Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΚΟΙΛΙΑΣ


ntinti

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Στις 7 ιουνιου γέννησα την μπουμπουκα μου και μέχρι σήμερα -δοξα τον Θεό- έχω πάραπολύ γάλα και την θηλάζω.

Ταλαιπωρήθηκα πάραπολύ μεχρι να συνηθίσουν οι θηλές μου στην θηλαστική κίνηση της μπέμπας,είχα φρικτούς πόνους σε όλο το στήθος,τραυματίστηκαν οι θηλές μου,πέτρωσε το στήθος μου...είχα πολλά...ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω...με είχε πιάσει απελπισία...τώρα έχον ελατωθεί πολύ οι πόνοι και οι θηλές σκλήρυναν και συνήθισαν ...

 

Θέλω να ρωτησω 2 πράγματα και όποι κοπέλα ξέρει ας με βοηθήσει...

 

1) Αν υποθέσουμε ότι μετά τους 3 μήνες δεν θα είχα ούτε τις αντοχές ουτε την υπομονη να θηλάσω άλλο...(3 μήνες οτι και να γίνει θα μασήσω΄ότι πόνο και αν έχω) πως θα μπορούσα να κόψω το γάλα σιγά σιγά?χωρίς φάρμακα ενοείται...και αν λάβουε σοβαρά υπόψιν ότι έχω τόσο πολύ γάλα που βγάζω και πάντα περισευμα...:shock::shock:

 

2) ΈΧω ακούσει ότι με τον θηλασμό,επανέρχεται η κοιλιά πολύ πιο γρήγορα...είμαι πολύ αδύνατη..κιλά στην εγκυμοσύνη πηρα μόνο 11,και αυτή την στιγμή μου έχουν μείνει μόνο 2.Το θέμα είνα η κοιλιά που είναι πάραπολύ χαλαρή...έχει μαζέψει αλλα παραμένει "ζελές"!!!:shock::shock:

 

Πως θα μαζέψει?δεν είχα ποτέ κοιλιά ούτε στο ελάχιστο...και πόσο καιρό θα κάνει ρε παιδιά??:roll::roll::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι εχεις βαλει στοχο τους 3 μηνες? υπαρχει λογος?

 

Οσο θα περναει ο καιρος τοσο πιο ευκολα θα ειναι τα πραγματα.......κι εγω ειχα στοχο τον χρονο, αλλα οταν εφθασα εκει και ειχα ενημερωθει για τα οφελη του παρατεταμενου θηλασμου, ηταν τοσο ευκολο που δεν ειχα κανενα λογο να το κοψω........

 

Αν δεν υπαρχει λογος συγκεκριμενος η εστω μπορεις να το παλεψεις περισσοτερο καντο γιατι οσο περισσοτερο μπορεις τοσο καλυτερα για το παιδι.........οι μελετες που αναφερονται σε οφελη του παιδιου απο την διαδικασια των θηλαστικων κινησεων (οχι μονο απο το γαλα που παιρνει) δειχνουν οτι χρειαζονται το λιγοτερο 4 μηνες θηλασμου (γερα πνευμονια, αποφυγη μελλοντικου ασθματος κλπ)

 

Δες το λιγο και μη κολλας σε χρονικα ορια........αν φθασεις στους 3 μηνες και εισαι καλα, ισως καλοσκεφθεις το ενδεχομενο να προχωρησεις περισσοτερο........

 

Για να κοψεις το θηλασμο χωρις χαπια, απλα μειωνεις τους θηλασμους σταδιακα και δινεις ξενο, μεχρι να μειωθει το γαλα σου και να συνηθισει το μωρο σου.......

 

Τωρα για την κοιλια που λες, οντως μειωνεται αλλα παλι με ακρετο χρονο θηλασμου........εγω δεν ειχα την τυχη να χανω ευκολα τα κιλα λογω μλποκαρισμενου μεταβολισμου, που απελευθερωθηκε με την ελευση της περιοδου προσφατα κι απο τοτε φευγουν τα κιλα πολυ ευκολα και η κοιλια εχει μαζεψει.........οντως με προσοχη στη διατροφη και λιγη ασκηκ (οπως βολτα με το καροτσι και το παιδι) εχω φθασει μελιγοτερα κιλα απο οσα ειχα πριν την εγκυμοσυνη........και προχωρω ακαθεκτη.....

 

Αλλες γυναικες ομως τα χανουν πιο ευκολα και πιο συντομα.........

 

Οταν σαραντησεις θα ξεκινησεις χαλαρα λιγη γυμναστικουλα, κι αν δεις οτι σφιγγεις και αδυνατιζεις σημαινει οτι ανηκεις στην τυχερη μεριδα γυναικων που αδυνατιζουν ευκολα θηλαζοντας! ;)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα θηλάζω 7 μήνες και η κοιλιά δεν εχει μαζευτεί ακομα :( ενω ειμαι πιο αδύνατη απο πριν η κοιλια μου ειναι λες και ειμαι 70 χρονων....γυμναστική κάνω, κρεμες βάζω αλλα τζιφος! ευτυχως χτύπησα ενα ολοσωμο με ανοιγματα στο πλάι γιατι τα υπολοιπα ηταν γιαγιαδέ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις βαλει στοχο τους 3 μηνες? υπαρχει λογος?

 

 

Δες το λιγο και μη κολλας σε χρονικα ορια........αν φθασεις στους 3 μηνες και εισαι καλα, ισως καλοσκεφθεις το ενδεχομενο να προχωρησεις περισσοτερο........

 

Για να κοψεις το θηλασμο χωρις χαπια, απλα μειωνεις τους θηλασμους σταδιακα και δινεις ξενο, μεχρι να μειωθει το γαλα σου και να συνηθισει το μωρο σου.......

 

Τωρα για την κοιλια που λες, οντως μειωνεται αλλα παλι με ακρετο χρονο θηλασμου........εγω δεν ειχα την τυχη να χανω ευκολα τα κιλα λογω μλποκαρισμενου μεταβολισμου, που απελευθερωθηκε με την ελευση της περιοδου προσφατα κι απο τοτε φευγουν τα κιλα πολυ ευκολα και η κοιλια εχει μαζεψει.........οντως με προσοχη στη διατροφη και λιγη ασκηκ (οπως βολτα με το καροτσι και το παιδι) εχω φθασει μελιγοτερα κιλα απο οσα ειχα πριν την εγκυμοσυνη........και προχωρω ακαθεκτη.....

 

Αλλες γυναικες ομως τα χανουν πιο ευκολα και πιο συντομα.........

 

Οταν σαραντησεις θα ξεκινησεις χαλαρα λιγη γυμναστικουλα, κι αν δεις οτι σφιγγεις και αδυνατιζεις σημαινει οτι ανηκεις στην τυχερη μεριδα γυναικων που αδυνατιζουν ευκολα θηλαζοντας! ;)

 

 

 

Θα σου πω..δεν κολάω σε χρονικά περιθώρια,τόσο όσο κολάω στην ταλαιπωρία που έχω τραβήξει και στους πόνους που έχω ακόμα...δεν θέλω να τον κόψω και θα το παλέψω όσο μπορώ,αλλά είπα ότι και να γινει θα το κρατήσω σίγουρα 6 μηνες...

 

τωρα όσον αφορά την κοιλιά και την γυμναστική...τι να πωάυτό για την περίοδο το έχω ακούσει,ότι επανέρχετα το σώμα καλύτερα.Επειδή όμως η πιτσιρίκα ήταν τυλιγμένη και δεν έβγαινε μου έκαναν καισαρική οπότε να ξεκινήσω γυμναστκή πριν τους 2μιση μήνες...δύσκολο...πολύ ζεελέεεες αυτή η κοιλιά και με αγχωνει...ήμουν τραπουλοχαρτο και έχω γίνει παχουλό αγγούρι στην περιοχη της κοιλιάς...από κιλά έμειναν 2...δεν έχω πολλά...η χαλάρωση είναι το θέμα!:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

να σου πω ,και εγώ στην αρχή μέσα στην ταλαιπωρία μου έβαζα στόχους ...πρώτα τις 40 ημέρες μετά το τρίμηνο ....

με έκανε να νιώθω πιο δυνατή να καταφέρω να φτάσω εκεί .....δεν είχα σκοπό να σταματήσω ούτε και τώρα .αν σου κάνει καλό να βάζεις στόχους καλά κάνεις .

εγώ τώρα δεν έχω άλλο στόχο όσο πάει όσο θέλει ....μακάρι να φτάσω στα 2 χρόνια !!!!

είναι τόσο εύκολο πια που με ευχαριστεί η απλότητα του .

τι θέλεις να μπλέξεις με μπουκάλια αποστειρώσεις πλυσίματα ,όπως λέει και το σλόγκαν της yogini έξοδα ....μια χαρά είναι έτσι .θα δεις και εσύ θα σταματήσεις να πονάς ,είσαι πολύ αρχή ακόμα και το βλέπεις βουνό ....σκέψου ότι θα ανέβεις την ανηφόρα τώρα και μετά σε περιμένει μια ευχάριστη διαδρομή ....

yogini ήθελα καιρό να στο πω ...μου αρέσει πολύ το σλόγκαν σου .....σύμφωνο απόλυτα !!!

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α γεννησες με καισαρική κοριτσάκι εσυ, ε;

οσες φίλες μου γεννησαν με καισαρική επανήλθαν οι κοιλιτσες τους πολυ πιο γρήγορα απο τη δική μου! Εμενα ηταν και πολυ μεγάλη βεβαια η κοιλια και εγινε τοσο χάλια :(

Παντως ο θηλασμος μονο να βοηθήσει μπορει στο συμμαζεμα. Η αληθεια ειναι οτι εγω δεν εχω θεμα λιπους εκει παρα μονο το ζαρωμενο δέρμα

 

Αφροδιτη thanks :)

Link to comment
Share on other sites

α γεννησες με καισαρική κοριτσάκι εσυ, ε;

οσες φίλες μου γεννησαν με καισαρική επανήλθαν οι κοιλιτσες τους πολυ πιο γρήγορα απο τη δική μου! Εμενα ηταν και πολυ μεγάλη βεβαια η κοιλια και εγινε τοσο χάλια :(

Παντως ο θηλασμος μονο να βοηθήσει μπορει στο συμμαζεμα. Η αληθεια ειναι οτι εγω δεν εχω θεμα λιπους εκει παρα μονο το ζαρωμενο δέρμα

 

Αφροδιτη thanks :)

 

Καλημέρα!

ναι με καισαρική...αναπόφευκτο...η πιτσιρίκα ήταν πολύ τυλιγμένη στο λώρο,και όσο και αν κατέβαλα κόπο να βγει φυσιολογικά ηταν αδύνατον,διπλή ταλαιπωρια...και οι πόνοι γέννας και οι πόνοι καισαρικής...μετά οι τραγικοί πόνοι στο στήθος που πέτρωσε 2 φορές ,οι πόνοι σε άρχουσα μαστίτιδα που ευτυχώς πρόλαβα...και το μωρό πολύ μικρό να μην τραβάει γάλα και να κοιμάται...

αχ παναγίτσα μου..28 ημερών σήμερα και ακόμα δεν έχω ηρεμίσει...το παλεύω πάντος...:rolleyes:

 

η κοιλίτσα έχει μαζέψει και σε μένα,δυστυχώς έχει μείνει όπως λές και εσυ το ζαρωμένο δέρμα...και όχι τόσο ζαρωμένο όσο "ζελές"...περπατάω και αισθάνομαι από τα κόκκαλα ης λεκάνης μέχρι το στομάχι να κουνιέται σε μορφή φρεσκότατου αφράτου ζελέ όοοολη αυτή η επιφάνεια..."φτου γαμωτο..."!:roll: λέω κάθε φορά που συκώνομαι να περπατήσω,και όποιος με ακούει ρωτάει ...τι έπαθες...? :confused: μωρε τώρα δεν έπαθα ακόμα...θα πάθω αν παραμείνω έτσι!!:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω..δεν κολάω σε χρονικά περιθώρια,τόσο όσο κολάω στην ταλαιπωρία που έχω τραβήξει και στους πόνους που έχω ακόμα...δεν θέλω να τον κόψω και θα το παλέψω όσο μπορώ,αλλά είπα ότι και να γινει θα το κρατήσω σίγουρα 6 μηνες...

 

τωρα όσον αφορά την κοιλιά και την γυμναστική...τι να πωάυτό για την περίοδο το έχω ακούσει,ότι επανέρχετα το σώμα καλύτερα.Επειδή όμως η πιτσιρίκα ήταν τυλιγμένη και δεν έβγαινε μου έκαναν καισαρική οπότε να ξεκινήσω γυμναστκή πριν τους 2μιση μήνες...δύσκολο...πολύ ζεελέεεες αυτή η κοιλιά και με αγχωνει...ήμουν τραπουλοχαρτο και έχω γίνει παχουλό αγγούρι στην περιοχη της κοιλιάς...από κιλά έμειναν 2...δεν έχω πολλά...η χαλάρωση είναι το θέμα!:roll::roll::roll:

 

Εαν καταφερεις να θηλασεις αποκλειστικα 6 μηνες , που στο ευχομαι ολοψυχα , μετα θα ειναι πολυ πιο ευκολα να συνεχισεις και πιο δυσκολο για το μωρο να το δεχτει , οτι πρεπει να σταματησει ......θα νομιζει οτι το αρνεισαι . Επειδη κι εγω με καισαρικη γεννησα , μπορω να πω οτι η κοιλια μου τωρα επανερχεται σιγα σιγα , στην αρχη ηταν σαν ζελες και κρεμοταν καπως πανω απο τα ραμματα , που την πιεζαν προς τα εξω , με το καιρο ομως χαλαρωνουν τα ραμματα και η κοιλια βρισκει το τη φορμα της .

Link to comment
Share on other sites

Ντιντι μου το μωρο σου ειναι πολυ μικρο !!!!!!!!! Να σου ζησει !!!!!!Μπραβο που θηλαζεις!!!!!!!!Τα δυσκολα ειναι στην αρχη μεχρι να διπλοσαραντισει το πολυ , μετα αρχιζουν τα δυσκολα , αν εχεις και αδεια μητροτητας εισαι πολυ τυχερη , εγω επρεπε απο οταν ηταν 26 ημερων να επιστρεψω τη δουλεια μου , και αντλουσα για 5 μηνες για να μην πινει καθολου ξενο γαλα . Καλη συνεχεια!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τέτοια λεγε μου αρχοντούλα μου να ελπίζω!:wink: καταρχάς άδεια μητροτητας εχω...επ'αόριστον...!γιατί πολύ απλά ο εργοδότης μου (είμαι μουσικός) όταν έμαθε οτι είμαι έγκυος με...αραίωσε με ελαφρα πηδηματάκια...ιδιωτική επιχείρηση,τι περιμένεις...δεν είχα και σύμβαση..τέλοσπάντον.....

 

είναι πολύ νωρίς λες να ελπιζω από τώρα να αρχίζει το σώμα μου να σουλουπώνεται ε...?:rolleyes::rolleyes:

μάλλον βιάζομαι...παιδιά δεν μου μπαίνει τίποτε!η λεκάνη έχει ανοίξει,η κοιλιά κάνει "χλαπ!χλουπ!" σε κάθε βήμα και η αυτοπεποίθησή μου πιάνει πάτοοο!:roll::roll:

 

δεν λέω η πιτσιρίκα είναι μικρούλα,αλλά και εγώ δεν έχω υπομονή και δεν αντέχω να με βλέπω σε αυτό το χάλι...η σούπερ χάλάρωση στο μεγαλείο της!

ο δε γιατρός ,μου είπε οτι μετά τις 40 μερες μπορώ να ξαναχω επαφές με τον άντρα μου..ααααχχ η όρεξη υπάρχει αλλά το κορμί πως θα το απλώσω...θα χυθώ στο στρώμα έτσι όπως είμαι,δεν θα ξαπλώσω απλα!!:shock::shock::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Ntinti εγινες μανουλα και μην σκας γι'αυτα , το σωμα ξερω πως μετα απο 6 μηνες επανερχεται σχεδον στην παλια του φορμα ή και στην ακριβως παλια του φορμα . Αποκλειεται να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα περιγραφεις , απλα σου φαινονται ετσι , επειδη εχεις πολυ προσφατα γεννησει . Θετικη σκεψη και υπομονη .

Link to comment
Share on other sites

Ντιντι υπομονη........εχε υποψη οτι το σωμα σου θελει αρκετους μηνες για να επανελθει.......λενε οτι χρειαζονται αλλοι 9 μηνες για να κλεισει σταδιακα η λεκανη που φαρδυνε για να φιλοξενησει το μωρο σου...........ξερω κοπελες που εχασαν τα κιλα τους αμεσα αλλα παρολα αυτα η λεκανη δεν μαζεψε παρα μετα απο αρκετο καιρο.....

 

Ολες χαλια αισθανομαστε μετα την γεννα, καλυτερα να αφησουμε το χρονο να κανει τη δουλεια του....να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις περισσοτερο γιατι η κουραση και η αυπνια χαλανε το ηθικο σου και μειωνουν τις αντοχες σου......

 

Εγω αρχισα να χανω τα 6 κιλα που μου ειχαν μεινει απο τη γεννα μετα τους 9 μηνες περιπου και με σκληρη γυμναστικη (διαδρομο και ελλειπτικο) αλλα λογω μπλοκαρισμενου μεταβολισμου κουραστηκα πολυ........αποφασισα ομως να μην αγχωθω με το θεμα..........τωρα αισθανομαι υπεροχα!!!! Το παν ειναι να καταφερεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του μωρου σου εχοντας σωας τα φρενας σου!!!! Καλη συνεχεια και δυναμη σου ευχομαι!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη επανηλθα μεσα σε 2.5μηνες,φοραγα κανονικα τα τζηνακια μου νουμερο 26 παρακαλω,τωρα σκ@@@τα,κοντευω τους 2 μηνες κ τιποτα δεν μπαινω πουθενα εχω ακομα κοιλια,εχω ακομα κιλα,κ θελω απεγνωσμενα να καπνισω(ασχετο απλα σας λεω τον πονο μου).Η αληθεια ειναι οτι εμεις που γεννησαμε καλοκαιρινους μηνες τρωμε μεγαλες ηττες γιατι το σωμα δεν επανερχεται τοσο γρηγορα,τρωμε τρελη κλεισουρα κ οσες θηλαζουμε δεν μπορουμε να κανουμε διαιτα,κ γενικοτερα εμενα μου την εχει βαρεσει τρελα γιατι βλεπω το σωμα μου χαλια,κ δεν μπορω να κανω τιποτα οσο θηλαζω,θελω να παω σε ενα γυμναστηριο κ δεν μπορω,γιατι ο μικρος δεν εχει ακομα προγραμμα στο φαγητο.Και ρε κοριτσια θελω μια μερα να πιω εναν καφε κ να κανω ενα τσιγαρο,θα μου πειτε οτι ενα μπορω να κανω αλλα ελα που δεν μου παει να το κανω,προτιμω να κοψω τον θηλασμο παρα να καπνιζω κ να θηλαζω,κ φοβαμαι πως αμα κανω ενα τσιγαρακι μετα θα θελω κι αλλα..............

Εμενα προσωπικα μου την εχει βαρεσει τρελαααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη επανηλθα μεσα σε 2.5μηνες,φοραγα κανονικα τα τζηνακια μου νουμερο 26 παρακαλω,τωρα σκ@@@τα,κοντευω τους 2 μηνες κ τιποτα δεν μπαινω πουθενα εχω ακομα κοιλια,εχω ακομα κιλα,κ θελω απεγνωσμενα να καπνισω(ασχετο απλα σας λεω τον πονο μου).Η αληθεια ειναι οτι εμεις που γεννησαμε καλοκαιρινους μηνες τρωμε μεγαλες ηττες γιατι το σωμα δεν επανερχεται τοσο γρηγορα,τρωμε τρελη κλεισουρα κ οσες θηλαζουμε δεν μπορουμε να κανουμε διαιτα,κ γενικοτερα εμενα μου την εχει βαρεσει τρελα γιατι βλεπω το σωμα μου χαλια,κ δεν μπορω να κανω τιποτα οσο θηλαζω,θελω να παω σε ενα γυμναστηριο κ δεν μπορω,γιατι ο μικρος δεν εχει ακομα προγραμμα στο φαγητο.Και ρε κοριτσια θελω μια μερα να πιω εναν καφε κ να κανω ενα τσιγαρο,θα μου πειτε οτι ενα μπορω να κανω αλλα ελα που δεν μου παει να το κανω,προτιμω να κοψω τον θηλασμο παρα να καπνιζω κ να θηλαζω,κ φοβαμαι πως αμα κανω ενα τσιγαρακι μετα θα θελω κι αλλα..............

Εμενα προσωπικα μου την εχει βαρεσει τρελαααααααααααααααααααα

 

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΙΤΑΑΑΑ!!! Έχω βαρέσει μπιέλλααααα και εγώ!!:shock::shock: θες να χάσεις και δεν μπορείς,θες να κάνεις έτα τσιγαράκι και δεν σου πάει,θες να κάνεις δίαιτα και ο θηλασμός δεν το επιτρέπει,θες να σουλουπωθείς και είναι το τελευταίο που θα γίνει!

:roll::roll: υπομονηηηη!!

Link to comment
Share on other sites

τόσο όσο κολάω στην ταλαιπωρία που έχω τραβήξει και στους πόνους που έχω ακόμα...δεν θέλω να τον κόψω και θα το παλέψω όσο μπορώ,αλλά είπα ότι και να γινει θα το κρατήσω σίγουρα 6 μηνες...

 

Ο θηλασμός δεν πρέπει να πονάει. Αν πονάς σημαίνει ότι το μωρό δεν θηλάζει σωστά και πρέπει να διορθώσεις τη στάση του μωρού. Ο πόνος είναι για να σου δείξει ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το αλλάξεις, δεν είναι για να το παίζεις μάρτυρας.

 

τωρα όσον αφορά την κοιλιά και την γυμναστική...τι να πωάυτό για την περίοδο το έχω ακούσει,ότι επανέρχετα το σώμα καλύτερα.Επειδή όμως η πιτσιρίκα ήταν τυλιγμένη και δεν έβγαινε μου έκαναν καισαρική οπότε να ξεκινήσω γυμναστκή πριν τους 2μιση μήνες...δύσκολο...πολύ ζεελέεεες αυτή η κοιλιά και με αγχωνει...ήμουν τραπουλοχαρτο και έχω γίνει παχουλό αγγούρι στην περιοχη της κοιλιάς...από κιλά έμειναν 2...δεν έχω πολλά...η χαλάρωση είναι το θέμα!:roll::roll::roll:

 

η καισαρική σημαίνει ότι έχουν κοπεί οι ορθοί κοιλιακοί μυεις

Η επαναφορά δεν έχει καμία σχέση με το θηλασμό ή με την περίοδο, έχει σχέση με το πόσο γρήγορα θα επουλώσουν και θα λειτουργήσουν οι μυεις της κοιλιάς που έχουν κοπεί, έχει σχέση με το πόσο καλά έραψε τους μυεις ο γιατρός, με το ποσο γυμνασμένοι ήταν πριν την εγκυμοσύνη, με το πόσο γρήγορα μπορεί ο οργανισμός σου να επουλώσει τους μυεις...

Link to comment
Share on other sites

θες να κάνεις δίαιτα και ο θηλασμός δεν το επιτρέπει,θες να σουλουπωθείς και είναι το τελευταίο που θα γίνει!

:roll::roll: υπομονηηηη!!

 

και η δίαιτα επιτρέπεται και είναι συμβατή με το θηλασμό το ίδιο και η γυμναστική και το σουλούπωμα φαίνεται ότι συμβαίνει πιο εύκολα στις μητέρες που θηλάζουν παρά σε αυτές που δεν θηλάζουν. Αυτό φαίνεται στις σχετικές έρευνες που γίνεται σύγκριση μεγάλου αριθμού μητέρων που θηλάζουν και δεν θηλάζουν. Είναι μεγαλύτερο το ποσοστό των μητέρων που επανέρχονται στο βάρος που είχαν πριν την εγκυμοσύνη όταν θηλάζουν παρά όταν δεν θηλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Και ρε κοριτσια θελω μια μερα να πιω εναν καφε κ να κανω ενα τσιγαρο,θα μου πειτε οτι ενα μπορω να κανω αλλα ελα που δεν μου παει να το κανω,προτιμω να κοψω τον θηλασμο παρα να καπνιζω κ να θηλαζω,κ φοβαμαι πως αμα κανω ενα τσιγαρακι μετα θα θελω κι αλλα..............

 

 

Το καλυτερο απο ολα θα ηταν να εκμεταλευτεις αυτη την κατασταση για να κοψεις το τσιγαρο.........

 

Αν παλι δεν το αντεχεις, ειναι καλυτερα για το παιδι σου να καπνιζεις καποια τσιγαρα παρα να κοψεις το θηλασμο...........γιατι μπορει να παιρνει καποια βλαβερα στοιχεια, αλλα παιρνει και αλλα πολυτιμα που το βοηθουν να εξουδετερωσει την "ζημια" απο το τσιγαρο που κανεις αλλα πολλα αλλα που το ωφελουν ποικιλοτροπως.........δλδ ζυγιζεις τα υπερ και τα κατα........εχω την εντυπωση πως υπαρχουν εδω σχετικα τοπικ να διαβασεις για το τσιγαρο και το θηλασμο......

 

Προσεξε ομως μη καπνιζεις μπροστα στο παιδι και γινεται και παθητικος καπνιστης εκτος αλλων......

 

Ειναι ομως εξαιρετικη η ευκαιρια αυτη για να το κοψεις......αν δεν αρκει για κινητρο αυτο, φοβαμαι δεν θα το κοψεις ευκολα αργοτερα.........ειχα φιλη που ενω σιχαινοταν το τσιγαρο ουσα εγκυος και παθαινε ναυτια, υποχρεωνε τον εαυτο της να καπνιζει.....

 

Για το αδυνατισμα τωρα, δεν χρειαζεται να παιρνουμε εξτρα θερμιδες για το μωρο.......τρωμε προσεχτικα και υγιεινα.......κανουμε σωστους συνδυασμους, αποφευγουμε τα γλυκα, ψωμια......

 

Η παγιδα στην οποια πεφτουν πολλες γυναικες ειναι να τρωνε περισσοτερο (λαθεμενη αντιληψη) και να βαζουν κιλα εξτρα.......

 

Προσπαθουμε να μη παρουμε αλλα κιλα καταρχας και μετα να χασουμε αυτα που μας εμειναν απο την εγκυμοσυνη......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera απο τοτε που εκανα την κορη μου εκοψα το τσιγαρο εκανα μονο 3-4 την ημερα απο ενα πακετο που εκανα πριν,δεν μου παει ομως με τιποτα να θηλαζω κ να καπνιζω,οπως επισης δεν εχω καπνισει ποτε μπροστα στην κορη μου,οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω τωρα στο δευτερο,δεν θελω κι ολας να με βλεπουν σαν εικονα να καπνιζω, εχω διαβασει ολα τα σχετικα ποστ που εχει γραψει η Αγλαια.Συγκρινοντας την πρωτη μου γεννα με την δευτερη,στην πρωτη με το που γεννησα εχασα ολα τα κιλα χωρις διαιτα,τωρα μου εχουν μεινει 5 κιλα κ απο οτι φαινεται χρειαζομαι διαιτα για να τα χασω,το ξερω οτι μπορω να κανω διαιτα παραλληλα με τον θηλασμο,αλλα δεν μπορω γιατι πειναω συνεχεια μετα τους θηλασμους,ισως να ειναι κ η ιδεα μου,αλλα ειναι κ χαλια η ψυχολογια κλεισμενη μεσα στο σπιτι καλοκαιριατικα,κ χωρις να εχουμε ακομα προγραμμα με τους θηλασμους δεν ειναι οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΙΤΑΑΑΑ!!! Έχω βαρέσει μπιέλλααααα και εγώ!!:shock::shock: θες να χάσεις και δεν μπορείς,θες να κάνεις έτα τσιγαράκι και δεν σου πάει,θες να κάνεις δίαιτα και ο θηλασμός δεν το επιτρέπει,θες να σουλουπωθείς και είναι το τελευταίο που θα γίνει!

:roll::roll: υπομονηηηη!!

 

Καλησπέρα κι από μένα. Εγώ από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι με τον θηλασμό "βολεύτηκα" πολύ. Καταρχήν, όταν ξεκινήσαμε πονούσα κι εγώ αλλά με τον καιρό μαθαίνεις τον σωστό τρόπο και τα πράγματα γίνονται πολύ εύκολα.

Κι εγώ έβαζα στόχους. Πρώτα τις 40 μέρες, μετά το 2μηνο, μετά το 3μηνο. Τώρα πια λέω όσο πιο πολύ, τόσο πιο καλά!

Το τσιγαράκι καλό είναι να μην το κάνεις ούτως ή άλλως, γιατί βλαβερά σωματίδια μεταφέρονται με την ανάσα, τα ρούχα και τα μαλλιά σου. Αν πάλι θέλεις, αυτό δεν σε εμποδίζει από το να θηλάσεις (απ' όσο έχω ενημερωθεί τουλάχιστον).

Όσο για τα κιλά, έχω να σου πω ότι τρώω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, περισσότερο από τότε που ήμουν έγκυος και έχασα όλα τα κιλά τις εγκυμοσύνης μου & συνεχίζω να χάνω! Δεν ξέρω αν ωφείλεται στον θηλασμό, αλλά εγώ εκεί το αποδίδω.

 

Και κάτι τελευταίο. Όλοι οι άσχετοι επιμέναν ότι το παιδί δεν θα κοιμάται το βράδυ, γιατί θα πεινάει. Μπούρδες! Το μωρό μου από 2 μηνών κοιμάται όλο το βράδυ 5-6 ώρες τότε και 8-9 τώρα που έγινε 3 μηνών! Της φίλης μου που έπινε ξένο, ξύπναγε για να φάει μέχρι να χρονίσει!;)

Link to comment
Share on other sites

vera απο τοτε που εκανα την κορη μου εκοψα το τσιγαρο εκανα μονο 3-4 την ημερα απο ενα πακετο που εκανα πριν,δεν μου παει ομως με τιποτα να θηλαζω κ να καπνιζω,οπως επισης δεν εχω καπνισει ποτε μπροστα στην κορη μου,οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω τωρα στο δευτερο,δεν θελω κι ολας να με βλεπουν σαν εικονα να καπνιζω, εχω διαβασει ολα τα σχετικα ποστ που εχει γραψει η Αγλαια.Συγκρινοντας την πρωτη μου γεννα με την δευτερη,στην πρωτη με το που γεννησα εχασα ολα τα κιλα χωρις διαιτα,τωρα μου εχουν μεινει 5 κιλα κ απο οτι φαινεται χρειαζομαι διαιτα για να τα χασω,το ξερω οτι μπορω να κανω διαιτα παραλληλα με τον θηλασμο,αλλα δεν μπορω γιατι πειναω συνεχεια μετα τους θηλασμους,ισως να ειναι κ η ιδεα μου,αλλα ειναι κ χαλια η ψυχολογια κλεισμενη μεσα στο σπιτι καλοκαιριατικα,κ χωρις να εχουμε ακομα προγραμμα με τους θηλασμους δεν ειναι οτι καλυτερο

 

Θα συμφωνήσω και πάλι όσον αφορά το γεγονός ότι είμαστε καλοκαιριάτικα μέσα στο σπίτι μέχρι να 40ντήσουμε,πέφτε η πείνα και των γονέων λόγω των θηλασμών,και η ψυχολογία παει κατα διαόλου...40ντήζω στις 16 ιουλίου.Την ημερομηνία αυτή την περιμένω σαν το μάνα εξ'ουρανου!!!:rolleyes:

όχι ότι θα αλλάξει τίποτε από την επόμενη ημέρα γιατί και το παιδί αργεί πολύ να μπεί σε πρόγραμμα με το φαγητό και οι ώρες είναι ακαταστατες...αλλα είναι μία αφετηρία για να κάνουμε σιγα σιγα και εμείς 2 βολτούλες προς τα έξω...να ανέβουμε ΄λίγο...προσπαθώ το βλέμα μου να μην το κατεβαζω κάτω από τον αφαλό γιατί απογοητεύομαι...και ελπιζω να μαζέψω γρήγορα..

 

τώρα όσον αφορά το τσιγάρο και εγώ διάβασα αυτά που λέει η αγλαία στο αντίστοιχο θέμα....αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι σίγουρο ότι με 2-3 τσιγάρα την ημέρα δε υπάρχει πρόβλημα στο γάλα ακι δεν υπάρχουν παρεέργειες στο μωρό...

πότε δεν ήμουν καπνίστρια...αλλά απολάμβανα 1-2 τσιγαρακια την ημέρα με τον καφέ ή με ένα ποτό το βράδυ..και να πω την αλήθεια μου έχυν λήψει ...δεν ξέρω αν θα ηταν σωστό ρε γαμωτο να το εφάρμοζα αυτό ξανά...εσείς τι λέτε ρε παιδιά??είναι μία μικρή απόλαυση και μάλιστα περιορισμένη (γιατί δεν έκανα ποτέ ολόκληρο πακέτο,ούτε με ενδιέφερε ποτε΄να κάνω) δεν ξέρω ομως κατά πόσο γίνεται βλβερό για το παιδί...μην του δημιουργήσω και πρόβλημα με 2-3 την ημέρα.....θα πεσω να πεθάνω μετα απο τις τήψεις...!:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οπως λεει και η χαζομαμα, υπαρχει το τριτογενες καπνισμα (που μεταφερει τα βλαβερα σωματιδια στο παιδι απο τα ρουχα σας και τα μαλλια σας) και το βλαπτει ακομα κι αν δεν καπνιζετε κοντα του.........οσο λοιπον καπνιζετε εσεις η ο αντρας σας το παιδι δεν το προστατευετε παρα μονο αν θηλαζετε κιολας........

 

 

Αν μπορειτε να περιοριζετε τα τσιγαρα σας οπως λετε, κρατηστε το θηλασμο οσο μπορειτε για να προστατευετε παραλληλα τα μωρα σας.........εγω δεν καπνιζω, το κανει ομως ο αντρας μου.........ποια η διαφορα? Παιρνει τον καπνο κι απο την επαφη μαζι του αλλα και στον εξωτερικο χωρο που καπνιζει ο αντρας μου........τουλαχιστον θηλαζει ακομα, οποτε κανω κατι να το βοηθησω.......

 

 

Απλα ειναι καλο για σας μηπως και καταφερετε να το κοψετε γιατι εχετε ενα πολυ δυνατο κινητρο! ;)

 

 

 

Vann ουτε εγω μπορω τις διαιτες......τις σιχαινομαι......κανω διατροφη.......τρωω μικρες μεριδες (απεχθανομαι να στερουμαι πραγματα).........θελει λιγη υπομονη αλλα σιγα σιγα θα χασεις τα κιλα.....και θα τα χασεις οριστικα γιατι με μια διαιτα ξερεις πως ξαναρχονται γρηγορα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ομως κατά πόσο γίνεται βλβερό για το παιδί...μην του δημιουργήσω και πρόβλημα με 2-3 την ημέρα.....θα πεσω να πεθάνω μετα απο τις τήψεις...!:(:(:(

 

To κάθε τσιγάρο είναι βλαβερό για το παιδί αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο του θηλασμού.

 

Το παιδί είναι εκτεθειμένο στον καπνό που μένει στα μαλλιά σου, στο δέρμα σου, στην αναπνοή σου.

 

Αν το μωρό δεν θηλάζει πέρα από το ότι είναι εκτεθειμένο είναι και απροστάτευτο.

 

Αν δεν μπορείς να στερηθείς το τσιγάρο, τουλάχιστον να προσφέρεις προστασία με το θηλασμό.

 

Ο ελάχιστος καπνός που αναπνέει το μωρό είναι πολύ επιβαρυντικός για τους πνεύμονές του, καθυστερεί η ανάπτυξή τους. Αυτό συμβαίνει είτε καπνίζεις εσύ είτε κάποιος άλλος. Συμβαίνει και όταν το παιδί δεν αναπνέει άμεσα στον καπνό αλλά έμμεσα από τα ρούχα, τα μαλλιά, το δέρμα, αυτού που έχει καπνίσει και παίρνει μετά το μωρό αγκαλιά. Αυτό ισχύει για τον κάθε καπνιστή που παίρνει ένα μωρό αγκαλιά, που είναι κοντά στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Ντιντι μου το μωρο σου ειναι πολυ μικρο !!!!!!!!! Να σου ζησει !!!!!!Μπραβο που θηλαζεις!!!!!!!!Τα δυσκολα ειναι στην αρχη μεχρι να διπλοσαραντισει το πολυ , μετα αρχιζουν τα δυσκολα , αν εχεις και αδεια μητροτητας εισαι πολυ τυχερη , εγω επρεπε απο οταν ηταν 26 ημερων να επιστρεψω τη δουλεια μου , και αντλουσα για 5 μηνες για να μην πινει καθολου ξενο γαλα . Καλη συνεχεια!!!!!!:P[/QUOT

 

συμφωνω απολυτα με τη συμφορουμιτισσα και συναδελφο Αρχοντουλα!!!τα δυσκολα περνανε γρηγορα και ερχαται ο καιρος που τα απολαμβανεις καθε στιγμη και δε θεσ να τελειωσει..εγω τωρα που η μικρη χρονιζει τον αλλο μηνα δε θελω να απογαλακτισω ΠΟΤΕ!!!!ειναι συγκλονιστικες για μενα οι στιγνες που το παιδακι μου επιλεγει μονο του το στηθος, το ψαχνει μεσα στην μπλουζα και το κανει συνεχεια 'μα" !!!μου ερχονται δακρυα χαρας απο την τοσο θερμη ανταποκριση!!ανταποδιδει τη φροντιδα!!(ασχετο αλλα οποια εχει διαβασει το αναλογο ποστ της Αμαρεττο θα καταλαβαινει τι εννοω...αμαρεττο μου ποοοσο δικιο ειχες!!!)

καντε κουραγιο κοριτσια θα τα καταφερουμε ολες!!και δε μιλαω εκ του ασφαλους , εμενα μου εχουν μεινει 5 κιλακια, μια κοιλια χαλια μαυρα και ενας μεταβολισμος πουκοιμαται βαθια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και ακομη να κοψω και το τ4 του θυρεοειδη κυησης!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...