Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Glucophage


starkieser

Recommended Posts

starkieser, οπως σου ειχα πει καποιο καιρο πριν, ειναι η κλασσικη παρενεργεια του χαπιου. κι εγω ειχα καμμια βδομαδα περιπου. μετα τα σταματησα και το φθινιοωρο τα ξεκινησα με 1/2 χαπι για 4 μερες και μετα με ολοκληρο. εμενα παντως η ενδοκρινολογος μου ειπε να μη τα σταματησω καθολου ,κι ας εχω διαρροια. ασε, ειναι να μη σου τυχει στο δρομο οπως εμενα !

 

χαχααχα!εισαι τρελη...!απλα εγω με τη δουλεια που κανω δεν μπορω να εχω ταση για εμετο και διαρροια!τα μωρα στον παιδικο δεν θα με καταλαβουν χαχαχαχα!τι να πω και εγω πιστευα οτι θα μου πει να παρω το μισο αλλα οχι...!θα δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


starkiese γεια σου! παιρνω κι εγω glucophase λόγω των πολυκυστικων μου. Εχω αρκετα μεγαλο προβλημα για αυτο και εγω παιρνω 2 χαπια των 500 2 φορες τη μερα. Δεν ειχα καμια απολυτως παρενεργια αν και ξεκινησα με 3 χαπια τη μερα. Με βοηθησε με τα κιλα και υστερα 3-4 μηνες ξεκινησα θεραπεια με κλομιφαινη. Δεν εμεινα ομως εγκυος... μετα απο 4 κυκλους κλομιφαινης ο γιατρος συνεστησε διακοπη για 4 μηνες και σε αυτο διαστημα μου εδωσε να πινω ενα καινουριο σκευασμα το Inofolic που ειναι φολικο οξυ μαζι με μια αλλη ουσια και να μοιωσω το glucophase σε 2 την ημερα. το αποτελεσμα ηταν τον 3ο μηνα να μεινω εγκυος και πριν απο αυτο να εχω κανονικο κυκλο πραγμα που ηταν θαυμα για μενα!ασχετα αν τελικα παλινδρομισε πριν απο 2 εβδομαδες...:-( ρωτηστε το γιατρο σας για αυτο. Σε μενα πραγματικα ειχε το αποτελεσμα που δεν ειχαν αλλες πιο "βαριες" θεραπειες. Συνεχιζω και ελπιζω να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα ολοκληρωμενο αυτη τη φορα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα. Μετά απο ένα σωρό εξετάσεις έκανα κ καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνης όπου η ινσουλίνη ήταν στα ύψη. Πήγα σε διατροφολόγο, ακολούθησα διαιτα κ επανέλαβα την καμπύλη. Το αποτελεσμα ήταν ότι ναι μεν είχε πέσει αλλά όχι αρκετά. Έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο για να ξεκινήσω κ εγω αγωγή. Εδω να πω πως η βιοψία μετά την υστεροσκόπηση έδειξε ανωορρηκτικούς κύκλους κ ο γυναικολόγος μου έιπε πως πρέπει να ξεκινήσω glucophage διότι η υψηλή ινσουλίνη κάνει τα ωάρια σκληρά κ ειναι σαν μην κάνω ωορρηξία. Το έχετε ακόυσει αυτό?

Αυτο που με προβληματίζει ειναι ότι οι ορμονικές εινα εντάξει, τα κιλά μου ειναι πολύ εντάξει, η περίοδος κάθε 28 κ δεν έχω πολυκιστικές.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
starkiese γεια σου! παιρνω κι εγω glucophase λόγω των πολυκυστικων μου. Εχω αρκετα μεγαλο προβλημα για αυτο και εγω παιρνω 2 χαπια των 500 2 φορες τη μερα. Δεν ειχα καμια απολυτως παρενεργια αν και ξεκινησα με 3 χαπια τη μερα. Με βοηθησε με τα κιλα και υστερα 3-4 μηνες ξεκινησα θεραπεια με κλομιφαινη. Δεν εμεινα ομως εγκυος... μετα απο 4 κυκλους κλομιφαινης ο γιατρος συνεστησε διακοπη για 4 μηνες και σε αυτο διαστημα μου εδωσε να πινω ενα καινουριο σκευασμα το Inofolic που ειναι φολικο οξυ μαζι με μια αλλη ουσια και να μοιωσω το glucophase σε 2 την ημερα. το αποτελεσμα ηταν τον 3ο μηνα να μεινω εγκυος και πριν απο αυτο να εχω κανονικο κυκλο πραγμα που ηταν θαυμα για μενα!ασχετα αν τελικα παλινδρομισε πριν απο 2 εβδομαδες...:-( ρωτηστε το γιατρο σας για αυτο. Σε μενα πραγματικα ειχε το αποτελεσμα που δεν ειχαν αλλες πιο "βαριες" θεραπειες. Συνεχιζω και ελπιζω να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα ολοκληρωμενο αυτη τη φορα!

κλαλημερα,είμαι νέο μελος και εγώ με πολυκυστικές ωοθήκες το inofolic απο που το αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

τι κανετε κουκλιτσες μου?τελικα εγω δεν ξαναπηρα τα χαπια γιατι κοντεπσαν να με στειλουν νοσοκομειο...εφτασα να πεθαινω απο τον πονο στο εντερο και να μην μπορω να σταθω...να μην τα πολυλογο μετα απο πολλες αλλες ιδεες για φυσιολογικη συλληψη και αποτυχια κατεληξα για σπερματεγχυση την οποια θα κανω σε λιγες μερες...ελπιζω καλυτρη τυχη στις υπολειπες με τα χαπια τησ κολασεως χαχαχαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια.... Εχω καποιες απορίες και θα θελα βοήθεια........ Εχω ξεκινήσει και εγω τα guclophaz τωρα δυο μήνες....... Θα θελα να μου πειτε αν σας εχει βοηθισει...... Και αν φταινε τα χάπια που εχω υπογλυκαιμία..... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...