Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λούσιμο μωρού μετα τη βαφτιση? (και αλλα χαριτωμενα!)


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Συγνωμη που βγηκα λιγο απο το θεμα σας!Εμενα και τα δυο παιδια μου,μου βγαλανε το λαδι απο πανω τους οι νονες τους μετα απο 3 ημερες και το παιδακι που βαπτισα το ιδιο εγινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παιδιά εγώ νομίζω ότι η lianokleopatra έχει δίκιο είναι κάποια πράγματα που έτσι τα βρήκαμε και έτσι όσοι θέλουν φυσικά τα κάνουν..τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ούτε η δική μας νονά μπορούσε να είναι για το πρώτο μπάνιο. Εμείς πήγαμε την τρίτη μέρα μετά τη βάφτιση κατευθείαν στη θάλασσα, οπότε δεν χρειάστηκε να κάνουμε κάτι το ιδιαίτερο με το λούσιμο και το νερό ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν ήξερα το έθιμο για το λούσιμο! Αλλά τα "σταυρώματα" τι είναι και πως λύνονται;

 

 

Θα μας πειτε και εμας που δεν ξέρουμε τι είναι αυτα...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα εσας δεν σας ειπε ο παπας οιτι πρεπει να μεινει το μωρο 7 μερες με το λαδι? Γιατι εμενα ετσι μοθ ειπε και ακουγομε και στο βιντεο να του λεω "πατερ αυτα δεν γινονται". Παντως εμας ουε μας ελουσε η νονα (τον ελουσα την επομενη της βαπτισης) ουτε μας εχει παει να μας κοινωνησει γιατι την μεθεπομενη της βαπτισης πεταγαμε για εξωτερικο. Προσπαθησα χρησιμοποιο λιγο νερο στο μπανιο για να το ριχνω στις γλαστρες (3 εχω / τις σαπισα) και τον πηγα εγω να κοινωνησει. Πειρα βεβαια και την λαμπαδα μαζι μου (την μιση και χωρις τις γαρνητουρες)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βαπτίζω το μωράκι μου την Κυριακή. Ξέρω ότι πρέπει την επόμενη Κυριακή να το κοινωνήσει η νονά, αλλά για το μπάνιο δεν το έχω ξανακούσει και νομίζω ότι δεν είναι και τόσο εφικτό τις περισσότερες φορές. Έχω και μια απορία. Τα βαφτιστικά ρουχαλάκια πλένονται πριν τη βάπτιση; Δεν μου πάει να του τα φορέσω άπλυτα και η πεθερά μου επιμένει ότι δεν κάνει να τα πλύνω.

f244e51b4f.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι το μωρο πρεπει να μεινει 3 μερες με το λαδι.. Εχουμε καταγωγη απο Πελοπονησσο και τα παιδια τα λουζουμε μονοι μας αλλα και η νονα που ειναι απο Βολο δεν μας ειπε τιποτα. Εμεις τον καναμε μπανιο το ιδιο βραδυ, το δε νερο απο το μπανακι του κατεληξε στην αποχετευση γιατι αφησα τον αντρα μου να τον προσεχει για λιγο και αυτος θεωρεισε καλο να του αλλαξει νερο γιατι ειχε "βρωμισει" με τα λαδια :lol:.

Ενταξει δεν συγχιστηκα και ιδιαιτερα αλλωστε και η αποχετευση στη θαλασσα καταληγει.. Τα λαδοπανα που ξεβγαλαμε το πρωτο νερο πηγε στ αλουλουδια και μετα πηγαν στο πλυντηριο να φυγουν καλα τα λαδια.

Τον κοινωνησε η μανα μου για 3 Κυριακες ( και οχι συνεχομενες) γιατι ηταν πολυ νωρις για να ξυπνησω εγω. Εκτοτε εχει ξανακοινωνησει αλλες 2-3 φορες (φετος πχ καθολου γιατι αρνηται να ανοιξει το στομα του.. εδω δεν το ανοιγει να φαει γνωστα του πραγματα θα το ανοιξει να του βαλει ενας τρομακτικος ανθρωπος βλ παπας κατι?)

Αυτο με τη λαμπαδα για τα αβαπτιστα το ξερω κι εγω.. Και εχει μια λογικη κιολας. Απο τη στιγμη που το παιδι δεν ειναι βαπτισμενο δεν ειναι χρσιτιανος αρα δεν συμμετεχει και στα μυστηρια της εκκλησιας. Τωρα για το κατα ποσο ειναι αμαρτια δεν ξερω.. Αλλωστε η λαμπαδα πλεον εχει χασει το συμβολικο της χαρακτηρα πιο πολυ παιχνιδι και αξεσουαρ εχει γινει.. Εμειςπαντως δεν του πηραμε πριν βαπτιστει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για το έθιμο να το λούζει ο νονός δεν το γνωρίζω. Εμένα μου είπε ο παπάς να μην το κάνω μπάνιο 3 μέρες, όπως και έκανα! Την έπλενα μόνο τοπικά στην περιοχή της πάνας. Επίσης, ο νονός δεν έχει σχέση ούτε με τον στολισμό της εκκλησίας ούτε με τις μπομπονιέρες. Εγώ στο παιδάκι που βάφτισα δεν του πήρα λαμπάδα πριν το βαφτίσω αλλά πήγα δώρο... Η κόρη μου δεν έζησε Πάσχα αβάπτιστη, οπότε δεν αναρωτηθήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το λούσιμο πρώτη φορά το ακούω...

 

για τις 3 μέρες που αφήνουμε το παιδί με το λάδι, χτες ο παπάς

με επέπληξε γιατί νόμιζα πως ήταν 3.... μου είπε πως είναι 8

 

Διαβάζοντας κ τα διάφορα εδώ μέσα καταλήγω στο συμπέρασμα

πως δεν υπάρχει κάτι στάνταρ, ούτε καν από τη μεριά της εκκλησίας....

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια το λουσιμο του μωρου την τριτη μερα μετα τη βαφτιση απο τη νονα ειναι εθιμο εδω περα...Τωρα αφου δεν το εχετε εσεις μαλλον το τοπικ ηταν ατοπο...Αν και η δικη μου ανησυχια δεν εχει να κανει με αυτο καθεαυτο το λουσιμο απο τη νονα, αλλα το ενδιαφερον που δειχνει η νονα μας για να τηρησει καποιο εθιμο...Διοτι αν το παρουμε ετσι και η λαμπαδα και τα δωρα των Χριστουγεννων ειναι εθιμο-αλλα να μην τα δινουμε σημασια γιατι πιο σημαντικο ειναι να ειναι η νονα διπλα στο μωρο?Οχι για μενα ειναι πιο σημαντινο να θυμαται η νονα το βαφτιστηρι της παιρνοντας του τη λαμπαδα του και τα δωρα του-οχι για μενα, ουτε για τα δωρα.Αλλα το παιδι το ιδιο λαχταραει παντα στις γιορτες το δωρο του νονου του-κι ας μην ειναι κατι το ακριβο.Κι αυτο το ξερω απο τη δικη μου παιδικη ηλικια που νονα ειχα και νονα δεν εβλεπα-και τα δωρα της τα εστελνε δια αντιπροσωπου...Κατι που με στεναχωρουσε ακομη κι αν τελικα λαμβανα τα δωρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το λουσιμο του μωρου την τριτη μερα μετα τη βαφτιση απο τη νονα ειναι εθιμο εδω περα...Τωρα αφου δεν το εχετε εσεις μαλλον το τοπικ ηταν ατοπο...Αν και η δικη μου ανησυχια δεν εχει να κανει με αυτο καθεαυτο το λουσιμο απο τη νονα, αλλα το ενδιαφερον που δειχνει η νονα μας για να τηρησει καποιο εθιμο...Διοτι αν το παρουμε ετσι και η λαμπαδα και τα δωρα των Χριστουγεννων ειναι εθιμο-αλλα να μην τα δινουμε σημασια γιατι πιο σημαντικο ειναι να ειναι η νονα διπλα στο μωρο?Οχι για μενα ειναι πιο σημαντινο να θυμαται η νονα το βαφτιστηρι της παιρνοντας του τη λαμπαδα του και τα δωρα του-οχι για μενα, ουτε για τα δωρα.Αλλα το παιδι το ιδιο λαχταραει παντα στις γιορτες το δωρο του νονου του-κι ας μην ειναι κατι το ακριβο.Κι αυτο το ξερω απο τη δικη μου παιδικη ηλικια που νονα ειχα και νονα δεν εβλεπα-και τα δωρα της τα εστελνε δια αντιπροσωπου...Κατι που με στεναχωρουσε ακομη κι αν τελικα λαμβανα τα δωρα μου...

 

συμφωνώ απόλυτα Σοφία μου...ερώτηση τώρα ??

αν η νονά είναι τυπική σε όλα αυτά που περιμένουν τα παιδιά αλλά στη διάρκεια της χρονιάς είναι αδιάφορη ως προς το βαφτηστίρι, τότε είναι οκ ?

αν και η μαμά των παιδιών είναι αδιάφορη προς τη νονά ?? για πείτε λίγο:!:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA τα παντα εξαρτωνται απο τη σχεση που εχουμε με τη νονα του παιδιου πριν τη βαφτιση..,Με τη νονα του γιου μου οπως ειπα ημασταν μαζι στη δουλεια (εγω παραιτηθηκα, αυτη διοριστηκε στο δημοσιο).Καναμε παρεα εντος δουλειας, ηπιαμε μερικους καφεδες εκτος και ειπαμε και πεντε προσωπικα πραγματα η μια στη αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Με τη νονα του γιου μου οπως ειπα ημασταν μαζι στη δουλεια (εγω παραιτηθηκα, αυτη διοριστηκε στο δημοσιο).Καναμε παρεα εντος δουλειας, ηπιαμε μερικους καφεδες εκτος και ειπαμε και πεντε προσωπικα πραγματα η μια στη αλλη.

 

χα χα τι μου θυμίζει αυτή η κατάσταση...με παλιά συνάδερφο όπως είπες..τους παντρέψαμε και συγχρόνως βαφτίσμε το πρώτο τους κοριτσάκι ελευθεροι τότε εμείς..στην αρχή πολύ στενή σχέση παρόλλο που κάποιες φορές συχνα θα έλεγα δεν μπορούσαν να μας δεχτούν λόγω ασθένειας:?

πολύ κοντά μένει εγκυος στο 2 της εξηγώ ότι επειδή φτιάχναμε το σπίτι δυσκολευόμασταν οικονομικά..με τα πολλά με τα λιγά λέω το ναι αλλά οικονομικά, την πάω σε ένα μαγαζί φίλης μου χάλια ποιότητα λέει τλπ της κάνουμε βάφτιση καλή όπως η πρώτη, μέσα μου πειράχτικα και κατά βάθος το μετάνιωσα που βάφτισα τελικά και τη 2η μικρή...μετά ήρθε στη ζωή μου ο γιος μου...άλλαξα ειδικά όταν γύρισα στη δουλειά....χάθηκα αλλά σε όλα τα άλλα ήμουν τυπική...τλπ πέρυσι στα γεννεθλιατου γιου μου την έπερνα για να τους καλέσω και αφού δεν σήκωναι για πολύ καιρό τα τηλ...μου έστηλε sms και με έκραζε που δεν ενδιαφέρομαι για τις μικρές κ.τ.λ....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαράς το κουράγιο σου! Εγώ 2 έχω και όσο να'ναι Χριστούγεννα και Πάσχα μου πέφτει λίγο βαρύ! Καλά να είναι τα παιδάκια βέβαια και τα αγαπώ πολύ αλλά είναι τόσες οι υποχρεώσεις σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

εγω βαφτισα την κορη μου την κυριακη και η νεοκορισα μας εδωσε τα μαλλια που εκοψε ο παπας να τα καψω στο καντηλι....

 

πρωτη φορα το ακουω....

Link to comment
Share on other sites

Σοφία και εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!

το παιδί το έκανα μπάνιο μόνη μου μιάς και η νονά μένει στην πάτρα !!!

 

α!!! και εγώ βρήκα μαλλιά του παιδιού μου στα ρούχα ,ο παπάς δεν μου είπε τίποτα και σκέφτηκα να τα κρατήσω για ενθύμιο τις βάπτισης.

να τα κάψω ,τώρα το διαβάζω δέν το έχω ξανακούσει.....

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

kai emeis to idio , kaname ton mikro mpanio monoi mas (xoris nona & nono) meta apo 3 meres, o papas omos den mas eixe pote na ton kanoume emeis apla tirisame to ethimo apo afta pou legane oi dikoi mas. Tora gia ta mallia den mou dosane kati distixos apo tin ekklisia giati tha itan oraia na ta krataga gia enthimio.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Αυτα που λες ισχυουν και εδω...Βεβαια τελευταια εχουμε και κατι παπαδες που θελουν το νερο απο το πρωτο λουσιμο μετα τη βαφτιση να μην το πετας στο χωμα ή τη θαλασσσα αλλα να τους το πας στην εκκλησια για να το ριξουν αυτοι σε ενα "ειδικο" χωρο στο ναο!!!

 

Τελος παντων...Στο θεμα μας...

 

 

Ε Λ Ε Ο Σ τι αλλο θα σκαρφιστουνε?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη να μας πείτε τι είναι το σταύρωμα και τι το ξεστάυρωμα......Όσοι και όσες ξέρουν να μας διαφωτίσουν.Είμαι κι εγώ νονά και δεν το έχω ξανακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν τα έχω ξανακούσει το ξεσταύρωμα ούτε ότι η νονά πρέπει να το λούσει το παιδί. Το Γιώργο εγώ με τον άντρα μου τον κάναμε μπανάκι. Η νονά απλά ήρθε την πρώτη Κυριακή μετά τη βάφτιση και τον κοινώνησε.......

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια στη Θεσσαλονικη ειναι εθιμο να λουζει η νονα το παιδι (ο,τι και καλα εκεινη το λαδωσε κι εκεινη θα το ξελαδωσει-με αυτη τη λογικη).Μαλιστα μερικες οικογενειες κανουν και μια μικρη γιορτουλα επ΄ευκαιρια αυτου του γεγονοτος καλωντας παππουδογιαγιαδες κλπ και ετοιμαζοντας λιγα καλουδια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα μερικες οικογενειες κανουν και μια μικρη γιορτουλα επ΄ευκαιρια αυτου του γεγονοτος καλωντας παππουδογιαγιαδες κλπ και ετοιμαζοντας λιγα καλουδια.

 

να'μαι.. εγώ είχα μαζέψει γύρω στα 50 άτομα και έκανα μπουφέ :-D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...