Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουζίνα ΙΚΕΑ


cjohnson

Recommended Posts

Το Ικεα σκεπτομαι και εγω για καινούργια πιο οικονομικη κουζινα. Πόσοι απο εσας επιλέξατε την εταιρια συναρμολόγισης που συνεργάζεται το Ικεα?Η εμπειρια σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


εμεις και μειναμε ικανοποιημενοι...

ειναι γρηγοροι και πανω απ ολα ξερουν να συναρμολογησουν τα συγκεκριμενα προιοντα...

 

και η κουζινα 5 χρονια μετα σαν καινουρια!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

για να γλυτώσετε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ χρονο στο ΙΚΕΑ,

 

κάντε το εξής, κατεβάστε τον οδηγό του αγγλικού ικεα,

που εχει τα ίδια περιπου πράγματα με το ελληνικό.

 

http://www.ikea.com/ms/en_GB/rooms_ideas/splashplanners.html

είναι πιο κάτω επιλέγετε 3D planner

 

αυτό ειναι το πρόγραμμα:

http://www.ikea.com/ms/en_GB/rooms_ideas/home_planner/IKEA%20Home%20Planner.exe

 

εξοικειωθείτε με το πώς λειτουργεί, και φτιάξτε ένα μοντέλο,

 

μπορείτε να το κάνετε save και με ένα φλασακι να πάτε στο ικέα και να πειτε ότι εχω φτιάξει αυτό που θέλω,

 

ή να τους το φτιάξετε εσείς εκεί στο τερματικό τους. (εφόσον εχετε εξοικειωθεί πως δουλευει το πρόγραμμα, αν εχετε διαστασεις κουζίνας και όλα αυτά, είσαστε άνετοι και το ξαναφτιάχνετε εύκολα)

 

Δεν είναι απαραίτητο να περιμένεις στην ουρά, μπορείς απευθείας να κάτσεις,

και να το επεξεργαστείς, κ αν το εχεις εκτυπώσει πχ απο το αρχείο του σπιτιού

απλώς να το αντιγράψεις και στο πι και φί να βγάλεις το κόστος.

 

(το συστημά τους είναι φτιαγμένο για να μπορείς εσύ ο ίδιος επι τόπου εκεί να μπορείς να κανεις χρήση του λειτουργικού τους για να φτιάξεις την κουζίνα σου, κανονικά)

 

το προτείνω ανεπιφύλακτα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν και εκτός θέματος (ζητώ συγνώμη) και το έχω ξαναγράψει το μήνυμα, μπορεί κανείς να μου πει μια γνώμη?

 

"Στην κουζίνα μας έχουμε βάλει πάγκο από μαύρο γρανίτη. Ο μάστορας που έκανε την τοποθέτηση έκανε και αδιαβροχοποίηση. Μέσα σε λίγο καιρό χρήσης, ο γρανίτης έχει γεμίσει λεκέδες. Πιθανότατα από λεμόνια ή πορτοκάλια. Είναι χάλια! Υποτίθεται οτι πληρώσαμε το γρανίτη επειδή είναι ανθεκτικός και θα κρατήσει μια ζωή. Δεν μπορώ να το βλέπω άλλο. Τι έχω κάνει λάθος? Μια συνάδελφος στη δουλειά μου είπε οτι κι εκείνη έχει μαυρο γρανίτη και 10 χρόνια που μαγειρευει (και κόβει και λεμόνια πάνω του) δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Καμμιά ιδέα?"

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνουμε το σπίτι μας και είμαστε στο ψάξιμο για τα πάντα!! Ενα από αυτά είναι η κουζίνα. Εχω πάει σε πάρα πολλές εταιρίες που κάνουν κουζίνες, έχω πάει και σε μαραγκό άλλα μάλλον καταλήγω σε κουζίνα ΙΚΕΑ. Δεν βρίσκω καμία διαφορά στην ποιότητα και στο φινίρισμα από τις άλλες εταιρίες και η τιμή της είναι καταπλικτική!!!!!! Διαφορά 4000-5000Ευρώ!!!! Εχει βάλει καμιά από εσάς κουζίνα του ΙΚΕΑ να μου πεί γνώμη. Αν οι μηχανισμοί με τη χρήση λειτουργούν σωστά, οι πόρτες δεν πέφτουν, κτλ.....??

 

εχεις παει σε berloni(10 χρονια warranty)μηχανισμους blum.com , scavolini ,modulnova,?? και δεν βρισκεις καμια διαφορα σε ποιοτητα και φινιρισμα??μαλλον δεν εχεις ασχοληθει αρκετα. ψαξε καλυτερα .φιλικα παντα. σιγουρα ειναι οικονομικα αλλα επειδη κουζινα δεν βαζεις καθε μερα και ειναι κατι που το χρησιμοποιεις συχνα κοιτα κατι καλυτερο αν εχεις την δυνατοτητα,και κοιτα και εδω μαι καλη προσφορα http://www.berloni.gr/promo.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και εκτός θέματος (ζητώ συγνώμη) και το έχω ξαναγράψει το μήνυμα, μπορεί κανείς να μου πει μια γνώμη?

 

"Στην κουζίνα μας έχουμε βάλει πάγκο από μαύρο γρανίτη. Ο μάστορας που έκανε την τοποθέτηση έκανε και αδιαβροχοποίηση. Μέσα σε λίγο καιρό χρήσης, ο γρανίτης έχει γεμίσει λεκέδες. Πιθανότατα από λεμόνια ή πορτοκάλια. Είναι χάλια! Υποτίθεται οτι πληρώσαμε το γρανίτη επειδή είναι ανθεκτικός και θα κρατήσει μια ζωή. Δεν μπορώ να το βλέπω άλλο. Τι έχω κάνει λάθος? Μια συνάδελφος στη δουλειά μου είπε οτι κι εκείνη έχει μαυρο γρανίτη και 10 χρόνια που μαγειρευει (και κόβει και λεμόνια πάνω του) δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Καμμιά ιδέα?"

 

Μηπως να επαιρνες τηλεφωνο τον μαστορα?

Link to comment
Share on other sites

εχεις παει σε berloni(10 χρονια warranty)μηχανισμους blum.com , scavolini ,modulnova,?? και δεν βρισκεις καμια διαφορα σε ποιοτητα και φινιρισμα??μαλλον δεν εχεις ασχοληθει αρκετα. ψαξε καλυτερα .φιλικα παντα. σιγουρα ειναι οικονομικα αλλα επειδη κουζινα δεν βαζεις καθε μερα και ειναι κατι που το χρησιμοποιεις συχνα κοιτα κατι καλυτερο αν εχεις την δυνατοτητα,και κοιτα και εδω μαι καλη προσφορα http://www.berloni.gr/promo.html

 

 

Οι κουζίνες του ΙΚΕΑ έχουν 25 χρόνια εγγύηση κι όχι 10(σκελετός, πορτάκια, εσωτερικοί μηχανισμοί και κάποιοι πάγκοι) και οι μηχανισμοί είναι ΟΛΟΙ της blum.

Όσο για την ποιότητα και το φινίρισμα δεν μπορώ να σχολιάσω, είναι υποκειμενικό θέμα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σκέφτομαι να βάλω έπιπλα κουζίνας από ΙΚΕΑ, μπορώ όμως να βάλω επάνω τους πάγκο από άλλη εταιρεία; Θα ήθελα γρανίτη ή corian, ξέρει κάποιος το βάρος τους σε σχέση με πάγκο από IKEA;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Το Ικεα σκεπτομαι και εγω για καινούργια πιο οικονομικη κουζινα. Πόσοι απο εσας επιλέξατε την εταιρια συναρμολόγισης που συνεργάζεται το Ικεα?Η εμπειρια σας?

 

Εχω εδώ και λιγους μηνες κουζίνα από το IKEA. H εταιρία συναρμολόγησης ήταν επιεικώς απαράδεκτη!!! Χρειάστηκε να έρθουν και 2η φορά και ξαναπληρωθηκαν για δική τους παράλειψη...ερασιτεχνες θα τους έλεγα....

Σαν ντουλάπια καλά είναι, αλλά κυρίως ο χρόνος θα δείξει. Πάγκο δεν πήρα ξύλινο γιατί θέλει συντήρηση αλλά το άλλο υλικό (δε μου 'ρχεται ο όνομα) το πιο ανθεκτικό. Πολύ καλό είναι το μακρόστενο συρτάρι που έχει 2 ράγες μέσα για βάζα, μπουκάλια κλπ, επίσης το σύστημα που στριφογυρνάνε οι κατσαρόλες εξοικονομεί χώρο. Τα συρτάρια κλείνουν λίγο με δυναμη δηλ.δεν έχουν στοπ, ίσως πρέπει να βάλω κατι σαν στοπ...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εχω κι εγώ εδώ και λίγους μήνες ΙΚΕΑ κουζίνα. Τη συναρμολόγησε ο άντρας μου με τον γαμπρό μου και ομολογώ ότι είμαι ακόμη κατενθουσιασμένη. Εψαξα όλες τις εταιρίες και μετά από 8 μήνες κατέληξα στα εξής θετικά και αρνητικά συμπεράσματα:

- Η διαφορά στην τιμή της ΙΚΕΑ είναι τουλάχιστον 3.000 ευρώ χαμηλότερη.

- Οι μηχανισμοί της ΙΚΕΑ είναι Αυστριακοί (bloom), τους οποίους μου χρέωναν τα διπλά οι μαραγκοί επειδή έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής. Φαντάζεστε ότι χοροπηδούσαμε στο σπίτι απ' τη χαρά μας όταν το ανακαλύψαμε κατά τη συναρμολόγηση.

- χρειάζεται δική σας μελέτη το σχέδιο. Εγώ την είχα σχεδιάσει και πάλι χρειάστηκαν πολλές αλλαγές και 4 σουρτα-φέρτα ως το ΙΚΕΑ για τα σωστά κομμάτια. Αν επαναπαυθείτε δε στη δική τους σχεδίαση - θα κλαίτε (δεν ξέρουν που παν τα 4 - σόρρυ παιδιά του ΙΚΕΑ, όλο λάθη είστε....)

- Οι κουζινες αυτές είναι ψηλές (91cm). Τώρα που είμαι έγκυος, επειδή ο πάγκος μου φτάνει 4 εκ. από τον αφαλό, καταλαβαίνετε πως πλένω τα πιάτα σαν κάβουρας, στο πλάι! χε!

- Η συναρμολόγηση είναι απλή. Διαβάστε, διαβάστε και ξανα-διαβάστε τις οδηγίες ΠΡΙΙΙΙΙΙΙΝ ξεκινήσετε κάθε τι. ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ, δεν υπάρχει περίπτωση.

- Οι νεροχύτες ΙΚΕΑ οι μεταλλικοί είναι χαλια μαύρα. Στην πρώτη ευκαιρία θα τον αλλάξω. Δεν γνωρίζω γιατί, όλο στίγματα είναι. Κάθε μέρα είναι σαν 10 μήνες άπλυτος....

- Αυτός ο μηχανισμός που λέει η Marigoula για τις κατσαρόλες είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Πόσα πια χωράει... απίστευτο!!!! Και όλα έρχονται μπροστά σας κουνώντας ένα δαχτυλάκι, απλά και εύκολα!

- Σε όλα τα συρτάρια και ντουλάπια βάλαμε στοπ - μαγικό: είτε το αφήνεις απαλά ή το σπρώχνεις κλωτσόντας, κλείνουν με ρυθμό!!!

- Πήγα να βγάλω και κάρτα ΙΚΕΑ να μαζέψω και πόντους (θα έπαιρνα αρκετά δώρα με τόσα λεφτά που τους ακούμπησα) αλλά δεν μου έβγαλαν! Είναι απατεωνιά, δεν βγάζουν σε κανέναν σχεδόν κάρτα.

 

Αν θυμηθώ άλλα σχόλια θα σας πρήξω κι άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...