Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2011


Recommended Posts

Με συγχωρείτε.............πάω να κόψω τις φλέβες μου και επιστρέφω.:mad::mad::mad:

 

Σόρι ρε κορίτσι που σε στενοχώρησα... κάνω παρέα με 2 μανούλες που έχουν δευτεράκια και θέλοντας και μη μου λένε...

Πιστεύω ότι ο όγκος των γνώσεων που ζητάνε από τα παιδιά μας να αφομοιώσουν είναι πολύ μεγάλος και ο χρόνος που τους δίνουν ελάχιστος. Προπαίδεια ξεκινούσαμε στη β' και νομίζω την τελειώναμε στη γ' στα δικά μας χρόνια. Τα δευτεράκια στο σχολείο μας είναι ήδη στην προπ. του 6...

 

Εμείς με την αφαίρεση μια έτσι μια αλλιώς. την ξεκινήσαμε την προηγ. εβδομάδα. Στις πρώτες φωτοτυπίες στο σχολείο πήγαινε καλά, για το σπίτι δε μας έχει δώσει ακόμα δουλειά. Χθες έκανε μια σχολείο που ήταν μόνο λάθη και την έφερε σπίτι να τη δούμε. Ιδωμεν σήμερα.

 

Χθες μας ζήτησε η δασκάλα 2 νέα τετράδια, ένα Γραμματικής, όπου θα κολλάνε τις φωτοτυπίες που θα τους δίνει, θα μελετάμε σπίτι το γραμματικό φαινόμενο που θα τους διδάσκει και θα κάνουμε τις ασκήσεις που θα έχει πάνω και ένα Εκθέσεων στο οποίο θα γράφουν παραγράφους, σαν το σκέφτομαι και γράφω και θα το ξεκινήσουν από την άλλη εβδομάδα.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 561
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημέρα...

Elinaki τελικά αυτό που είπες κάναμε τη μέρα που λείψαμε ( ευτυχώς ήταν μία και ευτυχώς εκείνη τη μέρα δεν αλλάξαμε ενότητες ) πήγαμε επάνω και τα είδαμε με την ξαδερφούλα μας...

ζούπι μου, στην αφαίρεση πως να το πω....δεν το'χει τόσο γρήγορο όπως στην πρόσθεση και επίσης καμιά φορά αντί να αφαιρεί προσθέτει...επίσης από όταν μπήκε η αφαίρεση αρχισε μερικές φορές αντί για 3 να γράφει ε:confused:

Παιδιά εμένα οι φίλες μου που τα παιδιά τους πάνε β' δημοτικού είναι στην προπαίδεια του 9 :shock:

Τη μέρα που ανέβηκα επάνω και είδα της μικρής το τετράδιο μαθηματικών με τα κουτάκια, διαπίστωσα ότι ο δικός μου κάποιες μέρες δεν είχε γράψει απολύτως τίποτα εκεί, ενώ η μικρή ναι ( συγκεκριμένα είχαν κάτι με 10αδες ).Τον ρώτησα αλλά δεν ξέρει/θυμαται λέει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες,

 

σήμερα ξεκίνησαν τη γραμματική. Μια φωτοτυπία για το ρήμα, ασκήσεις με συμπλήρωση καταλήξεων και... η πρώτη τους μίνι έκθεση, μια αγγελία για ένα ζωάκι που έχασαν:lol:. Α, και 3 λέξεις για να κάνουν προτάσεις.

 

Χθες ξεκίνησαν και το β' τεύχος γλώσσας. Μαθηματικά είναι στην αφαίρεση, κάνουν προβληματα και προσθαφαιρέσεις οριζόντια και κάθετα.

 

 

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

.....πίσω είσαστε, .....πολύ πίσω, εμείς την Παρασκευή έχουμε εξετάσεις για την ....κβαντομηχανική :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με την αφαιρεση καλα τα παμε εμας το προβλημα μας ειναι τα ι,τα'χει μπερδεψει λιγο στο μυαλο της.Ελπιζω σιγα σιγα να αρχισει να τα ξεκαθαριζει,πολλες πληροφοριες ομως ρε κοριτσια ξερω γω μετα τα Χριστουγεννα χαμος.Ρηματα,ουσιαστικα, δεκαδες,μοναδες, κουλουβαχατα.

 

Κορίτσια μην πανικοβάλεστε. Έτσι είναι πάντα μετά τα Χριστούγεννα. Ότι κάνουν στην Α' είναι σαν μία πρώτη επαφή, λίγο από όλα και τα περνάνε επί τροχάδην. Κάθε εβδομάδα και κάτι άλλο. Δεν πάει να πει όμως ότι πρέπει σώνει και καλά να τα μάθουν όλα τώρα. Στη Β' τα ξαναπιάνουν πιο αναλυτικά και τα εμπεδώνουν καλύτερα. Θα ξανακάνουν ουσιαστικά, ρήματα, καταλήξεις. Η τριβή και η επαφή με τη γλώσσα είναι μεγάλος βοηθός σε σχέση με την απομνημόνευση κανόνων. Θέλει χρόνο, κάντε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα ξεκίνησαν τη γραμματική. Μια φωτοτυπία για το ρήμα, ασκήσεις με συμπλήρωση καταλήξεων και...

Αντίστοιχες ασκήσεις τον τελευταίο καιρό κάνουμε κι εμείς στο τετράδιο των εργασιών.

 

Γενικότερα, βρίσκω απαράδεκτο να μην υπάρχει πλέον βιβλίο γραμματικής στα σχολεία. Ξέρω, είμαι της παλιάς σχολής...:cool:

 

Χθες ξεκίνησαν και το β' τεύχος γλώσσας. Μαθηματικά είναι στην αφαίρεση, κάνουν προβληματα και προσθαφαιρέσεις οριζόντια και κάθετα.

Εμάς τώρα θα μπουν στο β' τεύχος της Γλώσσας. Μαθηματικά δεν τους έχει βάλει στην αφαίρεση γιατί - λόγω ιώσεων - εδώ και μέρες απουσιάζει η συντριπτική πλειοψηφία της τάξης.:shock:

Πάντως, υπάρχει μεγάλη απόκλιση στην πρόοδο της ύλης. Όχι μόνο από σχολείο σε σχολείο αλλά κι από τμήμα σε τμήμα.

 

ζούπι μου, στην αφαίρεση πως να το πω....δεν το'χει τόσο γρήγορο όπως στην πρόσθεση και επίσης καμιά φορά αντί να αφαιρεί προσθέτει...επίσης από όταν μπήκε η αφαίρεση αρχισε μερικές φορές αντί για 3 να γράφει ε:confused:

 

Παιδιά εμένα οι φίλες μου που τα παιδιά τους πάνε β' δημοτικού είναι στην προπαίδεια του 9 :shock:

Ντάλια, φαντάζομαι ότι θέλουν τον χρόνο τους τα παιδάκια μας.

 

Για την προπαίδεια συγκεκριμένα, μου έλεγε η δασκάλα του γιού μου πως... "δεν ξέρω αν θα μπούμε μέχρι το τέλος της χρονιάς αλλά σίγουρα θα έχουμε μάθει ν' ανεβαίνουμε δύο δύο, τρία τρία, τέσσερα τέσσερα"...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην πανικοβάλεστε. Έτσι είναι πάντα μετά τα Χριστούγεννα. Ότι κάνουν στην Α' είναι σαν μία πρώτη επαφή, λίγο από όλα και τα περνάνε επί τροχάδην. Κάθε εβδομάδα και κάτι άλλο. Δεν πάει να πει όμως ότι πρέπει σώνει και καλά να τα μάθουν όλα τώρα. Στη Β' τα ξαναπιάνουν πιο αναλυτικά και τα εμπεδώνουν καλύτερα. Θα ξανακάνουν ουσιαστικά, ρήματα, καταλήξεις. Η τριβή και η επαφή με τη γλώσσα είναι μεγάλος βοηθός σε σχέση με την απομνημόνευση κανόνων. Θέλει χρόνο, κάντε υπομονή.

 

Morchelina ευχαριστουμε για το κουραγιο:P Εχεις απολυτο δικιο και αρχισα κι εγω να το καταλαβαινω οτι οσο περναει ο καιρος τα καταλαβαινει καλυτερα.Απλα ξερεις ειμαστε πρωταρες και αγχωνομαστε για ολα.Στη δευτερη ελπιζω να ξερω και να το χειριστω καλυτερα.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι το "σπίρτο" μου ξέχασε να μπει στο λεωφορείο :lol: :lol: :lol: , μόλις το κατάλαβε έβαλε τα κλάμματα και την πήρε η σχολική τροχονόμος και την πήγε μέσα στο γραφείο και μας πήραν τηλέφωνο και πήγαμε και την πήραμε!!!!!!!!

 

Έκλαιγε για αρκετή ώρα μετά γιατί νόμιζε όιτι θα την μαλωναμε

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, βρίσκω απαράδεκτο να μην υπάρχει πλέον βιβλίο γραμματικής στα σχολεία. Ξέρω, είμαι της παλιάς σχολής...:cool:

Συμφωνώ με τα 1000. Φτάνουν δευτέρα δημοτικού και δυσκολεύονται να κλίνουν τα άρθρα. Και τα περισσότερα κείμενα του αναγνωστικού έχουν πολύ κακό συντακτικό. Προτάσεις με υποκείμενο-ρήμα-αντικείμενο σε σωστή σειρά είναι εξαιρετικά σπάνιες.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που βρηκα αυτο το ποστ γιατι νομιζα πως μονο εγω τα βρισκω τοσο περιεργα στην α δημοτικου. Συγνωμη αλλα τι ζητανε απο τα παιδια μας??? Εμεις ειμαστε ηδη στο β τευχος γλωσσα , εχουμε κανει πολλα ρηματα και ενεργητικης και παθητικης φωνης ντυνω-ντυνομαι κ.λπ , μαθηματικα εχουν προχωρησει παρα πολυ...αλλα να με συγχωρει η χαρη τους σε ολους αυτους τους φωστηρες του Παιδαγωγικου Ινστιτουτου, αυτο που κανουν σε αυτη την γενια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! τους δινουν τοσες πολλες πληροφοριες σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα που ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΟ να αφομοιωθουν σωστα απο αυτα παιδια. Για σκεφτητε το λιγακι..αυτα τα παιδια εχουν κανει μαθημα ...σκαρτους 4 μηνες ... και μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα εχουν μαθει: α,β, να γραφουν σωστα ( ευθεια, κεφαλαια, μικρα) να μετρανε μεχρι το 100 ( πανω κατω), να φτιαχνουν προτασεις, να κανουν ορθογραφια, να διαβαζουν, να κλινουν ρηματα, να διαχωριζουν εμπειρικα ενεργητικη-παθητικη φωνη, να ξεχωριζουν τις δεκαδες και τις μοναδες, να ξεχωριζουν και να βαζουν τα αρθρα μπροστα απο τις λεξεις, ενικο, πληθυντικο, προσθεσεις και αφαιρεσεις ... ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ με 4,5 ΜΗΝΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟ!!! και αν δειτε μεχρι τελος τα βιβλια (ειδικα των μαθηματικων ) θα δειτε καποια πραγματα που δεν θα τα πιστευετε!!!!Και υστερα εγω θελω τα παιδια μου ( ο μικρος του χρονου ξεκιναει νηπιαγωγειο) να εχουν πολυπλευρη μορφωση!!!!Τρομαρα μου...αυτο που κανουν σε αυτα τα παιδια ειναι ενα SQUEEZE OUT γνωσεων και οχι εκμαθηση!!!!

Συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι ΠΑΙΔΕΙΑ!!!Θα το ονομαζα καπως αλλιως αλλα δεν μου το επιτρεπει η ανατροφη μου:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ουφ τα ειπα!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

πολλα ρηματα και ενεργητικης και παθητικης φωνης ντυνω-ντυνομαι κ.λπ ,

 

 

Πληροφοριακά το πως κλίνονται τα ρήματα παθητικής φωνής το κάνουν στην Δ' δημοτικού όπως το κάναμε και εμείς παλιά.

 

Έχεις δίκιο δεν καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα τέτοιου καταιγισμού πληροφοριών. Αφού δεν επιτυγχάνει το σκοπό του, αν υπάρχει τέτοιος, και δημιουργεί μόνο άγχος και πανικό. Την έννοια του ρήματος την ξανακάνουν στη Β', ξανά στην Γ', ξανά στην Δ'. Αφού τα παδιά ξέρουν τη γλώσσα, αφού τη μιλάνε, τι σημασία έχει να μάθουν στην Α' δημοτικού ότι το ντύνω λέγεται ρήμα. Ας λέγεται και σαύρα, αλλάζει το νόημά του; Το παλιό σύστημα προ του 2005 δεν ήταν τόσο "φιλόδοξο" να το πω, ηλίθιιο να το πω μέσα θα είμαι και τα παιδιά ήταν πιο άνετα και οι γονείς πιο ήσυχοι. Εγώ που ήμουν έμπειρη και την πάτησα στο δεύτερο παιδί και αγχώθηκα με το νέο σύστημα;

 

Υπομονή. Ότι δεν αρπάξει θα τα ξανακάνουν στις επόμενες τάξεις πολλές φορές και θα έχει πήξει και το μυαλό του. Δεν αξίζει να του ανοίξετε το κεφάλι για να το βάλετε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια βρε κοριτσια εσας τα μικρα σας πως τα πανε με την αναγνωση εμενα διαβαζει πλεον καπως κανονικα ενα κειμενο λιγο αργα βεβαια αλλα μπερδευομαστε λιγο οταν μια λεξουλα εχει δισσυλαβα συμφωνα εσας για πειτε ρε κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου διαβάζει πλέον σχετικά καλά αλλά μπερδεύει τόνους και μερικές φορές δεν αναγνωρίζει δύσκολες λέξεις ή λέξεις που δεν τις ξέρει πχ τσαμπί ή μαστίχα. Εμένα με νευριάζει που κάνει στην ορθογραφία δύσκολες λέξεις όπως : κλειδαριά, αστείο... τι νόημα έχει να επικεντρώνεται σε αυτά αντί για πιό σημαντικά όπως οι καταλήξεις... Νομίζω ότι έτσι τα μπερδεύουν τα παιδάκια...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρε κορίτσια εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη με τις πληροφορίες που πέρνουν αλλά και το πως τις πέρνουν....παρόλλο που δεν έχουμε πολύ δουλειά στο σπίτι, γνωρίζει πολλά πράγματα μόνο μέσα από τη δουλειά στο σχολείο...

τα δικά μας έχουν ένα τετράδιο γραμματικής όπου αναλύουν εκεί ( μόνο στο σχολείο ) διάφορα φαινόμενα.

στα μαθηματικά δεν είναι τόσο μπροστά σε σχέση με αυτά που διαβάζω εδώ ή με τον μικρό της αδερφής μου...

υ.γ. ανάγνωση είμαστε σε πολύ καλό επίπεδο..διαβάζει κανονικά σα μεγάλος άνθρωπος..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμείς τα ίδια , στο σπίτι εχουν ελάχιστα πράγματα να κάνουν αλλά βλέπω ότι η κόρη μου τα έχει πιάσει όλα απο την τάξη, δεν έχει μπερδευτεί ποτέ σε καταλήξεις κλπ ούτε στα μαθηματικά με προβλήματα που κάνουν(και δεν ειναι κανενα παιδί που το λες και αισταιν, ενα παίδι σαν όλα τα άλλα είναι) αλλά επειδή έχω στενη σχέση με τις μαμάδες απο την τάξη μας, είμαστε σε προάστιο και γνωριζόμαστε όλες, ΚΑΝΕΝΑ παιδάκι απο την τάξη μας δεν έχει πρόβλημα, όλα εχουν πιάσει τις καταλήξεις και τις ένοιες των μαθηματικών , και για αυτό είναι ΥΠΕΥΘΥΝΗ η ΔΑΣΚΑΛΑ μας, είμαστε 18 μαμάδες και οι 18 λέμε τα καλύτερα, κάνει φοβερή δουλειά, τα παιδιά αβίαστα εχουν γράψει μέχρι και κείμενο 4 γραμμών!!!! - το σχολείο ειναι δημόσιο-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο εμενα μετα απο λιγο καιρο...ελπιζω ολες να αντεχετε!!!

 

και εμεις ειμαστε στα β τευχη μαθηματικων και γλωσσας. αλλα στη γλωσσα βρε παιδι μου τρεεεεεεχουν πιστευω πολυ!κλινουν ενεργητικη και παθητικη φωνη,απο την προηγουμενοι εβδομαδα μπηκαν και σε ενικο /πληθυντικο ουσιαστικων ( ο κηπος/οι κηποι, ο τοιχος, οι τοιχοι κλπ)

 

ορθογραφια εχουν συνηθως πλεον δυο προτασεις (εννοειτε με λεξεις που εχουν ε,αι,/ ι,υ,ει,οι,η / ο,ω ....κοινως ο κακος χαμος!!) Η δικια μου μεχρι στιγμης δεν τα εχει μπλεξει καθολου(περιεργως!) αλλα μιλωντας με αλλες μαμαδες βλεπω οτι γινεται το ελα να δεις,οποτε δεν καταλαβαινω προς τι αυτη η τρεχαλα απο την δασκαλα...........:shock:

 

στην ορθογραφια θα βαλει παντα και καποιο ρημα να κλινουν, ή μια δικια της εξτρα προταση

 

σαν εργασιες σπιτιου πλεον εχουν την κλασσικη φωτοτυπια + να κανουν 5 προτασεις στο πρασινο τετραδιο και να κλινουν ενα ή δυο ρηματα

 

εκθεσουλες εχουν γραψει 3 εως τωρα αλλα ολες στο σχολειο οποτε δεν ξερω πως ακριβως το κανουν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου τη σπάει που απαιτούν τα παιδιά να μάθουν ορθογραφία σε δύσκολες λέξεις: κλειδί, ψυγείο, πολυκατοικία... Γενικά πάνε σχετικά γρήγορα, ο δικός μου διαβάζει πιά καλά και γράφει γρήγορα, κάνει αφαιρέσεις και προσθέσεις μέχρι το 50 πολύ άνετα. Εχουμε αρκετή δουλειά για το σπίτι, 2 ή 4 σελίδες φωτοτυπίας, αντιγραφή 2-3 προτάσεις και την ορθογραφία 3 φόρες την εβδομάδα με 5-6 μέχρι και 10 λέξεις, μας παίρνει πάνω από 1,5 ώρα την ημέρα!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΝΑ παιδάκι απο την τάξη μας δεν έχει πρόβλημα, όλα εχουν πιάσει τις καταλήξεις και τις ένοιες των μαθηματικών , και για αυτό είναι ΥΠΕΥΘΥΝΗ η ΔΑΣΚΑΛΑ μας, είμαστε 18 μαμάδες και οι 18 λέμε τα καλύτερα, κάνει φοβερή δουλειά, τα παιδιά αβίαστα εχουν γράψει μέχρι και κείμενο 4 γραμμών!!!! - το σχολείο ειναι δημόσιο-

 

Πόσο μ' αρέσει όταν διαβάζω τέτοια ποστ!:D:D:D

 

Ο δικός μου πήρε β' τεύχος εργασιών μαθημ. την προηγούμενη βδομάδα, την ύλη την είχαν καλύψει με δικές της φωτ. και νομίζω ότι κανονικά θα ήταν στο γ' τεύχος αλλά πούντο, ακόμη το περιμένουμε... Στη γλώσσα είναι στο β' τεύχος στο "οι δυο φίλοι". Πάμε αργά αλλά σταθερά. Τις τελευταίες 2 μέρες τους κάνει επαναληπτικά στα ει, αι, οι. Επισης, έχει ξεκινήσει ενικό πληθυντικό (ο αχινός-οι αχινοί) και πρώτο προσωπο ρημάτων. Τους δίνει 3 φορές τη βδομάδα και κάνουν προτάσεις με λέξεις και από έκθεση έχουν γράψει μια αγγελία. Στην ενημέρωση μας είπε ότι το μεγαλύτερο μέρος της φετινής γραμματικής θα ξαναδιδαχθεί του χρόνου με περισσότερα παραδείγματα.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε στη γλώσσα στο γραμμα απο τον θειο παυλο που εχει τις φωτο απο τα μεγαλα ζωα και στα μαθηατικά γ' τευχος τετραδιο εργασιων.

εχουμε κανει αντωνυμιες, ρηματα, ενικο-πληθυντικο, ουσιαστικα αρσενικα θυληκα ουδετερα, συντακτικο π.χ. υπογραμισε με κοκκινο τα ρηματα και πρασινο το ουσιαστικο, το ρημα 'ειμαι' ολο το ξερουν να το λενε και να το γραφουν. εμας μας ειπε οτι απο εδω και περα ειναι μια πρωτη επαφη με καποια πραγματα και στην δευτερα πρέπει να τα ξέρουν και σιγουρα θα τα ξανακανουν γιατι θα μαθουν την παραγωγη λόγου. Κορίτσια σας δίνει η δασκαλα εικόνες και τα παιδιά απλά και μόνο πρέπει προφορικά να πουν μια ιστορία?

Αυτό που κάνει εμας και το θεωρω αρκετα δύσκολο ειναι ότι η ορθογραφία ειναι άγνωστη. Δηλαδή καθημερινά εχουν ΄μια πρόταση και λέξεις στο τετράδιο γραφής, αυτή την προταση μέχρι και τα χριστούγεννα την είχαν για ορθογραφία την επόμενη μέρα, τώρα πρέπει να την ξέρουν αλλά τους αλλάζει την πρόταση με λέξεις απο προηγούμενες φορές. Π.χ. εχουν γράψει ορθογραφία Η μαμα και ο μπαμπάς είναι μπροστά στο τζακι και πίνουν τσαι του βουνου. Όλες τις λέξεις τις έχουν δουλεψει απο πιο παλια μαθηματα αλλά εγω το θεωρω αρκετά δύσκολο καθημερινά να μην ξέρεις τι ορθογραφία θα έχει για αυριο. Πρέπει ουσιαστικά το παιδί να θυμάται όλες τις λέξεις απο την αρχή. Κάθε σκ ουσιαστικά πρέπει να κάνει επαναληψη

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησαν από τα παιδιά να πάνε στο σχολείο τα βιβλιάρια υγείας τους γιατί τους είπαν ότι θα έρθει ένας παιδίατρος σταλμένος από το υπουργείο για να ελέγξει τα εμβόλια που έχουν κάνει... Ξέρετε κάτι για αυτό?? Υπάρχει περίπτωση να κάνουν εμβόλιο στο σχολείο?? Εμάς δεν μας ρωτάνε αν συμφωνούμε??? Και της φυματίωσης που έκαναν σε εμάς γινόταν στην Τρίτη ή Τετάρτη τάξη αν θυμάμαι καλά, όχι στην πρώτη!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς προχωράμε καλά με την ύλη! Παρ' ότι έχει δυσκολέψει αρκετά το πράμα, με προσθοαφαίρεση, με τα ι-υ-η-ει-οι-αι, κ.λ.π. Η δασκάλα μας είναι πολύ καλή - και στη μεθοδολογία της αλλά κυρίως ως άνθρωπος. Λογικά θα την έχουμε και του χρόνου.

Διάβασα βέβαια πως με τα νέα μέτρα θ' απολυθούν και δάσκαλοι:confused:. Κι αναρωτιέμαι πως θα γίνει αυτό αφού υπάρχουν τόσες ελλείψεις:confused:.

 

Ζήτησαν από τα παιδιά να πάνε στο σχολείο τα βιβλιάρια υγείας τους γιατί τους είπαν ότι θα έρθει ένας παιδίατρος σταλμένος από το υπουργείο για να ελέγξει τα εμβόλια που έχουν κάνει... Ξέρετε κάτι για αυτό?? Υπάρχει περίπτωση να κάνουν εμβόλιο στο σχολείο?? Εμάς δεν μας ρωτάνε αν συμφωνούμε??? Και της φυματίωσης που έκαναν σε εμάς γινόταν στην Τρίτη ή Τετάρτη τάξη αν θυμάμαι καλά, όχι στην πρώτη!!

Σε μας τίποτα τέτοιο ακόμη. Κι ευτυχώς δηλαδή γιατί θα με δείτε στη τηλεόραση!

 

Το βιβλιάριο υγείας δεν είναι προσωπικό έγγραφο? Και τέλος πάντων, κατά την εγγραφή των παιδιών στο σχολείο δεν ελέγχθησαν τα εμβόλια??

Link to comment
Share on other sites

Μας έδωσαν να υπογράψουμε βεβαίωση ότι δεχόμαστε να κάνει το μαντούχ σήμερα και το εμβόλιο της φυματίωσης BCG την Πέμπτη. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο και η γνώμη της είναι να μην το κάνει αφού επίσημα αυτή είναι και η θέση του νοσοκομείο Παίδων....

Είμαι προβληματισμένη (..για να το κάνουν στο σχολείο, μήπως πρέπει ???..) αλλά τελικά αποφασίσαμε να κάνουμε ότι λέει η παιδίατρος και απαντήσαμε όχι στη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς προχωράμε καλά με την ύλη! Παρ' ότι έχει δυσκολέψει αρκετά το πράμα, με προσθοαφαίρεση, με τα ι-υ-η-ει-οι-αι, κ.λ.π. Η δασκάλα μας είναι πολύ καλή - και στη μεθοδολογία της αλλά κυρίως ως άνθρωπος. Λογικά θα την έχουμε και του χρόνου.

Διάβασα βέβαια πως με τα νέα μέτρα θ' απολυθούν και δάσκαλοι:confused:. Κι αναρωτιέμαι πως θα γίνει αυτό αφού υπάρχουν τόσες ελλείψεις:confused:.

 

 

Σε μας τίποτα τέτοιο ακόμη. Κι ευτυχώς δηλαδή γιατί θα με δείτε στη τηλεόραση!

 

Το βιβλιάριο υγείας δεν είναι προσωπικό έγγραφο? Και τέλος πάντων, κατά την εγγραφή των παιδιών στο σχολείο δεν ελέγχθησαν τα εμβόλια??

 

 

Αν θυμάμαι καλά δεν πήγαμε τα βιβλιάρια υγείας για έλεγχο, μόνο μια βεβαίωση από τον παιδίατρο.

 

Τι προσωπικό έγγραφο ρε παιδιά όμως, τα βασικά εμβόλια δεν πρεπει να έχουν γίνει από όλα τα παιδιά, τόσο για την ασφάλεια τους όσο και για την ασφάλεια των υπολοίπων?

 

Όσον οι παιδίατροι δεν συμφωνούν σας το έχουν αιτιολογήσει? Εμάς δεν μας έχει έρθει κάτι ακόμη αλλά για να ξέρω. Υπάρχουν σοβαρές επιπλοκές ή παρενέργειες από το εμβόλιο? Γιατί η φυματίωση είναι πολύ σοβαρή ασθένεια δεν είναι παίξε γέλασε και πλήττει κυρίως παιδιά και ηλικιωμένους.

 

Εγώ θα ήθελα να τα εμβολιάσουν πάντως όπως το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ανθή μου, ο γιος μου είναι πλήρως εμβολιασμένος. Αν και νομίζω πως αν γύρναγα τον χρόνο πίσω, θα επέλεγα το σχήμα του επιλεκτικού εμβολιασμού. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Το βιβλιάριο υγείας το θεωρώ προσωπικό έγγραφο. Και πάντως, σε καμιά περίπτωση δεν νομιμοποιώ κανέναν ν' αποφασίσει εκείνος τι θα γίνει με το δικό μου το παιδί.

 

Όσο για την χρησιμότητα του εμβολίου της φυματίωσης, δες εδώ : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22702

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...