και το ενα απο τα προβληματα μου ειναι οτι μου φταινε οι αντρες...το χαπι το πηρα εχτες οπως μου ειπε ο γιατρος και ολα μια χαρα..μονο που σημερα στα καλα καθουμενα πεθαινω στους πονους κατω χαμηλα μου περναει για λιγο και μετα αντε παλι αυτο το εχω παθει απο τις 3:30 και μετα και οι πονοι εχουν διαρκεια 10λεπτου και το χειροτερο ειναι δεν το σηκωνει ουτε ο γυναικολογος μου ο οποιος παρεπιπτοντως δεν εχει ιατρειο σημερα και για να τον βρεις στο κινητο πρεπει να κανεις 6 ταματα στη παναγια της τηνου ουτε ο φιλος μου το σηκωνει τα νευρα μουυυ και ταυτοχρονα πονααααω..!!!ξερετε τι μπορει να συμβαινει..???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ελπιζω γιατι νταξει πανω κατω δαγκωνοντας κανενα μαξιλαρι αντεχεται απλα να μην ειναι κατι σοβαρο...

 

Γιατι δεν παιρνεις τηλεφωνο το γιατρο σου να τον ρωτησεις αν σε αφηνει να παρεις ενα παυσιπονο? Εγω ειχα παρει γιατι ειχα τους ιδιους πονους που ειναι σαν της περιόδου....

 

 

 

σορυ τωρα διαβασα οτι δεν το σηκώνει....σορυ!

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις τηλεφωνο το γιατρο σου να τον ρωτησεις αν σε αφηνει να παρεις ενα παυσιπονο? Εγω ειχα παρει γιατι ειχα τους ιδιους πονους που ειναι σαν της περιόδου....

 

 

 

σορυ τωρα διαβασα οτι δεν το σηκώνει....σορυ!

ναι βλεπεις εχω μπλεξει με εξυπνο γιατρο...αν δεν ειχε βεβαια αυτο το ελλατωμα θα ηταν υπεροχος....λες να παρω κανενα παυσιπονο???

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει και γω μια φορα το χαπι.ηταν ενα οχι δυο και το πηρα χωρις συνταγη καιγω. εμενα ομως μετα απο 3 μερες αν θυμαμαι καλα ειχα αιμα. παααααρααααα πολυυυ αιμα ομως που λογικα ηταν αιμοραγια πλεον. ειχα ρωτησει τη φαρμακοποιο γιατι ημουν εκτος και δεν μπορουσα να παω στη γιατρο μου και μου ειπε οτι αν ειναι ετσι να παω στο νοσοκομειο γιατι δεν τις φαινοταν φυσιολογικο. (μιλαμε εβγαζα τη σερβιετα τουλαχιστον 1 κιλο βαρος) βασικα πριν δω τοσο αιμα και πριν παω στη φαρμακοποιο ειχα παρει και τηλ στη γιατρο μου η οποια μου ειπε οτι ναι μεν ειναι οκ το αιμα αλλα θα πρεπει να με δει απο κοντα. τελικα δεν πηγα στη γιατρο αλλα ουτε και πουθενα αλλου. εμεινα αλλη μια μερα και αρχισε και λιγοστευε. ολο το αιμα κρατησε συνολικα 5-6 μερες. και μια λεπτομερια ειναι οτι ηταν καλοκαιρι και δε περιμενα ναναι κατι σημαντικο ολο αυτο και τη 2η μερα που ειχα δει αιμα ειχα βαλει απλα ενα ταμπον και εκανα μπανιο στη θαλασσα. μαλλον και αυτο βοηθησε να το παθω ολο αυτο. οσο για τον κυκλο που ειπε μια κοπελα ναι ειχε τις αλλαγες του. ασε που μετα απο αυτο σε 2 βδομαδες ειχα και περιοδο και ηταν εξαντλητικο ολο αυτο για τον οργανισμο μου...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια και κυριες καλησπερα τι κανετε??θελω να κανω μια ερωτηση...πηρα το χαπι της επομενης μερας οπως σας ειχα πει και μετα απο 4 μερες περιπου (τελη μαιου)αδιαθετησα που σημαινει αποβολη ωαριου σωστα??απο τοτε δεν εχω ξανααδιαθετησει και εχω κατι περιεργα συμπτωματα υπαρχει περιπτωση μια στις χιλιες για εγκυμοσυνη???περιμενω τις απαντησεις σας φιλια και συγννωμη για την ενοχληση..!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μιλήσεις με την γιατρό σου γι αυτό. Απο οτι εγω γνωρίζω το χάπι της επόμενης ημέρας δεν αποκλείει την εγκυμοσυνη απλά μειώνει τις πιθανότητες,αλλα μην πανικοβάλεσαι απο την στιγμη που αδιαθέτησες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. TIP: το χάπι μπορεί να προκαλέσει ανωμαλία στον κύκλο σου κ να αδιαθετήσεις νωρίτερα (εξού κ τα συμπτώματα).

Link to comment
Share on other sites

αχχχ υπαρχει θεος περιμενα μια απαντηση πως και πως...λες εε βασικα τα συμπτωματα που εχω δεν κολανε με αδιαθεσια για αυτο ανησυχω...ναι μου το ειχε πει ο γιατρος για τη διαταραχη του κυκλου και αδιαθετησα αμεσως μετα απο λιγο οποτε λεω αυτο εννοουσε...τωρα τα νεα απο δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...