Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτηση για το εμβολιο μαντου


pwlina

Recommended Posts

Σημερα πηγαμε στον παιδιατρο για την εξεταση του μηνα δεν ειχαμε εμβολιο αυτη τη φορα, τον επομενο μηνα ειναι να κανουμε το εμβολιο μαντου κ με ενημερωσε οτι θα παμε πρωτα στο ιατρειο κανονικα κ μετα θα μας στειλει στο κεντρο υγειας γιατι δεν εχουμε νοσοκομειο κοντα κ μετα θα επιστρεψουμε παλι στο ιατρειο, ολα αυτα γιατι ομως? Ρωτησα κ αλλες κοπελες κ μου ειπαν οτι δεν της στειλανε πουθενα πριν να γινει το εμβολιο αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η γιατρος τι σου ειπε?ποιος ο λογος για αυτη την ταλαιπωρια? κ εμεις το καναμε προχθες κ το μονο που μου ειπε να το παρακολουθησω το σημειο του εμβολιασμου αν πρηστει για 48 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα πρέπει να πάτε στο κέντρο υγείας.

Το μαντού το κάνει ο παιδίατρος, μαρκάρει την περιοχή με ένα στυλό και μετα εσύ παρακολουθείς αυτη τη περιοχή για κάποια 24ωρα μην τυχόν και ερεθιστεί.

Μήπως το Κέντρο Υγείας έχει να κάνει με την ασφάλιση σου? Γιατί απ΄οσο ξέρω όσοι είναι του ΟΓΑ εκεί τους γράφουν τα εμβόλια.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Καταρχήν το μαντού δεν είναι εμβόλιο. Το τέστ μαντού (δερμοαντίδραση) χρησιμοποιείται για να διαπιστωθεί αν έχει κάποιος φυματίωση.

Συνήθως το κάνουν στα κέντρα Υγείας αλλά και σε ιδιωτικά ιατρεία.

Το BCG είναι εμβόλιο για την φυματίωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι το παιδι ειναι ασφαλισμενο στο στρατο κ αυτο το δοκιμαστικο τεστ που λες ιωαννα δεν το καναμε, πρωτα θα γινει αυτο κ μετα το εμβολιο? Κ πως γινεται το τεστ ακριβως?? Σας ευχαριστω που απαντησατε παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι το παιδι ειναι ασφαλισμενο στο στρατο κ αυτο το δοκιμαστικο τεστ που λες ιωαννα δεν το καναμε, πρωτα θα γινει αυτο κ μετα το εμβολιο? Κ πως γινεται το τεστ ακριβως?? Σας ευχαριστω που απαντησατε παρα πολυ!!!

 

Πρώτα γίνεται το τεστ mantoux, ο γιατρός θα εγχύσει με ένεση μια μικρή ποσότητα από ειδικό υγρό κάτω από την επιδερμίδα, στην εσωτερική πλευρά του αγκώνα. Μετά από 48 έως 72 ώρες, ο γιατρός θα ελέγξει το σημείο όπου έγινε η ένεση και αν διαπιστώσει ότι έχει αναπτυχθεί εκεί μια κοκκινίλα, θα την μετρήσει και θα σας πει αν το τεστ είναι θετικό ή αρνητικό. Το εμβόλιο φυματίωσης (BCG) γίνεται περίπου οταν το παιδί είναι 6 ετών το κάνουν στο σχολείο (απαράδεκτο αλλά τελος πάντων).Πάντως αυτό το εμβόλιο δεν προσφέρει πλήρη προστασία όπως κάποια άλλα εμβόλια και νομίζω οτι είναι πολύ μικρός ο δικός σου για να κάνει αυτό το εμβόλιο, συζητησε το λιγο καλύτερα με τον παιδίατρο σου.

Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα του BCG...

Αν θέλεις μπες στο http://www.pedtb.gr αναφέρει πολλά για το mantoux και το BCG.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχει δικιο η ioanna21,στο οτι ειναι λιγο μικρος....εμεις θα το κανουμε 28Αυγουστου,και θα ειναι ειναι ο Νασος μου 19 μηνων!!!

Θα το κανουμε στο ιατρειο,μου ειπε ο παιδιατρος.

Τωρα για το τι θα του κανει ο γιατρος δεν ξερω λεπτομερειες...μολις το κανουμε θα σας πω!!!!!!

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα ευχαριστω πολυ θα κοιταξω την ιστοσελιδα, για φυματιωση δεν μας ειπε τιποτα μονο το μαντου ειπε οτι εχουμε να κανουμε, η πανε μαζι ουτε ξερω?? κ τον αλλο μηνα το σεπτεμβριο δηλαδη εχουμε το μμρ που με ανυσηχει λιγο, θα καταληξω στο τελος για το μμρ γιατι διαβασα πολλα εδω μεσα. Ειρηνη μαλλον θα σου γραψω εγω πιο μπροστα τι μας εκανε γιατι ειναι να το κανουμε 24 αυγουστου εμεις, εκτος κ αν παω κ πιο μπροστα αναλογως θα δω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οτι να ναι δηλαδη εμεις θα ειμαστε 15μηνων, ο νασος της ειρηνης 19μηνων κ ο δικος σου 12, πολυ ωραια μας τα λενε. Τελικα ακριβως αυτο ειναι τωρα το κυριο ερωτημα σε ποια ηλικια πρεπει να γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μετα το χρονο σιγουρα.. δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενη στιγμη που γινεται.. Αλλωστε οπως εχουμε ξαναπει δεν προκειτε για εμβολιο αλλα ουσιαστικα για ενα τεστ.. μια εξεταση.. μεσω της οποιας βλεπει κανεις αν το παιδι εχει η δεν εχει αντισωματα της φυματιωσης.

κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει λογος να γινει σε συγκεκριμενη χρονικη στιγμη εφοσον δεν απαιτηται πχ για εγγραφη σε παιδικο σταθμο.

Επισης να εχετε υποψην οτι το μαντου επαναλαμβανετε καθε χρονο αρα αν το κανεις 12 μηνων χωρις να εχεις σκοπο να γραψεις το παιδι στον παιδικο , του χρονου θα το ξανακανεις.. δεν θα δεχτουν για την εγγραφη μαντου που εχει γινει πριν εναν χρονο.

πριν κανεις το εμβολιο της φυματιωσης κανεις το μαντου.. αν βγει θετικο παει να πει οτι το ατομο εχει ηδη νοσησει και δεν κανει το εμβολιο.. επισης μετα το εμβολιο ξανακανεις μαντου να δουν αν σε επιασε.. εγω εχω κανει 3 φορες εμβολιο και ακομα δεν εχω αντισωματα.. απλα δεν με πιανει.. τον λογο δεν τον ξερω αλλα δεν με πιανει.

Επισης δεν ειναι απαραιτητο να γινει στο σχολειο, στο σχολειο το κανουν τα παιδι απου δεν το εχουν κανει. Εγω εξωτερικα το ειχα κανει ως παιδακι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετα το χρονο σιγουρα.. δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενη στιγμη που γινεται.. Αλλωστε οπως εχουμε ξαναπει δεν προκειτε για εμβολιο αλλα ουσιαστικα για ενα τεστ.. μια εξεταση.. μεσω της οποιας βλεπει κανεις αν το παιδι εχει η δεν εχει αντισωματα της φυματιωσης.

κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει λογος να γινει σε συγκεκριμενη χρονικη στιγμη εφοσον δεν απαιτηται πχ για εγγραφη σε παιδικο σταθμο.

Επισης να εχετε υποψην οτι το μαντου επαναλαμβανετε καθε χρονο αρα αν το κανεις 12 μηνων χωρις να εχεις σκοπο να γραψεις το παιδι στον παιδικο , του χρονου θα το ξανακανεις.. δεν θα δεχτουν για την εγγραφη μαντου που εχει γινει πριν εναν χρονο.

 

αλήθεια; 3 χρονών λέμε να τη στείλουμε.... αααα θα το συζητήσω με την παιδίατρο. Ωχ.... κάθε φορά όλο και κάτι της λέω σχετικά με τα εμβόλια. Πάλι ημερομηνίες θ'αλλάζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που γραφει η Δωρα διαβασα μολις τωρα, δεν ειναι εμβολιο ειναι τεστ που το κανεις για να δεις εαν το παιδι εχει φυματιωση, στα 7χρονια γινεται το εμβολιο της φυματιωσης διαβασα. Αρα απ οτι καταλαβα η παιδιατρος μας δεν κανει τετοια τεστ κ γι αυτο μας στελνει στο κεντρο υγειας κ μετα μας ειπε να γυρισουμε παλι στο ιατρειο της για την εξεταση του μηνα, μαλλον κατι τετοιο θα γινει αν τα φανταζομαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν υπαρχει λογος να το κανει το μωρο απο τωρα αν δεν θες να το γραψεις στον παιδικο.. η αλλη ενδειξη που γινεται ειναι αν υποψιαζεσαι οτι το παιδι μπορει να εχει σε επαφη με καποιον που εχει φυματιωση..

Επισης εκτος απο το κεντρο υγειας μπορεις να το κανεις το μαντου (και ολα τα εμβολια) στο παιδιατρικο τμημα του στρατιωτικου νοσοκομειου της περιοχης (δωρεαν). Αν υπαρχει κατι κοντα βεβαια που να σε εξυπηρετει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυματιωση οχι δεν ειχε κανενας στο οικογενειακο περιβαλλον το δικο μου τουλαχιστον γιατι με τη μερια του πατερα δεν ξερω τι γινεται κ εαν ρωτησω δεν θα μου απαντησει σιγουρα, το μεγαλωνω μονη μου το παιδι κ ειχε χρειαστει η ομαδα αιματος κ εαν εχουν καμια χρονια ασθενεια στην οικογενεια του στο β' επιπεδου ετσι πρεπει να λεγεται το ξεχασα τωρα που δειχνει ολα τα οργανα του σε μεγενθυση τελος παντων κ δεν μου ελεγε σιγα μη μου πει τωρα για τη φυματιωση. Το παιδι δεν θα παει στον παιδικο οχι αλλα τα εχω παρει ολα τα εμβολια με τη σειρα εγω δεν αφησα κανενα, οτι εγραφε η παιδιατρος το εκανα!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που γραφει η Δωρα διαβασα μολις τωρα, δεν ειναι εμβολιο ειναι τεστ που το κανεις για να δεις εαν το παιδι εχει φυματιωση, στα 7χρονια γινεται το εμβολιο της φυματιωσης διαβασα. Αρα απ οτι καταλαβα η παιδιατρος μας δεν κανει τετοια τεστ κ γι αυτο μας στελνει στο κεντρο υγειας κ μετα μας ειπε να γυρισουμε παλι στο ιατρειο της για την εξεταση του μηνα, μαλλον κατι τετοιο θα γινει αν τα φανταζομαι καλα..[/QUO

 

Εμενα ο παιδιατρος,θα το κανει στο ιατρειο του,εσεις γιατι δεν το αναλαμβανει,γνωριζεις???

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα ευχαριστω πολυ θα κοιταξω την ιστοσελιδα, για φυματιωση δεν μας ειπε τιποτα μονο το μαντου ειπε οτι εχουμε να κανουμε, η πανε μαζι ουτε ξερω?? κ τον αλλο μηνα το σεπτεμβριο δηλαδη εχουμε το μμρ που με ανυσηχει λιγο, θα καταληξω στο τελος για το μμρ γιατι διαβασα πολλα εδω μεσα. Ειρηνη μαλλον θα σου γραψω εγω πιο μπροστα τι μας εκανε γιατι ειναι να το κανουμε 24 αυγουστου εμεις, εκτος κ αν παω κ πιο μπροστα αναλογως θα δω!

 

 

Θα περιμενω νεα σας....:!::!::!:

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξερω να πεις οτι την πληρωνω απο τη τζεπη μου να ελεγα ενταξει ας με στειλει καπου τζαμπα αλλα δεν την πληρωνω, δεν ξερω γιατι μου ειπε να παω εκει θα το μαθουμε ομως οταν παω παλι.

Link to comment
Share on other sites

Πωλινα η φυματιωση δεν ειναι κληρονομικη ασθενεια.. οταν λεω αν εχεις υποψιες οτι το παιδι ηρθε σε επαφη με καποιον εννοω , με καποιον ο οποιος νοσει τωρα.. Ακομα κι αν καποιος εχει νοσησει πριν χρονια δεν μπορει να μεταδωσει την ασθενεια σε κανεναν αλλον.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξερω κανεναν να εχει αυτη τη στιγμη απο τους γνωστους μου τουλαχιστον, τωρα αλλα ατομα που ερχονται κοντα στο παιδι για να το χαρουν δεν μπορω να ξερω. Ευχομαι παντως ολα να πανε καλα με το τεστ κ να μην εχουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρωτα τον γιατρο σου πιος ειναι ο λογος που θελει να κανει το παιδι το μαντου στη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη.. Γιατι οταν τον ειχα ρωτησει εγω ποτε θα το κανουμε μου απαντησε να μην βιαζομαι και οταν θα χρειαστει θα το κανουμε..

Αν καποιος ειχε φυματιωση θα το ειχες καταλαβει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και εσενα να σου ζησεο ο μικρος!

 

Εγω αυτο που θυμαμαι ειναι οτι στους δυο μεγαλους δεν ειχα κανει μαντου(με την ιδια παιδιατρο)

Τωρα σε αυτο μου το ειπε και να κανοινισω να παω Κ.Υ.

Ρωτησα τη νονα του Δημητρη μου που ειναι διευθυντρια στο Κ.Υ. της περιοχης μας και μου ειπε οτι το κανουμε εκει

Η παιδιατρος μας μου ειπε να το κανει και ο Δημητρης(5,5 χΡ)και αυτος δεν θελει να παει "Θτο μαγαζι τηθ νοναθ του"(ετσι το λεει το ΚΥ) γιατι ντρεπεται να κλαψει μπροστα της και η νονα μας ηρθε σε δυσκολη θεση οταν της το ειπα

γιατι καταλαβα οτι δεν επιτρεπεται να πηγαινουν σε ιδιωτες

4

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...