Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Λοιπόν θέλω να εκθέσω κάτι, χωρίς σε καμια περίπτωση να θέλω να υποτιμήσω ή να προσβάλω καθηγητές των δημόσιων σχολείων... Απλά θέλω να εκθέσω τη νοοτροπία... Μιλούσα τις προάλλες με μια κυρία 60ρα που μόλις εκείνη τη στιγμή γνώρισα από κοινή γνωστή. Πιάσαμε κουβέντα και μου έλεγε "Α και ο γιος μου είναι καθηγητής μουσικής και μαθηματικός... Άστα και δουλεύει σε ιδιωτικό σχολείο και κουράζεταιιιιιιιιι! Αχχχχχ, λέω παιδί μου, να διοριστείς στο δημόσιο, να ξεκουραστείς επιτέλους!!!" :shock: Η πλάκα είναι ότι εγώ δεν το έπιασα με την πρώτη τί εννοούσε (ή δεν ήθελα να το πιστέψω ίσως...) και τη ρώτησα τί εννοούσε. Μου απάντησε: "Ξέρεις παιδί μου πώς κουράζεται στο ιδιωτικό;;; Τί να ετοιμάζει τα παιδιά για γιορτές, για συναυλίες, τι να σου λέω τώρα.... Ενώ άμα θα πάει στο δημόσιο, ένα μάθημα και τέλος... Το ίδιο πράγμα είναι;;; Αχ, κουράζεται το παιδάκι μου..." (30 χρονών μαντράχαλος το παιδάκι της!!!) Καλά περιττό να πω ότι είχα μείνει κάπως έτσι :shock::shock::shock::shock::shock:. Τόσο ωμή τοποθέτηση δεν είχα ξανακούσει!

Και μετά μου λένε οι γονείς μου να στείλω τη μικρή σε δημόσιο... Αναρωτιέμαι πόσους δασκάλους\καθηγητές - φωτεινές εξαιρέσεις θα βρει εκεί και πόσο οργανωμένη δουλειά θα γίνεται εκεί... (Να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το δημοσίευσα στη σωστή ενότητα...)

 

 

οχι οτι δεν σκεφτονται κ πολλοι νεοι ετσι αλλα αυτη γενικα ειναι η αντιληψη των μεγαλων για το δημοσιο.δεν ειναι ετσι ομως τα πραγματα.κ εμενα μου λεγανε οτι τωρα θα καθομαι κ με εμιαναν τα νευρα μου.ημουν 25 χρονων ,τι να κατσω;;κ τωρα που ειμαι 37 το ιδιο τρεχω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μακάρι να "μπορούσα" να το πω και εγώ αυτό!

Είμαι νηπιαγωγός ειδικής αγωγής. Όσο ήμουν σε σχολείο (γιατί τώρα είμαι σε ΚΕΔΔΥ) γυρνούσα σπίτι και έπεφτα στο κρεβάτι και δεν μπορούσα να κουνηθώ. Κάθε απόγευμα περνούσα πάνω από 4 ώρε σχεδιάζοντας τις δραστηρι΄ποτητες της επόμενης μέρας και διαβάζοντας (γιατί το διάβασμα δεν σταματά ποτέ). Όσο για γιορτές.....υπερπαραγωγές! Σκηνοθεσία, κοστούμια, μουσικές, τραγούδια, ποήματα....όλα οι νηπιαγωγοί (4 ήμασταν) και μας έπαιρνε γύρω στους 3 μήνες να οργανώσσουμε τη γιορτή!

Κάτι ανάλογο έβλεπα και στη μητέρα μου που ήταν φιλόλογος σε λύκειο. Συνταξιοδοτήθηκε φέτος το καλοκαίρι. Μέχρι να βγει στη σύνταξη κάθε μέρα περνούσε 4-5 ώρες κλεισμένη στο γραφείο της διορθώνοντας, ετοιμάζοντας ασκήσεις και σημειώσεις και διαβάζοντας. Κάθε χρόνο έφτιαχνε καινούριο υλικό για τους μαθητές της (έφτιαχνε, όχι συμπλήρωνε το ήδη υπάρχον) ανάλογα με τις δυνατότητες του κάθε τμήματος. Επίσης, στα διαλείμματα βοηθούσε τους πιο αδύνατους μαθητές, αλλά και όσους ήθελαν επιπλέον ασκήσεις και έλυνε απορίες. Κοινώς σπάνια έκανε διάλειμμα.

Σίγουρα υπάχρουν και εκπαιδευτικοί που είναι κακοί στη δουλειά τους (και γω έχω πετύχει αρκετούς στην μαθητική και επαγγελματική μου πορεία), αλλά σίγουρα δεν μπορούμε συλλήβδην να καταδικάζουμε όλους και να εκθειάζουμε άκριτα την ιδιωτική εκπαίδευση. Προσωπικά προσβάλλομαι όταν ακούω να λένε "οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου μόνο κάθονται και δενκάνουν τίποτα"......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου emmaki αυτά που περιγράφεις εσύ είναι οι φωτεινές εξαιρέσεις!!! Όχι απλά οι εξαιρέσεις, αλλά οι ΦΩΤΕΙΝΕΣ εξαιρέσεις και μπράβο σου!!! Εγώ δε θεοποιώ τους ανθρώπους που δουλεύουν στην ιδιωτική εκπαίδευση απλά λέω ότι εκ των πραγμάτων, ακόμα και αυτοί που δεν έχουν λατρεία στη δουλειά τους (όπως φαίνεται να κάνεις εσύ), αναγκάζονται να είναι συνεπείς και να "κουραστούν" στην ιδιωτική εκπαίδευση, προκειμένου να κρατήσουν τη θέση τους. Φυσικά κανείς με το μαστίγιο δεν αγάπησε ποτέ τη δουλειά του αλλά κάποιοι τεμπελάκοι σίγουρα κινητοποιούνται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσι μου emmaki αυτά που περιγράφεις εσύ είναι οι φωτεινές εξαιρέσεις!!! Όχι απλά οι εξαιρέσεις, αλλά οι ΦΩΤΕΙΝΕΣ εξαιρέσεις και μπράβο σου!!! Εγώ δε θεοποιώ τους ανθρώπους που δουλεύουν στην ιδιωτική εκπαίδευση απλά λέω ότι εκ των πραγμάτων, ακόμα και αυτοί που δεν έχουν λατρεία στη δουλειά τους (όπως φαίνεται να κάνεις εσύ), αναγκάζονται να είναι συνεπείς και να "κουραστούν" στην ιδιωτική εκπαίδευση, προκειμένου να κρατήσουν τη θέση τους. Φυσικά κανείς με το μαστίγιο δεν αγάπησε ποτέ τη δουλειά του αλλά κάποιοι τεμπελάκοι σίγουρα κινητοποιούνται...

 

Να πω και κάτι αντίθετο;

Σε σχολέιο που ήμουν στη διπαλνή αίθουσα, προσπαθούσε η νηπιαγωγός να κάνει συτό που λέμε σωστή δουλειά με τα παιδιά. Χρειαζόταν όμως και τη βοήθεια των γονέων σε κάποια πράγματα, όπως π.χ. να φέρουν φύλλα ή κάποιο κουπάκι από γιαούρτι, ή να βοηθήσουν σε μια επίσκεψη συνοδεύοντας τα παιδιά όσες μαμάδες δεν δούελυαν (δεν ζητάμε φυσικά από τους γονείς να φύγουνα πό τη δουλειά τους για να βοηθήσουν στο σχολέιο!!!!)..... Το αποτέλεσμα; Καμία μαμά, ποτέ όλη τη χρονιά, δεν προθυμοποιήθηκε να κάνει αυτό που έλεγε η νηπιαγωγός! Αυτή η νηπιαγωγός τι θα κάνει; Η συγκεκριμένη προσπάθησε πολλές φορές να πέισει τους γονείς για την ανάγκη της συνεργασίας σχολείο-σπιτιού και αφού απέτυχε παταγωδώς, έκανε τα πάντα μόνη της, με δικά της προσωπικά έξοδα (π.χ. μας έβαζε όλους τα Σαββατοκύριακα να τρώμε γιαούρτια, που αγόραζε η ίδια, το τονίζω αυτό, για να μπορεί να κάενι κάποια κατασκευή με τα παιδιά τη Δευτρέα. Ή βγαίναμε όλοι μαζί βόλτες και μαζέυαμε φύλλα και πέτρες και χώμα κλπ κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι αντίθετο;

Σε σχολέιο που ήμουν στη διπαλνή αίθουσα, προσπαθούσε η νηπιαγωγός να κάνει συτό που λέμε σωστή δουλειά με τα παιδιά. Χρειαζόταν όμως και τη βοήθεια των γονέων σε κάποια πράγματα, όπως π.χ. να φέρουν φύλλα ή κάποιο κουπάκι από γιαούρτι, ή να βοηθήσουν σε μια επίσκεψη συνοδεύοντας τα παιδιά όσες μαμάδες δεν δούελυαν (δεν ζητάμε φυσικά από τους γονείς να φύγουνα πό τη δουλειά τους για να βοηθήσουν στο σχολέιο!!!!)..... Το αποτέλεσμα; Καμία μαμά, ποτέ όλη τη χρονιά, δεν προθυμοποιήθηκε να κάνει αυτό που έλεγε η νηπιαγωγός! Αυτή η νηπιαγωγός τι θα κάνει; Η συγκεκριμένη προσπάθησε πολλές φορές να πέισει τους γονείς για την ανάγκη της συνεργασίας σχολείο-σπιτιού και αφού απέτυχε παταγωδώς, έκανε τα πάντα μόνη της, με δικά της προσωπικά έξοδα (π.χ. μας έβαζε όλους τα Σαββατοκύριακα να τρώμε γιαούρτια, που αγόραζε η ίδια, το τονίζω αυτό, για να μπορεί να κάενι κάποια κατασκευή με τα παιδιά τη Δευτρέα. Ή βγαίναμε όλοι μαζί βόλτες και μαζέυαμε φύλλα και πέτρες και χώμα κλπ κλπ κλπ....

 

Τα δέχομαι απόλυτα αυτά που λες... Η αδιαφορία δεν είναι πάντα από την ίδια πλευρά... Και δε μου λες τώρα; Εσύ τί θα έκανες αν ήθελες να βρεθεί το παιδί σου σε ένα πιο οργανωμένο περιβάλλον και να πάρει μια καλύτερη εκπαίδευση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα δέχομαι απόλυτα αυτά που λες... Η αδιαφορία δεν είναι πάντα από την ίδια πλευρά... Και δε μου λες τώρα; Εσύ τί θα έκανες αν ήθελες να βρεθεί το παιδί σου σε ένα πιο οργανωμένο περιβάλλον και να πάρει μια καλύτερη εκπαίδευση;

 

Θα μιλούσα με το δάσκαλο του παιδιού! Η συζήτηση ποτέ δεν έκανε κακό, αντιθετα ήταν πολλές φορές η αφορμή για να γίνει κάτι καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάντως σαν εκπαιδευτικός ψηφίζω ... ΙΔΙΩΤΙΚΟ !!! Η χώρα μας δυστυχώς είναι πολύ πίσω στο θέμα παιδεία και δεν το ρισκάρω τα παιδιά μου να πάρουν λάθος βάσεις! Δεν φταίνε οι εκπαιδευτικοί σε καμία περίπτωση! Ο δάσκαλος όπου και να πάει είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο δάσκαλος θα είναι ! Φταίει όμως το σύστημα ακόμα και οι ίδιοι οι γονείς! Ως επί των πλήστων στα δημόσια υπάρχει κοσμοσυρροή αλλοδαπών που ούτε ελληνικά μπορεί να μην μιλάνε!!!!! αντε λοιπον να εξηγήσουν οι δάσκαλοι λοιπον σε μια τάξη 30 παιδιών (!!!!!) σε παιδακια που δεν καταλαβαίνουν και σε παιδακια αγριμια λογω οικογενειακού background! (γονεις που λειπουν και παιδακια που μεγαλωνουν ολη μερα στους δρομουσ!!)

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Νινέτα, θα ήθελα να σου πω πως από έρευνα που έχω κάνει το τελευταίο διάστημα, πολλά ιδιωτικά σχολεία έχουν 30-35 παιδιά σε κάθε τμήμα, πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο για το τεράστιο ποσό που πληρώνουν οι γονείς. Να σκεφτείς πως τα δημόσια δημοτικά της περιοχής μου έχουν 20-25 παιδιά στο τμήμα! Επίσης, όλο και περισσότεροι γονείς μέσων κοινωνικών στρωμάτων, όπως διαπιστώνω από το φιλικό μας περιβάλλον (μεταξύ αυτών και εκπαιδευτικοί), "αναγκάζονται" λόγω κρίσης να στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσιο σχολείο, άρα λογικά το επίπεδο του δημοσίου θα ανέβει.

Τέλος, έχω ακούσει από συγγενή καθηγητή επί 25 χρόνια σε μεγάλο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο, ότι τα ιδιωτικά σχολεία δεν εξασφαλίζουν τα έξοδά τους λόγω μειωμένης προσέλευσης μαθητών, απολύουν καλοπληρωμένους, παλιούς και έμπειρους καθηγητές και στη θέση τους προσλαμβάνουν πολύ νεότερους με χαμηλότερους μισθούς.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη για το παιδί μου, αλλά κλίνω προς το δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός των παιδιών στην τάξη, είναι βέβαια ένα στοιχείο αλλά δεν επιλέγεις σχολείο σύμφωνα μόνο με αυτό. Αυτό που λες για τους παλιούς καθηγητές στα ιδιωτικά, έχει φτάσει και στα δικά μου αυτιά και με ανησυχεί... Είναι αλήθεια ότι όταν πέφτει το βιωτικό επίπεδο σε μια χώρα τα παρασύρει όλα προς τα κάτω και φυσικά και την ιδιωτική παιδεία... Το θέμα είναι ότι τα ιδιωτικά σχολεία την πενταετία 2004-2009 έκαναν εξωφρενικές αυξήσεις (όχι όλα βέβαια, κάποια μεγάλα πάντως σίγουρα) και αφού χάνουν τώρα τον κόσμο τους που έχει αγανακτήσει γενικώς, κάνουν πάλι λάθος και κατεβάζουν το επίπεδο του σχολείου προσλαμβάνοντας νέους χαμηλόμισθους καθηγητές, μη επενδύοντας τεχνολογικά κλπ. Ήθελα να ήξερα τί σκέφτονται. Δεν θα φανεί σε βάθος χρόνου (2-3 έτη) η πτώση του σχολείου;;; Τότε θα χάσουν κι άλλους μαθητές και θα το κλείσουν εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

To μονο που αποκλειεται ειναι να απολυθει παλιος και εμπειρος εκπαιδευτικος. Ενα σχολειο οταν προσλαμβανει εναν εκπαιδευτικο υποχρεουται να του κανει στην αρχη δοκιμαστικη περιοδο διοριστηριου δυο ετων. Αν κλεισει τα δυο ετη τοτε θα του κανει διοριστηριο για αλλα τεσσερα χρονια στο τελος των οποιων δεν φευγει με τιποτα εκτος και αν προκυψει σοβαρο πειθαρχικο και σε αυτο παρεμβαινει η πρωτοβαθμια. Υποχρεουται το σχολειο να τον κρατησει για παντα εκτος και κλεισει ή μειωθουν τα τμηματα οποτε παραμενει ο παλιοτερος εκπαιδευτικος. Αυτος που θα φυγει ενω εχει κλεισει 6ετια για εναν απο τους παραπανω λογους θεωρειται μονιμος εκπαιδευτικος και διοριζεται στο δημοσιο.

Αρα απαγορευεται σε σχολειο να διωξει εκπαιδευτικο που εχει διοριστηριο.

Ολα αυτα ειναι νομοθετημενα και οι εκπαιδευτικοι προστατευονται απο το νομο. Ακομη και οι μισθοι επειδη βγαινουν απο την πρωτοβαθμια πληρωνονται παντα μεσω τραπεζης γιατι αντιγραφα πηγαινουν στην πρωτοβαθμια. Για περισσοτερες πληροφοριες http://www.oiele.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να είναι έτσι kel και να ακολουθούν όλοι το νόμο... Πάντως πολλά σχολεία μειώνονται σε τμήματα αυτό είναι αλήθεια, οπότε ίσως εκεί να βρίσκουν κάποιο πάτημα ή δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Eπισης θα ηθελα να πω οτι αρπακολλατζηδες υπαρχουν παντου ομως ενα σχολειο που εχει ενα καλο ονομα που βασιζεται στη διαφημιση απο στομα σε στομα και οχι σε διαφημιστικα φυλλαδια δε θα διακινδυνευε το ονομα του με το να ριξει το επιπεδο του. Εγω παντως γνωριζω οτι σε τετοιες περιοδους ξεχωριζει η ηρα απο το σιταρι. Το σχολειο που σεβεται το ονομα του γινεται πιο ανταγωνιστικο κανοντας ακομη περισσοτερες παροχες π.χ. διαδραστικους πινακες ή εξτρα δωρεαν δραστηριοτητες.

Παντως 35 παιδια ειναι 2-3 τα ιδιωτικα που τα εχουν και για τα οποια γινεται ουρα π.χ. αρσακειο. Τα πιο πολλα ειναι γυρω στα 25, +- 2.

Συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα το συγχωνευσεων στο δημοσιο θα εχει 30 παιδια αλλα δεν θα εχει

α) τμηματα υποδοχης για τα αλλοδαπα παιδακια

β) ενισχυτικη διδασκαλια για τις μαθησιακες δυσκολιες

γ)ψυχοπαιδαγωγικη υποστηριξη και μαθησιακη αξιολογηση

δ) συμβουλευτικη για τους γονεις

ε) σχολικο ψυχολογο

στ) βοηθητικο προσωπικο

ζ)πληθωρα ειδικοτητων για δραστηριοτητες στη ευελικτη ζωνη

Αν λοιπον σκεφτουμε οτι ενα δημοσιο σχολειο θα εχει 30 παιδακια χωρις καμια υποστηριξη οσο και καλη διαθεση και επιθυμια να εχει ο εκπαιδευτικος χωρις την απαραιτητη στηριξη πως θα τα βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι kel και να ακολουθούν όλοι το νόμο... Πάντως πολλά σχολεία μειώνονται σε τμήματα αυτό είναι αλήθεια, οπότε ίσως εκεί να βρίσκουν κάποιο πάτημα ή δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο...

 

Αν μειωθει ο αριθμος των τμηματων παντως φευγουν οι νεοτεροι σε ηλικια. Σε ενα δημοτικο σχολειο ομως αυτο ειναι συνηθισμενο αφου οι πιο πολλοι νεοι δασκαλοι διοριζονται και φευγουν ετσι και αλλιως λογω του οτι το επιθυμουν. Οι παλιοι που μενουν το κανουν για τους εξης λογους:

1) δεν επιθυμουν να πανε στην περιφερεια λογω οικογενειακων υποχρεωσεων

2)εχουν ηδη πολλα χρονια στην ιδ. εκπαιδευση οποτε ειναι ευνοημενοι

3) για τα χρηματα

4)εχουν θεσεις ευθυνης ή ειναι συγγραφεις ή ακολουθουν επιστημονικες καριερες που μπορουν μεσω των ιδιωτικων σχολειων (π.χ. συγγραφικο εργο)

5) για λογους πεποιθησεων π.χ. παλιες Αρσακειαδες παραμενουν στα Αρσακεια ή απο τα ελληνογαλλικα ή λογω θρησκευτικων πεποιθησεων στα ορθοδοξα ή καθολικα σχολεια

Link to comment
Share on other sites

Eπισης θα ηθελα να πω οτι αρπακολλατζηδες υπαρχουν παντου ομως ενα σχολειο που εχει ενα καλο ονομα που βασιζεται στη διαφημιση απο στομα σε στομα και οχι σε διαφημιστικα φυλλαδια δε θα διακινδυνευε το ονομα του με το να ριξει το επιπεδο του. Εγω παντως γνωριζω οτι σε τετοιες περιοδους ξεχωριζει η ηρα απο το σιταρι. Το σχολειο που σεβεται το ονομα του γινεται πιο ανταγωνιστικο κανοντας ακομη περισσοτερες παροχες π.χ. διαδραστικους πινακες ή εξτρα δωρεαν δραστηριοτητες.

Παντως 35 παιδια ειναι 2-3 τα ιδιωτικα που τα εχουν και για τα οποια γινεται ουρα π.χ. αρσακειο. Τα πιο πολλα ειναι γυρω στα 25, +- 2.

Συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα το συγχωνευσεων στο δημοσιο θα εχει 30 παιδια αλλα δεν θα εχει

α) τμηματα υποδοχης για τα αλλοδαπα παιδακια

β) ενισχυτικη διδασκαλια για τις μαθησιακες δυσκολιες

γ)ψυχοπαιδαγωγικη υποστηριξη και μαθησιακη αξιολογηση

δ) συμβουλευτικη για τους γονεις

ε) σχολικο ψυχολογο

στ) βοηθητικο προσωπικο

ζ)πληθωρα ειδικοτητων για δραστηριοτητες στη ευελικτη ζωνη

Αν λοιπον σκεφτουμε οτι ενα δημοσιο σχολειο θα εχει 30 παιδακια χωρις καμια υποστηριξη οσο και καλη διαθεση και επιθυμια να εχει ο εκπαιδευτικος χωρις την απαραιτητη στηριξη πως θα τα βοηθησει?

 

Καλά δεν το συζητάμε! Εκτός από αυτά που έγραψες, το δημόσιο σχολείο δεν έχει και πολλά άλλα... Σοβαρό πρόγραμμα στις ξένες γλώσσες, ενισχυμένο πρόγραμμα παιδαγωγικά και καλλιτεχνικά στο υποχρεωτικό κομμάτι και άλλα... Εγώ συμμερίζομαι την αγωνία των εκπαιδευτικών στο δημόσιο που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους και δεν έχουν τα μέσα και την υποστήριξη... Εδώ ανησυχούν στο νηπιαγωγείο αν τα λεφτά που θα πάρει το σχολείο θα φτάσουν για πετρέλαιο του χρόνου...:?

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο ιδιωτικο σχολειο που εργαζομαι εχουμε παρα πολλα παιδια που οι γονεις τους ειναι εκπαιδευτικοι στο δημοσιο και καθε φορα που το συζηταμε μου λενε οτι δεν ειναι η ποιοτητα των εκπαιδευτικων που διαφερει αλλα ολα τα αλλα

 

Υ.Γ. βεβαια εμεις ειμαστε σχολειο που μπορει να πληρωθει απο ενα μισθωτο γιατι δε φανταζομαι οτι με 1200 ευρω μισθο θα μπορουσαν να το πανε το παιδι τους σε σχολειο των 10.000 ευρω. Ισως εκει δεν εχει μικρομισθωτους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω πάντως συμφωνώ με την άποψη της Νινέτας. Δυστυχώς στο δημόσιο για να πετύχεις καλό εκπαιδευτικό πρέπει να εχεις πολύ μεγάλη τύχη. Προσωπικά είμαι "καμμένη" και απο ιδιωτικό και απο δημόσιο, αλλά πιστεύω πως στο ιδιωτικό με αρκετό ψάξιμο μπορείς να βρείς το κατάλληλο και οι πιθανότητες να έχεις κάνει λάθος επιλογή μειώνονται αισθητά.

eNortjKzUjI0tLQ0NVOyBlwwFasC3A,,85.pngeNortjKzUjI0tLQ0NVWyBlwwFagC2w,,34.png
Link to comment
Share on other sites

Kel, ποια είναι η γνώμη σου για τα προγράμματα IB (PYP και MYP); Noμίζω ότι εάν καταλήξουμε σε ιδιωτικό, θα είναι μόνο σε σχολείο που θα δίνει πραγματική δυνατότητα για ΙΒ.

Link to comment
Share on other sites

Kel, ποια είναι η γνώμη σου για τα προγράμματα IB (PYP και MYP); Noμίζω ότι εάν καταλήξουμε σε ιδιωτικό, θα είναι μόνο σε σχολείο που θα δίνει πραγματική δυνατότητα για ΙΒ.

 

Eαν επιθυμειτε το παιδι σας να ακολουθησει σπουδες οπωσδηποτε στο εξωτερικο και δεν σας ενδιαφερει το ελληνικο πανεπιστημιο τοτε εννοειται πως θα διαλεξετε το ΙΒ. Πρεπει ομως να ειστε σιγουροι οτι δεν θα αλλαξουν καποια δεδομενα π.χ. θαμπορειτε να ανταποκριθειτε οικονομικα μετα απο αρκετα χρονια σε σπουδες αποκλειστικα στο εξωτερικο?

 

Απ'οτι γνωριζω δεν υπαρχει δημοσιο σχολειο με ΙΒ. Εαν υπαρχει ελπιζω καποιος να με διαψευσει.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι γνωριζω δεν υπαρχει δημοσιο σχολειο με ΙΒ. Εαν υπαρχει ελπιζω καποιος να με διαψευσει.

 

Δεν υπάρχει. Το ΙΒ δεν ακολουθείται από το ελληνικό υπουργείο παιδείας, δεν ξέρω καν αν αναγνωρίζεται.

 

Και, ναι, αυτα τα προγραμματα είναι μονόδρομος: αν τα ξεκινήσεις δεν μπορείς να μετανιώσεις και να συνεχίσεις σε ελληνικό σχολείο, ιδιαίτερα στη δευτεροβαθμια. Σε συνδυασμό με το ιδιαίτερα αυξημένο κόστος πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρη ότι θα μπορείς να ανταπεξέλθεις για όλα τα χρόνια + σπουδές στο εξωτερικό. Δεν ξέρω αν αξίζει όλο αυτό το κόστος και το ρίσκο, προφανώς δεν έχω καταλάβει ακόμα αυτή την τόσο μεγάλη και ουσιαστική διαφορά μεταξύ των συστημάτων αυτών και του ελληνικού.

 

Κel, σε όσα λες, έχεις απόλυτο δίκιο. Οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί απολαμβάνουν ουσιαστικά καθεστώς δημόσιου εκπαιδευτικού λειτουργου με κάποια επιπλέον προνόμια. Είναι μύθος ότι τα ιδιωτικά σχολεία απολύουν παλιούς εκπαιδευτικούς για λόγους κόστους, πρώτον γιατί δεν τους συμφέρει να χάσουν έμπειρα στελέχη και δεύτερον διότι η σύμβαση δεν λύνεται παρά μόνο με μια πολύ δύσκολη διαδικασία (τριμελής επιτροπή από συνδικαλιστή, δημόσιο λειτουργό και εκπρόσωπο της ιδιοκτησίας του σχολείου, επαρκής αιτιολόγηση διατάραξης του εκπαιδευτικού κλίματος, υψηλες αποζημιωσεις κλπ κλπ). Αποτέλεσμα: οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί είναι ουσιαστικά μόνιμοι.

"Teachers who inspire realize there will always be rocks in the road ahead of us. They will be stumbling blocks or stepping stones; it all depends on how we use them." - Author Unknown

Link to comment
Share on other sites

To IB πρόγραμμα των τριών τελευταίων τάξεων του λυκείου. Προφέρεται σε πολλά ιδιωτικά σχολεία και είναι στα αγγλικά. Οπότε πρέπει να έχεις αποφασίσει ότι το παιδί θα πάει να σπουδάσει σε αγγλόφωνη χώρα. ΟΚ, στην τρίτη γυμνασίου είναι λογικό να έχεις αποφασίσει κάτι τέτοιο. Πιο νωρίς δίνονται σε κάποια σχολεία προγράμματα με το 'πνεύμα' του ΙΒ, στα ελληνικά, με εντατικά αγγλικά και με τις 'αρχές' του ΙΒ. Αυτά δεν είναι δεσμευτικά στο ότι θα πάει το παιδί σε αγγλόφωνη χώρα. Είναι το πρόγραμμα του Ελληνικού Υπουργείου Παιδείας, ενισχυμένο.

Πιο δεσμευτικό είναι η παρακολούθηση, σε κάποια σχολεία (γερμανική σχολή αθηνών- δημοτικό, ελληνογαλλική σχολή- δημοτικό κλπ), το πρόγραμμα ξένου δημοσίου σχολείου σε ξένη γλώσσα, εντελώς, οπότε είναι σαν να έχεις το παιδί να σπουδάζει στο εξωτερικό και να πηγαίνει σε αλλοδαπό δημόσιο σχολείο. Αυτό σου αποκλείει από το δημοτικό τη δυνατότητα να σπουδάσεις στην ελλάδα.

Έτσι το έχω καταλάβει εγώ....

Link to comment
Share on other sites

1)Δημόσιο σχολείο με ΙΒ δεν υπάρχει.

2)Τα προγράμματα PYP και MYP του ΙΒ (3-16) ετών προσφέρονται από δυο σχολεία στην Αττική που είναι επισήμως υποψήφια στον ΙΒ και περιμένουν πιστοποίηση (η διαδικασία κρατάει χρόνια). Εγώ τουλάχιστον 2 σχολεία βρήκα, αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας μου πει. Στο εξωτερικό υπάρχουν χιλιάδες τέτοια σχολεία! Αυτά τα προγράμματα δεν είναι καθόλου δεσμευτικά ότι πρέπει να πας στο εξωτερικό αν τα ακολουθήσεις, γιατί τα σχολεία που τα προσφέρουν έχουν φροντίσει να τα προσαρμόσουν στις ελληνικές εκπαιδευτικές απαιτήσεις. Συγκεκριμένα σου λένε ότι είναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ με ΔΙΕΘΝΗ προσανατολισμό. Σίγουρα δίνουν πολύ μεγάλη βαρύτητα στην αγγλική γλώσσα, προκειμένου να προετοιμάσουν τα παιδιά για την επιλογή ή όχι στη β λυκείου του ΙΒ Diploma. Αυτό εγώ το βλέπω πολύ χρήσιμο ούτως ή άλλως.

3) To 3o πρόγραμμα του ΙΒ δηλαδή το Diploma είναι αυτό που σε δεσμεύει ότι θα πας στο εξωτερικό, εξάλλου γίνεται εξ΄ολοκλήρου στα αγγλικά.

Πιστεύω ότι μέχρι τη β λυκείου ξέρει κάποιος πια αν μπορεί να τα στείλει τα παιδιά στο εξωτερικό ή όχι. Εξάλλου δεν υπάρχουν μόνο τα πανάκριβα πανεπιστήμια της Αμερικής για επιλογή αλλά και της Ολλανδίας, της Σκωτίας κλπ.

4) Καλό είναι να μην απορρίπτουμε ότι δε γνωρίζουμε αλλά να το ψάχνουμε όσο μπορούμε. Και εγώ δεν ήξερα πολλά για το ΙΒ και συνεχώς το ψάχνω.

5)Στις μικρές τάξεις, έχει μεγάλη σημασία το ΠΩΣ εφαρμόζεται το κάθε σύστημα (όπως μου είπε και συμφώνησα μια φίλη από εδώ μέσα:D) είτε ΙΒ είτε ελληνικό είτε οτιδήποτε και τελικά να προσφέρεται ποιοτική εκπαίδευση με ουσιαστική γνώση. Και κάθε σύστημα έχει τα προβλήματά του φυσικά! Είναι καλό να υπάρχουν επιλογές πάντως!

6) Υπάρχουν γύρω στα 12 σχολεία που προσφέρουν ΙΒ Diploma.

7) Ναι, είναι ακριβό σύστημα, είδα τιμή β λυκείου γύρω στις 11500ευρώ αλλά ας σκεφτεί κάποιος ότι αυτό το σύστημα ΔΕΝ χρειάζεται τα τόσα λεφτά που δίνουν οι γονείς για ιδιαίτερα και φροντιστήρια για πανελλήνιες.

Εγώ μελετώντας θέματα του ΙΒ Diploma, είδα ότι ένα πραγματικά δημιουργικό και δυνατό μυαλό, δε χρειάζεται ίσως και καθόλου φροντιστήριο... Νομίζω ότι η σωστή καθοδήγηση του σχολείου είναι επαρκής.

 

Μακάρι κάποτε να μπορούσα να είχα υπαχθεί σε αυτό το σύστημα και να μη χαλούσα το νευρικό μου σύστημα προσπαθώντας να μάθω το κόμμα και την τελεία από το καταραμένο βιβλίο της Ιστορίας, θα ήμουν αλλού σήμερα... Αλλά δεν υπήρχαν ούτε τα προγράμματα ούτε τα λεφτά. Ευτυχώς για τα παιδιά ακόμα και οι Πανελλήνιες έχουν αλλάξει κάπως από τότε που ήταν μια αφόρητη εξόντωση (έτσι τις έζησα εγώ και όποιος είχε πρόβλημα με την αποστήθιση).

 

Αν κάποιος έχει άλλες πληροφορίες για το ΙΒ ας τις παραθέσει, με ενδιαφέρει.

 

Το πρόγραμμα όλο, αν έπρεπε να το χαρακτηρίσω με μια φράση, θα ήταν open minded. Πάντως μπορεί άνετα ένα παιδί που έχει φροντίσει να μάθει πάαρα πολύ καλά αγγλικά να μπει στο πρόγραμμα pre-IB στην Α λυκείου ακόμα και αν δεν είχε ποτέ καμια σχέση με το σύστημα ως τότε.

Θέλω να πω με αυτό ότι έχεις την επιλογή αν θα "μεγαλώσεις" εκπαιδευτικά με αυτό το σύστημα ή αν θα το επιλέξεις για να κατευθυνθείς σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σαν εκπαιδευτικός ψηφίζω ... ΙΔΙΩΤΙΚΟ !!! Η χώρα μας δυστυχώς είναι πολύ πίσω στο θέμα παιδεία και δεν το ρισκάρω τα παιδιά μου να πάρουν λάθος βάσεις! Δεν φταίνε οι εκπαιδευτικοί σε καμία περίπτωση! Ο δάσκαλος όπου και να πάει είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο δάσκαλος θα είναι ! Φταίει όμως το σύστημα ακόμα και οι ίδιοι οι γονείς! Ως επί των πλήστων στα δημόσια υπάρχει κοσμοσυρροή αλλοδαπών που ούτε ελληνικά μπορεί να μην μιλάνε!!!!! αντε λοιπον να εξηγήσουν οι δάσκαλοι λοιπον σε μια τάξη 30 παιδιών (!!!!!) σε παιδακια που δεν καταλαβαίνουν και σε παιδακια αγριμια λογω οικογενειακού background! (γονεις που λειπουν και παιδακια που μεγαλωνουν ολη μερα στους δρομουσ!!)

 

Ενώ στα ιδιωτικά δεν υπάρχουν παιδάκια με γονείς που λείπουν και μεγαλώνουν όλη μέρα στους δρόμους;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορούμε όλοι να παραδεχτούμε μερικά πράγματα, χωρίς αντιπαλότητες, γιατί ούτε σχολεία έχουμε, ούτε συμφέροντα. Η χώρα μας είναι μία χώρα με άθλια παιδεία. Δίνει τα λιγότερα χρήματα για την παιδεία από όλες τις 'πολιτισμένες' χώρες έχει άθλιες υποδομές ελάχιστα μέσα, κακοπληρωμένους και υπεράριθμους εκπαιδευτικούς κλπ. Η παιδεία είναι ένα σύστημα, ο ένας εκπαιδευτικός που θα κάνει τη διαφορά, χάνεται μέσα στο σύστημα αυτό (και οι καλοί εκπαιδευτικοί ξέρουν καλά τί λέω). Αν στείλω το παιδί μου σε δημόσιο σχολείο, θα ξέρω ότι θα αφιερώσω ένα μεγάλο χρηματικό ποσό και προσωπικό χρόνο για να το μάθω γράμματα, αν όχι στο δημοτικό, σίγουρα στο γυμνάσιο (και πάλι δεν εννοώ τη 'βοήθεια' που ίσως χρειαστεί, εννοώ τη συνολική υποκατάσταση κάποιων μαθημάτων από το φροντιστήριο).

Αυτό δε σημαίνει ότι η ιδιωτική εκπαίδευση είναι αυτομάτως καλή. Γιατί, όπως έχω πει και αλλού, τα δύο αυτά συστήματα συνδέονται και, στην περίπτωση της ελλάδας, ανταγωνίζονται προς τα κάτω. Υπάρχουν όμως προσεγμένα ιδιωτικά σχολεία, που έχουν συγκεκριμένη φιλοσοφία, που έχουν παράδοση στην εκπαίδευση, στα οποία κάποιος μπορεί να εξασφαλίσει στο παιδί του μία καλή μόρφωση.

Την επιτυχία στην πανελλήνιες και στη ζωή μπορεί κανείς να τη βρει και από τα ιδιωτικά και από τα δημόσια. Τα ιδιωτικά πάλι, από την εικόνα που έχω, συγκεντρώνουν μεγαλύτερο ποσοστό γονιών που δεν θέλουν να εμπλακούν στη σχολική ζωή του παιδιού τους (δεν είναι κακό αυτό). Κι εγώ προτιμώ να πάω το παιδί μου σινεμά από το να το πάω στα αγγλικά. Τώρα αν είναι ένα ιδιωτικό που φορτώνει τα παιδιά εργασίες, που τα αναγκάζει να κάνουν φροντιστήριο για να ανταπεξέλθουν, που κάνει φιγούρα στους γονείς μέσα από δραστηριότητες που κουράζουν τα παιδιά, τότε, τί να πω. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, μπορούμε να τα καταλαβαίνουμε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...