Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λούσιμο μωρού μετα τη βαφτιση? (και αλλα χαριτωμενα!)


Σοφία Τ.

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά!

Εγώ μόνη μου έλουσα το γιο μου. Τον βαφτίσαμε μικρό, 5μηνώνΣιγά μην άφηνα την νονά του που ήταν 15 χρονών. Αν μπορούσε δηλ. να έρθει.

Τώρα το ακούω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο νονος του δεν ηρθε καθολου.μονο την πρωτη κυριακη που τον ηγαμε στην εκλησια.

Για μενα εχω κανει σιγουρα λαθος επιλογη αλλα δεν ειραζει το παιδακι μου και ολα τα παιδακια να ναι καλα

α ακαι δεν εχει λυσει ακομα τα σταυρωματα ελπιζω να ερθει καποια στιγμη και να μην ειναι γιορτη να εχω κοσμο και να το κανει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα, δεν το έχω ξανακούσει, τί να πώ! Κάθε τόπος με τα έθιμά του! Εδω στην Αθήνα πάντως , μην περιμένεις και πολλά έθιμα, το μόνο που έχουμε είναι να κοινωνούμε το νεοφώτιστο τις επόμενες 3 Κυριακές μετά την βάπτιση! Μερικές κοπέλες πλένουν και τα βαπτιστικά στην θάλασσα ή άλλες τα πλένουν στο σπίτι και ρίχνουν το νερό στη θάλασσα. Αυτά έχω ακούσει!

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν το έχω ξανακούσει, τί να πώ! Κάθε τόπος με τα έθιμά του! Εδω στην Αθήνα πάντως , μην περιμένεις και πολλά έθιμα, το μόνο που έχουμε είναι να κοινωνούμε το νεοφώτιστο τις επόμενες 3 Κυριακές μετά την βάπτιση! Μερικές κοπέλες πλένουν και τα βαπτιστικά στην θάλασσα ή άλλες τα πλένουν στο σπίτι και ρίχνουν το νερό στη θάλασσα. Αυτά έχω ακούσει!

 

Αυτα που λες ισχυουν και εδω...Βεβαια τελευταια εχουμε και κατι παπαδες που θελουν το νερο απο το πρωτο λουσιμο μετα τη βαφτιση να μην το πετας στο χωμα ή τη θαλασσσα αλλα να τους το πας στην εκκλησια για να το ριξουν αυτοι σε ενα "ειδικο" χωρο στο ναο!!!

 

Τελος παντων...Στο θεμα μας...

Link to comment
Share on other sites

σοφακι καλησπερα.ουτε εδω το εχουμε αυτο.μονο για την κοινωνια.καλα ο δικος μας ουτε τα βαφτιστηκα δεν πηγε να παρει .το αφησε τελευταια μερα σε εμενα και ειχα και το γαμο.ελεος..

Link to comment
Share on other sites

Εγω και ως μαμά και ως νονά δεν το έχω ξανακούσει...

Στο θέμα μας τώρα: Δεν έχω διαβάσει ακόμα το λινκ που έδωσες, αλλά το συγκεκριμένο με το λούσιμο που λες δε νομίζω να είναι κριτήριο μιας και χτύπησε και το παιδί της...:) Μην ανησυχείς...

Να είναι καλοφώτιστο το μωράκι σου!!!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο νονος του δεν ηρθε καθολου.μονο την πρωτη κυριακη που τον ηγαμε στην εκλησια.

Για μενα εχω κανει σιγουρα λαθος επιλογη αλλα δεν ειραζει το παιδακι μου και ολα τα παιδακια να ναι καλα

α ακαι δεν εχει λυσει ακομα τα σταυρωματα ελπιζω να ερθει καποια στιγμη και να μην ειναι γιορτη να εχω κοσμο και να το κανει

 

τι είναι καλέ τα στυρώματα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Κι εγω μόνη μου το έλουσα το γιο μου, για την ακρίβεια η μαμα μου τον έλουσε γιατί εμείς την επομένη της βάφτισης φύγαμε διακοπές...!!!!!!!!!!!!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ την Κυριακή θα γίνω νονά για τέταρτη φορά...ναι θα πάω να λούσω το μωρό του πήρα και όλα τα συναφί ( μπιτζαμάκια, εσωρουχα τέλεια, αφρόλουτρα κτλ. ) αλλά δεν θα μπορέσω να πάω να κοινωνήσω το μωρό...θα πρέπει να μείνουμε 3 π/σ/κ Θεσσαλονίκη...θα μας πάει τέλος Ιούλη σχεδόν.. ο μικρός πως και πως περιμένει το μπανάκι του κάθε π/σ//κ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα και εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να έρθει ο νονός του γιατί είναι ποδοσφαιριστής στην Α εθνική και λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δυσκολεύτηκε πολύ να έρθει για την βάφτιση όχι τώρα να των τρέχω και για το λούσιμο ………………..

Το ήξερα ότι έπρεπε να έρθει αλλά δεν κρατώ καμιά κακία εξάλλου αυτά περί μπάνιο δεν τα λέει πουθενά η εκκλησιά μας ΓΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑ αυτά εμείς τα κάνουμε ΤΩΝ ΙΗΣΟΥ ΤΩΝ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΝΙΟ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ??????

ΤΟΥ ΕΦΕΡΝΕ ΛΑΜΠΑΔΑ?

ΤΟΥ ΣΤΟΛΙΣΕ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ ?

 

Όλα αυτά που γίνονται στην βάφτιση πλέων είναι όλα μια ΚΑΓΚΟΥΡΟΔΙΞΙΑ κπου και εγώ έκανα παρασυρμένη από το κλήμα των ημερών..

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΤΕ ΣΤΗΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ .

 

Π.Χ. εμένα ο νονός μέχρι που παντρεύτηκα μου έφερνε μια λαμπάδα οικονομική και λιτά έως καθόλου δώρα ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ ΕΛΕΓΕ δεν μας έφερα αυτό δεν τηλ στην γιορτή του πατερά σου και αλλά τέτοια

Ρωτήστε εμένα να σας πω για των ΝΟΝΟ ΜΟΥ των λατρεύω ήταν εκεί πάντα στην ζωή μου και είναι ακόμη και σήμερα….

ΟΙ ΔΥΟ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ ΕΛΕΓΕ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ ΑΓΚΑΖΕ ΜΕ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ……………………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

.....

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου, συγνώμι που εκμεταλευομομαι το ποστ σου:oops::oops:

 

Παιδιά παρόλλο που την Κυριακή θα βαφτίσω 4ο παιδάκι, τα έχω ξεχάσει..Την Τρίτη που θα πάω να λούσουμε τη μπέμπα εκτός από εσώρουχα και πυτζαμάκια που ήδη της έχω πάρει πρέπει να πάρω και κάτι άλλο?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα εγω ειμαι απο Κρητη και υπαρχει κι εδω-το γνωριζουμε-αλλα δεν το κανει σχεδον κανενας

Ο μπαμπας μου ειναι απο Κατερινη και εκει το κανουν οι περισσοτεροι απο το σοι που ξερω τουλαχιστον

Κι εγω που ειχα βαφτισει ενα κοριτσακι εκει το ελουσα

4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω ειμαι απο Κρητη και υπαρχει κι εδω-το γνωριζουμε-αλλα δεν το κανει σχεδον κανενας

Ο μπαμπας μου ειναι απο Κατερινη και εκει το κανουν οι περισσοτεροι απο το σοι που ξερω τουλαχιστον

Κι εγω που ειχα βαφτισει ενα κοριτσακι εκει το ελουσα

 

Φιλενάδα κι εγώ από Κρήτη είμαι και ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω ότι έχουμε τέτοιο έθιμο!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο κατά....Θα συμφωνήσω με τη φίλη παραπάνω ότι όλα αυτά είναι ήθη και έθιμα που δημιουργήθηκαν από τους ανθρώπους και σε καμία μα καμία περίπτωση δεν περιλαμβάνονται σε καμία χριστιανική διδασκαλία. Αν τι κάνεις το κάνεις για τον εαυτό σου και για να νιώσεις εσύ καλά.

Επ' ευκαιρία ξέρετε ότι σε αβάπτιστο λέει δεν παίρνουν λαμπάδα το Πάσχα?Εγώ φέτος το έμαθα. Εγώ φυσικά πήρα στο βαπτηστήρι μου, και η μαμά του ήθελε, παρόλο που το ήξερε αυτό το έθιμο, και απλά δεν του την άναψε στην Εκκλησία. Η πρώτη λέει λαμπάδα που ανάβει είναι της βάπτισης. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν το συζήτησα με φίλες που η μια θα βαπ΄τιση το παιδί της άλλης, νέες κοπέλες, όταν άκουσε ότι πήρα λαμπάδα κόντεψε να με δείρει. ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, (βλ. Ζουμπουλία) πήρες λαμπάδα σε αβάπτιστο??Δεν ξέρεις ότι δεν κάνει? Εγώ στον..... (το παιδάκι της άλλης που θα βαπτίσει) δεν του πήρα. Α, είναι αμαρτία. Συγνώμη, αλλά απο μέσα μου στεοχωρήθηκα. Αν το άκουγα από καμία γριά θα το σεβόμουν, αλλά από νέους ανθρώπους δεν περιμένω τόσο φανατισμένες συμπεριφορές. Το κορυφαίο είναι ότι η άλλη κοπέλα ήθελε να της πα΄ρει λαμπάδα για το μωρό και τελικά του αγόρασε η ίδια.Πάλι φλυαρώ όμως!!!!!Αυτά.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

α ακαι δεν εχει λυσει ακομα τα σταυρωματα ελπιζω να ερθει καποια στιγμη και να μην ειναι γιορτη να εχω κοσμο και να το κανει

 

Και εγώ δεν ήξερα το έθιμο για το λούσιμο! Αλλά τα "σταυρώματα" τι είναι και πως λύνονται;

Link to comment
Share on other sites

α ακαι δεν εχει λυσει ακομα τα σταυρωματα ελπιζω να ερθει καποια στιγμη και να μην ειναι γιορτη να εχω κοσμο και να το κανει

 

Και εγώ δεν ήξερα το έθιμο για το λούσιμο! Αλλά τα "σταυρώματα" τι είναι και πως λύνονται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως νονά ούτε το έλουσα το παιδί ούτε το κοινώνησα (έμενα σε άλλη πόλη) και με την κουμπάρα έχουμε άριστες σχέσεις και με το πιτσιρίκι. Δεν είναι αυτά που έχουν σημασία. Η ουσία είναι αλλού. Στη δύσκολη στιγμή να σου σταθεί και στη χαρά σου και τη χαρά του παιδιού σου να χαρεί!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα κι εγώ από Κρήτη είμαι και ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω ότι έχουμε τέτοιο έθιμο!

 

Κι εγω μην νομιζεις το εχω ακουσει απο κατι θειες μεγαλης ηλικιας

Οσο για τη λαμπαδα σε αβαπτιστο τι να πω;;;Οτι χανω πελατες;;;(πουλαω και λαμπαδες Το Πασχα:mrgreen:)

Τωρα 3-4 χρονια το ακουω αυτο,μαλλον νεο εθιμο:wink:

4

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έλουσα μόνη μου το μωρό την επόμενη μέρα από τη βάπτιση! Ούτε και το ξέρω αυτό το πράγμα να γίνεται αλλά ακόμα και αν το ήξερα πάλι μόνη μου θα το έλουζα το μωρό. Σιγά μην έρθει η νονά να το λούσει. Όλα αυτά αποκλείεται να τα λέει κάπου η θρησκεία μας, εξάλλου σημασία έχει όπως είπαν και οι προηγούμενες κοπέλες η σχέση με τον νονό και τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Βάφτισα την κόρη μου σε χωριό της Κορινθίας κι εκεί βαφτίζω και το γιο μου την Κυριακή. Ο παπάς δε μου είπε τίποτα για το λούσιμο, απλά να μεταλάβει το μωρό τρεις φορές συνεχόμενα. Επειδή η νονά της ήθελε να πάμε μαζί στην πρώτη μετάληψη, έτσι κι έγινε. Τώρα για τις λαμπάδες που λέτε, δεν είναι καθόλου καινούριο, ούτε εγώ παίρνω λαμπάδες σε αβάπτιστα, ούτε μου έφεραν όσο ήταν αβάπτιστα τα παιδιά οι νονοί. Θεωρητικά στη λειτουργία της Ανάστασης (που γίνεται μέσα στην εκκλησία και όχι στον προαύλιο χώρο, όπως γίνεται σήμερα) συμμετείχαν οι βαπτισμένοι, οι αβάπτιστοι δεν έπρεπε να μπαίνουν πιο μέσα από τον πρόναο, συνεπώς τα κεράκια που κρατούσαν αργότερα και που έγιναν λαμπάδες που τις φέρνει ο νονός, τα κρατούσαν μόνο βαπτισμένοι. Ούτε τα σταυρώματα τα έχω ακούσει, και ας έιμαι και θεολόγος... Ουσιαστικά αυτό που έχει σημασία για την εκκλησία, είναι η είσοδος του νεοφωτιστου στη ζωή της εκκλησίας με τη μετάληψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Εχω και εγω 2 παιδακια βαπτισμενα και εχω γινει και νονα σ'ενα.Συμφωνω με τη νεραιδομαμα,το εθιμο της λαμπαδας σε αβαπτιστα χρονολογειται.Μετα απο ολα αυτα ομως πιστευω οτι η επιλογη νονου ειναι πολυ σημαντικη για το παιδι,ολου του κοσμου τα καλα να του δινουν οι δικοι του των νονων τα δωρα τους μενουν στο μυαλουδακι τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...