Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραϊβοιπποποδία Sandal Gap clubfoot


Recommended Posts

γεια σας κορίτσια έχω κι εγω το ίδιο πρόβλημα με τον γιό μου (οπως έγραψα και στο πρωτο μήνυμα) είναι τώρα 2,5 ετών. Από τριών ημερών βάλαμε γύψο μετά κάναμε φυσιοθεραπείες και 8 με 9 μηνών κάναμε εγχείρηση.Μετά του φόρεσα ορθοπαιδικά παπουτσάκια (σκληρά από πίσω) απο το Μούγερ. Εχει όπως υποτροπιάσει και μας έδωσε ο γιατρός για εξι μήνες ειδικά παπουτσάκια που τα φτιάξαμε.Ειναι λίγο υπερυψομένα και το δεξι παπουτσάκι(στο δεξι πόδι έχει το πρόβλημα) είναι από μέσα ανάστροφο. Τώρα τελειώνει το εξάμηνο.

 

Είδα έλαχιστα αποτελέσματα. Οπως δείχνουν τα πράγματα δεν θα γλυτώσουμε την δεύτερη εγχείρηση. Ετσι μας είπε ο γιατρός ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνουμε μια μικρή επέμβαση στην φτέρνα για να στρώσει τελείως. Δεν ξέρω στενοχωριέμαι.

 

Επισης η γαμπούλα του στο πόδι που έχει το πρόβλημα είναι πιο αδύνατη από την άλλη γάμπα και η πατουσούλα του είναι ένα με 1.5 νούμερο παπούτσι πιο μικρό. Ο γιατρός λέει ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα τι διαφορά θα έχει στο νούμερο το ένα πόδι με το άλλο. Οσο για την γάμπα του θα φτιάξει με τον καιρό.

Εγώ όμως στενοχωριέμαι όχι για μένα αλλά για το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 7 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 6 δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 6 δημοσιεύσεις

  • Mickey

    Mickey 5 δημοσιεύσεις

ΒΙΚΥ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΑΣΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΤΣΙ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ Η ΓΑΜΠΟΥΛΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ,ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ;Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ,ΣΤΗ ΕΠΑΡΧΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΟΥ ΖΟΥΜΕ,ΑΝ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΘΕΣ.ΝΙΚΗ,ΗΤΑ Ο ΚΛΥΤΕΡΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΚΑΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΗΤΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΠΙΜΥΚΥΝΣΗ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΙΟΥ ΤΕΝΟΝΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το παιδι μου ειναι 3 μηνων και εχει ραιβοποδια.γνωριζει καποιος κατι για αυτο΄?

 

σου προτείνω να κλέισεις ραντεβού στο παίδων πεντέλης στους ορθοπεδικούς να δουν το παιδάκι. μπορώ να σου συστήσω συγκεκριμένο να πας. (σε πμ, όμως ,για ευνόητους λόγους)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Κι εμένα ο γιος μου, που τώρα κοντεύει να γίνει 2,5 χρονών γεννήθηκε με ραιβοϊπποποδία άμφω. Το ένα ποδαράκι έφτιαξε με τον γύψο και το άλλο με γύψο και επέμβαση. Όπως λέει και η Kristak, είναι πρόβλημα που διορθώνεται, οπότε μην ανησυχείτε. Συγκεκριμένα ο Μάριος περπάτησε από 11,5 μηνών και από 1,5 χρονών που γεννήθηκε ο αδελφός του και του πήρε το καρότσι :) περπατάει πάρα πολύ χωρίς πρόβλημα!

Το Denys Brown δυστυχώς το έχουμε κι εμείς. Το φοράει στον ύπνο του αφότου έκλεισε τα δύο για να διορθωθεί μια στροφή που έχει στην κνήμη και θα το έχουμε για κανένα χρόνο ακόμη :(

Το βασικό είναι ότι όλα αυτά είναι μικροπροβλήματα που διορθώνονται και που τα μωράκια μας δεν θα θυμούνται σε λίγο. Αφού είχες κι εσύ kat05 εβδομαδιαίες επισκέψεις στο παίδων, νομίζω ότι θα πρέπει να είδες ποια είναι τα μεγάλα προβλήματα ...

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΥ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΑΣΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΤΣΙ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ Η ΓΑΜΠΟΥΛΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ,ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ;Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ,ΣΤΗ ΕΠΑΡΧΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΟΥ ΖΟΥΜΕ,ΑΝ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΘΕΣ.ΝΙΚΗ,ΗΤΑ Ο ΚΛΥΤΕΡΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΚΑΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΗΤΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΠΙΜΥΚΥΝΣΗ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΙΟΥ ΤΕΝΟΝΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.:rolleyes:

 

Ευχαριστώ KRISTAK για την ενημέρωση. Εκανε ακριβώς την ίδια εγχείρηση(επιμύκυνση του Αχίλλειου Τένοντα). Ο γιατρός είναι στο Παίδων Αγ.Σοφία και θεωρείται ενας από τις κορυφές πάνω σ΄αυτό το θέμα. (Δεν ξέρω αν μπορώ να πώ δημόσια τ΄ονομά του). Αυτές τις μέρες θα πάμε στον γιατρό να τον δεί (πέρασαν οι 6 μήνες που μας είπε να φοράει το ορθοπεδικό παπουτσάκι) και να μας πεί αν τελικά θα χρειαστεί να κάνουμε την επέμβαση στην φτέρνα του όπως μας είχε πεί την προηγούμενη φορά αν δεν δούμε κάποιο αποτέλεσμα απο το παπουτσάκι.:oops::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές μαμάδες....Γειά σας.... Είμαι 18 χρονών και έχω ραιβοποδία! Είχα βάλει και εγώ γύψο και ενα ειδικό παπουτσάκι....Περπατάω φυσιολογικά και για αυτό μην φοβάστε για τα παιδάκια σας....! :D Αλλα εχω ένα μικρό πρόβλημα. Το αριστερό το πόδι μου στο οποίο είχα και το πρόβλημα ειναι στο καλάμι ποιο λεπτό απο το δεξί και η πατούσα μου ειναι μισό νούμερο μικρότερη απο την δεξιά! Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να το κάνω ίδιο με το δεξί? (σε πάχος και σε μήκος)!Είτε με επέμβαση είτε με θεραπεία?? Περιμένω απαντήσεις! Και εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα παιδάκια σας γιατί και εγώ πέρασα ότι περνάνε αυτα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μαμάδες....Γειά σας.... Είμαι 18 χρονών και έχω ραιβοποδία! Είχα βάλει και εγώ γύψο και ενα ειδικό παπουτσάκι....Περπατάω φυσιολογικά και για αυτό μην φοβάστε για τα παιδάκια σας....! :D Αλλα εχω ένα μικρό πρόβλημα. Το αριστερό το πόδι μου στο οποίο είχα και το πρόβλημα ειναι στο καλάμι ποιο λεπτό απο το δεξί και η πατούσα μου ειναι μισό νούμερο μικρότερη απο την δεξιά! Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να το κάνω ίδιο με το δεξί? (σε πάχος και σε μήκος)!Είτε με επέμβαση είτε με θεραπεία?? Περιμένω απαντήσεις! Και εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα παιδάκια σας γιατί και εγώ πέρασα ότι περνάνε αυτα τώρα!

 

καλησπέρα,...εμάς ο γιατρός της μικρής μας, μας είχε πει εξαρχής ότι ακόμη και όταν τελειώσει όλη η περιπέτειά μας με το καλό και μεγαλώσει κλπ κλπ η διαφορά που θα φαίνεται θα είναι πιο λεπτή γάμπα και μικρότερο νούμερο παπουτσιού..προφανώς λοιπόν δεν είναι κάτι που μπορείς να διορθώσεις,...διορθώθηκαν όμως τόσα πολλά στο πόδι σου, οπότε νομίζω οτι αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί... το σημαντικό είναι οτι είσαι καλά!!!!! εύγε...λαμπρό παράδειγμα και ελπιδοφόρο για όλους εμάς τους γονείς με μωρό με ραιβοποδία

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,...εμάς ο γιατρός της μικρής μας, μας είχε πει εξαρχής ότι ακόμη και όταν τελειώσει όλη η περιπέτειά μας με το καλό και μεγαλώσει κλπ κλπ η διαφορά που θα φαίνεται θα είναι πιο λεπτή γάμπα και μικρότερο νούμερο παπουτσιού..προφανώς λοιπόν δεν είναι κάτι που μπορείς να διορθώσεις,...διορθώθηκαν όμως τόσα πολλά στο πόδι σου, οπότε νομίζω οτι αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί... το σημαντικό είναι οτι είσαι καλά!!!!! εύγε...λαμπρό παράδειγμα και ελπιδοφόρο για όλους εμάς τους γονείς με μωρό με ραιβοποδία

 

Ευχαριστώ παπί.........Απλά ρώτησα αν γίνετε να διορθωθεί το πρόβλημα που έμεινε γιατί και παλιότερα που ήμουν ποιο μικρός με ρωτούσαν τα άλλα παιδιά <γιατί το αριστερό μου πόδι είναι λίγο ποιο λεπτό>! Από τότε δεν αισθάνομαι καλά όταν φοράω σορτσάκι.... Και δεν φοράω τόσο συχνά....!Μακάρι όσο περνά ο καιρός να βρίσκουν ποιο αποτελεσματικούς τρόπους για την αντιμετώπιση του προβλήματος.....!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μαλλον πρεπει να απευθυνθεις σε πλαστικο χειρουργο.......πιστευω οτι μπορει να μπει καποιο μοσχευμα η σιλικονη.

 

Θα σου πω ομως οτι κι εγω μεγαλωσα με ενα προβλημα, στα δαχτυλα των ποδιων μου καποια δαχτυλα ειναι πολυ μικρα και τα ποδια μου ειναι ασχημα.......παντα ειχα προβλημα να βαλω ανοιχτο παπουτσι, ψαχνω καθε φορα να βρω ενα λιγο ανοιχτο που να μην φαινονται τα δαχτυλα, απο μικρη με κοροιδευανε τα αλλα παιδια .........ρωτησαμε καποια στιγμη, μας ειπαν οτι γινεται καποια επιμηκυνση, αλλα μου φανηκε τοσο επωδυνη διαδικασια που δεν αξιζε να μπω στον κπο (και πονο)....δεν πειραζει ας μην ειμαι τελεια....:lol:

 

Αν νομιζεις ομως οτι η διαφορα ειναι αισθητη και σε ενοχλει μιλα με πλαστικο χειρουργο.......πιστευω οτι παχυνση της γαμπας γινεται, το νουμερο πατουσας αμφιβαλω......μισο νουμερο ομως δεν γινεται αντιληπτο, φανταζομαι ειναι προβλημα με την αγορα παπουτσιων....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βέρα.......Είσαι απο τα λίγα άτομα που με καταλαβαίνουν γιατί όπως μου είπες είχες και εσύ κάποιο πρόβλημα....! Θα μιλήσω με τους γονείς μου και θα δούμε τι θα κάνουμε...! Ελπίζω ν γίνετε εύκολα.....! Εξάλου πάρα πολλές γυναίκες βάζουν στο στήθος σιλικόνη...οπότε αν το κάνω πιστεύω θα το αντέξω....! Πόσο πιστεύεις οτι θα θέλει μια τέτοια επέμβαση??? Εσύ τότε που ρώτησες για εσένα πόσο σου είπαν??? Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ Βέρα.....!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειχα ρωτησει χειρουργο Γιωργο, ενα γιατρο αλλης ειδικοτητας, αλλα ειχα διαβασει για αυτη την επεμβαση και ηταν τοσο επωδυνη που δεν ηθελα να την υποστω......σκεψου οτι τρυπουσαν τα δαχτυλα, εβαζαν ειδικους μεταλλικους ναρθηκες και εκαναν επιμηκυνση στα οστα καθε τοσο........πως μπορουσε καποιος να περπατησει με αυτα τα πραγματα και πως θα το αντεχε δεν ξερω.....εγω το ξεπερασα με προσεχτικες αγορες παπουτσιων. Το εχω και στα μικρα δαχτυλα των χεριων αλλα εκει δεν το καταλαβαινει κανεις.....

 

Εσενα μου φαινεται πολυ απλη η επεμβαση, θα βρεις ενα πλαστικο χειρουργο να ρωτησεις......πιστευω οι τιμες να ειναι αναλογες γιατρου....1000-1500 ειναι μια τυχαια εκτιμηση μου σε σχεση με οσα ακουω......αν δεν ρωτησεις δεν μπορεις να ξερεις...και σαφως θα πρεπει να σε δει και να εκτιμησει την κατασταση σου.....

 

Πιστευω οι γονεις να καταλαβουν οτι το χρειαζεσαι εστω για ψυχολογικους λογους, γιατι να νιωθεις 'διαφορετικος" να μη μπορεις να βαλεις μια βερμουδα και να χεις συνεχεια να σε ρωτανε γιατι εισαι ετσι? Στην τελικη αν διαφωνουν σιγα σιγα μαζευεις τα χρηματα και το κανεις αργοτερα.....

 

Πρεπει ομως να δεις πρωτα ενα γιατρο να σου κανει εκτιμηση........εμεις εδω κουβεντα κανουμε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αχα.......! Σ ευχαριστώ για την βοήθεια που μου έχεις δώσει...! Θα ρωτήσω σε γιατρό και θα δούμε τι θα γίνει...! ΕΛΠΙΖΩ! Το συντομότερο θα σου πω πώς πήγανε οι συζητήσεις!

Και πάλι σε ευχαριστώ!!!! Τα λέμε....!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αγαπητή Βίκυ,

Διάβασα το μηνυμά σου και αποφάσισα να σου γράψω. Έχω ένα γιό 12 ετών, περάσαμε όλα τα στάδια που γράφεις. Από την αρχή το ξέραμε ότι ήταν από τις δύσκολες περιπτώσεις, καλύτερα και στα δύο πόδια παρά μόνο στο ένα, υπάρχει πάντα το μέτρο σύγκρισης. Κάναμε 3 εγχειρήσεις, και ελπίζουμε να είναι και οι τελευταίες. Δυστυχώς όμως υτπάρχει μία μικρή διαφορά στην γάμπα, το δεξί πόδι του είναι πιο λεπτό από το άλλο καθώς επίσης και στο νούμερο. Τώρα φοράει κανονικά παπούτσια πάντα ομως μποτάκια σταματήσαμε να κάνουμε παραγγελία γιατί δεν γινόταν σωστή δουλεια. Η καλύτερη άσκηση για το πόδι του είναι η κολύμβηση και σ΄αυτό ο γιατρός επεμεινε πολύ. Το καλοκαίρι που τον εξετάσε έμεινε παρά πολύ ευχαριστημένος πάει πάρα πολύ καλά και αν συνεχίσει έτσι ίσως γλιτώσουμε και την επέμβαση.

Ραιβοποδία

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα! επαναφερω το θεμα καθως μια φιλη μου εχει την ανηψια της με ραιβοποδια.

ηθελε να μαθει απο που αγοραζετε παπουτσια.

ο γιατρος τους ειπε ειδικα ορθοπαιδικα αλλα δεν ξερουν που να ψαξουν.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ, ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΗΔΗ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ Σ΄ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ

"ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ Α ΚΑΙ ΓΟΥΓΗΣ Μ. ΟΕ"

ΚΑΤΕΧΑΚΗ 72 ΚΑΙ ΑΝΤΕΡΣΕΝ 4Α Ν.ΨΥΧΙΚΟ

 

ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ E-MAIL ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω το αγοράκι μου με το ίδιο πρόβλημα. Κάναμε ακριβώς την ίδια θεραπεία με σένα. Σήμερα είναι 2,5 ετών και πάμε πολύ καλά. Μετά τα dennis brown να του βάλεις οπωσδήποτε τα Bebax το βράδυ και ανάστροφα παπούτσια την μέρα αποτην εταιρεία SCHEIN είναι γερμανική και έχει πολύ καλά παπούτσια. Κοστίζουν γύρω στα 250? αλλα τα 170? τα παίρνεις πίσω απο το ΙΚΑ. Μην αφήσεις το παιδί σου χωρίς παπούτσια ούτε λεπτό. Ποιόν γιατρό έχεις στο Παίδων ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφερω το θεμα αυτο γιατι κι εμεις αντιμετωπιζουμε θεμα ραιβοποδιας με την κορη μας.

βλεπω οτι τα ποστς σας ειναι λιγακι παλια και θα με βοηθουσατε αν μου λεγατε πως πανε τα δικα σας παιδακια με την παθηση αυτη.......

οταν γεννηθηκαμε μας ειχαν πει οτι εχει μια ελαφρια ραιβοποδια αλλα μεχρι εκει....

δεν καναμε αυτα που περιγραφετε εσεις με εγχειρισεις ή γυψους περαν της καθιερωμενης εξετασης ισχιων που κανουν στα βρεφακια.....

το ποδαρακι ειχε παντα μια ελαφρια κλιση αλλα ο ορθοπεδικος που την ειδε εδω στα Χανια (2 ετων) ηταν καθησυχαστικος και δεν καναμε τιποτα ιδιαιτερο.

η αληθεια ειναι οτι αργησε να περπατησει η μικρη (17 μηνων μονη της.....) απο ετους με βοηθεια μικρη περπατουσε καπως.....

το τελευταιο λοιπον διαστημα παρατηρησαμε οτι δυσκολευοταν να ανεβει σκαλες οποτε αρχισαμε παλι να ψαχνομαστε σε αλλο γιατρο αυτη τη φορα.....

αυτος μας συνεστησε ορθοπεδικα παπουτσια (οχι απο μουγερ ή απο αλλο καταστημα) απο εξειδικευμενο ιατρικο καταστημα που κατασκευαζει παπουτσια..... χασαμε λιγο το εδαφος εκει ..... γιατι με την προηγουμενη διαγνωση ειχαμε μεινει ησυχοι οτι δεν ειχαμε προβλημα και οτι με τον καιρο ΘΑ διορθωνοταν το θεματακι μας!

σημερα καναμε και μια ακτινογραφια ισχιων λεκανης και την στειλαμε στο νεο γιατρο στο ηρακλειο που μας ειπε οτι υπηρχε ενα μικρο θεματακι στα ισχια της και ισως οταν ηταν βρεφακι θα επρεπε να κανουμε αυτο που κανουν οι μαμαδες και βαζουν διπλες πανες στα μωρα ωστε να παραμενουν ανοικτα τα ποδια τους...... δεν ειναι ομως ανησυχητικο και θελει λεει απλως παρακολουθηση.....

μενουμε λοιπον στο οτι το ισχιο θελει παρακολουθηση ανα ετος και η ραιβοποδια ΘΑ διορθωθει με τα ορθοπεδικα παπουτσακια που ο γιατρος εικαζει οτι σε διαστημα ετους θα δουμε διαφορα.....

ηθελα να σας ρωτησω τι ειναι τα "dennis brown" και τα "Bebax το βράδυ" που αναφερετε??? δυστυχως ειμαι λιγακι ασχετη και τωρα ενημερωνομαι και διαβαζω επι του θεματος..... θα με βοηθουσαν πολυ οι εμπειριες σας μιας και εχετε περασει τις ιδιες καταστασεις κι εσεις.....

Ακομα θα ηθελα να σας ρωτησω ορθοπεδικα παπουτσακια απο που αγοραζετε???? το κοστος ειδικα αυτους του χαλεπους καιρους ειναι αρκετα μεγαλο παντως..... τωρα που φτιαχνουμε τα πρωτα μας μας ειπαν 160?.....

 

συγγνωμη για το μεγαλο ποστ μου αλλα θα συγχωρηστε μια αγχωμενη μαμα που θελει να μαθει για την παθηση του παιδιου της.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, θα σου πρότεινα να πάρεις και μια γνώμη από τους έμπειρους γιατρούς στο Παίδων π.χ. ή σε άλλο μεγάλο νοσοκομείο που βλέπουν πολλά παιδιά και μπορούν να σου δώσουν αξιόπιστη διάγνωση. Ο δικός μου μεγάλος γιός, γεννήθηκε με το πρόβλημα σε πολύ σοβαρό βαθμό αλλά δόξα τω Θεώ με γύψους (διαδοχικές αλλαγές επί 5 μήνες) χειρουργείο, φυσικοθεραπείες και βέβαια κηδεμόνες είναι τώρα 3,5 ετών και δεν έχει κανένα θέμα. Το κόστος τους μέχρι πρότινος καλυπτόταν από τα ταμεία σε αρκετά μεγάλο βαθμό (τουλάχιστο από το ΤΕΒΕ που γνωρίζω ) ίσως όμως λόγω κρίσης τα πράγματ ανα άλλαξαν. Τα dennis-brown που ξέρω διότι τα φοράμε ακόμη στον ύπνο, είναι κηδεμόνες ορθοπεδικοί που κρατούν τα ποδαράκια στη σωστή θέση. Όσο για το ισχίο, αν κατάλαβα καλά εννοείς εξάρθημα ισχίου; Αν είναι αυτό, υπήρχε υποψία για τον μικρό μου γιό επειδή ήταν σε ισχιακή προβολή στην εγκυμοσύνη και λόγω ιστορικού του μεγα΄λου (τελικά όμς δεν ήταν). Μας έβαλαν λοιπόν σε ηλικία 40 ημερών να κάνει υπέρηχο ισχίων και 3 μηνών ακτινογραφία, η οποία έδειξε οτι τα ισχία του ήταν ΟΚ.Αν θελήσεις κα΄τι άλλο, είμαι στη διάθεσή σου με πμ ή οτιδήποτε άλλο θελήσεις. Εύχομαι ολα να σας πάνε καλα΄!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση σου

να χαιρεσαι τα παιδακια σου και μπραβο σας που το ξεπερασατε.....

εμας η πορεια μας ηταν λιγο διαφορετικη απ την δικια σας.....

δηλαδη εσεις γεννηθηκατε και ειχατε θεματακι ενω εμεις οταν γεννηθηκαμε μας ειπαν οτι εχει μια ελαφρια ραιβοποδια και τωρα που μεγαλωσαμε και περπαταμε παρατηρησα οτι παει αρκετα μεσα ειδικα το δεξι.....

εντωμεταξυ η δικια μου με εχει ξεθεωσει στην τρεχαλα και δεν την προλαβαινω απλως εχω παρατηρησει οτι δεν ανεβαινει με ευκολια την σκαλα γενικως... εσεις το εχετε παρατηρησει στα δικα σας παιδακια αυτο????

εμας δεν μας ειπε για dennis brown. μονο για ορθοπεδικα παπουτσακια αλλα αμεσα.... μαλιστα τον ρωτησα αν θα το θεωρουσε σωστο να το καθυστερησω λιγακι λογω καλοκαιριου και ειπε οχι..... οποτε βλεπει κατι σοβαρο.....

παντως περασατε πολλα οπως διαβασα και ευχομαι ποτε ξανα τετοια σε καμια μανουλα....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αλήθεια οτι ταλαιπωρηθήκαμε αλλά υπάρχουν και χειρότερες ταλαιπωρίες για μανούλες και μάλιστα χωρίς "ανταμοιβή" για τους κόπους και το τρέξιμο των ίδιων και των παιδιών τους...

ναι έχω παρατηρήσει μια μικρή δυσκολία στις σκάλες-τίποτα ιδιαίτερο όμως, μου είπαν οτι με τον καιρό θα ξεπεραστεί. Στη δική μας περίπτωση, επειδή η σοβαρότητα ήταν μεγάλη, ο πρώτος γύψος μπήκε σε ηλικία 19 ημερών. Επειδή το αγγελούδι σου δεν είναι πια βρεφάκι, θα έλεγα (με κάθε επιφύλαξη και χωρίς παρεξήγηση οτι επεμβαίνω) να πάρτε και μια γνώμη από μεγάλο νοσοκομείο. Το λεώ καθαρά και μόνο επειδή εκεί έχουην εμπειρία σε ΄πολλά παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα

Εγώ έχω να σας διηγηθώ μία πιο σύνθετη περίπτωση!! Η κοπέλα μου πάσχει από ραιβοποδία και είναι 27 ετών!!Δεν ξέρω πως αλλά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε να αποκαταστήσει το πρόβλημα, ίσως επειδή δεν ήταν βαριάς μορφής..δηλ. περπατούσε βάζοντας βάρος στο εξωτερικό σημείο του ποδιού αλλά χωρίς να πονάει!!Με αποτέλεσμα να έχει και ένα νούμερο διαφορά στα πόδια..Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν έχει κάποιος ακούσει κάτι για παρόμοια περίπτωση σε ενήλικα και αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την μέθοδο Ilizarov!!..Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας ή έχει ακούσει κάποιον γιατρό Λαλιώτη στη Θεσσαλονίκη..Θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ναι τον έχω ακουστά τον γιατρό, έχει νομίζω καλή φήμη (τουλάχιστο απ' όσο έχω ακούσει εγώ). Έχω την εντύπωση οτι η μέθοδος που λες δε χρησιμοποιείται πια - με επιφύλαξη αυτό, διότι ο γιός μου με το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίστηκε σε βρεφική ηλικία με τη μέθοδο Ponseti.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Διαβαζω προσεκτικα αυτα που γραφετε για τα παιδακια σας και με το μηνυμα μου αποψε θα ηθελα να σας καθησυχασω.Ειμαι 29 ετων και εχω ραιβοποδια στο αριστερο μου ποδι.Μαλιστα ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδι και πεταω απο τη χαρα μου.Οταν ημουν 18μηνων αρχισαν τα "οργανα" για μενα αλλα πιο πολυ για τους γονεις μου.Δεν πατουσα καλα το ποδι και δεν αναπτυσσοταν οπως το δεξι.Απο το 1988 μεχρι το 1996 εκανα 9 ορθοπεδικες επεμβασεις σε Ελλαδα και εξωτερικο.Καποιες απετυχαν αλλα η ορθοπεδικη δεν ηταν εξελιγμενη στο προβλημα μου οσο σημερα.Στις 3 τελευταιες επεμβασεις ειδαμε θεαματικα αποτελεσματα και μαλιστα χειρουργηθηκα στο Γ.Γεννηματας της Θεσσαλονικης με χειρουργο τον κο Παπαβασιλειου.Η αποκατασταση απο το 1996 ηταν αμεση και δε στερηθηκα καμια δραστηριοτητα στη ζωη μου απο τοτε.Η αποκατασταση θα γινοταν βεβαια απο την πρωτη στιγμη αν η επιστημη ηταν προχωρημενη οπως σημερα.Γι αυτο μην ανησυχειτε.Σημερα απολαμβανω τη ζωη μου οσο δεν παει δουλευω (μεχρι να μεινω εγκυος) "απειρες" ωρες δεν υπαρχουν απαγορευμενες ή μη εφικτες για μενα δραστηριοτητες και ολα κυλουν ομαλα.Για οτιδηποτε χρειαστει πληροφοριακα οποιοσδηποτε ας μη διστασει τωρα που ειμαι και σπιτι χαλαρα εχουμε χρονο να τα λεμε.ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εγώ έχω να σας διηγηθώ μία πιο σύνθετη περίπτωση!! Η κοπέλα μου πάσχει από ραιβοποδία και είναι 27 ετών!!Δεν ξέρω πως αλλά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε να αποκαταστήσει το πρόβλημα, ίσως επειδή δεν ήταν βαριάς μορφής..δηλ. περπατούσε βάζοντας βάρος στο εξωτερικό σημείο του ποδιού αλλά χωρίς να πονάει!!Με αποτέλεσμα να έχει και ένα νούμερο διαφορά στα πόδια..Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν έχει κάποιος ακούσει κάτι για παρόμοια περίπτωση σε ενήλικα και αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την μέθοδο Ilizarov!!..Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας ή έχει ακούσει κάποιον γιατρό Λαλιώτη στη Θεσσαλονίκη..Θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Καλημέρα ,ο μεγάλος μου ο γιός έκανε ilizarov στον Λαλιώτη πριν 2 χρόνια.Δεν είναι ενήλικας αλλά όλα πήγαν τέλεια.Ο γιατρός είναι κορυφή και άνθρωπος.Οτι θελησετε μου στελνετε pm

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...