Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω??


olgagr

Recommended Posts

Καλησπερα,

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει εδω και πολυ καιρο.Ειμαστε 3 χρονια μαζι με τον συντροφο μου.Εδω και 2 χρονια συζουμε και συζηταμε πολυ το ενδεχομενο να ξαναπαντρευτουμε.Ειμαστε και οι δυο χωρισμενοι απο τους πρωτους αποτυχημενους μας γαμους.Αυτος εχει ενα παιδι(αγορι 15 ετων),εγω δεν εχω.Ας ξεκινησω λοιπον να σας πω πιο ειναι το προβλημα μου.Οταν τον γνωρισα μου ειχε πει οτι εχει ενα παιδι και οτι δινει διατροφη καθε μηνα,το σεβαστηκα και το θεωρησα πολυ σωστο.Η πρωην του ομως πριν απο 2 χρονια ξαναπαντρευτηκε και εχει τωρα αλλα 2 μωρα.Στα 2 χρονια που ειμαι τωρα εδω ομως,ανακαλυψα οτι η διατροφη συνεχιζεται και οτι το ποσο δεν ειναι σταθερο καθε μηνα.Δηλαδη επρεπε να δινει 350?(αν και στο συμφωνητικο ειχαν συνφωνησει 120?),δινει ομως 500 με 600? το μηνα.Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται και επειδη ειναι λεπτο το θεμα,δεν μπορω να βρω με πιο τροπο να του εξηγησω οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να στελνει διατροφη πλεον απο τι στιγμη που ξαναπαντρευτηκε η πρωην του.Εχει πολυ μεγαλη αδυναμια στον γιο του και οτι και να ζητησει το εχει.Αυτο το καταλαβαινω,και ισως να φανει λιγο εγωιστικο,αλλα με νευριαζει απιστευτα το οτι ανεξαρτητα απο τα χρηματα που στελνει,τον ρουχισμο του τον αγοραζει αυτος,το κινητο του το πληρωνει αυτος,το φροντηστηριο το πληρωνει αυτος,οτι και να θελει το παιδι το ζηταει απο τον μπαμπα του.Την διατροφη γιατι την στελνει τοτε?Πειτε μου πως να το χειριστω.Ειμαι σε πολυ μεγαλο διλημμα,ακομα και να τον παντρευτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα αν ημουν στη θεση σου, αλλά από όσα γράφεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι είσαι με έναν άνθρωπο πολύ τρυφερό που έχει προσόντα για να γίνει καλός πατέρας.

Εννοείται ότι οι γονείς δεν θα πρέπει να προσφέρουν μόνο υλικά αγαθά στα παιδιά τους, αλλά το γεγονος ότι ο συντροφός σου νοιάζεται για το παιδί του, το βλέπω σαν μεγάλο προτερημα.Διότι πολλές φορές ακούμε για γονείς ανεύθυνους που δεν ασχολούνται καθολου με τα παιδιά τους από προηγούμενο γάμο, αλλά ζουν τη ζωή τους.

Εχει αυτός ο άνθρωπος επαφές με το παιδί του σε τακτά χρονικά διαστηματα;Αν όχι, μήπως νιώθει τυψεις και γι' αυτό φροντίζει να του προσφέρει σε υλικό επίπεδο, περισσότερο από τα συμφωνηθεντα;Αν και είμαι της άποψης ότι τις περισσότερες φορες, οι ανάγκες των παιδιών είναι τόσες που δεν καλύπτονται από τις διατροφες που αποφασιζονται στο δικαστηριο.

Το αρνητικό θα ήταν μήπως από την δική του προσφορά προς το παιδί επωφελείται και η πρώην σύζυγος και το εκμεταλλεύεται.Αυτο όμως είναι ιδιαίτερο θέμα και θέλει λεπτό χειρισμό για να το εξακριβώσεις

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο του...ειναι πολυ υπευθυνος.Εσυ απο την αλλη δεν πολυκαταλαβαινω τι προβλημα εχεις?Τι παει να πει η μαμα ξαναπαντρευτηκε.Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Παυει το παιδι να ειναι δικο του επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε?

 

Βασικα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι λιγο σα βαρος σου καθεται το παιδι...αλλα αυτο ειναι δικο σου προβλημα.Παντως με τετοια συναισθηματα θα σου προτινα να μη προχωρησεις σε γαμο γιατι αν αυριο κανεις και ενα παιδακι δικο σας φοβαμαι οτι θα σκεφτεσαι ακομα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο του...ειναι πολυ υπευθυνος.Εσυ απο την αλλη δεν πολυκαταλαβαινω τι προβλημα εχεις?Τι παει να πει η μαμα ξαναπαντρευτηκε.Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Παυει το παιδι να ειναι δικο του επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε?

 

Βασικα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι λιγο σα βαρος σου καθεται το παιδι...αλλα αυτο ειναι δικο σου προβλημα.Παντως με τετοια συναισθηματα θα σου προτινα να μη προχωρησεις σε γαμο γιατι αν αυριο κανεις και ενα παιδακι δικο σας φοβαμαι οτι θα σκεφτεσαι ακομα χειροτερα.

 

 

Με το παιδι δεν εχω κανενα προβλημα,εχουμε αναπτυξει μια πολυ ωραια σχεση.Απλα το προβλημα ειναι και πιστευω οτι με τα χρηματα αυτα επωφελητε και η πρωην του,πραγμα που δεν πρεπει να γινεται απο την στιγμη που εχει συζυγο.Τα χρηματα αυτα δεν τα θελω για μενα,του παιδιου ειναι παλι,απλα προτιμοτερο θα ηταν να τα αποταμιευε και να του τα εδινε μετα.Οταν ειναι εδω ολο το καλοκαιρι ο γιος του τοσα χρηματα δεν καταναλωνει ενα παιδι 15 ετων.Δεν ειναι αδικο αυτο?Ειναι παρα πολυ υπευθηνος ο συντροφος μου,αλλα δεν θελω να τον εκμεταλευονται.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα αν ημουν στη θεση σου, αλλά από όσα γράφεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι είσαι με έναν άνθρωπο πολύ τρυφερό που έχει προσόντα για να γίνει καλός πατέρας.

Εννοείται ότι οι γονείς δεν θα πρέπει να προσφέρουν μόνο υλικά αγαθά στα παιδιά τους, αλλά το γεγονος ότι ο συντροφός σου νοιάζεται για το παιδί του, το βλέπω σαν μεγάλο προτερημα.Διότι πολλές φορές ακούμε για γονείς ανεύθυνους που δεν ασχολούνται καθολου με τα παιδιά τους από προηγούμενο γάμο, αλλά ζουν τη ζωή τους.

Εχει αυτός ο άνθρωπος επαφές με το παιδί του σε τακτά χρονικά διαστηματα;Αν όχι, μήπως νιώθει τυψεις και γι' αυτό φροντίζει να του προσφέρει σε υλικό επίπεδο, περισσότερο από τα συμφωνηθεντα;Αν και είμαι της άποψης ότι τις περισσότερες φορες, οι ανάγκες των παιδιών είναι τόσες που δεν καλύπτονται από τις διατροφες που αποφασιζονται στο δικαστηριο.

Το αρνητικό θα ήταν μήπως από την δική του προσφορά προς το παιδί επωφελείται και η πρώην σύζυγος και το εκμεταλλεύεται.Αυτο όμως είναι ιδιαίτερο θέμα και θέλει λεπτό χειρισμό για να το εξακριβώσεις

 

Ακριβως ,αυτο τον λεπτο χειρισμο αναζητω.Δεν θελω να τον εκμεταλευεται η πρωην του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομιζω επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε να παυει η διατροφη, καθοτι η διατροφη ειναι για το ανηλικο τεκνο και οχι για τη μαμα, καλυτερα καποιος δικηγορος να μας το συγκεκριμενοποιησει αν θελει.....

αλλα αν ειναι το ποσο να ειναι πχ 200 ευρω και ο συντροφος σου να δινει 600, μαλλον εχει αναλαβει να προικισει και τα αλλα της παιδια??? κανε μια κουβεντα μαζι του σχετικα με το τι προβλεπει ο νομος και τι κανει αυτος και θα σου εξηγησει πιστευω απο μονος του

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε να παυει η διατροφη, καθοτι η διατροφη ειναι για το ανηλικο τεκνο και οχι για τη μαμα, καλυτερα καποιος δικηγορος να μας το συγκεκριμενοποιησει αν θελει.....

αλλα αν ειναι το ποσο να ειναι πχ 200 ευρω και ο συντροφος σου να δινει 600, μαλλον εχει αναλαβει να προικισει και τα αλλα της παιδια??? κανε μια κουβεντα μαζι του σχετικα με το τι προβλεπει ο νομος και τι κανει αυτος και θα σου εξηγησει πιστευω απο μονος του

 

Οσες φορες και αν προσπαθησα να το συζητησω,το μετανιωσα.Καταληγουμε σε καυγα και νιωθω τυψεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα για το αν συνεχίσεις εσύ την ζωή σου με αυτόν τον άνθρωπο πως προκύπτει?Θα προτιμούσες κάποιον που απλά έκανε ένα παιδί κ το άφησε στην τύχη του? Μια σκέψη είναι να καλύπτει όλες τις ανάγκες του παιδιού σε είδος π.χ. ρούχα, πληρωμή φροντιστηρίου απευθείας και ότι άλλο χρειάζεται ή θέλει να του πάρει ο πατέρας του, χωρίς να δίνει χρήματα στο χέρι. Οπότε δεν θα υπάρχει υποψία ότι τα χρήματα δεν πάνε για ανάγκες του παιδιού. Κ θα είσαι κ εσύ πιο ήρεμη.Κ το παιδί θα μπορεί να τα εκτιμήσει περισσότερο.

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες και αν προσπαθησα να το συζητησω,το μετανιωσα.Καταληγουμε σε καυγα και νιωθω τυψεις μετα.

 

κοιτα ισως να σου φανω σκληρη

οι ανθρωποι που εχουν παιδια εχουν παντα ενα χρεος, εννοια, υποχρεωση, οπως θες πες το-----το ξερεις και ζεις μ αυτο!!!!!!!!!!

τιμη του να φροντιζει το παιδι του

αν ομως τα 200 ευρω γινονται 600 + ρουχα + κινητα ++++

τοτε εσυ που βαδιζεις ακριβως????

δλδ ενα 15χρονο παιδακι θελει ενα μισθο ενηλικου για να ζησει???

 

εκτος εαν βγαζει ο αντρας σου 5 χιλιαρικα το μηνα, οποτε ας δινει και ενα στο παιδι του τι να πω.........αλλιως θα σημαινει οτι θα τα στερειται η δικη σας οικογενεια καλη μου

σκεψου!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα για το αν συνεχίσεις εσύ την ζωή σου με αυτόν τον άνθρωπο πως προκύπτει?Θα προτιμούσες κάποιον που απλά έκανε ένα παιδί κ το άφησε στην τύχη του? Μια σκέψη είναι να καλύπτει όλες τις ανάγκες του παιδιού σε είδος π.χ. ρούχα, πληρωμή φροντιστηρίου απευθείας και ότι άλλο χρειάζεται ή θέλει να του πάρει ο πατέρας του, χωρίς να δίνει χρήματα στο χέρι. Οπότε δεν θα υπάρχει υποψία ότι τα χρήματα δεν πάνε για ανάγκες του παιδιού. Κ θα είσαι κ εσύ πιο ήρεμη.Κ το παιδί θα μπορεί να τα εκτιμήσει περισσότερο.

 

Φοβαμαι οτι τον εκμεταλευεται η πρωην του.Τα χρηματα τα παιρνει αυτη μια και μενουν μακρια.Δεν μπορει να εχει τον ελεγχο τι τα κανει.Μονο με ενα τηλεφωνημα και εχει παντα αυτα που θελει.Δεν ειναι διλημμα αφου εχω δειξει την δυσαρεσκεια μου γιαυτο ,με τον καιρο ο συντροφος μου να μην μου λεει ποσα χρηματα θα στελνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα ισως να σου φανω σκληρη

οι ανθρωποι που εχουν παιδια εχουν παντα ενα χρεος, εννοια, υποχρεωση, οπως θες πες το-----το ξερεις και ζεις μ αυτο!!!!!!!!!!

τιμη του να φροντιζει το παιδι του

αν ομως τα 200 ευρω γινονται 600 + ρουχα + κινητα ++++

τοτε εσυ που βαδιζεις ακριβως????

δλδ ενα 15χρονο παιδακι θελει ενα μισθο ενηλικου για να ζησει???

 

εκτος εαν βγαζει ο αντρας σου 5 χιλιαρικα το μηνα, οποτε ας δινει και ενα στο παιδι του τι να πω.........αλλιως θα σημαινει οτι θα τα στερειται η δικη σας οικογενεια καλη μου

σκεψου!

 

Οσο μου απαντατε τοσο ανοιγει και η καρδια μου για να σας πω το προβλημα μου.Αυτο το σκεφτηκα και εγω,δεν ξερω εαν ειναι εγωιστικο..Αλλα οχι δεν βγαζει 5 χιλιαρικα(εκει παλι μπορει να ελεγα κατι γιατι ειμαι της αποψης οτι ετσι κακομαθαινει ενα παιδι), τα χρηματα πλεον ειναι ισα ισα για να βγαζουμε τα εξοδα μας.Λετε να στερηθει η δικια μας οικογενεια?Το σκεφτηκα και αυτο,εαν κανω ενα παιδι μαζι του τι θα γινει μετα?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι καλά κάνει και τα στέλνει τα χρήματα, εφόσον υπάρχουν. Είναι παιδί του, δεν τον μεγαλώνει αυτός, οπότε συνεισφέρει διαφορετικά. Τώρα αν τον εκμεταλλεύεται η πρώην του ή όχι, αυτό είναι ένα άλλο θέμα, που όμως δυστυχώς, δεν είναι δικό σου. Σαν μητέρα, έχει να φροντίσει το παιδί της, μπορεί και αυτή να τα αποταμιεύει που ξέρεις, τι τα κάνει?

Κάνοντας σχέση με έναν άνθρωπο που έχει παιδί, νομίζω ότι θα έπρεπε να το υπολογίζεις αυτό και να το έχεις ξεκαθαρισμένο από την αρχή, ότι υπάρχουν δηλαδή κάποια θέματα που θα είναι κόκκινη γραμμή. Δεν νομίζω να πετύχεις κάτι με το να του κάνεις κάποια κουβέντα, παρά το να δημιουργήσεις προβλήματα.

Μία συγγενής μου βρίσκεται στην κατάστασή σου, ξέρω δεν είναι εύκολο, αλλά ή το δέχεσαι ή προχωράς. Ίσως σε βοηθήσει αν προσπαθήσεις να έρθεις στη θέση των υπολοίπων εμπλεκομένων, δηλαδή αυτή του συντρόφου σου, του παιδιού του, και της πρώην. Πώς θα αντιδρούσες εσύ στη θέση τους αν γινόταν λόγος από έναν τρίτο για τα χρήματα της διατροφής?

Από την άλλη 600 ευρώ δεν είναι και η περιουσία, αν φανταστείς ότι μπορεί να πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο, ή να έχει πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε βοηθήσει αν προσπαθήσεις να έρθεις στη θέση των υπολοίπων εμπλεκομένων, δηλαδή αυτή του συντρόφου σου, του παιδιού του, και της πρώην. Πώς θα αντιδρούσες εσύ στη θέση τους αν γινόταν λόγος από έναν τρίτο για τα χρήματα της διατροφής?

Από την άλλη 600 ευρώ δεν είναι και η περιουσία, αν φανταστείς ότι μπορεί να πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο, ή να έχει πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες...

 

 

Πολυ καλη συμβουλη...για μπες λιγο στη θεση της μητερας γιατι το οτι ειναι η πρωηνδεν την κανει αυτοματως κακια,σκυλα που παει να εκμεταλευτει τον αντρα σου.Εκτος κι αν εχεις αλλες ενδειξεις που δεν αναφερεις.

 

Κι εγω παντως πιστευω οτι πας να χωθεις σε θεματα τα οποια δε σε αφορουν.Ουτε καν παντρεμενοι δεν εισαστε και εχεις αρχισει τις περικοπες.

 

Οταν κανεις ενα παιδι θα δεις οτι τα παιδια δε μεγαλωνουν μονο με αγαπη και προδερμ.Δυστυχως θελου να φανε,να ντυθουν,να πανε βολτες,θελουν παιχνιδια,βιβλια κλπ..Το αν τα 500 ευρω ειναι πολλα ή λιγα ειναι λιγο προσωπικο θεμα του καθενος.

 

Επισης αν και οταν κανεις οικογενεια με αυτον τον αντρα θα πρεπει να εχεις πανταστο νου σου οτι και αυτο το παιδι θα πρεπει να ειναι μελος αυτης της οικογενειας...να το αντιμετωπιζεις εσυ σα μελος της οικογενειας και οχι να λες εκφρασεις του τυπου 'η δικη μας οικογενεια' και η'η αλλη οικογενεια'.Γνωμη μου παντα...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΟΛΟ που στα περισσοτερα συμφωνω με τις προηγουμενες κοπελες και ειμαι σιγουρη οτι το παιδι μεχρι την ενηλικιωση δικαιουται τη διατροφη του ασχετα με το τι κανει η μανα αν ξαναπαντρευτηκε κλπ εχω να πω ομως κατι επιπροσθετα για να μην επαναλαμβανω ολα οσα στα οποια συμφωνω

Αν ο κυριος βγαζει εναμιση χιλιαρικο δεν μπορει να δινει τα 600 στον εφηβο γιο του γιατι τοτε κατι δεν παει καλα.......και αν του φτανουν ισα ισα του πατερα, να με συμπαθατε, να μην παει σε ιδιωτικο ο γιος, τι λεμε τωρα??? Ειπαμε, να δινει παραπανω απο το νομιμο που ειναι ξεφτιλα ποσο αλλα οχι και 600 ευρω ρε παιδια.......ηρεμα λιγο.........

Τωρα οσο για σενα, ψευτρα να βγω ματια μου, θα στερηθεις, και θα παραστερηθεις, και απο φιλες μου που βλεπω τι περνανε...........εχει παιδι, τελος! Ειναι σωστος και με το παραπανω, πραγμα που τον κανει καλυτερο πατερα και ανθρωπο, αλλα η δικη σου οικογενεια τι θα απογινει??? Μπορει να κανεις κι εσυ αλλα δυο παιδια.......σκεψου καλα πριν προχωρησεις........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή φίλη θεματοθέτρια για πες πως κάνεις τώρα ένα παιδί να γίνουν τα 600 200 και θα σου πω εγω και για τις καλές σχέσεις γονιού-πατέρα και πρώην συζύγων που θα παν και πού θα βρεθούν.....

η κουβέντα δεν καταλήγει πουθενά και καταλήγει πάντα σε καυγά ακριβώς γιατί ο καλός σου δεν έχει αποκοπεί απο την πρώην οικογένειά του και δεν έχει συνειδητοποιήσει οτι πάει ν'ανοίξει καινούργια...αλλά άντε πες οτι περιμένεις 2,5-3 χρόνια ακόμα να τελειώσει και το σχολείο του παιδιού να δεις αν θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση...εσύ δεν θες οικογένεια;

μάλλον η πρώη σύζυγος εκμεταλλεύεται με ψυχολογικά μέσα την κατάσταση και πιθανώς να εκβιάζει τη σχέση πατέρα-παιδιού ασκώντας και στους 2 πίεση καποιας μορφής ώστε ν'αποσπά χρήματα...ο σύζυγός της δεν δουλεύει;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη κορίτσια αλλά θαρρώ πως η υποχρέωση του γονέα δεν σταματά με την ενηλικίωση του παιδιού (ιδίως στην εποχή μας!). Το λέω γιατί το παιδί μπορεί μετά να σπουδάσει ή και να κάνει μεταπτυχιακά ή και να χρειάζεται βοήθεια να ξεκινήσει μια δουλειά ή πολύ απλά να είναι χρόνια άνεργος. Μην νομίζει η φίλη μας Όλγα ότι αν κάνει 2-3 χρόνια υπομονή υπάρχει φως στο τούνελ.

Και να το γενικεύσω χωρίζει ένα ζευγάρι ποιος θα πρέπει να κάνει πίσω τα όνειρά του το παιδί ή ο γονέας? Δηλαδή αν υπήρχε ακόμη η οικογένεια το παιδί θα πήγαινε σε ιδιωτικό σχολείο, θα σπούδαζε, θα είχε μηχανάκι κτλ? Αν η απάντηση είναι ναι τότε είναι υποχρέωση και των δύο να του τα παρέχουν, όπως και να έχει.

Αν στο παράλληλο μπορούν να έχουν και άλλες οικογένειες it's ok by me, αν δυσκολεύονται μήπως θα έπρεπε να πουν ότι πολύ απλά δεν έχουν την δυνατότητα να δημιουργήσουν μια νέα οικογένεια?

Αν ήμουν στη θέση σου Όλγα (που πραγματικά δεν θέλω), θα προσπαθούσα να ξεχάσω ότι υπάρχουν αυτά τα λεφτά. Στην επόμενη κουβέντα σας για το μέλλον απλά βάλτε τα κάτω μαζί. Μπορείτε, οκ. Δεν μπορείτε, βρείτε τρόπο πάντα υπάρχει ένας που δεν έχετε ακόμη σκεφτεί (και που να μην στερεί τα χρήματα που ο ίδιος ο πατέρας κρίνει και δίνει στο παιδί του).

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα και πριν σχετικά με το θεμα, αλλά βλέποντας και τις απαντησεις άλλων κοριτσιών προβληματιστηκα περισσότερο.

Μπορεί ο σύντροφος της θεματοθετριας να είναι ο καλός και τρυφερός πατέρας, αλλά αυτό δεν αναιρείται από το αν τον εκμεταλλεύεται ή όχι η πρώην.

Θυμηθηκα και μια περιπτωση από το φιλικό περιβάλλον των γονιών μου, που ένα ζευγαρι προχωρησε σε δεύτερο γάμο, έχοντας από προηγουμενους γάμους ενα παιδί η γυναίκα και δυο παιδιά ο άντρας.Εζησαν πολλά χρόνια μαζί, κοντά 20 και τους χωρισε ο θανατος, αλλά τα προβληματα ποτε δεν ελειπαν καθώς η πρώην σύζυγός του και τα παιδιά του τον εκμεταλλευτηκαν οικονομικά στο έπακρο, μέχρι του σημείου ο άνθρωπος να συντηρείται από την δευτερη γυναίκα του.Παιδί δικο τους δεν απόκτησαν λόγω της κατάστασης κι αυτός είχε μεγαλη ευαισθησία απεναντι στα παιδιά του(άνω των 30 και τα δυο, με τις δουλειές τους και τις οικογενειες τους και ήταν χορηγός αυτός κανονικότατα.)Βεβαια περιπτωση από περιπτωση διαφερει, αλλά είναι δυσκολες τετοιες καταστασεις..

Είναι τελικά ενα σημαντικό βημα αυτό που θα κάνεις μαζί του

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κορίτσια αλλά θαρρώ πως η υποχρέωση του γονέα δεν σταματά με την ενηλικίωση του παιδιού (ιδίως στην εποχή μας!). Το λέω γιατί το παιδί μπορεί μετά να σπουδάσει ή και να κάνει μεταπτυχιακά ή και να χρειάζεται βοήθεια να ξεκινήσει μια δουλειά ή πολύ απλά να είναι χρόνια άνεργος. Μην νομίζει η φίλη μας Όλγα ότι αν κάνει 2-3 χρόνια υπομονή υπάρχει φως στο τούνελ.

Και να το γενικεύσω χωρίζει ένα ζευγάρι ποιος θα πρέπει να κάνει πίσω τα όνειρά του το παιδί ή ο γονέας? Δηλαδή αν υπήρχε ακόμη η οικογένεια το παιδί θα πήγαινε σε ιδιωτικό σχολείο, θα σπούδαζε, θα είχε μηχανάκι κτλ? Αν η απάντηση είναι ναι τότε είναι υποχρέωση και των δύο να του τα παρέχουν, όπως και να έχει.

Αν στο παράλληλο μπορούν να έχουν και άλλες οικογένειες it's ok by me, αν δυσκολεύονται μήπως θα έπρεπε να πουν ότι πολύ απλά δεν έχουν την δυνατότητα να δημιουργήσουν μια νέα οικογένεια?

Αν ήμουν στη θέση σου Όλγα (που πραγματικά δεν θέλω), θα προσπαθούσα να ξεχάσω ότι υπάρχουν αυτά τα λεφτά. Στην επόμενη κουβέντα σας για το μέλλον απλά βάλτε τα κάτω μαζί. Μπορείτε, οκ. Δεν μπορείτε, βρείτε τρόπο πάντα υπάρχει ένας που δεν έχετε ακόμη σκεφτεί (και που να μην στερεί τα χρήματα που ο ίδιος ο πατέρας κρίνει και δίνει στο παιδί του).

 

συμφωνω απολυτα, εγω εννοουσα οτι αν δεν εχει ο πατερας τα χρηματα δεν πας ιδιωτικο εστω κι αν δεν ειχαν χωρισει οι γονεις αυτο ηθελα να πω για μενα φυσικα ποτε δεν παυουν οι υποχρεωσεις ενος γονεα απλα επειδη η κοπελα θεωρησε οτι αφου ξαναπαντρευτηκεη μητερα θα τελειωναν της τονισα οτι ειναι ανηλικο το παιδι ακομα

οσα παραδειγματα ξερω απο αντρες σε τετοια φαση δεν ξαναεκαναν καν παιδια με τη δευτερη........η αληθεια σε μεγαλο λουκι μπαινει η κοπελα αλλα δε θελω να ειμαι και αφοριστικη εχει δικαιωμα ο ανθρωπος να ξαναφτιαξει τη ζωη του

επισης ομως να μην ειμαστε και απολυτοι ως προς την μητερα του παιδιου ετσι??? μπορει να ειναι ο καλυτερος ανθρωπος και να μη ζηταει καν εκεινη τα χρηματα και να τα δινει απο μονος του ο πατερας αυτος, μπορει ομως και να μην ειναι ετσι..........

παντως με δυο διαζυγια κοριτσια μιλαμε για διατροφες υψους δυο κανονικων μισθων ε??????? (για να ευθυμησουμε και λιγο)

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα, εγω εννοουσα οτι αν δεν εχει ο πατερας τα χρηματα δεν πας ιδιωτικο εστω κι αν δεν ειχαν χωρισει οι γονεις αυτο ηθελα να πω για μενα φυσικα ποτε δεν παυουν οι υποχρεωσεις ενος γονεα απλα επειδη η κοπελα θεωρησε οτι αφου ξαναπαντρευτηκεη μητερα θα τελειωναν της τονισα οτι ειναι ανηλικο το παιδι ακομα

οσα παραδειγματα ξερω απο αντρες σε τετοια φαση δεν ξαναεκαναν καν παιδια με τη δευτερη........η αληθεια σε μεγαλο λουκι μπαινει η κοπελα αλλα δε θελω να ειμαι και αφοριστικη εχει δικαιωμα ο ανθρωπος να ξαναφτιαξει τη ζωη του

επισης ομως να μην ειμαστε και απολυτοι ως προς την μητερα του παιδιου ετσι??? μπορει να ειναι ο καλυτερος ανθρωπος και να μη ζηταει καν εκεινη τα χρηματα και να τα δινει απο μονος του ο πατερας αυτος, μπορει ομως και να μην ειναι ετσι..........

παντως με δυο διαζυγια κοριτσια μιλαμε για διατροφες υψους δυο κανονικων μισθων ε??????? (για να ευθυμησουμε και λιγο)

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Όταν χωρίζουν δύο γονείς την ευθύνη και την οικονομική στήριξη του παιδιού τους και των παιδιών τους την έχουν οι ίδιοι ό,τι κι αν επιλέξουν να κάνουν μετά.......

ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος ο νέος σύζυγος της πρώην του να συντηρεί και να χαρτζιλικώνει το παιδί και ούτε το παιδί πρέπει να πληρώνει αιωνίως την νύφη ..... και να στερείται για να μην τύχει και υποψιαστούμε ότι περισεύει 1 €.... στην πρώην.... ένας 15 χρονος θέλει τουλάχιστον 400€ για φροντιστήρια το μήνα και άσε τα ρούχα τα φαγητά τις εξόδους....και τα έξοδα στο σπίτι.....χώρια που περνάει εφηβεία και ο πατέρας του είναι πρότυπό του......

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....... τουλάχιστον μέχρι να πιάσουν ικανή δουλειά να τα θρέψει.....

αν δεν μπορείς να το ανεχτείς αυτό κακώς είσαι μαζί του..... γιατί ή θα καταστραφεί η σχέση σας από την φαγωμάρα...ή η σχέση του με το παιδί του.........είναι ΠΡΩΤΑ πατέρας και μετά σύντροφος

η οικονομική κατάσταση μπορεί να μην είναι ανθηρή αλλά και τα παιδιά πρέπει κάπως να ζήσουν και μάλιστα κάπως .... όπως θα ζούσαν χώρις να γίνονται μπαλάκι εκμετάλευσης ούτε αντεκδίκησης να μην αισθάνονται βάρος (όνειρο θερινής νυκτός....) ενώ στην ουσία είναι απλά το όπλο εκδίκησης (από τον πατέρα στα οικονομικά και από την μητέρα στην επισκεψιμότητα....)

Link to comment
Share on other sites

να τον παντρευτείς τον κύριο olgagr ... εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα... όπως μας τα περιγράφεις...

 

καταρρίπτει άμεσα τον μέγα μύθο ότι ο πατέρας αγαπάει τα παιδιά του αναλογικά της αγάπης του προς τη μητέρα...

 

δυστυχώς έχω δει στη ζωή μου (κ λόγω επαγγέλματος) πολλούς που κοιτάνε να κερδίσουν έστω κ το παραπάνω ευρώ της διατροφής για το παιδί τους!!...

σκέψου ένα τέτοιο πατέρα για το παιδί σου...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου μιλησω ως πρωην συζυγος που εχει την επιμελεια του παιδιου. ο συντροφος σου ειναι συνηδητοποιημενος πατερας και ειναι διπλα στο παιδι του και υλικα. κανε μια βολτα στην ευελπιδων να δεις ποσες χτυπιομαστε να βγαλουμε και να κατοχυρωσουμε μια διατροφη..

το αν γινεται καταχρηση/εκμεταλλευση ειναι αλλο θεμα, το οποιο θελει και προσεκτικο χειρισμο γιατι ο γιος του ειναι και στην εφηβεια και προεχει το παιδι και οχι η τσεπη/οικ.κατασταση του μπαμπα και της μαμας του.

ακομα και να ξαναπαντρευτω, θα συνεχισω να ζηταω διατροφη μεχρι να τελειωσει σπουδες το παιδι μου, γιατι πολυ απλα δεν το εκανα μονη μου. το ιδιο ακομα και αν ξαναπαντρευτει ο πρωην. το παιδι υπαρχει και αυτο εχει προτεραιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ας δουμε λιγο και τι εξοδα μπορει να εχει ενα παιδι Ο αντρας μου για το παιδι του 13 χρονων δινει για δυο ξ. γλωσες 170 ευρω και 50 ευρω την εβδομαδα Συνολο 400 περιπου ευρω το μηνα Ο μισθος του γυρω στα 800 ευρω

Τι θελω να πω..1.ο γονιος οσο μπορει να δωσει για να βοηθησει το παιδι του θα το κανει 2.οι αναγκες των παιδιων αν υπολογισεις φροντηστηρια μονο δικαιολογουν καποια ποσα

Αν ειναι ανετος οικονομικα ο συντροφος σου να μην σε απασχολει καθολου

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου μιλησω ως πρωην συζυγος που εχει την επιμελεια του παιδιου. ο συντροφος σου ειναι συνηδητοποιημενος πατερας και ειναι διπλα στο παιδι του και υλικα. κανε μια βολτα στην ευελπιδων να δεις ποσες χτυπιομαστε να βγαλουμε και να κατοχυρωσουμε μια διατροφη..

το αν γινεται καταχρηση/εκμεταλλευση ειναι αλλο θεμα, το οποιο θελει και προσεκτικο χειρισμο γιατι ο γιος του ειναι και στην εφηβεια και προεχει το παιδι και οχι η τσεπη/οικ.κατασταση του μπαμπα και της μαμας του.

ακομα και να ξαναπαντρευτω, θα συνεχισω να ζηταω διατροφη μεχρι να τελειωσει σπουδες το παιδι μου, γιατι πολυ απλα δεν το εκανα μονη μου. το ιδιο ακομα και αν ξαναπαντρευτει ο πρωην. το παιδι υπαρχει και αυτο εχει προτεραιοτητα.

 

 

Θα συμφωνησω και εκτος αυτου τι παει να πει ξαναπαντρευτηκε η μαμα?

Με αυτη τη λογικη, ο καινουργιος συζηγος δεν ειναι μπαμπας του οποτε δεν εχει και καμια ευθυνη ή υποχρεωση.Μην τρελαθουμε κιολας.Εδω αμαν κανουμε να δουμε πατεραδες να ενδιαφερονται.

Οταν αποφασιζεις να παντρευτεις εναν ανθρωπο που εχει ηδη παιδια θα πρεπει να εχεις συνηδητοποιησει οτι παντρευεσαι και τα παιδια του και αυτο ειναι για μια ζωη.Δεν ειναι μονο τα οικονομικα στη μεση , ειναι ενα σωρο πραγματα.Ειναι γιορτες, ειναι διακοπες , ειναι ο χρονος που πρεπει να περναει μαζι τους, ειναι οτι τα παιδια που ισως κανετε θα ειναι αδερφια με τα παιδια του, ειναι και τα κληρονομικα αν θελεις, ειναι οτι δεν θα παψει ποτε να εχει επαφη με την πρωην γυναικα του γιατι τα παιδια τους ενωνουν.Μπορεις να τα αντεξεις και να τα δεχτεις ολα αυτα ? Αν ναι προχωρα.Αν οχι .....αστο καλυτερα θα εχετε προβληματα μια ζωη.....η οσο θα ειστε μαζι τελος παντων

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Olgagr, τη διατροφή τη δίνει ο σύντροφός σου για το παιδί του, άσχετα εάν η πρωήν γυναίκα του είναι παντρεμένη για 1.000η φορά. Μαζί με το νυν σου έχει ένα παιδί και απέναντι σε αυτό το παιδί έχει υποχρεώσεις. Δηλαδή να μη του δίνει διατροφή; Να μη του πληρώνει έξοδα, όπως ρουχισμό, εκπαίδευση κλπ. επειδή η πρώην σύζυγός του και μητέρα του παιδιού του παντρεύτηκε ξανά; Ο ''δεσμός'' που έχει ο σύντροφός σου με τη πρώην του είναι άρρηκτος, το παιδί θα τους συνδέει και απέναντι σε αυτό το παιδί θα έχει υποχρεώσεις εφ'όρου ζωής. Και που του δίνει παραπάνω ποσό από το συμφωνηθέν, δε το βρίσκω κακό. Εάν βγάζει καλά χρήματα και μπορεί να του προσφέρει μια πιο άνετη ζωή γιατί να μη το κάνει;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...