Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

natassa-tasos Εγω θα σε συμβουλευα καθως εχουμε και εμεις υπερβολικη δασκαλα που τα ριξε στα βαθυα απο την αρχη να περιμενεις να δεις τι θα σας πει στη συγκεντρωση και να μιλησεις και με αλλες μαμαδες καθως μπορει ν ααντιμετωπιζουν καια υτες προβλημα.Επειτα καλο θα ηταν να της μιλησετε(οπως θα κανουμε και εμεις)αλλα παντα με τροπο χωρις να ανοιξετε συγκρουση μαζι της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

Aχ αχ κοριτσια δεν βλεπω φως στο θεμα με τις δασκαλες.

καταρχην το σαββατοκυριακο πηξαμε στο διαβασμα μεχρι και αρθρα επρεπε να βαζει, ο η το τα, αντιγραφη το Εε, το Λλ, και καμια δεκαρια εκφρασεις τα τα τατα κλπ, και σημερα πηγαμε σχολειο και!!!!! ανακαλυψαμε οτι και η αλλη δασκαλα εβαλε αναρρωτικη ετσι ολα τα παιδια πηγαν στο αλλο τμημα.

η πρωτοβαθμια που πηρα τηλ ειπε οτι απο αυριο στελνουν προσωρινο! δασκαλο απο αλλο σχολειο για την περιοδο μεχρι να επιστρεψει καποια απο τις δασκαλες απο την αδεια!

εμεις ενημερωση καμια ουτε για το διαβασμα ουτε για τιποτα.

οποτε 1η δημοτικου και θα γνωρισουμε τον δασκαλο νο 3 και μετα βλεπουμε.

πειτε μου τι να κανω η ΜΑΝΑ?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως αν θέλεται να ξέρεται αν οι δασκάλες ''τρέχουν'' μπορείτε να έχετε ως αναφορά τα θέματα του βιβλίου. Το α' τεύχος τελιώνει με αναφορές στα Χριστούγεννα και 4 ενότητες.

Ή 2η ενότητα τελιώνει με αναφορά στην 28η Οκτωβρίου

Ετσι με το φτωχό μου το μυαλό καταλαμβαίνω ότι ''πρέπει '' ως τότε να έχουν καλύψει τις 2 πρώτες ενότητες του βιβλίου γλώσσας και ως τα Χριστούγεννα τις άλλες 2...

Λίγο κουφό μου φαίνεται να έχουν 4 ενότητες πριν τα Χριστούγεννα και 6 μετά, σαν πολλές μου φαίνονται οι ''πριν'' μια και έπρεπε να δώσουν ένα περιθώριο στην αρχή για προσαρμογή, εκμάθηση γραφής κλπ,

(αφού λένε ότι δεν πρέπει να τα ξέρουν από τον νηπιαγωγείο)...

Ενας ακόμη κακός προγραμματισμός....

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ τον καημό μου.Πέρσι είχα το γιο μου στην πρώτη.Φέτος έχω την κόρη μου.Ε, λοιπόν είναι ο ένας είναι ξεφτέρι ή η άλλη είναι στουρνάρι.Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.Είναι η δεύτερη βδομάδα και ακόμα δεν έχουμε μάθει ο,α,πα,πι,πο....Της δείχνω το ο και λέει πα.Της δείχνω το πι και λέει το.Δεν αντέχω άλλο σας λέω, θα κάνω χαρακίρι:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, μη συγκρίνεις τα παιδιά. Οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Άλλο παιδί, άλλη δασκάλα, μεγάλος αδερφός, μαμά με 'εμπειρία', άσε, δώσε της λίγο χρόνο. Κι εγώ τον είχα φρικάρει τον αδερφό μου. Αστέρι εγώ (η πρώτη), η μαμά είχε απαιτήσεις από τον μικρό, αυτός είχε τους ρυθμούς του, αλλά μέχρι να τους βρει του κολήσαμε την ετικέτα του 'κακού' μαθητή και τον ακολούθησε μέχρι τέλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχ αχ κοριτσια δεν βλεπω φως στο θεμα με τις δασκαλες.

καταρχην το σαββατοκυριακο πηξαμε στο διαβασμα μεχρι και αρθρα επρεπε να βαζει, ο η το τα, αντιγραφη το Εε, το Λλ, και καμια δεκαρια εκφρασεις τα τα τατα κλπ, και σημερα πηγαμε σχολειο και!!!!! ανακαλυψαμε οτι και η αλλη δασκαλα εβαλε αναρρωτικη ετσι ολα τα παιδια πηγαν στο αλλο τμημα.

η πρωτοβαθμια που πηρα τηλ ειπε οτι απο αυριο στελνουν προσωρινο! δασκαλο απο αλλο σχολειο για την περιοδο μεχρι να επιστρεψει καποια απο τις δασκαλες απο την αδεια!

εμεις ενημερωση καμια ουτε για το διαβασμα ουτε για τιποτα.

οποτε 1η δημοτικου και θα γνωρισουμε τον δασκαλο νο 3 και μετα βλεπουμε.

πειτε μου τι να κανω η ΜΑΝΑ?

 

Δύσκολα.

Εγώ να σου πω, θα πήγαινα στο διευθυντή και θα του έλεγα να 'παίξει' με άλλη ταξη, όχι με την πρώτη. Στο χέρι του είναι. Ας βάλει έναν δάσκαλο σταθερό στην πρώτη και ας βάλλει τον προσωρινό σε άλλη τάξη.Ο προσωρινός δάσκαλος δεν θα έκανε κακό στην στ τάξη πχ., αλλά στην πρώτη?

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, μη συγκρίνεις τα παιδιά. Οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Άλλο παιδί, άλλη δασκάλα, μεγάλος αδερφός, μαμά με 'εμπειρία', άσε, δώσε της λίγο χρόνο. Κι εγώ τον είχα φρικάρει τον αδερφό μου. Αστέρι εγώ (η πρώτη), η μαμά είχε απαιτήσεις από τον μικρό, αυτός είχε τους ρυθμούς του, αλλά μέχρι να τους βρει του κολήσαμε την ετικέτα του 'κακού' μαθητή και τον ακολούθησε μέχρι τέλος.

 

Μπροστά της δε λέω τίποτα.Προσπαθώ να κάνω υπομονή.Απο μέσα μου όμως ρίχνω βρισίδια για τη μάνα της.

Πάντως το ήξερα οτι θα ζοριστώ με τη μικρή.Είναι λίγο αλλού.Γενικώς:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και από μένα. Διαβάζοντας σήμερα μερικά μηνύματα κατάλαβα πως και η δική μας δασκάλα είναι υπερβολικά απαιτητική, πολύ μεγάλη ύλη με αποτέλεσμα ο γιος μου να δυσανασχετεί.

Την Παρασκεύη έκαναν το τόπι αντιγραφή και ορθογραφία. Τους είχε επίσης γύρω στις 100 συλλαβές και λεξούλες να τις διαβάσουν 10 φορές και 3 προτάσεις.

Τον βλέπω ότι ζορίζεται πολύ και κουράζεται, ειδικά με τις λεξούλες και τις προτάσεις μετά από 3 φορές που τις διάβασε, άλλα διάβαζε άλλα έλεγε :confused:

Δεν μας έχει καλέσει ακόμα για συνάντηση. Τι να κάνω; Να της το πω;

Σκέφτομαι ότι ίσως το επίπεδο των υπόλοιπων παιδιών να είναι καλύτερο από του γιου μου και γι' αυτό προχωράει τόσο γρήγορα :(

Γραμμούλες δεν κάνανε καθόλου...Κατευθείαν στα βαθιά...

 

Θα τρελαθώ μ' αυτά που διαβάζω εδώ μέσα. :shock: 100 συλλαβές; Θου Κύριε...ποιους νομίζουν ότι διδάσκουν, τους μικρούς Αϊνστάιν; Πιστεύω πως το καταλαβαίνεις και μόνη σου πως είναι φυσιολογικό να ζορίζεται το παιδί σου...το αφύσικο είναι αυτά που ζητάει η δασκάλα! Είμαι βέβαιη πως υπάρχουν κι άλλα παιδάκια στην τάξη σας στην ίδια κατάσταση, δε μπορείς να συνεννοηθείς με τις μαμάδες και να της μιλήσετε;

 

Να σας πώ τον καημό μου.Πέρσι είχα το γιο μου στην πρώτη.Φέτος έχω την κόρη μου.Ε, λοιπόν είναι ο ένας είναι ξεφτέρι ή η άλλη είναι στουρνάρι.Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.Είναι η δεύτερη βδομάδα και ακόμα δεν έχουμε μάθει ο,α,πα,πι,πο....Της δείχνω το ο και λέει πα.Της δείχνω το πι και λέει το.Δεν αντέχω άλλο σας λέω, θα κάνω χαρακίρι:twisted:

 

Μη μου ξύνεις πληγές...θες να σου πω για τον μικρό μου, που τον άλλο μήνα κλείνει τα τρία, δεν λέει καθόλου ρήματα και τα χρώματα έχει ερχίσει να τα ξεχωρίζει τώρα τελευταία; (δεν είναι θέμα όρασης, το τσέκαρα)

 

Όταν θυμάμαι τι έλεγε ο μεγάλος στα 3, με πιάνει σκοτοδίνη! :?

 

Μωρέ, μη συγκρίνεις τα παιδιά. Οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Άλλο παιδί, άλλη δασκάλα, μεγάλος αδερφός, μαμά με 'εμπειρία', άσε, δώσε της λίγο χρόνο. Κι εγώ τον είχα φρικάρει τον αδερφό μου. Αστέρι εγώ (η πρώτη), η μαμά είχε απαιτήσεις από τον μικρό, αυτός είχε τους ρυθμούς του, αλλά μέχρι να τους βρει του κολήσαμε την ετικέτα του 'κακού' μαθητή και τον ακολούθησε μέχρι τέλος.

 

Ο αδελφός μου κι ο αδελφός σου ζούσανε βίους παράλληλους, στα νιάτα τους. ;)

 

Δύσκολα.

Εγώ να σου πω, θα πήγαινα στο διευθυντή και θα του έλεγα να 'παίξει' με άλλη ταξη, όχι με την πρώτη. Στο χέρι του είναι. Ας βάλει έναν δάσκαλο σταθερό στην πρώτη και ας βάλλει τον προσωρινό σε άλλη τάξη.Ο προσωρινός δάσκαλος δεν θα έκανε κακό στην στ τάξη πχ., αλλά στην πρώτη?

 

Σωστά, είναι στο χέρι του. Και καλύτερα να πάνε όσο περισσότεροι γονείς από την τάξη γίνεται.

 

Εμείς σήμερα κάναμε το "τα" και είχαμε επανάληψη το α, πα, πι, παπί. Κάνανε και τα γεωμετρικά σχήματα, είδα. Ευτυχώς που οι ρυθμοί μας είναι αυτοί, γιατί, αν πηγαίναμε κι εμείς με ταχύτητα φωτός, κάθε πρωινό ξύπνημα θα ήταν κι ένα αυτοτελές επεισόδιο οικογενειακού δράματος. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν θέλεται να ξέρεται αν οι δασκάλες ''τρέχουν'' μπορείτε να έχετε ως αναφορά τα θέματα του βιβλίου. Το α' τεύχος τελιώνει με αναφορές στα Χριστούγεννα και 4 ενότητες.

Ή 2η ενότητα τελιώνει με αναφορά στην 28η Οκτωβρίου

Ετσι με το φτωχό μου το μυαλό καταλαμβαίνω ότι ''πρέπει '' ως τότε να έχουν καλύψει τις 2 πρώτες ενότητες του βιβλίου γλώσσας και ως τα Χριστούγεννα τις άλλες 2...

Λίγο κουφό μου φαίνεται να έχουν 4 ενότητες πριν τα Χριστούγεννα και 6 μετά, σαν πολλές μου φαίνονται οι ''πριν'' μια και έπρεπε να δώσουν ένα περιθώριο στην αρχή για προσαρμογή, εκμάθηση γραφής κλπ,

(αφού λένε ότι δεν πρέπει να τα ξέρουν από τον νηπιαγωγείο)...

Ενας ακόμη κακός προγραμματισμός....

 

 

αυτο που λες,δεν ειναι απαραιτητο να γινει ετσι.απλα αφηνεις υλη,κανεις την 28η κ συνεχιζεις απο εκει που σταματησες.το ιδιο κ για τα χριστουγεννα.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Της δείχνω το ο και λέει πα.Της δείχνω το πι και λέει το.Δεν αντέχω άλλο σας λέω, θα κάνω χαρακίρι:twisted:
:P:p:p...μηπως εχει αγχωθει λιγο? Και εγω στην αρχη οταν μαθαινε να συλλαβιζει, σκεφτομουν μηπως εχει καποιο θεμα το παιδι...:rolleyes: π και ο ρωταγα? -ππποοουυυυααααααοοοοουυυυυ' μου λεγε....

 

Δύσκολα.

Εγώ να σου πω, θα πήγαινα στο διευθυντή και θα του έλεγα να 'παίξει' με άλλη ταξη, όχι με την πρώτη.

α, καλο αυτο :wink:

 

 

Όταν θυμάμαι τι έλεγε ο μεγάλος στα 3, με πιάνει σκοτοδίνη! :?

:-)...ολα τα δευτερα παιδακια ειναι ετσι νομιζω...ετσι τουλαχιστον λεω για να παρηγοριεμαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 παιδάκια, τι καλά!!! Αυτό είναι σχεδόν ιδιαίτερο μάθημα!

ακριβος αυτο!!ειναι ολα τα παιδακια σε 6 θρανία σε σχήμα Π σαν φροντιστήριο χαχα!!

 

Κορίτσια καλημέρα και από μένα. Διαβάζοντας σήμερα μερικά μηνύματα κατάλαβα πως και η δική μας δασκάλα είναι υπερβολικά απαιτητική, πολύ μεγάλη ύλη με αποτέλεσμα ο γιος μου να δυσανασχετεί.

Την Παρασκεύη έκαναν το τόπι αντιγραφή και ορθογραφία. Τους είχε επίσης γύρω στις 100 συλλαβές και λεξούλες να τις διαβάσουν 10 φορές και 3 προτάσεις.

Τον βλέπω ότι ζορίζεται πολύ και κουράζεται, ειδικά με τις λεξούλες και τις προτάσεις μετά από 3 φορές που τις διάβασε, άλλα διάβαζε άλλα έλεγε :confused:

Δεν μας έχει καλέσει ακόμα για συνάντηση. Τι να κάνω; Να της το πω;

Σκέφτομαι ότι ίσως το επίπεδο των υπόλοιπων παιδιών να είναι καλύτερο από του γιου μου και γι' αυτό προχωράει τόσο γρήγορα :(

Γραμμούλες δεν κάνανε καθόλου...Κατευθείαν στα βαθιά...

ακριβος αυτο μου ειπε και η δασκαλα μας...γιαυτο δεν θελει να τα τρεξει τωρα στην αρχη για να μην εχουν άρνηση...για σκεψου και εσυ λιγο...απο το νήπιο που ηταν ποιο πολυ παιχνιδι να βρεθει εκει με 100 συλλαβές και λεξούλες να τις διαβάσουν 10 φορές και 3 προτάσεις (ΠΛΑΑΑΑΚΑΑ ΚΑΝΕΙ;;;;;:shock::shock::shock:)

 

Μη μου ξύνεις πληγές...θες να σου πω για τον μικρό μου, που τον άλλο μήνα κλείνει τα τρία, δεν λέει καθόλου ρήματα και τα χρώματα έχει ερχίσει να τα ξεχωρίζει τώρα τελευταία; (δεν είναι θέμα όρασης, το τσέκαρα)

 

Όταν θυμάμαι τι έλεγε ο μεγάλος στα 3, με πιάνει σκοτοδίνη! :?

 

Εμείς σήμερα κάναμε το "τα" και είχαμε επανάληψη το α, πα, πι, παπί. Κάνανε και τα γεωμετρικά σχήματα, είδα. Ευτυχώς που οι ρυθμοί μας είναι αυτοί, γιατί, αν πηγαίναμε κι εμείς με ταχύτητα φωτός, κάθε πρωινό ξύπνημα θα ήταν κι ένα αυτοτελές επεισόδιο οικογενειακού δράματος. :rolleyes:

χαχαχα και εμενα ο δευτερος μου στην ηλικια σας ακριβώς τα ιδια εκανε...τον πηρα και εγω στον οφθαλμίατρο να δω αν εχει προβλημα το παιδι μου και απλα ο γιατρος με ενημέρωσε οτι βαριετε και καποια στιγμη θα τα μαθει!!!

ενω ο μεγαλος μου στα 3του ηταν ΑΛΛΟ παιδι στην μάθηση(και ακομα ειναι!)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Natassa-tasos, είναι σοβαρή?Περιμένει απο πρωτάκια να μάθουν σε μια βδομάδα να διαβάσουν εγκυκλοπαίδεια?Τι λες κορίτσι μου, εμείς με 5 συλλαβές και τα' χουμε παίξει:rolleyes:

Πάντως δε ξέρω αν φταίω εγώ για τη μικρή.Όταν γεννήθηκε ο μεγάλος ασχολήθηκα μαζί του πιο πολύ.Του διάβαζα βιβλιαράκια με εικόνες, του μάθαινα χρώματα.Στη μικρή τίποτα.Ήμουν τόσο πιγμένη με 2 μικρά παιδιά,δουλειά και σπίτι.Τώρα προσπαθώ να επανορθώσω.Όμως δε μπορώ και να μη βλέπω και τη διαφορά τους.Όλα τα δεύτερα παιδιά είναι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε ξέρω αν φταίω εγώ για τη μικρή.Όταν γεννήθηκε ο μεγάλος ασχολήθηκα μαζί του πιο πολύ.Του διάβαζα βιβλιαράκια με εικόνες, του μάθαινα χρώματα.Στη μικρή τίποτα.Ήμουν τόσο πιγμένη με 2 μικρά παιδιά,δουλειά και σπίτι.Τώρα προσπαθώ να επανορθώσω.Όμως δε μπορώ και να μη βλέπω και τη διαφορά τους.Όλα τα δεύτερα παιδιά είναι έτσι?

 

Το αυτό...στον μεγάλο έμεινα σπίτι δύο χρόνια, στον μικρό έξι μήνες. Και γενικώς, το πόσο ασχολήθηκα με τον έναν σε σύγκριση με τον άλλο...η μέρα με τη νύχτα. :oops: Τώρα με τρώνε οι τύψεις και κάνω ό,τι μπορώ, αλλά...:-(

 

Δε θα με πείραζε καθόλου αν ήταν απλά διαφορετικά σαν παιδιά, όμως δεν μπορώ να εθελοτυφλώ και να παραγνωρίσω και τον παράγοντα "απασχόληση". Βέβαια, στη δική μας περίπτωση, υπήρξαν κι άλλοι παράγοντες που παίξανε ρόλο.

 

Ο μεγάλος ήταν υπερβολικά προσκολλημένος σε μένα, όχι ιδιαίτερα κοινωνικός και άργησε πάρα πολύ να ασχοληθεί με κάτι μόνος του, ήθελε συνέχεια κάποιον (εμένα δλδ) πάνω από το κεφάλι του. Αυτό ήμουν αποφασισμένη να προσπαθήσω να το εμποδίσω να συμβεί και στο δεύτερο παιδί, γιατί δεν έκανε καλό, ούτε σε εκείνον, ούτε σε μένα.

 

Όταν λοιπόν γεννήθηκε ο δεύτερος, που ήταν ένα υπερβολικά καλόβολο μωρό, έτρωγε, κοιμόταν από 20 ημερών όλο το βράδυ, καθόταν ήσυχο στο ρηλαξ, παρκάκι κλπ, επίτηδες ασχολούμουν λιγότερο μαζί του, για να μην συνηθίσει και ξανατραβηξω τα ίδια...αλλά μου φαίνεται πως, κάπου στην πορεία, το παράκανα. :-( Πάντως, έχει και τα καλά του, είναι πολύ κοινωνικός, παιχνιδιάρης, χαρούμενος, ευπροσάρμοστος, αλλά ταυτόχρονα και διεκδικητικός, κολπαδόρος, γαλίφης, καταφερτζής...αν μιλούσε κιόλας δλδ, θα έλεγα πως γέννησα το τέλειο παιδί, μουχαχα :P:p

 

Είμαι εντελώς εκτός θέματος. :rolleyes: Για σήμερα έχω να πω πως δεν πήγαμε σχολείο, λόγω βήχα και πως την Πέμπτη θα πάμε εκδρομή!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα_2 περαστικα στο γιο σου και μακαρι να ειναι καλα και να παει την πρωτη του εκδρομη την Πεμπτη!Εμεις πηγαμε σημερα μετα απο ενα Σαββατοκυριακο που εμεινε σχεδον αποκομενη απο ολους γιατι ειχε στρεπτοκοκκο και δεν θελαμε να κολησει κανεναν αλλο.Συνεχιζουμε με γραμμουλες,Π και Τ,που δεν τις λεμε με γραμματα αλλα τραπεζακι με ενα και με δυο ποδαρακια γιατι ετσι τους το ειπε η δασκαλα.Οταν της εδωσα την εργασια και της το ειπα γυρναει με κοιταει και μου λεει,τι λες μαμα;αφου ειναι το πι και το ταυ.:)

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

περαστικα και απο μενα στον μικρο σου Αγγελινα ,και εγω την εχω με βηχα αλλα πηγαμε στο σχολειο τελικα δεν ειχαν στειλει ουτε προσωρινο η μικρη πηγε σε τμημα της Δευτερας αφου τα παιδια χωριστηκαν σε διαφορα τμηματα. η μικρη ειναι καταχαρουμενη αφου σημερα επαιζαν ολη μερα και εκανε και φιλους στην δευτερα!! αντε της λεω μεχρι την Παρασκευη θα το βγαλουμε το δημοτικο!!!!

πηγαμε στην πρωτοβαθμια και ο διευθυντης μας ειπε οτι θα ενοποιησει σε αλλο σχολειο 2 τμηματα της τριτης που εχουν 13 παιδια και θα μας στειλει την δασκαλα.

απο διαβασμα τα εχουμε κανει μανταρα, τα γραμματα τα γραφουμε αναποδα καποια, τα γραμματα τα λεμε αλλα στις συλλβες το χανουμε πχ π-α ->πα +π ι->πι μαζι πιτα!!!

δεν την πιεζω δεν ξερω και πως να την διαβασω ελπιζω να τελειωσει γρηγορα η περιπετεια αυτη και να μπουμε σε ρυθμο, κανω το σταυρο μου να εερθει μια δασκαλα να τα αγαπαει και που θα παει θα μαθουμε και να διαβαζουμε!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geoste τι καλα που εσας κανουνε ακομα γραμμουλες και λενε το πι τραπεζακι εμας με αυτα που τους βαζει σκεφτομαι του χρονου να τον παω κατευθειαν πανεπηστημιο.Σημερα τους προχωρησε παλι και του εγραψε παλι πανω στο βιβλιο του να ξαναδιαβασεις το μαθημα σου ελεος μεσα σε μια μερα θελει να μαθει να διαβαζουν και μου γυρισε και στεναχωρηνος γιατι μου πε δεν θυμοταν μια λεξη που τον εβαλε να διαβασει και λεω εγω τωρα φταιω αν παω και την βρισω δηλαδη τι θελει να αγχωσουμε τα παιδακια απο τις πρωτες βδομαδες για να μην μιλησω για την αντιγραφη που μονο σε μια του εχει βαλει μπραβο ενω στις αλλες καλυτερα γραμματα επειδη δεν ειναι τελεια δεν ειναι οτι ειναι χαλιαα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τους προχωρησε παλι και του εγραψε παλι πανω στο βιβλιο του να ξαναδιαβασεις το μαθημα σου ελεος μεσα σε μια μερα θελει να μαθει να διαβαζουν και μου γυρισε και στεναχωρηνος γιατι μου πε δεν θυμοταν μια λεξη που τον εβαλε να διαβασει και λεω εγω τωρα φταιω αν παω και την βρισω δηλαδη τι θελει να αγχωσουμε τα παιδακια απο τις πρωτες βδομαδες για να μην μιλησω για την αντιγραφη που μονο σε μια του εχει βαλει μπραβο ενω στις αλλες καλυτερα γραμματα επειδη δεν ειναι τελεια δεν ειναι οτι ειναι χαλιαα

 

αισθάνομαι και εγώ τυχερή γιατί η δική μας τα ενθαρύνει, στην αντιγραφή όλο μπράβο βαζει (και με χάλια γράμματα) και μας είπε να μην τα αγχώσουμε με το διάβασμα να τους δώσουμε χρόνο.

 

Αυτό που κάνει η δική σας μου φαίνεται πολύ αγχωτικό για τα παιδιά - δεν θα μου άρεσε στην πρώτη τάξη (για να μην πω σε καμοιά) αυτή η απαιτητική προσέγγιση.

Μπορείς να πεις κάτι, πχ τον βλέπω αγχωμένο, απογοητεύμενο, χρειάζεται ενθάρυνση, αλλά αν αυτή είναι η προσέγγιση (το στυλ) της δεν νομίζω να αλλάξει. Καλύτερα να βρεις εσύ τρόπους να ενθαρύνεις το παιδί και να μην το αφήσεις να απογοητευτεί. Εγώ δεν θα του τόνιζα τα αρνητικά σχόλια της δασκάλας, θα τα προσπερνούσα και θα έλεγα τα δικά μου μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε sense εμενα ο φοβος μου αυτος ειναι μην ειναι πολυ αυστηρη η δασκαλα παντως εγω θα της εκανα μια συζητηση μιλησε και με τις αλλες μαμαδες να το δειτε το θεμα.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα τους προχωρησε παλι και του εγραψε παλι πανω στο βιβλιο του να ξαναδιαβασεις το μαθημα σου ελεος μεσα σε μια μερα θελει να μαθει να διαβαζουν και μου γυρισε και στεναχωρηνος γιατι μου πε δεν θυμοταν μια λεξη που τον εβαλε να διαβασει και λεω εγω τωρα φταιω αν παω και την βρισω δηλαδη τι θελει να αγχωσουμε τα παιδακια απο τις πρωτες βδομαδες για να μην μιλησω για την αντιγραφη που μονο σε μια του εχει βαλει μπραβο ενω στις αλλες καλυτερα γραμματα επειδη δεν ειναι τελεια δεν ειναι οτι ειναι χαλιαα

Γνωμη μου ειναι οτι πρωτα απο ολα πρεπει να αγαπησουν την δασκαλα και το σχολειο και μετα ολα τα παιδια θα μαθουν και να γραφουν και να διαβαζουν,δηλαδη ως προς τι ο αγωνας δρομου δεν καταλαβα;ετσι για να λεμε οτι κοιτα εμεις ειμαστε εδω και εσεις πολυ πισω αλλα στην ουσια τα παιδια να μην εχουν εμπεδωσει τιποτα;μαμαδες που την ειχαν αλλη χρονια τι λενε;παντως καλο ειναι να το συζητησεις με την δασκαλα αφου πιεζεται τοσο το παιδι.

Επισης μη ξεχναμε οτι μπορει να ειναι στην ιδια ταξη συμμαθητες που χρονολογικα εχουν και 11 μηνες διαφορα και σε αυτη την ηλικια ειναι μεγαλη η διαφορα τους,δεν μπορει το παιδι που ειναι κοντα στα 7 να ειναι το ιδιο με το παιδι που μπορει ακομα να μην εχει κλεισει τα 6

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε ακούσατε! Χτες πήραμε το 1ο τεύχος της γλώσσας κ σήμερα το τετράδιο εργσιών της! Προοδεύουμε :lol:

Χτες έκαναν τα άρθρα ο, η κ σήμερα είδα ότι μας σημείωσε την πρώτη σελίδα στο γραφούλη, εκτος τη φωτοτυπία που δίνει καθημερινά. Στο βιβλίο δε μπήκαμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

geoste αν σου πω τι εμαθα απο αλλη μαμα που την ειχε το παιδακι της παλια θα φριξεις επειδη δεν μπορουσε να μαθει γρηγορα ειπε στην μανα του πως εχει προβλημα και η καημενη το τρεχε στους γιατρους αλλα τελικα δεν ειχε τιποτα και ασε που μπυ πε πως βαζει παρα πολλα αλλα αυτο το ειδα και γω.Γενικα εχουν ολες οι μαμαδες προβλημα απο οσες ξερω και πρεπει να μιλησουμε και με τις αλλες για να παμε ολες μαζι.Παντως αυτο που με εκνευριζει εινια αυτο που προσπαθει να τους περασει δηλαδη το σχολειο ειναι μονο για τους αριστους που κανουν ωραια γραμματα ολοι οι αλλοι εινια αχρηστοι?και επισης μας ειπε στην πρωτη συναντηση πως τα μπραβο τα βαζει ετσι και πραγματικα δεν τα αξιζουν..........μου φενεται δεν θα τα παμε καλαα

Link to comment
Share on other sites

Μα οι δάσκαλοι δεν πληρώνονται για να μάθουν αυτούς που ξέρουν...αλλά αυτούς που δεν ξέρουν! Δεν είναι μόνο ο όγκος της ύλης, τελικά. Έχει κι άλλα θέματα, η συγκεκριμένη. :mad: Μίλησες με άλλες μαμάδες του τμήματος; Τα άλλα παιδιά τα καταφέρνουν;

 

Ευχαριστώ για τις ευχές, κορίτσια...τσάμπα δεν τον έστειλα, σήμερα είναι μια χαρά. Τον άκουγα το βράδυ που έβηχε κι είχα αγχωθεί. Πάντως πήγα και πήρα τα μαθήματα, να τα κάνουμε το απόγευμα κι από ό,τι μου είπε, κι αύριο θα κάνουν επανάληψη τα σημερινά, πίτα, πατάτα.

 

Εμείς το τετράδιο εργασιών της γλώσσας, ακόμα το περιμένουμε. Το ίδιο και το πρόγραμμα. Πολύ με ξενερώνει αυτό το 4 φορές την εβδομάδα γυμναστική!

Link to comment
Share on other sites

:-)

και ναι χαμογελαω μολις με πηραν τηλ και απο αυριο θα εχουμε δασκαλα η οποια μαλιστα θελει και να ερθει γιατι την ειχαν στειλει σε αλλη πόλη ενω εμενε εδω! ειχε και περυσι πρωτη στο σχολειο μας και ηταν τα παιδια πολυ ευχαριστημενα!!!!

κανω και παλι τον σταυρο μου μην το ματιασω και να ξεκινησουμε καλα επιτελους!

 

sense οργανωθειτε γρηγορα μην αφηνετε τον χρονο να περναει και μην περιμενετε να μαζευτειτε ολες εμεις αν το καναμε αυτο ουτε τα χριστουγεννα δεν θα λυνοταν το θεμα.δεν ξερω αν εχουμε καμια δασκαλα αναμεσα μας ισως να σας βοηθησει στον τροπο προσεγγισης ωστε να μην το παρει σαν υποδειξη του πως κανει την δουλεια της.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

με αυτες που γνωριζομαι εχουν προβλημα τωρα υπαρχουν και καποιοες που δεν τις ξερωω παντως με εχει εκνευρισει απιστευτα στο τελος θα καταληξουμε με χαπια τετοι αγχος καθημερινο ουτε πανελληνιες να εδινε το παιδι δεν θα χααα.Αφηστε πια αυτη η αντιγραφη εχει γινιε εφιαλτης μολις βλπεω το τετραδιο φοβαμαι να το αμοιξε να δω τι θα χει βαλει ουρε λογαριασμος να τα ν.Χτες ειχανε 12 φορες να γραψουνε το τοπι αλλες 12 το ελα αλλες 12 το πι πι πι αλλες 12 το Λα λα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...