Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιος αποφασίζει για τις γιορτές στο Νηπιαγωγείο?


Recommended Posts

Καλησπέρα και ζητώ επειγόντως την βοήθειά σας. Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει, ποιος αποφασίζει για το αν οι σχολικές γιορτές στο Νηπιαγωγείο θα γίνουν κλειστές ή ανοικτές (μόνο τα παιδάκια ή και οι μαμάδες τους)? Έχω συγχυστεί απίστευτα, γιατί η νηπιαγωγός μας, μας ανακοίνωσε ότι είναι στη δικαιοδοσία της να αποφασίσει και αυτή επειδή έτσι θέλει, αποφασίζει να κάνει κλειστές όλες τις γιορτές... Το παιδί μου δεν το πάω σχολείο για να ξεσκάω και να πίνω καφέδες, θέλω να είμαι παρούσα σε δραστηριότητες όπως το να πει το ποιήμα που ΕΓΩ το βοήθησα να το μάθει... Αν είναι, ας ασχολιόταν με κάθε παιδάκια ξεχωριστά, να μαθαίνανε τα ποιηματάκια τους, να τα λέγανε κιόλας και εμείς να αποτελούμε μόνο το μεταφορικό μέσο που τα πηγαίνει ως εκεί, στην πόρτα του νηπιαγωγείου και τα παίρνουμε... Σας παρακαλώ, συγνώμη για το όποιο "ύφος" τυχόν έχει το κείμενό μου, αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένη, περιμένω κάποιος να με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορώ να σου πω ποιος αποφασίζει, προφανώς η δασκάλα. Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ο λόγος που το αποφασίζει. Είναι η παιδαγωγική της άποψη?, Βαριέται να ετοιμάσει κάτι? Δεν θέλει να βάλει τους γονείς σε έξοδα?

Γενικά ξέρω από φίλες μου ότι στα δημόσια νηπιαγωγεία, ο Σύλλογος Γονέων είναι σε συνεργασία με τις νηπιαγωγούς. Δεν ξέρω αν συμμετέχεις, όμως μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία και να το συζητήσετε με τη νηπιαγωγό.

Ξέρω ένα παράδειγμα που οι γονείς ετοίμασαν την χριστουγεννιάτικη γιορτή κλπ κλπ., έφεραν Άγιο Βασίλη, οργάνωσαν τα δώρα, τη μουσική κλπ.. Η δασκάλα τους δίδαξε μόνο τα ποιήματα.

 

Τώρα, τα επιχειρήματά σου για το ποιος του έμαθε το ποίημα και ποιος έχει δικαίωμα να παρίσταται στη γιορτή, δεν με βρίσκουν σύμφωνη. Προφανώς εσύ τον βοήθησες να το μάθει και μπράβο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η δασκάλα πρέπει να σου το ξεπληρώσει με μία γιορτή. Δεν πάει έτσι, νομίζω.

 

Επανέρχομαι, νομίζω ότι, αν το θέλουν και οι άλλοι γονείς, μπορείτε να μιλήσετε με τη δασκάλα και να προσφέρετε τη βοήθειά σας. Αν επιμένει, καλή καρδιά!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι στη δικαιοδοσία της νηπιαγωγού. Η απόφαση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η δυναμική της τάξης (π.χ. πολλά προνήπια ή πολλά παιδιά που δε γνωρίζουν τη γλώσσα ή πολλά παιδιά με προβλήματα προσαρμογής και συμπεριφοράς), ο αριθμός των παιδιών της τάξης, η συνεργασία με τους γονείς, η χρονική στιγμή μέσα στο σχολικό έτος (για παράδειγμα η πρώτη ανοιχτή γιορτή που κάνω εγώ είναι τα Χροστούγεννα), ο τρόπος που δουλεύει...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

" Τώρα, τα επιχειρήματά σου για το ποιος του έμαθε το ποίημα και ποιος έχει δικαίωμα να παρίσταται στη γιορτή, δεν με βρίσκουν σύμφωνη. Προφανώς εσύ τον βοήθησες να το μάθει και μπράβο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η δασκάλα πρέπει να σου το ξεπληρώσει με μία γιορτή. Δεν πάει έτσι, νομίζω."

kyra: ίσως διατύπωσα λάθος αυτό που εννοούσα.. εννοούσα πως σαν μητέρα, θα ήθελα να δω το παιδάκι μου να λέει το ποιήμα του, να είμαι παρούσα τέλος πάντων σε μια δραστηριότητά του στο σχολείο και όχι η δική μου "αρμοδιότητα" να είναι να του μάθω το ποιήμα του και μόνο αυτό. Τέλος πάντων, όπως και να το διατυπώσω, η διαφωνία είναι διαφωνία και φυσικά αποδεκτή. Ευχαριστώ πάντως για τις "πληροφορίες" - γνώμη σας. Ένα μέρος δίκαιου το έχετε, μα αισθάνομαι αδικημένη και αυτό δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μας νηπιαγωγειο που συστεγαζεται με δημοτικο σχολειο, η νηπιαγωγος ειπε οτι η γιορτη για την 28η Οκτωβριου θα γινει κλειστη επειδη ειναι ακομα περιοδος προσαρμογης για αρκετα παιδια και θα ειναι δυσκολο για αυτα να εκτεθουν σε τοσο κοσμο. Αν καταλαβα καλα, οι γιορτες του νηπιαγωγειου γινονται μαζι με αυτες του δημοτικου.

Οι υπολοιπες ομως γιορτες θα ειναι ανοιχτες και θα μπορουμε να καμαρωσουμε τα παιδακια μας. Λογικο μου φανηκε και πραγματικα δεν ειχα προβλημα με αυτο.

 

Μηπως κ στην δικη σας περιπτωση συμβαινει κατι τετοιο? Μηπως ειναι η μοναδικη γιορτη της χρονιας που θα ειναι κλειστη?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και ζητώ επειγόντως την βοήθειά σας. Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει, ποιος αποφασίζει για το αν οι σχολικές γιορτές στο Νηπιαγωγείο θα γίνουν κλειστές ή ανοικτές (μόνο τα παιδάκια ή και οι μαμάδες τους)? Έχω συγχυστεί απίστευτα, γιατί η νηπιαγωγός μας, μας ανακοίνωσε ότι είναι στη δικαιοδοσία της να αποφασίσει και αυτή επειδή έτσι θέλει, αποφασίζει να κάνει κλειστές όλες τις γιορτές... Το παιδί μου δεν το πάω σχολείο για να ξεσκάω και να πίνω καφέδες, θέλω να είμαι παρούσα σε δραστηριότητες όπως το να πει το ποιήμα που ΕΓΩ το βοήθησα να το μάθει... Αν είναι, ας ασχολιόταν με κάθε παιδάκια ξεχωριστά, να μαθαίνανε τα ποιηματάκια τους, να τα λέγανε κιόλας και εμείς να αποτελούμε μόνο το μεταφορικό μέσο που τα πηγαίνει ως εκεί, στην πόρτα του νηπιαγωγείου και τα παίρνουμε... Σας παρακαλώ, συγνώμη για το όποιο "ύφος" τυχόν έχει το κείμενό μου, αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένη, περιμένω κάποιος να με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

αν παραστείς στη γιορτή τι θα γίνει; θα σου πει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ζητώ επειγόντως την βοήθειά σας. Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει, ποιος αποφασίζει για το αν οι σχολικές γιορτές στο Νηπιαγωγείο θα γίνουν κλειστές ή ανοικτές (μόνο τα παιδάκια ή και οι μαμάδες τους)? Έχω συγχυστεί απίστευτα, γιατί η νηπιαγωγός μας, μας ανακοίνωσε ότι είναι στη δικαιοδοσία της να αποφασίσει και αυτή επειδή έτσι θέλει, αποφασίζει να κάνει κλειστές όλες τις γιορτές... Το παιδί μου δεν το πάω σχολείο για να ξεσκάω και να πίνω καφέδες, θέλω να είμαι παρούσα σε δραστηριότητες όπως το να πει το ποιήμα που ΕΓΩ το βοήθησα να το μάθει... Αν είναι, ας ασχολιόταν με κάθε παιδάκια ξεχωριστά, να μαθαίνανε τα ποιηματάκια τους, να τα λέγανε κιόλας και εμείς να αποτελούμε μόνο το μεταφορικό μέσο που τα πηγαίνει ως εκεί, στην πόρτα του νηπιαγωγείου και τα παίρνουμε... Σας παρακαλώ, συγνώμη για το όποιο "ύφος" τυχόν έχει το κείμενό μου, αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένη, περιμένω κάποιος να με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σε καταλαβαινω απολυτα...ετσι εκανα και εγω οταν περυσι εμαθε για πρωτη φορα ενα ποιημα και μετα μου ειπαν η γιορτη θα γινει μεταξυ τους:evil:. Το κανουν (σε εμας τουλαχιστον)για θεμα χορου.Δεν υπαρχει και τα χριστουγεννα δανειστικαν το αμφιθεατρο του δημοτικου διπλα και στο τελος της χρονιας εγινε εξω(ηταν καλοκαιρι).Εχουν δικιο για το θεμα χορου,αλλα και εμεις θελουμε να τα δουμε..

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 2,5 ετών, πρώτη χρονιά παιδικό, έμαθε το ποίημά της, τραγουδάκι για την 28η αλλά ακόμα δεν ξέρω αν θα είναι ανοιχτή η γιορτή. Και για να είμαι ειλικρινής, εξ αρχης ήμουν περισσότερο σίγουρη για το ότι δεν θα είναι οι γονείς.

Δεν ξέρω, 2 μέρες μείνανε...

Πάντως αν μπω στη θέση 2χρονων που ξαφνικά βρίσκονται μπροστά σε ένα πλήθος, τρομοκρατούμαι... Άρα αν ήμουν διευθύντρια και είχα δικαίωμα απόφασης, ίσως σε αυτή την 1η γιορτή (που ακόμα κάποια παιδάκια έχουν θέμα προσαρμογής) να μην καλούσα τους γονείς.

Απ την άλλη, τι κίνητρο θα χουν τα παιδάκια να μάθουν και τα επόμενα ποιήματα, και τα επόμενα τραγουδάκια?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας νηπιαγωγείο υπάρχει διαφωνία μεταξύ των νηπιαγωγών :rolleyes:. Η μια θέλει η άλλη όχι και τελικά θα γίνει χωρίς γονείς.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμάς στον παιδικο κλειστή θα γίνει και μου φάνηκε λογικό για το λόγο που ανέφερε η eleni_k... είναι περίοδος προσαρμογής για τα πιτσιρικάκια και θα ήταν σοκ να πρέπει να εμφανιστους μπροστά σε τόσους γονείς που θα φωτογραφίζουν και θα τραβάνε βίντεο. Φαντάζομαι ότι και στο νήπιο πάνω κάτω το ίδιο θα ισχύει.

Δεν είναι εύκολη για τα παιδάκια τέτοιου είδους έκθεση όσο κι αν εμείς θέλουμε να τα χαζέψουμε και να τα καμαρώσουμε... κι εγώ θα ήθελα να δω το καθαρματάκι μου στο πρωτο του ποίημα αλλά δεν γίνεται.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

MaRiA06: Υπάρχει χώρος αλλά μου το δήλωσε προσωπικά και κάθετα: Εγώ αποφασίζω πως θα γίνουν οι γιορτές και θα γίνουν κλειστές.

agapoulini: Δεν μας αφήνει να μπούμε, απλά.

eleni_k: Όλες οι γιορτές θα γίνουν κλειστές. Δεν μας είπε κάποιον λόγο, μόνο ότι επειδή είναι στη δικαιοδοσία της, αποφασίζει να γίνουν κλειστές και τέλος.

Εν ολίγοις, ό,τι θέλουν κάνουν και δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα. Εδώ η προισταμένη μας είπε ότι "δεν σας νοιάζει που σε λίγο καιρό θα παγώσουν τα παιδιά σας γιατί δεν θα έχετε πετρέλαιο, αυτό σας νοιάζει". Άκου, μορφωμένη γυναίκα. και εγώ τη ρώτησα "Ποιανού παιδί δεν θα έχει πετρέλαιο? Θα μπω με μπουλντόζα μέσα. Αν δεν μπορούν να διατηρούν νηπιαγωγείο να το κλείσουν και να το κάνουν πλυντήριο αυτοκινήτων. Ακούς εκεί έχουν και θράσσος.!!!

Link to comment
Share on other sites

MaRiA06: Υπάρχει χώρος αλλά μου το δήλωσε προσωπικά και κάθετα: Εγώ αποφασίζω πως θα γίνουν οι γιορτές και θα γίνουν κλειστές.

agapoulini: Δεν μας αφήνει να μπούμε, απλά.

eleni_k: Όλες οι γιορτές θα γίνουν κλειστές. Δεν μας είπε κάποιον λόγο, μόνο ότι επειδή είναι στη δικαιοδοσία της, αποφασίζει να γίνουν κλειστές και τέλος.

Εν ολίγοις, ό,τι θέλουν κάνουν και δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα. Εδώ η προισταμένη μας είπε ότι "δεν σας νοιάζει που σε λίγο καιρό θα παγώσουν τα παιδιά σας γιατί δεν θα έχετε πετρέλαιο, αυτό σας νοιάζει". Άκου, μορφωμένη γυναίκα. και εγώ τη ρώτησα "Ποιανού παιδί δεν θα έχει πετρέλαιο? Θα μπω με μπουλντόζα μέσα. Αν δεν μπορούν να διατηρούν νηπιαγωγείο να το κλείσουν και να το κάνουν πλυντήριο αυτοκινήτων. Ακούς εκεί έχουν και θράσσος.!!!

Ώπα ώπα για λίγο φρένο.

1) Πραγματικά εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια της νηπιαγωγού να κάνει όπως θέλει τις γιορτές. Είναι υποχρεωμένη να γιορτάσει τις εθνικές επετείους, τα Χριστούγγενα και τον Πολιούχο ή κάποια άλλη σημαντική τοπική γιορτή, αλλά όχι ανοιχτά αν κρίνει ότι δεν είναι σωστό.

2) Με μπουλντόζα να μπεις στο δημαρχείο και να πατήσεις το δήμαρχο και την επιτροπή παιδείας και στη συνέχεια να κατέβεις και από υπουργείο οικονομικών και παιδείας μεριά. Τα χρήματα για το πετρέλαιο έρχονται από τον προϋπολογισμό του κράτους, δίνονται στους δήμους από τους οποίους διανέμονται στις σχολικές επιτροπές. Τα παράπονα στο δήμαρχο λοιπόν κανονικά και με το νόμο.

3) Αν με αυτό το ύφος ερχόσουν στο δικό μου νηπιαγωγείο και απαιτούσες ανοιχτή γιορτή θα έπαιρνες την ίδια απάντηση (ίσως με λίγο περισσότερη διπλωματία). Το νηπιαγωγείο δεν είναι τσιφλίκι κανενός. Έχει κανόνες και κανονισμούς ρητά διατυπωμένους. Καλό θα ήταν πρώτα να ενημερωνόμαστε και μετά να ψάχνουμε το δίκαννο. Επίσης καλό θα ήταν να βλέπουμε το γιατί πίσω από τα πράγματα. Κάποιος σοβαρός παιδαγωγικός λόγος υπάρχει για να θέλουν κλειστές γιορτές οι νηπιαγωγοί. Προσέγγισέ τες με σεβασμό και ανοιχτά αυτιά και μυαλό και μπορεί να εκπλαγείς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

. Εδώ η προισταμένη μας είπε ότι "δεν σας νοιάζει που σε λίγο καιρό θα παγώσουν τα παιδιά σας γιατί δεν θα έχετε πετρέλαιο, αυτό σας νοιάζει". Άκου, μορφωμένη γυναίκα. και εγώ τη ρώτησα "Ποιανού παιδί δεν θα έχει πετρέλαιο? Θα μπω με μπουλντόζα μέσα. Αν δεν μπορούν να διατηρούν νηπιαγωγείο να το κλείσουν και να το κάνουν πλυντήριο αυτοκινήτων. Ακούς εκεί έχουν και θράσσος.!!!

 

ελα κ απο τον δικο μας δημαρχο γιατι μια εβδομαδα τωρα χαλασε το φυσικο αεριο κ δεν ερχονται να το φτιαξουν γιατι δεν πληρωνει ο δημος!!κ κρυωνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ η προισταμένη μας είπε ότι "δεν σας νοιάζει που σε λίγο καιρό θα παγώσουν τα παιδιά σας γιατί δεν θα έχετε πετρέλαιο, αυτό σας νοιάζει".!!!

 

 

Αν υπάρχει τέτοιο θέμα, τότε η γιορτή είναι πράγματι δευτερεύουσα. Αλλά πέρα από αυτό, θέλω να ρωτήσω τις εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν:

Δεν νομίζετε ότι η οργάνωση μίας γιορτής, η παρουσίαση ενός οργανωμένου θεάματος, η απαγγελία ενός ποιήματος μπροστά σε κοινό, είναι και αυτά μέσα στα πράγματα που πρέπει να μάθει ένα παιδί στο νηπιαγωγείο? Να το χειροκροτήσουν οι δικοί του και να δει την περιφάνεια στα μάτια τους?

Θέλω να πω ότι, καλά για την 28η, τα παιδάκια πράγματι προσαρμόζονται, αλλά τα χριστούγεννα, μήπως τα παιδάκια είναι αρκετά μεγάλα πια, ώστε πρέπει να βοηθηθούν να ξεπεράσουν τους φόβους τους.

Τελικά δεν εξυπηρετούν σε τίποτα αυτές οι γιορτές, παρά μόνο τη ματαιοδοξία μας ως γονείς? Δεν είναι μέρος της εκπαίδευσης των παιδιών μας?

 

ΥΓ Ρωτώ γιατί κάπου βαθεια, έχω την εντύπωση ότι υπάρχει και λίγο φυγοπονία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξαναείπα ότι κι εγώ η πρώτη ανοιχτή γιορτή που κάνω είναι των Χριστουγέννων. Και πάλι όμως εξαρτάται από το τι θα συναντήσεις μέσα στην τάξη. Πολλές φορές υπάρχουν προβλήματα τόσο σημαντικά που όντως φαντάζουν δευτερεύουσες οι γιορτές ή ίσως και να προκαλούν τόσο σημαντικά προβλήματα σε κάποιες οικογένειες που να επιλέξεις τελικά να τις κάνεις κλειστές.

 

Να συμπληρώσω ότι αν έχεις μεγάλο ποσοστό γονεών που αντιδρά με τον τρόπο που είδαμε πιο πάνω και δημιουργούν προβλήματα και δεν συνεργάζονται τότε στάνταρ κάνεις κλειστές τις γιορτές για να μπορείς να δουλέψεις σαν άνθρωπος και όχι σα σάκος του μποξ. Έχω βρεθεί σε τέτοια χρονιά με γονείς που ήταν εκτός ελέγχου και σκυλομετάνιωσα τον κόπο μου για τις γιορτές. Αν είχα τους ίδιους την επόμενη χρονιά ειλικρινά σου μιλάω ότι δε θα έκανα τίποτε ανοιχτό χωρίς καμία απολύτως τύψη. Γιατί όχι μόνο δεν εκτιμούσαν το γεγονός ότι δούλευα διπλοβάρδια για να μπορέσει το σχολείο να μπει σε μια σειρά, ότι παρέλαβα 25 αγρίμια και τα έκανα τάξη και ομάδα, αλλά επέμεναν να μου προσάπτουν ευθύνες αλλωνών που δεν είχαν τα κότσια να τους αντιμέτωπίσουν, για ζητήματα όπως το πετρέλαιο καλή ώρα.

 

Φιλική προτροπή, πριν επιτεθείτε συζητήστε. Δείτε, το γιατί. Μπαίνοντας στο χώρο του σχολείου με ζωνάρι λυμένο για καβγά θεωρώντας δεδομένο ότι οι εκπαιδευτικοί φυγοπονούν έχετε χάσει το παιχνίδι. Γιατί ο εκπαιδευτικός θα προσπαθήσει να προσεγγίσει, αλλά υπάρχουν και όρια και αξιοπρέπεια. (kyra αντιλαμβάνεσαι ότι δεν εννοώ εσένα, αλλά όλες εκείνες τις συμπεριφορές που ακυρώνουν τα πάντα και μας κάνουν να πηγαίνουμε στη δουλειά μας κάθε μέρα με πικρή γεύση).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικο μας σχολειο η γιορτη θα γινει κλειστη.υπαρχουν παιδακια που φετος ειναι η πρωτη τους επαφη με το σχολειο.καποια ντρεπονται ακομα και μεταξυ τους ποσο μαλλον και μπροστα σε αλλους ενηλικες.τωρα ειναι ακομα μονο εναμιση μηνα που ανοιξαν.γινετε καθαρα για προσαρμογη καποια παιδακια δεν μιλανε ακομα πολυ καθαρα.εμας τουλαχιστον αυτους τους λογους μας ειπε η νηπιαγωγος και οφειλω να ομολογησω αν και στεναχωρεθηκα που δε θα δω το παιδακι μου να λεει το ποιημα του πρωτη χρονια στο σχολειο τους κατανοησα απολυτα.εξ'αλλου θα βγαλουν φωτο και βιντεο με ολες τις δραστηριοτητες των παιδιων ολη τη χρονια και θα μας τα δωσουν σε σιντι.:wink:

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια... Τόσα μας βασανίζουν, μην προσθέσουμε και τον καυμό των γιορτών στο σχολείο! Και σας μιλάει τώρα μια μάνα που όσες (ανοιχτές) εκδηλώσεις του γιού της παρακολούθησε... το έκανε φορώντας γυαλιά ηλίου για να κρύψει την συγκίνηση...:cool:

 

Συνομιλήστε καλοπροαίρετα με τις εκπαιδευτικούς για να καταλάβετε το νόημα της όποιας "εσωστρέφειας". Πάντως, μην αγχώνεστε, θα έχετε την ευκαιρία να καμαρώσετε τα παιδιά σας, σε άλλη γιορτή, σε πολλές ακόμα - το σχολείο μόλις άρχισε.:wink:

 

(Τι να πω κι εγώ που φέτος το πρωτάκι μου θα πάει ασυνόδευτο - χωρίς γονείς - εκδρομή με το σχολείο? Ο καθένας με τον πόνο του...:roll:)

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς η γιορτή θα γίνει ...κεκλεισμένων των θυρών για τους λόγους που αναφέρονται. Δηλαδή είναι πολύ νωρίς για να εμφανιστούν σε κοινό. Ακόμα εν έχει δέσει η ομάδα. Δεν με ενοχλεί αυτό. Το καταλαβαίνω.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και στο νηπιαγωγείο, αλλά και στο δημοτικό, η 28η Οκτωβρίου γιορταζόταν πάντα κεκλεισμένων των θυρών εκεί που πήγαινε ο γιος μου. Εκτός απο τους λόγους που προαναφέρθηκαν, υπήρξε πριν λίγα χρόνια η αιτιολογία, ότι αυτή την εποχή, κυκλοφορούν άπειρες ιώσεις και δεν ενδείκνυται να μαζεύονται σε έναν κλειστό χώρο τόσα πολλά άτομα.

Επίσης, θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό, τα παιδιά είτε μεμονωμένα, είτε σαν ομάδα, να μην είναι έτοιμα ακόμα για τέτοιου είδους εκδηλώσεις ενώπιον κοινού.

Μην ανησυχείς, θα έχεις την ευκαιρία να καμαρώσεις το παιδάκι σου, σε κάποια μεταγενέστερη γιορτή.

 

Πιστεύω πάντως, ότι η αντίδραση της νηπιαγωγού έχει άμεση σχέση με την δική σου αντίδραση (ή και κάποιου άλλου γονέα ίσως) Ίσως επειδή σου ήρθε απότομα η πληροφορία και δεν το περίμενες, το ύφος σου εκείνη την στιγμή να μην ήταν το καλύτερο σου:P... Για να είναι τόσο απόλυτη η νηπιαγωγός, νομίζω πως "έχει καεί" και γι'αυτό λειτουργεί έτσι.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα και εγω και μου είπαν ότι θα γίνει μεταξύ τους. Μήπως λοιπόν, μιας και η συντριπτική πλειοψηφία θα γιορτάσει χωρίς κοινό, σημαίνει πως έτσι είναι το σωστό για τα παιδιά να γίνει? Να ναι τα παιδιά μας γερά και θα δούμε πολλές γιορτές...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

(kyra αντιλαμβάνεσαι ότι δεν εννοώ εσένα, αλλά όλες εκείνες τις συμπεριφορές που ακυρώνουν τα πάντα και μας κάνουν να πηγαίνουμε στη δουλειά μας κάθε μέρα με πικρή γεύση).

 

Δεν μου πέρασε καν από το νού ότι εννοείς εμένα;)....

Απλά εγώ επέλεξα να πάω το παιδί μου σε παιδικό που ως φιλοσοφία είχε τις 'κλειστές' γιορτές. Μας το ξεκαθάρισαν, δεν θα δείτε ποτέ το παιδάκι σας στη 'σκηνη'. Πραγματικά το κατανόησα.

Ρώτησα όμως και νηπιαγωγό και δάσκαλο και μου είπαν και οι δύο το ίδιο. Ότι δηλαδή στον παιδικό, δεν έχει σημασία, καλύτερα να το αφήσουμε ήσυχο το παιδάκι, πολύ λίγα παιδιά το απολαμβάνουν, για τα άλλα είναι μία αγχωτική διαδικασία. Για το νηπιαγωγείο όμως είναι διαφορετικά. Κάποιες γιορτές πρέπει να γίνουν ανοιχτές, γιατί είναι μέσα στην εκπαιδευτική διαδικασία.

 

Δηλαδή και ο απόλυτος αποκλεισμός στο νηπιαγωγείο, μήπως είναι υπερβολή?

 

Γι αυτό ρώτησα, αλλά η απάντησή σου με κάλυψε απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μας νηπιαγωγειο η γιορτη θα ειναι χωρις γονεις. ο λογος οτι υπαρχουν αρκετα παιδακια προνηπια και εκριναν οι δασκαλες οτι δεν ειναι ετοιμα οποτε θεωρουν οτι δεν υπαρχει λογος να πρεσαριστουν και απο την παρουσια των γονιων...αρκετα λογικο κατα την γνωμη μου ( παρολο που ο δικος μου που ειναι προνηπιο καταφερε να μαθει και τους 6 στιχους του και θα χαιρομουν πολυ να τον δω..../περηφανη μαμα κλπ κλπ κλπ :D ) Παντως περσυ στο ιδιο σχολειο που ηταν η κορη μου,επειδη υπηρχαν πολυ λιγα προνηπια, οι δασκαλες ειχαν κρινει οτι δεν υπαρχει προβλημα και η γιορτη ειχε γινει με γονεις

 

εχω ομως να σας πω κατι αλλο,πολυ πιο σημαντικο απο αυτο που συζηταμε (πριν λιγο το ανεφερα σε αλλο τοπικ,οποτε ζητω συγνωμη εκ των προτερων για την επαναληψη!!)

 

σε δημοσιο νηπιαγωγειο της περιοχης μου,και στο οποιο πηγαινει η κορη των κουμπαρων μου,η διευθυντρια ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝ ΓΙΟΡΤΗ!γιατι ειναι λεει γιορτη πολεμου!!!!(για να ειμαι ειλικρινης αυτο συνεβη περσυ-δεν εκανε ουτε 28η οκτωβριου ουτε την 25η μαρτιου/ φετος επισημως δεν εχει ειπωθει κατι αλλα μεχρι και εχθες δεν εχει γινει και καμια αναφορα στην αυριανη μερα (δεν δοθηκαν ποιηματα,δεν εχουν φτιαχτει σημαιουλες κλπ κλπ ) αν δεν γινει κατι το συγκλονιστικο σημερα,οι κουμπαροι μου που ειναι εξαλλοι, εχουν σκοπο αυριο να κανουν μεγαλη φασαρια....θα σας ενημερωσω για εξελιξεις γιατι θεωρω οτι το θεμα ειναι σοβαρο και το να μην γινει γιορτη παρανομο (ας με διορθωσει καποια φιλη αν γνωριζει κατι επ αυτου....)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΠΔ 200/ 1998 το νηπιαγωγείο μπορεί να συμμετέχει στον εορτασμό των εθνικών επετείων (τύπου γιορτή με το Δημοτικό, παρέλαση, ποιήματα, φανφάρες π.χ.). Δεν είναι υποχρεωμένο. Υποχρεωμένο είναι να συζητήσει το περιεχόμενο του εορτασμού, να μιλήσει για τα γεγονότα, για το σεβασμό και την αγάπη στην πατρίδα και όλες τις πατρίδες όλων των ανθρώπων, για τη σημαία και τα σύμβολα των εθνών κ.λ.π.

 

Για να κατανοήσετε το γελοίο της υπόθεσης βρέθηκα σε νηπιαγωγείο που το 40% ήταν αλλοδαποί κυρίως Αλβανοί να παίζουμε κουκλοθέατρο και να τραγουδάμε πατριωτικά τραγούδια για το ΌΧΙ και να λείπουν όλοι οι Έλληνες (γιατί προτίμησαν να πάνε εκδρομή μαζί με το πατριωτικό τους φρόνημα επειδή η γιορτή ήταν κλειστή). Τι να πω τώρα στο Αλβανάκι για την Ελληνική εκδοχή των γεγονότων όπως καθρεφτίζεται στα ποιήματα και τραγούδια της εποχής.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι, αλλά έχω την εντύπωση ότι εφόσον δεν προβούν σε κανενός είδους εορτασμό για την εθνική επέτειο (ούτε καν κλειστού τύπου με κουκλοθέατρα κλπ) πρέπει να λειτουργήσουν κανονικό ωράριο.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...