Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιμονος πονος στην κοιλια και φοβος εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Εχω αγχωθει λιγακι για ενα θεμα που με απασχολει 10 ημερες τωρα:? στις 19 του μηνα αδιαθετησα και μεχρι σημερα 26 του μηνα νιωθω κατι σαν πονο περιοδου στην κοιλια..κατω απο τον οφαλο δεξια και αριστερα και πανω απο τη μητρα..ο πονος ειναι ελαχιστος ομως με ανυσηχει γιατι εχει κρατησει αρκετες ημερες και φοβαμαι μηπως υπαρχει θεμα εγκυμοσυνης αν και ποτε δεν εχω κανει κατι χωρις προφυλαξεις..φαινεται καπως ανοητο αλλα δεν το εχω ξαναπαθει..αν θελετε πειτε μου τη γνωμη σας..! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλως σας βρηκαα! Ειμαι 17 ετων! Η περιοδος μου κραταει 7 ημερες! Στην 8η ημερα δεν εχω κανενα σημαδι περιοδου..! Με ανησυχει ομως το θεμα που εθεσα πριν γιατι μου συμβαινει πρωτη φορα!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι κολικος εντερου?Μπορει να σε πιασει απο το αγχος.Αν δεν περναει πηγαινε σε εναν παθολογο να σε δει.Η μπορει απλα να ειναι κατι απο την περιοδο ξερεις δεν εχουμε παντα τα ιδια συμπτωματα και ενοχλησεις.Για εγκυμοσυνη δεν το βλεπω αφου εχεις κανονικα περιοδο

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω;) Πάντως εφόσον είσαι αδιάθετη νομίζω ότι οι πιθανότητες να είσαι έγκυος είναι πολύ λίγες...δεδομένης και της προφύλαξης ακόμη λιγότερες! Έχεις επισκεφτεί ποτέ γυναικολόγο; Αν όχι ίσως είναι μια ευκαιρία να το κάνεις ώστε να διαλευκανθεί το μυστήριο του ξαφνικού πόνου αλλά και να σιγουρευτείς ότι δεν πρόκειται για εγκυμοσύνη. Τι λες; Θα μπορούσες να ζητήσεις και κάποιο τεστ εγκυμοσύνης από φαρμακείο αλλά δε γνωρίζω αν μπορεί να γίνει χωρίς να υπάρχει καθυστέρηση (καλό θα είναι να ρωτήσεις το φαρμακοποιό).

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως ειναι κολικος εντερου?Μπορει να σε πιασει απο το αγχος.Αν δεν περναει πηγαινε σε εναν παθολογο να σε δει.Η μπορει απλα να ειναι κατι απο την περιοδο ξερεις δεν εχουμε παντα τα ιδια συμπτωματα και ενοχλησεις.Για εγκυμοσυνη δεν το βλεπω αφου εχεις κανονικα περιοδο

 

Η αληθεια ειναι πως ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι φοβαμαι..! στηριζομουν στην περιοδο και ηξερα οτι αν υπαρχει περιοδος τοτε ειναι πολυ δυσκολο να εισαι εγκυος μεχρι που ηρθαν μερικες και μου ειπαν οτι υπαρχουν γυναικες που εχουν κανονικα περιοδο και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης! Απο τοτε αγχωθηκα και δεν μου βγαινει στιγμη απο το μυαλο! Να προσθεσω οτι εχω περασει τρεις φορες το σταδιο της ουρολοιμωξης και σκεφτομαι μηπως ειναι και απο τα νεφρα μου αφου νιωθω και κατιμμικρα τσιμπιματακια εκει που και που...τα εχω μπερδεψει γι αυτο αλλωστε ζητησα την βοηθεια σας! Σιγουρα ολοι γνωριζεται κατι παραπανω απο εμενα! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω;) Πάντως εφόσον είσαι αδιάθετη νομίζω ότι οι πιθανότητες να είσαι έγκυος είναι πολύ λίγες...δεδομένης και της προφύλαξης ακόμη λιγότερες! Έχεις επισκεφτεί ποτέ γυναικολόγο; Αν όχι ίσως είναι μια ευκαιρία να το κάνεις ώστε να διαλευκανθεί το μυστήριο του ξαφνικού πόνου αλλά και να σιγουρευτείς ότι δεν πρόκειται για εγκυμοσύνη. Τι λες; Θα μπορούσες να ζητήσεις και κάποιο τεστ εγκυμοσύνης από φαρμακείο αλλά δε γνωρίζω αν μπορεί να γίνει χωρίς να υπάρχει καθυστέρηση (καλό θα είναι να ρωτήσεις το φαρμακοποιό).

 

Επισκεφτηκα γυναικολογο πριν λιγους μηνες! Μου ειπε οτι ειναι ολα καλα και οτι ειμαι μια απο τις πολλες γυναικες που μπορει να μεινει πολυ ευκολα εγκυος..με αγχωσε και αυτο ολο!:-P πριν 2 μερες του τηλεφωνησα και μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να ειναι ωορυξια και αν συνεχισει ακομα για μια εβδομαδα να τον επισκεφτω! Ομως μου φανηκε λιγο παραξενο γιατι ηταν πολλες μερες αυτος ο πονος και επεφτε κατα τη διαρκεια της περιοδου και 3 ημερες μετα απο αυτην κι ετσι ηταν δυσκολο να καταλαβω τιμ ακριβως γινεται! Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να κανω τεστ..δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω οτι ειναι στο μυαλο μου και θα το κανω αδικα..παντως οι γνωμες σας με βοηθανε πολυ ! Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πόπη χαίρομαι πολύ που σε βοηθήσαμε κι ακόμη περισσότερο που έχεις κιόλας συνεννοηθεί με το γιατρό σου!:D Είσαι καλύτερα;

 

Μια καλή ιδέα θα ήταν να τον ρωτήσεις πόσο πιθανό είναι να συμπέσουν εγκυμοσύνη και περίοδος (σίγουρα δεν είναι συνηθισμένο) ώστε να το γνωρίζεις και να μην αγχώνεσαι άδικα!

 

Να προσθεσω οτι εχω περασει τρεις φορες το σταδιο της ουρολοιμωξης και σκεφτομαι μηπως ειναι και απο τα νεφρα μου αφου νιωθω και κατιμμικρα τσιμπιματακια εκει που και που...
Το γνωρίζει αυτό ο γιατρός;

 

Μου ειπε οτι ειναι ολα καλα και οτι ειμαι μια απο τις πολλες γυναικες που μπορει να μεινει πολυ ευκολα εγκυος..με αγχωσε και αυτο ολο!:P
Θα σου έλεγα να μην ανησυχείς γι' αυτό! Πιθανότατα το είπε γιατί γνωρίζει ότι πολλές γυναίκες ανησυχούν μήπως δε μπορούν να τεκνοποιήσουν εύκολα αλλά δε σημαίνει ότι είναι πολύ πιθανό να μείνεις ενώ προσέχεις!

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να σου περάσει γρήγορα!:)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσεχω παρα πολυ και οσο πολυ προσεχω τοσο ακομη φοβαμαι μηπως κανω καμια βλακεια χωρις να το θελω..! Ο γιατρος γνωριζει ακριβως και για τις 3 ουρολοιμωξεις και μαλιστα επειδη εγιναν σε κοντινα διαστηματα αναγκαστηκα να επικοινωνησω μαζι του αφου ειδα οτι παθολογικα δεν εβλεπα καμια προοδο..εκεινος με κοιταξε την τριτη φορα και μου ειπε οτι ηταν μυκητες, μου εδωσε τα απαραιτητα και ολα καλα! Ομως σκεφτομαι μηπως εχει προχωρησει σε κατι πιο σοβαρο απο τη στιγμη που αποκλειω την εγκυμοσυνη και μηπως οι πονοι προερχονται απο καποια παθηση στα νεφρα..σε ευχαριστω πολυ πολυ :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και παλι..! Εκανα τις απαραιτητες εξαιτασεις για το θεμα που ειχα θεσει πριν λιγο καιρο και λαμβανωντας τις προχθες μου ειπαν οτι ολα ειναι μια χαρα και δεν υπαρχει καποιο προβλημα..! Σημερα ομως ανακαλυψα λιγο αιμα στο εσωρουχο μετα απο χθεσινη επαφη και ενα μπανακι στη θαλασσα..! Απο τη μια μου φαινεται φυσιολογικο γιατι εχω αστατη περιοδο απο την αλλη ομως μου φαινεται λιγο περιεργο γιατι η προηγουμενη περιοδος μου τελειωσε πριν 13 ημερες..μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! να ρωτήσω κάτι; Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο τεστ εγκυμοσύνης που να μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε πριν την καθυστέρηση;

 

υπαρχει αλλα δεν ξερω ποσο σιγουρο ειναι.παντως τα τεστ μπορεις να τα χρησιμοποιησεις απο την 1 μερα καθυστερησης.προφυλαξη ομως κοριτσι μου ειναι το καλυτερο.οχι μονο για πιθανοτητα εγκυμοσυνης.ακομα κ να μη θελει το αγορι σου εσυ να επιμενεις.ειναι πρωτα θεμα υγειας.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι εχεις δικιο αλλα εγω ειμαι προσφατως παντρεμενη και ξεκινησαμε προσπαθειες πριν λιγο καιρο! εχω καποια απο τα συμπτωματα και καθολου υπομονη!! γι αυτο ρωτησα!

Link to comment
Share on other sites

ε,μη γραφεις τοτε στη γωνια των εφηβων!να ζησετε τοτε κ με το καλο να γινεις μανουλα.μην αγχωνεσαι ομως γιατι ειναι οτι χειροτερο οταν κανεις προσπαθειες.απολαυσε το κ οταν ειναι να ερθει θα ερθει.το πρωτο μου εκανα 7 μηνες να το πιασω κ ημουν πολυ χαλαρη

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω? 6/5 πηγα θαλασσα και μετα απο δυο ωρες ειχα λιγο αιμα..αυτο το αιμα ηταν καφε οπως οταν τελειωνει η περιοδος και κρατησε 4 μερες ! Κανονικα περιμενα περιοδο στις 17/5 και ηδη εχουν περασει 10 ημερες καθυστερησης..εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω? 6/5 πηγα θαλασσα και μετα απο δυο ωρες ειχα λιγο αιμα..αυτο το αιμα ηταν καφε οπως οταν τελειωνει η περιοδος και κρατησε 4 μερες ! Κανονικα περιμενα περιοδο στις 17/5 και ηδη εχουν περασει 10 ημερες καθυστερησης..εσεις τι λετε?

 

Μπορεί να συμβει κατι τετοιο και να ειναι φυσικά ασχετο με τη θαλασσα.

Παρατηρειστε αν ξανασυμβει και στην επομενη περιοδο. Αν ναι, τοτε πρεπει να εξεταστειτε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! να ρωτήσω κάτι; Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο τεστ εγκυμοσύνης που να μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε πριν την καθυστέρηση;

 

Πριν απο την καθυστερηση η αξιοπιστια τους ειναι μειωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συμβει κατι τετοιο και να ειναι φυσικά ασχετο με τη θαλασσα.

Παρατηρειστε αν ξανασυμβει και στην επομενη περιοδο. Αν ναι, τοτε πρεπει να εξεταστειτε.

 

Αν ξανατυχει τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...