Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΉΘΕΙΑ ΨΕΙΡΕΣ


Recommended Posts

κοντεψα να παθω εγκεφαλικο...γεμισαμε ψειρες....κολλησε η μεγαλη απο το νηπιο και σφαλμα μου μεγαλο ΜΕΓΑΛΟ λεω που δεν της εβαζα κατι προληπτικα...χθες η βραδυα ηταν δραμα ,της εβαλα ενα σαμπουαν απεσιλ πουξ να εχει και πυρετο και μυξες και να πρεπει και να ξεμπερδευτουμε με το απαισιο χτενακι καθοτι σγουρομαλλα φανταζεστε το δραμα...απο την ωρα δε που το πηρα χαμπαρι να ειμαι και εγω μεσα στη φαγουρα καθοτι και εγς σγουρομαλλα...:( εβγαλα δε ξερω ποσες ψειρες απο το κεφαλι της και ποσες κονιδες,σημερα το πρωι ηρθε η μανα μου να με κανει και μενα ενα τσεκ ευτυχως εγω δεν κολλησα γιατι εχω πολυυυυ σγουρο μαλλι και πυκνο πικρα μεγαλη...Ευτυχως ο μικρος δεν εχει ακομη μαλλια και ο αντρας μου ειναι φαλακρος...

σημερα το πρωι την ξανακοιταζω κιαλλες να περπατανε ξανα με το χτενακι και ξανα κλαμματα βρηκα και τη μανα ψειρα μαλλον μια τεραστια ηταν και την ψεκασα τη μικρη αφου τη καθαρισα οσο μπορουσα με ξυδονερο αραιωμενο...

εννοειται οτι αυριο παιρνω τηλ να ενημερωσω στο νηπιο αλλα και να κραξω αφου δεν μας ενημερωσαν...

ποτε θα απαλλαγουμε εντελως?τα φωτα σας..

παει και η υπεροχη χαιτη με μπουκλες την κουρεψα πλειμομπιλ για να χτενιζομαστε ευκολοτερα....

οποια συμβουλη δεκτη....

(δεν το συζητω τι μπουγαδες εχω βαλει απο χθες,σεντονια, παπλωματα,σκουφακια,κασκολ....χαμος.....:cry:)

 

Να παστωσεις το καφάλι του παιδιού με βαζελίνη, και μετά από 2-3 ωρες,με υπομονή να τις αφαιρέσεις με το χτενάκι. Κολλάνε, γλιστράνε επάνω και δεν μπορούν να κρυφτούν εύκολα. Ετσι εμποδίζεις την επώαση και την αναγέννησή τους. Επίσης, πολύ καλό και το ξύδι για μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω ακουσει για την σπιτικη μαγιονεζα οτι ειναι πολυ αποτελεσματικη.... και δεν ειναι και χημικα...βεβαια τωρα απο βρωμα δεν ξερω πως θα πατε...

Επισης αν δεν δουλευεις κρατησε την σπιτι μεχρι να καθαρισει και μετα εγω θα την εστελνα σχολειο με προληπτικο και θ ατην ελουζα μονο 2 φορες την εβδ μονο (γιατι λενε οτι πανε στα καθαρα κεφαλια)

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια καλησπέρα.Θα σας μιλήσω σαν παθούσα όχι από τη μικρή μου γιατί προσ το παρόν την έχει γλιτώσει αλλα απ μένα.εΧΩ κολήσει τόσες φορές από τους μαθητές μου που έχω χάσει το μέτρημα.Εχω να καλήσω απ όταν γεννήθηκε η μικρή γιατί κυκλοφορούμε με προστατευτική λοσιόν(οικολογική) και λουζόμαστε με πράσινου σαπούνι..ειναι ομόνος τρόπος να προστατευθείς.Επίσης να τονίσω ότι πάνε και σε καθαρά και σε βρώμικα μαλλιά.δεν ξεχωρίζουν καθαριότητα.Απλά είναι κεφάλια που τις τραβάνε πιο πολύ και είναι άλλα που στα οποία και να κολήσουν δεν κάθονται...

Ανακούφιση έβρισκα με μία αλοιφή που άπλωνεις στα μαλιά και τα χτενίζεις μετά και φεύγουν όλες.Και τα αυγά τους.Νix ή καπως έτσι λέγεται

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αμαν με πιασε φαγουρα! Εχω τραυμα με τις ψειρες! Σε ολο το σχολειο μεχρι το γυμνασιο ειχα ψειρες! και μαλλι σγουρο και πυκνο!!:shock:

απαππαα! Τι ξυδι, τι αεροζολ με βαζε η μαμα μου η καημενη, αφου με τα κοινα αυτα τα προιοντα δεν ψοφουσαν!

Καντην μπανιο με ενα φαρμακο, paraplus ειναι καλο, και μετα χτενισμα!

Επειδη ερχομουν σε επαφη με παιδακια μεχρι πριν 3 χρονια και κατι εβαζα, της κορρε το μηλοξυδο, και της propoline !

Φυτικα και τα δυο! και αποτελεσματικα!!

Δεν επιασα ουτε μια ψειρα!;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ...πόσες φορές το έχω περάσε αυτό !!!

Εγώ και ο μικρός κολάμε αμέσως...ο άντρας μου κι ο μεγάλος ποτέ....

Επίσης σγουρομάληδες και εμείς...η σπιτική μαγιονέζα είναι όντως αποτελεσματική και λειτουργεί σα μαλακτικό , οπότε ξεμπερδεύει ευκολότερα τα μαλλιά...Στα φαρμακεία τώρα εχει πάρα πολλά φυτικά σκευάσματα για θεραπεία αλλά και πρόληψη..(τα χημικά έχουν απαγορευτεί καθώς βρέθηκαν ένοχα για παιδικές λευχαιμίες) αλλά και πάλι , επειδή δεν επιτρέπεται η συχνή χρήση, δε το προλαβαίνεις....γεμίζεις...ο φαρμακοποιός μου έλεγε ότι κάθε μία ψείρα γεννάει 7 αυγά κάθε νύχτα....και αυτές που θα γεννηθούν , θα γεννήσουν την επόμενη νύχτα.....

Εμείς σωθήκαμε με μια λοσιόν φυτική προληπτική, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω όνομα , είναι γνωστής φαρμακευτικής εταιρείας, με ευκάληπτο, έχουμε 2 χρόνια να δούμε.

Σας γράφω και ξύνομαι....τόση ψύχωση έχω πάθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια θα κλάψω .........η μεγάλη μου 15 ετών είχε πάντα ψειρες και φυσικα ξανά κόλλησε.κολλησε όμως και εμενα ολόκληρη μούλαρα αλλα και το μικρό 16 μηνών.τι να κάνω.εχω κάνει τρεις φορές το κεφάλι μου και πάλι ξυνομαι.το μικρο δε μπορει να είχε 30 ψειρες στο κεφάλι της.επαθα σοκ......δεν κάνουν και όλα τα φάρμακα για το μικρο.

Είχε καιρο που ξυνοταν η μεγάλη και τη ρώτησα κανά δυο φορές και μου λέγε όχι ξηρό δέρμια είναι.καλο ζωον και γω.εγω πάλι ταχα βαφω και το μαλλι....έβαλα ξύδι έβαλα και hedrin....έλεος

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σας πω ότι η μαμα μου ειναι καλος ανθρωπος κ με αγαπαει πολυ :!:

αλλα ειχε απελπιστει τοσο η γυναικα με τοσες ψειρες

που κατεληγε να βαζει ηλεκρικη σκουπα στο κεφαλι μου :lol::lol::lol:

Πάλι καλά που σου έβαλε σκούπα....εμένα με είχε ψεκάσει με αεροζόλ!!!Ειδε και αποειδε η γυναίκα με την αφάνα μου!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο μενα

εχω μια κορουλα 3 ετων και πηγαινει στον παιδικο σταθμο

τησ εβαζα πριληπτικη λοσιον licatack και ειμουνα ησυχη ωσπου μια μερα εκει που της μαζευα τα μαλλια ειδα μια ψειρα.επαθα σοκ .τισνεβαλα το σαμπουαν τησ ιδιας εταιριας καιν ευτυχως μετα στο χτενισμα με το χτενακι δεν ειχε αλλες .μαλλον τις προλαβα νωρις.τωρα θελει επαναληψη σε 10 μερες

SHjup3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πιάσατε μεγάλο θέμα... διάβασα τα μηνύματα σας κ με έπιασε φαγούρα!!

στο σχολείο είχα τεράστιο πρόβλημα κ εγώ κ η αδερφή μου καθότι είχαμε κ πολύ μαλλί κ μακρύ -κ τι δν βάζαμε για πρόληψη.... πάντα καταλήγαμε να κολλάμε αλλά δεν!

τελοσπάντων αυτό που μας έκανε η μάνα μας ήταν να μας βάζει paraplus ή ένα αλλο φάρμακο (το οποίο από το βρώμα δν μπορούσα να σταθώ ούτε έγω) κ μέχρι να δράσει μας έβαζε το κεφάλι -το τριχωτο της κεφαλής δλδ- μέσα σε νάυλον σακούλα (για να μην αερίζονται καθόλου οι ψείρες) κ πραγματικά λειτουργούσε! οπότε όσες έχουν πρόβλημα τα παιδάκια τους κ δν μπορούν να απαλλαγούν εύκολα από αυτές ας ακολουθήσουν την ίδια μέθοδο (με τη σακούλα) αν δεν το έχουν δοκιμάσει ήδη, ας το κάνουν! πιστεύω θα βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά η κορη μου ξυνοταν μερες αλλα δεν εδωσα σημασια καποια μερα ειρθε και μου ειπε πως βρηκε κατι στο κεφαλι της σαν ζωιφιο εγω τρομαξα και την κοιταξα μολις ειδα οτι κολλησε ψειρες σοκαριστικα! Ειναι 12 ετων και ποτε δεν ειχε κολλησει και κοτζαμ μουλαρα κολλησα και εγω. Εδω και 1 μηνα προσπαθουμε με σαμπουαν,ξυδι και ασπραδι αυγου με λαδι και ξυδι αλλα τιποτα! Δεν εχουν φυγει τι πρεπει να κανω;;; Σας παρακαλω βοηθηστε με το παιδι μου κλαιει επειδη εχει επανω της ψειρες κι εχει παθει τρομερο σοκ οπως και εγω! Τι πρεπει να κανω;;Σας παρακαλώ λίγο σύντομα! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πιο γρήγορος και αποτελεσματικός τρόπος είναι αρχικά να βάλεις κάποιο προϊόν που τα σκοτώνει τύπου π.χ paraplast και μετά βγάλσιμο τις κόνιδες με το χέρι. Υπομονή!!

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας..εχτεσ ανακαλειψα οτι η κορη μου εχει ψειρεσ ειναι 2 χρονων και μου ειπαν οτι δεν κανει να τισ βαλω φαρμακο το θεμα ειναι οτι δεν καθεται να την καθαρισω ειναι μικρη και δεν ξερει...sos τι να κανω? ειανι η πρωτη φορα που κολαμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδια βοηθειααα! Κοντευω να τρελαθωω! Εχω μια κορη 12 ετων! Ποτε της δεν ειχε κολησει ψειρες! Ε μια μερα μου ειπε πως ειχε φαγουρα κι ειχε υποψιες πως ειχε ψειρες! Αλλα εγω ελεγα ελα μωρε βλακειες αποκλειετε να εχεις!! Ε αφου μου το ξανα πε, την κοιταξα ελπιζοντας να μην βρω τιποτα! Αλλα βρηκα! Και οχι μονο κονιδες αλλα και ψειρες! Μετα κολλησε και εμενα!:evil: Αχχ χαμος στο σπιτι! Καναμε τα παντα! Δοκιμασαμε ολα τα φαρμακα, δοκιμασαμε το, ξυδι,νεροξυδο,λεβαντα,λαδι,αλατιμασπραδι αυγου ακομα κι βαμβακι.... Μα τιποτα! Εμενα μου φυγανε και επιτελους εχω ενα καθαρο κεφαλι! Μα το παιδι;; Εχει ακομα! Περασαν 4 μηνες μα τιποτα! Εχει ματωσει το κεφαλακι του να την χτενιζω και να ξυνετε!! Τι να κανω παιδια :confused::?:| βοηθηστε με σας παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κορη μου ξυνοταν μερες αλλα δεν εδωσα σημασια καποια μερα ειρθε και μου ειπε πως βρηκε κατι στο κεφαλι της σαν ζωιφιο εγω τρομαξα και την κοιταξα μολις ειδα οτι κολλησε ψειρες σοκαριστικα! Ειναι 12 ετων και ποτε δεν ειχε κολλησει και κοτζαμ μουλαρα κολλησα και εγω. Εδω και 1 μηνα προσπαθουμε με σαμπουαν,ξυδι και ασπραδι αυγου με λαδι και ξυδι αλλα τιποτα! Δεν εχουν φυγει τι πρεπει να κανω;;; Σας παρακαλω βοηθηστε με το παιδι μου κλαιει επειδη εχει επανω της ψειρες κι εχει παθει τρομερο σοκ οπως και εγω! Τι πρεπει να κανω;;Σας παρακαλώ λίγο σύντομα! :?

και εγω στα ιδια ειμαι αννα-μαρια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Παιδια βοηθειααα! Κοντευω να τρελαθωω! Εχω μια κορη 12 ετων! Ποτε της δεν ειχε κολησει ψειρες! Ε μια μερα μου ειπε πως ειχε φαγουρα κι ειχε υποψιες πως ειχε ψειρες! Αλλα εγω ελεγα ελα μωρε βλακειες αποκλειετε να εχεις!! Ε αφου μου το ξανα πε, την κοιταξα ελπιζοντας να μην βρω τιποτα! Αλλα βρηκα! Και οχι μονο κονιδες αλλα και ψειρες! Μετα κολλησε και εμενα!:evil: Αχχ χαμος στο σπιτι! Καναμε τα παντα! Δοκιμασαμε ολα τα φαρμακα, δοκιμασαμε το, ξυδι,νεροξυδο,λεβαντα,λαδι,αλατιμασπραδι αυγου ακομα κι βαμβακι.... Μα τιποτα! Εμενα μου φυγανε και επιτελους εχω ενα καθαρο κεφαλι! Μα το παιδι;; Εχει ακομα! Περασαν 4 μηνες μα τιποτα! Εχει ματωσει το κεφαλακι του να την χτενιζω και να ξυνετε!! Τι να κανω παιδια :confused::?:| βοηθηστε με σας παρακαλω!!

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙ ΤΡΑΒΑΣ......... ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ (11 το κοριτσι και 5 το αγορι) εν το μεταξυ η κορη μου ειχε 12 ΦΟΡΕΣ πριν παρω την ΛΟ (προ λυπτηκη)λοσιον!! ......... αλλα πρεπει να εχεις υπομονη, κουραγιο και......... μια καλη λοσιον..... παντως να της κανεις (σχεδον) καθε μερα με το χτενακι

για να απομακρυνεις της κονιδες........ λοιπον ελπιζω να βοηθησα :-D

--------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας..εχτεσ ανακαλειψα οτι η κορη μου εχει ψειρεσ ειναι 2 χρονων και μου ειπαν οτι δεν κανει να τισ βαλω φαρμακο το θεμα ειναι οτι δεν καθεται να την καθαρισω ειναι μικρη και δεν ξερει...sos τι να κανω? ειανι η πρωτη φορα που κολαμε

 

Κι εμένα κόλλησε η κόρη μου 21 μηνών κι εγώ. Η κόρη μου είχε πάρα πολλές, κάθε μέρα τις βγάζω εδώ και μια εβδομάδα με το χτένι ή τα νύχια μου. Τις έβαλα την πρώτη μέρα ξύδι σε όλο το κεφάλι και την χτένιζα, βγήκαν αρκετές αλλά ακόμα είχε. Την 2η μέρα μας είπε η παιδίατρος να της βάλω το Hedrin plus spray gel που γράφει το κουτί ότι κάνει από 6 μηνών μωρά και πάνω. Είναι σαν λάδι με αποτέλεσμα να απλώνεται εύκολα και δεν μυρίζει. Ήταν πολύ αποτελεσματικό. Δεν ξαναβρήκα από τότε ζωντανή ψείρα, ψόφησαν όλες. Τις ψόφιες τις βγάζω κυρίως την ώρα που κοιμάται. Τις απλώνω ένα λευκό σεντονάκι (με βοηθάει να εντοπίζω καλύτερα τις ψείρες και τα αυγά) στο κρεβάτι μου και την βάζω να κοιμηθεί πάνω εκεί, έχοντας το κεφάλι της προς τα εκεί που είναι το περισσότερο φως. Το βράδυ την ξεψειρίζω κάτω από φως γραφείου που το ακουμπάω στο κρεβάτι. Πριν 2 μέρες της έβαλα μηλόξυδο πάλι και μετά από λίγο λάδι. Αύριο θα επαναλάβουμε την θεραπεία.

 

Εγώ την θηλάζω ακόμα και μου είπε η παιδίατρος να βάλω για μια φορά ένα φάρμακο (δεν μπορώ να πω ποιο, για να μην κάνω δημόσια δυσφήμιση), αλλά δεν μου έκανε τίποτα, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικό με της κόρης μου, από την ίδια στιγμή είχα φαγούρα πάλι, όχι βέβαια ίδια με πριν, αλλά είχα. Ήταν σε σπρέι σαν την λακ. Δεν ήταν σαν λάδι με αποτέλεσμα να μην μπορώ καλά να το απλώσω. Ένα μπουκάλι σχεδόν ήταν μόνο για μένα. Λίγο έμεινε και έβαλα και στον άντρα μου (που κόλλησε κι αυτός) στραβά κουτσά, όσο έφτασε.

Τον έβαλα να με ξεψειρίσει αλλά δεν είχε υπομονή σε 20 λεπτά μου είπε "είσαι εντάξει". Ξυνόμουν και του έλεγα δεν με καθάρισες καλά. Εκείνο το βράδυ βρήκα κι άλλη ζωντανή. Την επόμενη μέρα έβαλα ξύδι και λούστηκα με καυτό νερό και έβαλα και πιστολάκι ζεστό σε όλο το κεφάλι με επιμονή εκεί που είχα φαγούρα. Πέσαν στον νεροχύτη άλλες 2 ζωντανές και μερικές ψόφιες. Είδα κι απόειδα και έβαλα λάδι, τα χτένισα με το χτένι και τα τύλιξα σε μεμβράνη. Κοιμήθηκα όλη την νύχτα. Το πρωί αφαίρεσα την μεμβράνη και άρχισα να χτενίζομαι με το χτένι. Περιττό να σας πω άτι έβγαλα άλλες τρεις ζωντανές και αρκετές ψόφιες. Τελικά το λάδι δεν είναι 100% αποτελεσματικό, αφού δεν έπαθαν όλες οι ψείρες ασφυξία. Αφού λούστηκα πάλι με καυτό νερό έβαλα τον άντρα μου πάλι να με καθαρίσει με τα χίλια ζόρια. Με κοίταξε άλλο ένα 20λεπτο και πάλι μου είπε είσαι εντάξει. Αύριο θα κάνω θεραπεία με τα paranix (σπρέι και σαμπουάν), ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μετά από 3 χρόνια ξανακολλήσαμε από μια φίλη της κόρης μου που είναι γεμάτη!! Κατευθείαν τις ψέκασα, τις έλουσα, κούρεψα όσο κοντά γινόταν τη μεγάλη, ξεκίνησα καθάρισμα από τις κόνιδες και θα συνεχιστεί το σπορ και σήμερα! Ωραία απασχόληση, γμτ

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η γειτονισσα μου που εχει 5 παιδια μου ειπε οτι ο μονος τροπος να απαλλαγει η ιδια, οταν κολλαει, ειναι να βαψει τα μαλλια της! Φευγουν με τη μια!

Το εχει δοκιμασει καμμια σας;

 

Για προληψη τελικα προτεινετε του Κορρε ή το Προπολιν-ξεκιναμε τη σχολικη χρονια και ειναι απο αυτα που με αγχωνουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σημερα ενω χτενιζα την κορη μου βρηκα 1 ψειρα στο κεφαλακι της! της κοιτουσα τα μαλλια σχεδον καθε μερα γιοατι μας ειχαν ενημερωσει απο τον παιδικο οτι υπαρχουν κεφαλακια με ψειρες αλλα τις προηγουμενες μερες δεν ειχα δει τιποτα ουτε ψειρα ουτε κονιδα. της βαζω λοιπον καθαρο υνοπνευμα της τυλιξα τα μαλλια με σακουλα και την αφησα κανα διωρο, στην αρχη λοιπον ξυνοταν με μανια πανω απο τη σακουλα. οταν της εβγαλα τη σακουλα καθισαμε στο σαλονι αυτη σε καρεκλακι και την τυλιξα με ενα ασπρο σεντονι, πηρα μια λεπτη χτενα και ενω δεν περιμενα επεσαν πανω απο 30 ψειρες! 2-3 ηταν αρκετα μεγαλες, οι υπολοιπες μικρες. αυτη δνε ηθελε να την καθαρισω, νυσταζε, εγω της φωναζα για να κατσει ακινητη να δω αν ειναι καμια ζωντανη, μετα που κοιμηθηκε πηγαστο κρεβατι κι εβγαλα καμποσες κονιδες,και 2 ζωντανες πολυ πολυ μικρουλες.

μετα μολις κοιμηθηκε ο μικρος του κοιταξα ολο το κεφαλι, χτενισα και το δικο μου αλλα ευτυχως δεν βρηκα τιποτα.εγω κολλουσα συνεχεια μικρη, μεχρι 15 χρονων που αρχισα να κανω πιστολακι, σιδερο, βαφες, κολουσα συνεχεια, και δνε ημουν βρωμιαρα καθε μερα λουζομουν κι εκανα μπανιο. και η αδερφη μου ακομα χειροτερα απο μενα. η μανα μας μας εβαζε οτι μπορει να φανταστει κανεις, ξυδι, πετρελαιο, βενζινη, λοσιον απο το φαρμακειο που δεν εκαναν σχεδον τιποτα, μεχρι και αεροζολ!

Link to comment
Share on other sites

Μου στείλαν κ εμένα ενημερωτικό σημείωμα από το σταθμό οτι είναι η εποχή της ψείρας. Μέχρι τώρα πίστευα οτι είναι το καλοκαίρι η εποχή της.

Πήρα προληπτικά μια λοσιόν.

Την έψαξα, δεν είδα κάτι, αλλά παράλληλα δεν ξέρω κ πού να κοιτάξω.

 

Στο δέρμα, ή στα μαλλιά?

 

Φιδο ανατρίχιασα σου λέω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...