Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΤΟΚΕΤΟΥ!!!


Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ.

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΝΘΕΚΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΤΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ, ΤΙ ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΣΕ ΣΦΑΖΟΥΝ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


PIXY όλα είναι στο μυαλό μας, πραγματικά!!!!

αν έχεις στο μυαλό σου ότι ειναι σαν να σε σφάζουν θα το αντιμετωπίσεις ακριβώς έτσι.Μην ακούς άλλες εμπειρίες, η κάθε μία είναι διαφορετική.Να θυμάσαι ότι όσο πιο ψύχραιμη είσαι τόσο καλύτερα θα συνεργαστείς !Σου μιλάει ο άνθρωπος που φοβάται τον πόνο όσο τίποτα...και όμως εκείνη τη στιγμή ένοιωσα απίστευτα δυνατή, και όταν είδα ότι δεν άντεχα σωματικά άλλο έκανα επισκληρίδιο.Όλα θα πάνε καλά...μην ανησυχείς :):)

Link to comment
Share on other sites

απαπα καλε τι πραγμα ειναι αυτο μολις βλεπουν εγκυο να αρχιζουν τις ιστοριες τρομου????

και γω ειχα εναν ξαδερφο του αντρα μου που μου τα περιεγραφε τοσο αναλυτικα αλλα τοσο τρομερα που ηθελα να παω να κανω εκτρωση απο το φοβο μου...

μου εφερνε και σχετικά βιντεο να δω και επαθα πανικο.τελικα πλα πηγαν φινα και οποτε τον βλεπω μου ερχεται να τον χαστουκισω...

παντως μολις ξεκιναει τετοια συζητηση πες τους οτι δεν θα ηθελες να ακουσεις γιατι εχεις ακουσει απειρες αηδιες ως τωρα.φτανει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

απαπα καλε τι πραγμα ειναι αυτο μολις βλεπουν εγκυο να αρχιζουν τις ιστοριες τρομου????

και γω ειχα εναν ξαδερφο του αντρα μου που μου τα περιεγραφε τοσο αναλυτικα αλλα τοσο τρομερα που ηθελα να παω να κανω εκτρωση απο το φοβο μου...

μου εφερνε και σχετικά βιντεο να δω και επαθα πανικο.τελικα ολα πηγαν φινα και οποτε τον βλεπω μου ερχεται να τον χαστουκισω...

παντως μολις ξεκιναει τετοια συζητηση πες τους οτι δεν θα ηθελες να ακουσεις γιατι εχεις ακουσει απειρες αηδιες ως τωρα.φτανει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

ΡΙΧΥ μη μασας!!!!και μην ακους κανεναν.

Και εγω, οπως φανταζομαι ολες οι γυναικες,το μονο που φοβομουν ηταν η αντιδραση μου εκεινες τις στιγμες.Ειχα ακουσει για γυναικες που ουρλιαζουν, για γυναικες που βριζουν και πολλα αλλα τρομακτικα.

Για να φανταστεις το προηγουμενο βραδυ του ραντεβου που ειχα για να γεννησω(ο μαγκας δεν ηθελε να βγει με τιποτα) εβγαλα ερπη απο το αγχος.

Λοιπον η ωρα της γεννας αποδειχθηκε τελικα ....τιποτα.Βεβαια πρεπει να σου πω οτι εκανα επισκληριδειο.Αρχικα πηρα πονους(κατι σαν πονους περιοδου εντονους που ερχονται κορυφωνονται και φευγουν.Η πρωτη επισκληριδειος (μετα απο μιαμιση ωρα)τελειωσε.Ειπα στο γιατρο να μην μου κανει αλλη γιατι δεν ειχα διαστολη.Πηρα παλι πονους πιο εντονους αλλα τους αντεχα.Ειδικα εαν πονουσες στην περιοδο δεν θα σου κακοφανει.Και λιγο πριν ο μαγκας κανει την εμφανιση του εκανα και δευτερη και ολα καλα.Να αγχωνεσαι για τα μετα και να επικεντρωσεις το ενδιαφερον σου στον τροπο θηλασμου για να μην ταλαιπωρηθεις.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΑΠΗΤΗ pixy,

ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ (ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ). ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ 50 ΚΙΛΑ, ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 64 ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ (3300Kg). ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΑΝΤΟΧΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΜΑΣ, ΤΟΣΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΟΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ

1ον Ο ΠΟΝΟΣ ΘΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.

2ον ΑΛΛΕΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.

3ον ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙΣ ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ

4ον ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙΣ.

ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΦΟΡΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΞΑΝΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟΝ 6ο. ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Νανά έχεις απόλυτο δίκιο... Αν αναλογιστούμε μόνο πόσες γυναίκες γύρω μας θα έδιναν τα πάντα για να αποκτήσουν τη μητρότητα θα πρέπει να είμαστε πολύ περήφανες αλλά και ευτυχισμένες...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

pixy,

 

νομίζω ότι την σημερινή εποχή δεν πρέπει να ανησυχούμε για τους πόνους της γέννας, εφόσον υπάρχει η επισκληρίδιος.

Επίσης, το σώμα της γυναίκας προετοιμάζεται για εκείνη τη στιγμή και αφενός "ξεχειλώνει" για να μπορέσει να περάσει το παιδί, αφετέρου παράγει μια ορμόνη (δεν θυμάμαι πως τη λένε) η οποία προκαλεί χαλάρωση των συνδέσμων και μας κάνει ανθεκτικές στον πόνο.

Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι ο πόνος μάλλον είναι μεγάλος αλλά το σώμα μας έχει προετοιμαστεί γι' αυτόν.

Εγώ στο πρώτο μου παιδί ήθελα να γεννήσω χωρίς επισκληριδίο αλλά τελικά μετά που μου σπάσανε τα νερά ζήτησα να κάνω (κάτι που με είχε συμβουλεύσει ο γιατρός μου από την αρχή γιατί είπε ότι είχα "σκληρούς" πόνους- δεν ξέρω τί εννοούσε). Κατάλαβα λοιπόν ότι οι πόνοι διαφέρουν από γυναίκα σε γυναίκα. Μετά την επισκληρίδιο δεν κατάλαβα τίποτα!!!!

Στο μεταξύ έζησα και την εμπειρία της "γέννας" στον πέμπτο μήνα (είχα μια παλίνδρομη), όπου το σώμα δεν είναι προετοιμασμένο γι' αυτή τη διαδικασία... Οι πόνοι δεν συγκρίνοντας με αυτους της κανονικής γέννας (ήταν πολύ πιο δυνατοί).

Τώρα που κλείνω τον 6ο και σε 3 μήνες θα γεννήσω το 2ο παιδάκι μου, το σκέφτομαι πολύ να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο... θα δείξει...

Σχεδόν πάντα πάντως έχεις την επιλογή, αν πονάς πολύ, να κάνεις επισκληρίδιο...

 

Μην ανησυχείς.... Όλα θα πάνε καλά (ειδικά αν δεν αγχώνεσαι...)

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου ευτυχισμένες ναι...περήφανες γιατί?επειδή μπορέσαμε να τεκνοποιήσουμε?όλες οι γυναίκες πρέπει να είναι περήφανες ανεξάρτητα από το αν έχουν τεκνοποιήσει ή όχι. Το λέω αυτό γιατί κάποια γυναίκα που διαβάζει αυτά στο forum και δεν μπορεί να κάνει παιδιά για τους χ,ψ λόγους, δεν πρέπει να πάρει λάθος μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι κάθε μάνα πρέπει να αισθάνεται περήφανη που φέρνει στον κόσμο ένα μικρό "θαυματάκι" που θα εξελιχθεί σε άνθρωπο και θα το βλέπει να μεγαλώνει και μέρα με τη μέρα θα αισθάνεται όλο και πιο περήφανη... Εγώ κοιτάω με περηφάνια την παραφουσκωμένη πια κοιλίτσα μου

 

Έπειτα είναι και το άλλο μάνα δεν είναι αυτή η οποία απλά θα τεκνοποιήσει... αλλά εκείνη η οποία το μεγαλώνει είτε το έχει γεννήσει είτε όχι

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν έζησα πόνους τοκετού, αλλά μεταεγχειρητικούς πόνους από την καισαρική.

 

Να πω την αλήθεια ζηλεύω λίγο (με την καλή έννοια) που ακόμα και στο 2ο παιδάκι μου, δεν θα ζήσω αυτή την εμπειρία του τοκετού. (αν και ρώτησα τον γιατρό μου για την πιθανότητα φυσιολογικού τοκετού, μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω και πάλι καισαρική)

 

Πάντως όλες οι γυναίκες λένε ότι το παιδάκι τους άξιζε όλους τους πόνους αυτούς. Μην αγχώνεσαι λοιπόν, είναι μια φυσιολοική διαδικασία

 

Άλλωστε εμείς οι γυναίκες έχουμε μάθει να αντέχουμε τον πόνο σε οποιαδήποτε μορφή του...

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι ο τακετός πονάει. Το πόσο θα πρέπει να περιμένουμε εκείνη τη στιγμή για να το μάθουμε. Ευτυχώς ζουμε στον 21ο αιώνα και μπορούμε να ζητήσουμε επισκληρήδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναλογιστούμε μόνο πόσες γυναίκες γύρω μας θα έδιναν τα πάντα για να αποκτήσουν τη μητρότητα θα πρέπει να είμαστε πολύ περήφανες αλλά και ευτυχισμένες...

 

συμφωνω μαζί σου 1000 % για το θαυματάκι και για το ότι μάνα δεν είναι μόνο αυτή που τεκνοποιεί,απλά κατάλαβα στη παραπάνω φράση ότι πρέπει να νοιώθουμε περήφανες εμείς που τελικά καταφέρνουμε να "αποκτήσουμε τη μητρότητα".

Link to comment
Share on other sites

Εγω pixy ειχα πολυ γρηγορη γεννα 2.30-3 ωρες διηρκησε ολη η διαδικασια.Οι πονοι δεν ηταν τιποτα,πονοι περιοδου που σιγ-σιγα γινονταν λιγο πιο εντονοι. Μου εκαναν σε καποια φαση επισκληριδιο,εγω δεν ηθελα και πολυ και μου βαλαν λιγο φαρμακο.Την ωρα των εξωθησεων πονουσα παρα πολυ και δεν μου εβαλαν ξανα επισκληριδιο. Σημειωση οτι το μωρο ηταν πολυ μεγαλο για εμενα και μου το τραβηξανε για να βγει,λιγο ακομα και θα πηγαιναμε για καισαρικη.

Την αλλα μερα ελεγα οτι δεν προκειται ποτε να ξεχασω αυτους τους πονους οσος καιρος και αν περασει.Σε πληροφορω οτι μπροστα σε αυτα που συμβαινουν απο κει και περα,το μωρο και τα καινουρια συναισθηματα, εκεινη η μερα φαινεται σαν μια στιγμη μονο που περασε.Εμενα το μωρο μου ειναι δυο μηνων και ηδη σκεφτομαι ποτε θα κανω το δευτερο

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

χεχεχε! Πράγματι , όπως προανέφερε και το bizeli, όλα είναι στο μυαλό μας pixy. Εσύ μπορεί να αντέχεις τον πόνο, αλλά εγώ γενικά δεν τον άντεχα με τίποτα. Ναι, πονούσα αλλά μπορούσα να το υποφέρω και με τις αναπνοές παρέμενα πιο ήρεμη κι έτσι ο τράχηλος χαλάρωνε πιο γρήγορα (έτσι πιστεύω εγώ!) . Οι δυνατοί πόνοι ήρθαν λίγο πριν την εξώθηση , δεν ήταν διαρκείς αλλά έρχονταν κατά περιόδους και ζήτημα να κράτησαν κανένα δεκάλεπτο.κι εκεί με βοήθησαν πααααρα πολύ οι αναπνοές γιατί ήμουν συγκεντρωμένη σε αυτές κι έτσι ξεκολλούσε το μυαλό μου από τον πόνο (κάτι τέτοιο γινόταν και στην περίοδο:όταν πονούσα πολύ έκανα κάτι άλλο για να ξεκολλάει το μυαλό από τον πόνο και έπιανε συνήθως).

Πάντως γενικά πολλοί άνθρωποί διογκώνουν τα γεγονότα.Π.χ. πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει να λένε "είμαι χάλια, χάλια!!!!!" ενώ έχουν ένα απλό συνάχι!!! Θέλω να πω με απλά λόγια να μην πιστεύεις και πολύ όσα σου λένε οι φίλες σου. Οκ, είναι μια δύσκολη εμπειρία αλλά εκαττομύρια γυναίκες πριν από μας την έχουν βιώσει και άλλες τόσες μετά από μας . Γιατί όχι κι εσύ; ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!! :D:D

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπιζελίνι μου ήθελα να πω ότι πρέπει να εκτιμάμε αυτό το δώρο που μας στέλνει ο Θεός... Και εννοούσα ότι υπάρχουν ζευγάρια τα οποία προσπαθούν χρόνια και γυναίκες που αγωνίζονται για να μείνουν έγκυες και να βιώσουν όλο αυτό το θαύμα... Οπότε να μη δίνουμε σημασία σε πράγματα που θα περάσουν όπως είναι οι πόνοι...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι πονας , αλλα να σου πω ποσο πονας δεν θυμαμαι το ξεχασα απο την πρωτη εβδομαδα.Αμα το θυμομαστε καμια δεν θα ξανακανε παιδι.Μην φοβασαι ολα καλα θα πανε.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευλογια η μητροτητα και ολα οσα επερχονται αυτης...γιαυτο λοιπον πρεπει να ευχαριστουμε τον θεο και να σκεφτομαστε οτι χιλιαδες γυναικες γεννησαν πριν απο εμας,θα τα καταφερουμε!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ, ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΑ) ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΙΟΤΟΜΗ, ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΕΙΚΟΝΑ. ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΓΥΜΝΗ ΣΕ ΤΟΣΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΜΕ ΞΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ 4 ΩΡΕΣ (ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΠΟΝΟΙ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΩ ΚΙΧ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ, ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΝΟΙ ΑΛΛΑ ΥΠΟΦΕΡΤΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. Η ΕΠΙΣΙΟΤΟΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΤΗΣ (ΚΑΙ ΑΣ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΤΟΣΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΜΕ ΠΑΓΟ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΣΑ). ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΑΜΑΤΑ ΚΛΠ. ΟΠΟΤΕ DON'T WORRY...OΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΥΓΕΙΑ!!!

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εγω κοριτσια φοβαμαι πολυ τους πονους τις γεννας. ασε που τωρα που εχω μπει στο μηνα μου μολις με πιανει κανενασ μικροπονος πεταγομαι και νομιζω πως ηρθε η ωρα μου!!

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites

να σκεφτεσαι ότι όλα είναι σιφά φτιαγμένα στη φύση...κι εγς φοβόμουνα αλλά τελικά διαπίστωσα ότι αν και οι πόνοι όντως ήταν πολύ δυνατοί, μια δύναμη με ωθούσε να συνεχίσω..εκεί που λες ότι δεν αντέχεις άλλο, εκεί ένα αόρατο χέρι σε σπρώχνει..όλα καλά θα πάνε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δε ξερω ακριβως το γιατι αλλα αυτη τη φορα που θα ειναι η δευτερη γεννα μου,φοβαμαι πολυ περισσοτερο απο οσο στην πρωτη.ισως γιατι την πρωτη φορα γεννησα μεσα σε 2 ωρες με αποτομους πονους και χωρις διαλειμματα.ξαφνικα εκει που δε πονουσα καθολου και ημουν μια χαρα με πιασανε οι πονοι και μετα απο 2 ωρες γεννησα.τα δειαλειμματα αναμεσα στους πονους ηταν κατι...δευτερολεπτα!!και τωρα που πλησιαζουν οι μερες για το δευτερο φοβαμαι παρα πολυ...τον πονο δηλαδη οχι τιποτε αλλο!τουλαχιστον μακαρι να μπορεσουν να μου κανουν επισκληριδιο γιατι την πρωτη φορα που φωναζα οτι ηθελα ενεση η μαια μου ελεγε οτι δε προλαβαινουν γιατι ολα γινοτανε πολυ γρηγορα...ΜΑΜΑ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

pixy μην ανησυχεις κουκλα μου..φυσικα δεν θα σου πω πως δεν πονας αλλα οπου ακους πολλα κρατα λιγα.και γω ειχα ακουσει διαφορα πριν την γεννα πονεσα πολυ δεν αντιλεγω αλλα ειναι γλυκος ο πονος μωρε σκεψου οτι πρεπει να το περασεις για να κρατησεις αγκαλια το πλασματακι σου.και το καλο ξερεις ποιο ειναι τουλαχιστον για φυσιολογικη γεννα πονας εκεινες τις ωρες και οτα γεννηθει τα χεις ξεχασει ολα εισαι μια χαρα :D

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...