Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραχανας?


petula

Recommended Posts

Και δεν νομιζω οτι αυτοςπου εχουμε εμεις απο το χωριο μας γινεται ασπρος με γαλα οπως τον κανουν σε αλλες περιοχες

 

Δώρα ο άσπρος τραχανάς λέγεται Ξυνός τραχανάς και μπορείς να τον βρείς σε super market ή καταστήματα με βιολογικά.

Στα μέρη μου τον φτιάχνουμε με γιαούρτι ή φέτα και έιναι πεντανόστιμος.

:D:D:D:D

Αυτός που λές ότι φτιάχνεις είναι ο γλυκός τραχανας και γίνεται και πολύ νόστιμη πίτα.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις απλο. Βραζουμε νερακι, βαζουμε αλατακι , πιπερακι , βουτυρακι και μολις βρασει ριχνουμε τον τραχανα. Αυτο. :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις απλο. Βραζουμε νερακι, βαζουμε αλατακι , πιπερακι , βουτυρακι και μολις βρασει ριχνουμε τον τραχανα. Αυτο. :D

 

Και γω αυτό. Και πότε πότε και με ντομάτα. Έχω δοκιμάσει και με γάλα που το είδα εδώ σε κάποια συνταγή -δε θυμάμαι που. Τον προτιμώ όμως πιο κλασικό γιατί δεν το τρώει όλο η μικρή και πολλές φορές καταλήγει και στο δικό μου στομάχι!!! :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις απλο. Βραζουμε νερακι, βαζουμε αλατακι , πιπερακι , βουτυρακι και μολις βρασει ριχνουμε τον τραχανα. Αυτο. :D

 

κι εγώ έτσι...μιαμ μιαμ και είναι τέλειος.

Εγώ προσωπικά δεν τον τρώω καθόλου με σάλτσα...δεν μου αρέσει :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον κάνω για κυρίως γεύμα και σκέτο. Ούτε σάλτσες ούτε τίποτα. Προτιμώ σκέτο χωρίς κρέας γιατι ο τραχανάς είναι από μόνος του βαρύς και δεν θέλω να γίνεται περισσότερο για το στομαχάκι του παιδιού.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώρα ο άσπρος τραχανάς λέγεται Ξυνός τραχανάς και μπορείς να τον βρείς σε super market ή καταστήματα με βιολογικά.

Στα μέρη μου τον φτιάχνουμε με γιαούρτι ή φέτα και έιναι πεντανόστιμος.

:D:D:D:D

Αυτός που λές ότι φτιάχνεις είναι ο γλυκός τραχανας και γίνεται και πολύ νόστιμη πίτα.

 

 

Ετσι ειναι και τον τρωμε σαν κυριως γευμα..!

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το κάνω όπως με βολεύει...

Δηλαδή αλλες φορές τον κάνω για μεσημεριανό και άλλες φορες τον ετοιμάζω για το απογευματινό της...

Πάντως και στις 2 περιπτώσεις τον τρώει με μεγάλη όρεξη...

Link to comment
Share on other sites

dora με κοκκινη σάλτσα πως τον κάνεις ???

 

ή με κοτοπουλο/κρεας κτλ ???

 

Εγω ξέρω μονο τον σταρένιο που βραζει μεσα στο νερο και μετα προσθετεις γαλα και τυρι φετα (και κρουτον προαιρετικα) :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

dora με κοκκινη σάλτσα πως τον κάνεις ???

 

ή με κοτοπουλο/κρεας κτλ ???

 

Εγω ξέρω μονο τον σταρένιο που βραζει μεσα στο νερο και μετα προσθετεις γαλα και τυρι φετα (και κρουτον προαιρετικα) :)

 

 

 

Αντι να βαλεις γαλα ,βαζεις πολτο ντοματας ή τριμμενη ντοματα.

 

Βαζεις νερακι να βρασει.Βαζεις μεσα πολτο ντοματας με λαδακι κλπ,οπως

ακριβως κανεις την κοκκινη σαλτσα για μακαρονια που λεμε,αλλα οχι

τοσο πηχτη.Αλλες φορες ριχνεις και το κρεας να βρασει πρωτα και

το τελευταιο 10 λεπτο ριχνεις τον τραχανα.

 

ΕΙδαλλως αφηνεις την σαλτσα να παρει βραση και τελος ριχνεις τον

τραχανα...

 

 

Ειναι ωραιος και ετσι,αλλα εμενα με το γαλα μου αρεσει πιο πολυ...

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Εγώ δεν τον άλεσα ποτέ, δεν τον κάνω πολύ πηχτό.

Ακομα τον τρώμε ή σαν πρωινο τα ΣΚ ή σαν βραδυνο μέσα στην εβδομάδα. Και για να μην τον βαριεται του κάνω εναλαγές ειτε ασπρο ξυνο τραχανά ειτε ξυνο τραχανουλη με χυλοπιτες και ντοματούλα ή κοκκινο γλυκο τραχανά. Ευτυχώς οι γιαγιάδες μας μας προμηθευουν από ολα τα είδη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol: και μεις εχουμε δικο μας με παραδοσιακη μικρασιατικη συνταγη.εγω τον βαζω λιγο πρωτα στο νερο και μαλακωνει και διαλυεται πιο ευκολα.η μαριανθη τρελενεται!
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω αλέσει ποτέ.

Νομίζω mami ότι καλό θα ήταν να αρχίσετε σιγά σιγά να μαθαίνετε να μασάτε τις τροφές (ο τρχανάς ενδείκνυται).

 

Καλή αρχή και καλή σας όρεξη!! Yamm!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν τον άλεσα ποτέ , εκτός απο κάποιες φορές στην αρχή 3-4 (πρώτες φορές που έφαγε )και τον άλεθα στο

μουλτι πριν τον βράσω...

 

Ελένη εσύ είσαι Μυτιλήνη είπαμε ;

Νομιζω πως ο τραχανας Μυτιλήνης είναι εξαιρετικός !!!!

είναι αυτός που εχει σχήμα σαν μικρα μπολάκια ;

 

Αν θέλεις γραψε μας την συνταγή! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν τον άλεσα ποτέ , εκτός απο κάποιες φορές στην αρχή 3-4 (πρώτες φορές που έφαγε )και τον άλεθα στο

μουλτι πριν τον βράσω...

 

Ελένη εσύ είσαι Μυτιλήνη είπαμε ;

Νομιζω πως ο τραχανας Μυτιλήνης είναι εξαιρετικός !!!!

είναι αυτός που εχει σχήμα σαν μικρα μπολάκια ;

 

Αν θέλεις γραψε μας την συνταγή! :)

 

Τέτοιον έχω και εγώ και είναι απο την Αρτα!

Link to comment
Share on other sites

Τραχανάς Γλυκός ή ξινός

 

Μερίδες: 3

Υλικά: 1/2 φλυτζάνι τσαγιού Τραχανάς

1 κουτάλι σούπας Βούτυρο

4 φυτζάνια τσαγιού Νερό

 

 

Βράζετε το βούτυρο με το νερό. Προσθέτετε τον τραχανά και ανακατεύετε. Τον αφήνετε να βράσει για 20 περίπου λεπτά.

 

Παραλαγγές (για ξυνό τραχανά):

 

1. Αντικαθιστάτε το βούτυρο με λίγο λάδι και προσθέτετε λίγο χυμό ντομάτας και αλάτι. Σερβίρετε με τυρί τριμμένο.

 

2. Αφαιρείτε το βούτυρο και το 1 φλυτζάνι νερό. Προσθέτετε 1 φλυτζάνι τσαγιού γάλα και τυρί φέτα τριμμένη. Σερβίρετε τον τραχανά με λίγο βούτυρο σε κάθε πιάτο.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε Κωνσταντίνα !!! :D

 

εγω βέβαια εννοούσα την συνταγή παρασκευής του τραχανά ... δλδ τα υλικά κ την διακασία της ζύμης ... :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε Κωνσταντίνα !!! :D

 

εγω βέβαια εννοούσα την συνταγή παρασκευής του τραχανά ... δλδ τα υλικά κ την διακασία της ζύμης ... :D

 

Και που θα τον απλώσεις παιδάκι μου? :shock: Καλά όχι εσύ,εσύ ξέρω που. Σκέψου ότι εκτός του χρόνου χρειάζονται τουλάχιστον 3μέρες(Κακοκαίρι) για να στεγνώσει!!

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε Κωνσταντίνα !!! :D

 

εγω βέβαια εννοούσα την συνταγή παρασκευής του τραχανά ... δλδ τα υλικά κ την διακασία της ζύμης ... :D

 

Και που θα τον απλώσεις παιδάκι μου? :shock: Καλά όχι εσύ,εσύ ξέρω που. Σκέψου ότι εκτός του χρόνου χρειάζονται τουλάχιστον 3μέρες(Κακοκαίρι) για να στεγνώσει!!

 

Κακοκαίρι :shock: ... ξέρω ξέρω :lol: φτιάχνουμε κάθε χρόνο σχεδόν ... τον απλώνουμε στην τραπεζαρία της μαμας μου ...κλειδώνουμε και την πόρτα!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ο τραχανάς είναι το μοναδικό που τρώει το πιτσιρίκι μου με ευκολία εκτός από θηλασμό... Απ'τον εβδομο νομίζω ξεκίνησα να του το δίνω. Βράζω καλά με νεράκι γλυκό τραχανά μέχρι να πιει το νερό και μετά τον ανακατεύω με βιολογικο κατσικίσιο ή πρόβειο γιαουρτάκι και κάποιες φορές και λίγο λαδάκι.

Δεν χρειάζεται άλεσμα αν τον βράσετε καλά, απ'την άλλη βέβαια δεν εγινε και τίποτα αν αλεσθεί :D

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...