Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επίμονος βήχας....τι άλλο να κάνουμε


Recommended Posts

Εδώ και δυόμιση μήνες η κόρη μου έχει προσβληθεί από απανωτές ιώσεις.Κάθε φορά που γίνεται καλά πάμε στη παιδίατρο για επανεξέταση και πάλι τα ίδια.Οι διαγνώσεις είναι με την σειρά:τραχειίτιδα-ρινίτιδα-αμυγδαλίτιδα.Είναι σχεδόν τριών χρόνων και δεν πάει παιδικό αλλά η παιδίατρος λέει πως μπορεί να μεταφέρουμε εμείς στο σπίτι ιούς από την δουλειά κ.τ.λ.

Μόλις είναι καλά για 2-3 μέρες μετά παρουσιάζεται πάλι ο βήχας.Δεν θέλω να της δώσω άλλα φάρμακα.Από 6/2/09 μέχρι και τώρα έχει μείνει χωρίς φάρμακα μόνο μία εβδομάδα.

Από εχθές βήχει έντονα κατά την ώρα του ύπνου και όταν ξυπνάει και έχει πάλι καταρροή.Θα της βάζω όσο το δυνατόν πιο πολλούς ορούς γίνεται και δεν της ξαναδίνω XOZAL ή AERIUS.

Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια επίσκεψη σε ΩΡΛ .......μήπως βοηθήσει;

 

Επίσης για τις απανωτές ιώσεις... επειδή είχα κι εγώ τέτοιο πρόβλημα με τα παιδιά πέρυσι... Ανακάλυψα πως έφταιγαν τα μικρά ρεύματα αέρα που δημιουργούνται από χαραμάδες. Π.χ κάτω από τις πόρτες ειδικά όταν λειτουργεί ο απορροφητήρας ή στο πλάι από τις μπαλκονόπορτες (εκεί που είχε ανάκλιση δε σφράγιζε σωστά λόγω φθαρμένων λαστιχων). Όταν διόρθωσα αυτά... σταμάτησαν και οι ιώσεις!!! Φέτος μόνο 2 φορές και αυτές από επαφή με άλλα παιδιά που νοσούσαν λίγες μέρες νωρίτερα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο προβλημα με την κορη μου και επιμενω με τον ορο μονο και σκεφτηκα αυριο να παω να βρω φυλλα ευκαλυπτου να κανουμε εισπνοες... Επιστροφη στο παρελθον μπας και δουμε ασπρη μερα!!! Ποσο Aerolin να εισπνευσει;; :evil:

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε τα ίδια όλο το χειμώνα.Βήχας και απίστευτο μπούκωμα. Ο ορός δεν κάνει απολύτως τίποτα. Αφού γίναμε μόνιμοι στην παιδίατρο, πήγα τον μικρό σε ΩΡΙΛΑ. Μας έδωσε μία θεραπεία για ένα μήνα.Χοζάλ και ένα σπρέυ για την μύτη, δεν θυμάμαι πως το λένε. Τα παίρνει εδώ και μία εβδομάδα και είναι ήδη πολύ καλά. Έχει φύγει τελείως το μπούκωμα, και επιτέλους κοιμάται με κλειστό το στόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ. ΤΟ ΛΕΝΕ "EFKALIPTUS VAPOR" ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 7 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛΑΚΙ ΝΕΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ 2 ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΒΑΖΩ 1 ΚΑΠΑΚΙ. ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΚΙ ΤΟΝ ΒΗΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αφροδιτη τα συμπτωματα των απανωτων ιωσεων συνηθως ειναι αλλεργικα, θα σε συμβουλευα να επισκεφθεις αλλεργιολογο, να δωσει στο παιδακι σου μια σωστη θεραπεια και να ανακουφιστει....ειναι καλυτερα απο το να δινεις αποσπασματικα διαφορα φαρμακα και χωρις αποτελεσμα, καλυτερα κατι ενταντικο και σωστο.

παρατηρησε αν το βραδυ που βηχει, αν ο βηχας αρχιζει την ωρα που ξαπλωνει ή στην διαρκειτα της νυχτας,

αν ο βηχας αρχιζει την ωρα που ξαπλωνει σημαινει πως οφειλεται προφανως σε μιξουλες που εχουν συσσωρευτει στο πισω μερος της μυτης ...το λεγομενο μπουκομα και μαλλον προκειται για ρινιτιδα...αν παλι ο βηχας υπαρχει μεσα στην διαρκεια του υπνου τοτε μαλλον τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα...ισως μπορει να υπαρχει και καποιο βρογχοσπασμα οποτε στον γιατρο γρηγορα οπως και να εχει....

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ. ΤΟ ΛΕΝΕ "EFKALIPTUS VAPOR" ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 7 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛΑΚΙ ΝΕΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ 2 ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΒΑΖΩ 1 ΚΑΠΑΚΙ. ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΚΙ ΤΟΝ ΒΗΧΑ.

 

Εγω κανω κατι αναλογο με σταγονες ελαιου ευκαληπτου & εχινατσα της propoline. Βρεχω μια πετσετα . Της ριχνω 6-7 σταγονες και την βαζω πανω στο καλοριφερ

 

Δες και εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21046&highlight=%E2%DE%F7%E1%F2+%E2%DE%F7%E1%F2%2A

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Εδώ και δυόμιση μήνες η κόρη μου έχει προσβληθεί από απανωτές ιώσεις.Κάθε φορά που γίνεται καλά πάμε στη παιδίατρο για επανεξέταση και πάλι τα ίδια.Οι διαγνώσεις είναι με την σειρά:τραχειίτιδα-ρινίτιδα-αμυγδαλίτιδα.Είναι σχεδόν τριών χρόνων και δεν πάει παιδικό αλλά η παιδίατρος λέει πως μπορεί να μεταφέρουμε εμείς στο σπίτι ιούς από την δουλειά κ.τ.λ.

Μόλις είναι καλά για 2-3 μέρες μετά παρουσιάζεται πάλι ο βήχας.Δεν θέλω να της δώσω άλλα φάρμακα.Από 6/2/09 μέχρι και τώρα έχει μείνει χωρίς φάρμακα μόνο μία εβδομάδα.

Από εχθές βήχει έντονα κατά την ώρα του ύπνου και όταν ξυπνάει και έχει πάλι καταρροή.Θα της βάζω όσο το δυνατόν πιο πολλούς ορούς γίνεται και δεν της ξαναδίνω XOZAL ή AERIUS.

Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι;

Και εμεις ακριβως τα ιδια!!! εχει απο αρχες Φεβρουαριου βηχας με φλεμμα και μυξες, (απο τον παιδικο κολλησε , κλασσικα!) στην αρχη με αντιβηχικο,τιποτα, μετα αρχισαμε AEROLIN ΚΑΙ FLIXOTIDE,και AERIUS, και μετα απο 1 μηνα της περασαν ολα τελειως!! τα σταματησα....

 

κ μετα απο 5 μερες παλι τα ιδια!!!!απελπισια σκετη!!! ηπιος βηχας στην αρχη, μετα εντονος, κ μυξες!!! την πηγα κ στον Κατασρδη , την ιδια αγωγη μου εδωσε και αυτος με την παιδιατρο μου..κ τωρα περιμενουμε παλι....μου εγραψε και κατι εξετασεις,

 

ειναι λεει ευαισθητοι οι βρογχοι , και πιθανοτατα επειδη εγω ειμαι αλλεργικη στην γυρη και στην ελια, να το εχει παρει απο εκει την ευαισθησια, ομως εγω δεν εχω αναπνευστικο προβλημα ποτε δεν ειχα!.

 

δεν εχει σημασια μου ειπε, ειναι πως τον πιανει τον καθενα. Αντε βγαλε ακρη!!!!

 

 

ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ!!!ΤΗΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΒΗΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ!! ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΟΓΧΧΙΤΙΔΕΣ ΚΤΛ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης παιρνουμε κ singulair! τι να πω,.... θα την παω και στον ωτορ/γο.να δουμε τι θα μας πει κ αυτος...λετε λογω ανοιξης? αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι τις αλλεργιες τα παιδια τις εμφανιζουν μετα τα 6!!

Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς τα ίδια είχαμε όλο το χειμώνα!

Εισπνεώμενα, αντιβιώσεις και όλα τα σχετικά.

Μέχρι που αγανάκτησα να κυνηγάω το παιδί με ένα φάρμακο στο χέρι και αποφάσισα να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική.

Συνεχίζουμε βέβαια το singulair αλλά είναι καλύτερα.

Δεν ξέρω αν είναι συμπτωση, πάντως προς το παρόν το παιδί έχει ηρεμήσει κατά πολύ!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ειναι τοσο κουραστικο κ για μαε κ για το παιδι να το κυνηγας για τα φαρμακα!!! ευτυχωε εμενα τα δεχετε τα περισσοτερα..λιγο μετο inhaler εχουμε προβλημα αλλα γενικα καλα...τοσα φαρμακα θεε μου, δεν κανουν κακο στην αναπτυξη του?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουνε λεει; Μόνο το ότι η λέξη προέρχεται από το φαρμάκι νομίζω ότι τα λεει όλα!

Όσο για τα εισπνεώμενα που είναι όλο χημικά, άστα να πάνε!

Αλλά τι να κάνουμε που τα έχουμε ανάγκη!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε λίγο την ομοιπαθητική κορίτσια. Στη χειρότερη περίπτωση γίνονται τα συμπτώματα πιο ελαφρά οπότε τουλάχιστον η κορτιζόνη δεν χρειάζεται. Και αυτά που παίρνουν τα παιδιά είναι ακίνδυνα και μη χειμικά. Μιλάω αποκλειστικά και μόνο από προσωπική μου πείρα και από τις φίλες μου που βρήκαν την υγειά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάξτε λίγο την ομοιπαθητική κορίτσια. Στη χειρότερη περίπτωση γίνονται τα συμπτώματα πιο ελαφρά οπότε τουλάχιστον η κορτιζόνη δεν χρειάζεται. Και αυτά που παίρνουν τα παιδιά είναι ακίνδυνα και μη χειμικά. Μιλάω αποκλειστικά και μόνο από προσωπική μου πείρα και από τις φίλες μου που βρήκαν την υγειά τους.

 

Ακριβώς το ίδιο είπα κι εγώ λίγο πιο πάνω!

Μόλις τελειώσαμε τον 1ο γύρο της θεραπείας με ομ/κά και ήδη είμαστε πολύ καλύτερα! Απλά δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή αν όντως έπιασε η θεραπεία!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δυόμιση μήνες η κόρη μου έχει προσβληθεί από απανωτές ιώσεις.Κάθε φορά που γίνεται καλά πάμε στη παιδίατρο για επανεξέταση και πάλι τα ίδια.Οι διαγνώσεις είναι με την σειρά:τραχειίτιδα-ρινίτιδα-αμυγδαλίτιδα.Είναι σχεδόν τριών χρόνων και δεν πάει παιδικό αλλά η παιδίατρος λέει πως μπορεί να μεταφέρουμε εμείς στο σπίτι ιούς από την δουλειά κ.τ.λ.

Μόλις είναι καλά για 2-3 μέρες μετά παρουσιάζεται πάλι ο βήχας.Δεν θέλω να της δώσω άλλα φάρμακα.Από 6/2/09 μέχρι και τώρα έχει μείνει χωρίς φάρμακα μόνο μία εβδομάδα.

Από εχθές βήχει έντονα κατά την ώρα του ύπνου και όταν ξυπνάει και έχει πάλι καταρροή.Θα της βάζω όσο το δυνατόν πιο πολλούς ορούς γίνεται και δεν της ξαναδίνω XOZAL ή AERIUS.

Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι;

τ ιδιο προβλημα ειχα και εγω με την κορη ολο φαρμακα.οσπου μια μερα μου ειπε η μαμα μου πως η γιαγια μου μας εφτιαχνε ενα συροπι απο πατατα κ ζαχαρη αυτο με εχει σωσει πολλες φορες.θα σου πω πως τ φτιαχνω αλλα αυτο δεν παει ν πει πως δεν παμε τ παιδι στο γιατρο.περνω μια πατατα μεγαλη της ανοιγω ενα καπακι οριζοντια και μεσα τ σκαλιζω μεχρι ν κανει σαν φωλια και τ γεμιζω με ζαχαρι κ τ κλεινω με τ καπακι.το τυλιγο με αλουμινοχαρτο.αυτο μετα απο καποιες ωρες θα γινει σαν συροπι.εγω της δικιας μου τ εδινα 2 κουταλακια τ γλυκο 4 κ 5 φορες την ημερα.με εχει σωσει πολλες φορες οταν ειχε απλο βηχα και δεν ηταν κατι που χρειαζοταν αντιβιωσει.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας μανουλες.....η μικρη μου εχει 1,5 εβδομαδα που ειχε μυξουλες κ βηχα λιγο...πηγε να το γυρισει σε λαρυγγυτιδα της εδωσα τις σταγονες κ ειμαστε ενταξει...τωρα της δινω το Xozal το σιροπι...γιατι εχει ρινιτιδα μου ειπε η γιατρος...επισης βηχει κιολας.....της το δινω 2 μερες κ στον βηχα δεν εχω δει βελτιωση...επισης εχει κ υπνηλια....ειναι απο το σιροπι?

κουραστηκα εδω κ 2 βδομαδες το ενα μετα το αλλο...δεν μπορει να συνελθει το μωρο μου.....

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα μολις γραφτηκα στη σελιδα.εχω ενα αγορακι 3 χρονων παει παιδικο σταθμο απο πολυ μικρος απο 8 μηνων.εδω και 2 εβδομαδες εχει βηχα και μυξες.του εκανα 4 μερες aerolin του περασε καπως αλλα επειδη του προκαλει εκνευρισμο και ειδικα τη νυχτα του το σταματησα.τωρα τον ξαναεπιασε βηχας και οι γιατροι πολυ δυσκολα του δινουν αντιβιωση.με τα αλλα σπρευ δεν του περναει μονο με αερολιν που δεν το θελω καθολου η με αντιβιωση που δεν δινουν οι γιατροι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μολις γραφτηκα στη σελιδα.εχω ενα αγορακι 3 χρονων παει παιδικο σταθμο απο πολυ μικρος απο 8 μηνων.εδω και 2 εβδομαδες εχει βηχα και μυξες.του εκανα 4 μερες aerolin του περασε καπως αλλα επειδη του προκαλει εκνευρισμο και ειδικα τη νυχτα του το σταματησα.τωρα τον ξαναεπιασε βηχας και οι γιατροι πολυ δυσκολα του δινουν αντιβιωση.με τα αλλα σπρευ δεν του περναει μονο με αερολιν που δεν το θελω καθολου η με αντιβιωση που δεν δινουν οι γιατροι

 

Kάνε μια αναζήτηση στο θέμα "Το παιδί μου είναι πάλι άρρωστο!" (ενότητα προνήπιο-νήπιο) και θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες και χρήσιμες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είμαστε αρρωστούλες 20 μέρες? Την πήγα στον γιατρό οταν παραπονέθηκε για το αυτί αλλά πέρασε χωρίς αντιβίωση. Ο βήχας δεν τον είχε ανησυχήσει. Τόσες μέρες μετά, αντί να της περάσει, επιδεινώνεται. Επίσης έδωσα προσπαν για 5 μέρες αλλά τίποτα. Αύριο θα την πάω στο γιατρό αλλά ήθελα να δω αν συμβαίνει σε άλλο παιδάκι. Υπόψιν, εδώ και 10 μέρες δεν έχει πάει παιδικό

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είμαστε αρρωστούλες 20 μέρες? Την πήγα στον γιατρό οταν παραπονέθηκε για το αυτί αλλά πέρασε χωρίς αντιβίωση. Ο βήχας δεν τον είχε ανησυχήσει. Τόσες μέρες μετά, αντί να της περάσει, επιδεινώνεται. Επίσης έδωσα προσπαν για 5 μέρες αλλά τίποτα. Αύριο θα την πάω στο γιατρό αλλά ήθελα να δω αν συμβαίνει σε άλλο παιδάκι. Υπόψιν, εδώ και 10 μέρες δεν έχει πάει παιδικό

 

Μια επίσκεψη στον γιατρό αύριο κιόλας, μην τυχόν και σου κάνει ακροαστικά και πνευμονία.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε με ξηρό βήχα πριν 15 μέρες μέρες περίπου.

Πήραμε sinecod για 7 μέρες και ο βήχας έγινε πιά παραγωγικός με φλέγματα που το παιδί δεν μπορεί να βγάλει. Την ημέρα είναι σχετικά καλά...αλλά τη νύχτα ενώ κοιμάται μπορεί να την πιάσει κρίση βήχα ακόμα και για ένα τέταρτο συνεχόμενα...

Ακροαστικά δεν έχει.

Η γιατρός μου είπε δεν δίνουμε τίποτα.. αλλά αυτό συνεχίζεται...

 

Τι να κάνω πιά;

Εισπνοές (π.χ. AEROLIN) πότε δίνουν στα παιδιά;

Ακούω άλλες μαμάδες δίνουν AERIUS. Αυτό βοηθάει;

Τι άλλο κάνετε εσείς;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα που είναι 9 μηνων μου εδωσε στην αρχη bisolvon και aerious σιροπι και αφου δεν περναγε και τα μωρα μπουκωμενα και με φλεματα δεν κοιμοντουσαν ολο το βραδυ και απο τον βηχα,την πηρα τηλ ηρθε τα είδε και μου είπε εχεις δίκιο θελουν αντιβιωση και μου εδωσε για 8 ημερες augmentin.Μηπως πρεπει να το πας να το δει?

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...