Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ !!!!!!!!


val80

Recommended Posts

έχω χτυπήσει κόκκινο !!!!!!!!!!!! Γέννησα τον Οκτώβριο ένα υγιέστατο μπέμπη, γενικά δεν έχω και ιδιαίτερη βοήθεια, είμαι μόνη, μαγειρέυω μόνη μου καθαρίζω μόνη μου. Την δουλειά μου την εχω βάλεί σε δεύτερη μοίρα μέχρι να μεγαλώσει ο μικρός και να πάει παιδικό.

Απο την πρώτη ημέρα που γύρισα σπίτι απο το μαιευτήριο ΕΧΩ ΝΕΥΡΑ !!!!!!!!!!!!!! Μιλάμε για πολλά νεύρα όχι αστεία, εκτός ότι έχω θυμηθεί όλα όσα έγιναν πριν απο χρόνια και τα κράταγα μέσα μου....τότε ήμουν φυσιολογική βλέπετε και δεν έδινα σημασία σε χαζομάρες και σπόντες ή κακοβουλες πράξεις των άλλων.........τώρα τα έχω βάλει με όλους και με όλα. Γενικά είμαι κουρασμένη και άυπνη 8 μήνες τώρα, σκεφτομαι μήπως φταίει αυτό, δεν έχω χρόνο για τον εαυτό μου, μέχρι τις 23.00 το βράδυ πλένω μπιμπερό και βράζω φαγητά και νερό..........:cry: το πρόβλημα είναι ότι ο άντρας μου εχει αρχίζει και του την σπάω πολύ άσχημα και δεν έχει και άδικο, όλο μέσα στα νεύρα !!!! Αλλα τι να κάνω ??????? να κάθομαι και να χαμογελάω σαν την χαζή ........... όταν σέρνομαι απο την κούραση και αισθάνομαι χάλια ???

Εσείς που είστε μόνες σας στο σπίτι χωρίς βοήθεια ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ??? Μιλάμε για πολλά νεύρα, δηλαδή σε σημείο που μπορώ να κατεβάσω όλο το σπίτι !!! Προσπαθώ να τα φέρω σε μια ισσοροπία αλλά όταν ανεβάζω κόκκινο δεν μπορώ να συγκρατηθώ............:twisted:

Κάποια συμβουλή :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι να σου πω;;;; υπομονή ....όλες τα περάσαμε.....

υπομονή σε 2 χρόνια θα ηρεμήσει κάπως η κατάσταση....... ή θα χωρίσεις........ (πλάκα κάνω ....... )

 

να αφιερώνεις τουλάχιστον μισή ώρα στον εαυτό σου μπας και αισθανθείς καλύτερα....... όσο για την κούραση..... θα την συνηθισεις ....και πάρε και καμιά βοήθεια από...το κοινό να βγεις να ηρεμήσεις λίγογιατί θα λαλήσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλό μου κορίτσι να τα κάνεις όλα μόνη σου. Ο σύζυξ κουλός είναι δηλαδή; Για ανάθεσέ του μερικές δουλίτσες να ξελαμπικάρεις λιγάκι , να βρείς τον εαυτό σου και να δεις για πότε φεύγουν τα νεύρα και η κακή διάθεση. Το οτι δεν εργάζεσαι για να μεγαλώσεις το παιδάκι σου δεν σημαίνει οτι όλο το σπίτι πρέπει να περνάει από το χέρι σου

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να βαλεις ενα προγραμμα στις δουλειες σου?Αφου δε δουλευεις οπως λες γιατι εισαι στο τρεξιμο μεχρι τις 11 το βραδυ?Δλδ αν δουλευες κιολας τι θα εκανες?

 

Γενικως οσο περνανε οι μηνες ειναι και καλυτερα με το παιδι...αλλα δεν ειναι κριμα να μη χαιρεσαι αυτες τις στιγμες με το παιδακι σου...δε θα ξαναγυρισουν αυτοι οι μηνες γιατι τους χαραμιζεις με τα νευρα?

Link to comment
Share on other sites

έχω χτυπήσει κόκκινο !!!!!!!!!!!! Γέννησα τον Οκτώβριο ένα υγιέστατο μπέμπη, γενικά δεν έχω και ιδιαίτερη βοήθεια, είμαι μόνη, μαγειρέυω μόνη μου καθαρίζω μόνη μου. Την δουλειά μου την εχω βάλεί σε δεύτερη μοίρα μέχρι να μεγαλώσει ο μικρός και να πάει παιδικό.

Απο την πρώτη ημέρα που γύρισα σπίτι απο το μαιευτήριο ΕΧΩ ΝΕΥΡΑ !!!!!!!!!!!!!! Μιλάμε για πολλά νεύρα όχι αστεία, εκτός ότι έχω θυμηθεί όλα όσα έγιναν πριν απο χρόνια και τα κράταγα μέσα μου....τότε ήμουν φυσιολογική βλέπετε και δεν έδινα σημασία σε χαζομάρες και σπόντες ή κακοβουλες πράξεις των άλλων.........τώρα τα έχω βάλει με όλους και με όλα. Γενικά είμαι κουρασμένη και άυπνη 8 μήνες τώρα, σκεφτομαι μήπως φταίει αυτό, δεν έχω χρόνο για τον εαυτό μου, μέχρι τις 23.00 το βράδυ πλένω μπιμπερό και βράζω φαγητά και νερό..........:cry: το πρόβλημα είναι ότι ο άντρας μου εχει αρχίζει και του την σπάω πολύ άσχημα και δεν έχει και άδικο, όλο μέσα στα νεύρα !!!! Αλλα τι να κάνω ??????? να κάθομαι και να χαμογελάω σαν την χαζή ........... όταν σέρνομαι απο την κούραση και αισθάνομαι χάλια ???

Εσείς που είστε μόνες σας στο σπίτι χωρίς βοήθεια ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ??? Μιλάμε για πολλά νεύρα, δηλαδή σε σημείο που μπορώ να κατεβάσω όλο το σπίτι !!! Προσπαθώ να τα φέρω σε μια ισσοροπία αλλά όταν ανεβάζω κόκκινο δεν μπορώ να συγκρατηθώ............:twisted:

Κάποια συμβουλή :-(

 

 

ρε κοπελια μηπως εισαι η κουνιαδα μου :lol::lol::lol::lol:???? και εκεινη νευρααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα απο τοτε που γεννησε και χρονισε και ακομη νευρααααααααααααα και φαντασου οτι ειχε και τη πεθερα μου να τη βοηθαει ενω εγω η νυφη ανασταινω δυο παιδια μονη μου,,,,,:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

παντως οχι στη φαση που ησουνα δεν ειχα νευρα ειχα καταθλιψη

 

λοιπον να το παμε απο την αρχη

 

ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΕΥΡΑ??οχι σοβαρα τωρα γιατι νευριαζεις???με τις δουλειες που δε τελειωνουν???με τον αντρα σου???με το παιδι???με τη ζωη σου που αλλιως την περιμενες αλλιως ειναι τελικα???απο την κουραση???απο τις βλακειες που λεει ο καθενας???επειδη δεν εχεις χρονο για τον εαυτο σου???

 

παρε καμια ανασα και απαντησε αμα θες,,,,

 

πληροφοριακα οπως ειπανε πολλες ετσι καπως ειμασταν,,,,καλυτερευει με οτ καιρο,,,,και οπως λεει και η νικι μηπως να κανεις διαφορετικο προγραμμα στις δουλειες ή σε παιδευει το μικρο ολη μερα??ο αντρας σου μπορει να βοηθησει???μηπως να ζηταγες και μια βοηθεια (εαν ειναι εφικτο απο τη μαμα-πεθερα κλπ???)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως να βαλεις ενα προγραμμα στις δουλειες σου?Αφου δε δουλευεις οπως λες γιατι εισαι στο τρεξιμο μεχρι τις 11 το βραδυ?Δλδ αν δουλευες κιολας τι θα εκανες?

 

Γενικως οσο περνανε οι μηνες ειναι και καλυτερα με το παιδι...αλλα δεν ειναι κριμα να μη χαιρεσαι αυτες τις στιγμες με το παιδακι σου...δε θα ξαναγυρισουν αυτοι οι μηνες γιατι τους χαραμιζεις με τα νευρα?

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το κορίτσι από δω:-D!Δεν χρειάζεται να έχεις ένα σπίτι στην τρίχα.Μαγείρευε επίσης φαγητό και βάζε στην κατάψυξη.Παίρνε το μωρό και βγαίνε έξω ,θα κάνει καλό και στους δυό σας:wink:!

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι ημουν μεχρι που ξαναγυρισα στην δουλεια...μηπως να αφηνεις το νινι στον αντρα σου και να βγεις 2 ωριτσες με καμια φιλη σου να πεις 2 κουβεντες να χαλαρωσεις;;(εχεις πιθανοτητα με το που θα μπεις στο σπιτι σου να ξανατσιτωσεις αλλα απο το τιποτα 2 ωρες καλες ειναι)..τωρα που ειναι καλοκαιρι δεν πατε κανενα μπανακι στη θαλασσα να κολυμπησεις λιγο η να απλωσεις κορμαρα σε καμια ξαπλωστρα;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις τοσα νευρα βρε κοπελα μου??

Και εγω εχω ενα γιο 10 μηνων.. βοηθεια δεν εχω ιδιαιτερη.. δεν δουλεω πλεον.. ε οκ ειναι μερες που θελω να πεταξω τον συζηγο απο το μπαλκονι .. μαλλον στιγμες θα ελεγα.. και χωρις ιδιαιτερο λογο.. αλλα προσπαθω να το ξεπερναω!

Παρτο αλλιως!Τωρα ειναι καλοκαιρακι.. νυχτωνει αργα.. μπορειτε καθε απογευμα να πατε τις βολτες σας μιας και ο μικρος ειναι ξεπεταγμενος!Εμεις καθε απογευμα παμε.. στο παρκακι .. τον βαζω κατω .. του απλωνω τα παιχνιδακια του μιας και δεν μπουσουλαει ακομα(τωρα αρχιζει).. εχω γνωρισει τις αλλες μαμαδες με τα μωρα τους.. εχει κουβεντα.. παιρνω και το καφεδακι μου.. και περναω μια χαρα!Ετσι αισθανομαι και εγω οτι εκανα την βολτα μου.. και γυρναμε γυρω στις 9..τον βαζω να χτυπηθει λιγο ακομα γτ του αρεσει και τον ξεθεωνω ετσι.. μπανακι και νανι μετα κατα τις 10 και κατι!

Φαση ειναι και θα σου περασει.. αλλα προσπαθησε να εκμεταλλευτεις αυτην την περιοδο που ειναι καλοκαιρακι και ειναι ολα πιο ωραια και ευκολα!Γτ το χειμωνα με την κλεισουρα.. και το κυνηγητο που θα αρχισει να σου περπαταει.. θα ειναι πιο δυσκολα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο σκεφτικα οταν ειπες οτι μονη πλενεις ,καθαριζεις μπιμπερο κτλ , ο αντρας σου που εχει και παραπονα γιατι δεν μπαινει στο παιχνιδι ???? γιατι δεν πλενει και δεν καθαριζει μπιμπερο και οτιδηποτε αλλο δηλαδη ? γιατι πρεπει μονο εσυ να τα κανεις ολα αυτα ???? αυτο δεν το εχω καταλαβει ποτε δηλαδη . Εδω νευρα εχω και εγω οπου και γυναικα για τις δουλειες περνουμε και μοιραζομαστε οτι δουλειες μενουνε με τον δικο μου και αμα βαριεμε δηλαδη τα κανει ολα εκεινος. Βαλτον στο παιχνιδι να μοιραστειτε τις δουλειες.

Επισης βρε κοριτσια μην της λετε οτι θα κλειστει μεσα το χειμωνα , γιατι να κλειστει ??? και στην παιδικη χαρα να μην μπορει να παει λογω βροχης , υπαρχουνε εμπορικα κεντρα για καφεδακι και περπατημα , παιδοτοποι και χιλια 2 μερη που μπορει να βγει καποιος βολτα . Το χειμωνα μπορω να πω βγαινω περισσοτερο απο το καλοκαιρι με τα παιδια μου απο 4 ημερων και γεννηθηκανε και χειμονιατικους μηνες και τα 2 ,αλλα ποτε δεν κλειστικαμε μεσα . Και τωρα δηλαδη τα ιδια θα κανουμε με το νεο μπεμπη , η κλεισουρα βαραει στον εγκεφαλο κακα τα ψεμματα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλό μου κορίτσι να τα κάνεις όλα μόνη σου. Ο σύζυξ κουλός είναι δηλαδή; Για ανάθεσέ του μερικές δουλίτσες να ξελαμπικάρεις λιγάκι , να βρείς τον εαυτό σου και να δεις για πότε φεύγουν τα νεύρα και η κακή διάθεση. Το οτι δεν εργάζεσαι για να μεγαλώσεις το παιδάκι σου δεν σημαίνει οτι όλο το σπίτι πρέπει να περνάει από το χέρι σου

 

δυστυχώς απο τότε που ο συζυξ ανελαβε το οικονομικο και εγω να μεγαλώσω το παιδι μας μεταλλάχτηκε σε "κουλος".........τα σκουπίδια του έχω ζητήσει να κατεβάζει το βράδυ ειδικά τώρα το καλοκαίρι που μυρίζουν.....ΤΙΠΟΤΑ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το κορίτσι από δω:-D!Δεν χρειάζεται να έχεις ένα σπίτι στην τρίχα.Μαγείρευε επίσης φαγητό και βάζε στην κατάψυξη.Παίρνε το μωρό και βγαίνε έξω ,θα κάνει καλό και στους δυό σας:wink:!

 

καλέ τα βασικά προλαβαίνω.....το φαγητό του μπεμπη, να είναι καθαρή η κουζίνα και το μπάνιο, τα πλυντήρια και αντα και κανα σκούπισμα!!!!!!!!! ολη μερα είμαι πίσω απο τον μικρό και τον κυνηγάω, μπουσουλάει βλέπεις και δεν μπορώ να τον αφήσω μόνο του

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη αλλά έχω φτάσει στα όρια μου !!! Ξέχασα να σας πω ότι δουλέυω μόνη μου και μέσα στην χρονιά είχα και κάποια απογευματινά ραντεβού, όπου πιστέψτε με γύρναγα σπίτι πιο ξεκούραστη !!!!!!!!

Η μαμά μου έρχεται 2 φορές την εβδομάδα απο 2ώρες, δεν μπορεί περισσότερο, η πεθερά μου ΓΑΙΔΟΥΡΑ μέχρι 6 μηνών είχε δει τον μικρό 3 φορές..........:evil: και μένουνμε και μια πόρτα..........έχω αναπτύξει το θέμα και σε άλλες συζητήσεις.........εκνευρίζομαι και με αυτά !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη αλλά έχω φτάσει στα όρια μου !!! Ξέχασα να σας πω ότι δουλέυω μόνη μου και μέσα στην χρονιά είχα και κάποια απογευματινά ραντεβού, όπου πιστέψτε με γύρναγα σπίτι πιο ξεκούραστη !!!!!!!!

Η μαμά μου έρχεται 2 φορές την εβδομάδα απο 2ώρες, δεν μπορεί περισσότερο, η πεθερά μου ΓΑΙΔΟΥΡΑ μέχρι 6 μηνών είχε δει τον μικρό 3 φορές..........:evil: και μένουνμε και μια πόρτα..........έχω αναπτύξει το θέμα και σε άλλες συζητήσεις.........εκνευρίζομαι και με αυτά !!!!!!!!!!!!

 

Δεν νομίζω ότι κανείς μπορείς να σε καταλάβει περισσότερο από εμένα, πίστεψέ με!! η μόνη μας διαφορά είναι ότι η μαμά σου έρχεται 2 φορές την εβδομάδα, η δική μου μένει επαρχία οπότε ούτε αυτή την πολυτέλεια έχω.... επειδή το έχω "σπουδάσει" το θέμα θα σου πω τα εξής για να μην καταλήξεις όπως εγώ:

1) το τρέξιμο με τον μικρό δεν θα σταματήσει σύντομα.. όσο μεγαλώνει απλώς διαφοροποιούνται οι ανάγκες του.. εσύ απλά θα τρέχεις να καλύψεις τις ανάγκες του

2) Τα νεύρα σου είναι από την εξάντληση λόγω κούρασης / ευθυνών / μη βοήθειας από τρίτους

3) Η δουλειά βοηθάει λίγο να ξελαμπικάρεις αλλά μέχρι εκεί

4) Κανείς σύζυγος δεν μπορεί να καταλάβει πως η γυναίκα τους "άλλαξε" και γιατί δεν μπορεί να τα κάνει όλα στην εντέλεια... όταν τα περιμένουμε όλα από τους άλλους και εγώ μια χαρά μιλάω

5) Μην εκνευρίζεσαι με τα πεθερικά (για την γαιδουριά τους)... κακό σου κάνει.. στο λέω εγώ αυτό που έριξα ομηρικούς καυγάδες με τον άντρα μου γι' αυτούς που άμα δεν πηγαίναμε να δούνε το μωρό δεν ερχόντουσαν λόγω τσιγγουνιάς.. τώρα απλά δεν πηγαίνω και όπου σταθώ και βρεθώ (αν τύχει να είναι και αυτοί μπροστά ακόμη καλύτερα) και μου λένε "κάνε ένα παιδάκι ακόμη κλπ κλπ" απαντώ σε όλους "χωρίς βοήθεια μου είναι δύσκολο να μεγαλώσω 2 παιδιά μόνη μου" .. και όταν λένε "μας πως? ο άντρας σου? τα πεθερικά δεν βοηθάνε? τους απαντώ "ο άντρας μου έχει την δουλειά (λες και εγώ δεν δουλεύω) και τα πεθερικά δεν έρχονται να βοηθήσουν... εκεί το βουλώνουν γι΄αυτό και δεν πολυμιλιόμαστε :-P:-P

Θα μπορούσα να σου γράψω σεντονια αλλά μάλλον θα βαρεθείς να με διαβάζεις... το μόνο που μπορείς να κάνεις δυστυχώς είναι υπομονή.... εμένα προσωπικά αυτή την στιγμή το μόνο που με νοιάζει είναι η φροντίδα του μικρού στο έπακρο.. αυτός να περνάει καλα και χέστηκα για την κούραση μου.. όσο για την σχέση μου με τον άντρα μου έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα... δεν πολυασχολούμαι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας.. αυτή τη στιγμή προέχει στην ζωή μου ο μικρός.. κάνε αρκετή υπομονή ακόμη και τα νεύρα σου "βγάλτα" εκεί που πρέπει :-P στους απέξω δηλαδή όχι στο παιδί ποτέ... πιστεύω μετά τα 3 στρώνει κάπως η κατάσταση.. στο λέω γιατί ο δικός μου που είναι τώρα 2 δεν εχω δει και φοβερές αλλαγες στο τρέξιμο που ρίχνω.... επίσης πάρε βοήθεια για το σπίτι... φέρνε καμία γυναίκα για τα χοντρά / σίδερο κλπ... μην τα κάνεις όλα μόνη σου.. δεν θα επιμείνω να βάλεις τον άντρα σου στο παιχνίδι γιατί κάποιοι το έχουν από την φύση τους και ξέρουν τι σημαίνει οικογένεια / σύντροφος / προσφέρω κλπ... κάποιοι απλώς είναι μαμόθρεφτα να το πω / ανεύθυνοι? ανίκανοι? κουράγιο γλυκειά μου... εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα.....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς απο τότε που ο συζυξ ανελαβε το οικονομικο και εγω να μεγαλώσω το παιδι μας μεταλλάχτηκε σε "κουλος".........τα σκουπίδια του έχω ζητήσει να κατεβάζει το βράδυ ειδικά τώρα το καλοκαίρι που μυρίζουν.....ΤΙΠΟΤΑ....

δυστυχως κι εγω οχι απο επιλογη αλλά εκ των πραγματων δουλευω πλεον part time και κυριως απο το σπιτι. ξαφνικα ο συζυγος ενω βοηθουσε αρκετα, χωρις να εχει πει κατι, απλα δεν κανει τιποτα. τα βρωμικα του δεν βαζει στον καδο! τα αφηνει διπλα!

δυστυχως πιστευω οτι ενδομυχα πολυ μεσα του, πιστευει οτι "αφου δεν δουλευεις κανονικα, καντα μονη σου". και ενταξει τι να πεις αλλά αυτο μου τη δινει.

αρχιζω να πιστευω οτι κουραζομουν λιγοτερο οταν δουλευα 8-9ωρο!

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα παρκο και βαλε το μικρο μεσα...βαλτου παιχνιδακια και τραγουδακια και αστον να παιξει.....στο μεταξυ εσυ κανε τις δουλιτσες σου με την ησυχια σου και φτιαξε κι ενα καφεδακι;)!ξερω οτι ειναι ζορικα τα πραγματα αλλα φαση ειναι και θα περασει....σκεψου οτι εγω ειμαι στην 28η εβδομαδα κυησης, ο μικρος στα φορτε του, βοηθεια απο πουθενα, βολτα δεν μπορω να τον παω γιατι ειμαι στον 2ο χωρις ανσανσερ και στην κατασταση που ειμαι δεν μπορω να κατεβω σκαλες με παιδι και καροτσι αγκαλια.....το παρκο με εχει σωσει....

και στο φιναλε το σπιτι δεν ειναι αναγκη να λαμποκοπαει....κανε τα βασικα και απολαυσε το παιδακι σου.....

παρκο και παλι παρκο!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

val80 πόσο μου θυμίζεις εμένα δε φαντάζεσαι!!

 

Είναι φυσιολογική η φάση που περνάς, εισαι νομίζω πάρα πολύ αυστηρή με τον εαυτό σου. Όλα θα έρθουν σε μια σειρά & κάθε μέρα θα γίνονται όλο & καλύτερα.

 

Από εμπειρία (και μία πολύ άσχημη επιλόχειο κατάθλιψη) θα σου πω τα εξής:

-Βάλε προτεραιότητες!! Βασικό & αδιαπραγμάτευτο!! Ο μικρός δε μπορεί να μείνει χωρίς καθαρή πάνα, το μπάνιο όμως μένει άνετα ακαθάριστο 2-3, μη σου πω 5 μέρες!

-Βρες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χρόνο για εσένα μέσα στη μέρα. Ό,τι & αν κάνεις, όσο χαζό ή μικρό & αν φαίνεται είναι αναγκαίο να βρεις κάτι δικό σου και να το κάνεις για σένα. (Όταν έβαζα για ύπνο τα μικρά, καθόμουν 1 ώρα με το ρολόι μπροστά στην τηλεόραση. Κοιμόμουν καθιστή στο 5λεπτο, αλλά δεν πήγαινα στο κρεβάτι! Ήθελα να νιώθω ότι 1 ώρα την ημέρα κάνω ό,τι μου αρέσει!)

-Σκέψου πως όλες οι μαμάδες λίγο-πολύ, εύκολα-δύσκολα, περάσαμε ΟΛΕΣ απ'αυτό που περιγράφεις, κάνε υπομονή & πάρε κουράγιο απ'τη σκέψη πως όλες εδώ μέσα ξέρουμε τι νιώθεις.

-Ο σύζυγος είναι τυπικό αρσενικό: εγώ φέρει φαί, εσύ μεγαλώσει μπέμπη! Υπέγραψε το συγχωροχάρτι & πάρ'το απόφαση πως οι άντρες (πλην ελαχίστων) δεν είναι συγγενές με μας είδος. Είναι απλά το κοντινότερο!! Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπει στη θέση σου & αν γαυγίσεις πολύ θα μαζευτεί 1-2 μέρες ώσπου να ξεθυμάνεις. Είναι άλλο DNA, άλλη πάστα όντων, άλλου πλανήτη πλάσματα, κλπ....

 

Τέλος, με πίκρα σου καταθέτω αυτό που συνειδητοποίησα κάμποσα χρονια αφού γέννησα τα παιδιά μου: όταν κοιταζω πίσω, στις πρώτες μας στιγμές, στις πρώτες φώτο, στα πρώτα ξενύχτια, στα πρώτα χαμόγελα, γενικά στον πρώτο καιρό, το μόνο που θυμάμαι να νιώθω είναι κούραση & νεύρα. Είναι κρίμα για μένα (ελπίζω όχι & για εσένα) να μην έχω χαρεί τις πολύτιμες μέρες εκείνες που ήρθαν & πέρασαν ανεπιστρεπτί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί όλες περνάμε αυτή την φάση..Προσπάθησε να βρείς λίγο χρόνο για σένα..Ανάθεσε και στο συζυγό σου ορισμένες δουλειές-δεν παθαίνουν τίποτα..Κι εγώ έχω δύο παιδάκια το ένα σχεδόν 2 και το άλλο 2 μηνών..Έχω την πεθερά μου εδώ αλλά και πάλι δύσκολο μου φαίνεται..Υπομονή και μόνο υπομονή..Θα μεγαλώσει..:-)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σταματα να περιμενεις απο τον οποιονδηποτε βοηθεια ή να σκεφτεσαι οτι δεν εχεις βοηθεια...που βασικα εχεις τη μαμα σου...εγω ειμαι τελειως μονη μου...και κοιτα πως θα κοντρολαρεις μονη σου την καθημερινοτητα σου.

Αυτο το κυνηγαω ολη μερα το παιδι γιατι μπουσουλαει δεν το καταλαβαινω...διαμορφωσε ενα χωρο ασφαλες για το παιδι και αστο να μπουσουλαει.Εμεις ειχαμε εξαφανισει τραπεζακια...διακοσμητικα...καρεκλες και γενικα οτιδηποτε επικινδυνο και τον αφηναμε να γυριζει.Απασχολησε τον και κανε τις δουλειες σου...δωστου ταπερ κουταλες τσαντες με πραγματα να τις ψαχουλευει να δεις τι ωραια θα κανεις τις δουλιτσες σου.Αν τωρα εισαι ολη την ωρα απο πισω του οταν θα περπατησει και θα αρχισει να σκαρφαλωνει παντου σα τη μαιμου τι θα κανεις?Εμενα ολη την ωρα σκαρφαλωνει τωρα οπου βρει...ανοιγει βρυσες...ανοιγει πορτες...ανεβοκατεβαινει σκαλες..τοτε τι θα κανεις?

 

Παρε το παιδι και πηγαιντε στο παρκο οπως ειπε και καποιακοπελα...παρε το καφεδακι σου...θα γνωρισεις κι αλλες κοπελες με παιδακια θα λες μια κουβεντα θα ξελαμπικαρεις.

 

Μη χασομερας με τις δουλειες.Εγω ξυπναω κατα τις 7...7.30.Κατα τις 8 αρχιζω τις δουλειες μου.9.30-10 το πολυ εχω ξεμπερδεψι και ειναι ολα ετοιμα.Αντε καμια ωριστα το μεσημερακι να φαω αν δεν εχω εντελως ετοιμο το φαγητο μας και αυτο.Αφιερωσε 1 ωριτσα και καντα ολα γρηγορα να ξεμπερδευεις.Αν τα κανεις καθε μερα ειναι σχεδος παντα τακτοποιημενα και δε θελεις πανω απο μια ωριτσα να ξεμπερδευεις.Φτιαξε φαγητουλια που να μπορεις να τα ετοιμαζεις απο το πρωι να ξεμπερδευεις και με το μαγειρεμα.

 

Μετα το χρονο ολα στρωνουν..θα δεις.Αλλα πρεπει λιγο να το παλεψεις κι εσυ.Αν με το παραμικρο εκνευριζεσαι και καθεσαι και χαλιεσαι για βλακειες ειναι δικο σου λαθος.Και στο ξαναειπα.Χαμογελα και κοιτα να χαρεις το παιδακι σου τωρα που ειναι μικρουλι...περνανε τα χρονια...και περνανε γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σταματα να περιμενεις απο τον οποιονδηποτε βοηθεια ή να σκεφτεσαι οτι δεν εχεις βοηθεια...που βασικα εχεις τη μαμα σου...εγω ειμαι τελειως μονη μου...και κοιτα πως θα κοντρολαρεις μονη σου την καθημερινοτητα σου.

Αυτο το κυνηγαω ολη μερα το παιδι γιατι μπουσουλαει δεν το καταλαβαινω...διαμορφωσε ενα χωρο ασφαλες για το παιδι και αστο να μπουσουλαει.Εμεις ειχαμε εξαφανισει τραπεζακια...διακοσμητικα...καρεκλες και γενικα οτιδηποτε επικινδυνο και τον αφηναμε να γυριζει.Απασχολησε τον και κανε τις δουλειες σου...δωστου ταπερ κουταλες τσαντες με πραγματα να τις ψαχουλευει να δεις τι ωραια θα κανεις τις δουλιτσες σου.Αν τωρα εισαι ολη την ωρα απο πισω του οταν θα περπατησει και θα αρχισει να σκαρφαλωνει παντου σα τη μαιμου τι θα κανεις?Εμενα ολη την ωρα σκαρφαλωνει τωρα οπου βρει...ανοιγει βρυσες...ανοιγει πορτες...ανεβοκατεβαινει σκαλες..τοτε τι θα κανεις?

 

Παρε το παιδι και πηγαιντε στο παρκο οπως ειπε και καποιακοπελα...παρε το καφεδακι σου...θα γνωρισεις κι αλλες κοπελες με παιδακια θα λες μια κουβεντα θα ξελαμπικαρεις.

 

Μη χασομερας με τις δουλειες.Εγω ξυπναω κατα τις 7...7.30.Κατα τις 8 αρχιζω τις δουλειες μου.9.30-10 το πολυ εχω ξεμπερδεψι και ειναι ολα ετοιμα.Αντε καμια ωριστα το μεσημερακι να φαω αν δεν εχω εντελως ετοιμο το φαγητο μας και αυτο.Αφιερωσε 1 ωριτσα και καντα ολα γρηγορα να ξεμπερδευεις.Αν τα κανεις καθε μερα ειναι σχεδος παντα τακτοποιημενα και δε θελεις πανω απο μια ωριτσα να ξεμπερδευεις.Φτιαξε φαγητουλια που να μπορεις να τα ετοιμαζεις απο το πρωι να ξεμπερδευεις και με το μαγειρεμα.

 

Μετα το χρονο ολα στρωνουν..θα δεις.Αλλα πρεπει λιγο να το παλεψεις κι εσυ.Αν με το παραμικρο εκνευριζεσαι και καθεσαι και χαλιεσαι για βλακειες ειναι δικο σου λαθος.Και στο ξαναειπα.Χαμογελα και κοιτα να χαρεις το παιδακι σου τωρα που ειναι μικρουλι...περνανε τα χρονια...και περνανε γρηγορα.

ποσο μα ποσο θα συμφωνησω μαζι σου...αμα περιμενα βοηθεια σωθηκα!!! ερχεται λιγο ο πατερας μου(η μαμα δουλευει) κ να μην σας πω οτι μου σπαει τα νευρα γιατι εχω ηδη τελιωσει τις δουλειες μεχρι να ερθει κ κουβαλαει περα δωθε την μικρη εκεινη γκρινιαζει κ στο τελος παλι εγω την εχω..τωρα οσο για τις δουλειες νομιζω οτι ειναι φυσικο το σπιτι να μην γυαλιζει οπως οταν ειμασταν μονοι μας...τωρα υπαρχει ενα μωρο κ αυτο ειναι πανω απ'ολα..καθε μρα που περναει δεν ξαναρχεται,πρεπει να τα χαρουμε τωρα..οι δουλειες θα συνεχιζουν να υπαρχουν κ οταν μεγαλωσει αλλα τα μωρακια μας δεν θα ξαναγινουν ποτε μπεμπακια..εμενα ειναι 6 μηνων κ δεν μπορω να καταλαβω ποτε στο καλο περασαν ηδη αυτοι οι μηνες!!!
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...