Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ;


pegi

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια ξεκιναω τις διαδικασιες για την βαπτιση του Παναγιωτακη μου αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετη απο αυτα,δεν ξερω τι πρεπει να κανει ο νονος και τι εμεις σαν γονεις.θα θελα να μου πειτε αν γνωριζετε.

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠ ΤΟΝ administrator αν υπαρχει σαν θεμα ηδη αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ μπραβο βρε κουκλιτσα μου.κι εγω αυτα ειχα στο νου μου αλλα δεν ημουν και σιγουρη.αυτα τα μαρτυρικα που λενε τι ειναι;ξερεις;

 

pegi, αυτά είναι τα σταυρουδάκια ( συνήθως) που μοιράζονται στους καλεσμένους και τα φοράνε στο πέτο.Είναι κι αυτά του νονού μαζί με τα υπόλοιπα βαφτηστικά... με το καλό η βάφτιση :):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω συζητησει με πολλα ατομα γιαυτο το θεμα εχω καταλαβει οτι υπαρχουν καποιες διαφορες μεταξυ των ''υποχρεωσεων''του νονου στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικη.

Εχω γινει ηδη μια φορα νονα κι εχω πληρωσει τοτε βαπτιστικα[ρουχα-λαδοπανα-παπουτσια-κουτι-σετ λαδιου-λαμπαδα-κερακια κτλ]-σταυρο-μισες μπομπονιερες-εκκλησια και δευτερα ρουχα /εσωρουχα και μπιζαμακια...

 

Τωρα που γινομαστε νονοι στον Πειραια μου ειπαν οτι παιρνουμε και μαρτυρικα,ενω οταν ακουσαν οτι αγορασα ρουχα δευτερα και μπιζαμακια για μετα το λουσιμο του μικρου μου ειπαν οτι εκει δεν το κανουν....επισης μου ειπαν να μην κανω καθολου μπομπονιερες :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι στην αθηνα βγαινει φθηνοτερα η βαφτιση........οπως και ο γαμος.

 

Τα μαρτυρικα κοστιζουν περιπου 25-35 ευρω τα 50.......αν θες τα φτιαχνεις κιολας αλλα εχουν μανουρα....μπορεις να κανεις μπρελοκ, βραχιολια, καρφιτσες...το πιο απλο ειναι να παρεις σκετα σταυρουδακια και να δεσεις μια κορδελα .

 

Εμεις μενουμε αθηνα κι η νονα μας μακεδονια....θα μοιρασουμε τα εθιμα......θα παρει δευτερη αλλαξια (οχι πυζαμακια, δεν το χουν εκει) αλλα δεν θα πληρωσει μπομπο και μαρτυρικα (δεν θελω εγω να πληρωσει)...ουτε στολισμο.......

 

 

Εσεις πανω τι εννοειτε στολισμο? Κολυμπυθρα/μπαλονια μονο η και το τραπεζι με τα καλουδια?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω ΓΕΡΑΚΙΝΑ μου.

μην ξεχασεις αν ενδιαφερεσαι για γαμπρο να μας βαλεις και μας στην λιστα :P

κοριτσακια ευχαρηστω πολυ για τις απαντησεις σας.

τα μαρτυρικα δηλαδη ειναι υποχρεωτικα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω Μανινα μου για την πληροφορια.Κι εγω το βλεπω λιγο περιττο αν δεν ειναι υποχρεωση για το μυστηριο,να κανω κατι τετοιο.αποψη μου φυσικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ οτι λέει και η vera που μάλλον είναι πιο ψαγμένη απο εμένα, κοστίζουν 25-35€ τα 50 κομ δεν χρειάζεται να τους υπολογίσεις και όλους..Καλύτερα να έχεις μαρτυρικά , εχεις όρεξη για κουτσομπολιό?Στα τόσα έξοδα και αυτά , με το καλό και να σου ζήσει, !

Link to comment
Share on other sites

 

Εμεις μενουμε αθηνα κι η νονα μας μακεδονια....θα μοιρασουμε τα εθιμα......θα παρει δευτερη αλλαξια (οχι πυζαμακια, δεν το χουν εκει) αλλα δεν θα πληρωσει μπομπο και μαρτυρικα (δεν θελω εγω να πληρωσει)...ουτε στολισμο.......

 

 

Εσεις πανω τι εννοειτε στολισμο? Κολυμπυθρα/μπαλονια μονο η και το τραπεζι με τα καλουδια?

 

Σε εμας το στολισμο τον πληρωνουν οι γονεις στη βαφτιση...Κολυμπηθρα-μπαλονια ,λουλουδια κτλ που θα υπαρχουν μεσα η εξω απο την εκκλησια ,οπως και το τι θα υπαρχει στο τραπεζι...

Εγω παντως τα εκανα ολα,οπως τα ηθελα

Πηρα τα βαφτιστηκα-σταυρο κτλ και τα μαρτυρικα και δευτερα ρουχα κ μπυζαμακια :D

επισης εκανα και για τα παιδακια χωνακια με καραμελιτσες κτλ απο το καταστημα που πηρα τα βαφτιστικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ ρε συ politimi,τι να κανω τωρα;μπερδευτηκα με αυτο που λες.ποσο κοστιζουν περιπου αν κανω καμια 70αρια κατι απλο,οχι εφετζιδικα.

 

Πεγκυ μη κανεις μαρτυρικα........στα μερη σας δεν τα κανουν και κανεις δε θα σε κουτσομπολεψει........εκτος κι αν τα ζητησουν οι γονεις που δεν το πιστευω αφου δε συνηθιζεται......

 

Κι εγω δεν θα κανα για μας αν δεν ηθελα να φτιαξω εξτρα δωρακι χειροποιητο (επειδη οι μπομπο θα ειναι αγοραστες :oops: )

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μαρτυρικά εδώ στη Θεσσαλονίκη σπάνια συναντάς σε βάπτιση. Δεν το έχουμε στο εθιμοτυπικό. Οπότε και κανείς δε θα κουτσομπολέψει. Μην ανησυχείς. Εγώ δε θα έχω στη βάπτισή μας. Όσον αφορά τις υπόλοιπες υποχρεώσεις, μερικά πράγματα είναι καθαρά θέμα συνεννόησης ανάμεσα σε νονό και γονείς. Ο στολισμός νομίζω πως είναι καθαρά θέμα των γονιών (δικαίως μάλλον) και το θέμα παίζεται στις μπομπονιέρες που άλλοι τις έχουν μόνο των γονιών, άλλοι μισές-μισές και άλλοι (όπως η κουμπάρα μου, που πρώτη φορά το άκουσα και ομολογώ με ξάφνιασε!) μόνο του νονού!! Εκεί πια το συζητάς το θέμα.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι τις μπομπο να πληρωνει εξ ολοκληρου ο νονος το εχουμε στα μερη μου, δυτικη μακεδονια........φιλη που θα βαφτισει 2 παιδακια τις φτιαχνει μονη της για να γλυτωσει χρηματα.........εσυ τι θα κανεις?

 

Αν τις πληρωσεις εξ ολοκληρου τοτε φροντισε να τις φτιαξεις εσυ.....ας κουρευεται η κουμπαρα.......παρε τουλια και δεσε τα με κορδελες.......μη την αφησεις να κανονισει αυτη γιατι μερικες ειναι περιεργες....διαλεγουν τα ακριβοτερα οταν δεν πληρωνουν......

 

Εγω θα σου προτεινα να της πεις μισα μισα, γιατι ετσι το χετε...... :wink:

Εκτος κι αν δεν θες να πληρωσεις καθολου......

 

Προσωπικα θεωρω λαθος να πληρωνει ο νονος.......εγω δεν θα την βαλω να δωσει δεκαρα παροτι το προτεινε, επειδη διαλεξα ακριβες μπομπο.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΖΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΑΝ ΕΤΣΙ.

 

OΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΠΤΩΣΗ

 

 

ΝΟΝΟΣ

ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙ (300€), ΛΑΜΠΑΔΑ (110€), ΚΟΥΤΙ (130€), ΛΑΔΟΠΑΝΑ (80€ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΡΑΜΠΑΛΑΔΙΚΑ). ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ (55€ ), ΚΑΛΤΣΕΣ(ΔΩΡΟ), ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑΣ(ΔΩΡΟ), ΣΤΑΥΡΟ (450€ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ).

 

*ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑΞΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ.

 

ΓΟΝΕΙΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ (600€), ΤΡΑΠΕΖΙ (150 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ ΜΕ ΟΡΧΗΣΤΡΑ 2.250€), ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ (100€-ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΑΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ) , ΜΠΑΛΟΝΙΑ (260€ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΡΑΠΕΖΙ) , ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΤΟΛΙΣΜΟ (ΤΡΑΠΕΖΙΩΝ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΩΝ, ΚΑΓΚΕΛΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ-ΔΩΡΟ) ,ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ (35€ ΜΕ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΕΣ ΚΟΡΔΕΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΗΛΙΟ)

 

*ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΚΟΜΑ.

* ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΟΛΕΣ ΕΜΕΙΣ, (300€) ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΣΕΣ- ΜΙΣΕΣ ΜΕ ΤΗ ΝΟΝΑ.

*ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΠΗΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ (ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΩΝ ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΜΠΙΣΤΗΚΑ)

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις πλήρωσα μόνη μου κι ασ είχα 350 κομμάτια.Αλλά μου την έδωσε που ήθελε να τις διαλέξει αυτή.Όταν όμως ήρθε η ώρα να διαλέξει βαπτιστικά,όργωσε όλη την Ελλάδα για να βρει τα οικονομικότερα και φυσικά δεν με ήθελε μαζί της να πω τη γνώμη μου.Ούτε ποτέ με ρωτάει(Πάσχα ή Χριστούγεννα) τί χρειάζεται η μικρή.Παίρνει ότι γουστάρει.Αλλά αυτό είναι αλλο θέμα.Πιο πολύ μου την έδωσε που δεν ήθελε να την βαφτίσει μαζί με έναν φίλο μας(και θα μοιραζόταν τα έξοδα).Το αποτέλεσμα?Εκτός του ότι παρεξηγήθηκε ο κολλητός μας και δεν ήρθε στη βάφτιση,ούτε και μας ξαναμίλησε,μετά τη βάφτιση μου είπαν αρκετοί ότι ήμουν χαζή που ενώ πήρα ακριβές μπομπονιέρες,πολύ ακριβό δώρο νονάς,εκείνη φρόντισε ακόμα και τα κεράκια να στολίσει μόνη της για να μη δώσει 10Ε να τα πάρει έτοιμα.Το κουτί για τα μαρτυρικά επίσης το έφτιαξε μόνη της,για να μη δώσει 7-8Ε να πάρει ένα μαξιλαράκι καρδούλα από το Jumbo.Και μη με πείτε υπερβολική...Δεν είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά μεγάλο μανίκι, κάθε τόπος έχει τα δικά του , αυτό που δεν καταλαβα καθόλου είναι γιατί να διαλέξει η νονά τις μπομπο αφου δεν τις πληρώνει κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...