Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπαλκονι-προστασια παιδιων.


maspir

Recommended Posts

Αχ! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εμείς μένουμε στον 3ο όροφο. Όταν φτιάξαμε το σπίτι..σηκώθηκε πολύ το πάτωμα για να δημιουργεί η σωστή κλίση με αποτέλεσμα τα κάγκελα του μπαλκονιού να είναι χαμηλά κάπως. Τώρα το μωρό είναι 7 μηνών αλλά μόλις ανοιξει ο καιρός ο σύζυγος θα βάλει περίφραξη στα μπαλκονια (μπρος και πίσω) και θα την στηρίξει με κάθετες βέργες..Στην ταράτσα που το κάγκελο απο την ποδιά (το μαρμαράκι κάτω απο το κάγκελο είναι η ποδιά) έχει μεγάλο κενό θα βάλει οριζοντίως στρατζαριστη βέργα... Επίσης θα μπει και εκει περίφραξη προς και πισω και για να μην τον κυνηγάω σε όλη την ταράτσα θα κάνει και ένα πορτάκι στο σημείο που στενεύει για να μην πηγαίνει στο πίσω μέρος της ταράτσας. Επίσης, στην σκάλα, έξω απο το διαμέρισμα θα φτιάξει και εκεί πορτάκι κ θα βάλει ...γιατί φοβάμαι πολύ την σκάλα...μην μου φύγει..ξέρω και εγώ..άνθρωποι είμαστε..αν φτάνει στο ύψος την πόρτα του διαμερίσματος αργότερα και μου την ανοίξει αν τυχόν την έχω αφήσει ξεκλείδωτη..θέλω να έχω φραγμένη την σκάλα...Υπερβολική μπορεί να είμαι..αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεις να βαλεις ωραιοτατο καφασωτο ξυλινο κατα μηκος κ να βαλεις τις γλαστρες σου μπροστα. Δεν βρισκω πως ειναι προβλημα χωρις λυση. :wink:

 

Δες εδω

 

 

const3.jpg

 

9149.jpg

 

και απο αυτα βρισκεις ευκολα κ οικονομικα σε καταστημα με ειδη σπιτου, κηπων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραια ιδεα...χμμ...σαν να μου φαίνεται πως θα την εφαρμόσω και εγώ...Αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορέσουμε να τα δέσουμε αύτα...γιατί έχω και τέντα...αλλά για την ταράτσα είναι ότι πρέπει..έχω και κεραμοσκεπη...μια χαρά..θα το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και με το καλο.

Και εμεις στον τριτο ειμαστε,ο μπεμπης μικρος ακομη αλλα εχω και εγω ενα αγχος.Θα συμφωνησω με τα κοριτσια.Λαβε τα μετρα προστασιας που μπορεις και καλη επιβλεψη.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σπιτι που θα μετακομισουμε σε λιγο ειναι μια κινητη παγιδα. Ολο διαφορετικα επιπεδα, γκρεμια και βραχους εξω. Ενας Θεος ξερει πως θα το φτιαξουμε για να ειναι πιο ασφαλες αλλα ολα γινονται. Μην πανικοβαλλεσαι. Οι πρωτες ή οι τελευταιες θα ειμαστε που μεγαλωνουμε παιδι σε οροφο ?

Link to comment
Share on other sites

elias-christina...πολύ ωραία η ιδέα σου. Το έχω ψάξει και εγώ αρκετά αλλά αυτό που μου προτείνουν όλοι είναι να στερεώσω μεταλλικά πηχάκια πάνω στα κάγκελα με τους σφιγκτήρες που λες και να βάλω πλαστικό πλέγμα (το πουλάνε σε ρολό) πιάνοντας το πάλι με σφιγκτήρες πάνω στα πηχάκια. Είναι οικονομική λύση αλλά το μπαλκόνι γίνεται μια αηδία. Αυτό το καφασωτό πόσο στοιχίζει; Υπάρχει κανένα site να ρίξω μια ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ασχημο δεν ειναι το πλαστικο ρολο? :roll:

Δεν γνωριζω τιμες να σου πω, ειδικα για εκει, αλλα κ εδω πηγε ο συζηγος κ το αγορασε κ ουτε θυμαται.

Παντως ξερω πως υπαρχουν ετοιμα σε διαφορα μεγεθη, χρωματα κ στυλ.

Μετρα το μπαλκονι σου κ πηγαινε κ κανε τους συνδυασμους σου.

Προσοχη: να ειναι ποτισμενο με το ειδικο υγρο που δεν τα σαπιζει.

 

Εμεις δεν ειχαμε προβλημα, γιατι ειναι τοιχος χτιστος το μπαλκονι μας κ αρκετα ψηλος αλλα βαλαμε στην μια πλευρα κ σηκωσαμε γιασεμι.

 

Το προτεινα κ σε μια φιλη εδω περσι που μετακομισε κ εγινε υπεροχο

και εκεινη για καγκελα σκεφτοταν κ σωθηκε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

elias-christina πολύ όμορφη η πρόταση σου! ..Δεν το είχα σκεφτεί ή δεί σαν λύση για μπαλκόνι με μωρά , cosy..

 

joe και εμείς στον 5ο μένουμε και πρέπει επίσης να λάβουμε τα μέτρα μας, καλότυχο το καινούργιο σπίτι !

Είμαι σίγουρη πως θα βρείτε την καλύτερη λύση , ρίξε μια ματιά στο πράκτικερ μήπως βρείς αυτό που προτείνει η χριστίνα ή κάτι αντίστοιχο :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ ασχημο δεν ειναι το πλαστικο ρολο? :roll:

 

Εμεις δεν ειχαμε προβλημα, γιατι ειναι τοιχος χτιστος το μπαλκονι μας κ αρκετα ψηλος αλλα βαλαμε στην μια πλευρα κ σηκωσαμε γιασεμι.

 

 

Άσχημο δεν θα πει τίποτα. Αν όμως είναι να πληρώσουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας για μία όμορφη λύση (μιλάμε για 20 μέτρα κάγκελα) θα προτιμήσουμε να κάνουμε σκόντο στην αισθητική μας :)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στο πατωμα τι προστασια κάνουμε?

δλδ θα αφησετε τα χαλια το καλοκαιρι? αλλιως σκετο μαρμαρο η πλακακι δεν ειναι επικίνδυνο?

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.τωρα που ερχεται καλοκαιρακι και θα βγαζουμε το αγγελουδι μας στο μπαλκονι θα χρειαστουμε προστατευτικα να ψηλωσουμε τα καγκελα.μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις προέκταση σε ύψος του κάγκελου θα ζητήσεις απο έναν σιδερά να στο φτιάξει.

αλλιώς θα πα΄ρεις σε ρολό αυτό το πλαστικό πλέγμα να το ξετυλίξεις παράλληλα μετα κάγκελα και να το δέσεις σε αυτά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα βοήθεια please.Τώρα που καλοκαιριάζει θα περνάμε όλο και περισσότερο χρόνο στο μπαλκόνι αλλά δυστυχώς πέρα από τις βεράντες μπροστά και πίσω έχω και στα πλαινά του σπιτιού κάγκελα και χώρο αρκετό για να περνάει κάποιος με αποτέλεσμα ο μικρός να τρέχει γύρω γύρω απο το σπίτι.

 

Και θα ήθελα με κάποιο τρόπο να κλείσω τα πλαινά και να μην πηγαίνει ο μικρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

θα ήθελα να βάλω προστασία στα κάγκελα. Έχω δει να υπάρχουν καλάμια, φιλέ δίχτυ. Τι έχετε χρησιμοποιήσει εσείς; Μείνατε ευχαριστημένοι;

 

Και κάτι άσχετο. Παρατήρησα ότι τα κάγκελα έχουν πολλά σχέδια. Έκανα αρκετή ώρα να τα καθαρίσω. Έχετε καμιά ιδέα καλή;

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να βάλω προστασία στα κάγκελα. Έχω δει να υπάρχουν καλάμια, φιλέ δίχτυ. Τι έχετε χρησιμοποιήσει εσείς; Μείνατε ευχαριστημένοι;

 

Και κάτι άσχετο. Παρατήρησα ότι τα κάγκελα έχουν πολλά σχέδια. Έκανα αρκετή ώρα να τα καθαρίσω. Έχετε καμιά ιδέα καλή;

 

Εμένα επειδή δεν μου αρέσει το δύχτι το πλαστικό που πουλάνε άσπρο ή πράσινο σκέφτομαι τώρα σε κανένα μήνα να βάλω καλαμιά να ομορφύνει παραπάνω και το μπαλκόνι μας και θα το πίασω με τα πλαστικά μαύρα κορδόνια που μαζεύουν τα καλώδια σε αρμαθιά για να μην φαίνεται το πιάσιμο. Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο αλλά την πλαστικούρα δεν την βάζω με τίποτα.... θα μέινει για πολύ καιρό και όταν θα κάθομαι έξω θα μου σπάει τα νέυρα :twisted::twisted: να την βλέπω.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είτε στον 5ο έχεις σπίτι, είτε στον 1ο αν πέσει το παιδί πάει!! Οπότε μη νιώθεις τύψεις που πήρες σπίτι στον 5ο. Κάνε μια καλή εγκατάσταση με ειδικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να χαρείς το μπαλκόνι σου!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επειδή κι εγώ σκεφτόμουν για καλάμια στα κάγκελα και σε κάποιον που το ανέφερα μου είπε να μην τα προτιμήσω γιατί χαλάνε εύκολα(ξεθωριάζουν λόγω ήλιου- φουσκώνουν λόγω νερών-σπάνε λόγω φθοράς κλπ κλπ) θα ήθελα να μας πουν τη γνωμη τους γονείς που τα έχουν χρησιμοποιήσει στο μπαλκόνι τους. Και γενικά να μας πούνε πόσο χρόνο ζωής έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βάλει καλαμιά στο μπαλκόνι, εδώ και 3 καλοκαίρια και δεν έχει πάθει τίποτα. Τον πρώτο χειμώνα την μαζέψαμε, αλλά τους επόμενους δύο την κρατήσαμε ( αποκτήσαμε και τα παιδιά στο μεταξύ :) ) και δεν έπαθε τίποτα.

 

Μου την δίνει αφάνταστα η θέα τριγύρω. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε και την βάλαμε και τώρα με τα παιδιά είναι ότι πρέπει. Βάλτε και πολλές πρασινάδες τριγύρω και...είστε αλλού :wink::wink:

 

σημ. δεν παθαίνουν τίποτα, ούτε από ήλιο, ούτε από νερά...

Link to comment
Share on other sites

Και η αδελφη μου εχει 3 χρονια χειμωνα καλοκαιρι και δεν εχουν παθει τιποτα.. Το μονο αρνητικο ειναι οτι σου κοβουν τη θεα.. Δεν ξερω μπορει να εχω βιτσιο αλλα οταν καθομαι εξω θελω να βλεπω ποιος περναει απο κατω. Εγω δεν εχω βαλει τιποτα στο μπαλκονι. Απλα εχω μαθει τον χαρη να μην βγαινει ποτε εξω μονος του, και οταν ειμαστε μαζι εξω και προσπαθει να κανει καμια ταρζανια απλα τσιριζω σαν υστερικη τονιζοντας την επικινδυνοτητα..

Ειμαι της αποψης οτι τα παιδια πρεπει να μαθουν να προφυλασονται.. Δεν πιστευω οτι ενα ζωηρο παιδι (σαν το δικο μου πχ) θα το προστατεψουν οι καλαμιες..

Και θα σας φερω ενα παραδειγμα. Η κουμπαρα της αδελφης μου εχουν κανει το μπαλκονι τους παιδοτοπο.. με τσουληθρες τραμπαλες και στη μια ακρη υπαρχη ενα σπιτακι.. Για προστασια εχουν βαλει το κλασσικο πλαστικο διχτυ το οποιο υψωνεται σχεδον μεχρι το ταβανι..

Την τελευταια φορα που πηγαμε ο Χαρης σκαρφαλωσε στη σκεπη απ΄το σπιτακι πιαστηκε απο την κορυφη του διχτυου και ευτυχως που ετυχε να ειμαστε μπροστα.. Δεν ξερω τι θα γινοταν αν ειχαμε επαναπαυθει στην ασφαλεια που προσφερει το διχτυ.

Το γεγονος αυτο τους εβαλε σε αμφιβολιες γιατι αυτοι εχουν ενα κοριτσακι 4 χρ που ειναι πολυ ησυχο αλλα εχουν και ενα αγορακι που σε ενα μηνα κλεινει τα δυο και εχει αρχισει να σκαρφαλωνει παντου.. και απ΄οτι ειπε ο κουμπαρος μαλλον δεν προκειτε να τα ξανααφησουν να παιξουν μονα τους εξω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις βαλαμε τελικα την αηδια την πλαστικη, το διχτυ, αλλα παρολα αυτα συνεχιζει να πεταει πραγματα απο κατω και μαλλον θα παρουμε καλαμωτη, οσο και να μου αρεσει η καλαμωτη σκεφτομαι αυτο που ειπε καποια κοπελα πριν, ειναι που ειναι κλεισμενα σε κλουβια να μη βλεπει ουτε στο δρομο??τωρα του αρεσει να βλεπει γατακια σκυλακια μωρακια, αμα κλεισουμε θα τον χαλασει πολυ, και δεν ξερω πραγματικα τι να κανω, εμαθε και σηκωνει το διχτυ και πεταει και απο κατω οτι βρει, τι να πω??? και τι να κανω????

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω τη βοηθεια σας..

στο δωματιο της κορουλας μας υπαρχει ενα παραθυρο στο οποιο σκεφτομαστε να βαλουμε προστατευτικο καγκελο για να αποκλεισουμε την περιπτωση να ανεβει η μικρη εκει..το θεμα ειναι οτι το σπιτι δεν ειναι δικο μας αλλα προεχει η ασφαλεια του παιδιου και δε με νοιαζει το κοστος...

να βαλω κατι τετοιο η υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω σκεφτει;

ας πουμε σκεφτηκα να βαλω σιτα αλλα αν την σπρωξει με δυναμη με το χερακι της θα φυγει απο τη θεση της...

ποια ειναι η γνωμη σας;

επισης για τα καγκελα του μπαλκονιου ποια ειναι η καλυτερη λυση προστασιας;; το πλαστικο διχτυ ή ψηλα μπαμπου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...