Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χριστ.διακοπές με έφηβο


lop

Recommended Posts

Kορίτσια Χρόνια Πολλά με υγεία για εσάς και τις οικογένειές σας. Πως θα χειριζόσασταν ανάλογη περίπτωση? Αποφασίσαμε με τον συζυγο να πάμε ένα τριήμερο μεταξύ Χριστ.-Πρωτοχρ. στη Λίμνη Πλαστήρα μαζί με τους 16 και 11χρονους γιους μας. Κλείσαμε έναν πανέμορφο παραδοσιακό ξενώνα με τζάκι στο ευρύχωρο - δίχωρο δωμάτιο, πρωϊνό παραδοσιακό αγνό και πλούσιο από τα χέρια της ιδιοκτήτριας. Και... άρχισε η γκρίνια. Γιατί το πρωϊνό δεν είναι αμερ. μπουφές (και ας μην φάω απλά να τα βλέπω...) δεν έχει κόσμο (εννοώντας εφήβους - που βρήκαμε τις εγγονές της ιδιοκτήτριας αλλά ...πως να τις πλησιάσουμε). Πήγαμε βαρκάδα στη λίμνη, επίσκεψη σε μια μοναδική μονή μέσα σε βράχους σε 1400μ. υψόμετρο, τρώμε απίστευτα φαγητά, Internet στο δωμάτιο και αύριο εκδρομή Μετέωρα, παρόλα αυτά γκρίνια, φωνές. Το αποκορύφωμα? Μετά θα πηγαίναμε στο εξοχικό να περάσουμε με παρέα την Πρωτοχρονιά και θέλει να γυρίσει με πούλμαν στην Αθήνα στον παππού να είναι με τους φίλους του. Εσείς τι θα κάνατε? Είμαι πολύ απογοητευμένη. Του προσφέρεις το καλύτερο και δεν εκτιμάει τίποτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To καλυτερο για εσας... αυτος θα ηθελε να ειναι με τους φιλους του..απ την αλλη 16 χρ ειναι πολυ μικρος ακομα...ωστε να κανετε χωριστα διακοπες...

Εγω δεν θα το αφηνα να γυρισει και να μεινει στον παππου..υπομονη λιγες μερες και μετα θα μπορει να τους δει

 

Δυσκολο τα πραγματα και τα λογια πιο ευκολα...κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Πιο light περίπτωση με παρόμοιο νόημα:

 

Πήραμε τον 16χρονο γιο του άντρα μου και πήγαμε για φαγητό στους θείους του άντρα μου τα Χριστούγεννα. Ο νεαρός καλά πέρασε, γνώρισε και συγγενείς του που δεν ήξερε, φεύγοντας όμως από εκεί κατά τις έξι το απόγευμα ο μικρός βαριόταν. Που τι θα κάνω στο σπίτι τώρα, που θα βαριέμαι, που δεν παμε όλοι μαζί για ένα μπιλιάρδο? [στον πατέρα του] Ο μπαμπάς δεν υπέκυψε, του εξήγησε με ωραίο τρόπο ότι τα Χριστούγεννα είναι οικογενειακές γιορτές, ότι δεν πρόκειται να βρει κανέναν φίλο του γιατί όλοι είναι με τους γονείς τους τέτοιες μέρες, και με συνοπτικές διαδικασίες τον γυρίσαμε στο σπίτι της μαμάς του.

 

Όπως λέει η Αφροδίτη πιο πάνω, δύσκολο αλλά.... έχει καιρό για φίλους και βόλτες, μετά θα βαρεθεί να είναι μεγάλος!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα βαρεθεί να είναι μεγάλος δεν είναι επιχείρημα που μπορεί να πείσει έναν έφηβο (ούτε και κανέναν από μας δηλαδή, πχ πολλές φορές οι γυναίκες που είναι εγκυμονούσες στο πρώτο τους παιδί ξενυχτάνε βλέποντας τηλεόραση ή διαβάζοντας, και όταν τους λέει κάποια που έχει κάνει ήδη μωράκι και ξέρει τη ... γλύκα του ύπνου, "Κοιμήσου τώρα γιατί θα λες μετά πού είναι εκείνες οι ώρες να τις κοιμηθώ"!!!!, δε νομίζω ότι έχει πειστεί καμιά έγκυος και αλλάζει νοοτροπία). Το να οργανώνει κανείς οικογενειακές διακοπές χωρίς να λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες όλων των μελών της οικογένειας είναι εξαρχής λάθος. Όπως όταν έχουμε ένα μωράκι, δεν το τρέχουμε για ορειβασία στα κατσάβραχα, έτσι κι όταν έχουμε έναν έφηβο δεν τον κλείνουμε σε ένα πρόγραμμα που δεν του καλύπτει καμία ανάγκη! Είτε μας αρέσει, είτε όχι, έτσι έχουν μάθει τα παιδιά μας σήμερα (και δεν νομίζω ότι εμείς δεν φέρουμε καμία ευθύνη, αυτόν τον κόσμο τους έχουμε φτιάξει σε αυτόν ζουν!). Ούτε τα παραδοσιακά πρωινά τους "λένε" κάτι, ούτε οι βαρκάδες! Αυτές είναι απολαύσεις άλλων ηλικιών. Δηλαδή εάν εσάς σας έφτιαχναν ένα ωραίο προγραμματάκι διακοπών όπου θα έπρεπε να παίζετε 5 ώρες playstation, και μετά άλλες 4 ώρες να ανταλλάσσετε μηνύματα στο facebook και μετά να είστε όλη την υπόλοιπη μέρα με 15χρονους θα σας άρεσε;;;;;;;;;;;;;;;;; ΘΑ το θεωρούσατε διακοπές ή φρίκη;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι θα "χορεύουμε" στο ρυθμό που μας βαράνε οι έφηβοί μας! Όμως υπάρχουν πάντα ενδιάμεσοι τρόποι. Πχ, μπορούμε να προγραμματίσουμε ένα τέτοιο πακέτο διακοπών μαζί όμως με άλλη μία οικογένεια φιλική που θα έχει κι εκείνη εφήβους. Έτσι και τα παιδιά έχουν παρέα και βρίσκουν πράγματα να κάνουν μαζί και οι γονείς μπορούν να απολαύσουν τις οικογενειακές διακοπές που τόσο λαχταράνε (και αξίζουν φυσικά).

Δεν μιλάω θεωρητικά, τα λέω με βάση και τα δικά μου παιδιά που είναι κατά τα 2/3 τους στην εφηβεία!!!!!! (τα δύο μεγάλα μου παιδιά δηλαδή!). Κι εμείς θέλαμε να πάμε κάπου τον Οκτώβριο και όταν τους το πρωτοείπαμε γούρλωσαν τα μάτια, εμείς τι θα κάνουμε εκεί; μας ρώτησαν. Και μιλώντας και ανταλλάσσοντας απόψεις καταλήξαμε και κανονίσαμε με μια φιλική οικογένεια και πήγαμε όλοι μαζί. Σας πληροφορώ ότι μας ακολούθησαν ΠΑΝΤΟΥ, πήγαμε σε μουσεία, σε παραδοσιακά μέρη, κάναμε βόλτες-ρομαντζάδες, τα πάντα. Σε όλα ήταν ευχαριστημένοι επειδή είχαν την παρέα της ηλικίας τους και μπορούσαν να βλέπουν τα πράγματα από τη δική τους πλευρά όλοι μαζί.

Συζητείστε με τα παιδιά σας και βρείτε από κοινού λύσεις, αυτό είναι το δικό μου μότο και μέχρι στιγμής δεν με έχει προδώσει...

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια Χρόνια Πολλά με υγεία για εσάς και τις οικογένειές σας. Πως θα χειριζόσασταν ανάλογη περίπτωση? Αποφασίσαμε με τον συζυγο να πάμε ένα τριήμερο μεταξύ Χριστ.-Πρωτοχρ. στη Λίμνη Πλαστήρα μαζί με τους 16 και 11χρονους γιους μας. Κλείσαμε έναν πανέμορφο παραδοσιακό ξενώνα με τζάκι στο ευρύχωρο - δίχωρο δωμάτιο, πρωϊνό παραδοσιακό αγνό και πλούσιο από τα χέρια της ιδιοκτήτριας. Και... άρχισε η γκρίνια. Γιατί το πρωϊνό δεν είναι αμερ. μπουφές (και ας μην φάω απλά να τα βλέπω...) δεν έχει κόσμο (εννοώντας εφήβους - που βρήκαμε τις εγγονές της ιδιοκτήτριας αλλά ...πως να τις πλησιάσουμε). Πήγαμε βαρκάδα στη λίμνη, επίσκεψη σε μια μοναδική μονή μέσα σε βράχους σε 1400μ. υψόμετρο, τρώμε απίστευτα φαγητά, Internet στο δωμάτιο και αύριο εκδρομή Μετέωρα, παρόλα αυτά γκρίνια, φωνές. Το αποκορύφωμα? Μετά θα πηγαίναμε στο εξοχικό να περάσουμε με παρέα την Πρωτοχρονιά και θέλει να γυρίσει με πούλμαν στην Αθήνα στον παππού να είναι με τους φίλους του. Εσείς τι θα κάνατε? Είμαι πολύ απογοητευμένη. Του προσφέρεις το καλύτερο και δεν εκτιμάει τίποτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εγώ θα συζήταγα μαζί με τα παιδιά τον προορισμό των διακοπών και θα διαλέγαμε μαζί τους δραστηριότητες ή θα φρόντιζα να έχουν τη δυνατότητα να κάνουν πράγματα που τους αρέσουν.

16χρονών είναι πολύ μεγάλος για να μην λαμβάνετε υπόψην τη γνώμη του και τα ενδιαφέροντά του.

Βέβαια μην φθάσουμε και στην αντιπερα όχθη. Δηλαδή να μην ξεκολλάει από Αθήνα μην τυχόν και δεν δει μια μέρα τους φίλους του. Θέλει ήρεμη συζήτηση χωρίς φωνές και να νιώθει ότι τον υπολογίζετε και δεν τον κουβαλάτε απλώς μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφηβεία είναι .... θα περάσει. ! Εγώ θα τον έβαζα να διοργανώσει τις διακοπές της οικογένειας. Να βρει ξενοδοχεία, δραστηριότητες κλπ κλπ. Θα μοιράζαμε τις μέρες, ώστε να έχει χρόνο και για τους φίλους του. Μετά θα του έλεγα πόσα χρήματα διαθέτουμε και θα τον άφηνα να αυτοσχεδιάσει. -εννοείται θα ήμουν έτοιμη να δεχτώ τα πάντα-

Και αυτό που λέει η anemoni με παρέα της ηλικίας τους είναι σωστό. Εμείς το εφαρμόζουμε από τώρα που είναι μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια Χρόνια Πολλά με υγεία για εσάς και τις οικογένειές σας. Πως θα χειριζόσασταν ανάλογη περίπτωση? Αποφασίσαμε με τον συζυγο να πάμε ένα τριήμερο μεταξύ Χριστ.-Πρωτοχρ. στη Λίμνη Πλαστήρα μαζί με τους 16 και 11χρονους γιους μας. Κλείσαμε έναν πανέμορφο παραδοσιακό ξενώνα με τζάκι στο ευρύχωρο - δίχωρο δωμάτιο, πρωϊνό παραδοσιακό αγνό και πλούσιο από τα χέρια της ιδιοκτήτριας. Και... άρχισε η γκρίνια. Γιατί το πρωϊνό δεν είναι αμερ. μπουφές (και ας μην φάω απλά να τα βλέπω...) δεν έχει κόσμο (εννοώντας εφήβους - που βρήκαμε τις εγγονές της ιδιοκτήτριας αλλά ...πως να τις πλησιάσουμε). Πήγαμε βαρκάδα στη λίμνη, επίσκεψη σε μια μοναδική μονή μέσα σε βράχους σε 1400μ. υψόμετρο, τρώμε απίστευτα φαγητά, Internet στο δωμάτιο και αύριο εκδρομή Μετέωρα, παρόλα αυτά γκρίνια, φωνές. Το αποκορύφωμα? Μετά θα πηγαίναμε στο εξοχικό να περάσουμε με παρέα την Πρωτοχρονιά και θέλει να γυρίσει με πούλμαν στην Αθήνα στον παππού να είναι με τους φίλους του. Εσείς τι θα κάνατε? Είμαι πολύ απογοητευμένη. Του προσφέρεις το καλύτερο και δεν εκτιμάει τίποτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

όταν είπες θα πάμε εκδρομή ρώτησες την γνώμη των παιδιών σου για το που θέλετε να πάτε?? ή τα κανόνισες όλα μόνη σου ?? γιατί απο το ποστ καταλαβαινω ότι κλείσατε ένα μέρος που άρεσε σε εσας χωρίς να υπολογίσετε στα παιδια σας τι αρέσει..

όταν κλείνεις οικογενειακη εκδρομή και ιδιως με μεγάλα παιδια προσπαθείς να βρεις μια λύση για όλους..

δεν μπορώ να σου πω αν θα πρεπει ναι ή όχι να αφησεις τον γιο σου να πάει στην γιαγια και στον παππού διότι δεν έχω την αρμοδιότητα να το κάνω εσύ εισια ο γονιος. αυτό που απλά θα σου πω είναι ότι ειναι 16 χρονων θεωρεί τον ευατό του ήδη μεγάλο και ΄λογικο να θελει να παει με τους φιλους του ιδιως αν θα είναι όλη μαζεμένοι.. μιλα με το παιδι σου συζητησε μαζί του σεβασου και δεξου τι θα σου πει βαλε τον εαυτό σου στην θεση του και στην ηλικια του και καταληξτε κάπου απο κοινού..

Link to comment
Share on other sites

Βάλτα στο πούλμαν κι άστα να γυρίσουν στο χωριό με τον παπού τη γιαγιά και τους φίλους τους. Κι επειδή είναι μεγάλα παιδιά, την επόμεη φορά ρώτα τους καλύτερα αν θέλουν να ακολουθήσουν στην εκδρομή σας. Εγώ κι ο αδερφός μου σταματήσαμε να ακολουθούμε τους γονείς μας, όταν εγώ ήμουν 16 κι εκείνος 12. Οι τελευταίες μας κοινές διακοπές ήταν τόσο βαρετές. Προτιμούσαμε λοιπόν να μένουμε με τη γιαγιά.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μερικές ... διευκρινήσεις. Παρέα θα είχε την έφηβη 16 χρονη εγγονή της ιδιοκτήτριας αν ήθελε. Επίσης οι φίλοι του στην Αθήνα διαβάζαν για πτυχία Γερμανικών -Αγγλικών τέλος Ιαν.

Επίσης την βαρκάδα την απόλαυσε. Επίσης Internet για παιχνίδια είχε. Τελικά...μετά από κουβέντα ήσυχη επείσθη στο εξοχικό να διαβάσει ό,τι έχει και απο 2 Ιαν να είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει. Επίσης πιστεύετε ότι για να ικανοποιηθεί πρέπει να πάμε ...Αράχωβα όπως είπε χθες ? Και οικονομικά θα ήταν το ίδιο όπως είπε κάποια κοπέλα? Είναι όπως περίπου όλοι σ΄αυτήν την ηλικία θέλουν Μύκονο. Και εγώ πρέπει να τον αφήσω? Μετά τα 18 που δεν μπορώ και να τον κρατήσω ας πάει.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε βρε παιδια? 16 χρονων ειναι και οχι 26!!!! Οπως δεν μας αρεσουν και εμας καποια πραγματα αλλα τα ανεχομαστε, ετσι ειναι υποχρεωμενα και αυτα!!!! και εγω καταπιεζομαι οταν ακουω για χιλιοστη φορα τον καραγκιοζη να γκαριζει αλλα το ανεχομαι. Ας ανεχτει λοιπον και το παιδι μου λιγες μερες διακοπες που ουσιαστικα δεν ειναι φυλακισμενο. Τι παει να πει θελει Αμερικανικο μπουφε? στο σπιτι του τρωει καθημερινα αμερικανικο πρωινο? και τις εκδρομες του παει, και το ιντερνετ του εχει και το δικο του χωρο. Εαν ηθελε να ξενυχταει καθε βραδυ στα μπαρακια θα το δεχομαστε γιατι θεωρουμε οτι ενα 16χρονο ειναι μεγαλο?

Θα αποφασισει το 16 χρονο παιδι μου που θα παμε διακοπες και θα διαμορφωσει αυτο το προγραμμα αναλογα με τα θελω τα δικα του?

μηπως δινουμε παραπανω ελευθερια απ οτι χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λετε βρε παιδια? 16 χρονων ειναι και οχι 26!!!! Οπως δεν μας αρεσουν και εμας καποια πραγματα αλλα τα ανεχομαστε, ετσι ειναι υποχρεωμενα και αυτα!!!! και εγω καταπιεζομαι οταν ακουω για χιλιοστη φορα τον καραγκιοζη να γκαριζει αλλα το ανεχομαι. Ας ανεχτει λοιπον και το παιδι μου λιγες μερες διακοπες που ουσιαστικα δεν ειναι φυλακισμενο. Τι παει να πει θελει Αμερικανικο μπουφε? στο σπιτι του τρωει καθημερινα αμερικανικο πρωινο? και τις εκδρομες του παει, και το ιντερνετ του εχει και το δικο του χωρο. Εαν ηθελε να ξενυχταει καθε βραδυ στα μπαρακια θα το δεχομαστε γιατι θεωρουμε οτι ενα 16χρονο ειναι μεγαλο?

Θα αποφασισει το 16 χρονο παιδι μου που θα παμε διακοπες και θα διαμορφωσει αυτο το προγραμμα αναλογα με τα θελω τα δικα του?

μηπως δινουμε παραπανω ελευθερια απ οτι χρειαζεται?

Συμφωνώ. Δεν θυμάμαι στα 16 μου να γίνεται ιδιαίτερο πρόγραμμα για μένα. Και εν πάση περιπτώσει, οι εποχές αλλάζουν και καλό είναι ο έφηβος να έχει και επιλογές που να του αρέσουν στην εκδρομή... η παρέα συνομίληκης κοπέλας και το internet, όπως λέει η θεματοθέτρια, είναι πιστεύω μια χαρά συνθήκες!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Δεν θυμάμαι στα 16 μου να γίνεται ιδιαίτερο πρόγραμμα για μένα. Και εν πάση περιπτώσει, οι εποχές αλλάζουν και καλό είναι ο έφηβος να έχει και επιλογές που να του αρέσουν στην εκδρομή... η παρέα συνομίληκης κοπέλας και το internet, όπως λέει η θεματοθέτρια, είναι πιστεύω μια χαρά συνθήκες!

 

 

Και εγώ συμφωνώ, δεν μπορούν τα παιδιά να κάνουν συνέχεια ότι θέλουν πρέπει να υπάρχουν όρια. Όλοι στη ζωή κάνουμε υποχωρήσεις ας κάνουν και εκείνα, μόνο καλό θα τους κάνει να μάθουν να συμβιβάζονται με την πραγματικότητα. Ούτε εγώ στα 16 μου καθόριζα το πρόγραμμα της οικογένειας ούτε και υπήρχε περίπτωση να με αφήσουν να φύγω από τις οικογενειακές διακοπές για να πάω να βρω τους φίλους μου και δεν έπαθα τίποτα. Άλλο να ακούμε την γνώμη τους και να συζητάμε και άλλο να υποχωρούμε σε κάθε τους καπρίτσιο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι τα περισσότερα παιδιά σήμερα είναι "χορτασμένα" απ όλα,βόλτες,εκδομές,ξενοδοχεία,φαγητά,ρούχα κτλ,οπότε δεν εντυπωσιάζονται εύκολα και υπάρχει αυτή η γκρίνια,αν ήταν πιο μετρημένα όλα ίσως εκτιμούσαν διαφορετικά.

Βλέπω παράδειγμα μια ανιψιά μου που είναι στην εφηβεία και οι γονείς έμειναν άνεργοι οπότε τα οικονομικά είναι άσχημα και δεν μπορούν να πάνε κάπου τα παιδιά τους,όπου και να την πάρω μαζί μου,σινεμά ή βόλτα λέει χίλια ευχαριστώ,σκέψου οτι προχτές είχα μια δουλίτσα σε ενα μαγαζί στη Γλυφάδα και τη πήρα μαζί,όταν γυρίζαμε μου λέει Ωραία περάσαμε!λέω αγάπη μου δεν πήγαμε και πουθενά,και μου λέει το καημένο πως είδαμε βιτρίνες πήγαμε βόλτα,μια χαρά ήταν!ένα αλλο παιδι που βγαίνει δεν θα αντιδρούσε έτσι σίγουρα,οτι και να της ψωνίσω και δεν μιλάω για ακριβά δώρα αλλά π.χ ένα βραχιολάκι η μια μπλούζα με 5 ευρώ ξετρελένεται γιατί τα στερείται όλα αυτά.

Να θυμάσαι οτι είναι και φυσιολογικό σε ενα βαθμό μιας και τα παιδιά στην εφηβεία έχουν θυμό και μπορεί να κοντράρουν με τους γονείς για ανούσια θέματα μόνο και μόνο για να γίνουν το επίκεντρο.Φάση είναι και θα περάσει.Μη στεναχωριέσαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα θυμάμαι, και από πολύ μικρότερη, συζητούσα με τους γονείς μου πού θα πάμε διακοπές. Δεν έκαναν οι γονείς μου ιδιαίτερο πρόγραμμα για μένα, απλά βρίσκαμε κάπου που να περνάγαμε καλά όλοι. Από το Λύκειο και μετά, σίγουρα θα μπορούσα να μείνω πίσω με τον παππού και τη γιαγιά, αν ήθελα -που δεν ήθελα ποτέ, γιατί είχα κάνει όνειρα για τις διακοπές.

Ναι, τα 16 δεν είναι 26 αλλά δεν είναι και 6.

Αλλωστε εγώ που έχω ακόμα τα παιδιά μικρά, σκέφτομαι, πόσα λίγα χρόνια θα μας ακολουθούν ακόμα στις διακοπές. Μετά θα πηγαίνουμε μαγκούφιδες με την 'τρελλοπαρέα' -όπως λέω εγώ την παρέα των γονιών μου- και τα παιδιά με τη δική τους. Ας πάμε και λίγο Αράχωβα και Μύκονο, δεν θα μας πέσει ο εγωισμός. Θα το εκτιμήσουν τα παιδιά και θα έχουμε και μερικές ωραίες αναμνήσεις μαζί τους και θα μάθουμε από κοντά πώς διασκεδάζουν κλπ κλπ κλπ.

Το να έχω έναν καταπιεσμένο έφηβο στις διακοπές μου, θα με χάλαγε έτσι κι αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν πάμε χειμερινές διακοπές ή τριήμερα αλλά αντιμετωπίζουμε παρόμοιο πρόβλημα στις καλοκαιρινές. Η συμβιβαστική λύση είναι μέρη πιο κοσμοπολίτικα όπως μεγάλα νησιά που έχουν ένα αστικό κέντρο με μαγαζιά, καφετέριες, κλπ, ξενώνες απαραίτητα με wifi και αν μπορεί να συνδυαστεί και με φιλικό ζευγάρι με συνομήλικα παιδιά. Το να ρωτάμε τους ιδιοκτήτες των ξενώνων αν έχουν συνομήλικα παιδιά/εγγόνια που θα μπορούσαν να διασκεδάσουν τα δικά μας δεν το έχουμε κάνει ακόμη αλλά κοντά είμαστε :rolleyes: Φυσικά όπου μας έτυχε πέρασαν τέλεια και έκαναν παρέες που συντηρούν μέσω facebbok.

 

Με παρηγορεί η σκέψη ότι δεν θα είναι επ' άπειρο παρά μόνο για κανά δυο χρόνια ακόμη. Μήπως να αρχίσουμε γνωριμίες των εφήβων μας μέσω του παρεντς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω οτι τα περισσότερα παιδιά σήμερα είναι "χορτασμένα" απ όλα,βόλτες,εκδομές,ξενοδοχεία,φαγητά,ρούχα κτλ,οπότε δεν εντυπωσιάζονται εύκολα και υπάρχει αυτή η γκρίνια,αν ήταν πιο μετρημένα όλα ίσως εκτιμούσαν διαφορετικά.

πιστευω οτι εδω ειναι η ουσια του μεγαλυτερου προβληματος. Δεν συμβαινει μονο σημερα βεβαια αυτο, συνεβαινε παντα.

ΕΙναι στη φυση μας το ανικανοποιητο και ειδικα στα παιδια που δεν εχουν την ωριμοτητα να το διαχειριστουν, ειναι πιο εκδηλο.

επισης αν υπαρχει και καποιο ψιλοφλερτακι, σιγουρα γινεται χειροτερη η γκρινια.....που δεν ειναι κοντα ;)

εχω πιο μικρα παιδια οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω. Θεωρητικα παντα συμφωνω με τις παραπανω κοπελες που μιλησαν για κοινη επιλογη του μερους , διακοπες με κοινους φιλους....

Επισης ας μην ξεχναμε οτι η εφηβεια εχει μια γκρινια μονιμη :-). Μπορει οι διακοπες να ηταν απλα η αφορμη να την εκδηλωσουν. Να μην του φταιει κατι στ'αληθεια δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και πάλι ευχαριστώ. Είναι πολύ παρήγορο για μένα να μοιράζομαι ίδιους προβληματισμούς, απόψεις, διαπαιδαγώγηση σε κάποια θέματα κλπ μαζί σας. Πιστεύω ότι όλες μας είμαστε ψαγμένες ακόμη και για την συμπεριφορά μας απέναντι σ΄αυτά που λατρεύουμε. Παρόλα αυτά νιώθω τύψεις ακόμα όταν και αυτή η φωνούλα μέσα μου λέει ότι κάνω το σωστό όταν προσπαθώ να του βάζω όρια -όσο ακόμη μπορώ-.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι το μετρο στα σημερινα παιδια εχει χαθει. Ακουω οτι ναι, μπορει ενα 14χρονο να καθησει μεχρι τις 4 το πρωι στο μπαρακι, ναι οτι μπορει να μην δινει αναφορα στους γονεις, οτι μπορει να εχει απεριοριστη ελευθερια στα παντα.

Δεν συμφωνω σε τιποτα. Τα παιδια (γιατι ακομη παιδια ειναι τα 14χρονα και τα 16χρονα) πρεπει να εχουν ορια.

Το οτι βαζω ορια στην 13χρονη κορη μου δεν σημαινει οτι δεν την αγαπαω και θελω να την παιδευω. Σημαινει το ακριβως αντιθετο. Ναι ειναι στην εφηβεια και? θα πρεπει δηλαση να τα αφησουμε να αλλωνιζουν, να βαζουν σε κινδυνο την σωματικη τους ακεραιοτητα με τον φοβο οτι μπορει να τους προκαλεσουμε ψυχολογικα? ΒΑσικα πανω σε αυτο πατανε για να κανουν οτι θελουν.

Την κορη μου την εχω ελευθερη μεχρι ενα λογικο σημειο.

Προς το παρον δεν εχω ζητησει την γνωμη των παιδιων μου για το που θα παμε διακοπες. ΛΕω θα παμε εκει, τελεια δεν θα ειναι?

Στην τελικη ρε παιδια καταπιεζομαστε καθε μερα για να κανουμε οτι καλυτερο για τα παιδια μας. Επιλεγουμε διακοπες για να χαλαρωσουμε και πρεπει εγω να ζητησω να βγαλει προγραμμα για το τι θα κανουμε το παιδι μου? Τι λετε τωρα? Εννοειται οτι θα βγαλω με τον αντρα μου το προγραμμα συμφωνα με αυτο που θα ευχαριστει και τα παιδια αλλα μεχρι εκει. Ουτε θα παρω τηλεφωνο το ξενοδοχειο για να δω αν θα υπαρχουν συνομιλικα.

Ναι αν εχω την εναλλακτικη του παππου και της γιαγιας που ξερω οτι θα περασουν καλα, ναι θα τα παω και θα τα αφησω, αλλα μεχρι εκει.

μηπως πρεπει να ξανασκεφτουμε καποια πραγματα γιατι πολλα στραβα και αναποδα υπαρχουν με τα εφηβακια μας!!!! και πιστευω οτι αυτα τα στραβα και τα αναποδα υπαρχουν γιατι δεν εχουμε ορια. Γιατι ακουμε τις συγχρονες συμβουλευτικες που λενε οτι τους κατεβει στο μυαλο και που μετα απο λιγα χρονια θα μας πουν οτι δεν ηταν σωστα αυτα που ακολουθουσαμε. Γιατι νιωθουμε ενοχες που μας εχει καβαλησει η δουλεια και δινουμε στα παιδια μας απεριοριστη ελευθερια και υλικα πραγματα χωρις ποτε να τα εκτιμανε και το μονο που τελικα κανουμε ειναι να βγαζουμε στην κοινωνια εγωπαθης και βιαιους ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να ξανασκεφτουμε καποια πραγματα γιατι πολλα στραβα και αναποδα υπαρχουν με τα εφηβακια μας!!!! και πιστευω οτι αυτα τα στραβα και τα αναποδα υπαρχουν γιατι δεν εχουμε ορια. Γιατι ακουμε τις συγχρονες συμβουλευτικες που λενε οτι τους κατεβει στο μυαλο και που μετα απο λιγα χρονια θα μας πουν οτι δεν ηταν σωστα αυτα που ακολουθουσαμε. Γιατι νιωθουμε ενοχες που μας εχει καβαλησει η δουλεια και δινουμε στα παιδια μας απεριοριστη ελευθερια και υλικα πραγματα χωρις ποτε να τα εκτιμανε και το μονο που τελικα κανουμε ειναι να βγαζουμε στην κοινωνια εγωπαθης και βιαιους ανθρωπους.

συμφωνω 100% με αυτο το κομματι και πιστευω οτι τελικα ετσι θα γινει....μεθαυριο θα πουν οι ειδικοι οτι η υπερβολικη ελευθερια και τα προνομια που εδωσε η γενια μας, τους εκανε κακο...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ξαναοριοθετήσουμε τη συζήτηση. Μιλάμε για ένα 16χρονο (όχι το συγκεκριμένο παιδάκι της θεματοθέτριας, εννοείται, κάθε 16χρονο) και το εάν έχει λόγο στις οικογενειακές διακοπές. Τώρα ας μην το τραβάμε στα 14 στα μπαράκια ή στα χορτασμένα παιδιά, γιατί δεν λέγεται συζήτηση αυτό, μιλάμε για άλλο πράγμα η κάθε μία. Δεν είπαμε για απεριόριστη ελευθερία, δεν είπαμε για παιδιά που πηγαίνουν διακοπές μόνα στα 11, μην το κάνουμε ... 'εσύ κι ο γρύλος σου'! (υποθέτω ξέρουμε το γνωστό ανέκδοτο):lol::lol:.

16 ετών είναι Λύκειο. Παίρνει αποφάσεις για το μέλλον του -ελπίζω-. Αποφασίζει πώς ακριβώς θα ξοδέψουμε τα ωραία μας λεφτουδάκια για να το σπουδάσουμε (-ή δεν το αποφασίζει κι αυτό?). Δεν θα το λάβουμε υπόψη για τις οικογενειακές διακοπές? Και στα 18 θα αποκτήσει αυτομάτως αυτοεκτίμηση?

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις οτι ενα 16χρονο πρεπει να αποφασιζει για τις διακοπες της οικογενειας?

και τι σχεση εχει η αυτοεκτιμηση με αυτο που συζηταμε?

 

ΖWH μου, θέλω να πω ότι ένα 16χρονο, πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη στις οικογενειακές διακοπές και, ναι, να παίρνει πρωτοβουλίες, ώστε να αισθάνεται μέλος της ομάδας και όχι μωρό, που το σέρνουν από εδώ και από κει. Και, ναι, αυτό είναι σημαντικό στην αυτοεκτίμησή του. Και, ναι, ενισχύει την αυτονομία του, η οποία χτίζεται σταδιακά, δεν φυτρώνει σε μία μέρα.

Αν θεωρείς ότι ένα 16χρονο, που σε 1-2 χρόνια μπορεί και να μένει μόνο του, δεν μπορεί να αποφασίζει για τίποτα μέσα στην οικογένειά του, τότε μιλάμε για άλλο είδος οικογένειας και εννοείται δεν θα συμφωνήσουμε αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό:wink:;-). Εμένα δεν θα με υποτιμήσει καθόλου να δοκιμάσω να πάω διακοπές κάπου που θα έχουν οργανώσει τα παιδιά. Ούτε αν στο δρόμο για τη Φολέγανδρο -που λατρεύω- κάνουμε και μία στάση Μύκονο, αν είναι να τα έχω μαζί με τη θέλησή τους και να τους μάθω ότι όλοι κάνουμε αμοιβαίες υποχωρήσεις, αν θέλουμε να είμαστε μαζί για 5-6 μέρες (όσο μπορούμε ακόμα δηλαδή).

 

ΥΓ. Επίσης, για να το διευκρινίσω, όχι, δεν δίνω στα παιδιά μου απεριόριστη ελευθερία, δεν με έχει καβαλήσει η δουλειά, θεωρώ τον εαυτό μου πολύ καλή μάνα, και δεν έχω ενοχές. Απλά έκανα δύο παιδιά και τα υπολογίζω και μία χαρά χαλαρώνω, όταν όλη η οικογένεια είναι χαρούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν θελω η 14χρονη κορη μου ή η 16χρονη να μου καθοριζει που θα παμε διακοπες σημαινει οτι δεν υπολογιζω τα παιδια μου?

Δεν σου ειπα οτι θα τα αλυσοδεσω και θα τα παω σε ενα βουνο και σε ενα ξενοδοχειο γεματο παππουδες και θα τα εχω να καθονται σε μια καρεκλα.

παντα οι διακοπες που επιλεγουν οι γονεις εχουν να κανουν με την ηλικια του παιδιου και τα πραγματα που μπορουν να κανουν. Δες ολες τις συζητησεις εδω μεσα. Αλλα ποτε δεν θα πω σε ενα 16χρονο, ανοιξε το λαπτοπ, βρε το ξενοδοχειο που θες εσυ, κλειστο και παμε στα τυφλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

kyra, συμφωνω απολυτα μαζι σου..αν δεν υπολογισεις σοβαρα εναν εφηβο 16 χρ στις οικογενειακες διακοπες τοτε πραγματι θα γινει κολαση για ολους..δυστυχως οι εποχες εχουν αλλαξει πολυ τωρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικά χρόνια μια φίλη παιδοψυχολόγος οταν συζητούσαμε ενα παρόμοιο θέμα μας έλεγε οτι πρέπει να χαιρόμαστε όταν το παιδί επαναστατεί μέσα στο σπίτι.Ίσως είναι ενας τρόπος να σου τραβήξουν τη προσοχή,να "νιώσετε" οτι υπάρχουν και θέλουν να τα υπολογίζετε σαν άντρες,δεν λέω οτι δεν το κάνετε αλλά για τα αγόρια η διαδικασία μέχρι να ανδρωθούν είναι περίεργη και έντονη με θυμό και παραξενιές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...