Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστίτιδα-Απόστημα-Φόβος για κακοήθεια


Recommended Posts

Υποφέρω/α από μαστίτιδα εδώ και 3 εβδομάδες. Πως ξεκίνησε? την δεύτερη εβδομάδα μετά την γέννα είχα ένα καρουμπαλάκι στο αριστερό μου στήθος και ρίγη (η μαία τηλεφωνικά καθώς μένω επαρχία μου συνέστησε μασαζ, χωρίς βέβαια να μου έχει δείξει κανείς πως πρέπει να το κάνω), μετά το μασάζ βγήκε κ μια κοκκινίλα αλλά βελτιώθηκε η ροή, συνεπώς πίστεψα ότι είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα μιας που πέρασαν και τα ρίγη. Μετά από μία εβδομάδα η κατάσταση χειροτέρεψε, ο γιατρός μου συνέστησε augmentin 1gr και επειδή στο πρώτο κουτί το καρούμπαλο δεν μειώθηκε πήρα και δεύτερο όπου επίσης το καρούμπαλο δεν μειώθηκε αλλά υποχώρησε ο πόνος (ο οποίος να αναφέρω ήταν απλώς αφόρητος και όλη την ημέρα ήμουν αναγκασμένη να κυκλοφορώ γυμνόστηθη). Να σημειώσω ότι σε όλη αυτή την διάρκεια δεν είχα σταματήσει να θηλάζω καθόλου (ακόμη και όταν ο μπέμπης δεν ήταν ιδιαίτερα πρόθυμος καθώς, από λάθος καθοδήγηση του παιδιάτρου, του χορήγησα μπουκάλι και φυσικά του άρεσε περισσότερο!)

Στην προσπάθεια μου να συνεχίσω να θηλάζω θεωρώντας ότι το καρούμπαλο θα φύγει μόνο του επισκέφθηκα μία σύμβουλο θηλασμού η οποία ήταν πολύ ενθαρρυντική για τον αποκλειστικό θηλασμό που επιθυμούσα και μου συνέστησε ομοιοπαθητικά φάρμακα για το καρούμπαλο!

Αμέσως μετά επισκέφθηκα τον γυναικολόγο μου (ογκολόγος-μαστολόγος) ο οποίος με προσγείωσε απότομα! Θεώρησε ότι το απόστημα δεν ανάγεται στα φυσιολογικά (έπειτα από μαστίτιδα) και χρήζει άμεσης παρακολούθησης! Για το λόγο αυτό μου χορήγησε διπλή αντιβίωση, αντιφλεγμονώδη, dostinex και να περιμένω να κοπεί το γάλα (το οποίο να σημειώσω ότι είναι πάρα πολύ), να μου έρθει περίοδος και μετά να το αξιολογήσει!

Πέραν λοιπόν της στεναχώριας μου για την διακοπή του θηλασμού έχω άμεσο φόβο για κάτι χειρότερο!

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος έχει βιώσει παρόμοια κατάσταση? Ποιος ο κίνδυνος για κακοήθεια? Το απόστημα αν δεν υποχωρήσει με την αντιβίωση είναι καλύτερα να αφαιρεθεί χειρουργικά ή με παρακέντηση? Πιο κατάλληλος γιατρός είναι ο γυναικολόγος-μαστολόγος ή ένας γενικός χειρούργος? Γενικότερα όποια πληροφορία θα έιναι ιδιαιίτερα χρήσιμη!

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος έχει βιώσει παρόμοια κατάσταση? Ποιος ο κίνδυνος για κακοήθεια? Το απόστημα αν δεν υποχωρήσει με την αντιβίωση είναι καλύτερα να αφαιρεθεί χειρουργικά ή με παρακέντηση? Πιο κατάλληλος γιατρός είναι ο γυναικολόγος-μαστολόγος ή ένας γενικός χειρούργος? Γενικότερα όποια πληροφορία θα έιναι ιδιαιίτερα χρήσιμη!

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

Η περίπτωση μου δεν είναι ακριβως η ιδια ή ισως παλι και να είναι...

 

Πριν καν μεινω εγκυος, με απλη ψηλαφηση εντοπισα ενα μικρο ογκιδιο, ο γιατρος (μαστολόγος-χειρoυργος και με ιδιαιτερα καλη φημη) τοτε μου είπε πως δεν εκρινε πως ηταν κατι σοβαρό και μου συνεστησε παρακολουθηση ανα 6μηνο ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΣΚΟΠΕΥΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ οπως μου ειπε, γιατι τοτε τοσο κατα το διαστημα της εγκυμοσυνης αλλα και το αμεσως επομενο κανεις δεν μπορουσε να προβλεψει πως θα εξελισοταν η κατασταση και πολυ περισσοτερο δεν θα μπορουσα να κανω κατι (ειδικα οσο ήμουν εγκυος). Ακριβώς γι΄αυτο το λόγο προχωρησα αμεσα σε αφαιρεση. Η βιοψια έδειξε κατάρχας καλοηθεια. Ηταν ιναδενωμα που δημιουργησε ο οργανισμος πιθανον πολλα χρονια πριν το εντοπισω γιατι ειχε ιδιαιτερα βαθια ριζα. Τωρα αν δεν το ειχα δει και απλα προχωρουσα σε μια εγκυμοσυνη δεν μπορω να ξερω πως θα αντιδρουσε ο οργανισμος. Αφου ηταν καλοηθες θα παρεμενε ετσι μου ειπε μετα την επεμβαση ο γιατρος, αλλα το ενδεχομενο να μεγαλωνε και να εκανε πολυ πιο αισθητη την παρουσια του ειναι επισης πιθανο. Καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου αλλα προσπαθησε να μην σκεφτεσαι το χειρότερο. Ισως μιλαμε για μια παρόμοια περιπτωση με τη δικη μου. Πιθανότατα να μη χρειαστει καν επεμβαση και με την παρακεντηση να ξεκαθαρισει το τοπιο. Σου Ευχομαι να τελειωσει γρηγορα η περιπετεια σου με τα καλυτερα αποτελεσματα.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου.

 

Το χειρουργείο έγινε με ολική νάρκωση ή απλώς με τοπική αναισθησία? Πόνεσες? Γιατί πραγματικά όλο αυτό τον καιρό που πονάω νομίζω ότι δεν αντέχω ούτε ένα μικρό πονοκέφαλο.

Εμένα ακριβώς πριν ένα χρόνο που μου είχε εξετάσει το στήθος μου δεν είχε εντοπίσει τίποτε! Την πρώτη εβδομάδα, ουσιαστικά με το που βγήκα από την κλινική εντόπισα το κατουμπαλάκι, που αρχικά υποτίθεται ότι ήταν φραγμένος πόρος κ μετά μεγάλωσε! Αφού σήμερα που το πιέζω νομίζω ότι βλέπω στην επιφάνεια του δέρματος το πύον να μετακινείται!

Αύριο θα με ξαναδει ο γενικός χειρούργος και την Τετάρτη ο μαστολόγος, να δούμε πως θα πάει!

Link to comment
Share on other sites

Γενική ναρκωση εκανα και το πρωτο 24ωρο (το οποιο εμεινα μεσα, βγηκα την επομενη μερα) ναι ηταν δυσκολο αλλα μονο αυτο, και ηταν δυσκολα πιο πολυ απο την επηρεια των φαρμακων παρα από τον πονο στο στηθος. Γιατρός δεν είμαι αλλά όποια και αν είναι η ριζα του δικου σου προβλήματος πιστευω οτι σε καμια περιπτωση δεν μιλαμε για κατι κακοηθες.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

σε ολο αυτο το διαστημα, δεν σου συνεστησε κανεις υπερηχο; και πως σου αιτιολογησε την διακοπη του θηλασμου; μηπως να μιλουσες ξανα με τη συμβουλο θηλασμου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποφέρω/α από μαστίτιδα εδώ και 3 εβδομάδες. Πως ξεκίνησε? την δεύτερη εβδομάδα μετά την γέννα είχα ένα καρουμπαλάκι στο αριστερό μου στήθος και ρίγη (η μαία τηλεφωνικά καθώς μένω επαρχία μου συνέστησε μασαζ, χωρίς βέβαια να μου έχει δείξει κανείς πως πρέπει να το κάνω), μετά το μασάζ βγήκε κ μια κοκκινίλα αλλά βελτιώθηκε η ροή, συνεπώς πίστεψα ότι είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα μιας που πέρασαν και τα ρίγη. Μετά από μία εβδομάδα η κατάσταση χειροτέρεψε, ο γιατρός μου συνέστησε augmentin 1gr και επειδή στο πρώτο κουτί το καρούμπαλο δεν μειώθηκε πήρα και δεύτερο όπου επίσης το καρούμπαλο δεν μειώθηκε αλλά υποχώρησε ο πόνος (ο οποίος να αναφέρω ήταν απλώς αφόρητος και όλη την ημέρα ήμουν αναγκασμένη να κυκλοφορώ γυμνόστηθη). Να σημειώσω ότι σε όλη αυτή την διάρκεια δεν είχα σταματήσει να θηλάζω καθόλου (ακόμη και όταν ο μπέμπης δεν ήταν ιδιαίτερα πρόθυμος καθώς, από λάθος καθοδήγηση του παιδιάτρου, του χορήγησα μπουκάλι και φυσικά του άρεσε περισσότερο!)

Στην προσπάθεια μου να συνεχίσω να θηλάζω θεωρώντας ότι το καρούμπαλο θα φύγει μόνο του επισκέφθηκα μία σύμβουλο θηλασμού η οποία ήταν πολύ ενθαρρυντική για τον αποκλειστικό θηλασμό που επιθυμούσα και μου συνέστησε ομοιοπαθητικά φάρμακα για το καρούμπαλο!

Αμέσως μετά επισκέφθηκα τον γυναικολόγο μου (ογκολόγος-μαστολόγος) ο οποίος με προσγείωσε απότομα! Θεώρησε ότι το απόστημα δεν ανάγεται στα φυσιολογικά (έπειτα από μαστίτιδα) και χρήζει άμεσης παρακολούθησης! Για το λόγο αυτό μου χορήγησε διπλή αντιβίωση, αντιφλεγμονώδη, dostinex και να περιμένω να κοπεί το γάλα (το οποίο να σημειώσω ότι είναι πάρα πολύ), να μου έρθει περίοδος και μετά να το αξιολογήσει!

Πέραν λοιπόν της στεναχώριας μου για την διακοπή του θηλασμού έχω άμεσο φόβο για κάτι χειρότερο!

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος έχει βιώσει παρόμοια κατάσταση? Ποιος ο κίνδυνος για κακοήθεια? Το απόστημα αν δεν υποχωρήσει με την αντιβίωση είναι καλύτερα να αφαιρεθεί χειρουργικά ή με παρακέντηση? Πιο κατάλληλος γιατρός είναι ο γυναικολόγος-μαστολόγος ή ένας γενικός χειρούργος? Γενικότερα όποια πληροφορία θα έιναι ιδιαιίτερα χρήσιμη!

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

εχω μεγαλη περιεργεια να μαθω με ποιο τροπο θεωρησε οτι το αποστημα δεν ειναι φυσιολογικο επειτα απο αποφραξη γαλακτοφορου πορου. στην ελλαδα οποια γυναικα θελει να θηλασει ειτε εχει ελλειπη ενημερωση, ειτε υφισταται ανειπωτο ψυχολογικο πολεμο για να διακοψει. χωρις να ξερω το ιστορικο σου και χωρις να μπορω να κανω διαγνωση απο τον υπολογιστη θεωρω οτι οντως εχεις ενα μεγαλο αποστημα γαλακτοφορου πορου που χρηζει διανοιξη. καμια κακοηθεια δεν ειναι κινητη. δεν μιλαω για κυστεις, ινοαδενωματα, αποτιτανωσεις και αλλα που ΔΕΝ ειναι κακοηθειες. το φαρμακο διακοπης γαλακτοφοριας να το πιει ο ιδιος. ολα, το τονιζω ολα, εχουν παρενεργειες. το αποστημα δεν αφαιρειται χειρουργικα οπως το εννοεις εσυ. ανοιγεται και διαρρεει το πυον. κανενα αποστημα δεν οδηγει σε κακοηθεια. ο μαστολογος δεν ειναι γυναικολογος. ειναι χειρουργος ειδικευμενος στη μαστολογια. αριστοι ειναι οι μαστολογοι του αγιου Σαββα και των αγιων αναργυρων στην κηφισια. να μην διακοψεις τη γαλακτοφορια αν δεν το θελεις. οσον αφορα τις αντιβιωσεις που πηρες θα ηταν προτιμοτερο να ρωτουσες συμβουλο θηλασμου, γιατι δεν ξερω τα σκευασματα που σου χορηγηθηκαν. μπες mitrikosthilasmos.gr και ρωτα τους επιστημονες. οτι αλλο θες να ρωτησεις, ειμαι στη διαθεση σου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τόσο καιρό δεν απάντησα γιατι ο μικρός μου με την διακοπή του θηλασμού κ την εύρεση του σωστού γάλακτος ζοριστηκε πολύ κ ήμουν κ εγώ ακόμη χειρότερα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κ τις συμβουλές! Ο γιατρός μου με παρακολουθεί κάθε. εβδομάδα με υπερύχους απο την διακοπή του θηλασμού κ τώρα που μου ήρθε περίοδος θα αξιολογήσει την κατάσταση!

κ θα δούμε τι θα κάνουμε!

σε συμβουλο είχα πάει μια ώρα πριν το γυναικολόγο κ μου συνέστησε ομοιοπαθητικά χάπια αλλά ο γυναικολόγος δεν μου το επέτσψε! δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετες εως μηδαμηνες στην ιατρική κ έτσι στον κίνδυνξ για κάτι χειρότερο διέκοψα τον θηλασμό όσο κ αν δεν το ήθελα! τον εμπιστεύομαι γιατί ήταν ο πρώτος που επέμεινε να θηλάσω κ ξέρω ότι δεν προβληματίζεται εύκολα κ στην περίπτωση μου προβληματιστηκε πολύ.

θα ενημερώσω για την εξέλιξη! κ πάλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αρχικά να απολογηθώ που δεν απάντησα τόσο καιρό! Αλλά επειδή θεωρώ ότι όταν ξεκινάσ μια ιστορία/θέμα καλό ειναι και να το τελειώνεις, να ενημερώσω και για την εξέλιξη.

 

Ευτυχώς όλα πήγαν καλώς! Δεν χρειάστηκε ούτε χειρουργείο, ούτε τίποτε περισσότερο παρεμβατικό από την παρακέντηση και την μαστογραφία και άλλους υπέρυχους για να επιβεβαιώσουμε ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας! Βέβαια να σημειώσω ότι ούτε που θυμάμαι πόσα κουτιά αντιβίωση πήρα, αντιφλεγμωνώδη και δεν ξέρω εγώ τι άλλο - πράγμα που συνεπαγόταν ναυτίες, ζαλάδες, αδυναμία και ότι άλλο συνεπάγεται! Αλλά και μόνο που η εξέλιξη ήταν τόσο ανώδυνη δεν έχει καμία σημασία! Να σημειώσω ότι εξακολουθεί να υπάρχει μια σκιά στο στήθος στο σημείο που ήταν το απόστημα αλλά φαντάζομαι ότι με τον καιρό θα φύγει.

 

Αυτό που δεν θα φύγει είναι η ζήλεια για όσες θηλάζουν και το ότι θα κάνω "διατριβή" στο θέμα θηλασμός όταν ξαναμείνω έγκυος για να μην το ξαναχάσω.

 

Σας ςυχαριστώ όλους για τισ συμβουλές και για την στήριξη που μου παρείχατε!

Link to comment
Share on other sites

Αχ`βρε κορίτσι μου να μην έχω δει το θέμα σου νωρίτερα να σου απαντήσω....είχα ακριβώς το ίδιο, άκουσα χίλιες δυο βλακείες και τελικά με έσωσε το ομοιοπαθητικό και θήλασα και 14 μήνες!Κρίμα που δεν το είχα δει. Αν και στα θέματα θηλασμού είχα γράψει για την περίπτωσή μου...Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα,

Θα σας περιγραψω και γω τη δικια μου εμπειρια.

Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο το πρωτο μου παιδακι σε μια πολυ ευκολη και γρηγορη γεννα( 2 ωρες).Ειχα αποφασισει να θηλασω αποκλειστικα,το μωρο κατευθειαν μετα τη γεννα επιασε θηλη και εκει που πιστευα οτι ολα πηγαιναν καλα κανω μια υπερφορτωση και εμφανιζω μια κοκκινιλα διπλα στη θηλη.Μασαζ με χαμομηλι εκανα,λαχανο παγωμενο εβαζα,το παιδι συνεχεια στο στηθος και υποψην του εδινα και συμπληρωμα γιατι με επεισαν στο μαιευτηριο οτι δε το φτανει το δικο μου το γαλα.Μετα απο 20 μερες θηλασμου εισαγομαι στο νοσοκομειο με μαστιτιδα κοβουμε το γαλα εφ'σον τα 2 πρωτα 24ωρα δεν ανταποκριθηκε το μικροβιο στην αντιβιωση.Οποτε συνεχιζω με πιο ισχυρη αντιβιωση,γυριζω στο σπιτι και συνεχιζω με αντιβιωση απο το στομα flagyl και zinadol,και εκει που ημουν ετοιμη να τις κοψω ερχεται το αποστημα,ξανα νοσοκομειο διανοιξη και παροχετευση με συριγγα.Παιρνω ενδοφλεβια,κανω καλλιεργεια σταφυλοκκος το μικροβιο και γυριζω σπιτι με αντιβιωση cyproxin.Τωρα πια μετα απο 1 μηνα που εχω κοψει την αντιβιωση εχω στο στηθος μια σκληρια εκει που ηταν το αποστημα διπλα στη θηλη και λιγο πιο πισω κατα μηκος ενα γρουμπουλι.Ειναι φυσιολογικο αυτο;;Αναρωτιεμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μιλαω για κυστεις, ινοαδενωματα, αποτιτανωσεις και αλλα που ΔΕΝ ειναι κακοηθειες.

οι αποτιτανώσεις μπορεί να είναι καρκίνος μπορεί και όχι μη λες ανακρίβειες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...