Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Για εξηγησε μου Μελανια σε παρακαλω πολυ τι ακριβως ΔΕΝ σου αρεσε? ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ λεγεται το να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους?

Ειμαι παντα η ιδια και στο φορουμ και στο ριαλ λαιφ... δεν μπορω να κρυψω τι ή ποια ειμαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαβάζω το θέμα γιατί ως μάνα θέλω να ειμαι σε εγρήγορση. Δεν ήξερα ότι υπάρχει θέμα με το "επιληπτικός".

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός σου αλλά δεν θα το σχολιάσω άλλο.

 

Με την ίδια λογική απαγορεύεται να λεμε και ''υπερτασικοί'' πχ? Τί άλλα άκυρα θα ακούσουμε?

 

Η ασθένεια λέγεται επιληψία και ο ασθενής επιληπτικός, πού είναι το κακό????????????????

 

Άντε γιατί θα φοβόμαστε να μιλήσουμε, και το ''καλημέρα'' θα ακούγεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Ευα μου έχει μειωθεί κάπως αλλά το κάνει ακόμα 2-3 φορες τη μέρα. Μίλησα με τη γιατρό και μου είπε να το αυξήσω κατά 100mg και βλέπουμε.

Υπομονή κάνουμε. Το μωρό είναι 2,5 χρονών.

Ας ελπίσουμε ότι θα βελτιωθεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός σου αλλά δεν θα το σχολιάσω άλλο.

 

Για εξηγησε μου Μελανια σε παρακαλω πολυ τι ακριβως ΔΕΝ σου αρεσε? ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ λεγεται το να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους?

 

Με την ίδια λογική απαγορεύεται να λεμε και ''υπερτασικοί'' πχ? Τί άλλα άκυρα θα ακούσουμε?

 

Η ασθένεια λέγεται επιληψία και ο ασθενής επιληπτικός, πού είναι το κακό????????????????

 

Άντε γιατί θα φοβόμαστε να μιλήσουμε, και το ''καλημέρα'' θα ακούγεται περίεργο.

Καλησπερα σας!

'έπεσα πανω στο θεμα τυχαια!και μπορω να πω οτι ταραχτηκα παρα πολυ!!!

ειμαι επιληπτικη και πολυ περηφανη!!! ναι!! ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΗ!!!! το ξαναλεω ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΗ!!!! με θλιψη διαπιστωσα οτι μελανια μου ,παρολο που εισαι επιληπτικη απο οτι καταλαβα- αν κανω λαθος συγνωμη και δεν καταλαβα καλα- δεν σου αρεσει η λέξη;;; τι παει να πει χαρακτηρισμος;

 

τα αλλα κοριτσια εχουν απολυτο δικιο!!! δηλαδη οι διαβητικοι; οι υποτασικοι; και αλλοι παρα πολλοι που μας περιβάλλουν;; ειναι δυνατον εν ετη 2011 να μην "χαρακτηριζουμε" μια ασθενεια;;; οπως 20 χρονια πριν που ελεγαν τον καρκινο "¨κακο σπυρι";;;

 

Δεν ειναι επι προσωπικου επιθεση, αλλα εδωσες την αφορμη να πω σε τοσους αλλους ολα αυτα που σκεφτομαι!!!

 

ειμαι κοινωνικη λειτουργος και γνωριζω πολυ καλα ποτε ενας ανθρωπος δεχεται αυτο που του συμβαινει και ζει ομορφα με αυτο!!!

κανω κρισεις gr.m. γενικευμενους τονοκλονικους σπασμους, με πληρη απωλεια συνειδησης και ακολουθει συγχυση πανω απο 1,5 ωρα(ο λογος που καθε φορα νοσηλευομαι)απωλεια ουρων ,αλλα και κοπρανων αρκετες φορες,ασχημα χτυπηματα ,με ραμματα στη γλωσσα και στο υπολοιπο σωμα κτλ....

 

τα λεω αυτα για να καταλαβεις οτι η επιληψια με χαρακτηριζει διοτι ειναι μερος της ζωης μου! οσο ασχημη κι αν ειναι αυτη η ασθενεια για καποιους..την εχουμε! τι να κανουμε;;; να την πουμε αλλιως;;; δεν γινεται!!!

 

τελος παντων το ερωτημα ειναι γιατι δεν σου αρεσει η λεξη;;; νιωθεις θυμο με την παθηση; αν ναι, δεν το εχεις αποδεχτει και δεν θα σε βοηθησει να προχωρησεις μπροστα!!!

 

κριμα να το ακουω απο νεους ανθρωπους!! εγω παντου συστηνομαι με το ονομα μου και τελειωνω με την φραση ειμαι επιληπτικη!!! να ξερουν ωστε αν μου συμβει κατι ,μην τρομαξουν και δεν με βοηθησει κανεις!!!

 

δεν εχω κατι αλλο να πω....αν ημουν αποτομη συγχωρεστε με ,αλλα ενιωσα θυμο και επρεπε να το αποβαλλω απο μεσα μου γαι την δικη μου ηρεμια και προς υπερασπισης ενος κομματιου μου!!!

 

ΥΓ: περιμενω το πρωτο μου παιδακι παιρνω λαμοτριγινη και το κεπρα το καναμε διακοπη απο την αρχη! το μωρο φαινεται να ειναι καλα! Ο Θεος μαζι μας!!

 

σας ευχομαι τα καλύτερα!!!

Ο Θεος ειναι μεγαλος !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας!

'έπεσα πανω στο θεμα τυχαια!και μπορω να πω οτι ταραχτηκα παρα πολυ!!!

ειμαι επιληπτικη και πολυ περηφανη!!! ναι!! ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΗ!!!! το ξαναλεω ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΗ!!!! με θλιψη διαπιστωσα οτι μελανια μου ,παρολο που εισαι επιληπτικη απο οτι καταλαβα- αν κανω λαθος συγνωμη και δεν καταλαβα καλα- δεν σου αρεσει η λέξη;;; τι παει να πει χαρακτηρισμος;

 

τα αλλα κοριτσια εχουν απολυτο δικιο!!! δηλαδη οι διαβητικοι; οι υποτασικοι; και αλλοι παρα πολλοι που μας περιβάλλουν;; ειναι δυνατον εν ετη 2011 να μην "χαρακτηριζουμε" μια ασθενεια;;; οπως 20 χρονια πριν που ελεγαν τον καρκινο "¨κακο σπυρι";;;

 

Δεν ειναι επι προσωπικου επιθεση, αλλα εδωσες την αφορμη να πω σε τοσους αλλους ολα αυτα που σκεφτομαι!!!

 

ειμαι κοινωνικη λειτουργος και γνωριζω πολυ καλα ποτε ενας ανθρωπος δεχεται αυτο που του συμβαινει και ζει ομορφα με αυτο!!!

κανω κρισεις gr.m. γενικευμενους τονοκλονικους σπασμους, με πληρη απωλεια συνειδησης και ακολουθει συγχυση πανω απο 1,5 ωρα(ο λογος που καθε φορα νοσηλευομαι)απωλεια ουρων ,αλλα και κοπρανων αρκετες φορες,ασχημα χτυπηματα ,με ραμματα στη γλωσσα και στο υπολοιπο σωμα κτλ....

 

τα λεω αυτα για να καταλαβεις οτι η επιληψια με χαρακτηριζει διοτι ειναι μερος της ζωης μου! οσο ασχημη κι αν ειναι αυτη η ασθενεια για καποιους..την εχουμε! τι να κανουμε;;; να την πουμε αλλιως;;; δεν γινεται!!!

 

τελος παντων το ερωτημα ειναι γιατι δεν σου αρεσει η λεξη;;; νιωθεις θυμο με την παθηση; αν ναι, δεν το εχεις αποδεχτει και δεν θα σε βοηθησει να προχωρησεις μπροστα!!!

 

κριμα να το ακουω απο νεους ανθρωπους!! εγω παντου συστηνομαι με το ονομα μου και τελειωνω με την φραση ειμαι επιληπτικη!!! να ξερουν ωστε αν μου συμβει κατι ,μην τρομαξουν και δεν με βοηθησει κανεις!!!

 

δεν εχω κατι αλλο να πω....αν ημουν αποτομη συγχωρεστε με ,αλλα ενιωσα θυμο και επρεπε να το αποβαλλω απο μεσα μου γαι την δικη μου ηρεμια και προς υπερασπισης ενος κομματιου μου!!!

 

ΥΓ: περιμενω το πρωτο μου παιδακι παιρνω λαμοτριγινη και το κεπρα το καναμε διακοπη απο την αρχη! το μωρο φαινεται να ειναι καλα! Ο Θεος μαζι μας!!

 

σας ευχομαι τα καλύτερα!!!

 

Μαίρη μου άρεσε πολύ το μήνυμά σου!!! Πραγματικά η φράση της Μελανίας είναι ότι πιο άκυρο μπορούσε να πει....

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα γιατί εμείς μαλλον περάσαμε ξόφαλτσα την επιληψία... Ο μικρός μου είναι σχεδόν δύο και το πάσχα έκανε άτυπη επιληπτική κρίση. Δεν ήταν ακριβώς αφαίρεση γιατί κράτησε γύρω στο πεντάλεπτο το παιδί είχε ανοιχτά μάτια, κοίταζε ψηλά, κινιοντουσαν περα δώθε οι βολβοι χωρίς όμως να έχει καμια άλλη αντίδραση. Όταν τελείωσε η κρίση απλά έκλεισε τα μάτια του και κοιμήθηκε. Όλες οι εξετάσεις βγήκανε καθαρές και αν μέχρι το επόμενο πάσχα δεν κάνει άλλη κρίση θα θεωρηθεί τυχαίο γεγονος.

Αγωγή θα ξεκινήσουμε αν κάνει κι αλλη κρίση.

Ο ξάδελφος μου που είχε παιδική επιληψία, πήρε αγωγή μέχρι την ενηλικίωση που πλέον είχε θεραπευτεί εντελώς.

Εύα εσένα ο γιος σου έκανε πολλές αφαιρέσεις; Έδειξε κάτι το εγκεφαλογράφημα;

Εμείς το κυριο Βούδρη έχουμε στο Παίδων Αγλαία Κυριακού.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Giovy έπαιρνες depanine στην εγκυμοσύνη;Ξέρω οτι δεν ενδύκνειται.Εμένα το συγκεκριμένο μου το έκοψαν γιατί είχε κάνει όλες μου τις ορμόνες να μην πω πως...Και να ήθελα να μείνω έγκυος τότε δεν θα μπορούσα...Μου είχαν ξεκαθαρήσει πάντως οτι θα έπρεπε να προγραμματίσω την εγκυμοσύνη για να περάσω σιγά σιγά σε άλλο φάρμακο πριν το 1ο τρίμηνο.

Ναι, επαιρνα σε ολη την εγκυμοσυνη αλλα ταυτοχρονα επαιρνα και φυλλικο οξυ.Σε ολη την εγκυμοσυνη με παρακολουθουσε και ο νευρολογος μου,που ειναι πολυ σπουδαιος ανθρωπος και με βοηθησε πολυ,αλλα δεν μπορεσα να θηλασω καθολου διοτι επαιρνα αρκετα μεγαλη δοση.Δεν ειχα κανενα αλλο θεμα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου (ορμονες,κ.τ.λ).Αν χρειαστεις κατι μου λες.

Link to comment
Share on other sites

φιλικο μου προσωπο, εχει κοριτσακι 4 ετων, που εχει κανει 2 φορες κριση αφαιρεσης...

νοσηλευθηκε στο παιδων, για να γινουν ολες οι εξετασεις, και πηρε ντεπακιν για μικρο διαστημα (2 μηνες περιπου)

 

δυστυχως, το φαρμακο εκανε επιπλοκες στο παιδι, ανεβασε τιμες στο αιμα, και βρεθηκε και ΠΕΤΡΑ ΣΤΟ ΝΕΦΡΟ, τωρα ερευνουν αν εφταιγε γι αυτο το ντεπακιν, ή ηταν τυχαιο ευρημα..

 

δινουν τωρα στο παιδι, αλλο φαρμακο , αντι του ντεπακιν και συνεχιζονται οι εξετασεις

 

edit

οχι πετρα στο νεφρο, ΣΤΗ ΧΟΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα γιατί εμείς μαλλον περάσαμε ξόφαλτσα την επιληψία... Ο μικρός μου είναι σχεδόν δύο και το πάσχα έκανε άτυπη επιληπτική κρίση. Δεν ήταν ακριβώς αφαίρεση γιατί κράτησε γύρω στο πεντάλεπτο το παιδί είχε ανοιχτά μάτια, κοίταζε ψηλά, κινιοντουσαν περα δώθε οι βολβοι χωρίς όμως να έχει καμια άλλη αντίδραση. Όταν τελείωσε η κρίση απλά έκλεισε τα μάτια του και κοιμήθηκε. Όλες οι εξετάσεις βγήκανε καθαρές και αν μέχρι το επόμενο πάσχα δεν κάνει άλλη κρίση θα θεωρηθεί τυχαίο γεγονος.

Αγωγή θα ξεκινήσουμε αν κάνει κι αλλη κρίση.

Ο ξάδελφος μου που είχε παιδική επιληψία, πήρε αγωγή μέχρι την ενηλικίωση που πλέον είχε θεραπευτεί εντελώς.

Εύα εσένα ο γιος σου έκανε πολλές αφαιρέσεις; Έδειξε κάτι το εγκεφαλογράφημα;

Εμείς το κυριο Βούδρη έχουμε στο Παίδων Αγλαία Κυριακού.

 

ΛΕΓΚΩ ΜΟΥ , ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!ΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΡΚΟΥΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ!!ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ....ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΙΚ!!ΑΦΟΥ ΠΛΗΘΥΝΑΝ ΤΟΝ ΕΤΡΕΞΑ ΣΕ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ...ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΑΝ ΣΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ!!ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ 4-5 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ..ΤΟ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ

A ROLLING STONE GATHERS NO MOSS....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιλικο μου προσωπο, εχει κοριτσακι 4 ετων, που εχει κανει 2 φορες κριση αφαιρεσης...

νοσηλευθηκε στο παιδων, για να γινουν ολες οι εξετασεις, και πηρε ντεπακιν για μικρο διαστημα (2 μηνες περιπου)

 

δυστυχως, το φαρμακο εκανε επιπλοκες στο παιδι, ανεβασε τιμες στο αιμα, και βρεθηκε και ΠΕΤΡΑ ΣΤΟ ΝΕΦΡΟ, τωρα ερευνουν αν εφταιγε γι αυτο το ντεπακιν, ή ηταν τυχαιο ευρημα..

 

δινουν τωρα στο παιδι, αλλο φαρμακο , αντι του ντεπακιν και συνεχιζονται οι εξετασεις

 

edit

οχι πετρα στο νεφρο, ΣΤΗ ΧΟΛΗ

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΤΕΠΑΚΙΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ....ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕ...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΖΑΡΟΝΤΙΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ...

A ROLLING STONE GATHERS NO MOSS....

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη μου άρεσε πολύ το μήνυμά σου!!! Πραγματικά η φράση της Μελανίας είναι ότι πιο άκυρο μπορούσε να πει....

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό το μωράκι σου!!!

ΑΛΙΜΟΝΟ, ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΤΟ 2011 Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ "ΚΑΠΩΣ".

A ROLLING STONE GATHERS NO MOSS....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια 1.000 συγνώμη που μπήκα στο θέμα σας, αλλά ήθελα να μάθω πως κάποιος τρίτος μπορεί να βοηθήσει όταν βρεθεί μπροστά σε μια κρίση επιληψίας.

 

Κάποτε ο πατέρας μου μου είχε πεί ότι ένας φοιτητής του έπαθε και είχε σπασμούς. Αυτό που προσπάθησε να κάνει ήταν να του βάλει ένα ξύλο ανάμεσα στα δόντια για να μη δαγκκώσει τη γλώσσα του. Είναι σωστό αυτό ή άλλα αντί άλλων; Επίσης μου είπε ότι πολλοί φοιτητές τρόμαξαν και έφυγαν τρέχοντας από την αίθουσα....

 

Πάντως καλές μανούλες να ξέρετε ότι σας θαυμάζω. Για τον αγώνα σας. Και τις μάχες σας.

 

Αυτά.

 

Και πάλι συγνώμη.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα πρέπει να απολογηθώ και γιατί δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός στην συγκεκριμένη πρόταση.

Jucca ούτε και κάποιον υπερτασικό θα έλεγα υπερτασικό.

Δεν είναι taboο η λέξη επιληπτικός αν το θεωρούσα έτσι θα ίσχυε το ίδιο και για την λέξη επιληψία.

Μαίρη κι εμένα οι φίλοι μου γνωρίζουν οτι πάσχω φυσκά δεν ντρέπομαι και το έχω αποδεχτεί(αν είχα θέμα μ αυτό δεν θα το έλεγα καν).Προσωπικά δεν έχω αφήσει να επηρεαστεί η ζωή μου απο αυτό.Κάνω οτι θα έκανα όπως και αν δεν έπασχα.Είμαι επιληπτική.Ε και;Δεν το κολλάω με το όνομα μου γιατί δεν με χαρακτηρίζει εχώ πολλά περισσότερα να με χαρακτηρίζουν απο αυτό.Δεν είμαι περήφανη που πάσχω και δεν βρίσκω και τον λόγο να είμαι,(θα μπορούσα να είχα καρδιά θα έπρεπε να είμαι περήφανη για κάτι; )είμαι περήφανη που μπορώ και το αντιμετωπίζω όμως.Σε λίγο θα μου πεις οτι είναι και χάρισμα το να έχεις θέμα υγείας γενικότερα.Ας μην εξειδανικεύουμε τέτοιες καταστάσεις και δεν το λέω απο ντροπή.Οτι και να τύχει στον οποιοδήποτε ένα είναι το σίγουρο οτι όλοι θα προτιμούσαν να είναι υγιεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια 1.000 συγνώμη που μπήκα στο θέμα σας, αλλά ήθελα να μάθω πως κάποιος τρίτος μπορεί να βοηθήσει όταν βρεθεί μπροστά σε μια κρίση επιληψίας.

 

Κάποτε ο πατέρας μου μου είχε πεί ότι ένας φοιτητής του έπαθε και είχε σπασμούς. Αυτό που προσπάθησε να κάνει ήταν να του βάλει ένα ξύλο ανάμεσα στα δόντια για να μη δαγκκώσει τη γλώσσα του. Είναι σωστό αυτό ή άλλα αντί άλλων; Επίσης μου είπε ότι πολλοί φοιτητές τρόμαξαν και έφυγαν τρέχοντας από την αίθουσα....

 

Πάντως καλές μανούλες να ξέρετε ότι σας θαυμάζω. Για τον αγώνα σας. Και τις μάχες σας.

 

Αυτά.

 

Και πάλι συγνώμη.

Ρέα όταν εψαχνα να ενημερωθώ για τον γιο μου είχα βρει πληροφορίες σχετικά με το τι πρέπει να κάνουμε σε επιληπτική κρίση εδω

Πιο συγκεκριμένα γιαυτό που ρωτάς http://parakeimena.blogspot.com/2006/10/blog-post_24.html

16. Πώς πρέπει να συμπεριφερθούμε σε ένα μεγάλο επιληπτικό σπασμό.

Α) Τι πρέπει να κάνουμε;

Να κρατήσουμε την ηρεμία μας και να κοιτάξουμε την ώρα.

Να απομακρύνουμε αντικείμενα που μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμό στον ασθενή.

Να βάλουμε ένα μαξιλάρι κάτω απο το κεφάλι ή κάποιο μαλακό ρούχο.

Να βγάλουμε τα γυαλιά αν υπάρχουν και να τον γυρίσουμε πλάγια ώστε να διατηρηθούν ανοικτοί οι αεραγωγοί προς αποφυγή πνιγμονής.

Να καθαρίσουμε το σάλιο αν αυτό υπάρχει γύρω από το στόμα.

Όταν αρχίσει να συνέρχεται ή βρίσκεται σε σύγχυση να τον καθησυχάσoυμε.

Αν ο σπασμός διαρκεί θα πρέπει να ειδοποιήσουμε τον γιατρό ή εάν υπάρχει διαθέσιμο φάρμακο να το χρησιμοποιήσουμε (διαζεπάμη από το ορθό).

Β) Τι να μην κάνουμε;

Να μην επιχειρούμε μετακίνηση, ενώ ο σπασμός εξελίσσεται, εκτός εάν υπάρχει άμεσος κίνδυνος π.χ. αν ο σπασμός συμβαίνει σε έναν δρόμο που περνάνε αυτοκίνητα ή πάνω σε ένα κεφαλόσκαλο ή κοντά σε νερό κ.ά.

Να μην προσπαθήσουμε να συγκρατήσουμε τις κινήσεις

Να μην τον σηκώσουμε.

Να μην βάλουμε αντικείμενα σκληρά όπως κουτάλι ή μολύβι ανάμεσα στα δόντια, για τον κίνδυνο τραυματισμού ή τα δάκτυλά μας για να μην καταλήξουμε σε κάκωσή τους.

Να μην προσπαθήσουμε να δώσουμε νερό ή φάρμακο από το στόμα κατά τη διάρκεια του σπασμού.

Να μην τον ενοχλήσουμε την ώρα που το επεισόδιο έχει μόλις τελειώσει, αλλά να τον αφήσουμε να συνέλθει με ηρεμία και ησυχία επιβεβαιώνοντας τον ότι όλα θα πάνε καλά.

Όταν γνωρίζουμε τις κρίσεις ενός ατόμου και τη συνήθη διάρκειά τους δεν είναι απαραίτητο να καλούμε το ασθενοφόρο ή τον γιατρό, εκτός και αν. όπως προαναφέραμε o σπασμός διαρκεί πολύ.

Όσον αφορά τους μικρούς σπασμούς (εστιακούς. μυοκλονικούς κ.α.) δεν χρειάζεται συνήθως να πάρουμε μέτρα παρά μόνο εάν είναι πολύ έντονοι και έ χουν τάση για επιδείνωση και μεγάλη διάρκεια. Συνήθως η παρατήρηση των κρίσεων και η παρουσία μας δίπλα στον ασθενή είναι πιο σημαντικές από βεβιασμένες και έντονες ενέργειες.

Γ) Πότε πρέπει να κληθεί γιατρός;

Εάν ο σπασμός διαρκεί περισσότερο από το συνηθισμένο.

Εάν ένας μεγάλος σπασμός ακολουθείται από τον άλλο χωρίς ανάκτηση των αισθήσεων στο μεσοδιάστημα.

Εάν ο ασθενής χτυπήσει το κεφάλι του πέφτοντας στη έναρξη του σπασμού και δεν ανακτά τις αισθήσεις του ενώ ο σπασμός έχει ήδη σταματήσει, λογω πιθανής κρανιοεγκεφαλικής κάκωσης από την πτώση.

Εάν υπάρχει τραυματισμός που δεν αντιμετωπίζεται στο σπίτι.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΤΕΠΑΚΙΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ....ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕ...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΖΑΡΟΝΤΙΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ...

 

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!Θελω να πω και εγω την εμπειρεια μου!Ο γιος μου εχει ατυπες αφαιρεσεις και παιρνει το depakine chrono εδω και 2 χρονια!Μου ειπε οτι σιγουρα θα το παιρνει για αλλα δυο χρονια!Παντως σταματησε στην πρωτη εβδομαδα αμεσως!Κνουμε καθε εξαμηνο εξετασεις για το συκωτι και καθε χρονο εγκεφαλογραφημα!Τον παρακολουθει μια καλη νευρολογος στον Παιδων η κ. Θεοδωρου παρα πολυ καλη!Δεν εχω δει παντως ξανα κανενα επεισοδειο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!Θελω να πω και εγω την εμπειρεια μου!Ο γιος μου εχει ατυπες αφαιρεσεις και παιρνει το depakine chrono εδω και 2 χρονια!Μου ειπε οτι σιγουρα θα το παιρνει για αλλα δυο χρονια!Παντως σταματησε στην πρωτη εβδομαδα αμεσως!Κνουμε καθε εξαμηνο εξετασεις για το συκωτι και καθε χρονο εγκεφαλογραφημα!Τον παρακολουθει μια καλη νευρολογος στον Παιδων η κ. Θεοδωρου παρα πολυ καλη!Δεν εχω δει παντως ξανα κανενα επεισοδειο!

 

Καλησπέρα!πόσο χρονών είναι ο γιος σου?Πότε ξεκίνησαν τα επεισόδια?Τι εννοείς ατυπες αφαιρέσεις?

A ROLLING STONE GATHERS NO MOSS....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

 

Διαβαζα το θεμα και λιγο ανησυχησα.

Θα ηθελα να σας ρωτησω και εγω κατι .

Εχω ενα αγορακι 3 χρονων και εχει εμφανισει σπασμους με υψηλο πυρετο συνολικα 3 φορες τις προηγουμενες 2 χρονιες . Ειχε εμφανισει κυριως τρεμουλο με μελανιασμενα χειλη στην ανοδο της θερμοκρασιας.

Νομιζα οτι ειναι καθαρα απο τον πυρετο . Ο γιατρος δεν εδωσε σημασια που του το ειπα.

Για τετοιου ειδους κρισεις μιλατε; Οι ΄΄αφαιρεσεις΄΄ τι ακριβως ειναι;

Μηπως πρεπει να το ψαξω πιο πολυ, βεβαια μια χαρα ειναι και δεν ειχε ποτε αλλο συμπτωμα;

 

Ευχαριστω για το χρονο σας, και ευχομαι περαστικα στα παιδακια σας

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλα μιλάς για ρίγη που είναι κάτι φυσιολογικό σε αποτομη ανοδο της θερμοκρασίας. Όταν λες σπασμους αυτό εννοείς; Κάτι τέτοιο δεν έχει να κάνει με επιληψία μην τα μπερδευεις.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι αφαιρέσεις είναι μια μορφή επιληψίας της παιδικής ηλικιας που για δευτερόλεπτα το παιδι χάνει επαφή με το περιβάλλον στηλώνοντας το βλέμα (αν κάπου κάνω λάθος με διορθώνετε). Δεν σχετίζεται με τον πυρετό.

Επίσης υπάρχουν οι πυρετικοι σπασμοι αλλά ούτε αυτοι σχετιζονται με τα ρίγη. Τα ρίγη είναι ακίνδυνα και φυσιολογικά όταν ο πυρετος ανεβαίνει αποτομα.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το τρεμουλο στο κεφαλι σε πυρετικο σπασμο δικαιολογειται;

Προβληματιστηκα γιατι σε πρηγουμενα μηνυματα μιλουσαν και για πυρετικους σπασμους.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλα δεν γνωρίζω. Απο όσο ξέρω είναι σε όλο το σώμα οι σπασμοι αλλά πάλι δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουρια. Το τρέμουλο είναι μόνο στο κεφάλι ή σε όλο το σώμα; Το παιδι ανταποκρίνεται;

Ας απαντήσει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει περισσότερα για πυρετικους σπασμους.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλα δεν γνωρίζω. Απο όσο ξέρω είναι σε όλο το σώμα οι σπασμοι αλλά πάλι δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουρια. Το τρέμουλο είναι μόνο στο κεφάλι ή σε όλο το σώμα; Το παιδι ανταποκρίνεται;

Ας απαντήσει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει περισσότερα για πυρετικους σπασμους.

Και στο σωμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...