Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ EMBRYOLAB στη θεσσαλονικη


Recommended Posts

κοριτσια καλημερααα!!!

 

να σας πω τον προβληματισμο μου????? εχω μεγαλη αγωνια για το τι θα μου πει ο γιατρος την τριτη 1/2 που εχω ραντεβου!!

 

εγω στις 5/12 ειχα την περιοδο μου που σημαινε την αποτυχια της εξωσωματικης ...

μετα ειχα εναν κυκλο 26 ημερων με περιοδο στις 30/12 ..ενδιαμεσα πηγα στον γιατρο για την επομενη προσπαθεια εξωσωματικης και μου ειπε οτι θα ξεκινησουμε με τον κυκλο του Φεβρουαριου...(αναμενομενη περιοδο τον Φεβρουαριο 22/02) ΑΛΛΑ ειχα μια πρωτοφανης ανωμαλια στον κυκλο μου (απο την εξωσωματικη μαλλον) και απο τις 30/12 μου ξαναήρθε περιοδος στις 11/01 δηλαδη σε 13 μερες.....

Ο επομενος κυκλος που διανυω(τωρινος) φαινετε φυσιολογικοτατος....

και περιμενω τωρα περιοδο στις 07/02

κοριτσια λετε να ξεκινησω την εξωσωματικη μου τωρα στις 07/02 ????? ή λογω της ανωμαλιας θα μου πει να παμε στον επομενο κυκλο δηλαδη αρχες Μαρτιου????

Ξερω τωρα οτι γινομαι υπερβολικη και λογικο ειναι να μην μπορει καμια να μου απαντησει αλλα εχω μεγαλη αγωνια....

 

εχει τυχει αυτο σε καμια????

 

φιλακια !!!!!

 

καλημέρα κοριτσάκι μου!!! θα σου πω τι μου έχει πει εμένα ο γιατρός μου (θαρρώ έχουμε και τον ίδιο γιατρό, τον Χριστοφορίδη;) για την "επόμενη εξωσωματική" πως είναι καλό να αφήσω να περάσουν 3-4 κύκλοι περιόδου να ξεκουραστεί ο οργανισμός μας που παθαίνει πατατράκ με τόσες ορμόνες που τον βομβαρδίζουν,και έπειτα να ξεκινήσουμε. την πρώτη μου εξωσωματική την έκανα τον Φεβρουάριο του 2010 και την δεύτερη τον Ιούνιο του 2010. τώρα ετοιμάζομαι για την τρίτη με κρυοσυντηρημένα εμβρυάκια μαζεμένα από τις δύο προηγούμενες προσπάθειές μας. α!!! και κάτι άλλο, δεν ξέρω σε τι ταμείο είσαι για τα φάρμακα της εξωσωματικής αλλά στο ΙΚΑ που είμαι εγώ, δεν συνταγογραφούν φάρμακα πρωτού περάσουν 4 μήνες από την πρώτη συνταγογράφηση. επίσης κοριτσάκι μου επειδή από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω πως είσαι πολύ αγχωμένη, προσπάθησε όσο μπορείς να ηρεμήσεις και στην νεά σου προσπάθεια να πας όσο το δυνατό πιο χαλαρή....μέσα από την ψυχή μου σου εύχομαι καλή επιτυχία ότι και αν αποφασίσεις τελικά να κάνεις!!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πεπα μου καλημερα!!

 

Δεν τρεφω πολλες ελπιδες.. για φυσιολογικη συλληψη γιατι βλεπεις οκτω χρονια επαφων και τζιφος:-( φυσικα παντα υπαρχει μια τελευταια ελπιδα για αυτο και μολις βρω την ευκαιρια του "δινουμε και καταλαβαινει"

 

η επομενη εξωσωματικη λοιπον εχει δρομολογηθει αλλα ισως να περιμενω ακομα εναν κυκλο οπως λες....φυσικα να δω τι θα μου πει και οτι ο γιατρος...

φιλακια:-P

 

εγω εχω 2 παιδια. το πρωτο ηρθε αμεσως και χωρις κανενα προβλημα, η δευτερη μας παιδευσε 8 χρονια ακριβως!!!!

και στα δικα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και μαλιστα ελεγα -σιγα να μην μεινω εγκυος. τοσα και τοσα καναμε.

μετα τις ορμονες διεγειρουνται ωοθηκες και η συλληψη μπορει να ειναι πιο ευκολη. μην σκεφτεσαι τα επιστημονικα, κανε το ετσι απλα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκι μου!!! θα σου πω τι μου έχει πει εμένα ο γιατρός μου (θαρρώ έχουμε και τον ίδιο γιατρό, τον Χριστοφορίδη;) για την "επόμενη εξωσωματική" πως είναι καλό να αφήσω να περάσουν 3-4 κύκλοι περιόδου να ξεκουραστεί ο οργανισμός μας που παθαίνει πατατράκ με τόσες ορμόνες που τον βομβαρδίζουν,και έπειτα να ξεκινήσουμε. την πρώτη μου εξωσωματική την έκανα τον Φεβρουάριο του 2010 και την δεύτερη τον Ιούνιο του 2010. τώρα ετοιμάζομαι για την τρίτη με κρυοσυντηρημένα εμβρυάκια μαζεμένα από τις δύο προηγούμενες προσπάθειές μας. α!!! και κάτι άλλο, δεν ξέρω σε τι ταμείο είσαι για τα φάρμακα της εξωσωματικής αλλά στο ΙΚΑ που είμαι εγώ, δεν συνταγογραφούν φάρμακα πρωτού περάσουν 4 μήνες από την πρώτη συνταγογράφηση. επίσης κοριτσάκι μου επειδή από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω πως είσαι πολύ αγχωμένη, προσπάθησε όσο μπορείς να ηρεμήσεις και στην νεά σου προσπάθεια να πας όσο το δυνατό πιο χαλαρή....μέσα από την ψυχή μου σου εύχομαι καλή επιτυχία ότι και αν

αποφασίσεις τελικά να κάνεις!!!!

 

καλημερα!!!

λες να παμε για Μαρτιο εεε???

παντως με το ικα το ηξερα αυτο ...δεν εχω προβλημα γιατι η πρωτη συνταγογραφηση ήταν 8/10....οποτε θα μου τα γραψουν μεσα στον Φεβρουαριο.....

σου ευχομαι καλη επιτυχια με τα κρυοσυντηρημενα σου ....γρηγορα να εχεις τα μωρακια σου παρεα...:-P

Link to comment
Share on other sites

και μαλιστα ελεγα -σιγα να μην μεινω εγκυος. τοσα και τοσα καναμε.

μετα τις ορμονες διεγειρουνται ωοθηκες και η συλληψη μπορει να ειναι πιο ευκολη. μην σκεφτεσαι τα επιστημονικα, κανε το ετσι απλα

 

 

πεπα μου εχεις απολυτο δικιο..και ξερω πωε το σωστο θα ηταν να χαλαρωσω..αλλα ειμαι 35 ...εχω υψηλη fsh και κληρονομικοτητα διακοπης περιοδου στα 40 και δεν θελω καθολου να αφησω τον χρονο να περασει...γιατι θα ειναι εις βαρος μου .....θα μου πεις 8 χρονια τι εκανες ???

ψαχνομουν...απλα αργησα να στραφω στις σωστες λυσεις για την περιπτωση μου...

παντως δεν αφηνω καμια ευκαιρια να παει χαμενη....μακαρι να μου κατσει οπως εσενα...:-P

 

φιλακια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από εσάς έχει υποβληθεί σε IVF με φυσικό κύκλο, στο embryolab και πώς πήγε η όλη διαδικασία...αν θέλετε στέλνετε και πμ. Καλή δύναμη σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

 

Ξεκινησα !!!!!! την Κυριακη το βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστες ...250 μοναδες puregon.... ημερησιως..

 

πηγα το Σαββατο ...ειδαμε στον υπερυχο οτι εφυγε η κυστη μου (ανελπιστο) ..ηταν και ο ορμονικος καλος fsh 7 και κατι ....και ετσι ξαναμπηκα στον χορο...

 

μακαρι να ειναι η τελευταια ...

 

φιλια στις υπολοιπες

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

 

Ξεκινησα !!!!!! την Κυριακη το βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστες ...250 μοναδες puregon.... ημερησιως..

 

πηγα το Σαββατο ...ειδαμε στον υπερυχο οτι εφυγε η κυστη μου (ανελπιστο) ..ηταν και ο ορμονικος καλος fsh 7 και κατι ....και ετσι ξαναμπηκα στον χορο...

 

μακαρι να ειναι η τελευταια ...

 

φιλια στις υπολοιπες

 

 

Άντε επιτέλους ρε Synik...! Μπράβο, πολύ χαίρομαι, έφυγε η ρημάδα η παλιοκύστη ...:P και η FSH τέλεια, δεν το σχολιάζω... Πέμπτη σε κόβω για τον 1ο υπέρηχο... Άντε θα περιμένουμε τα νέα σου

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και εγω κοριτσια για τις ευχες σας ....

 

εχει παρατηρησει καμια σε ποια μερα διεργεσης εχει παρατηρησει αυτα τα τσιμπηματακια στις ωοθηκες???

 

στην προηγουμενη φορα τα ειχα αλλα δεν θυμαμαι απο ποτε!!!

τωρα ειμαι στην 3 μερα και δεν αισθανομαι τιποτα ...λετε να κοιμηθηκαν οι ωοθηκες μου??

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

synik, εγώ δεν ένιωθα καθόλου τσιμπηματάκια, αλλά έκανα 15 ωοθηλάκια. Τις 2 τελευταίες μέρες μόνο, αφού είχα πάρει όλες τις ενέσεις μου, είχα κάτι σουβλιές, αλλά δεν είχαν διάρκεια. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ένιωσα κάτι παραπάνω από τσιμπηματάκια , ήταν κάτι σαν πόνος - ενόχληση πιο πολύ - αλλά σχετικά ήπιας μορφής - την 6η ημέρα της διέγερσης για 6 ώρες περίπου. Μετά κόπηκαν όλα μαχαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ. στον γιατρό (γιατί ο πόνος κάτω χαμηλά με δυσκόλευε αρκετά, όσο ήπιας μορφής κι΄αν ήταν) , δεν βρήκα αυτόν αλλά μία άλλη γιατρό του κέντρου η οποία μου είπε πως είναι φυσιολογικός ο πόνος, διογκώνονται οι ωοθήκες με τα φάρμακα. Επίσης μου είπε πως περίπτωση υπερδιέγερσης δεν υπήρχε φυσικά γιατί η οιστραδιόλη ήταν 290, έτσι με καθησύχασε και όπως φάνηκε από το αποτέλεσμα είχε απόλυτο δίκιο, δεν ήταν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

 

ειμαι στεναχωρημενη....πηγα σημερα για τον πρωτο υπερυχο μετα απο βραχυ πρωτοκολλο ανταγωνιστων (πεμπτη μερα ενεσεων )και μου ειπαν οτι ενα ωοθυλακιο εχει μεγαλωσει πολυ (16χιλ) και ρουφαει ολο το φαρμακο και τα υπολοιπα 4 ειναι μικρουλικα και δεν ξερουν αν θα προχωρησουν.... μου αυξησε την δοση ...και την δευτερα θα ξαναπαω και αν δεν εχουν μεγαλωσει και τα υπολοιπα θα σταματησω...

εχει τυχει σε καμια κοπελα???? ξερει τιποτα καμια για παρομοια φαση??

 

κριμαααα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

 

ειμαι στεναχωρημενη....πηγα σημερα για τον πρωτο υπερυχο μετα απο βραχυ πρωτοκολλο ανταγωνιστων (πεμπτη μερα ενεσεων )και μου ειπαν οτι ενα ωοθυλακιο εχει μεγαλωσει πολυ (16χιλ) και ρουφαει ολο το φαρμακο και τα υπολοιπα 4 ειναι μικρουλικα και δεν ξερουν αν θα προχωρησουν.... μου αυξησε την δοση ...και την δευτερα θα ξαναπαω και αν δεν εχουν μεγαλωσει και τα υπολοιπα θα σταματησω...

εχει τυχει σε καμια κοπελα???? ξερει τιποτα καμια για παρομοια φαση??

 

κριμαααα!!!

 

Καλημέρα... Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά μην αγχώνεσαι... Μπορεί μέχρι την Δευτέρα να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να είναι όλα καλά... Και εγώ την Δευτέρα θα πάω να με δει και μάλλον θα ξεκινήσω ενεσούλες...

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά μην αγχώνεσαι... Μπορεί μέχρι την Δευτέρα να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να είναι όλα καλά... Και εγώ την Δευτέρα θα πάω να με δει και μάλλον θα ξεκινήσω ενεσούλες...

 

 

Λες να γινει κατι καλο????:-(:sad: πρωτη σου εξωσωματικη leon??? καλη επιτυχια ....

εγω εχω ραντεβου στις 8.15 το πρωι ...μακαρι να μας πανε ολα καλα....

 

ειμαι τοσο απογοητευμενη που εχω αρχισει να σκεφτομαι ...για δανεικα ωαρια ....να τελειωνουμε...δεν μπορω να συνεχισω την ζωη μου ετσι ...νομιζω οτι αυτο το πραγμα με κραταει δεσμια...οτι και να κανω μονοπολει τις σκεψεις μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Synik μην α π ο γ ο η τ ε ύ ε σ α ι, αφού σου αύξησε τη δόση μπορεί τη Δευτέρα να φτάσουν σε καλό μέγεθος! αυτά τα μικρούτσικα πόσα χιλιοστά είναι? Τον ανταγωνιστή (οrgalutran) πότε τον ξεκινάς? Nα πάρεις να ρωτήσεις και για την οιστραδιόλη σου σήμερα.

Και αυτά με τα δανεικά που λες τί πράγματα είναι? 35 χρονών κοπέλα...υπάρχει και ο φυσικός κύκλος, τον ξέχασες....???? τον Μάρτιο γίνομαι 34, πρέπει δλδ, επειδή δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα να σκέφτομαι από τώρα για δανεικά??? Αμ δε...θα εξαντλήσω όλα τα περιθώρια με τον φυσικό ο κόσμος να χαλάσει...

Και η leon74 φυσικό κύκλο κάνει.

Εδώ άλλες κοπέλες με FSH 50, 80 και βάλε και με ΑΜΗ από 0, .... το πολεμούν με φυσικό κύκλο και έχουν μια χαρά ωάριο και εσύ με FSH 7 και 12 το σκέφτεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Synik μην α π ο γ ο η τ ε ύ ε σ α ι, αφού σου αύξησε τη δόση μπορεί τη Δευτέρα να φτάσουν σε καλό μέγεθος! αυτά τα μικρούτσικα πόσα χιλιοστά είναι? Τον ανταγωνιστή (οrgalutran) πότε τον ξεκινάς? Nα πάρεις να ρωτήσεις και για την οιστραδιόλη σου σήμερα.

 

 

τα μικρα δεν ξερω ποσο ειναι ...δεν ρωτησα ...το orgalutran θα το ξεκινησω σημερα μαζι με puregon απο 250 παω στα 350

τι ακριβως κανει ο ανταγωνιστης??

αν παω την Δευτερα αυτο με τα 16 χιλιοστα δεν θα εχει γινει τεραστιο ??? δεν διατρεχω κίνδυνο?? υπαρχει κινδυνος να γινει ωορρυξια??? (γιατι εχω τα υγρα της)

τωρα θα μου πειτε γιατι δεν τα ρωτησα στον γιατρο???

ξερω εγω γιατι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λες να γινει κατι καλο????:-(:sad: πρωτη σου εξωσωματικη leon??? καλη επιτυχια ....

εγω εχω ραντεβου στις 8.15 το πρωι ...μακαρι να μας πανε ολα καλα....

 

ειμαι τοσο απογοητευμενη που εχω αρχισει να σκεφτομαι ...για δανεικα ωαρια ....να τελειωνουμε...δεν μπορω να συνεχισω την ζωη μου ετσι ...νομιζω οτι αυτο το πραγμα με κραταει δεσμια...οτι και να κανω μονοπολει τις σκεψεις μου...

 

Καταρχήν μην απογοητεύεσαι και φυσικά όπως σου είπε και η mir, μην σκέφτεσαι αρνητηκα! Εγώ παλέυω από τον Σεπτέμβριο με φυσικό κύκλο... Εκανα τρείς και τώρα πάω για το τέταρτο... Θα το παλέψω όσο μπορώ, όμως για δανεικό δεν πρόκειται να πάω... Καλύτερα να μην κάνω... Αποψη μου αυτή... Προσπαθώ να μαζέψω εμβρυάκια και μετά να κάνω εμβρυομεταφορά... Μέχρι τώρα έχω δύο...

Α μην ντρέπεσαι πάρε τηλ. και ρώτα... Ελεος τόσα λεφτά παίρνουν...

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο κοριτσια αλλα δεν ηταν εκει ο γιατρος ...μου ειπαν φυσικα οτι θα τον ενοχλησουν στο κινητο και θα μου απαντησουν...αλλα ντραπηκα (βλακεια μου) και ειπα οτι δεν χρειαζεται θα τα πουμε την δευτερα

 

μου ειπαν οτι ο ορμονικος ηταν ενταξει....Ε2 319 και LH 2,5 και να συνεχισω κανονικα την θεραπεια...ειμαι μπερδεμενη ...περιμενω με αγωνια την Δευτερα να δω τι θα μου πει....

κοριτσια αν ακυρωθει η προσπαθεια μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξαναπαρω φαρμακα για νεο κυκλο?? ξερω οτι σε μια ολοκληρωμενη εξωσωματικη ωοληψια-εμβρυομεταφορα απαιτουνται 3 μηνες.....στην περιπτωση αυτη ομως που δεν ανταποκριθηκε καλα ο οργανισμος μου ποσο καιρο θελει?

 

φιλια

Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνιστής αποτρέπει την άκαιρη - πρόωρη ωοθηλακιορηξία, οπότε μην σκας γι΄αυτό το μεγάλο. Το πολύ πολύ να μεγαλώσει περισσότερο αλλά παράλληλα μπορεί να μεγαλώσουν και τα άλλα. Στο κάτω κάτω πόσο μικρούτσικα ήταν δηλαδή? Δεν σου είπε οτι έχεις καταβολές ωοθηλακίων αλλά μικρούτσικα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Η οιστραδιόλη είναι ok. Σχετικά με την καινούργια προσπάθεια δεν ξέρω. Εμένα μου είπε να ξαναπάω μετά από έναν κύκλο για να με δει αλλά δεν τον ρώτησα αν αυτό θα σημάνει και την αρχή μιας νέας προσπάθειας...

Πάντως νομίζω πως από τη στιγμή που μια γυναίκα δεν ανταποκρίνεται στην φαρμακευτική αγωγή γιατί πρέπει να αφήνουν 3 κύκλους να ηρεμήσει ο οργανισμός? Θέλω να πω αφού τα φάρμακα δεν έπιασαν τόπο, τί ¨ζημιά¨ να έχουν κάνει??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αν ακυρωθει η προσπαθεια μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξαναπαρω φαρμακα για νεο κυκλο?? ξερω οτι σε μια ολοκληρωμενη εξωσωματικη ωοληψια-εμβρυομεταφορα απαιτουνται 3 μηνες.....στην περιπτωση αυτη ομως που δεν ανταποκριθηκε καλα ο οργανισμος μου ποσο καιρο θελει?

 

φιλια

 

Νομίζω πως χρειάζεται το ίδιο διάστημα ο οργανισμός για να καθαρίσει. Γιατί μπορεί μεν να μην ανταποκρίθηκες, αλλά τα φάρμακα τα πήρες, σωστά; Βρίσκονται στο σώμα σου ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια!!

Είμαι καινούρια στο forum!!!

Είναι τόσο ωραίο να μιλάς με ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν!!!

Ξεκινάω την πρώτη μου προσπάθεια για εξωσωματική στην Embryolab.

Απο δευτέρα περιμένω με αγωνία την περίοδο μου!!

Έκανα τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις!!

Ενώ όλα ήταν καλά η ορμόνη TSH ήταν ανεβασμένη αρκετά...5,23!!

Στεναχωρέθηκα πολύ, και φοβαμαι πως δεν θα μου επιτρέψουν την έναρξη της διαδικασίας που τόσο ανυπόμονα περιμένω!!!

Γνωρίζετε κατί???

ΗΕLPP!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μαργαρίτα και καλή επιτυχία. H TSH έχει να κάνει με τον θυρεοειδή? Εμένα δεν μου ζητήθηκε να κάνω αυτήν την ορμόνη... Από το κέντρο στην ζητήσανε??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ!!!

Ναι με τον θυρεοειδη εχει να κανει.

Νομιζω πως εντελως τυχαια μου την ζητησε ο γιατρος!!χωρις να υπαρχει καποιο ιστορικο η καποια ενδειξη. Στο στυλ...."α...κανε και μια TSH"...!!!!

Πριν απο λίγο πηρε η γιατρος....

Μου είπε είναι λίγο επηρεασμενη η ορμόνη....μαλλον θα χρειαστει αγωγή...και υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να αναβληθει η διαδικασια για ενα μηνα...αυτο βεβαια θα το δει ο δικος μου γιατρος (Οκ.Χριστοφοριδης)

:(:(

Α και απ' οτι μου ειπε η γιατρος συνηθως δεν την ζητανε αν δεν υπαρχει ιστορικο...ηταν η τυχη μου.....

Ηδη ειχα τοση αγωνια....τωρα εγινε ακομα μεγαλυτερη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...