Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίμετρος κεφαλιού


Recommended Posts

Το μωρό μας είναι 4 μηνών και 10 ημερών.Χθες που τον πήγαμε στον παιδίατρο για το εμβολίο από ύψος είναι 65 πόντους βάρος 8400 και περίμετρος κεφαλιού 43 εκατοστά (τον προηγούμενο μήνα ήταν 42).Ο παιδίατορς μας είπε ότι έιναι όλα καλά.Ήθελα να ρωτήσω πόσο πρέπει να μεγαλώνει η περίμετρος του κεφαλιού κάθε μήνα?Και αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει στην Ήπειρο κάποιός ΩΡΛ που να κάνει ακοόγραμμα για τον μικρό μας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πωπω αναπτυξη! Να σου ζησει και να τον χαιρεσαι τον φασουλα σου!

Απο προσωπικη εμπειρια σαν ενημερος πατερας θελω να σου πω οτι δεν υπαρχει μοναδικη απαντηση μονο για την περιμετρο. Οι καμπυλες αναπτυξης ειναι συναρτηση του βαρους, υψους και περιμετρο κεφαλιου.

Στο βιβλιαριο του μικρου εχει στις τελευταιες σελιδες τις καμπυλες οπου και ειναι υποχρεωμενος ο καθε παιδιατρος που το παρακολουθει, σε καθε επισκεψη σας, να σημειωνει την προοδο-αναπτυξη και να σε ενημερωνει αν ολα καλα!

Αυτα θα εχεις σαν τυφλοσουρτη!

.png

v3ywp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σου γραφω πως ηταν κ τα δικα μου 4 μηνων βρηκα το βιβλιαριο τους για να δεις οτι ειναι ολα μια χαρα

γιος...4 μηνων βαρος 6500 υψος 67 κεφαλι 42

 

κορη 4 μηνων βαρος 7 κιλα υψος 65 κεφαλι 42

 

 

αρα ειναι μια χαρα μην ανυσηχεις:D

 

κ απο οτι ειδα τις καμπυλες τα αγορια 4 μηνων πρεπει να εχουν απο 39 μεχρι 45 αρα ειστε ακριβως στη μεση

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμισες τωρα...

οταν ημουν εγκυος εκεγε ειρωνικα ο γιατρος....ο γιος σου θα βγει με τεραστιο κεφαλι...αλλα μην ανησυχεις δεν θα τον φωναζουνε κεφαλα....και χασκογελουσε ο ηλιθιος ...

μου ελεγε και αλλα πετυχημενα αλλα εγω επειδη ολο το σοι του αντρα μου οντως εχουν λιγο μεγαλα κεφαλια το πηρα κατακαρδα....και περιμεν ανα γεννησω τον κουασιμοδο..ετσι μου τον παρουσιαζε τουλαχιστον ο γιατρος...μεγαλο κεφαλι ,μικρο σωμα και αδυνατα μακρια ποδια....

οταν γεννηθηκε και τον ειδα ηταν ενα κουκλακι ..ενα αγγελουδι και δεν πιστευα οτι ηταν δικο μου....

καθως μεγαλωνε ειχα παντα μεγαλο κεφαλι αλλα στα φυσιολογικα πλαισια ...μεσα στην καμπυλη εννοω...

σε πληροφορω ως τα 2,5 χρονια του που ειχε ακομα το μπεμπε φατσουλακι με τα μαλλια ολο μπουκλες εκανε πανω απο 40 φωτογραφισεις σε περιοδικα και εφημεριδες....και χωρις να το πολυψαξω εγω..

τωρα σοβαρεψε ,φυγανε οι μπουκλες αλλα και παλι ειναι συμπαθητικος πολυ...

οποτε μην αγχωνεσαι για την περιμετρο γιατι το παιδακι θα ειναι αστερι και μην ακους και πολλα πολλα....

 

τωρα στο 2 παιδι αλλαξα γιατρο και μου ειπε ..το παιδι εχει λιγο μεγαλο κεφαλι....

και του απαντησα αμεσως....ας τα αυτα γιατρε τα εχω ξανακουσει.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα διδυμάκια μου θα γίνουν σε 3 μέρες 2 μηνών. Είναι γενικά μεγάλα μωρά. Ο μικρός είναι 5950κιλά και 60πόντους και ο μεγάλος είνια 6500κιλά και 63πόντους. Το πρόβλημά μου είναι ότι η περίμετρος του μεγάλου είναι 42,5 και είναι έξω από την καμπύλη ανάπτυξης. ¨Εξω από την καμπύλη είναι και το ύψος του και πάνω στην μεγαλύτερη καμπύλη το βάρος του.

Η παιδίατρος ενώ στην αρχή μου είχε πει να κάνουμε υπέρηχο εγκεφάλου, τώρα μου λέει ότι αξιολογεί πιο πολύ την νοητική ανάπτυξη του μωρού κι όχι τόσο τα στατιστικά στα οποία υπάρχει και το στατιστικό λάθος.

Το μωρό λέει αγκού και άου, μιλάει στα ζωάκια του, παρακολουθεί με το βλέμμα του τα πάντα, χαμογελάει ενίοτε και με χαχανητά. Επίσης στηρίζει το κεφάλι του πολύ καλά κι όταν είναι μπρούμητα το σηκώνει και κοιτάζει για όση ώρα τον αφήσω έτσι. Είναι πολύ ζωηρός. Δεν μπορώ να τον ρέψω γιατί πατάει και πετιέται επάνω. Το έχει δει σαν παιχνίδι αλλά και γιατί δεν του αρέσει να βλέπει προς τα πίσω. Επίσης αναγνωρίζει τις φωνές. Όταν ακούει τον μπαμπά ή τη γιαγιά του χαμογελάει και τους ψάχνει.

Εμένα όμως μου έχει καρφωθεί το ότι το κεφάλι του είναι πιο μεγάλο και έχω τρελαθεί.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

εφοσον γενικα ειναι εξω απο τις καμπυλες.δηλαδη ειναι πιο ψηλος κ το βαρος στα ορια αρα λογικα αναλογως παει κ το κεφαλι!!πχ δε μπορει εγω που ειμαι 1.60 να εχω ιδιο κεφαλι με εναν 2 μετρα!λογικο μου φαινεται!!!ο παιδιατρος τι σου ειπε?

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι ανησυχεις ετσι κιαλλιως αν υπηρχε προβλημα δε θα φαινοταν στον υπερηχο??? εφοσον η αναπτυξη γενικως ειναι πανω απο τις καμπυλες συνεπαγεται κ η περιμετρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχουμε κάνει υπέρηχο. Είπαμε να το παρακολουθήσουμε πρώτα. Να μην ταλαιπωρούμε το μωρό. Εγώ βέβαια σκέφτομαι να του κάνω να μου φύγει το άγχος αλλά από την άλλη φοβάμαι κιόλας.

Εντωμεταξύ το μωρό άργησε 15 δευτερόλεπτα να κλα΄ψει όταν γενήθηκε. Του χορηγήθηκε όμως αμέσως ασκός οξυγόνου. Δεν ξέρω αν αυτά σχετίζονται.

Link to comment
Share on other sites

γιατι φοβασαι να κανεις υπερηχο?ο μιρκος μου ειχε ενα προβλημα στα νεφρα το ενα ειχε πιο μεγαλο σωληνακι δε ξερω πως λεγεται αυτο.το ειχε ανακαλυψει ο γιατρος οταν ημουν εγκυος κ μου ειπε πως ειναι κατι που γινεται μονο του κ χωρις θεραπεια κ συμβαινει συχνα.ωστοσο μεχρι 6 μηνων το παρακολουθουσαμε με υπερηχο,κ τελικα επανηλθε μονο του στα κανονικα.δεν ειναι κατι κακο ο υπερηχος

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε κάνει υπέρηχο. Είπαμε να το παρακολουθήσουμε πρώτα. Να μην ταλαιπωρούμε το μωρό. Εγώ βέβαια σκέφτομαι να του κάνω να μου φύγει το άγχος αλλά από την άλλη φοβάμαι κιόλας.

Εντωμεταξύ το μωρό άργησε 15 δευτερόλεπτα να κλα΄ψει όταν γενήθηκε. Του χορηγήθηκε όμως αμέσως ασκός οξυγόνου. Δεν ξέρω αν αυτά σχετίζονται.

 

κοριτσάκι μου ο υπέρηχος εγκεφάλου δεν ταλαιπωρεί το παιδί σε καμία περίπτωση. Όταν ο μικρός μου ήταν 25 ημερών και λόγω του ότι η παιδίατρος ήταν ηλίθια, με έστειλε για υπέρηχο εγκεφάλου λόγω του ότι το παιδί είχε προκεφαλή από την γέννα (και η κόρη μου είχε, τι να κάνω, έτσι τα βγάζω τα παιδιά) και έπρεπε λέει να είχε εξαφανιστεί! Το μόνο καλό ήταν ότι με έστειλε σε έναν ακτινολόγο εξειδικευμένο σε βρέφη, ο οποίος αναρωτηθηκε γιατί πήγαμε μιας και η προκεφαλή είτε εξαφανίζεται είτε (πιθανότερο σενάριο) αφομοιώνεται καθώς μεγαλώνει το κεφάλι... Τέλος πάντων τον κάναμε τον υπέρηχο και πραγματικά δεν ήταν τίποτα, άσε που ηρέμησα (αν και επειδή ήξερα από την κόρη μου δεν ανησύχησα ιδιαίτερα). Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω στοιχεία του συγκεκριμένου ακτινολόγου. Το ιατρείο του είναι πίσω από το Χίλτον.

Γνώμη μου να πας να τον κάνεις, δεν είναι επικίνδυνο για το μωρό ούτε το ταλαιπωρεί... Να ησυχάσεις κι εσύ!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσακια μου και θα σας ημουν οχι απλα ευγνομων αλλα υποχρεη αν απαντησετε! Η κορουλα μου ειναι 9 μηνων και κατι ημερων (φαινεται στο τικερακι μου η ακριβης ημερομηνια). Εχει υψος 71 ποντους, βαρος 8.600, και η περιμετρος της κεφαλης της ειναι 43.5

Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως πριν απο ενα μηνα ηταν παλι 43.5

Ο παιδιατρος μας ειπε να μην ανησυχουμε γιατι βρισκεται μεσα στις καμπυλες και οτι ολα βαινουν καλως. Οταν ηταν 2 μηνων ειχαμε κανει υπερηχο εγκεφαλου (για σχετο βεβαια λογο, οχι για την περιμετρο κεφαλης) και ειχε βγει φυσιολογικοτατος.

Η μικρη κανει ο,τι κανουν ολα τα παιδακια της ηλικιας της: μπουσουλαει, πιανεται και σηκωνεται, προσπαθει να μιλησει (λεει μαμα, αμπαμπ = μπαμπας, νταντα, μαμ και διαφορα αλλα ακαταλαβιστικα), κουναει χερακια, ποδαρακια, ολα κανονικα.

Εσεις τι λετε? Να ανυσηχησω που δεν αυξηθηκε η περιμετρος τον τελευταιο μηνα?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια σας εμένα μου φαίνονται φυσιολογικότατα. Οι καμπύλες υπάρχουν για να μας υποδεικνύουν το μέσο όρο, κάτι σαν μια στατιστική, ας πούμε, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και αποκλείσεις. Φαντάζομαι ότι, ακριβώς επειδή μιλάτε για το κεφαλάκι που σχετίζεται άμεσα με τον εγκέφαλο, είναι ένα μέρος του σώματος που αν συνέβαινε κάτι περίεργο, τα συμπτώματα θα φαινόντουσαν αρκετά έντονα. Αλλά τα μωράκια μου ακούγονται πάρα πολύ καλά και πολύ θα ήθελα να τα ζουλήξω και να τα τσιμπήσω :)

 

Όσο για τον υπέρηχο, μην τον φοβάσαι, κορίτσι μου. Είναι μία εξέταση που δεν πονάει καθόλου. Το μωρό μπορεί να κλάψει αλλά επειδή φοβάται, όχι επειδή πονάει. Σαν χάδι είναι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαιη μου στην ηλικία αυτη, μπορει και να μην πάρει σε ένα μηνα, ιδιαιτερα λαμβανοντας υπ 'οψιν ότι μπορει να ειχε μετρησει λάθος και ο γιατρός. Πάντως έχει συμβει και στο γιο μου δει αναπτυξη μόνο μισού εκατοστου και όλα ήταν καλά.

Φροσομπαλ εγώ σε καταλαβαινω που δεν θες να κανεις υπέρηχο γιατί και εγω 'τρεμω' σε καθε εξεταση που ειναι να κανω. παρ΄όλα αυτά όμως τις κάνω! και έτσι ηρεμω!! Λοιπόν ο γιος μου δύο μηνών ήταν 6420, 60 εκατοστά και 41 εκ. το κεφαλι. Και ήταν το κεφαλάκι του πάντα λίγο έξω από την καμπύλη ανάπτυξης, παρόλο που φαινονταν μια χαρά πάντα. Το ίδιος όμως και το βαρος και το ύψος οπότε ειμαστε μια χαρά. Ο δευτερος που ειναι λίγο μέσα από το ανωτατο φυσιολογικό, με έχει ανησυηχει γιατι δεν έχει μεγαλο κεφαλι σαν του πρωτου... χαχα!!! Τρελές είμαστε, Μην αγχωνεσαι τσαμπα. Το παιδι ειναι μεγαλόσωμο!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο γιος μου ειχε ανεκαθεν τεραστιο κεφαλι, απο την αρχη. Δεν εχω το βιβλιαριο μαζι μου να σας πω τις μετρησεις ομως ηταν παντα πανω πανω στην καμπυλη. Σημερα 18 μηνων το κεφαλι του ειναι 50εκ. αλλα σε γενικες γραμμες εχει σταθεροποιηθει, εχει παρει 1 ποντο μονο το τελευταιο 6μηνο. Ειναι κεφαλας μεν, αλλα ποτε δε με ανησυχησε ο παιδιατρος γιατι το μωρο ειναι γενικα τεραστιο. Το βαρος του εχει βγει καποιες φορες εκτος καμπυλης και το υψος του ειναι κι αυτο αρκετα ψηλα. Ο παιδιατρος λεει οτι ανησυχουμε οταν υπαρχει δυσαναλογια. Ενα μωρο κοντουλι και αδυνατουλι με τεραστιο κεφαλι ή το αντιστροφο. Απο τη στιγμη που ολες οι μετρησεις ειναι σε αναλογια, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας! Να σημειωσω επισης οτι και ο αντρας μου εχει τεραστιο κεφαλι... Και οτι ο μικρος δε χωραει ουτε στα καπελα που ειναι για διχρονα...

Link to comment
Share on other sites

Τα διδυμάκια μου θα γίνουν σε 3 μέρες 2 μηνών. Είναι γενικά μεγάλα μωρά. Ο μικρός είναι 5950κιλά και 60πόντους και ο μεγάλος είνια 6500κιλά και 63πόντους. Το πρόβλημά μου είναι ότι η περίμετρος του μεγάλου είναι 42,5 και είναι έξω από την καμπύλη ανάπτυξης. ¨Εξω από την καμπύλη είναι και το ύψος του και πάνω στην μεγαλύτερη καμπύλη το βάρος του.

Η παιδίατρος ενώ στην αρχή μου είχε πει να κάνουμε υπέρηχο εγκεφάλου, τώρα μου λέει ότι αξιολογεί πιο πολύ την νοητική ανάπτυξη του μωρού κι όχι τόσο τα στατιστικά στα οποία υπάρχει και το στατιστικό λάθος.

Το μωρό λέει αγκού και άου, μιλάει στα ζωάκια του, παρακολουθεί με το βλέμμα του τα πάντα, χαμογελάει ενίοτε και με χαχανητά. Επίσης στηρίζει το κεφάλι του πολύ καλά κι όταν είναι μπρούμητα το σηκώνει και κοιτάζει για όση ώρα τον αφήσω έτσι. Είναι πολύ ζωηρός. Δεν μπορώ να τον ρέψω γιατί πατάει και πετιέται επάνω. Το έχει δει σαν παιχνίδι αλλά και γιατί δεν του αρέσει να βλέπει προς τα πίσω. Επίσης αναγνωρίζει τις φωνές. Όταν ακούει τον μπαμπά ή τη γιαγιά του χαμογελάει και τους ψάχνει.

Εμένα όμως μου έχει καρφωθεί το ότι το κεφάλι του είναι πιο μεγάλο και έχω τρελαθεί.

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς γιατί το παιδάκι σου είναι έξω από όλες τις καμπύλες (και βάρος και ύψος) άρα πρέπει και το κεφάλι να μεγαλώνει αναλογα. Και η μπέμπα μου είναι έξω από τις καμπύλες εδώ και 2 μήνες και ειδικά στην περίμετρο κεφαλιού η γιατρός ¨χαίρεται¨πολύ με την ανάπτυξή της. όπως το περιγράφεις το μωρό σου είναι γενικότερα πιο αναπτυγμένο από το μεσο όρο στην ηλικία του! μη τρομάζεις χωρίς λόγο, το πολύ πολύ να είναι μεγαλόσωμο παιδάκι.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς γιατί το παιδάκι σου είναι έξω από όλες τις καμπύλες (και βάρος και ύψος) άρα πρέπει και το κεφάλι να μεγαλώνει αναλογα. Και η μπέμπα μου είναι έξω από τις καμπύλες εδώ και 2 μήνες και ειδικά στην περίμετρο κεφαλιού η γιατρός ¨χαίρεται¨πολύ με την ανάπτυξή της. όπως το περιγράφεις το μωρό σου είναι γενικότερα πιο αναπτυγμένο από το μεσο όρο στην ηλικία του! μη τρομάζεις χωρίς λόγο, το πολύ πολύ να είναι μεγαλόσωμο παιδάκι.

Αχ κορίτσια με συγκινήσατε πολύ με το ενδιαφέρον σας. Με παρηγορεί που ακούω ιστορίες σαν τη δική μας.

Μήπως μπορείς να μου πεις πόσο ήταν το κεφαλάκι της μπέμπας 2 μηνών; Σε ευχαριστώ πολύ.

Δεν τρέμω για τον υπέρηχο, τρέμω για το τί θα δείξει.

Επίσης το κεφαλάκι του μωρού έχει ένα κοκκαλάκι πίσω στο κρανίο από τη γέννησή του, το οποίο σιγά σιγά απαλύνεται. Αν δεν πιάσει η μέτρηση αυτό το κοκκαλάκι τότε είναι φυσιολογική.

Αχ αυτοί οι γιατροί, θα μας τρελάνουν μου φαίνεται.

Αν μπορείς Ελένη στείλε μου και τα στοιχεία του ακτινολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια με συγκινήσατε πολύ με το ενδιαφέρον σας. Με παρηγορεί που ακούω ιστορίες σαν τη δική μας.

Μήπως μπορείς να μου πεις πόσο ήταν το κεφαλάκι της μπέμπας 2 μηνών; Σε ευχαριστώ πολύ.

Δεν τρέμω για τον υπέρηχο, τρέμω για το τί θα δείξει.

Επίσης το κεφαλάκι του μωρού έχει ένα κοκκαλάκι πίσω στο κρανίο από τη γέννησή του, το οποίο σιγά σιγά απαλύνεται. Αν δεν πιάσει η μέτρηση αυτό το κοκκαλάκι τότε είναι φυσιολογική.

Αχ αυτοί οι γιατροί, θα μας τρελάνουν μου φαίνεται.

Αν μπορείς Ελένη στείλε μου και τα στοιχεία του ακτινολόγου.

 

στους 2 μήνες ήταν 41εκ αλλά είμασταν 6 κιλά και 61 πόντους υψος. υπάρχει δλδ αναλογία ΄με τις δικές σας μετρήσεις. Μωρέ ξέρω πως νιώθεις και εγώ τα ίδια κάνω μόλις ο παιδίατρος πει μια σκέψη του μεγαλόφωνα... κολλάω και μετά το ψάχνω και το σκεφτομαι συνέχεια. αν δε συστήνει κάτι άλλο ο γιατρός σου μην ανησυχεις. αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι με το παραμικρό οι παιδίατροι σε παραπέμπουν σε ειδικούς. αν δεν το κάνει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

βασικα παιζει ρολο κ με ποση περιμετρο γεννηθηκε.κ γενικα ειναι μεγαλοσωμο το μωρο για την ηλικια του!μπορει να γινει μπασκετμπολιστας :-P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 7 μηνών και έχει περίμετρο κεφαλής 47 πόντους. Μήπως είναι μεγάλο; Και τα κιλά του είναι 10.115 και 73 πόντους. Η παιδίατρος λέει ότι είναι φυσιολογικό αλλά είναι πολύ πάνω από τις καμπύλες.

Link to comment
Share on other sites

βασικα παιζει ρολο κ με ποση περιμετρο γεννηθηκε.κ γενικα ειναι μεγαλοσωμο το μωρο για την ηλικια του!μπορει να γινει μπασκετμπολιστας :-P

Αυτό μας είπε και η παιδίατρος. Κάτω από 2 μέτρα μην τον περιμένετε. Γεννήθηκε 3340γρ. και 54εκ. ύψος και 38εκ. περίμετρος. Μην τον βλέπετε σαν μέτριο μωρό γιατί είναι δίδυμος που συνήθως τα δίδυμα γεννιούνται πολύ μικρά γύρω στα 2,5κιλά. Ο αδελφός του γεννήθηκε 3190γρ. και 50εκ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και το μεγεθος του κεφαλιου ειναι κληρονομικο. Εμεις εχουμε μεγαλο καεφαλι και οι δυο και οι μπουλουκι μας εχουν μεγαλο κεφαλι! Ο μεγαλος ειχε περιπετρο 43,5 ποντους 4 μηνων. Καποια στιγμη η αυξηση ομαλοποιηθηκε και τωρα στα 2μιση σχεδον ναι μεν εχει μεγαλο κεφαλι αλλα δεν ειναι πια και τερας! Ο μικρος που ειναι πιο μικροσωμος στους 4 μηνες ειχε περιμετρο κεφαλης 42.5 ποντους. Τωρα θα εχει μεγαλωσει γιατι δεν χωρανε τα μπλουζακια. Βασικα εγω αυτο το προβλημα ειχα και εχω και τωρα με τους μικρους... Πως μπαινει το ζιβαγκο???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...