Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι τοσο διαβασμα στην Α'δημοτικου?


Anael

Recommended Posts

Μαριτα,φετος προνηπιο πηγαινουν τα παιδακια που γεννηθηκαν το '09.Του χρονου θα πανε του '10.Ο Ακης μου ειναι Δεκεμβρη του '10.

.

 

Τον Σεπτέμβρη θα είναι 4 και θα πάει προνήπιο, το 2015 θα είναι 5 και θα πάει νήπιο και το 2016 θα πάει α' δημοτικού που θα είναι σχεδόν 6 (παρά 3 μήνες) σωστά;

 

Όλες οι δασκάλες δίνουν φωτοτυπίες για εργασία σπίτι; Νόμιζα πως κάνουν μόνο αντιγραφή, ορθογραφία και ανάγνωση...ορέ τι μας περιμένει του χρόνου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σας πω αυριο το πρωι το τι χαμος εγινε,αφου μιλησω με τον διευθυντη,ο οποιος με περιμενει μετα την προσευχη με την δασκαλα.

 

Αν το δεις αυτό μέχρι αύριο το πρωί πήγαινε με την εγκύκλιο του Υπουργείου ανα χείρας για το πόση ώρα πρέπει να διαβάζει ένα παιδί στο σπίτι

30' λεπτά για Α & Β δημοτικού- κλπ κλπ κλπ

 

http://users.sch.gr/andrianop/katoikon.pdf

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Φετος στην 1η δημοτικου ο γιος μου. Φοβομουνα απο μερικα που ειχα ακουσει οτι θα εχουμε "δραματα".Ευτυχως οχι.

Συνηθως εχει:

1. Αντιγραφη , 1 προταση 3 φορες και να την μαθει ορθογραφια, να κανει αντιγραφη το γραμμα που εχουν μαθει στην ταξη μικρο+κεφαλαίο 20 φορες.

2. Αναγνωση

3. 1 φυλλαδιο Γλωσσα 1-2 σελιδες και 1 φυλλαδιο Μαθηματικα 1-2 σελιδες.

Αυτα χρειαζονται μιαμιση με 2 ωρες.

Μεσα εκει θα εχει και λιγο γκρινια φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ysar αυτά έχουμε περίπου κάθε μέρα + προτάσεις να γράψει δικές του που να περιέχουν συγκεκριμένες λέξεις, όπου γράφει ό,τι πρόταση θέλει (μιλάμε για άφθονο γέλιο- του αρέσει αφάνταστα).

Δεν τα θεωρώ πολλά. Μου έρχεται σχεδόν έτοιμος από το ολοήμερο.

 

Στην τελευταία ενημέρωση υπήρχαν δύο μανάδες οι οποίες εκεί που περιμέναμε τη σειρά μας, έλεγαν σε υψηλούς τόνους, ότι η δασκάλα βάζει πολλά, τα παιδιά κουράζονται και θα της ζητήσουν να έχει λιγότερες απαιτήσεις. Να σας πω για τη δασκάλα μας ότι πρόκειται για μία γλυκύτατη γυναίκα που έχει εμπειρία 10 ετών σε Α δημοτικού και εμπειρία και ως μαμά παιδιών δημοτικού. Ο γιος μου που είναι πολύ ζωηρό και ατίθασο παιδί τη σέβεται και την αγαπά. Φούντωσα λοιπόν που άκουσα από τις δύο μαμάδες που ήταν και άσχετες με το χώρο της εκπαίδευσης να κρίνουν και μάλιστα με τέτοιο ύφος το έργο της δασκάλας και να θέλουν να επέμβουν στη δουλειά της. Έτσι λοιπόν άρχισε κουβέντα μεταξύ των γονιών που περιμέναμε και διαπίστωσα ότι υπήρχε διαφωνία για το πόσο κουραστική είναι η δουλειά στο σπίτι που έχουν τα παιδιά μας. Τελικά οι δύο μαμάδες έκαναν τα παράπονά τους στη δασκάλα.

Προς μεγάλη μου χαρά η δασκάλα δεν άλλαξε τίποτα στις απαιτήσεις της! Πάντως εγώ θα εκνευριζόμουν εάν κάποιος άσχετος με το αντικείμενο της δουλειάς μου μου έκανε υποδείξεις για το πώς να την κάνω. Πόσο μάλλον οι εκπαιδευτικοί που παίρνουν πόσα;; 700-800 ευρώ και έχουν διάθεση να βγάζουν και να διορθώνουν 6 φωτοτυπίες και τετράδια κτλ. Κατά τη γνώμη μου είναι αξιέπαινοι!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΤΑ μην ανησυχείς δε δίνουν όλες οι δασκάλες φυλλάδια για το σπίτι. Η δασκάλα της κόρης μου έχει δώσει φυλλάδιο 1-2 φορές μόνο έως τώρα. Συνήθως έχουμε, αντιγραφή (μια φράση 6 φορές ή νωρίτερα στη χρονιά 5-6 λέξεις να γεμίσουν τη σειρά), τις λέξεις που έχουμε αντιγραφή τις έχουμε την άλλη μέρα ορθογραφία, ανάγνωση (10 φορές). Σπάνια έχουμε καμιά ασκησούλα μαθηματικά, στο τετράδιο των μαθηματικών, και καμιά εργασία (σε στυλ παιχνιδιού) στη μελέτη. Στην αρχή έβαζε κάθε μέρα ανάγνωση από την αρχή του βιβλίου (επανάληψη). Φυλλάδια κάνουν κάθε μέρα στο σχολείο. Εμείς απλά τα κάνουμε επανάληψη (με δική μου πρωτοβουλία) και συζητάμε λίγο για κανόνες, ανοίγουμε και το λεξικό (για να μαθαίνει... με δική μου πάλι πρωτοβουλία). Καθημερινά ασχολούμαστε μισή με μία (το πολύ) ώρα. Η δασκάλα νομίζω κάνει πολύ καλή δουλειά στην τάξη και όλα τα παιδάκια τα πηγαίνουν καλά. Και εγώ είμαι ευχαριστημένη διότι η κόρη μου από πολύ νωρίς άρχισε να διαβάζει καλά και τη βλέπω ορεξάτη. Έχουμε και μπόλικο ελεύθερο χρόνο, διότι κάνουμε και ένα σωρό δραστηριότητες και παίζουμε και με τα αδέρφια μας...

Έχω ακούσει και για μια δασκάλα που ουτε το βιβλίο της γλώσσας δεν έχουν δει στο σπίτι οι γονείς, διότι τα κάνουν όλα στο σχολείο.. Η μαμά ήταν ενθουσιασμένη φυσικά!

Και είναι αλήθεια για τόσα πολλά φυλλάδια πρώτη φορά ακούω και μου κάνει εντύπωση! Τι να πω... φαίνεται πως είμαστε τυχεροί!

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ό,τι πρέπει το thread για να εμψυχώσει τις μαμάδες των φετινών νηπίων. :mrgreen: Μην ανησυχείτε κορίτσια, δασκάλες σαν αυτή που στάθηκε η αφορμή να ανοίξει το θέμα είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης. Δύο ώρες διάβασμα στην πρώτη, πάλι υπερβολή το θεωρώ. Λογικό να γκρινιάζουν τα παιδάκια.

 

Εμείς πέρυσι είχαμε στάνταρ μόνο ανάγνωση, αντιγραφή κι ορθογραφία και καμια ασκησούλα μαθηματικά. Οι φωτοτυπίες δεν ήταν η καθημερινότητά μας και κανονικά, από όσο ξέρω, απαγορεύεται να είναι. Μερικοί σχολικοί σύμβουλοι προσπαθούν να τις καταργήσουν εντελώς, ειδικά στην πρώτη. Αν θέλει κάποια μαμά, που βλέπει πως το παιδί της "τραβάει", μπορεί να πάρει ένα βιβλίο με ασκήσεις από τα εκατοντάδες που κυκλοφορούν και να δουλέψει παραπάνω στο σπίτι, σε συνεννόηση με τη δασκάλα. Δεν μπορεί όμως να υποχρεώνεται ένα ολόκληρο τμήμα, συνήθως περίπου 25 παιδιών, πολλών εκ των οποίων τα ελληνικά δεν είναι η μητρική τους γλώσσα, να ακολουθούν εντατικό πρόγραμμα εκμάθησης στην πρώτη. Μια χαρά μαθαίνουν και με λιγότερες ασκήσεις. Δεν έχει νόημα να τραβάει η μισή τάξη μπροστά κι όλα τα άλλα να μένουν πίσω. Άσχετα αν το δικό μου το παιδί είναι από τα "μπροστινά". Η ανομοιογένεια του τμήματος, συνολικά, βλάπτει. Γι' αυτό μη βιαστείτε, οι μαμάδες της μελλοντικής πρώτης, να κατηγορήσετε μια δασκάλα που δε βάζει πολλά ότι το κάνει γιατί βαριέται να διορθώνει, πχ, ή ότι βάζει πολλά στο σπίτι γιατί δεν τα δουλεύει καθόλου στο σχολείο. Χρειάζεται χρόνος για να βγουν κάποια ασφαλή συμπεράσματα ως προς τη δουλειά του εκπαιδευτικού.

 

Ωστόσο, υπάρχουν και ακραίες περιπτώσεις, σαν αυτές που έχουμε αναφέρει η Anael κι εγώ, που κάνουν μπαμ και χρειάζεται αντίδραση. Όταν βλέπεις να βάζει 20 φορές την ορθογραφία + άλλες 20 για 10 λέξεις + 3 φωτοτυπίες και το παιδί θέλει παραπάνω από τρίωρο μέσο όρο...τότε κάτι δεν πάει καθόλου καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κόρη μου έχει περίπου μισή ώρα διάβασμα τη μέρα. Βέβαια παίζει ρόλο και το γεγονός ότι είναι πολύ επιμελής, δεν κάνει διάλειμμα και συγκεντρώνεται στις ασκήσεις της. Οπότε η μισή ώρα είναι υπερ αρκετή.

Συνήθως έχει 2-3 φωτοτυπίες (μπορεί και λιγότερες), και κάποια ασκησούλα σε τετράδιο (ή γλώσσα ή μαθηματικά). Επίσης να προετοιμάσει για την επόμενη ημέρα ορθογραφία και ανάγνωση (όχι όμως κάθε μέρα).

Εμένα μου φαίνονται μια χαρά σαν όγκος ασκήσεων. Μια μέρα όμως που μίλαγα με τη δασκάλα, είδα ότι προσπαθούσε να δικαιολογηθεί γιατί βάζει λίγα. Και με διαβεβαίωνε ότι στην τάξη κάνουν πολλά περισσότερα και έχουν και κάποια τετράδια μόνιμα εκεί που απλώς δεν τα βλέπω. Εγώ της είπα ότι δεν κρίνω την ποιότητα του μαθήματος που κάνει από τον όγκο ή μη των ασκήσεων στο σπίτι.

 

Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι πολλοί γονείς την πιέζουν να βάλει περισσότερα.:shock: Και επίσης διαμαρτύρονται ότι δεν βάζουν ασκήσεις για το σπίτι οι δάσκαλοι ειδικοτήτων.:shock: Άκουγα άλλους γονείς σε μια συγκέντρωση που διαμαρτύρονταν ότι δεν τους κάνει καλή γυμναστική ο γυμναστής... Δεν τους βάζει λεει επικύψεις...:shock: Είδα ότι τέτοιοι γονείς τελικά είναι η πλειοψηφία, οπότε πιστεύω ότι και κάποιοι δάσκαλοι προκειμένου να έρχονται σε σύγκρουση με όλους αυτούς, τους κάνουν τελικά το χατήρι και βάζουν περισσότερα. Ευτυχώς η δικιά μας δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι πολλοί γονείς την πιέζουν να βάλει περισσότερα.:shock: Και επίσης διαμαρτύρονται ότι δεν βάζουν ασκήσεις για το σπίτι οι δάσκαλοι ειδικοτήτων.:shock: Άκουγα άλλους γονείς σε μια συγκέντρωση που διαμαρτύρονταν ότι δεν τους κάνει καλή γυμναστική ο γυμναστής... Δεν τους βάζει λεει επικύψεις...:shock: Είδα ότι τέτοιοι γονείς τελικά είναι η πλειοψηφία, οπότε πιστεύω ότι και κάποιοι δάσκαλοι προκειμένου να έρχονται σε σύγκρουση με όλους αυτούς, τους κάνουν τελικά το χατήρι και βάζουν περισσότερα. Ευτυχώς η δικιά μας δεν το κάνει.

 

Confirmed. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι πολλοί γονείς την πιέζουν να βάλει περισσότερα.:shock: Και επίσης διαμαρτύρονται ότι δεν βάζουν ασκήσεις για το σπίτι οι δάσκαλοι ειδικοτήτων.:shock: Άκουγα άλλους γονείς σε μια συγκέντρωση που διαμαρτύρονταν ότι δεν τους κάνει καλή γυμναστική ο γυμναστής... Δεν τους βάζει λεει επικύψεις...:shock: Είδα ότι τέτοιοι γονείς τελικά είναι η πλειοψηφία, οπότε πιστεύω ότι και κάποιοι δάσκαλοι προκειμένου να έρχονται σε σύγκρουση με όλους αυτούς, τους κάνουν τελικά το χατήρι και βάζουν περισσότερα. Ευτυχώς η δικιά μας δεν το κάνει.

 

Τελικά αυτό κατάλαβα κι εγώ.

Ευτυχώς και η δική μας δεν το κάνει.

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι μερικοι γονεις παρεμβαινουν στο ποσα θα βαλει η δασκαλα για το σπιτι. Μου εχει τυχει παλιοτερα να μου παραπονεθουν και για το οτι βαζω πολλα και το οτι βαζω λιγα. Καθομουν και στενοχωριομουν στην αρχη. Μετα αποφασισα να μη δινω σημασια και να κρινω εγω ποσα θα βαλω. Οι γονεις κρινουν συμφωνα με το δικο τους παιδι, δεν ξερουν τον ρυθμο της ταξης. Μου κανει ομως μεγαλη εντυπωση οι 5 ωρες διαβασμα στην πρωτη. Τοσο δε διαβαζα ουτε στο γυμνασιο. Αληθεια, τι τους βαζει? Ποσες φωτοτυπιες? Αραγε προλαβαινει να τις διορθωσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Συγγνωμη που αργησα να απαντησω.Ευχαριστω για τις αποψεις σας.

Θα απαντησω σε ολα τα κοριτσια και θα σας πω τις εξελιξεις.

Καταρχην,στην κοπελα που ειπε για την ηλικια του γιου μου,ναι,τοσο θα ειναι 6 παρα 3 μηνες.Τα κοριτσια μου ειναι γεννημενα Φλεβαρη,δηλαδη απο ενα παιδι που εχει γεννηθει Δεκεμβρη 10 μηνες μεγαλυτερα.Μεγαλη διαφορα.Δεν ξερω,πιστευω πως εαν δεν το κανανε ανα ετος,αλλα ανα 6μηνο,θα ηταν καλυτερα.

Matal,εν μερη συμφωνω με την γνωμη σου.Σαφως και ειμαι παντελως ασχετη με το αντικειμενο,οποτε δεν ειμαι σε θεση να υποδειξω στην δασκαλα το τι θα κανει.Οσο για τα λεφτα σε σχεση με την δουλεια που κανει,χαλια μαυρα,αυτα ειναι γνωστα.Ειναι πολυ οι παραμετροι,για το πως,ποσο,ποτε και με ποιον τροπο πρεπει να διαβαζει καθε παιδι.Εγω εχω 3 τα οποια πχ,που λογω τελειως διαφορετικου χαρακτηρα,θελουν αλλο χειρισμο,αλλο χρονο,αλλη ποσοτητα προκειμμενου να διασφαλισω πως θα το κανουν επειδη τους αρεσει και οχι με το ζορι.Στην προκειμμενη,μιλαμε για μια πολυ καλη περιπτωση μαθητριας,η οποια ενω της αρεσει το μαθημα,θελει να ειναι καλη μαθητρια,εχει αρχισει και διαμαρτυρεται οτι κουραζεται.Στην συγκεκριμμενη και μονο,πιστευω οτι δεν χρειαζεται να επαναλαβει μια προταση,αριθμο,λεξη 10 φορες,20,30,προκειμμενου να την μαθει,την μαθαινει και στις 5 και ετσι μειωνεται ο ογκος και ο χρονος διαβασματος.

Και αυτο ακριβως μου ειπε ο διευθυντης σημερα,κατι που δεν μου ειπε η δασκαλα,πως βαση νομου (το γραφει και η εγκυκλιος),το παιδι σε αυτη την ταξη πρεπει να κανει οσες ασκησεις αντεχει (φανταζομαι οτι δεν ισχυει η περιπτωση τεμπελιας η βαρεμαρας),χωρις αυτο να επηρεαζει τον "βαθμο" του.Δηλαδη οταν του ειπα πως καποιες φορες η κορη μου αν εχει ξεχασει να κανει μια ασκηση,η δασκαλα της γραφει παρατηρηση απο κατω εκεινος ειπε πως ειναι λαθος.

Λοιπον,οπως σας ειπα,τσακωθηκα.Βασικα πιο πολυ νευριασα γιατι μιλησα πολυ ωραια και πολυ προσεχτικα και η δασκαλα μου ειπε πως δεν της αρεσε ο τροπος μου.Τρελα με πιανει οταν μου το κανουν αυτο,πραγματικα.Αλλο να μην αρεσει σε καποιον αυτο που λεω,αλλο το δεν μιλησα ωραια.Τελοσπαντων,σε αυτα που σας εγραψα παραπανω οτι θα πω,μου απαντησε πως αντιθετα εκεινη εχει δεχτει απο μια αλλη μαμα,πως πριν τις γιορτες εβαζε λιγα,σε συγκριση με την διπλανη ταξη.Αυτο αληθευει.Η ποιοτητα ομως πιστευω οτι ηταν η ιδια.

Και φυσικα θιχτηκε και ειπε πολλα που δεν περιμενα να ακουσω και φυσικα η τελευταια φραση της ηταν αν εχω προβλημα να παω στον διευθυντη.Φευγοντας πηγα,αλλα ειχε μαθημα και του ειπα πως θα περασω την επομενη.Εκει που ξεφυγα και πηγα να σκασω εχθες ειναι οτι εκεινη την ωρα κρατουσα την μεσαια μου την κορη και φευγοντας αυτη φωναζε με προστακτικο υφος "Δεν θα φυγετε!!!!!".Μπροστα ο διευθυντης.Του ειπε πως θα το λυσουμε τωρα το θεμα και της ειπε οτι εχει μαθημα και θα τα πουμε αυριο.

Σημερα,εκτος απο αυτο το τελευταιο,το οποιο του εξηγησα πως δεν μου αρεσε γιατι οπως μας συμβουλευουν εκεινοι να μην απομυθοποιουμε την δασκαλα στα παιδια,ετσι δεν θελω κι'εγω να μου μιλανε ετσι μπροστα στο παιδι συμφωνησε.

Εγω του εξεφρασα καποιες αποριες.

-Πως γινεται να πηγαινει μια κυρια στην δασκαλα και να της λεει (ουσιαστικα),πως δεν κανει πολυ δουλεια και εκεινη να μην μιλαει και να πηγαινει καποια αλλη και να της λεει πως παρακανει δουλεια και να νευριαζει?Ειναι μια απορια.

-Πως γινεται (χωρις να ειμαι σιγουρη το τι σκοπευε να κανει με την υλη μετα τις γιορτες,μπορει να σκοπευε να την αυξησει ουτως αλλως),να πηγαινει μια κυρια,να της λεει βαλε παραπανω,να το κανει,να πηγαινω εγω και να μου λεει αποφασιστε το τι θελετε να κανω και πειτε μου (δηλαδη εαν οσοι γονεις δεν θελουν πολλη δουλεια για το σπιτι,θα το κανει?)να ακουει δηλαδη οτι λεμε ολοι,εκτος απο την εγκυκλιο του υπουργειου που δινει οδηγιες.

Τελοσπαντων,για να μην τα πολυλογω,για οσα συμφωνησε μαζι μου,τα σημειωσε για να τα πει στην δασκαλα.

Μου ειπε και πως λειτουργει το συστημα και συμφωνησα σε πολλα απο αυτα.Οχι σε ολα.

Του ειπα πως το συγκεκριμμενο το παιδι,εφ'οσον αποδιδει,θα το βαζω να κανει τις πιο ουσιαστηκες ασκησεις,πχ αυτη με τις λεξεις να τις κανει προτασεις κι'εμενα μου αρεσει πολυ και αν δειχνει οτι κουραστηκε θα μειωνει τις επαναληψεις,απο 10 πχ θα κανει 3.Το δικο μου παιδι.Δεν ξερω τι θα κανουν τα αλλα.

Εκει που διαφωνησαμε (πολιτισμενη διαφωνια,φυσικα)ηταν οταν μου ειπε πως η δασκαλα αγαπαει τα παιδια σαν την μανα τους.Πραγμα που μου ειχε πει και εμενα η ιδια πολλες φορες.Οχι,οχι,οχι.Γιατι ομως οχι?Να σας πω.Το ξερω οτι αγαπαει τα παιδια,φαινεται και ειδικα στην κορη μου ειχε και αδυναμια (τουλαχιστον μεχρι εχθες),αλλα οταν μου λεει εμενα πως για εκεινη το πιο σημαντικο ειναι το σχολειο (οταν συζητουσαμε για ολα τα υπολοιπα που εχει να κανει η μικρη),οχι εκει βλεπω απουσια μητρικου ενστικτου,δεν ειναι το παιδι της ειναι η μαθητρια της.

Και καποια απο τα πολυ απλα παραδειγματα που του ειπα ειναι οτι εμενα που ειμαι οντως μανα της,πιο πολυ με ενδιαφερει η υγεια της.Και οταν εγω πηγα στον ενδοκρινολογο γιατι ολα μου τα παιδια εχουν χοληστερινη και ειδε πως τρωνε,τα κιλα τους και ποσο γυμναζονται,ξετρελαθηκε και μου ειπε πως οι παραγοντες που συμβαλλουν σε ενα μελλοντικο εμφραγμα,εδω δεν υπαρχουν και να συνεχισουν ετσι.Οποτε ναι,θα παει κολυμβητηριο.Θα γυμναζεται συστηματικα.

Επισης ναι,θα παει ζωγραφικη και θεατρικο παιχνιδι.Γιατι το επελεξε,διασκεδαζει απιστευτα,την ευχαριστουν και βγαζει ενεργεια,επισης σαφεστατη οδηγια της παιδοψυχολογου που εχω συμβουλευτει που αφορα πιο πολυ την μεσαια μου κορη,αλλα μου το προτεινε και για την μεγαλη.Αν κουραστει,το λεει και σταματαμε,δεν τρεχει τιποτα..Εδω να πω στην κοπελα που εκανε μια ερωτηση σχετικα με αυτο πως ναι,ιδανικα καλο ειναι να μην κανουν τιποτε αλλο την πρωτη χρονια.Αλλοι συμφωνουν,αλλοι οχι.Παλι ισχυουν οι παραμετροι,κατα την γνωμη μου,ποσο ευκολα μαθαινει,ποσο κουραζεται,κλπ.

Τελοσπαντων σε αλλα συμφωνησαμε,σε αλλα οχι,συνεννοηθηκαμε παντως,μου εξηγησε και εμενα πως λειτουργει πανω κατω το συστημα,πραγμα που μπορουσε να μου το ειχε πει και η ιδια απο την αρχη να τελειωνουμε και εβγαλα την ακρη μου,γνωριζοντας πια πως το παιδι μου επιτρεπεται να κανει λιγοτερα,χωρις να επηρεαστει ουτε ο "βαθμος" του,ουτε η αποδοση του,ουτε να μπορει να το επιπληξει η δασκαλα.Ετσι λεει ο νομος.

Και επειδη το ειχα ψυχολογικο,του ειπα στο τελος πως ειμαι πολυ μεγαλη πια (βλακειες,πιπινι ειμαι,απλα ηθελα να το παιξω μετριοφρων),για να αρχισω να κλεινω το στομα μου τωρα,για να μην χασω την ευνοια της δασκαλας.Μου ειπε πως δεν ισχυει αυτο.Θα δειξει εαν ισχυει.

Και για να ειμαι και τελειως ενταξει με αυτα που σας ειπα,να μην φανει απο το γραπτο μου πως φταινε ολοι,εκτος απο μενα,σημερα το πρωι που ειδα την δασκαλα,ηρθε και μου ειπε να παω στον διευθυντη...πραγμα που το ειχαμε πει χθες...ποσες φορες να πουμε κατι πια...και τα πηρα γιατι τρωγομουν απο χθες που μου φωναζε μπροστα στο παιδι...και μιλησα αγενεστατα.

Αγγελινα,οσον αφορα τις αλλες μαμαδες,δεν πηρα καμια,αλλα με πηραν ολες εχθες.Και ξερω πως το σκεφτηκαν.Μπηκα εγω μπροστα,γνωριζοντας οτι αν βγει ακρη,θα βγει για ολους και εγω θα εχω βγει η κακια.Εγω εβγαλα ακρη,ειναι ολοι ευχαριστημενοι,η υλη μενει η ιδια και ο καθενας κανει οτι μπορει,κανενας αλλος δεν εκτεθηκε,ομως ξερεις κατι?

-Πιστευω πως λιγες μαμαδες που εχουν προβλημα,θα τολμησουν να μειωσουν κατ'επιλογη τις ασκησεις του παιδιου,απο φοβο μηπως παλι χασουν την ευνοια της δασκαλας,ειτε ισχυει αυτο,ειτε οχι.Οποτε,δεν κερδισαν τιποτα.

-Εγω θα ντρεπομουν αν οντως ειχα προβλημα,να βαλω καποιον αλλο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα.

 

Αυτα.Σας κουρασα.

 

Sweet το καταλαβαινω,ειναι δυσκολο να τους εχεις ομως ευχαριστημενους.Αφου ομως υπαρχει αυτη η εναλλακτικη,εσυ ως δασκαλα το ξερεις καλυτερα απο μενα,γιατι δεν τους το λες πως υπαρχει μια ελαστικοτητα (εαν συμφωνεις φυσικα,δεν σου κανω υποδειξεις,απλα σε βλεπω οτι εισαι εκπαιδευτικος που ουτε υπερβαλει,ουτε αδιαφορει).Η αποψη σου με ενδιαφερει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Anael εγω πιστευω οτι πολυ καλα εκανες και μιλησες στη δασκαλα, συγνωμη κι εγω δεν εχω καμια εμπειρια απο σχολεια και διαβασματα, αν βλεπω οτι το παιδι μου προσπαθει να ειναι επιμελης αλλα κουραζεται με τοσες ωρες διαβασμα, δεν θα το συζητησω με τη δασκαλα? Και εκεινη γιατι θιχτηκε τοσο δεν καταλαβα.

Ωστοσο η λυση να κρινετε σπιτι ποσες ασκησεις ειναι αρκετες και να αφηνετε καποιες προσωπικα δεν θα με καλυπτε. Ειναι βεβαια μια λυση για την κορη σου αλλα απο την αλλη γινεται το καθε παιδι να κανει οτι θελει απο τα μαθηματα του? Σαν γενικοτερο μηνυμα το παιρνω. Εγω θα προτιμουσα να μπορουμε να ειμαστε ενταξει στις υποχρεωσεις μας, θα ζηταγα δηλαδη μειωση του ογκου των ασκησεων, ειδικα απο τη στιγμη που προβλεπεται απο εγκυκλιο του υπουργειου. Δεν γινεται ολοι να λενε για διαβασμα μισης ή μιας ωρας και εμεις να διαβαζουμε 3 και 5! Ειναι υπερβολικα μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν κατάλαβα... Δηλαδή ο διευθυντής αναγνωρίζει ότι βάζει πολλά η δασκάλα και σας λεει ας κάνει όσες ασκήσεις μπορεί; Ούτε αυτό μου φαίνεται σωστό... Τα άλλα παιδάκια προλαβαίνουν να τις κάνουν; Δεν θα νιώθει μειονεκτικά η κόρη σου αν οι υπόλοιποι τις φέρνουν λυμένες και εκείνη δεν τις έχει κάνει όλες;

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΤΑ μην ανησυχείς δε δίνουν όλες οι δασκάλες φυλλάδια για το σπίτι. Η δασκάλα της κόρης μου έχει δώσει φυλλάδιο 1-2 φορές μόνο έως τώρα. Συνήθως έχουμε, αντιγραφή (μια φράση 6 φορές ή νωρίτερα στη χρονιά 5-6 λέξεις να γεμίσουν τη σειρά), τις λέξεις που έχουμε αντιγραφή τις έχουμε την άλλη μέρα ορθογραφία, ανάγνωση (10 φορές). Σπάνια έχουμε καμιά ασκησούλα μαθηματικά, στο τετράδιο των μαθηματικών, και καμιά εργασία (σε στυλ παιχνιδιού) στη μελέτη. Στην αρχή έβαζε κάθε μέρα ανάγνωση από την αρχή του βιβλίου (επανάληψη). Φυλλάδια κάνουν κάθε μέρα στο σχολείο. Εμείς απλά τα κάνουμε επανάληψη (με δική μου πρωτοβουλία) και συζητάμε λίγο για κανόνες, ανοίγουμε και το λεξικό (για να μαθαίνει... με δική μου πάλι πρωτοβουλία). Καθημερινά ασχολούμαστε μισή με μία (το πολύ) ώρα. Η δασκάλα νομίζω κάνει πολύ καλή δουλειά στην τάξη και όλα τα παιδάκια τα πηγαίνουν καλά. Και εγώ είμαι ευχαριστημένη διότι η κόρη μου από πολύ νωρίς άρχισε να διαβάζει καλά και τη βλέπω ορεξάτη. Έχουμε και μπόλικο ελεύθερο χρόνο, διότι κάνουμε και ένα σωρό δραστηριότητες και παίζουμε και με τα αδέρφια μας...

Έχω ακούσει και για μια δασκάλα που ουτε το βιβλίο της γλώσσας δεν έχουν δει στο σπίτι οι γονείς, διότι τα κάνουν όλα στο σχολείο.. Η μαμά ήταν ενθουσιασμένη φυσικά!

Και είναι αλήθεια για τόσα πολλά φυλλάδια πρώτη φορά ακούω και μου κάνει εντύπωση! Τι να πω... φαίνεται πως είμαστε τυχεροί!

 

Αγχώθηκα λίγο να πω την αλήθεια γιατί και εγώ έχω ακούσει από φίλους που πάνε τώρα πρώτη τα παιδιά τους, ότι τους βάζουν περίπου ό,τι και εσάς.

Για τα φυλλάδια/φωτοτυπίες που λέτε, έχω ακούσει από άλλες μητέρες ότι τους δίνουν και στο νήπιο εργασίες για σπίτι και ξέρω ότι δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο....

 

Ό,τι πρέπει το thread για να εμψυχώσει τις μαμάδες των φετινών νηπίων. :mrgreen: Μην ανησυχείτε κορίτσια, δασκάλες σαν αυτή που στάθηκε η αφορμή να ανοίξει το θέμα είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης. Δύο ώρες διάβασμα στην πρώτη, πάλι υπερβολή το θεωρώ. Λογικό να γκρινιάζουν τα παιδάκια.

 

 

Ναι ναι είναι ό,τι πρέπει να μας φτιάξει τη διάθεση!!!χαχαχα

Ευτυχώς βλέπω ότι η δασκάλα του θέματος αποτελεί εξαίρεση.

 

Καλά έκανες και συζήτησες μαζί της, η πρώτη δημοτικού θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντική και δε θα ήθελα να βγάλει άρνηση το παιδί μου για το σχολείο λόγω κούρασης.

Για τις δραστηριότητες και εγώ θεωρώ ότι εξαρτάται από το παιδί, πόσο κουράζεται και πόσο του αρέσει να κάνει διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μείνει άναυδη όμως.......ο μεγάλος μου είναι φέτος πρωτάκι......απ' την πρώτη κιόλας συνάντηση, η δασκάλα μας είπε οτι το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να αγαπήσουν τα παιδιά το σχολείο και να πηγαίνουν κάθε μέρα χαρούμενα.......κι ας μάθουν με πιο αργό ρυθμό τα γράμματα! Την κοιτούσαμε σαν ζόμπι εμείς......Οι τάξεις έμπαιναν για μάθημα το Σεπτέμβρη, και η δικιά μας τους έκανε βόλτες στην αυλή, να εξερευνήσουνε το χώρο, τους πήγε δοκιμαστικά τουαλέττα, τους έκανε περιβαλλοντολογική αγωγή.........εμείς βράζαμε που το άλλο τμήμα είχε μπει στο βιβλίο! Στην πρώτη συνάντηση μας είπε "τη δουλειά στο σπίτι να την ξεχάσετε!" και μας φάνηκε εξωπραγματικό........

Το παιδί μου έχει κάθε μέρα μια πρόταση αντιγραφή 4 φορές και αν έχει και καμιά άσκηση απ το βιβλίο μια φορά την εβδομάδα, τα άλλα τα κάνουν εκεί και δεν είναι ολοήμερο..... φωτοτυπία δεν ξέρουμε τι θα πει, 20 φορές αντιγραφή δεν κάναμε ποτέ.......

Ο χρόνος που πρέπει να ξοδεύουν τα πρωτάκια είναι 30-45 λεπτά κι εμάς δε μας παίρνει πάνω απο 10 λεπτο.....Εγώ βέβαια του δίνω εξτραδάκια και κάνουμε διάφορα, αλλά εδώ μιλάμε για την υποχρεωτική ύλη της δασκάλας......

Καλά έκανες και τα είπες, κοπέλα μου, γιατί ενώ το παιδί σου είναι μελετηρό, αν συνεχίσει να γράφει 100 φορές τη λέξη, σαν τιμωρία θα το δει τελικά.......έλεος! Πάντως πιστεύω πτι πρέπει να ενεργοποιήσεις κι άλλους γονείς, γιατί εδώ είναι Ελλαδιστάν και διατρέχεις κίνδυνο να αλλάξει η συμπεριφορά της θιγμένης δασκάλας απέναντι στο παιδί σου- γι αυτό κάνουν όλοι τις πάπιες.......

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει άναυδη όμως.......ο μεγάλος μου είναι φέτος πρωτάκι......απ' την πρώτη κιόλας συνάντηση, η δασκάλα μας είπε οτι το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να αγαπήσουν τα παιδιά το σχολείο και να πηγαίνουν κάθε μέρα χαρούμενα.......κι ας μάθουν με πιο αργό ρυθμό τα γράμματα! Την κοιτούσαμε σαν ζόμπι εμείς......Οι τάξεις έμπαιναν για μάθημα το Σεπτέμρβη, και η δικιά μας τους έκανε βόλτες στην αυλή, να εξερευνήσουνε το χώρο, τους πήγε δοκιμαστικά τουαλέττα, τους έκανε περιβαλλοντολογική αγωγή.........εμείς βράζαμε που το άλλο τμήμα είχε μπει στο βιβλίο! Στην πρώτη συνάντηση μας είπε "τη δουλειά στο σπίτι να την ξεχάσετε!" και μας φάνηκε εξωπραγματικό........

Το παιδί μου έχει κάθε μέρα μια πρόταση αντιγραφή 4 φορές και αν έχει και καμιά άσκηση απ το βιβλίο μια φορά την εβδομάδα, τα άλλα τα κάνουν εκεί και δεν είναι ολοήμερο..... φωτοτυπία δεν ξέρουμε τι θα πει, 20 φορές αντιγραφή δεν κάναμε ποτέ.......

Ο χρόνος που πρέπει να ξοδεύουν τα πρωτάκια είναι 30-45 λεπτά κι εμάς δε μας παίρνει πάνω απο 10 λεπτο.....Εγώ βέβαια του δίνω εξτραδάκια και κάνουμε διάφορα, αλλά εδώ μιλάμε για την υποχρεωτική ύλη της δασκάλας......

Καλά έκανες και τα είπες, κοπέλα μου, γιατί ενώ το παιδί σου είναι μελετηρό, αν συνεχίσει να γράφει 100 φορές τη λέξη, σαν τιμωρία θα το δει τελικά.......έλεος! Πάντως πιστεύω πτι πρέπει να ενεργοποιήσεις κι άλλους γονείς, γιατί εδώ είναι Ελλαδιστάν και διατρέχεις κίνδυνο να αλλάξει η συμπεριφορά της θιγμένης δασκάλας απέναντι στο παιδί σου- γι αυτό κάνουν όλοι τις πάπιες.......

 

Υπέροχη δασκάλα! Μακάρι όταν έρθει η ώρα να είμαστε κι εμείς τόσο τυχεροί!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη δασκάλα! Μακάρι όταν έρθει η ώρα να είμαστε κι εμείς τόσο τυχεροί!

 

Η αλήθεια στην αρχή μας φάνηκε πολύ σουηδικό.......το σύστημα της! Αλλά τώρα είμαστε όλοι ξετρελλαμένοι. Κανονίζει και συνέχεια κάτι φανταστικές εκδρομές, τώρα θα τους πάνε στο αεροδρόμιο να τους βάλουν μέσα σε αεροπλάνο λέει! Και το πιο βασικό, επειδή είναι μεγάλη και ήδη γιαγιά........τα λατρεύει με έναν αλλιώτικο και πολύ μοναδικό τρόπο......

Μακάρι όλες οι δασκάλες να ήταν έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν κατάλαβα... Δηλαδή ο διευθυντής αναγνωρίζει ότι βάζει πολλά η δασκάλα και σας λεει ας κάνει όσες ασκήσεις μπορεί; Ούτε αυτό μου φαίνεται σωστό...

Κι εμένα μου φαίνεται περίεργη η τακτική αυτή. Δεν θα ήταν καλύτερα να βάζει η δασκάλα αυτά που πρέπει να βάλει και ό,τι έξτρα δίνει να το δίνει ως προαιρετικό; Έτσι ο γονιός που δεν θέλει να ταλαιπωρήσει το παιδί του να μπορεί να πει, αυτό δεν θα το κάνεις γιατί δεν χρειάζεται ή αυτό θα το κάνουμε το σαββατοκύριακο ή όταν κάνουμε επανάληψη. Και να υπάρχει έτσι ένας έλεγχος του τι διαβάζουν τα παιδιά, αλλιώς με ποιο σκεπτικό αφήνουμε τον γονιό να αποφασίσει ποια εργασία θα κάνει το παιδί και ποια όχι;

 

Boyboom, η δασκάλα σας όλα τα λεφτά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν κατάλαβα... Δηλαδή ο διευθυντής αναγνωρίζει ότι βάζει πολλά η δασκάλα και σας λεει ας κάνει όσες ασκήσεις μπορεί; Ούτε αυτό μου φαίνεται σωστό... Τα άλλα παιδάκια προλαβαίνουν να τις κάνουν; Δεν θα νιώθει μειονεκτικά η κόρη σου αν οι υπόλοιποι τις φέρνουν λυμένες και εκείνη δεν τις έχει κάνει όλες;

 

Καλημερα σε ολους.

 

Ekavi,o βαθμος που μπαινει στα παιδακια ειναι Α στην εργασια και αναλογα με το αν ειναι ολοκληρωμενη μπαινει και τονος η αν ειναι ανολοκληρωτη αστερισκος,κλπ,τιποτε σοβαρο,να'χαμε να λεγαμε,απλα το παιδι βλεπει τα συμβολα και καποιο μπορει να στενοχωρηθει.Οσο για αυτο που ειπε ο διευθυντης,πανω κατω ναι,ειναι πως η υλη ειναι η πρεπουσα για το επιπεδο της ταξης,πως εμπιστευεται την κριση της δασκαλας και πως απο εκει και περα ισχυει οτι ο καθενας κανει ο,τι μπορει.Συμφωνω,διαφωνω,ειναι κατι που δεν μπορω να αντικρουσω,εφ'οσον πηγαν γονεις και ζητησαν παραπανω δουλεια για το σπιτι.Βεβαια,το ζητησαν πριν τον καινουριο χρονο,που τα πραγματα ηταν χαλαρα.Τωρα δεν ξερω εαν τους φαινονται πολλα.Εχω κανει δημοσκοπηση τις τελευταιες μερες σε οσες μαμαδες ξερω και η κορη μου εχει τελειωσει νωριτερα απο τα υπολοιπα παιδακια που ξερω με αρκετη ωρα διαφορα οποτε απορω,ποσο γρηγορα ειναι καποιο παιδακι,ουτε ο Φλας τοσο.

Τωρα εαν η μικρουλα μου κομπλεξαριστει,δεν νομιζω,η δασκαλα διορθωνει τα τετραδια στο σπιτι και δεν μου εχει αναφερει να κανουν συγκριση τα παιδια μεταξυ τους,πχ εγω πηρα τοσο,εσυ οχι,κλπ.Ουτε πιστευω πως θα το εφερνε η δασκαλα σε δυσκολη θεση.Ισα ισα μια μερα που η Σοφι μου ειχε κανει μουτζουρες την επιασαν τα κλαματα και μου ειπε οτι φοβοταν μην την μαλωσει η δασκαλα και την ρωτησα εαν η δασκαλα τους μαλωνει εαν κανουν μια εργασια λαθος και μου ειπε ποτε,τα κατσαδιαζει οταν κανουν μονο πολυ φασαρια.

Boyboom,πραγματικα δεν εχω λογια.Χαιρομαι για σας,θεωρω το παιδι σου πολυ τυχερο!!Που μενεις,να σου'ρθω????

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια στην αρχή μας φάνηκε πολύ σουηδικό.......το σύστημα της! Αλλά τώρα είμαστε όλοι ξετρελλαμένοι. Κανονίζει και συνέχεια κάτι φανταστικές εκδρομές, τώρα θα τους πάνε στο αεροδρόμιο να τους βάλουν μέσα σε αεροπλάνο λέει! Και το πιο βασικό, επειδή είναι μεγάλη και ήδη γιαγιά........τα λατρεύει με έναν αλλιώτικο και πολύ μοναδικό τρόπο......

Μακάρι όλες οι δασκάλες να ήταν έτσι!

 

Φοβερή η δασκάλα! Μου αρέσουν οι άνθρωποι που έχουν μεράκι και δεν κάνουν μόνο ότι τους υπαγορεύουν οι εγκύκλιοι.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η δασκάλα! Μου αρέσουν οι άνθρωποι που έχουν μεράκι και δεν κάνουν μόνο ότι τους υπαγορεύουν οι εγκύκλιοι.

Τώρα βέβαια αν το καλοσκεφτείς η δασκάλα αυτή είναι πιο κοντά στο πνεύμα των εγκυκλίων από τις άλλες που φορτώνουν τα παιδιά με φωτοτυπίες... οι οποίες στην ουσία καταπατούν τις οδηγίες του Υπουργείου και κάνουν τα δικά τους...

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει καλέσει σε δύο συνελεύσεις ως τώρα και την καλέσαμε κι εμείς σε έναν παιδότοπο που μαζευτήκαμε οι μαμάδες και ήρθε για καφεδάκι......έδωσε σε όλους το κινητό της και είπε ότι θέλουμε, ότι ώρα θέλουμε να την πάρουμε "φτάνει να μην είναι για να ρωτήσουμε σε ποια σελίδα είμαστε γιατί δε θα μας πει!"

Ο δικός μου είναι στο Α1.......στο Α2 λοιπόν είχανε δώσει μια τεράστια λίστα τι να πάνε τα παιδιά από γραφική ύλη, εγώ κλασικά εικονογραφημένα είχα πάρει τα πάντα από τον Αύγουστο -μη χάσω!

Και πάμε να μας πει κι η δικιά μας, και λέει "Ενα τετράδιο ορθογραφίας και δυο αντιγραφής για να παίρνω μια το ένα μια το άλλο, ένα με κουτάκια για μαθηματικά, μολύβι. σβύστρα, ξύστρα, τέλος!" Μείναμε κάγκελο.....η λίστα του άλλου τμήματος ήταν τριπλάσια, με τάδε χρώματα εξώφυλλα, τόσα στην κασετίνα, άλλα υλικά να πηγαινοέρχονται άλλα να μένουν εκεί.........

Ειλικρινά την έχω λατρέψει.....αλλά ακόμα δε μπορώ να το συνηθίσω όταν μας λέει "Ας μην το γράψουν τώρα το τάδε γραμματάκι, θα το μάθουν αργότερα, δε θα μείνουν αγράμματα μη φοβάστε, σημασία έχει να αγαπήσουν το σχολείο και αυτό κατορθώνεται μόνο στην πρώτη τάξη"

Μερικοί άνθρωποι είναι γεννημένοι για κάποιες δουλειές.......και να φανταστείτε οτι μας ζήτησε συγνώμη που πήρε πρωτάκια γιατί είναι μεγάλη, αλλά δεν υπήρχε άλλος τη δεδομένη στιγμή.........προσεύχομαι να μας έχει και του χρόνου, γιατί στο σχολείο μας τουλάχιστον αλλάζουν δάσκαλο κάθε 2 χρόνια........

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια αν το καλοσκεφτείς η δασκάλα αυτή είναι πιο κοντά στο πνεύμα των εγκυκλίων από τις άλλες που φορτώνουν τα παιδιά με φωτοτυπίες... οι οποίες στην ουσία καταπατούν τις οδηγίες του Υπουργείου και κάνουν τα δικά τους...

 

Μπα, δε νομίζω οι εγκύκλιοι να μιλάνε για εκδρομές στο αεροδρόμιο ή για ξενάγηση στον περιβάλλοντα χώρο και τις τουαλέτες...:D

 

Αυτό με τις φωτοτυπίες δεν το έχω καταλάβει. Ποιο είναι το πρόβλημα στο να δίνονται φωτοτυπίες στο σπίτι; (δεν μιλάμε για υπερβολικό βαθμό, αλλά για κάποιες ασκησούλες επανάληψης...). Απαγορεύονται οι φωτοτυπίες από κάποια εγκύκλιο; και με ποιο δικαιολογητικό ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις φωτοτυπίες δεν το έχω καταλάβει. Ποιο είναι το πρόβλημα στο να δίνονται φωτοτυπίες στο σπίτι; (δεν μιλάμε για υπερβολικό βαθμό, αλλά για κάποιες ασκησούλες επανάληψης...). Απαγορεύονται οι φωτοτυπίες από κάποια εγκύκλιο; και με ποιο δικαιολογητικό ακριβώς;

Διάβασε την εγκύκλιο που πόσταρε πιο πάνω μια κοπέλα για να δεις ακριβώς τι λέει.

 

Δεν μπορεί να κάνεις επανάληψη κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...