Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ! SOS!


peny

Recommended Posts

λοιπόν, ο φούρνος μου ήταν παρατημένος για πολύ πολύ πολύ καιρό.

έβαλα αμμωνία με ζεστό νερό. βγήκαν τα πιο πολλά λίπη.

αλλά έτριψα και με σίρμα. μου βγήκε το χέρι. δεν έκανα τίποτα άλλο το Σάββατο.

πιάστηκε το χεράκι μου.

πλήρωσα τη χαζομάρα μου, την αναβλητικότητα στο καθάρισμα του φούρνου.

αλλά ρε κορίτσια έχει ακόμα σε ένα σημείο λίπη που δεν βγαίνουν.

τί να βάλω;

το σύστημα της πυρόλυσης είναι για ήπια βρωμιά.

εγώ μιλάω για στόκο.

της μιλε είναι για όλους τους φούρνους; εγώ έχω νεφ. χαζή ερώτηση;

τί άλλο καθαριστικό είναι καλό;

χάλια είναι ο φουρνάκος μου! κλαψ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν ξαναέπαιρνα κουζίνα, πίτσος θα έπαιρνα. έχει μεγάλο φούρνο.

 

καλά, αν είχα λεφτά θα έπαιρνα και μίλε, θα είχα κ εξοχικό και .....

μμμμμμμμμμμμμ και μετά ήρθαν οι μέλισσες!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τοξικό ή μη τοξικό εγώ το φούρνο μου που είναι neff τον καθαρίζω με το mr. muscle .. ψεάζω παντού εκτός απο ανεμιστήρα και αντιστάσεις .. περιμένω 20 λεπτάκια .. καθαρίζω με ένα βετεξάκι και ΛΑΜΠΕΙ !!!!! .. μετά τον αφήνω ανοιχτό για μια ημέρα περίπου και κατόπιν μαγειρεύω .. ο φούρνος μου εμένα είναι ψηλά και δίπλα ακριβώς απο την μπαλκονόπορτα οπότε μου είναι αρκετά εύκολο να τον αερίζω .. αλλά βρε κορίτσια αντί να τρίβω και να κουράζομαι προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό το καθαριστικό ..

1 φορά δοκίμασα την πυρόλυση αλλά απογοητεύτικα .. :(

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

τοξικό ή μη τοξικό εγώ το φούρνο μου που είναι neff τον καθαρίζω με το mr. muscle .. ψεάζω παντού εκτός απο ανεμιστήρα και αντιστάσεις .. περιμένω 20 λεπτάκια .. καθαρίζω με ένα βετεξάκι και ΛΑΜΠΕΙ !!!!! .. μετά τον αφήνω ανοιχτό για μια ημέρα περίπου και κατόπιν μαγειρεύω .. ο φούρνος μου εμένα είναι ψηλά και δίπλα ακριβώς απο την μπαλκονόπορτα οπότε μου είναι αρκετά εύκολο να τον αερίζω .. αλλά βρε κορίτσια αντί να τρίβω και να κουράζομαι προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό το καθαριστικό ..

1 φορά δοκίμασα την πυρόλυση αλλά απογοητεύτικα .. :(

κι εγώ είχα απογοητευτεί με το σύστημα πυρόλυσης της νεφ.

όλο λόγια!:(:mad:

θα πάρω και το μίστερ μάσλ! και το φέρυ σπρέυ!

άντε να δούμε πότε θα δω πεντακάθαρο το φούρνο μου.

και θέλω να κάνω και κούκιζ που έδωσε συνταγή η φίλη γκολντ!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είχα απογοητευτεί με το σύστημα πυρόλυσης της νεφ.

όλο λόγια!:(:mad:

Εγώ έχω pitsos και δεν μπορώ να πω, η πυρόλυση τα κάνει όλα σκόνη:D έλα όμως που την 1η φορά που έβαλα, σταμάτησε να δουλεύει ο φούρνος και είχα και τη γιορτή του άντρα μου την άλλη μέρα, πήγαν και ήρθαν τα ταψιά με τ' αυτοκίνητο στη μαμά μου... Ήρθε ο τεχνικός από την pitsos, κάηκε ο διακόπτης μου λέει, "έτυχε, δεν φταίει η πυρόλυση" μου λέει τότε, τον έφτιαξε και ευτυχώς ήταν στην εγγύηση (6 μηνών κουζίνα).

 

Τώρα πάλι έβαλα για 4η φορά πυρόλυση σε 5,5 χρονών κουζίνα και πάλι όλως τυχαίως μου κάηκε το ρολόι αυτή τη φορά! Ο τεχνικός μας είπε ότι πάλι ήταν τυχαίο (ας γελάσω!:lol::lol::lol:) και θέλει 150 ευρώ αυτή την φορά:evil: Ε, σιγά μην την φτιάξω.. Με 150 θα αγοράσω fornet για όλη μου τη ζωή!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω pitsos και δεν μπορώ να πω, η πυρόλυση τα κάνει όλα σκόνη:D έλα όμως που την 1η φορά που έβαλα, σταμάτησε να δουλεύει ο φούρνος και είχα και τη γιορτή του άντρα μου την άλλη μέρα, πήγαν και ήρθαν τα ταψιά με τ' αυτοκίνητο στη μαμά μου... Ήρθε ο τεχνικός από την pitsos, κάηκε ο διακόπτης μου λέει, "έτυχε, δεν φταίει η πυρόλυση" μου λέει τότε, τον έφτιαξε και ευτυχώς ήταν στην εγγύηση (6 μηνών κουζίνα).

 

Τώρα πάλι έβαλα για 4η φορά πυρόλυση σε 5,5 χρονών κουζίνα και πάλι όλως τυχαίως μου κάηκε το ρολόι αυτή τη φορά! Ο τεχνικός μας είπε ότι πάλι ήταν τυχαίο (ας γελάσω!:lol::lol::lol:) και θέλει 150 ευρώ αυτή την φορά:evil: Ε, σιγά μην την φτιάξω.. Με 150 θα αγοράσω fornet για όλη μου τη ζωή!!

εγώ κάποια λαλακία έκανα στον καθαρισμό ή δεν ξέρω τί και πάει το φωτάκι.

την πρώτη φορά καλά ήταν με την πυρόλυση. μετά τον καθάριζα τακτικά. έλα όμως που τελευταία το είχα ρίξει στο ξαπλώνειν και ο φούρνος μου είχε γίνει....:roll:

"σκάσε τώρα και τρίβε". για μένα εξαιρετικά αφιερωμένο!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τα σκληρά καθαριστικά τρυπάνε το φούρνο.Εγώ τον καθαρίζω με βραστό ξύδι ανεμιγμένο με αμμωνια.Κάνει θαύματα και δεν μυρίζει καθόλου!και τρίβεις ελάχιστα,με πράσινο λεπτό συρματάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια (και αγόρια...), όταν ανακατεύετε οξύ με βάση.... γίνεται εξουδετέρωση!

 

Είναι σα να καθαρίζετε με αλατόνερο.

 

π.χ. ξύδι + σόδα

ή

ξύδι + αμμωνία

ή

σαπούνι (αν είναι όξινο) + χλωρίνη

 

-> Αν αναμιχθούν σε κατάλληλες αναλογίες γίνονται..... αλατόνερο!!

-> Αν τώρα ένα από τα δύο είναι περισσότερο... τότε χρησιμοποιείτε την ιδιότητα αυτού που περισσεύει.

 

Δηλαδή: Αν βάλω πολύ ξύδι και λίγο αμμωνία, θα γίνει εξουδετέρωση (μέχρι να τελειώσει η αμμωνία) και έπειτα το ξύδι που θα περισσέψει θα είναι αυτό που θα "καθαρίσει".

 

Αν η αμμωνία είναι περισσότερη, τότε αυτή θα είναι που θα καθαρίσει.

 

 

Σϋμφωνα με αυτά που λες....

και δεν μυρίζει καθόλου
...σημαίνει πως η αμμωνία έχει αντιδράσει ΟΛΗ !! Αν υπήρχε αμμωνία για να "καθαρίσει", θα μύριζε οπωσδήποτε!!!! Το ίδιο και για το ξύδι! ... Ενα από τα δύο "περισσεύει"... κι αυτό το "λίγο", είναι που καθαρίζει.

 

 

Με δύο λόγια:

Αναμιγνύοντας οξύ + βάση.... "ΕΞΑΣΘΕΝΙΖΕΤΕ" το "καθαριστικό" σας και είναι πολύ πιθανό να παράγετε (εν αγνοία σας) ΤΟΞΙΚΕΣ αναθυμιάσεις, οι οποίες ΔΕ ΜΥΡΙΖΟΥΝ πάντα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχει δίκιο η alcyon, το λένε εδώ κι οι κυριούλες του ΣΚΑΪ που ξεβρωμίζουν από τηλεοράσεως

http://www.channel4.com/4homes/cleaning/how-to-clean-an-oven-08-10-02_p_1.html

ή

σόδα, που την αφήνεις όλη τη νύχτα να κάνει τη δουλειά και το πρωί καθαρίζεις

ή

αμμωνία με νερό, μάσκα, γάντια, καλή κάλυψη γενικώς, γιατί καίει και ...δεν αστειεύεται!!!

Link to comment
Share on other sites

νοικοκυρουλες μου με σωσατε, χθες στις 12παρα εβαλα την κατσαρολα με το βραστο νερο και την αμμωνια, εκλεισα με μια πετσετουλα και την οπη για τους υδρατμους και σημερα το πρωι τον καθαρισα.. δεν πιστευα ποσο ειχαν μαλακωσει τα λιπη, μυριζε ελαχιστα..

μαλιστα για πρωτη φορα καθαρισε τοσο καλα που φανηκαν και σημεια που ειχαν διαβρωθει(κλαψ,κλαψ) απο το φορνετ που χρησιμοποιουσα πριν σας γνωρισω.. να 'στε καλα, γλιτωσατε μια εγκυουλα απο πολυυυυ κοπο.. φιλακια!!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό καθαριστικό φούρνου είναι αυτό της MIELE και το πουλάει σίγουρα ο Κωτσόβολος (ίσως να υπάρχει και αλλού, δεν γνωρίζω). Ούτε 'γω είμαι ιδιαίτερα συνεπής με την καθαριότητα του φούρνου και παρόλαυτά μου τον έκανε ΤΖΑΜΙ. Κυριολεκτικά...!

 

Και εγω της miele το καθριστικο εχω κ Miele φουρνο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη καθαριζει τελεια . βεβαια μυριζει κ αυτο οπως ολα τα χημικα

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια (και αγόρια...), όταν ανακατεύετε οξύ με βάση.... γίνεται εξουδετέρωση!

 

Είναι σα να καθαρίζετε με αλατόνερο.

 

π.χ. ξύδι + σόδα

ή

ξύδι + αμμωνία

ή

σαπούνι (αν είναι όξινο) + χλωρίνη

 

-> Αν αναμιχθούν σε κατάλληλες αναλογίες γίνονται..... αλατόνερο!!

-> Αν τώρα ένα από τα δύο είναι περισσότερο... τότε χρησιμοποιείτε την ιδιότητα αυτού που περισσεύει.

 

Δηλαδή: Αν βάλω πολύ ξύδι και λίγο αμμωνία, θα γίνει εξουδετέρωση (μέχρι να τελειώσει η αμμωνία) και έπειτα το ξύδι που θα περισσέψει θα είναι αυτό που θα "καθαρίσει".

 

Αν η αμμωνία είναι περισσότερη, τότε αυτή θα είναι που θα καθαρίσει.

 

 

Σϋμφωνα με αυτά που λες....

...σημαίνει πως η αμμωνία έχει αντιδράσει ΟΛΗ !! Αν υπήρχε αμμωνία για να "καθαρίσει", θα μύριζε οπωσδήποτε!!!! Το ίδιο και για το ξύδι! ... Ενα από τα δύο "περισσεύει"... κι αυτό το "λίγο", είναι που καθαρίζει.

 

 

Με δύο λόγια:

Αναμιγνύοντας οξύ + βάση.... "ΕΞΑΣΘΕΝΙΖΕΤΕ" το "καθαριστικό" σας και είναι πολύ πιθανό να παράγετε (εν αγνοία σας) ΤΟΞΙΚΕΣ αναθυμιάσεις, οι οποίες ΔΕ ΜΥΡΙΖΟΥΝ πάντα.

 

Nα υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει και για τα ρούχα. όταν πλένω τις υφασμάτινες πάνες της μικρής, βάζω σόδα στην κυρίως πλύση και ξύδι αντί για μαλλακτικό. Αυτά τώρα αναμιγνύονται από την αρχή ή πέφτουν χωριστά το ένα από το άλλο οπότε δρουν και τα δύο:roll:

 

Και για να μην είμαι τελείως οφ τόπικ (εξ'άλλου ψάχνοντας πωςθα καθαρίσω το φούρνο μου έφτασα ως εδώ;)) σκέφτομαι μα χρησιμοποιήσω και εγώ την αμμωνία όπως η ultraviolet... Θα ενημερώσω για αποτελέσματα:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πότε ακριβώς "πέφτει" το απορρυπαντικό και πότε το μαλακτικό.... δεν το ξέρω ακριβώς.... Άρα, μη σε πάρω στο λαιμό μου.....

 

 

Έχω την εντύπωση πως το πλυντήριο, το μαλακτικό το "κρατάει" για το τέλος μετά τα πρώτα ξεβγάλματα. Άρα δε θα εξουδετερώνεται από την αρχή. Έτσι νομίζω πως εκμεταλλεύεσαι τις ιδιότητες του κάθε υλικού ξεχωριστά. Λίγη εξουδετέρωση θα γίνεται (όταν θα κάνει ξεβγάλματα με το ξύδι), αλλά υποθέτω πως θα είναι αμεληταία.

 

Δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά όμως (λόγω έλλειψης στοιχείων).

 

 

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ γω κατι κοριτσια.Πως καθαριζετε τον απορροφητηρα σας?Εγω εχω εναν της teka(συρωμενος.) Τον καθαρισα με τον ατμοκαθαριστη αλλα δεν εγινε τιποτα,δεν ξερω με τι κ πως να τον καθαρισω,πειτε καμια ιδεα κ μενα την ασχετη!!!:roll:

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ γω κατι κοριτσια.Πως καθαριζετε τον απορροφητηρα σας?Εγω εχω εναν της teka(συρωμενος.) Τον καθαρισα με τον ατμοκαθαριστη αλλα δεν εγινε τιποτα,δεν ξερω με τι κ πως να τον καθαρισω,πειτε καμια ιδεα κ μενα την ασχετη!!!:roll:

τον ίδιο έχουμε .. !! :D

βγάζω και τα 2 "συρτάρια" και τα καθαρίζω με ένα ειδικό σπρέϋ που βρήκα στο Carrefour .. η μάρκα είναι eres και είναι αποκλειστικά για απορροφητήρες .. θα το βρείς στο διάδρομο με τα καθαριστικά φούρνου, εστιών κλπ ..

αφού λοιπόν τα περάσω με αυτό, μετά τα περνάω με υγρό για τα πιάτα και τα τρίβω καλά καλά .. και στο τέλος τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων για να γίνουν λαμπίκο!! .. μετά τα ξεβγάζω με λίγο νεράκι, τα αφήνω να στεγνώσουν και μετά τα ξαναβάζω στον απορροφητήρα μου :)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό καθαριστικό φούρνου είναι αυτό της MIELE και το πουλάει σίγουρα ο Κωτσόβολος (ίσως να υπάρχει και αλλού, δεν γνωρίζω). Ούτε 'γω είμαι ιδιαίτερα συνεπής με την καθαριότητα του φούρνου και παρόλαυτά μου τον έκανε ΤΖΑΜΙ. Κυριολεκτικά...!

 

Επειδή το θέμα με καίει, μπορείς να μου πεις πόση ώρα το άφησες αυτό το καθαριστικό (το έχω πάρει);;; Αύριο θα πρέπει να κάνω την "επιχείρηση καθαρισμός φούρνου"!!!

Link to comment
Share on other sites

τον ίδιο έχουμε .. !! :D

βγάζω και τα 2 "συρτάρια" και τα καθαρίζω με ένα ειδικό σπρέϋ που βρήκα στο Carrefour .. η μάρκα είναι eres και είναι αποκλειστικά για απορροφητήρες .. θα το βρείς στο διάδρομο με τα καθαριστικά φούρνου, εστιών κλπ ..

αφού λοιπόν τα περάσω με αυτό, μετά τα περνάω με υγρό για τα πιάτα και τα τρίβω καλά καλά .. και στο τέλος τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων για να γίνουν λαμπίκο!! .. μετά τα ξεβγάζω με λίγο νεράκι, τα αφήνω να στεγνώσουν και μετά τα ξαναβάζω στον απορροφητήρα μου :)

 

 

 

Ευχαριστω πολυ Nanouka,θα το παρω κ θα επιχειρήσω να τον καθαρισω.ελπιζω να τα καταφερω!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Το πότε ακριβώς "πέφτει" το απορρυπαντικό και πότε το μαλακτικό.... δεν το ξέρω ακριβώς.... Άρα, μη σε πάρω στο λαιμό μου.....

 

 

Έχω την εντύπωση πως το πλυντήριο, το μαλακτικό το "κρατάει" για το τέλος μετά τα πρώτα ξεβγάλματα. Άρα δε θα εξουδετερώνεται από την αρχή. Έτσι νομίζω πως εκμεταλλεύεσαι τις ιδιότητες του κάθε υλικού ξεχωριστά. Λίγη εξουδετέρωση θα γίνεται (όταν θα κάνει ξεβγάλματα με το ξύδι), αλλά υποθέτω πως θα είναι αμεληταία.

 

Δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά όμως (λόγω έλλειψης στοιχείων).

 

 

 

Eυχαριστώ!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο μενα μετα απο τοσες μερες μαγειρεματος ειπα και εγω να την καθαρισω το πρωι και ειπα να δοκιμασω το κολπο με την αμμωνια αλλα δεν μου εκανε τιποτα στην κουζινα:shock::shock::shock::shock:τι εκανα λαθος?τελικα επεσα παλι στα χημικα και χρεισιμοποιησα το σπρευ για τον καθαρισμο του φουρνου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα με καίει, μπορείς να μου πεις πόση ώρα το άφησες αυτό το καθαριστικό (το έχω πάρει);;; Αύριο θα πρέπει να κάνω την "επιχείρηση καθαρισμός φούρνου"!!!

 

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν έμπαινα ένα μήνα τώρα! Αν θυμάμαι καλά μπορείς να το αφήσεις μέχρι 1 ώρα το πολύ. Έχει οδηγίες πάνω στο μπουκάλι για σιγουριά! ;)

Link to comment
Share on other sites

την κυριακή που μαγείρεψα μου χύθηκε λάδι μεσα στον φουρνο κ απο τότε βρωμοκοπάει κάθε φορά που τον ανοίγω όπως επίσης κ η γάστρα.

τι μπορώ να κάνω ώστε να εξαφανιστεί αυτή η κωλομυρωδιά?:mad:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...