Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα!

Πήγα την μικρή μου για κούρεμα και η κομμώτριά μας, επειδή έχουμε ξεκινήσει παιδικό, με συμβούλευσε να της βάζω ξύδι στα μαλλιά για να μην κολλήσει ψείρες! Μου είπε επίσης ότι το ξύδι δυναμώνει τα μαλλιά και ότι το κάνει και στην κόρη της που είναι 2 χρόνια μεγαλύτερη από τη δική μου! Την κορούλα της την έχω δει και έχει πράγματι πολύ υγιή και εντυπωσιακά λαμπερά μαλλιά! Το έχετε ξανακούσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμενα η μαμα μου οταν πηγαινα νηπιαγωγιο μου εβαζε...μπλιαχ...μαλλον αυτο φταιει που μισω τη μυρωδια του.Παντως δεν ξερω αν εχει αποτελεσμα γιατι αρκετες φορες κολλησα ψειρες μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι το μηλόξυδο του ΚΟΡΡΕ; Το καλοκαίρι είχαμε κολλήσει και εμείς λοιπόν, ευτυχώς όμως απαλλαχτήκαμε ιδιαίτερα γρήγορα. Διαβάζοντας στο διαδίκτυο κάπου είχα δει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε λοσιόν ή σαμπουάν προληπτικά γιατί το μόνο αποτέλεσμα που έχουν είναι να κάνουν τις ψείρες περισσότερο ανθεκτικές.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει ενα σορο λοσιον φυτικες πολυ καλες εμεις χρονια χρησιμοποιουμε της nice 'n clear λοσιον που αφαιρει τις ψειρες και της propoline προληπτικη λοσιον μια φιλη μου που ειχε μεγαλο θεμα με την κορη της την εβαλε ουζο την σκεπασε με μαντηλι και την ξεβγαλε μετα απο μιση ωρα απο τοτε δεν εχει κολληση η κορη της.παντος κρουσματα εχουμε και φετος βρε κοριτσια στο γυμνασιο,εγω δεν θυμαμε να ειχαμε στο γυμνασιο!!οχι τπτ κοστιζουν και αυτα τοοοσα χρονια συμβαση επρεπε να κανω με τις εταιριες!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Στη μικρή μου από πέρισυ στο τέλος του λουσίματος, της ρίχνω ξύδι προαιρετικά για τις ψείρες. Μπορεί να μυρίζει λίγο σαν χταποδάκι ξυδάτο, αλλά όπως είπε και μία κοπέλα σε μία ανάλογη συζήτηση, "καλύτερα ξυδάτη, παρά ψειράτη". Και ναι, τα μαλλάκια της είναι λαμπερά και φωτεινά.

Νομίζω ότι το ξυδάκι είναι η καλύτερη πρόληψη για τις ψείρες.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αγόρασα το προληπτικό σαμπουν και λοσιόν του ΚΟΡΡΕ, όταν πήρα όμως την παιδίατρο να την ρωτήσω μου είπε ότι καλά όλα αυτά, αλλά η καλύτερη πρόληψη είναι το ξυδάκι στο ξέβγαλμα!

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμμη αλλά αν βάζουμε στο ξέβγαλμα ξύδι στα μαλλιά τους δεν θα μυρίζουν μετά????? Φεύγει η μυρωδιά μετά από λίγο???????? Ή παραμένει μέχρι να ξαναλουστούν???

 

Αν όντως λειτουργεί απωθητικά για τις ψείρες αυτό είναι καλό και εύκολο αλλά αν δεν είμαστε σίγουροι θα βρωμάνε τζάμπα τα πιτσιρίκια μας?????? Και ειλικρινά δεν την αντέχω καθόλου τη μυρωδιά του!

 

Πληροφοριακά πάντως και μεις ένα προληπτικό φυτικό σαμπουάν που πήραμε από το φαρμακείο χάλια μυρίζει.!! Αν είναι τουλάχιστον και όντως βοηθά να χρησιμοποιούμε ξύδι αντί για αυτό.!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε Οινοπνευμα σε στεγνά μαλλιά, τυλίγουμε καλά τα μαλλιά με μια πετσέτα και αφήνουμε λίγη ώρα. Μετά από αρκετή ώρα μπορείς να λουστείς.

Αυτή τη συμβουλή μου έδωσε κάποτε μια φίλη και ήταν αποτελεσματική (αν και δεν το περίμενα)

Βέβαια είναι για κεφαλάκια που έχουν ήδη κολλήσει ψείρες:D

Link to comment
Share on other sites

εγω αμα μυρισω οινοπνευμα αρχιζω τα αψου ειμαι αλλεργικη σε αυτο ασε που νομιζω οτι αφυδατωνει.για τα αγορακια παντος ενα καλο κολπο ειναι να κουρευονται στον ποντο γτ η ψειρα δεν καθετε σε τοσο μικρο μαλλι!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα κι εγώ στην κόρη μου το μηλόξυδο του ΚΟΡΡΕ για να την ψεκάζω προληπτικά κάθε πρωί... Ρε κορίτσια, την έλουζα κάθε βραδυ την πρώτη εβδομάδα που το χρησιμοποίησα και δεν έφευγε η μυρωδιά. Έτσι το έκοψα... Όχι τίποτα άλλο, αλλά μάλλον μαζί με τις ψείρες θα αποφεύγαμε και τα... παιδάκια...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια τι πονοκεφαλος αυτες οι ψηρες τις φοβαμαια σαν τις κατσαριδες...εχω και αρκετα μακρυ μαλλι και φοβαμαι αν κολλησω θα τρελαθω οχι τιποτα αλλο αλλα επειδη θηλαζω δεν ξερω αν θα μπορω να βαλω φαρμακο...λοιπον στο θεμα μας....μας ενημερωσαν σημερα στο παιδικο οτι εχουμε κρουσμα ψειρας....την κοιταξα καθαρο το μαλλαkι αλλα επειδη φοβαμαι πηγα και πηρα ενα σπρει να βαζω πριν το παιδικο ειναι το phyts(συμπληρωνει την αντιμετωπιση των ψειρων) ξερει καποια μανουλα ειναι καλο???

Link to comment
Share on other sites

απο το φαρμακειο την πηρα τωρα πριν 2 ωρες....και εγω πρωτη φορα την πηρα η φαρμακοπειος ειπε ειναι πολυ καλο σπρει....ξερω και εγω θα δω...αν πιασει ψειρες με βλεπω σε κανα δαφνι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάσετε ψείρες θα πάρεις το Ivaliten, είναι ένα κι ένα... Το θέμα είναι να μην πιάσετε... Κι εγώ έχω φοβία με τις ψείρες, έχω πολύ μαλλί και τρέμω για μένα και τον μικρό μου που είναι μέσα στην τρίχα...

Κρούσμα από τώρα έ? Μάλλον από αύριο θα της αρχίσω ξανά το μηλόξυδο, πωπω μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα την παρασκευη μου εδωσαν μια φωτοτυπια απο τον παιδικο που ελεγε προληπτικα να του βαζω λοσιον(κατα προτίμηση να περιεχει σιτρονελα) .Εγω του πειρα της propoline,ελπιζω να κανει κατι.

Παντως κ μενα η μαμα μου μια ζωη στο σχολειο καθε πρωι με ξυδακι στο μαλλακι με εστελνε.Σε γενικες γραμμες εκανε δουλεια αλλα τυχαινε καμια φορα που κολλουσα, κ μετα εριχνα οινοπνευμα στα μαλλια εβαζα σακκουλα στο κεφαλι κ μετα απο καμια μιση ωριτσα επερνα εκεινη την "ειδικη" χτενα κ αρχιζα "εργο."

Αχ! τι με θυμισατε νυχτιατικα κ με επιασε φαγουρα στο κεφαλι!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα. Πάλι κολλάει. Το ξύδι δεν έκανε δουλειά (βασικά μου έχουν πει ότι το μόνο που κάνει είναι να ξεκολλάει εύκολα η ψείρα από τα μαλλιά).

Τώρα ετοιμάζεται μόνη της το πρωί και όταν θυμάται βάζει λίγη προληπτική λοσιόν της Lo.

Εγώ έχω και 2 κόρες. Άντε η μικρή έχει λίγο μαλλάκι σε 2-3 ώρες την έχω καθαρίσει πλήρως, η μεγάλη που έχει όσο μαλλί έχουμε εγώ και η μικρή μαζί, μακρύ και μπόλικο, τι γίνεται; Με βλέπω πάλι να την καθαρίζω πάλι όταν κοιμάται με φακό κεφαλής.:?

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

2 σταγονιτσες tea-tree oil στην κορυφη του κεφαλιου και ειστε ετοιμες!:D

 

Kαλημέρα.! Τι είναι αυτό το tea-tree oil?????? Λειτουργεί προληπτικά?? Μυρίζει?? Αφού είναι λάδι, λαδώνει τα μαλλιά?? Που το βρίσκεις???? Πολλές ερωτήσεις έκανα μου φαίνεται........ όμως δεν το έχω ξανακούσει ποτέ.!!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

οι μαμαδες αμα βαφετε το μαλλι δεν κολλατε δεν πανε σε βαμενο μαλλι. παντως το ξυδι τιποτα δεν κανει και εγω αυτο με το οινοπνευμα ηξερα και σιγουρα πολυ ωρα ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...