Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

1. το μωρό μου κάνει κακακια του κάθε 2-3 μέρες (αποκλειστικός θηλασμός) και η κυρία που προανέφερα με ρώτησε αν οι.. πορδίτσες του μυρίζουν. η απάντησή μου ήταν φυσικα θετική και μου είπε οτι μυρίζουν γιατι κάνει το μωρο να ενεργηθεί τόσες μέρες και φυσικά αυτο δεν ειναι καλο και να πιω εγω ροφημα μαραθου για να περασει απο το γαλα μου στο μικρο και να ενεργείται κάθε μέρα! μύθος??

 

μύθος

 

 

2. μου ειπε οταν αφου θηλάσω το μωρο και το ξαπλώσω να μην το τοποθετήσω ξαπλωμένο πλάγιοα απο την πλευρά της καρδιάς γιατι ετσι δυσκολεύεται στην πέψη και υπάρχει κίνδυνος πνιγμου! μύθος??

 

όταν το μωρό ξαπλώνει προς την αριστρερή πλευρά, δεν ξέρω αν πιέζεται κάπως περισσότερο το στομάχι του και δεν ξέρω αν αυτό δημιουργεί πρόβλημα... Πάντως το να το ξαπλώνεις μόνο από την άλλη πλευρά δεν είναι και τόσο ισορροπημένο...

Όσο για τον κίνδυνο πνιγμού λόγω δυσπεπίας, τι να πω, η φαντασία της κυρίας υπερβαίνει τα όρια και πηγαίνει προς το θράσσος να πω, την αυθαιρεσία...

 

έτσι κι αλλιώς δεν δίστασε να εξαπατήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω ότι εδώ είναι το καταλληλότερο τοπικ για να περασω την σημερινή μου εμπειρία..

κι εκει που καθομουν κι επαιζα με τον γιο μου ξαφνικά χτυπάει το κουδούνι και εμφανίζεται μια κυρία όχι παραπάνω απο 50 ετων και μου συστήνεται ως Σύμβουλος Θηλασμού και ήθελε να μ ενημερώσει για τον θηλασμό και να μου λύσει τις όποιες απορίες είχα.. φυσικά και την καλοδέχτηκα γιατί λεω θα βοηθήσει..

 

 

 

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. ΗΡΘΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΟΤΑΝ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΒΡΗΚΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΑΠ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ, ΤΑ ΜΑΣΟΥΣΕ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΨΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΟΝΤΑΣ ΜΟΝΗ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ...

Link to comment
Share on other sites

2. μου ειπε οταν αφου θηλάσω το μωρο και το ξαπλώσω να μην το τοποθετήσω ξαπλωμένο πλάγιοα απο την πλευρά της καρδιάς γιατι ετσι δυσκολεύεται στην πέψη και υπάρχει κίνδυνος πνιγμου! μύθος??

 

όταν το μωρό ξαπλώνει προς την αριστρερή πλευρά, δεν ξέρω αν πιέζεται κάπως περισσότερο το στομάχι του και δεν ξέρω αν αυτό δημιουργεί πρόβλημα... Πάντως το να το ξαπλώνεις μόνο από την άλλη πλευρά δεν είναι και τόσο ισορροπημένο...

Όσο για τον κίνδυνο πνιγμού λόγω δυσπεπίας, τι να πω, η φαντασία της κυρίας υπερβαίνει τα όρια και πηγαίνει προς το θράσσος να πω, την αυθαιρεσία...

 

έτσι κι αλλιώς δεν δίστασε να εξαπατήσει...

 

όσον αφορά το πως ξαπλώνει το μωρό γενικά έχω ακούσει πολλές απόψεις. Θέλω όμως να σημειώσω ότι η μικρή μου είχε παλλινδρόμηση και όταν την ξάπλωνα αριστερά πονούσε λιγότερο (ήταν συμβουλή της παιδιάτρου και το διαπίστωσα και εγώ)

Link to comment
Share on other sites

και αυτές οι δυο αποριες μου ήταν μονο και μόνο επειδη δεν ήξερα αν αυτα που μου λεει στέκουν.. ακουσα αρκετα τρελλουτσικα πραγματακια που τα εχω ηδη διαγραψει απο την μνημη μου φυσικα γιατι καθε αλλο παρα καλο θα μου εκαναν..

γλυκιά μου nina φυσικά δεν ήμουν μόνη μου στο σπιτι και φυσικα δεν εδειξε οποιαδηποτε ταυτότητα που να δήλωνε ποια πραγματικά είναι..

αγλαϊα δηλαδή ακομα και τον τιτλο που χρησιμοποιησε λάθος τον είπε? "Σύμβουλος Θηλασμού"?

για αλλη μια φορα να ευχαριστησω ολες εσας που βοηθατε και μαθαινετε σε μας τις νεες μανουλες πολλα πραγματακια ειδικα ατομα με ειδικοτητα στο θεμα (βλεπε Αγλαϊα). Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, δεν θελω να προσβάλω την αρμοδιότητά σου με την παραπάνω ιστορία μου. Απο τα τόσα που έχεις πει κι εχεις συμβουλέψει τοοοσες εδω μέσα, κι εμενα μαζι, νιώθω οτι οι απαντησεις σου δίνονται με ευθύνη και οχι απλα για να.. "προωθήσεις" τα βιβλία σου)

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

akoma mou eipe oti prepei na afino to moro na peinasei kala kai na mhn to taizo molis gkriniazei. :? Prepei leei to moro na klapsei dunata kai otan peinasei kala tha to katalabo! Akoma mou elege sunexeia oti to moro mas douleuei !!! ma einai dunaton????

 

Episis mou eipe oti to moro mou tha eprepe na koimate idi pano apo 6-7 ores to bradu kai oti den xortainei giauto kai ksupanei!

Link to comment
Share on other sites

αγλαϊα δηλαδή ακομα και τον τιτλο που χρησιμοποιησε λάθος τον είπε? "Σύμβουλος Θηλασμού"?

 

Ο τίτλος δεν είναι σωστός ή λάθος γιατί δεν έχει μεταφραστεί επίσημα. Στην Ελλάδα οι υπάρχουν οι Σύμβουλοι της La Leche που είναι εθελόντριες και οι γνώσεις τους πιστοποιούνται από το Διεθνή Σύνδεσμο Θηλασμού και οι IBCLCs που οι γνώσεις τους πιστοποιούνται από το IBLCE

 

http://www.iblce.org/

 

Oι υπόλοιποι μπορούν να λένε ότι θέλουνε... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Episis mou eipe oti to moro mou tha eprepe na koimate idi pano apo 6-7 ores to bradu kai oti den xortainei giauto kai ksupanei!

 

Η δικιά μου κοντεύει τους 5 μήνες και είναι ζήτημα αν έχει κοιμηθεί πάνω απο 6 ώρες 2 φορές!!! :?

 

Μάλλον και η δικιά μου έχει πρόβλημα.... :shock::x

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Akoma mou elege sunexeia oti to moro mas douleuei !!! ma einai dunaton????

 

Σοφία σε παρακαλώς (όπως και όλους) γράφε ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες!!! Αν μια μητέρα θέλει να ψάξει κάτι θα βάλει "κοινωνική λειτουργός" δεν θα ψάξει koinwnikh leitourgos, ή kinoniki liturgos.... Για να λειτουργεί σωστά το φόρουμ και το ψαχτήρι θα γράφετε ή αγγλικά με αγγλικούς χαρακτήρες ή ελληνικά με ελληνικούς.

 

Η κυρία πιστεύει ότι το μωρό μας δουλεύει γιατί κρίνει εξ' ιδίων τα αλλότρια. Μας δουλεύει η ίδια και νομίζει ότι το ίδιο κάνει ο καθένας, ακόμη και το μωρό.

 

Episis mou eipe oti to moro mou tha eprepe na koimate idi pano apo 6-7 ores to bradu kai oti den xortainei giauto kai ksupanei!

 

Η κυρία δεν γνωρίζει ούτε από θηλασμό ούτε από μωρά.

 

Μα καλά, τη βάλατε στο σπίτι σας και δεν κρατήσατε μία κάρτα της. Θα ήθελα τα στοιχεία της... Pleeeeeease!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φυσικα ουτε κουβεντα για καρτα..

'τυχαινε" να μην εχει επανω της εκεινη την στιγμη ΦΥΣΙΚΑ!!

 

Την επόμενη φορά θα ζητάς ταυτότητα και θα κρατάς τα στοιχεία... :twisted:

 

Αμφιβάλλω και για το κοινωνική λειτουργός που δήλωσε...

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο το ακουσε μια φιλη μου απο παιδιατρο και φυσικα την πατησε η κοπελα ... ...

 

Στην πρωτη της επισκεψη (2 εβδομαδων τοτε το μωρακι) της ειπε να θηλαζει 5-10 λεπτα το πολυ απο καθε στηθος γιατι ετσι το μωρο παιρνει το 80% του γαλακτος χωρις να κουραζεται απο την προσπαθεια να θηλασει!!!

 

Το αποτελεσμα ηταν πριν ακομα σαραντισει να της κοπει το γαλα και το μωρακι να τρωει μονο απο μπουκαλι για να καλυψει την πεινα του.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη της επισκεψη (2 εβδομαδων τοτε το μωρακι) της ειπε να θηλαζει 5-10 λεπτα το πολυ απο καθε στηθος γιατι ετσι το μωρο παιρνει το 80% του γαλακτος χωρις να κουραζεται απο την προσπαθεια να θηλασει!!!

 

Το αποτελεσμα ηταν πριν ακομα σαραντισει να της κοπει το γαλα και το μωρακι να τρωει μονο απο μπουκαλι για να καλυψει την πεινα του.

 

Η παιδίατρος το είπε με τη σιγουριά του αποτελέσματος... :?

 

Στο ιατρείο της δικής μου παιδιάτρου βλέπω πάντα κάποιες μαμάδες να θηλάζουν το μωρό τους ή το μεγαλύτερο παιδί τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες.

Πριν λίγο πήραμε τον "καλό" μας παιδίατρο για να ρωτήσουμε πόσο μπορούμε να καθυστερήσουμε το εμβόλιο λόγω της αλλέργίας που έχει εμφανίσει η μικρή, όπως μας είπε να κάνουμε η παιδογατρεντερολόγος. Οταν του είπε ο άντρας μου οτι το μωρό συνεχίζει να έχει αιματάκι, αμέσως απάντησε οτι αυτά τα έχουμε ξαναπει... πρέπει να δώσουμε ξένο και συγκεκριμένα το αλμιρον τάδε. Ο άντρας μου το τόνισε " δηλαδή γιατρέ μας προτεινεται να δώσουμε ξένο;!" και εκείνος μάλλον θυμήθηκε οτι επιμένουμε στο θηλασμό και άρχισε να ρωτάει αν παίρνει κανονικά βάρος.

Του απαντήσαμε τότε οτι έχει πέσει από την καμπύλη του 75 και είναι τώρα πάνω απο τη καμπύλη του 50. Τότε αφού βρήκε πάτημα και χωρις να μας ρωτήσει για τις προηγούμενες μετρήσεις μας είπε οτι ... άρα το παιδί δε συτίζεται καλά και να δώσουμε το γνωστό γάλα! Αφού τον ξαναρώτησε ο άντρας μου αν μας συστήνει για την περίπτωση μας το ξένο μας απάντησε οτι καλό θα είναι να περιμένουμε 10 μέρες.... :x

Φυσικά και θα τον αλλάξουμε .... μέσα μου πια το έχω αποφασίσει... απλά μένει να το πράξουμε κιόλας.

Δε μπορώ όμως να καταλάβω την ευκολία με την οποία μας παραπλανεί!

Αφού μετά έβαλε και την ίδια αμφιβολία και στον άντρα μου και αναγκάστικα να ανοιξω όλα τα site και το βιβλίο της Αννας Πατσούρου για να τον πείσω οτι 4 κιλά σε 5 μήνες είναι φυσιολογικό για ένα μωρό που θρεφεται μόνο με μητρικό γάλα και οτι καθόλου να μην πάρει βάρος πάλι φυσιολογικό είναι!!!

 

Αυτός είναι γιατρός γνωστοτατου μαιευτηρίου....!

Συγνώμη για την ένταση μου αλλά δεν παίζεται ο άνθρωπος!!! :x

 

ΥΓ Για το πρόβλημα δε της αλλεργίας δε μου έχει δώσει καμία οδηγία παρά " κόβουμε τα γαλακτοκομικά " και " το παρακολουθούμε "!!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με εξοργίζει είναι οτι για το πρόβλημα του παιδιού έχει δώσει τελείως ελλειπείς οδηγίες και το μόνο που τον νοίαζει είναι να να μου πασάρει το ξένο γάλα!!!! :x

Παρεπιπτόντως αν ξέρει κάποιος κανένα γιατρό στην Ν.Μάκρη - Ραφήνα που να εμπιστεύεται , θα με βοηθούσε ιδιαίτερα!!!

 

Καλημέρα!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο δικός μας είναι στο Χαλάνδρι και είναι πάρα πολύ καλός! Υπέρ του θηλασμού μέχρι το παιδί να γίνει δύο χρονών, κατά των αντιβιωτικών κλπ, κλπ, αλλά δεν ξέρψ αν σε βολεύει.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο δικός μας είναι στο Χαλάνδρι και είναι πάρα πολύ καλός! Υπέρ του θηλασμού μέχρι το παιδί να γίνει δύο χρονών, κατά των αντιβιωτικών κλπ, κλπ, αλλά δεν ξέρψ αν σε βολεύει.

 

Το ίδιο και ο δικός μας!!Λες να είναι ο ίδιος;;

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας είναι στον Άλιμο. Είναι πολύ καλή, υπέρ του θηλασμού, τα δικά της παιδιά τα θήλασε 7 και 9 μήνες αντίστοιχα. Όπως έχω ξαναπεί, αν δεν ήταν αυτή, θα τον ξεκίναγα πρόσθετο γάλα μέσα στο νοσοκομείο και μετά δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα να θηλάσω. Εφαρμόζει ήπια αντιμετωπιση στις αρρώστιες και είναι πολύ καλή με το παιδί. Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω, γιατί το παιδί μου δεν έχει αρρωστήσει και σοβαρά. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ. γιατί δεν θέλω να πω τα στοιχεία της στο forum.

Link to comment
Share on other sites

StellaK αν και έχω βρει 2 παιδιατρους , τον ένα στη Μάκρη και την άλλη στη Ραφήνα , αν θέλεις στείλε μου πμ τα στοιχεία του , γιατί να έχω και μια εναλλακτική. Αλλωστε το Χαλάνδρι δεν είναι και τόσο μακριά! Εδώ πήγαμε στα Πατήσια,..., Αξιζε βέβαια τον κόπο!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...