Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κακή ποιότητα ωαρίων - υπάρχει πιθανότητα;


Recommended Posts

Τι γίνεται όταν τα ωάρια δεν είναι καλά;

Πως μπορούν να βελτιωθούν;

Είναι μονόδρομος η δωρεά, ή το προσπαθείς και μέχρι πότε;

Στις 2 προσπάθειες εξωσωματικής, που έχω κάνει, είχα 3 μέτρια την πρώτη

φορά, από τα οποία τα 2 γονιμοποιήθηκαν αλλά δεν προχωρήσαμε σε

μεταφορά λόγω μη ικανοποιητικών διαιρέσεων.

Την δεύτερη φορά 4 αβγουλάκια, 2 τα πήγαν καλά, μεταφέρθηκαν αλλά

δεν προχώρησαν σε εγκυμοσύνη.

 

Τώρα προχωράω σε προσπάθεια φυσικού κύκλου.

Την 12η ημέρα είχα λεπτό ενδομήτριο, αυγουλάκι τεμπέλικο - δεν λέει να μεγαλώσει.

Στη λίστα έρχονται να προστεθούν μια ωραιότατη κύστη ενδομητρίωσης (αριστ. ωοθήκη) και 2 κυστίδια

στη δεξιά.

Ο γιατρός μου λέει να το παλέψουμε.

Αν δεν έκανα καθόλου ωορρηξία, θα εγκαταλείπαμε την πιθανότητα με δικά μου ωάρια, αλλά

αφού κάτι βγαίνει να μην το πάμε ως το τέλος...

Να αναφέρω ότι έχω μόνο μια σάλπιγγα (αφαίρεση υδροσάλπιγγας το 2007) και μια τάση να κάνω κύστες σαν τρελή..

 

 

Sorry για τις σκόρπιες σκέψεις, αλλά έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία;

 

Ευχαριστώ

f.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

TI FSH εχεις;

οι γιατροι τί σου λενε;

 

παλεψε το λιγο ακομα αλλα αν εισαι πολυ πανω απο τα 40 κοιτα μη χασεις και τα ψυχικα σου αποθεματα και στο τελος κρασαρεις

 

οπως και να χει παντως μανουλα θα γινεις

 

:mrgreen:καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

εεε, δεν είμαι και σαν την Πελοπόννησο...

37 και κάτι...

Πως γίνεται έλεγχος ποιότητας; υπάρχει τρόπος?

 

37 μια χαρά είσαι, προλαβαίνεις ακόμα. Δυστυχώς την ποιότητα των ωαρίων τη βλέπουμε μόνο αφού τα πάρουμε, δλδ μετά την ωοληψία. Και πάλι, το βλέπεις καλό αλλά παίζει και να μη γονιμοποιηθεί ή να μην προχωρήσει. :|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Agapiti f.,

kai egw to idio provlima. 2 prospatheies me gonal, i prwti kanena kalo augoulaki kai ti deuteri 2, ezise to ena alla den katafera na to kratisw dustuxws. twra mou sustise o doc na kanw wolipsia se fusiko kuklo kai na doume an einai kalo to augoulaki mou. mou eipe vevaia oti i wolipsia me ena wothilakio den ponaei opws otan exeis pollapla. (tin deutreri fora eixa 10 augoulakia kai upefera meta tin wolipsia..). Esu ekanes tin wolipsia se fusiko kuklo? ponese to idio? Egw psaxnw na vrw kouragio na ksanarxisw tis diadikasies...alla den kserw pws??

:(

Link to comment
Share on other sites

Agapiti f.,

kai egw to idio provlima. 2 prospatheies me gonal, i prwti kanena kalo augoulaki kai ti deuteri 2, ezise to ena alla den katafera na to kratisw dustuxws. twra mou sustise o doc na kanw wolipsia se fusiko kuklo kai na doume an einai kalo to augoulaki mou. mou eipe vevaia oti i wolipsia me ena wothilakio den ponaei opws otan exeis pollapla. (tin deutreri fora eixa 10 augoulakia kai upefera meta tin wolipsia..). Esu ekanes tin wolipsia se fusiko kuklo? ponese to idio? Egw psaxnw na vrw kouragio na ksanarxisw tis diadikasies...alla den kserw pws??

:(

 

 

Γιατί υπέφερες μετά την ωοληψία, δεν καταλαβαίνω... δεν σου έκαναν ελαφριά μέθη, νάρκωση τέλος πάντων ...? Κι΄εγώ για φυσικό κύκλο πάω, δεν ανταποκρίνομαι στα φάρμακα, παρήγαγα 4 ωοθηλάκια εκ των οποίων το 1 έμεινε στάσιμο, τα άλλα δύο έσκασαν πριν την ώρα τους, μείναμε με 1 μόνο τελικά και έτσι δεν προχωρήσαμε στην ωοληψία...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπέφερες μετά την ωοληψία, δεν καταλαβαίνω... δεν σου έκαναν ελαφριά μέθη, νάρκωση τέλος πάντων ...? Κι΄εγώ για φυσικό κύκλο πάω, δεν ανταποκρίνομαι στα φάρμακα, παρήγαγα 4 ωοθηλάκια εκ των οποίων το 1 έμεινε στάσιμο, τα άλλα δύο έσκασαν πριν την ώρα τους, μείναμε με 1 μόνο τελικά και έτσι δεν προχωρήσαμε στην ωοληψία...

 

Έχω ακούσει κι από άλλη κοπέλα που έλεγε ότι μετά πονούσε τόσο πολύ που λιποθύμισε. :? Κι ο γιατρός της το αποδίδει στο ότι είχαν πολλά ωοθηλάκια. Εγώ είχα 15 ωοθηλάκια και μετά την ωοληψία δεν είχα καθόλου πόνο ούτε αίμα. Μου φαίνεται ότι είναι καθαρά θέμα οργανισμού, αντοχής στον πόνο αλλά και χειρισμών του γιατρού. Εδώ αίμα πας να σου πάρουν και κάποιοι έχουν ελαφρί χέρι και δεν καταλαβαίνεις τίποτα κι άλλος είναι σαν σε τρυπάει με κομπρεσέρ! :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γιατί υπέφερες μετά την ωοληψία, δεν καταλαβαίνω... δεν σου έκαναν ελαφριά μέθη, νάρκωση τέλος πάντων ...? Κι΄εγώ για φυσικό κύκλο πάω, δεν ανταποκρίνομαι στα φάρμακα, παρήγαγα 4 ωοθηλάκια εκ των οποίων το 1 έμεινε στάσιμο, τα άλλα δύο έσκασαν πριν την ώρα τους, μείναμε με 1 μόνο τελικά και έτσι δεν προχωρήσαμε στην ωοληψία...

 

O ponos itan meta tin diadikasia k aimoragia mia mera. Egw sta 10 mono to ena itan kalo, ekana tin metafora alla tzifos. Twra logika me ena wothilakio tou fusikou kuklou d tha ponaei, as elpisoume oti tha einai kalo.. Arage ta idia lefta tha mou zitisoune?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Τι να σου πω... παίζει ρόλο κι η ηλικία σου. Αν είσαι 40+, έχει κανένα νόημα να παιδεύεσαι με δικά σου ωάρια;

 

Δηλαδή εμείς που είμαστε 41+ να μην το προσπαθήσουμε καθόλου με δικά μας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια τα φώτα σας!

Ξέρω το θέμα είναι παλιό αλλά ίσως κάποια κοπέλα να μπορεί να μου λύσει κάποιες απορίες.

Έκανα την 1η προσπάθεια εξωσωματικής με πρωτόκολλο ανταγωνιστών αλλά δυστυχώς οι ωοθήκες μου δεν ανταποκρίθηκαν καλά. Από 7 ωάρια πήραμε μόνο τα 4 στην ωοληψία. Και τα 4 κακής ποιότητας. Μόνο ένα γονιμοποιήθηκε και αυτό με μικρογονιμοποίηση αλλά δεν προχωρήσαμε στην εμβρυομεταφορά γιατί τελικά και αυτό ποιοτικά ήταν χάλια. Τώρα μου πρότεινε ο γιατρός αλλαγή πρωτοκόλλου και ενίσχυση με κάποια άλλη ορμόνη (δεν το κατάλαβα και καλά αυτό) μήπως και ανταποκριθώ καλύτερα αυτή τη φορά στην πρόκληση ωορρηξίας.

Τελικά είχε καμία θετικά αποτελέσματα με αυτόν τον τρόπο; Η απογοήτευση όπως καταλαβαίνετε είναι μεγάλη γιατί μέχρι τώρα όλες οι εξετάσεις μου ήταν καλές. FSH φυσιολογική με κανονική περίοδο και δεν είμαι και πολύ μεγάλη ηλικιακά (37).

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας!

Ξέρω το θέμα είναι παλιό αλλά ίσως κάποια κοπέλα να μπορεί να μου λύσει κάποιες απορίες.

Έκανα την 1η προσπάθεια εξωσωματικής με πρωτόκολλο ανταγωνιστών αλλά δυστυχώς οι ωοθήκες μου δεν ανταποκρίθηκαν καλά. Από 7 ωάρια πήραμε μόνο τα 4 στην ωοληψία. Και τα 4 κακής ποιότητας. Μόνο ένα γονιμοποιήθηκε και αυτό με μικρογονιμοποίηση αλλά δεν προχωρήσαμε στην εμβρυομεταφορά γιατί τελικά και αυτό ποιοτικά ήταν χάλια. Τώρα μου πρότεινε ο γιατρός αλλαγή πρωτοκόλλου και ενίσχυση με κάποια άλλη ορμόνη (δεν το κατάλαβα και καλά αυτό) μήπως και ανταποκριθώ καλύτερα αυτή τη φορά στην πρόκληση ωορρηξίας.

Τελικά είχε καμία θετικά αποτελέσματα με αυτόν τον τρόπο; Η απογοήτευση όπως καταλαβαίνετε είναι μεγάλη γιατί μέχρι τώρα όλες οι εξετάσεις μου ήταν καλές. FSH φυσιολογική με κανονική περίοδο και δεν είμαι και πολύ μεγάλη ηλικιακά (37).

Καλησπέρα κορίτσι μου αν θέλεις γράψε μας τι πρωτόκολλο ακολόυθησες και τι άλλες εξετάσεις έχεις κάνει.Γιατρός δεν είμαι αλλά και αυτό το κακής ποιότητας ωάρια έτσι στον αέρα πολύ μου τη σπάει τελικά.Μην αγχώνεσαι και εγώ καμένη από γιατρούς είμαι που με κάναν πειραματόζωο, αλλά αυτή τη φορά θα πάω πιο ενημερωμένη.

Link to comment
Share on other sites

ματαλα, δεν αλλαζεις κεντρο; Μπορει να φταινε τα ωαριά σου (έτσι λεει ο γιατρος) αλλά μπορει και να φταιει και ο ίδιος (π.χ. δεν στα πήρε στη σωστή μερα) ή το εμβρυολογικό.

Αυτό θα το διαπιστωσεις μονο με την αλλαγή κεντρου. Στο λέω γιατί έχω δει και τέτοιες περιπτωσεις. Στο ένα κεντρο να μην γονιμοποιειται τίποτα και στο άλλο κεντρο, να γονιμοποιούνται 4 και να εχει θετικη χοριακή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Taisy35:Έκανα πρωτόκολλο ανταγωνιστών με Gonal από την 2η ημέρα περιόδου και cetroκάτι από την 6η ημέρα. Στον τελευταίο υπέρηχο ήταν 17χιλ το ένα και τα άλλα 16χιλ. Την επόμενη μέρα ovitrelle και μετά από 34 περίπου ώρες ωοληψία. Εξετάσεις έχω κάνει σχεδόν τα πάντα, σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση, λαμπαροσκόπηση, αιματολογικές, υπέρηχους κλπ. Το μόνο που μου είχαν βρει ήταν ενδομητρίωση αρχικού σταδίου και την αντιμετωπίσαμε με Θεραπεία arvekap για 5 κύκλους. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά σίγουρα είναι πολύ βαρύ να σου λένε κακής ποιότητας ωάρια.

 

MarianS Σίγουρα θα το σκεφτώ σαν επιλογή να αλλάξω κέντρο απλά σκέφτομαι μήπως είναι νωρίς ακόμη. Μήπως τελικά φταίει όντως το πρωτόκολλο. Δεν ξέρω, οι απορίες πολλές, σαφές απαντήσεις όμως δεν υπάρχουν.

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένη από το κέντρο, από το γιατρό και όλους τους συνεργάτες, δεν είμαι όμως ειδικός και δεν μπορώ να ξέρω αν έκαναν αυτοί κάποιο λάθος χειρισμό. Νομίζω αυτό θα φανεί στη 2η προσπάθεια και μακάρι να είναι η τελευταία.

Ουφ... δύσκολος ο δρόμος προς τη μητρότητα και ακόμη πιο δύσκολος αυτός της εξωσωματικής!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσείς κορίτσια αντιμετωπίζεται αντίστοιχα προβλήματα;

Και σε εμένα στην πρώτη μου προσπάθεια ο γιατρός μου είχε πετάξει αυτο το κακής ποιότητας ωαρια και τίποτα άλλο και έφυγα από εκεί τρέχοντας.Πάρε και μια δευτερη ή και τρίτη γνώμη.Δεν είναι ανάγκη να κάνουμε 10 εξωσωματικές για να πετύχουμε.Και κάτι άλλο όταν δεν πάει καλά το πρωτόκολλό ανταγωνιστών υπάρχει και ο φυσικός κύκλος.

Εγώ αυτο θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα στην πρώτη μου προσπάθεια ο γιατρός μου είχε πετάξει αυτο το κακής ποιότητας ωαρια και τίποτα άλλο και έφυγα από εκεί τρέχοντας.Πάρε και μια δευτερη ή και τρίτη γνώμη.Δεν είναι ανάγκη να κάνουμε 10 εξωσωματικές για να πετύχουμε.Και κάτι άλλο όταν δεν πάει καλά το πρωτόκολλό ανταγωνιστών υπάρχει και ο φυσικός κύκλος.

Εγώ αυτο θα κάνω.

 

Δίκιο έχεις, μια 2η γνώμη δεν βλάπτει. Αυτό πρέπει να κάνω.μερικες φορές νομίζω ότι πρέπει να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη και να είμαι λιγοτερο καχύποπτη αλλα με κάποια πράγματα δεν πρέπει να σκέφτομαι έτσι. Εξάλλου μιλάμε για θέματα σημαντικά που μας στοιχίζουν σωματικά, ψυχολογικά και οικονομικά.γιατι να το αφήσω στην τύχη;

Έχω σκεφτεί και γω τον φυσικό κύκλο μήπως και φταίνε τα φάρμακα.τοσες ορμονες καλο δεν μπορεί να κάνουν. Εσυ που θα πας αν επιτρέπεται; Τι σου έχουν πει στο Νεο κέντρο; Ειναι πιο αισιόδοξα τα πράγματα;

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, μια 2η γνώμη δεν βλάπτει. Αυτό πρέπει να κάνω.μερικες φορές νομίζω ότι πρέπει να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη και να είμαι λιγοτερο καχύποπτη αλλα με κάποια πράγματα δεν πρέπει να σκέφτομαι έτσι. Εξάλλου μιλάμε για θέματα σημαντικά που μας στοιχίζουν σωματικά, ψυχολογικά και οικονομικά.γιατι να το αφήσω στην τύχη;

Έχω σκεφτεί και γω τον φυσικό κύκλο μήπως και φταίνε τα φάρμακα.τοσες ορμονες καλο δεν μπορεί να κάνουν. Εσυ που θα πας αν επιτρέπεται; Τι σου έχουν πει στο Νεο κέντρο; Ειναι πιο αισιόδοξα τα πράγματα;

Και πολύ καλά θα κάνεις.Εμένα ο προηγόυμενος γιατρός μου είπε ότι δεν έχω ταλαιπωρηθεί πολύ (φαντάσου 3 ivf τις θεωρεί τίποτα και καθόλου ταλαιπωρία), τώρα θα πάω σε ανοσολόγο και μετά θα κάνω κανα δυό ραντεβού ένα στον Πάντο και ένα στον Μαντούδη και μετά θα αποφασίσω. Και εσύ κούκλα μην αφήσεις τίποτα στην τύχη, στο λέω με πολύ αγάπη για να μην ταλαιπώρηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Taisy35:Έκανα πρωτόκολλο ανταγωνιστών με Gonal από την 2η ημέρα περιόδου και cetroκάτι από την 6η ημέρα. Στον τελευταίο υπέρηχο ήταν 17χιλ το ένα και τα άλλα 16χιλ. Την επόμενη μέρα ovitrelle και μετά από 34 περίπου ώρες ωοληψία. Εξετάσεις έχω κάνει σχεδόν τα πάντα, σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση, λαμπαροσκόπηση, αιματολογικές, υπέρηχους κλπ. Το μόνο που μου είχαν βρει ήταν ενδομητρίωση αρχικού σταδίου και την αντιμετωπίσαμε με Θεραπεία arvekap για 5 κύκλους. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά σίγουρα είναι πολύ βαρύ να σου λένε κακής ποιότητας ωάρια.

 

MarianS Σίγουρα θα το σκεφτώ σαν επιλογή να αλλάξω κέντρο απλά σκέφτομαι μήπως είναι νωρίς ακόμη. Μήπως τελικά φταίει όντως το πρωτόκολλο. Δεν ξέρω, οι απορίες πολλές, σαφές απαντήσεις όμως δεν υπάρχουν.

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένη από το κέντρο, από το γιατρό και όλους τους συνεργάτες, δεν είμαι όμως ειδικός και δεν μπορώ να ξέρω αν έκαναν αυτοί κάποιο λάθος χειρισμό. Νομίζω αυτό θα φανεί στη 2η προσπάθεια και μακάρι να είναι η τελευταία.

Ουφ... δύσκολος ο δρόμος προς τη μητρότητα και ακόμη πιο δύσκολος αυτός της εξωσωματικής!

 

Μήπως τελικα φταιει αυτό; Το ότι στα πήραν στα λιγο πανω από 16 με 17 χιλ. Αποκλειεται να μεγαλωσαν τοσο πολυ την επόμενη μερα γιατί έβαλες σετροταιντ. Αν κρίνω από μενα σε αυτά τα χιλ. είναι εντελώς ανωριμα τα ωοθυλακια. Αλήθεια πόσο οιστραδιόλη ειχες την μερα της πρεγνυλ; Αν δεν ήταν καλή και στα πήρε παρόλαυτα σημεινει ότι ήταν λαθος γιατρού, επομενως επιβαλλεται να αλλαξεις γιατρό. Να ξερεις ότι δεν γνωρίζουν όλοι από εξωσωματικές. Η εξωσωματική θέλει λεπτομερεια, εμπειρία και πολύ γνώση. Και καλο εμβρυολογικό. Εμενα μου έχει τύχει 2 φορές αυτό να μου παρουν ανωριμα ωοθυλάκια λογω ασχετοσυνης. Παρόλαυτα τα χρήματα τα τσεπωσαν...

Link to comment
Share on other sites

Sunty που είσαι;εξαφανίστηκες!πάρε κανένα τηλέφωνο!

Να πω στην φίλη μας ότι και εμένα μου έλεγε ο Μαντούδης ότι δεν κάνω καλά ωάρια αλλά μου έλεγε και το άλλο:κάποια στιγμή θα κάτσει το καλό και το ότι δεν έχω μείνει έγκυος (δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε εγώ, ούτε ο άνδρας μου) είναι θέμα ατυχίας. Μετά δε από 2 αποτυχημένες μου είπε να πάμε σε φυσιολογικό κύκλο και αν μην το αφήσω για΄τι έκανα λίγα ωάρια-χαμηλή ανταποκρίτρια. Επίσης να σου πω ότι έκανα 2 εξωσωματικές (μία σε δημόσιο και 1 στον Μαντούδη και μου πήραν τα ωάρια σε όχι τόσο καλό μέγεθος και τελικά έκανα σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο και πέτυχε και μάλιστα το ωάριο ήταν 19 αν θυμάμαι χιλιοστά την ημέρα της pregnyl...οπότε τα κορίτσια μπορεί να έχουν δίκιο.

αν θες δες την περίπτωσή μου εδώ. ίσως πάρεις λίγο θάρρος και ελπίδα

http://parents.org.gr/forum/showthre...20#post2519320

Link to comment
Share on other sites

Sunty που είσαι;εξαφανίστηκες!πάρε κανένα τηλέφωνο!

Να πω στην φίλη μας ότι και εμένα μου έλεγε ο Μαντούδης ότι δεν κάνω καλά ωάρια αλλά μου έλεγε και το άλλο:κάποια στιγμή θα κάτσει το καλό και το ότι δεν έχω μείνει έγκυος (δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε εγώ, ούτε ο άνδρας μου) είναι θέμα ατυχίας. Μετά δε από 2 αποτυχημένες μου είπε να πάμε σε φυσιολογικό κύκλο και αν μην το αφήσω για΄τι έκανα λίγα ωάρια-χαμηλή ανταποκρίτρια. Επίσης να σου πω ότι έκανα 2 εξωσωματικές (μία σε δημόσιο και 1 στον Μαντούδη και μου πήραν τα ωάρια σε όχι τόσο καλό μέγεθος και τελικά έκανα σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο και πέτυχε και μάλιστα το ωάριο ήταν 19 αν θυμάμαι χιλιοστά την ημέρα της pregnyl...οπότε τα κορίτσια μπορεί να έχουν δίκιο.

αν θες δες την περίπτωσή μου εδώ. ίσως πάρεις λίγο θάρρος και ελπίδα

http://parents.org.gr/forum/showthre...20#post2519320

Gogo38 είναι καλός γιατρός ο Μαντούδης?Υποστηρίζει φυσικό κύκλο? Είμαι στο ψάξιμο πριν κάνω την 4η προσπάθεια και κάθε γνώμη δεκτή.

Sunty εσύ σε ποιά φάση είσαι?Ποιός είναι ο γιατρός σου?Απ'ότι έχω καταλάβει έχεις ταλαιπωρηθεί και εσύ αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Ελα gogo, και συ αποτελεις φωτεινο παραδειγμα ενθάρρυνσης για κοπέλες που τους λενε οι γιατροί ότι δεν έχουν καλά ωαρια. Θα τα πουμε τηλεφωνικώς...

 

ματαλα να ξερεις ότι περισσοτερο σημασια έχει η οιστραδιόλη για καθε ωαριο και λιγοτερο το μεγεθος. Για να καταλαβεις η οιστραδιόλη για καθε ωριμο ωαριο πρέπει να ειναι 200 και πανω. Αν την ημερα που έκανες πρεγνυλ, τηρήθηκε αυτό το νουμερο έχει καλώς. Αν όχι, τί να πω....Ενα ωαριο μπορει να βγαζει 200 και πανω οιστραδιόλη όταν ειναι 18χιλ αλλά μπορει και να βγαζει στα 23χιλ. Με μόνο κριτήριο τον υπέρηχο και το μεγεθος που θα δει ο γιατρος σε αυτόν ακριβεια δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Gogo38 είναι καλός γιατρός ο Μαντούδης?Υποστηρίζει φυσικό κύκλο? Είμαι στο ψάξιμο πριν κάνω την 4η προσπάθεια και κάθε γνώμη δεκτή.

Sunty εσύ σε ποιά φάση είσαι?Ποιός είναι ο γιατρός σου?Απ'ότι έχω καταλάβει έχεις ταλαιπωρηθεί και εσύ αρκετα...

 

Κοίτα, έχω δωσει τσάμπα λεφτα (γυρω στα 4500) Για 2 φυσικους κύκλους και 1 διέγερση σε δυο άσχετους γιατρούς. Στις δυο εξωσωματικές που έγιναν με σωστό τρόπο ειχα θετική χοριακή, απέβαλα στη συνεχεια αλλά αυτό ειναι άσχετο. Και φοβαμαι πως πολλε΄ς κοπέλες έχουν πέσει θύματα άσχετων γιατρών γιατί δεν έχουν τις γνώσεις για να τον αξιολογήσουν. Και φυσικά κανενας γιατρός δεν παραδεχεται τα λαθη του αλλά τα ρίχνει στα κακα ωαρια.

Link to comment
Share on other sites

Gogo38 είναι καλός γιατρός ο Μαντούδης?Υποστηρίζει φυσικό κύκλο? Είμαι στο ψάξιμο πριν κάνω την 4η προσπάθεια και κάθε γνώμη δεκτή.

Sunty εσύ σε ποιά φάση είσαι?Ποιός είναι ο γιατρός σου?Απ'ότι έχω καταλάβει έχεις ταλαιπωρηθεί και εσύ αρκετα...

 

πολύ καλά λόγια είχα ακούσει από όλες τις κοπέλες και στο φόρουμ υπάρχουν πολλά post με το όνομά του. Είναι καλός άνθρωπος και εμένα μου φέρθηκε καλά και μάλιστα όταν απέτυχε η προσπάθεια μου πήρε 1000 αντί για 2500 που έπαιρνε για μικρογονιμοποίηση και με ενθάρρυνε για φυσικό κύκλο και μάλιστα μου είπε ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να μείνω έγκυος φυσιολογικά.τώρα απέτυχε η μία φορά που έκανα στον Μαντούδη οπότε δεν είχα εμπειρία από δεύτερη να σου πω, ούτε από φυσιολογικό. ευτυχώς έμεινα έγκυος με "φυσιολογικό" σχεδόν τρόπο:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...