Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα μωρού 5 μηνών


Recommended Posts

Η μπέμπα μου είναι σχεδόν 5 μηνών.

Εδώ κι 1 μήνα τρώμε κάθε 3 - 3.5 ώρες περίπου 100-120 ml τη φορά.

 

Από περιέργεια, τα δικά σας παιδάκια σ' αυτή την ηλικία, κάθε πότε και πόσο τρώνε ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κουκλα , εμας ο μπεμπης σε αυτη την ηλικια ειχε ελλατωσει λιγακι τις ωρες που ηθελε που να φαει . Δηλαδη εκει που 3-4 μηνων ετρωγε ανα 3-3.5 ωρες περιπου 100 -140 μλ , οταν κοντευε 5 μηνων ετρωγε 120μλ ανα 2,5 ωρες περιπου , οταν εκλεισε τον 5ο η παιδιατρος μας αρχησε το μαμ με φρουτοκρεμες και ρυζαλευρο . Μαλλον ο μικρος μας ητανε φαγας και ηθελε να τρωει πιο συχνα ή κατι που να τον πιανει , σημειωτεον οτι ολα αυτα μονο κατα τη διαρκεια της ημερας , τελευταιο γαλα επεινε γυρω στις 10.00 και κοιμοτανε ως το πρωι χωρις ενδιαμεσα ξυπνηματα , ξαφνικα το ειχε κανει αυτο εντελως μονος οταν ητανε 2,5 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι τρωμε στην διαρκεια της μερας καθε 3 ωρες απο 170ml (μπιμπερο λογω απουσιας μου για δουλεια) και απο τις 3 και μετα που θα τον εχω εγω, θηλαζει 2-3 φορες.. τελευταιο του γευμα στις 7 με 8 και μετα κοιμαται σερι ως της 6!

ευτυχως το πουλακι μου ειναι του υπνου και προλαβαινω να κανω καμια δουλιτσα το απογευματακι.. :P

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι τρωμε στην διαρκεια της μερας καθε 3 ωρες απο 170ml (μπιμπερο λογω απουσιας μου για δουλεια) .. :P

 

Πολύ πειναλέος ο μικρούλης, ε;

 

τελευταιο του γευμα στις 7 με 8 και μετα κοιμαται σερι ως της 6!:P

 

Τι τυχερή είσαι που κοιμάται τόσο πολύ !!!

Εμένα κοιμάται κατά τις 22:30 - 23:00, οπότε μέχρι εκείνη την ώρα είμαστε όλοι ξύπνιοι !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εμεις κανουμε 4 μεγαλα γευματα το 24ωρο μονο,καμια φορα κανουμε και ενα πεμπτο μινι γευμα κατα τις 5-6 το πρωι,αλλά οχι καθε μερα!!

Τρωμε σε καθε γευμα 250-300 γρ μητρικο γαλα που αντλω και συνολικα το 24ωρο, 1000-1200γρ,εξαρταται απο την μερα!

Επισης,ενω απο 2 ως 4 μηνων κοιμοταν σερι απο τις 11-12 το βραδυ ως τις 9 περιπου το πρωι χωρις να κανει κιχ,τωρα παλι ξυπναει και αν δεν ξυπνησει ειναι ανησυχη,στριφογυριζει,νιαουριζει,και γενικα δεν κανει εκεινο τον βαρυ υπνο που εκανε ...

Εχουμε και ενα θεματακι τον τελευταιο μηνα με τα κακα και πιστευω οτι απο εκει προερχεται η ανησυχια της.Εχει αερια και εχει μειωσει τις κενωσεις σε 1-2 την μερα απο 3-4 που εκανε πριν 1 μηνα!

Και οσες φορες προσπαθησαμε να την κοιμησουμε για βραδυ πιο νωρις,ειχαμε παταγωδη αποτυχια...Πριν τις 11:30- 12:00 δεν κοιμαται με τιποτα!Ποτε θα αλλαξει αυτο να δουμε και εμεις μια ασπρη μερα δεν ξερω...

Οσο για τις ωρες που τρωει,καθε λιγο και λιγακι τις αλλαζει,προγραμμα δεν προσπαθησα ποτε να της επιβαλλω.Τι να κανουμε παμε με τα νερα της...Να δουμε τωρα με τις στερεες πως θα τα παμε...

Πιστευω γενικα οτι τα παιδια δεν ειναι μηχανες να τα βαλουμε σε προγραμμα,οποτε θελουν και οσο θελουν τρωνε.Και απορω με καποιες μαμαδες που λενε:ΑΑΑΑ,εγω εβαλα απο την πρωτη μερα προγραμμα στο μωρο :?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι που ημαστε σαυτην την ηλικια τα παμε καλα με το προγραμμα δοξα τω Θεο. Με αρκετη προσπαθεια βεβαια απο μερους μου χωρις ομως και να την πιεσω.Γενικα ειναι καλο και βολικο μωρο οποτε εχουμε και λεμε καθε 4ωρες 180-210ml γαλα. Τελευταιο γευμα στις 12 οπωσδηποτε και ξυπνουσε 6 εχει δυο με τρεις μερες που απο μονη της το τρβηξε και παει κατα της 7 και....Ομως μεχρι πριν ενα μηνα ξυπνουσε και 4 το πρωι αλλα σιγα σιγα με τα γνωστα κολπα της το εκοψα. Τωρα περιμενω να αρχισουμε και τις κρεμουλες οποτε πιστευω θα ημαστε σε καλυτερο δρομο γιατι θαρχισω και την δουλεια απο 1 ιουλιου οποτε σιγουρα πρεπει να κοιμαται αρκετες ωρες ησυχα γιατι καμια φορα κατα της 5 ξυπναει και νιαουριζει αλλα πιπιλα....Αυτα τα ειπα λεπτομερως. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου είναι σχεδόν 5 μηνών.

Εδώ κι 1 μήνα τρώμε κάθε 3 - 3.5 ώρες περίπου 100-120 ml τη φορά.

 

Από περιέργεια, τα δικά σας παιδάκια σ' αυτή την ηλικία, κάθε πότε και πόσο τρώνε ???

 

αν τον τάιζα ως 5 μηνών ανά 3 ώρες θα είχα πεθάνει από εξάντληση!

απορώ με τις αντοχές σου! μπράβο σου!!!!

 

εμείς 5 μηνών είχαμε σταθερό πρόγραμμα 5 γευμάτων/24ωρο που ουσιαστικά το είχε βάλει μόνος του και βοήθησα λίγο κι εγώ

ποσότητες από 150 έως 240

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι τρωμε στην διαρκεια της μερας καθε 3 ωρες απο 170ml (μπιμπερο λογω απουσιας μου για δουλεια) .. :P

Πολύ πειναλέος ο μικρούλης, ε;

 

η αληθεια ειναι οτι η παιδιατρος καθε φορα που παμε τον χαρακτηριζει τον τροφαντουλη.. δεν εχει και αδικο.. ειναι καλοπερασακιας ο καλος μου!

τελευταιο του γευμα στις 7 με 8 και μετα κοιμαται σερι ως της 6!:P

Τι τυχερή είσαι που κοιμάται τόσο πολύ !!!

Εμένα κοιμάται κατά τις 22:30 - 23:00, οπότε μέχρι εκείνη την ώρα είμαστε όλοι ξύπνιοι !!!

 

το μωρο το ξεσηκωνουμε αναγκαστικα απο τις 6 για να τον παμε στη μαμα μου γιατι αρχισα να πηγαινω στη δουλεια οποτε πλεον το ξυπνητηρι μου ειναι αυτος.. αρχιζει τις φωνες επειδη πειναει και ξερει οτι εχει ταξιδι (περιπου 20 χλμ) μεχρι να χαλαρωσει παλι σ' ενα κρεβατακι.. ταλαιπωρειτε απο το πρωι, στην διαρκεια της μερας κοιμαται συνολο 2 ωριτσες αλλα ο μικρουλης εχει παρει γονιδια του πατερα του στον υπνο και εγινε υπναρας.. ελπιζω να συνεχισει ετσι το καλο μου.. θρεφει νιατα!! :P:P

μηπως να δοκιμαζες να το κουρασεις λιγο παραπανω?? δηλαδη.. παιξε λιγο περισσοτερο μαζι του, ισως με πιο δραστικα παιχνιδια.. λιγο κινηση παραπανω, ισως βοηθησει..

προσφατως ανακαλυψε τα ποδια του και ολη μερα χτυπιεται, τα πιανει, τα τραβαει και φυσικα περπαταει, ξαπλωτος φυσικα ή κανει τζοκινγκ.. φανταζεσαι χιλιομετρα που "γραφει" καθημερινα.. που να μην ειναι ψοφιος στην κουραση το βραδυ.. :P:P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις παλι που ημαστε σαυτην την ηλικια τα παμε καλα με το προγραμμα δοξα τω Θεο. Με αρκετη προσπαθεια βεβαια απο μερους μου χωρις ομως και να την πιεσω.Γενικα ειναι καλο και βολικο μωρο οποτε εχουμε και λεμε καθε 4ωρες 180-210ml γαλα. :lol:

 

Προσπαθώ κι εγώ καμμια φορά να φάει παραπάνω γάλα, ώστε να αυξήσω την ώρα μεταξύ των γευμάτων αλλά είναι αδύνατον .....

Αν δεν θέλει να φάει, δεν τρώει με τίποτα !!!

Βέβαια δεν θέλω να την πιέσω και πάρα πολύ !!!!

 

 

Ομως μεχρι πριν ενα μηνα ξυπνουσε και 4 το πρωι αλλα σιγα σιγα με τα γνωστα κολπα της το εκοψα. :lol:

 

Εμένα με τελευταίο γεύμα στις 22:30, ξυπνάει πάλι στις 6:00 το πρωί για γάλα. Ποιά είναι τα "γνωστά κόλπα" που της έκοψες αυτό το πρωινό γεύμα ???

 

Τωρα περιμενω να αρχισουμε και τις κρεμουλες οποτε πιστευω θα ημαστε σε καλυτερο δρομο :lol:

 

Λες όταν αρχίσουν οι κρέμες να είναι καλύτερα;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς 5 μηνών είχαμε σταθερό πρόγραμμα 5 γευμάτων/24ωρο που ουσιαστικά το είχε βάλει μόνος του και βοήθησα λίγο κι εγώ

ποσότητες από 150 έως 240

 

Τι τυχερή !!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Mami emena einai akribos san thn dikia sou dld 4 mhnvn kai 3 ebdomadon kai troei kathe 3 ores sthn diarkeia ths hmeras. Koimate 9 ksipnaei 2 to proi , troei kai ksanakoimate mexri ths 5 to proi. Kathe mera 5 to proi eimaste oloi sto podi. Ego feugo sthn douleia 9 kai epeidi troei mono gala ths mamas bgazo kai gala prin koimitho! Sthn arxh sernomouna me auto to programma tora to exo sinithisei...alla to mualo mou einai kapos... :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

εγω διαβασα οτι μωρα 4-5 κιλων συνηθως κανουν 5 γευματα / 24ωρο των 150-160ml.

εμεις ζυγιζουμε 5300 και τρωει καθε 3-3,5 ωρες γυρω στα 100-120ml

ειναι φυσιολογικο; ειναι τωρα 2,5 μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 πινουμε 180

12 φρουτοκρεμα

3 φαγητο

6 και κατι κρεμα

930 γαλα

1230 γαλα και ξυπναμε μετα τις 730

 

Άρα κι εσείς κουκλίτσα τρώτε περίπου κάθε 3 ώρες (εκτός από το βράδυ βέβαια) !!!!

 

Άντε να δούμε πότε θα αυξηθούν τα μεσοδιαστήματα μεταξύ των γευμάτων !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω διαβασα οτι μωρα 4-5 κιλων συνηθως κανουν 5 γευματα / 24ωρο των 150-160ml.

εμεις ζυγιζουμε 5300 και τρωει καθε 3-3,5 ωρες γυρω στα 100-120ml

ειναι φυσιολογικο; ειναι τωρα 2,5 μηνων

 

ομοιοπαθουσα!!! εμενα ειναι 2 μηνων και 8 ημερων ζυγιζουμε 4800 και τρωμε καθε 3 ωρες 100-120 οποτε καταλαβενεις αντιμετωπιζουμε το ιδιο

προβλημα και εγω λεω λιγο ειναι αλλα ο γιατρος μου ειπε οποτε θελει και οσο θελει :wink:

Link to comment
Share on other sites

ας πω κι εγω η μανα το ντερτι μου,εμενα ειναι σχεδον 2,5 μηνων και ειναι 6200 και τρωει καθε 3 ωρες 150,αν του κανω παραπανω θα το πιει αλλα οχι ρε παναγιωτακη στο τελος θα φαει κι εμενα αυτο το παιδι.δε λεω χαιρομαι που ειναι φαγανο το μωρο μου αλλα ποσο χωρο εχει αυτο το στομαχακι για να πινει τοσο πολυ γαλα.αληθεια μεχρι ποιον μηνα λενε οτι πρεπει να χει διπλασιασει το βαρος της γεννησης του ενα μωρο; γιατι εμενα γεννηθηκε 3100 και τωρα ειναι ηδη διπλασιο το βαρος του.

Link to comment
Share on other sites

ας πω κι εγω η μανα το ντερτι μου,εμενα ειναι σχεδον 2,5 μηνων και ειναι 6200 και τρωει καθε 3 ωρες 150,αν του κανω παραπανω θα το πιει αλλα οχι ρε παναγιωτακη στο τελος θα φαει κι εμενα αυτο το παιδι.δε λεω χαιρομαι που ειναι φαγανο το μωρο μου αλλα ποσο χωρο εχει αυτο το στομαχακι για να πινει τοσο πολυ γαλα.αληθεια μεχρι ποιον μηνα λενε οτι πρεπει να χει διπλασιασει το βαρος της γεννησης του ενα μωρο; γιατι εμενα γεννηθηκε 3100 και τωρα ειναι ηδη διπλασιο το βαρος του.

 

Λένε ότι μέχρι τον 6ο - 7ο μήνα πρέπει να έχει διπλασιαστεί το βάρος τους.

Εσείς είστε πολύ μπροστά βρε παιδί μου !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

καλα και εμενα το εχει διπλασισει αφου γεννηθηκε 2280 και ειναι 4800

αλλα ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο πεγκη μου μην σκας και εμενα η κορη μου ηταν αφρατουλα και εξακολουθει να ειναι :wink:

τα παχυ μας τα καλη μας λεει :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ας πω κι εγω η μανα το ντερτι μου,εμενα ειναι σχεδον 2,5 μηνων και ειναι 6200 και τρωει καθε 3 ωρες 150,αν του κανω παραπανω θα το πιει αλλα οχι ρε παναγιωτακη στο τελος θα φαει κι εμενα αυτο το παιδι.δε λεω χαιρομαι που ειναι φαγανο το μωρο μου αλλα ποσο χωρο εχει αυτο το στομαχακι για να πινει τοσο πολυ γαλα.αληθεια μεχρι ποιον μηνα λενε οτι πρεπει να χει διπλασιασει το βαρος της γεννησης του ενα μωρο; γιατι εμενα γεννηθηκε 3100 και τωρα ειναι ηδη διπλασιο το βαρος του.

 

Λένε ότι μέχρι τον 6ο - 7ο μήνα πρέπει να έχει διπλασιαστεί το βάρος τους.

Εσείς είστε πολύ μπροστά βρε παιδί μου !!!

 

 

 

γεννηθηκε 2870 κ ειναι 7500 :lol::lol:κ 6 μηνων ακριβως

Link to comment
Share on other sites

ας πω κι εγω η μανα το ντερτι μου,εμενα ειναι σχεδον 2,5 μηνων και ειναι 6200 και τρωει καθε 3 ωρες 150,αν του κανω παραπανω θα το πιει αλλα οχι ρε παναγιωτακη στο τελος θα φαει κι εμενα αυτο το παιδι.δε λεω χαιρομαι που ειναι φαγανο το μωρο μου αλλα ποσο χωρο εχει αυτο το στομαχακι για να πινει τοσο πολυ γαλα.αληθεια μεχρι ποιον μηνα λενε οτι πρεπει να χει διπλασιασει το βαρος της γεννησης του ενα μωρο; γιατι εμενα γεννηθηκε 3100 και τωρα ειναι ηδη διπλασιο το βαρος του.

 

Λένε ότι μέχρι τον 6ο - 7ο μήνα πρέπει να έχει διπλασιαστεί το βάρος τους.

Εσείς είστε πολύ μπροστά βρε παιδί μου !!!

 

 

αχ αυτο σκεφτομαι και φοβαμαι.τοσα ακουμε παιδικη παχυσαρκια,διαβητης κ.α. γερο να ναι το παιδακι μου και ολα τα παιδακια κοριτσια αλλα ανησυχω.να σας ρωτησω κατι αλλο;υπαρχει περιπτωση το συγκεκριμενο γαλα να μην τον χορταινει;σορυ αν ειπα βλακεια αλλα ειμαι νεα μαμα και θα θελα τα φωτα σας.να σας πω οτι μεχρι 2 μηνων τον θηλαζα και του δινα και συμπληρωμα αρκετο.

Link to comment
Share on other sites

γεννηθηκε 2870 κ ειναι 7500 :lol::lol:κ 6 μηνων ακριβως

 

αχ δοξα τον θεο κι αλλη μαμα με φαγανο μωρακη :D:D

α!και τι βλεπω μια θεα η μικρουλα σου,μηπως να συμπεθεριαζαμε καλε;αν βγαινουν στις ταβερνες θα τρωνε τον αμπακο τα χρυσα μου :P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

γεννηθηκε 2870 κ ειναι 7500 :lol::lol:κ 6 μηνων ακριβως

 

αχ δοξα τον θεο κι αλλη μαμα με φαγανο μωρακη :D:D

α!και τι βλεπω μια θεα η μικρουλα σου,μηπως να συμπεθεριαζαμε καλε;αν βγαινουν στις ταβερνες θα τρωνε τον αμπακο τα χρυσα μου :P:P:P:P:P

 

 

εχουμε κανει κυτταριτιδα κ διπλες :lol::lol::lol:

τρωμε χωρις παρατραγουδα :lol: δεν αφηνει τιποτα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

γεννηθηκε 2870 κ ειναι 7500 :lol::lol:κ 6 μηνων ακριβως

 

αχ δοξα τον θεο κι αλλη μαμα με φαγανο μωρακη :D:D

α!και τι βλεπω μια θεα η μικρουλα σου,μηπως να συμπεθεριαζαμε καλε;αν βγαινουν στις ταβερνες θα τρωνε τον αμπακο τα χρυσα μου :P:P:P:P:P

 

 

εχουμε κανει κυτταριτιδα κ διπλες :lol::lol::lol:

τρωμε χωρις παρατραγουδα :lol: δεν αφηνει τιποτα :lol::lol:

 

 

Αστειευεσε έτσι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...