Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβόλιο γαστρεντερίτιδας


mel

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Χθές πήγα στην παιδίατρο στο ΙΚΑ να πάρω μια βεβαίωση και είδε το βιβλιάριο του μικρού με τα εμβόλια που έχει κάνει. Της έκανε εντύπωση που η δική μου παιδίατρος δεν έχει κάνει (ούτε έχει γράψει για το μέλλον)το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας (Rotarix). Ξέρετε κάτι για αυτό;

Επίσης η κόρη μου άρχισε παιδικό, θα πρέπει να κάνει αντιγριπικό εμβόλιο; και εμείς; και ο μικρός;

 

 

Agapi6 ο μπεμπινος μου ειναι 6 μηνων και έχει κάνει το έμβολιο της γαστρεντερίτιδας σε τρεις δόσεις ειναι αυτο. 75 ευρω η δόση

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το rotarix είναι πράγματι ένα πανάκριβο εμβόλιο που δεν καλύπτεται από το ΙΚΑ (Αν και κάπου άκουσα ότι είναι και σε ποιό υποκατάστημα θα πέσεις!)

 

Πάντως επισήμως καλύπτεται από και από πολλά άλλα ταμεία , όχι μόνο από τους δημόσιους , ρωτήστε λοιπόν και ενημερωθείτε διότι 3*77€ είναι αρκετά χρήματα....

Link to comment
Share on other sites

όντως daddycool , καποίες κοπέλες το έχουν γραψει στο ΙΚΑ απο οτι θυμάμαι που το έχουμε ξανακουβεντιάσει.

 

Αγάπη δες κ εδω αν θελεις ...

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7342&postdays=0&postorder=asc&start=0

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Το εμβολιο καλυπτει για εναν τυπο ροταϊου που ειναι κοινος στην Αμερικη , λιγο στην Ευρωπη και πιο λιγο στην Ελλαδα.Για να νοσησει το παιδι σας η πιθανοτητα δεν ειναι μεγαλη, ειδικα αν θηλαζει. Προσοχη=η πρωτη δοση πρεπει να γινει ως τη δωδεκατη εβδομαδα, αν γινει μετα δεν εχει απολυτως καμια αποτελεσματικοτητα.Εγω δεν το εκανα στη μικρη γιατι τη θαλαζα και επιπλεον οταν πηγα στο γιατρο ειχε ξεπερασει τη 12η εβδομαδα...Επιπλεον ειναι καινουριο εμβολιο(2006) και προσωπικα επειδη δουλευω σε φαρμακευτικη εταιρια θα το εμπιστευομουν αν κυκλοφορουσε τουλαχιστον 3-4 χρονια πριν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εμβολιο καλυπτει για εναν τυπο ροταϊου που ειναι κοινος στην Αμερικη , λιγο στην Ευρωπη και πιο λιγο στην Ελλαδα.Για να νοσησει το παιδι σας η πιθανοτητα δεν ειναι μεγαλη, ειδικα αν θηλαζει. Προσοχη=η πρωτη δοση πρεπει να γινει ως τη δωδεκατη εβδομαδα, αν γινει μετα δεν εχει απολυτως καμια αποτελεσματικοτητα.Εγω δεν το εκανα στη μικρη γιατι τη θαλαζα και επιπλεον οταν πηγα στο γιατρο ειχε ξεπερασει τη 12η εβδομαδα...Επιπλεον ειναι καινουριο εμβολιο(2006) και προσωπικα επειδη δουλευω σε φαρμακευτικη εταιρια θα το εμπιστευομουν αν κυκλοφορουσε τουλαχιστον 3-4 χρονια πριν

 

Αυτά ακριβώς μου είπε και η γιατρός μου!

Link to comment
Share on other sites

Χθές πήγα στην παιδίατρο στο ΙΚΑ να πάρω μια βεβαίωση και είδε το βιβλιάριο του μικρού με τα εμβόλια που έχει κάνει. Της έκανε εντύπωση που η δική μου παιδίατρος δεν έχει κάνει (ούτε έχει γράψει για το μέλλον)το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας (Rotarix). Ξέρετε κάτι για αυτό;

Επίσης η κόρη μου άρχισε παιδικό, θα πρέπει να κάνει αντιγριπικό εμβόλιο; και εμείς; και ο μικρός;

 

Αγάπη, αν τα παιδάκια δεν αρρωσταίνουν συνέχεια και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας που να τα κάνει ευαίσθητα στις ασθένειες, δε βλέπω το λόγο να κάνουν όλα αυτά τα εμβόλια... Προσωπική μου γνώμη είναι αυτή βέβαια, αλλά και να πάθει μια ίωση δεν νομίζω πως έγινε και τίποτε... Το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας καλύπτει μόνο μια γκάμα μικροβίων και είναι και πολύ "φρέσκο" στην αγορά και το διαφημίζουν και πολύ και δεν μου καλοφαίνεται... Ζούμε σε καθαρό περιβάλλον και δεν είναι δα και τόσο επικίνδυνες οι γαστρεντερίτιδες... Έπειτα, το ίδιο και για το εμβόλιο της γρίππης. Λένε πως αν το κάνουν τα παιδάκια αρρωσταίνουν γενικά λιγότερο... Τι να σου πω...

 

Κι εμένα κανένα δεν τα έκανε τα εμβόλια αυτά, και μάλιστα όταν γεννήθηκε ο μικρός μου, ο μεγάλος πήγαινε σταθμό αλλά και πάλι δεν τα κάναμε τα εμβόλια, ίσως και επειδή τον θήλασα. Ήταν λίγο καιρό με μύξες αλλά αυτό ήταν.

 

Θα σου έλεγα να ρωτήσεις την παιδίατρό σου για να έχεις τη γνώμη της...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα παραθέσω την επιστημονική άποψη του παιδιάτρου μας (καλύτερα αισθάνεσαι daddycool;) ο οποίος μου είπε ότι είναι σχετικά καινούριο το εμβόλιο κι έχει και αρκετές παρενέργειες και είναι το μόνο που δεν κάνει, παρόλο που η μικρή μου πάει και παιδικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθές πήγα στην παιδίατρο στο ΙΚΑ να πάρω μια βεβαίωση και είδε το βιβλιάριο του μικρού με τα εμβόλια που έχει κάνει. Της έκανε εντύπωση που η δική μου παιδίατρος δεν έχει κάνει (ούτε έχει γράψει για το μέλλον)το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας (Rotarix). Ξέρετε κάτι για αυτό;

Επίσης η κόρη μου άρχισε παιδικό, θα πρέπει να κάνει αντιγριπικό εμβόλιο; και εμείς; και ο μικρός;

 

Αγάπη, αν τα παιδάκια δεν αρρωσταίνουν συνέχεια και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας που να τα κάνει ευαίσθητα στις ασθένειες, δε βλέπω το λόγο να κάνουν όλα αυτά τα εμβόλια... Προσωπική μου γνώμη είναι αυτή βέβαια, αλλά και να πάθει μια ίωση δεν νομίζω πως έγινε και τίποτε... Το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας καλύπτει μόνο μια γκάμα μικροβίων και είναι και πολύ "φρέσκο" στην αγορά και το διαφημίζουν και πολύ και δεν μου καλοφαίνεται... Ζούμε σε καθαρό περιβάλλον και δεν είναι δα και τόσο επικίνδυνες οι γαστρεντερίτιδες... Έπειτα, το ίδιο και για το εμβόλιο της γρίππης. Λένε πως αν το κάνουν τα παιδάκια αρρωσταίνουν γενικά λιγότερο... Τι να σου πω...

 

Κι εμένα κανένα δεν τα έκανε τα εμβόλια αυτά, και μάλιστα όταν γεννήθηκε ο μικρός μου, ο μεγάλος πήγαινε σταθμό αλλά και πάλι δεν τα κάναμε τα εμβόλια, ίσως και επειδή τον θήλασα. Ήταν λίγο καιρό με μύξες αλλά αυτό ήταν.

 

Θα σου έλεγα να ρωτήσεις την παιδίατρό σου για να έχεις τη γνώμη της...

 

 

Ο μικρός είναι καλυμμένος με την αντιβίωσή του (βλ ουρολοίμωξη) και ρώτησα την παιδίατρό μου και μου είπε αυτά που μου λες και εσύ. Δηλαδή πως εφόσον δεν αρρωσταίνουν συνεχώς δε χρειάζεται να τα επιβαρύνουμε με αυτά τα εμβόλια. Τώρα με το σταθμό που πάει Η Θάλεια είναι μες στην μύξα, είχε που είχε πριν τώρα..... άστα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

ΕΜΒΟΛΙΟ ΣΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΩΝ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1582&start=0

ΕΜΒΟΛΙΟ ROTARIX - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7342&start=0

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εμείς το κάναμε....και τις δύο δόσεις....Βέβαια αν ψάξεις για τα εμβόλια θα δεις οτι υπάρχουν πολλές διαφορετικές αποψεις.

Εμείς πάντως δεν κάναμε καθόλου πυρετό (δόξα τον Θεο) όχι μονο απ το εμβόλιο της γαστρεντεριτιδας αλλα απο κανένα εμβόλιο μέχρι στιγμής.

Αν θες να ενημερωθεις για τα εμβολια ρίξε μια ματιά και εδώ.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648&highlight=%E5%EC%E2%EF%EB%E9%EF

Όσο για το εμβόλιο Rotarix νομίζω είναι θέμα παιδιάτρου γιατί δεν έχει μπεί ακόμη στη λίστα φαρμάκων που χορηγούνται απ τα ταμεια.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Εδώ κάνουν στα βρέφη εμβόλιο ηπατίτιδας Β που είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα, στους ιούς της Αφρικής θα κολλήσουν;;;

 

Ax αυτό το έκανε 2 μηνών στο γιο μου ο πρώτος λόγος που άλαξα παιδίατρο έκανε το πενταυακ μαζί με την Ηπατίτιδα β ΣΑΝ ΝΕΚΡΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ πήγε ο άντρας μου και την ρώτησε που θα κολλούσε την ηπατίτιδα β μωρό 2 μηνών ?

Και ξέρετε τι απάντησε

ΑΓΩ έτσι τα κάνω από τότε που αρχίσατε να ενημερώνεστε μας κάνατε μπάχαλο τους γιατρούς

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΟΔΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ

.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
kalispera exo enan bobira dio minon o giatros mou exei dosi na kano to emvolio tis gastrenteritidas ti gnomi exete gia to emvolio ayto ...

 

Αν το μωρο ζει σε καθαρο περιβαλλον και δε βαζει στο στομα βρωμικα αντικειμενα, ειναι περιττο.

Παντως και να γινει το εμβολιο, δε σημαινει οτι το μωρο δε θα μπορει να κολλησει γαστρεντεριτιδα (γιατι δεν προστατευει απο τα παντα), οπότε χρειαζεται προσοχη ακομη και στα μωρα που το εχουν κανει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Ηθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα έχει κάνει στο μωράκι το εμβόλιο rotateque για τη γαστρεντερίτιδα. Είναι νέο εμβόλιο, όχι υποχρεωτικό, και μας είπε ο παιδίατρός μας να το κάνουμε γιατί 2 χρόνια τώρα που το κάνει έχει αποτέλεσμα καλό. Ε και μεις το κάναμε. Μετά 2-3 μέρες όμως το μωρό ξεκίνησε συμπτώματα παράξενα, γουλιές, νευρικότητα, τσιρίδες και κλάμα, ανήσυχο ύπνο, άρνηση μπιμπερό κλπ. Μπλέξαμε με εξετάσεις και μας είπαν ΓΟΠ. Δώσαμε ειδικό γάλα, τίποτα. Μας ειπαν αλλεργία και μας προετοίμασαν για διάφορες ταλαιπωρίες. Για να μη μακρυγορώ μετά από 2 εβδομάδες ταλαιπωρίας του μωρού μου, πήγα σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο, ακολούθησα τα όσα είπε και σε 2 μέρες το μωρό μια χαρά. Περάσαν έτσι πολλές καλές μέρες και ήρθε η μέρα να κάνουμε τη 2η δόση εμβολίου. Διακόψαμε την ομοιοπαθητική αγωγή για 3 μέρες. Και δώστου πάλι τα ίδια. Ακριβώς όμως. Η ομοιοπαθητικός πιστεύει πως φταίει το εμβόλιο. Και ρωτώ, έχει κάνει κάποια αυτό το εμβόλιο? Είχε κάποια παρόμοια εμπειρία?? Καλά, έχω αποφασίσει ήδη ότι θα συνεχίσω με την ομοιοπαθητικό γιατρό, απλά να δω αν δε θα κάνω τη 3η δόση. Τέτοια ταλαιπωρία έλεος δηλαδή....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που το νινί σου πέρασε τόση ταλαιπωρία, εμείς πάντως δεν το κάναμε, δεν το θεωρησε υποχρεωτικό ο γιατρός,,τώρα σωστό λάθος..αυτοί ξέρουν..:rolleyes:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

εμεις το καναμε δεν ειχαμε κανενα προβλημα και μπορω να πω οτι βοηθισε ειχαμε ολοι γαστρεντεριτιδα και ο μικρος δεν κολησε δεν ξερω εαν ηταν τυχης αλλα τι να πω η παιδιατροι που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν εχει παρενεργιες και ειναι καλο να γινετε σε μικρα μωρα μετα νομιζω δεν γινετε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. και εμεις καναμε το εμβολιο αυτο, 2 δοσεις μεχρι στιγμης και τον αλλο μηνα θα κανουμε και την τριτη. Η μπεμπα δεν παρουσιασε κανενα απολυτως προβλημα. Μηπως απλα ετυχε? Μηπως κανατε και αλλο εμβολιο μαζι? Η γαστρεντεριτιδα στα βρεφη μπορει να ειναι πολυ σοβαρη, γι΄αυτο σκεψου καλα πριν αποφασισεις να μην κανεις την τριτη δοση. Ευχομαι ολα να πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα εχει κανει και τις τρεις δοσεις και δεν παρουσιασε τιποτα.και το εκανε και σε συνδιασμο με το εξαπλο αλλα ευτυχως δεν ειχε καμμια παρενεργεια.ελπιζω να τον βοηθησει στο θεμα της γαστρεντεριτιδας

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας τόσο γρήγορα!

Τη 3η δόση θα τη κάνω, τώρα δεν αξιζει το κόπο να το αφήσω, απλά το μωρό θα αρχίσει αμέσως πάλι την ομοιοπαθητική αγωγή, δε θα ψάχνομαι με παιδιάτρους και γαστρεντερολόγους 2 βδομάδες. Τι να πω, δε ξέρω, και μένα υπερβολικό μου φαίνεται αλλά ρε κορίτσια 2 βδομάδες το μωρό τα παιξε και σε 2 μέρες όλα καλά σα να μη συνέβη τίποτα, και της πέρασαν και άλλα θεματα που χε, δυσκοιλιότητα πχ. Ιδωμεν!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...