Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αν μου επιτρέπετε, μια ακόμη συμβουλή: μην περιμένετε να σας πουν για εκπτώσεις. Ζητήστε εσείς οι ίδιοι και επικαλεστείτε και άλλους γονείς που σας έχουν πει ότι το συγκεκριμένο σχολείο κάνει καλύτερες τιμές, καθώς και άλλα σχολεία ότι θα ρίξουν τις τιμές τους.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΠΗΓΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΧΑΛΙΑ, ΟΜΩΣ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ Η ΚΥΡΙΑ COLLOMB ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 7:30 ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΡΡΙΨΑ

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Για μένα προέχει το εκπαιδευτικό μέρος και το οτι ειναι πολύ κοντα στο σπίτι μου, οπότε με ενθάρρυνες αρκετά.

 

Θα εκτιμούσα αν υπάρχουν και άλλες απόψεις, πάντως θα το επισκεφτώ και θα σας μεταφέρω τις δικές μου εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεο μελος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σασ για τα παραπανω σχολεια.Διαβασα ολα τα threads στο παρον forum για τα παραπανω σχολεια και κανενασ δεν αναφερεται στο Λεοντειο της Νεας Σμυρνης.

Η κορη μου θα παει του χρονου στην 1η Δημοτικου.

Η αληθεια ειναι ότι εχω καποιους γνωστους που πηγαινουν τα παιδια τους στη Λεοντειο και δεν χρειαζεται να κανουν επιπλεον φροντιστηρια αγγλικων, στο δημοτικο τουλαχιστον και ενα παιδι ουτε στο Γυμνασιο .

Μπορει ομως να αποτελει την εξαιρεση...

Αυτο που με προβληματιζει με το σχολειο αυτο (που εχει αυξησει τρομερα τα διδακτρα του τα 2 τελευταια χρονια) ειναι το οτι φορτωνουν πολυ τα παιδια με εργασιες ακομα και στις διακοπες, και το οτι τα τμηματα εχουν 33 παιδια!!!.Επισης δεν ξερω αν ειναι αυστηρο -καταπιεστικο σχολειο.

Καμια εμπειρια κανεισ...

 

Αλλη επιλογη ο Μαλλιαρας διαβασα στο forum τισ αποψεις και επειδη τα threads ειναι λιγο παλια αναρωτιεμαι μηπως καποιος εχει πιο νεες εμπειριες.Σε καλυπτει στα αγγλικα,ειναι διπλα στα παιδια,?

 

Για τη Γεναδειο καμια ιδέα? Απεκτησε συλλογο γονεων και κηδεμονων?

και οι ιδιες ερωτησεισ με Μαλλιαρα

σκοπευω να τα επισκευτω την επομενη εβδομαδα...(για την κληρωση στη Λεοντειο γνωριζω τη διαδικασια)

Θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Ο περσινές τιμές για τη Νέα γενιά Ζηρίδη στο προνηπιο είναι οι παρακάτω :

 

  • Βασικό πρόγραμμα με προεγγραφή έως 31.3.2010: 6.900€ και από 1.4.2010 ήταν 7.200€. Αναφερόταν και μια έκπτωση προεγγραφής 7% (όταν η εξόφληση γινόταν με μετρητά)
  • Σχολικό : 1650€ (2 διαδρομές)
  • Εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές επισκέψεις/έντυπη επικοινωνία: 139€
  • περίπου 1000€ το ετήσιο πλήρες μενού
  • 2 φορές κολύμβηση (μικρή πισίνα) : 690€
  • Υπολογίζω επιπλέον για στολές γύρω στα 250€
  • Σύνολο: περίπου 11000€ όπου με την έκπτωση του 7% είναι περίπου 10.000€.

τώρα δεν γνωρίζω αν οι τιμές που σας έγραψα θα ισχυσουν και τη σχολική χρονιά 2011-12 ή αν θα ισχύσει και κάτι άλλο. Επιπλέον φαίνεται ότι υπάρχει κάποια έκπτωση και στο 2ο παιδί.

Με μια πρώτη ματιά φαίνεται ότι η διαφορά των σχολείων Κωστέα και Ζηρίδη είναι μικρή. Εάν δε έχει κάποιος και 2 παιδιά φαίνεται ασήμαντη μια που στο Ζηρίδη ισχύει η έκπτωση του 2ου παιδιού.

Προσωπικά θα επισκεπτώ και τα δύο σχολεία σε 1 μήνα περίπου από τώρα για να αποφασίσω. Επιπλέον να διευκρινίσω ότι οι τιμές προέρχονται από ένα τιμοκατάλογο που πέρισυ σε επίσκεψη μου στου Ζηρίδη μου είχαν δώσει. Τώρα στην πραγματικότητα πόσα επιπλέον ίσως χρειάζεται κάποιος γονιός να επιβαρυνθεί δεν μπορώ να γνωρίζω μια που δεν φοιτά το παιδί μου στο σχολείο.

Πάντως για εμένα φαίνονται και οι δύο επιλογές -Κωστέα-Ζηρίδη-πολύ ελκυστικές.

ευχαριστώ,

efthalia :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευθαλίαααααααααααααα!!!!!!! Ούτε με την πρώτη ματιά, ούτε με την 301 δε μου φαίνονται παρόμοιες οι τιμές στου Ζηρίδη με του Κωστέα-Γείτονα, τουλάχιστον για το προνήπιο!!! Το πακέτο βασικά δίδακτρα-φαγητό-σχολικό- μια ώρα/εβδομάδα κολύμβηση είναι 7200 στου Κωστέα-Γείτονα για το προνήπιο και 10000 στου Ζηρίδη!!! Είναι σχεδόν 3000 ευρώ!!! Άντε και να σου βάλω 8200 στο νήπιο (που χρεώνεται το φαγητό) και πάλι είναι τεράστια η διαφορά!!! Πάντως ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ενημέρωση (με γλίτωσες και από τσάμπα κόπο δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψιν σου ότι το κόστος στο προνήπιο είναι υπερβολικά μικρό στον Κωστέα και ανεβαίνει σε νήπιο και δημοτικό (θα σου πρότεινα να το ξανατσεκάρεις).

Συγκεκριμένα από προηγούμενα μηνύματα φαίνεται ότι το κόστος του Δημοτικού στον Κωστέα είναι περίπου 10.000€. Αντίστοιχο είναι και το κόστος στον Ζηρίδη . Με την εξαίρεση του προνηπίου όπου εκεί η διαφορά είναι όντως 3000€.

efthalia :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για εμένα φαίνονται και οι δύο επιλογές -Κωστέα-Ζηρίδη-πολύ ελκυστικές.

ευχαριστώ,

 

Συγνώμη αλλά τι ακριβώς σου φάνηκε ελκυστικό; Οι τιμές; Ή ότι σου χρεώνουν την έντυπη επικοινωνία; (σε λίγο θα χρεώνουν έξτρα τους γονείς που δε σηκώνουν το σταθερό τους και αναγκάζονται να τους καλούν στο κινητό). Θεέ μου τί άλλο θα δούμε γραμμένο εδώ μέσα. Πάντως εγώ τα νέα μέλη που απαντουν μόνο σε ένα θέμα δε τα πολυεμπιστευομαι!

Α! και στολές 250! Ποιός τις ράβει καλέ; ο Κωστέτσος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψιν σου ότι το κόστος στο προνήπιο είναι υπερβολικά μικρό στον Κωστέα και ανεβαίνει σε νήπιο και δημοτικό (θα σου πρότεινα να το ξανατσεκάρεις).

Συγκεκριμένα από προηγούμενα μηνύματα φαίνεται ότι το κόστος του Δημοτικού στον Κωστέα είναι περίπου 10.000. Αντίστοιχο είναι και το κόστος στον Ζηρίδη . Με την εξαίρεση του προνηπίου όπου εκεί η διαφορά είναι όντως 3000.

 

 

Το έχω τσεκάρει, το γνωστό πακέτο των 3 παροχών είναι 9000 περίπου στου Κωστέα-Γείτονα για α΄δημοτικού , εξάλλου το είπε και η youli. Δηλαδή στου Ζηρίδη χρεώνει το ίδιο το προνήπιο με την Α δημοτικού; Σίγουρα ή ανεβαίνουν κι άλλο οι τιμές στο δημοτικό; Είπαμε σε προηγούμενα μηνύματα ότι το κόστος για Κωστέα-Γείτονα είναι 10000 ΜΑΖΙ με δραστηριότητες στην α΄δημοτικού...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!

 

Προσπάθησα να διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ απο το Thread αλλά δεν είδα πουθενά πληροφορίες για το Αρσάκειο-Τοσίτσειο Εκάλης...

Βασικά να σας πω λίγο την άποψη σε σχέση με το σχολείο, επειδή διάβασα τις απόψεις σας γενικά και πήρα μια ιδέα, θέλω να σας πω πως σε καμία περίπτωση δεν είμαι η μαμά που θέλει να κάνει ντε και καλά το παιδί της Einstein ή πυρηνικό φυσικό(αν γίνει βέβαια δεν θα με χαλάσει)!!!!

Θέλω να πάει σε ένα σχολείο όπου θα του προσφέρονται οι απαραίτητες γνώσεις ώστε να μεγαλώσει σωστά, να έχει αρχές(που βέβαια μεγάλο ρόλο για αυτό παίζει η οικογένεια) και να κάνει το κάτι παραπάνω απο ότι θα έκανε στο Δημόσιο σχολείο όπου ο δάσκαλος μπαίνει στην τάξη, παραδίδει την ύλη και φεύγει(έτσι τουλάχιστον το βίωσα εγώ) θέλω ας πούμε ο δάσκαλος να δώσει λίγη σημασία στο παιδί μου και αν χρειαστεί να το βοηθήσει όπου είναι δυνατό.. Στην περίπτωση όμως που δω ότι το παιδί μου δεν παίρνει τα γράμματα, δεν έχω σκοπό να δίνω ένα κάρο λεφτά για ιδιωτικό.. Έχω μια πολύ καλή φίλη(πρώην συμμαθήτρια) η οποία είναι δασκάλα στο Τοσείτσιο η οποία μου είπε οτι αν το παιδί δεν τα παίρνει τα γράμματα δεν το σώζει το σχολείο.. Και το πιστεύω αυτό.. Αν το παιδί δεν έχει το ενδιαφέρον να μάθει και με ενέσεις να του τα βάζεις στο κεφάλι δεν πρόκειται να μάθει τπτ.. Άλλωστε αν γινόταν το αντίθετο όλα τα παιδιά των ιδιωτικών θα ήταν επιστήμονες, δεν είναι όμως.. Άλλωστε η πλειονότητα των μαθητών που πηγαίνουν σε ιδιωτικό κάνουν και ιδιαίτερα έξω..

Οπότε είπαμε με τον άντρα μου θα δώσουμε στην μικρή την ευκαιρία να πάει σε ένα καλό σχολείο το οποίο θα της προσφέρει κάποια πράγματα παραπάνω αλλά σε περίπτωση που δεν εκμεταλλευτεί την δυνατότητα αυτή έπαιξε και έχασε!! Μην ξεχνάμε πόσοι κομμωτές βγάζουν λεφτά που κάποιοι δικηγόροι δεν έχουν δει ποτέ!!!

 

Αν κάποια μαμά έχει εμπειρία απο το Τοσίτσειο θα ήθελα πολύ να την ακούσω!!!

Σκέφτομαι να πάρω τηλ αύριο να κλείσω ραντεβού ώστε να δω τι παίζει!!!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα να δεις, εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας... Εμένα με ενδιαφέρει μια σφαιρική, πολυεπιπεδη, σωστή παιδεία, με μεγάλη έμφαση στα αγγλικά αν είναι δυνατόν, όχι να γίνει Αινστάιν φυσικά! Ούτε νομίζω ότι επιλέγουμε το σχολείο του παιδιού ανάλογα με τα λεφτά που θα βγάλει στο μέλλον... Αλλιώς θα πήγαιναν όλοι στις ακαδημίες του εμπορικού ναυτικού αν με πιάνεις...:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Ακόμα δεν έχω αποφασίσει που θα τη στείλω πάντως... Έχω παραλείψει να δω ένα σχολείο ακόμα κοντά στον Κορυδαλλό και θα πάω τις επόμενες μέρες μήπως και... γλιτώσω τη μετανάστευση...

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια της αναζήτησής μου για ιδιωτικό σχολείο μου έχουν τραβήξει την προσοχή και τα Εκπαιδευτήρια "Πλάτων" στα Γλυκά Νερά, που παλιότερα νομίζω ήταν στον Πειραιά. Αν κάποια μαμά/μπαμπάς τυχαίνει να στέλνει εκεί το παιδί/ά της/του, θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε πληροφορία καθώς ετοιμάζω επίσκεψη στο σχολείο... Κάτι είδα στο σάιτ και για έναρξη δίγλωσσου προγράμματος (ελληνικά-αγγλικά) και θέλω να το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια της αναζήτησής μου για ιδιωτικό σχολείο μου έχουν τραβήξει την προσοχή και τα Εκπαιδευτήρια "Πλάτων" στα Γλυκά Νερά, που παλιότερα νομίζω ήταν στον Πειραιά. Αν κάποια μαμά/μπαμπάς τυχαίνει να στέλνει εκεί το παιδί/ά της/του, θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε πληροφορία καθώς ετοιμάζω επίσκεψη στο σχολείο... Κάτι είδα στο σάιτ και για έναρξη δίγλωσσου προγράμματος (ελληνικά-αγγλικά) και θέλω να το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Όταν επισκέφτηκα τον Πλάτωνα μου άρεσε πολύ και ήταν μέσα στις 2 τελικές μου επιλογές. Αλλά ας αφήσουμε να μιλήσει και κάποιος που στέλνει το παιδί του εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν για εκπτώσεις? εγώ πήγα προχτές στον Κωστέα- Γείτονα και δεν μίλησε κανένας για εκπτώσεις..Ούτε στην Ιόνιο που έχω πάει δύο φορές, δεν ξέρω τώρα που θα μας ξανακαλέσουν.

Θα ήθελα και εγώ να μάθω την άποψή σου για τον Καντά. Απο το site φαίνεται ενδιαφέρον σχολείο και σχετικά οικονομικό

 

ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΔΥΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ & ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕΡΟΣ, ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ, ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΖΗΤΟΥΝ, ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ & ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΙ

ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν επισκέφτηκα τον Πλάτωνα μου άρεσε πολύ και ήταν μέσα στις 2 τελικές μου επιλογές. Αλλά ας αφήσουμε να μιλήσει και κάποιος που στέλνει το παιδί του εκεί.

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΗΠΙΟ, ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ & ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΕΚΕΙ

ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ, ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, ΘΑ ΔΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για τις πληροφορίες που δίνουν κι όχι μόνο για σχολεία, αλλά και γενικοτέρες πληροφορίες, οι οποίες βοηθούν πάρα πολύ.

Μία ερώτηση, επειδή, μάλλον, κλείνω προς το σχολείο του Ζαγοριαννάκου, επειδή καλύπτει όλη την εκπαιδευτική βαθμίδα κι επειδή μου φάνηκε περισσότερο "σχολείο", δηλαδή, προσφέρει, γνώσεις, εκπαίδευση, παιδεία, είναι οικογενειακό και μέσα στα χρήματα που διαθέτω, υπάρχει κάποιος που πηγαίνει το παιδάκι του εκεί ή το έχει επισκεφθεί πρόσφατα ή πρόκειται να το επισκεφθεί, ώστε να πάρω περισσότερες πληροφορίες;

Και κάτι τελευταίο, πού θα ενημερωθώ επισήμως γι' αυτό το σχολείο; Δηλαδή, εάν έχει άδεια, εάν πληροί τις προϋποθέσεις του Υπουργείου Παιδείας; Καλώ στο Υπουργείο και σε ποιο τμήμα, σε γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ή, πλέον, μετά τον Καλλικράτη, στο δήμο όπου ανήκει το σχολείο;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για τις πληροφορίες που δίνουν κι όχι μόνο για σχολεία, αλλά και γενικοτέρες πληροφορίες, οι οποίες βοηθούν πάρα πολύ.

Μία ερώτηση, επειδή, μάλλον, κλείνω προς το σχολείο του Ζαγοριαννάκου, επειδή καλύπτει όλη την εκπαιδευτική βαθμίδα κι επειδή μου φάνηκε περισσότερο "σχολείο", δηλαδή, προσφέρει, γνώσεις, εκπαίδευση, παιδεία, είναι οικογενειακό και μέσα στα χρήματα που διαθέτω, υπάρχει κάποιος που πηγαίνει το παιδάκι του εκεί ή το έχει επισκεφθεί πρόσφατα ή πρόκειται να το επισκεφθεί, ώστε να πάρω περισσότερες πληροφορίες;

Και κάτι τελευταίο, πού θα ενημερωθώ επισήμως γι' αυτό το σχολείο; Δηλαδή, εάν έχει άδεια, εάν πληροί τις προϋποθέσεις του Υπουργείου Παιδείας; Καλώ στο Υπουργείο και σε ποιο τμήμα, σε γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ή, πλέον, μετά τον Καλλικράτη, στο δήμο όπου ανήκει το σχολείο;

Ευχαριστώ πολύ.

 

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΕΤΡΕΨΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΛΗ ΦΗΜΗ, ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΕΚΕΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΗ ΤΑΞΗ, ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΝΑΪΠΑΚΟΥ - ΖΑΓΟΡΙΑΝΑΚΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΚΗΦΙΣΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΤΙΜΩΝ Η ΤΟ EDUGATE ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΟΛΩΝ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΟΥ ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΕΤΡΕΨΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΛΗ ΦΗΜΗ, ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΕΚΕΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΗ ΤΑΞΗ, ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΝΑΪΠΑΚΟΥ - ΖΑΓΟΡΙΑΝΑΚΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΚΗΦΙΣΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΤΙΜΩΝ Η ΤΟ EDUGATE ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΟΛΩΝ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΟΥ ?

 

Μας είπαν κι εμάς ότι λεγόταν έτσι παλιά κι όταν ήταν ή στην Κηφισιά ή το Χολαργό, δεν θυμάμαι. Πρέπει να δω τις σημειώσεις μου και τώρα είμαι στη δουλειά.:rolleyes:

Αυτό που είδα, είναι ένα καινούργιο σχολείο, που θυμίζει σχολείο, αρκετά καλές εγκατάστασεις κι ανθρώπους πρόθυμους να μιλήσουν και να συνεργαστούν με γονείς και παιδιά. Θα σου πρότεινα να περάσεις να το δεις. Δεν χάνεις κάτι, άλλωστε θα αποκτήσεις και μία πιο σφαιρική άποψη.

Δίδακτρα: συνολικά 5.300 ευρώ για το νηπιαγωγείο. Την ανάλυση, χμμ :rolleyes:, πάλι δεν θυμάμαι. Θα σου απαντήσω ή το βραδάκι αργά ή αύριο.

Συγγνώμη....:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Μας είπαν κι εμάς ότι λεγόταν έτσι παλιά κι όταν ήταν ή στην Κηφισιά ή το Χολαργό, δεν θυμάμαι. Πρέπει να δω τις σημειώσεις μου και τώρα είμαι στη δουλειά.:rolleyes:

Αυτό που είδα, είναι ένα καινούργιο σχολείο, που θυμίζει σχολείο, αρκετά καλές εγκατάστασεις κι ανθρώπους πρόθυμους να μιλήσουν και να συνεργαστούν με γονείς και παιδιά. Θα σου πρότεινα να περάσεις να το δεις. Δεν χάνεις κάτι, άλλωστε θα αποκτήσεις και μία πιο σφαιρική άποψη.

Δίδακτρα: συνολικά 5.300 ευρώ για το νηπιαγωγείο. Την ανάλυση, χμμ :rolleyes:, πάλι δεν θυμάμαι. Θα σου απαντήσω ή το βραδάκι αργά ή αύριο.

Συγγνώμη....:oops::oops:

 

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Όταν επισκέφτηκα τον Πλάτωνα μου άρεσε πολύ και ήταν μέσα στις 2 τελικές μου επιλογές. Αλλά ας αφήσουμε να μιλήσει και κάποιος που στέλνει το παιδί του εκεί.

 

 

Ξέρεις τί γίνεται; Κι εγώ είμαι μαλλον ανάμεσα στα δυο σχολεία έτσι όπως το βλέπω... Από φέτος είναι και αυτό υποψήφιο για πλήρη αναγνώριση από τον ΙΒ και εφαρμόζει το ίδιο σύστημα με του Κωστέα Γείτονα (από ότι κατάλαβα όχι σε όλα τα τμήματά του, επιλέγεις μάλλον τι θες). Αναφέρει ότι το πρόγραμμα PYP θα πραγματοποιείται ΚΑΙ στις δυο γλώσσες, με 2 ώρες τη μέρα εφαρμογή στα αγγλικά από το προνήπιο... Ταυτόχρονα βλέπω ότι έχει σημαντικές επιτυχίες και στις Πανελλήνιες και το σχολείο ξέρω ότι είχε πολύ καλό όνομα όταν ήταν στον Πειραιά. Και οι εγκαταστάσεις φαίνονται πιο καινούριες, οπότε θα πάω και θα δω. Θα παίξει ρόλο και η τιμή καθώς και η τοποθεσία...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τί γίνεται; Κι εγώ είμαι μαλλον ανάμεσα στα δυο σχολεία έτσι όπως το βλέπω... Από φέτος είναι και αυτό υποψήφιο για πλήρη αναγνώριση από τον ΙΒ και εφαρμόζει το ίδιο σύστημα με του Κωστέα Γείτονα (από ότι κατάλαβα όχι σε όλα τα τμήματά του, επιλέγεις μάλλον τι θες). Αναφέρει ότι το πρόγραμμα PYP θα πραγματοποιείται ΚΑΙ στις δυο γλώσσες, με 2 ώρες τη μέρα εφαρμογή στα αγγλικά από το προνήπιο... Ταυτόχρονα βλέπω ότι έχει σημαντικές επιτυχίες και στις Πανελλήνιες και το σχολείο ξέρω ότι είχε πολύ καλό όνομα όταν ήταν στον Πειραιά. Και οι εγκαταστάσεις φαίνονται πιο καινούριες, οπότε θα πάω και θα δω. Θα παίξει ρόλο και η τιμή καθώς και η τοποθεσία...

 

Γνωρίζω αρκετά καλά το σχολείο αυτό και δε θα σας το πρότεινα. Οι περισσότερες τάξεις είναι μικρές αναλογικά με τα παιδιά που βάζουν μέσα. Οι εγκαταστάσεις δεν είναι καινούριες. Ο κήπος είναι πολύ κατηφορικός και τα παιδιά συχνά πέφτουν και χτυπάνε. Το σχολείο προσπαθεί χρόνια να μπει στο πρόγραμμα του ΙΒ και δεν τα έχει καταφέρει. Οι γιορτές που κάνουν είναι πολύ απλές ενώ τα κοστούμια είναι αρκετά ακριβά. Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να ψάξετε κάποιο άλλο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω αρκετά καλά το σχολείο αυτό και δε θα σας το πρότεινα. Οι περισσότερες τάξεις είναι μικρές αναλογικά με τα παιδιά που βάζουν μέσα. Οι εγκαταστάσεις δεν είναι καινούριες. Ο κήπος είναι πολύ κατηφορικός και τα παιδιά συχνά πέφτουν και χτυπάνε. Το σχολείο προσπαθεί χρόνια να μπει στο πρόγραμμα του ΙΒ και δεν τα έχει καταφέρει. Οι γιορτές που κάνουν είναι πολύ απλές ενώ τα κοστούμια είναι αρκετά ακριβά. Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να ψάξετε κάποιο άλλο σχολείο.

 

 

Ευχαριστώ για το μήνυμα! Θα το προσέξω αυτό που λες για τον κήπο, μιας και η κόρη μου έχει μια ροπή προς το... πέσιμο! :D Οι εγκαταστάσεις δε μπορεί να μην είναι σχετικά καινούριες αφού το σχολείο πήγε εκεί πριν από 12 χρόνια περίπου από όσο ξέρω... Όταν λες ότι προσπαθεί να μπει χρόνια στο πρόγραμμα του ΙΒ να φανταστώ ότι μιλάς για τις μικρές τάξεις έτσι; (γιατί για β,γ λυκείου έχει πρόγραμμα ΙΒ σίγουρα) Πάντως στο σάιτ αναφέρει ότι από αυτή τη σχολική χρονιά είναι επισήμως υποψήφιο για αναγνώριση από τον ΙΒ για τις μικρές ηλικίες... Εκτός αν μιλάς για επίσημη αναγνώριση...(Αυτή όμως παίρνει 4-5 χρόνια υποψηφιότητας νομίζω...)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το μήνυμα! Θα το προσέξω αυτό που λες για τον κήπο, μιας και η κόρη μου έχει μια ροπή προς το... πέσιμο! :D Οι εγκαταστάσεις δε μπορεί να μην είναι σχετικά καινούριες αφού το σχολείο πήγε εκεί πριν από 12 χρόνια περίπου από όσο ξέρω... Όταν λες ότι προσπαθεί να μπει χρόνια στο πρόγραμμα του ΙΒ να φανταστώ ότι μιλάς για τις μικρές τάξεις έτσι; (γιατί για β,γ λυκείου έχει πρόγραμμα ΙΒ σίγουρα) Πάντως στο σάιτ αναφέρει ότι από αυτή τη σχολική χρονιά είναι επισήμως υποψήφιο για αναγνώριση από τον ΙΒ για τις μικρές ηλικίες... Εκτός αν μιλάς για επίσημη αναγνώριση...(Αυτή όμως παίρνει 4-5 χρόνια υποψηφιότητας νομίζω...)

 

Το sait δεν το ανανεώνουν. Αν μπεις στο νηπιαγωγείο εκεί που λέει εργασίες θα δεις ότι όλες οι εργασίες είναι του 2004-2005-2006. Στο sait αναφέρει μεν ότι από φέτος είναι επισήμως υποψήφιο αλλά στο τέλος του μηνύματος αναφέρει ημερομηνία 2005. Για τις μεγαλύτερες τάξεις δε γνωρίζω αν έχει ΙΒ, αν και νομίζω ότι δεν έχει. Βέβαια αν το ξέρεις σίγουρα δεν επιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Θα ήθελα να μάθω αν κάποια μανούλα στέλνει το παιδί της στην Ελληνογαλλική Σχολή Πειραιά "Jeanne d' Arc"!!! Έκανα αίτηση για τον μικρούλη μου που του χρόνου θα πάει α' δημοτικού και σκέφτομαι να κάνω αιτήσεις επίσης και στην Λεόντειο και ΔΕΛΑΣΑΛ αν δεν κληρωθεί εκεί!!! Θα ήθελα να μου στείλετε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε για το σχολείο!!! Επίσης σκέφτομαι για τα Εκπαιδευτήρια Μαλλιάρας, τη Σχολή Ξενόπουλου και τη Γεννάδειο!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...